PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SGK Emeklilik

ozzi2022
17 Mayıs 2022, 12:02
Arkadaslar
2000 Senesinden beri Almanyada yasiyorum.2000 öncesinden Türkiyede farkli yerlerde calismisligim var.1977 dogumluyum ve bu yaz Türkiyeye gidiyorum.Emeklilik borclanma basvurusu yapmak istiyorum.Zannedersem yeni kanunlar cikmis su anda emekli basvurusu yapabilirmiyim sartlar nedir? hangi belgeler gerekiyor? Sizce emekli olmaya deger mi? Bu konuda tecrübesi olan Arkadaslar yardici olurlarsa sevinirim.

murat39
17 Mayıs 2022, 15:02
Su an yeni yasaya göre Erkekler icin Bagkur ve 9.000 is gün sayisi borclanmak.
Bayanlar icin ise Bagkur 7.200 gün borclanmak gerekiyor.

Sizin borclanmaniz 9.000 is günü ve ne zaman isi birakirsiniz.???? Ödeyeceginiz miktar. Deger mi ???
Bayanlar icin de yatacak miktarlar ???Tek avantaji hastalik sigortasi nin olmasi.Emekli olunca.
Almanya da devam yasarsaniz.
TR den alinan emeklilik ayligini Finanzamt ve Krankenkasseye de bildirmeniz gerekiyor.Onlar da belli miktar aliyorlar.

Emeklilik borclanmak...su anda cazibesini kaybetmis durumda. su anki son borclanma miktari ni bilmiyorum ama bir ara Bayanlar icin 45.000 € erkekler icin 60.000 € gibi fiat cikmisti.
Aklimda kalan miktar.

Konunun uzmanlari daha detayli borclanma bedellerini düsüncelerini bildireceklerdir. Hekimoglu arkadasimiz konu hakkinda genis bilgiye sahip.

ozzi2022
17 Mayıs 2022, 15:40
Öncelikle tesekkürler.
Su an itinariyle emeklilik borclanmasi sadece Bagkur üzerinden mi oluyor?
Bugün bir tanidik 49 yasinda emekli oluyorum diye söyleyince aklima takildi acikcasi sasirdim.
@Hekimoglu arkadasimiz bilgilendirise cok sevinirim.Aslinda konu acmak istemiyordum ama konuyla ilgili forumda güncel bilgi bulamadim.

murat39
17 Mayıs 2022, 16:53
Eski borclanmaniz calismisliginiz...varsa yeni borclanma en fazla 1260 gün alti SSK yi bozmuyor.

1260 gün yetmedigi zaman 1260 gün üstü borclanma gerektiginde Bagkur.

Tanidiginiz 1971 dogumlu ne olmasi gerekir.(49 yasinda emekli olabilmesi icin) Yurtdisinda da calisamaz emekli oldugunda.

Her duydugunuz kanuna uygun mu orasi önemli.Cogu isine geldigi gibi yapiyor.Sonunda Krankenkasse ve Finanzamt geldiginde problem yasiyor.

ozzi2022
17 Mayıs 2022, 19:40
Benim sorunum Emeklilik icin kac günüm gerektigini bilmiyorum.Hesabimi nasil yaparim?
E Devlet üzerinden hangi yillarda calistigimi kac gün prim yattigini görebilirmiyim?
Almanyadaki calismam nekadar önemli nasil hesaba katiliyor? Bana hangi belgeler gerekiyor? Acikcasi bu konuda cok bilgisizim yardimci olursaniz cok sevinirim.

murat39
17 Mayıs 2022, 21:14
E devlet girdiginizde.Kac gün sigortalisininiz görebilirsiniz.Yillari ve toplam gün sayinizi.Isveren i.( Bu bilgileri Almanya LVA ya da vermenizde fayda var. Sigortali süreniz icin)
4A kapsamina baktiginizda.

Erkeklerde 25 sene pirim gün calisma karsiligi.Gün sayisi olmasi gerekir.Almanya daki calisma süresi onun icin.lazim olacak.

Askerligini Türkiye de yapmis san Askerlik borclanmani yatirabilirsin.

1977 dogumlusun
18 yasinda calismaya baslamis olsan. 1995 senesine tekavül ediyo.
2000 senesinde Almanya ya gelmisin. 5 senelik bir calisma cikabilir.

Yatiracagin paraya degmez Emekliligin önü kesildi.Ben olsam yatirmam.Simdiki sartlarda yatirmam.

Su an tavsiyem.Türkiye deki calismisligini Almanya LVA ya bildir.E devlet ciktisini al.LVA Türkiye baglantili calisiyor.Devamini onlar hallederler.Calisma süren Türkiye de ilk ise giris tarihin olarak sisteme girer.Faydasini görürsün bunun.Pirim gün sayisi doldurma da ise yarar.
Mesela Schwerbehinderung da 35 sene calisma hayati önemli rol oynar.
Veya 45 senelik calisma ve emeklilik gibi bu süreleri doldurmada faydasi olur.

Türkiyedeki hakkin calismisligin Almanya ya devretmiyor, bunu yapmakla.Sadece bu kisi calisma hayatina bu zaman baslamis deyip onu dikkate aliyorlar.
Türkiye deki calisma hakkin. ilerde emekli lik..borclanma hakkin a bir sey olmuyor.Türkiye deki hakkin ayni devam kaliyor.

Türkiye deki borclanma yi birsey yapma o sekil birak kanun degisirse o zaman borclanirsin.Simdiki sartlarda degmez.

ozzi2022
17 Mayıs 2022, 23:07
Gercekten cok yardimci oldunuz kafamdaki tüm sorulari cevapladiniz.Allah sizden razi olsun.

murat39
18 Mayıs 2022, 07:54
Allah hepimizden razi olsun.

Bilgileri paylasmak bilgilendirmek yol göstermek.

Bord sayesinde herkes bulusuyor.Bord da gece gündüz emek verenlerde Allah razi olsun.
SSK ya gitsen bu bilgilere ulasamiyorsun.Bizlerin de basindan gecti.Yarim yamalak bilgi.Bir an önce basindan salmak istiyorlar.