PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni iste Arbeitsamt yol parasi yardimi yapiyor mu?

hope41
24 Ekim 2018, 12:35
Merhaba arkadaslar,

Ben birkac aydir calismiyordum, 2 aydir Arbeitsamt üzerinden Ingilizce kursuna gidiyordum ve kurs gecen hafta bitti. Ben simdi yeni is buldum, kismetse 01.11 de yeni ise basliyorum.
Tek sorun is yeri biraz uzak bana 80 km tek yön, Münster´da is, her gün 160 km yolum olacak ve araba ile gidecegim. Simdi deneme süresi olacagi icin 6 ay tabi ki tasinmak istemiyorum hemen, ancak deneme süresinden sonra adamlar ile anlasabilirsek o zaman düsünebilirim oraya tasinmayi.

Arbeitsamt böyle durumda yol parasi icin yardim ediyor mu deneme süresinde? Ya da yil sonu Finanzamt dan gider gösterip düsülecegi icin ordan gösterilecegi icin yardim etmez mi?

Tasinmak istersem, yani hemen, bildigim kadari ile Arbeitsamt yardim ediyor tasinma masfari icin ama Probezeit dan sonra sanirim vermezler gibime geliyor.

Bu konuda bilgisi olan var mi?

hOrOz
27 Ekim 2018, 18:44
işe başlamadan önce başvurman gerekli

ALG2 veryiorlar oda sanırsam 3 ay gibi bir süre

fakat ALG1 de gönüllü bir yardım vermeleri mecburiyeti yok

Bei einer auswärtigen Arbeitsaufnahme können die Kosten für tägliche Fahrten für die Anfangszeit der Beschäftigung übernommen werden.
Die Leistungen müssen bei Ihrer Agentur für Arbeit XXXXXXXX beantragt werden,
bevor sie die Arbeit aufnehmen.
Diese Leistung ist eine Ermessensleistung.
Das heißt, es besteht kein Rechtsanspruch.

Yıl sonunda Finanzamttan geri alırsın ...

ben geçen sene tek yön 5600 km yapmışım

ama onlar 11600 km hesaplamışlar .. niye iki kere hesapladılar bilmiyorum

1800€ Vergiden geri aldım

hope41
29 Ekim 2018, 13:11
işe başlamadan önce başvurman gerekli

ALG2 veryiorlar oda sanırsam 3 ay gibi bir süre

fakat ALG1 de gönüllü bir yardım vermeleri mecburiyeti yok

[/B]

Yıl sonunda Finanzamttan geri alırsın ...

ben geçen sene tek yön 5600 km yapmışım

ama onlar 11600 km hesaplamışlar .. niye iki kere hesapladılar bilmiyorum

1800€ Vergiden geri aldım

Tesekkürler. Ben henüz is buldugumu bildirmedim Arbeitsamt‘a. 4-5 hafta icinde yeni bir cocugumuz olacak, is yeri ile eger olurda erken dogum filan ihtilmali olursa 12. ayda baslarsin demislerdi, o yüzden bekledim ama sanirim Persembe basliyacagim. Bana 31.10 icin termin yollamislardi, bugün arayip söylerim herhalde is buldum diye.

Sana niye iki kati hesaplamislar ki yolu? Acaba belli km den sonra iki yön mü hesapliyorlar? Benim cok yapiyor yol ya, günde 160 km. Bakalim nasil yapicaz...

hope41
30 Ekim 2018, 17:56
Kendim sordum kendim cevaplayayim, sonra ilgilenen arkadas olursa bilgi almis olur :)

Az önce konustum Arbeitsamt dan benimle ilgilenen memur ile. Diyor ki aylik brüt maasina bakiyorlarmis yeni is yerinde, belli bir limitin altinda ise aylik 260 EUR en fazla yol yardimi yapiyorlarmis. Cift yönü 0,20 cent olarak hesapliyoruz ama 260 dan cokda vermiyoruz dedi.

Benim maas limitten üstte oldugu icin vermiyorlar zaten yardim. Finanzamt dan yil sonu 0.30 cent olarak geri alabilirsin, zaten o daha cok para yapar senin icin diyor kadin.