PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'den gelen bileziği polis aldi..

Dogubey-1988
07 Haziran 2022, 13:16
Sevgili arkadaslar,
Baldiz Türkiyeden evli, takilarini Almanya'ya getirmek istedi son 2 bilezigi 2 gün önce polis yakaladi 560 EU vergi kesti + ceza gelecekmis..
Sizden bu konuda bilgi alabilirmiyim bilezigi geri götürcez desek parayi geri alabilirmiyiz bu konuda izlenecek yol nedir?
Saygilar sevgiler..

hOrOz
07 Haziran 2022, 13:36
Sevgili arkadaslar,
Baldiz Türkiyeden evli, takilarini Almanya'ya getirmek istedi son 2 bilezigi 2 gün önce polis yakaladi 560 EU vergi kesti + ceza gelecekmis..
Sizden bu konuda bilgi alabilirmiyim bilezigi geri götürcez desek parayi geri alabilirmiyiz bu konuda izlenecek yol nedir?
Saygilar sevgiler..

Usta kusura bakma o kadar uyarı yapılıyor hala eski hamam eski taş

Yurtdışından Almanya ya değeri 430€ üstü gümrüksüz mal sokarken yakalanmış cezasını ödeyeceksiniz

Geri götüreceğiz filan hikaye bir defa suç üzeri yakalanmışsınız cezasını çekeceksiniz

Dogubey-1988
07 Haziran 2022, 15:13
Orasi öyle bende ayni uyarilari defaatle yaptim ama sonuc bu oldu. Herhangi bir fikri olan varsa yardimlari icin simdiden tsk ederim

Cengiz Bond
07 Haziran 2022, 15:47
yapacak birsey yok.

geri getirilecekseydi, bu bastan beyan edilmesi gerekirdi, yani kirmizi kapiya gidilecekti.

samu
08 Haziran 2022, 08:55
430€ baya düsükmüs.....peki kolunda takili gelse , yani acik acik taksadami ayni problem ?
Diyelim pahali saatler takanlar napacak ozaman ?

samu

webci
08 Haziran 2022, 10:12
Bilezikleri tr den aldiysa fisi vardir..
Beyan edilip fis gösterildimi sorun cikmazdi..
Gibi yani..
Bu yuzden almanyada olupda altin alacaklara buradan alin derim..

giresun_28
08 Haziran 2022, 10:17
Usta kusura bakma o kadar uyarı yapılıyor hala eski hamam eski taş

Yurtdışından Almanya ya değeri 430€ üstü gümrüksüz mal sokarken yakalanmış cezasını ödeyeceksiniz

Geri götüreceğiz filan hikaye bir defa suç üzeri yakalanmışsınız cezasını çekeceksiniz

Aynen usta bende öyle biliyorum…

Bei einer Rückreise per Flugzeug oder Schiff darf die im Urlaubsland gekaufte Ware den Gesamtwert von 430 Euro pro Person nicht übersteigen. Sonst müssen Urlauber Abgaben zahlen. Für alle anderen Reisewege - wie Auto oder Bahn - gelten 300 Euro pro Person. Sind Kinder unter 15 Jahren dabei, so dürfen sie jeweils Waren bis 175 Euro mitbringen - ohne dass Abgaben erhoben werden.

Cengiz Bond
08 Haziran 2022, 10:37
430€ baya düsükmüs.....peki kolunda takili gelse , yani acik acik taksadami ayni problem ?

samu

beni taktigim saat veya tasidigim laptop icin cok durdurdular. o yüzden cep telefonumda hep orijinal faturalarinin resmini bulundururum.

batum
09 Haziran 2022, 08:57
Bizdede ayni durum oldu

esim burdan kolunda 2 bilezikle gitmisdi,ikisinide 2 sene arayla ben getirmisdim
Belirli bir miktara kadar seteuer frei,430 yada 440 euro olmasi lazim

Tr den bu bir bilezik daha alip buraya geliyor
Havaalaninda kontrole cekmisler

kolunda freibetrag üzeri ne varsa vergiye vurmuslar
500 euro ödedi,vergi ve bir daha yapmamasi icin bir ceza

NOT:Türkiyeye giderken havaalninda kolunuzdaki bilezikleri bildirirseniz.Hic bir cezasi yokmus

Dogubey-1988
09 Haziran 2022, 14:25
Cevaplar icin tsk ederim..

hOrOz
09 Haziran 2022, 15:21

samu

Saat olabilir çakmak olabilir tükenmez kalem olabilir

Sadece toplam gümrük değeri 430€ yu aşan ne varsa bildirilmeye zorunludur

Bazen küçük aksesuarlara bir şey demiyorlar ama altın takılara takıyorlar

Ha bunlar daha dün yürürlüğe girmedi yıllardır geçerli mevzuatlar

Sadece bizim vatandaş "nolacak yahu" diyerek mevzuatlarla fazla ilgilenmediği için böyle problemler çıkıyor

fthcyr
09 Haziran 2022, 20:07
Ha bunlar daha dün yürürlüğe girmedi yıllardır geçerli mevzuatlar

Sadece bizim vatandaş "nolacak yahu" diyerek mevzuatlarla fazla ilgilenmediği için böyle problemler çıkıyor

Ilgilenmediklerinden değil, bizim millet bunların kanunlara aykırı olduğunu bildikleri halde böyle yollara başvuruyorlar. Malum, şu an EURO/TL kur farkı da AB ülkelerinde yaşayanlar için fazlasından uygun olduğu için herkes fırsat peşinde. Tabiki istisnalar vardır...

hilalay09
10 Haziran 2022, 19:22
arkadasim türkiyeden aldigin zaman faturasini beraber getirim yakalaman önce beyan etmek gerekiyor fatura getirmessen kolunda bir veya iki bilezik farketmiyor bu sefer memurlar avrupa birligindeki deger üzerinden fiyatlandirip ona göre gümrük vergisine tabi tutuyorlar bizim hanim yilardir iki bilezikle gidip gelirdi 2017 de iki bilezigi geri verdi yeni model bilezik aldi grami ayni olmasina ramen fatura almadik sizin olaya benzer bir olay yasadik iki bilezige 700 € gümrük vergisi ödemek zorunda kaldim kisacasi yeniden satin aldim diyelim yalniz o bilezikler icin polis fatura verdi bundan sonra seyahatlerde bu fatura ile seyahat ederseniz birdaha ödeme olmaz dediler

Acemibiri
10 Haziran 2022, 21:32
https://youtu.be/FYmEklHPqFI

Gün gecmiyor ki ayni ayni Haberlerle karsilasmayalim.
Bugünün haberi taze taze!

L-1011
17 Haziran 2022, 10:35
Zoll App indirin gidis gelislerde rezil olmayin.her yil ayni sorunlarla alman polisleri masum kisilerdendeartik süpheleniyorlar...kirmizi yesil ciksiinnoldugunnu lütfen arastirin..salahana gibi yesilden girip uyaniklik yapmayin..60 yildir gidip geliyoruz hala daha havaalanikuralalrini bilmiyoruz.bu aybimizin cürmünü maddi oalrak cekmeyemahkumuz....ben cok sükür hicbir sorunla karsi karsiya gelmiyorum.hickimsenin vakizini üstlenmiyorum hicbir zaman yük asimina ugramiyorum ugrasamda babalar gibi ücretini ödüyorum....koltuk satin aliyorum...yer degisikligi isteyen uyanik cakalllara asla yerimi vermiyorum ben para veriyorum o uyanikta esim hasta burda oturabilirmi diye utanmadan soruyor. banane enin esinden hastayasa para vereceksin

L-1011
17 Haziran 2022, 10:41
https://youtu.be/FYmEklHPqFI

Gün gecmiyor ki ayni ayni Haberlerle karsilasmayalim.
Bugünün haberi taze taze!

Almanlarin bu kanunlarina saygiyla egilyiorum......biz adam olmayacagiz ..az bile ceza kesmis

ozzi2022
19 Haziran 2022, 23:12
Arkadaslar
Almanyadan Türkiye'ye giderken yanimizda Altin götürürsek ve bu Altin bir daha Almanyaya dönmeyecekse nelere dikkat etmeliyiz?

atsiz77
27 Haziran 2022, 14:35
Şimdi Düsseldorf havalimanındayım, Hanımda pırlanta yüzük var kayıt edeyim dedim gümrüğe gittik Fatıra sordu o olmadan kayıt altına alamayız diyor… Yüzüğü geçen sene Türkiye’den almıştım yanıma aldım artık geri dönüşte problem olmaması için

webci
27 Haziran 2022, 15:02
Aynen..
Fatura olursa sorun olmaz diye buraya yazmistim..
Aynen böyle rizikoya gerek yok,herkes görevini yerine getirirse hersey iyi olur..

Cengiz Bond
27 Haziran 2022, 15:15
Şimdi Düsseldorf havalimanındayım, Hanımda pırlanta yüzük var kayıt edeyim dedim gümrüğe gittik Fatıra sordu o olmadan kayıt altına alamayız diyor… Yüzüğü geçen sene Türkiye’den almıştım yanıma aldım artık geri dönüşte problem olmaması için

sen yine havaalaninda (havaalani belli olacak sekilde) yüzügün fotolarini cek.

atsiz77
27 Haziran 2022, 15:16
sen yine havaalaninda (havaalani belli olacak sekilde) yüzügün fotolarini cek.

Gerek yok götürmeyecek ben geri eve götüreceğim.

Boss91
28 Haziran 2022, 13:43
Selamün aleyküm abiler, biz şuanda Türkiyedeyiz. Ve bilezik alma niyetimiz var Türkiyeden. Allah nasip ederse benim biraderim düğünü olacak, ondan dolayısıyla hazır buradayken alalım diyoruz. Şimdi bazı yorumları okudum, Havaalanında polisler durdurmuş diye. Şimdi ne yapalım? Almayalım mı? Alırsak, nasıl durumu izah ederiz. 4 Kişi İkişer bilezik kolunda takarsa sıkıntı olur mu? En iyi çözüm ne dır.

atsiz77
29 Haziran 2022, 12:05
Selamün aleyküm abiler, biz şuanda Türkiyedeyiz. Ve bilezik alma niyetimiz var Türkiyeden. Allah nasip ederse benim biraderim düğünü olacak, ondan dolayısıyla hazır buradayken alalım diyoruz. Şimdi bazı yorumları okudum, Havaalanında polisler durdurmuş diye. Şimdi ne yapalım? Almayalım mı? Alırsak, nasıl durumu izah ederiz. 4 Kişi İkişer bilezik kolunda takarsa sıkıntı olur mu? En iyi çözüm ne dır.

Aleykümselam,
tam 100% emin olmamakla beraber.

Türkiye’den kuyumcudan aldığın altınlara fatura kestiriyorsun dönüşte Almanya’da normal çıkış kapısı yerine ilk önce Gümrüğe ( Zoll ) gideceksin orda altın aldığını ve faturayı gösteriyorsun.

Oradaki memurlar altınları tartıp inceledikten sonra Almanya fiyatını çıkarırlar vergiler dahi senin fatura ile karşılaştırıp aradaki farkı isterler diye tahmin ediyorum.

Boss91
29 Haziran 2022, 15:05
Peki bilezik alıp fatura 430€ yazdirsak sıkıntı olur mu?

atsiz77
29 Haziran 2022, 15:47

Şuan baktım kişi başı Almanya’ya 430€ kadar sorunsuz getirebiliyor, bunun üzerindekiler vergilendirmek gerekiyor.

Sen istersen 430€ yazdırsan bilene burma bileziğin fiyatı Almanya’da şu anda 800€ üzeri yanlış hatırlamıyorsam bu yüzden vergi ödemen gerekiyor.

“ Auf Reisen gekaufter Schmuck, Gold und gekaufte Teppiche sind bei der Einfuhr nach Deutschland zu verzollen. Bis zu einer Freigrenze von 430,00 EUR ist kein Zoll und auch keine Einfuhrumsatzsteuer fällig. Bei Überschreitung dieser Freigrenze ist die Einfuhrumsatzsteuer in Höhe von 19 % des Kaufpreises abzuführen.”

Tanyel
01 Temmuz 2022, 20:21

Ustam senelerden beri biz bu isleri yapa yapa zaen adamlarin gözlerini actik yani adamlar salak degil. Az cok biliyorlar altinin fiyatini.
Tartinca gramindan belli oluyor zaten asagi yukari. sen faturaya ne yazdirsan yazdir.

Benimde bir tanidik altin degil ama nargile tütünü getiriken yakalandi, isin ilginci Almanyaya turist gelirken.
100 gr. la kurtardi, yoksa kacakci muamelesi görüp tutuklanacakti mahkemelik oluyordu az kalsin. Mahkemelik olsaymis mahkeme sonunda direk Türkiye sinirdisi.
Elinden tütünü aldilar, ceza kestiler.
Yani hic sakasi yok bu islerin.....

azhit
02 Temmuz 2022, 15:43
Mesele o ki 430 € frei sen 800 € ya aldi isen 470 € nun 19% einfuhr umsatzsteuer ödeyeceksin yaklasik 94 € vergisini ödeyip geciriyorsun havaalaninda Kirmizi kapidan gecip melden yapiyorsun eger sen fatura ile belgelendiremiyorsan almanya da ki altin fiyatindan vergilendirilir vergi nin iki kati ceza ödersin 388+94 €
tr den aldigin altin 800 euro ise ödeyecegin ceza 482€ ceza olur