PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya’nın Türkiye’den yaşlı ve hasta bakımında çalışacak 50 bin işçi alıyor.

yadikar
19 Ekim 2018, 17:28
Almanya’nın Türkiye’den istediği 50 bin yaşlı ve hasta bakımında çalışacak Türk işçiler için kurs kayıtları başladı. Kurs sonunda Almanya’da katılacakları 3 yıllık staj boyunca aylık 950 euro kazanacaklar, barınma ve yeme ihtiyaçları karşılanacak. Ancak Almanya’nın üç şartı var...

ALMANYA Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolle Almanya’ya Türkiye’den alınacak 50 bin hasta bakıcısı için kurs kayıtları başladı.
Türk gençlerine Almanya’da iş imkanı sunan proje kapsamında Adana’nın Kozan ilçesinde kurs düzenlenecek. Kurs hakkında bilgi veren Kozan Sis Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Müdürü Ruhşi Gül, şunları söyledi: “Alman Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol gereği yaşlı ve hasta bakım hizmetleri için Almanya, ülkemizden 50 bin eleman istiyor. İstenilen şartlar ise en az lise mezunu olmak, en fazla 36 yaşında olmak, iyi düzeyde Almanca konuşabilmek.”

AYLIK 800 İLE 950 EURO
“Üç yıllık bir program ve önümüzdeki kasım ayı itibariyle başlayacak. Bu süreçte öğrencilerin Almanya’da staj yapacakları kurumda yatma ve yeme ihtiyacı karşılanacak. Aylık 800 ile 950 euro arasında ücret alacaklar. Üç yıllık stajı tamamlayanlar hasta bakıcı olarak Almanya’da kalabilecek. Alman vatandaşlığı veya yerleşim hakkı elde edecek. İki yıllık bir uzmanlık eğitiminı tamamladıkları zaman da maaşları 2 bin 600 euronun üzerine çıkacak.”

İŞ GARANTİLİ
Bu projenin hem okullarındaki hem Kozan’da hem de diğer bölgelerdeki gençlere iş imkanı sağlayacağını söyleyen Gül, “Zaten kurslar iş garantili. Mutlaka bu kursa katıldıklarında bir meslek elde edecekler. İsteyenler başvurabilir. Bu ayın sonunda dil kursları başlayacak” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

esmerkral
19 Ekim 2018, 17:48
valla herkes memleketinde kalsin en azindan bizlere göre huzurlu olurlar bizleri zamaninda getirip ne oldu ? ne alman nede türk olabildik cingeler bizden huzurludurlar coluk, cocuk burda diye emekli olmasina ragmen millet halen dönüs yapamiyor dönenlerdende sanirim 10% vergi kesip cezalandiriyorlar

Memoli1976x
19 Ekim 2018, 18:15
Almanyada Yasli ve Hasta Bakicisimi kalmadida Türkiyeden getiriliyor?

Burda okadar issiz olan Gencler var, onlari neden egitmiyorlar?

Serkinho
19 Ekim 2018, 18:21

Burda okadar issiz olan Gencler var, onlari neden egitmiyorlar?Bu nesil gencler böyle isler yapmaz.

Gesendet von meinem SM-A520F mit Tapatalk

yadikar
19 Ekim 2018, 18:46
Almanya da bakıma muhtaç yaşlı insanımız çok ve bu insanlar Türk bakıcı istiyor pflege dienst firmaları sürekli Türk bakıcı arıyor fakat çok az insan bu işte çalışmak istiyor bundan 2 ay önce Bild gazetesinde okumuştum Münihte arbeitsamt 1500 Türke kurs verip pflege dienst firmalarında çalışma imkanı sunacakmış ama sadece 200 kişi başvurmuş yani şu anda Almanyada pflege iş dalı üzerine aranan insanlar Türkler, her yıl biraz daha yaşlanan insanlarımız var ve bunlar yabancı bakıcı istemiyorlar bu yüzden çareyi Türkiye den insan getirmekle çözmek istiyorlar. ve bu arada iyi de maaş veriyorlar.

hekimoglu
19 Ekim 2018, 19:35
Çok tuhafıma giden bir haber, karadenizde nerdeyse tüm hasta bakıcılar Gürcistan uyruklu yerliler ihtiyacı olduğu halde burun kıvırıyorlar gidip Almanlaramı bakacaklarmış gelde şaşırma :-)

Birbey 3.0
19 Ekim 2018, 22:20

Burdakinler salak degilde o para milletin kokusunu cekmeye onun icin kimseyi bulamiyorlar. Yurt disindakinlar salak, halen eski Almanya sandiklari icin o paraya calisacak insan buluyorlar.

.onur
19 Ekim 2018, 23:53
Nankör olmaylim lütfen,biz almanyanin sayesine çok sey kazandik tek para degil.ben kendimden bilirim sahsen ben almanyanin sayesinde hem para kazandim hemde kültür ögrendim oturmasini kalkmasini çatal biçak yemek yemesini bile almanyanin sayesine ögrendim.
Bence çalismak isteyen için çok güzel bir firsat hem dil ögrenecek hem meslek ögrenecek hemde para kazanacak hemde alman
Vatandasi olabilecek daha ne olsun

TipiTip
20 Ekim 2018, 00:10
Nankör olmaylim lütfen,biz almanyanin sayesine çok sey kazandik tek para degil.ben kendimden bilirim sahsen ben almanyanin sayesinde hem para kazandim hemde kültür ögrendim oturmasini kalkmasini çatal biçak yemek yemesini bile almanyanin sayesine ögrendim.
Bence çalismak isteyen için çok güzel bir firsat hem dil ögrenecek hem meslek ögrenecek hemde para kazanacak hemde alman
Vatandasi olabilecek daha ne olsun

catalla bicakla yemek yemesini Türkiyede ögrenemiyormu insanimiz ???

sen simdi bilmeyerek yada istemeyerek Türkiye ve Türkiyede yasayanlara Kültürsüz HANZO diyorsun

Türkiyede hangi Lokantaya gitsem ben her seferinde Catal bicak ile yemek yiyen insan görüyorum

Arap Afrika Hindistan usulu Ellerinle yemek yiyen insanlara hic rastlamadim

Kültür ögrendim diyorsun ?? Türkiyede kalip Kültürsüz mü olucaktin ?

Kültürsüz olmak kimin sucu ????

Kültürlü olmayi insan istedikten sonra Afrikanin Balta girmemis ormaninda ögrenir

yeterki istesin ...... Dil diyorsun , benim amcam hic almanyaya gelmedi

kitap ve kasetlerden kendini anlatacak kadar alamnca ögrendi merak ettiginden

demek senin köyünde Almanyaya gelmeyenler simdi Catal bicak bilmeyen Kültürsüz insan öylemi ??

vallah en yalan söyleyem , ben sana yakistiramadim , kac senelerdir tanirim yazdiklarini okurum

bu yazdiklarini yadirgadim ..................

bey_tu
20 Ekim 2018, 00:27
Kaynakta Cok Saglam Hani 👀

.onur
20 Ekim 2018, 00:52
catalla bicakla yemek yemesini Türkiyede ögrenemiyormu insanimiz ???

sen simdi bilmeyerek yada istemeyerek Türkiye ve Türkiyede yasayanlara Kültürsüz HANZO diyorsun

Türkiyede hangi Lokantaya gitsem ben her seferinde Catal bicak ile yemek yiyen insan görüyorum

Arap Afrika Hindistan usulu Ellerinle yemek yiyen insanlara hic rastlamadim

Kültür ögrendim diyorsun ?? Türkiyede kalip Kültürsüz mü olucaktin ?

Kültürsüz olmak kimin sucu ????

Kültürlü olmayi insan istedikten sonra Afrikanin Balta girmemis ormaninda ögrenir

yeterki istesin ...... Dil diyorsun , benim amcam hic almanyaya gelmedi

kitap ve kasetlerden kendini anlatacak kadar alamnca ögrendi merak ettiginden

demek senin köyünde Almanyaya gelmeyenler simdi Catal bicak bilmeyen Kültürsüz insan öylemi ??

vallah en yalan söyleyem , ben sana yakistiramadim , kac senelerdir tanirim yazdiklarini okurum

bu yazdiklarini yadirgadim ..................

Tabiki simdi vatanimizda cok ilerledi benim geldigim zaman gibi tabiki degil.ama halla insanimizda çok eksik var
ben 16 yasinda almanyaya geldim,sizi bilemem ama ben almanyadan gercekten çok sey ögrendim en azindan adam gibi araba
Kulanmasini ögrendim yaya can tasidigi icin her zaman yol hakki yayanin oldugunu ögrendim.
Evet catal bicakla yemek yemesini burada ögrendim,yemek bittikten sonra çatal biçak tabaga nasil konmasi gerektigini burada ögrendim.
Saymakla bitiremeyecegim çok seyi ben burada ögrendim buradan çokta para kazandim yani ben almanyaya nankörlük edemem.
Almanyanin sayesine kazandiklarimin yaninda kayip ettiklerimde var ama kazandiklarim daha fazla

Memleketimde hala cok kisi yemegi yer daha sofradakiler yemegini bitirmede hemen bir sigara yakar.
Ve bu hareketinin sofradakilere saygisizlik oldugunu istirak edemez

TipiTip
20 Ekim 2018, 01:02
Tabiki simdi vatanimizda cok ilerledi benim geldigim zaman gibi tabiki degil.ama halla insanimizda çok eksik var
ben 16 yasinda almanyaya geldim,sizi bilemem ama ben almanyadan gercekten çok sey ögrendim en azindan adam gibi araba
Kulanmasini ögrendim yaya can tasidigi icin her zaman yol hakki yayanin oldugunu ögrendim.
Evet catal bicakla yemek yemesini burada ögrendim,yemek bittikten sonra çatal biçak tabaga nasil konmasi gerektigini burada ögrendim.
Saymakla bitiremeyecegim çok seyi ben burada ögrendim buradan çokta para kazandim yani ben almanyaya nankörlük edemem.
Almanyanin sayesine kazandiklarimin yaninda kayip ettiklerimde var ama kazandiklarim daha fazla

Ben daha küçük geldim

Sen şimdi Türkiye'de kalsaydın

Kültürsüz Çatal bıçakla yemek yemesini bilmeyen birisi mi olucaktin ?

Dediklerin gerçekten hakaret oradaki insanımıza hakaret !!!

Ben çok para kazandım nankör olamam deyip duruyorsun

Ama Türkiye'de yaşayanlara Kültürsüz diyorsun hor görüyorsun

senin gibi kültürlü birisi insan insanı hor görmeyeceğini bilmeli

Neyse uzatmaya gerek yok

Keşke geldiğin yeri unutmasaydin

Oradaki insanları aşağılamasaydın ,

Bizim oralarda bir söz vardır

Sonradan görme ,............ ,............

yadikar
20 Ekim 2018, 01:45
Bazı insanlar konuyu hala anlamamış sanırım, şöyle anlatayım benim annem 93 yaşında Almanyaya 54 yıl önce geldi kendisine pflege grad 5 verildi ve evde ablam tarafından bakılıyor fakat ablam da hasta bu yüzde pflege firmalarına başvurduk gönderdikleri insanlar ya romanyalı ya bulgar veya alman annem yaşlı biri yürüyemiyor tuvalete gidemiyor banyo yapamıyor ve kendine bakıcak insanın Türk olmasını istiyor dilini anlar belki sohbet eder örf ve adetlerimizi bilir ama burada çok az vatandaşımız bu işe yanaşıyor yani burada benim annem gibi binlerce Türk var nesil ilerliyor ilerde burada çok daha fazla yaşlı bakıma muhtaç Türk insanı olacak Alman devleti bunu görüyor ve şimdiden önlemini almak için 50 bin Türk bakıcı getiriyor ve güzelde bir şey yapıyor hanginiz yaşlanınca evimizde bizimle ilgilenen insanın Türk olmasını istemez, konu bundan ibaret arkadaşlar inşallah kendimi ifade edebilmişimdir..

Acemibiri
20 Ekim 2018, 02:09
Pflegedienste calismak öyle sanildigi gibi kolay is degil.
ve belirtilen (2600€ üzerinde aylik vercelermis) miktardada aylik falan almiyorlar. O nedenle Almanya bu dalda calisacak insan bulamiyor.Ucuza calistirmak istiyorlar!!

.onur
20 Ekim 2018, 06:31
tartismaya gerek yok tipi tipi usta sen halisin.herkes bildigi gibi düsünsün evet herseyi sonradan ögrendim ve halla ögrenmeye devam ediyorum.

Be terede olsaydim ve yasim 20-30 civarinda olsaydi bu firsat elime gecseydi ben degerlendirirdim.tabi haber dogruysa

iso98783
20 Ekim 2018, 09:13
bosu bosuna tartismaya gerek yok arkadaslar, sadece su karsilastirmayi yapin yeter.
Türkiyemizdeki hastenede calisan hemsire ve bakicilar ve Almanyada hastanedekiler gerisi faso fiso.

hekimoglu
20 Ekim 2018, 13:48
bosu bosuna tartismaya gerek yok arkadaslar, sadece su karsilastirmayi yapin yeter.
Türkiyemizdeki hastenede calisan hemsire ve bakicilar ve Almanyada hastanedekiler gerisi faso fiso.

Bence, Türkiye de kendine hemsire ve hastabakici diyen kisiler asil görevlerinden cok uzaktalar öyle oldugundanki Allah muhafaza hastaneye düstügünde refakatcin yoksa yandigina isarettir, o anlamda Almanya daki sistemle karsilastirmak imkansizdir diye düsünüyorum.

edizhan_06
21 Ekim 2018, 20:50
Almanların ne kültürü varda ben bilmiyorum Af edersinde ................ bile bizden öğrenen milletin hangi kültüründen bahsediyorsun ben bunlar kadar nankör bir millet görmedim bunlara hep vereceksin istersen senden kötüsü olmaz.

TipiTip
21 Ekim 2018, 20:53
Almanların ne kültürü varda ben bilmiyorum Af edersinde ................. bile bizden öğrenen milletin hangi kültüründen bahsediyorsun ben bunlar kadar nankör bir millet görmedim bunlara hep vereceksin istersen senden kötüsü olmaz.

gereksiz bos laflar ediyorsun

bu dünyada herkes herkesten birseyler ögreniyor

hekimoglu
21 Ekim 2018, 20:58
Almanların ne kültürü varda ben bilmiyorum Af edersinde ................ bile bizden öğrenen milletin hangi kültüründen bahsediyorsun ben bunlar kadar nankör bir millet görmedim bunlara hep vereceksin istersen senden kötüsü olmaz.

Arkadasim mesajini özellikle silmedim kültürünü kötüledigin bir millete yakisiksiz söz ettigin yeri nokta nokta olarak birakip belki yeniden bir düsünürsün dedim.

TOPRAK
21 Ekim 2018, 23:37
En az lise mezunu,iyi derecede almanca ve 36 yas siniri.Sizce 50 bin kisi bulabilirlermi.Bence biraz zor

Yazilanlar dogruysa hem meslek sahibi yapiyorlar,hem yeme icme ve kalacak yer hemde 800-900 euro cep harcligi.3 yilin sonunda en az 2600 euro aylik.Bence iyi imkan.En azindan heryerde gecerli bir meslek.

OrLoW
22 Ekim 2018, 03:12

İnsan çok zor bulunuyor birçok insan bir hevesle başlıyor ilk senesini doldurmadan bırakıyor.

O işin gerçekte kendisine uygun olmadıgını sürekli o işde çalışamayacağını anlayanlar kaçıyorlar.

İnsanlara hak ettikleri parayı vermezsen kimse o işde çalışmaz insanlarda haklılar. Artı herkez çalışamaz..

O işde çalışacak adamın kesinlikle tiskinmeyle bir alakası olmaması lazım yani kesinlikle tiskinme olayı olmayacak..

Adı yaşlı bakımı ama işin gerçeği bok temizliği:) Bunu yapabilecek insanlar lazım bok temizleceyeceksin..

Yatalak hastalar olur altına bebek gibi bez bağlayacaksın pisletince temizleceyeksin poposunu temizleyeceksin..

Yaşlı pek kendinde olmaz sen bezi değiştirmek için çıkarırsın o sırada tekrar yatağa pisletir temizle bakalım..

Hijyen için yeri gelince alt takım traşı yapıcaksın:) Komple Duş yaptıracaksın düzenli olarak ..

Çoğu kendi yemeğini yiyemez birinin yardımı gerekir yemeğini yedirmen lazım bebek gibi agzından akarken ederken:)

Güçlü ağır 100 kiloluk hareketsiz insanı yatakda çeviremezsin hop diye sadece bir örnek daha ağırları olur ..

Bazıları hastadır agızdan yiyemez göbekden beslenir onu değiştirmen pansuman yapıp tekrar takman gerekir ..

Bazıları idrarını kendi yapamaz sonda takılı olur onu değiştirmen ve tekrar takman gerekir

Demenz hastası olan yaşlı çok fazladır ne yaptıklarını bilmezler gider tuvalete pisligini heryerine sürer temizlersin..

Kimisi tamamen unutur sen bez değiştirecem diye yanına yanaşırsın sen kimsin diye yumruk atar suratına :)

İç çamaşırını giydirecem diye eğilirsin bir bakmışsın üstüne istifra etmiş:) yaşlı bebek gibidir çabuk hastalanır..

Buraya kadar herşey tamamsa psikolojin eğer sağlamsa sorun yok işte bundan sonra bozulabilir:)

Yaşlıların bazen geçmeyen dinmeyen ağrıları olur durmadan acı çekebilirler bağırırlar inlerler bunları göreceksin.

O hastalara verilen ağrı kesiciler bir müddet sonra ağrıları dindirmemeye başlıyor yani vücut kabul etmiyor..

Huzurevi doktorları genelde yaşlıları artık son duraga gelmiş ha gitti ha gidecek et parçası gözüyle bakıyorlar bunlarıda göreceksin..

Bazı yaşlılar risk taşıdıgı için ameliyat edilmez doktorda bunu bilir ne kadar ömrü oldugunuda bilir bakmadı demesinler diye sadece bakar.

Yazılması gereken ilaçları yaşlıya yazmaz israf veyahutta başka nedenler .......Burası biraz derin konu bütün bunları göreceksin...

Yani kolay değil hasta bakıcı olmak hiçde kolay değil yaşlı olmakda kolay değil Allah yardımcıları olsun onların hele kimsesi kalmamışsa

Şimdi bu yeni yetişen gençlik sizce bu mesleği yapar mı ? :D

dreamceng
22 Ekim 2018, 11:46
Arkdaslar,benim kaldigim köyde cok yasli kadin var,iki katli evde yalniz yasiyorlar,cogu 90 yas civari,kilise icin papaz bulamadilar,,,polonyadan papaz getirdiler,Artik Türkler almanyada huzur evlerine gidiyorlar,bu köyde benim enistam ilk giden oldu,sartlar ve olaylar gelismler oyle degisiyorki,,akliniz durur,Yasli olnalr türkiyeye gitse,kim bakicak,bakici tutsalar,ac birakiyor vede dövuyorlar,,veyada siddet ile evin tapusunu uzerlerine almaya calisiyorlar,Yaslilik tam bir perisanlik ve zulum,isckence,Allah yataga dusmeden ayakda canimizi alsin.

makroman
22 Ekim 2018, 20:13
Türkiyeden gelecekler cocuk oyuncagi saniyorlar fakat bakan icinde bakilan icin de büyük bir eziyet. Paraya odaklananlar hemen oooo maasi da iyiymis diyorlar. Ama harcamanin Türkiye sartlarina göre degil buranin sartlarina göre yapilacagini unutuyorlar. Kesintileri giderleri hesapliyamiyorlar cünkü burasini bilmiyorlar. Benim gibi 2003 ün sonunda gelenler zaten ayvayi yemisler. 60 lardan 80 li yillara kadar ki zaman diliminde gelmis olanlar kafalarini kullanmissa mala mülke doymuslar kullanamayanlar hala kirada sürünüyor. ben 15 senede yaklasik 100000 euro kira ödedim gecmiste euro 3tl idi simdi 6,5 diyelim ortalama 5 tl olsa 500000 tl para eder. Türkiyede kira yillik 10000 diyelim 15 yilda 150000 yapar. Türkiyedekilerin dikkatine!!! 15 yilda sizden 350000 tl daha fazla kira ödemisim ki benim kiram düsük olanlardan ya yüksek olanlar ne yapsin diger kesintiler vergiler sigortalar ve masraflari saymiyorum bile. biz burada televizyon seyrettigimiz icin bile vergi veriyoruz. Maasimiz yükseldikce kesintilerimiz artiyor hele vergi sinifin 1 ya da 5 gibi en kötülerdense canin ciksin daha iyi cünkü mesain veya saat ücretin arttikca kesintide artiyor. Birileri cikip emekliliginde ise yarayacak diyor 65 den 70 den sonra gelen fazla maasi ne yapayim zaten ayaklar kosmuyor kafa basmiyor bel dikelmiyor göz görmüyor. Lafin kisasi öyle birsey varmi bilmiyorum ama bana kalsa ötenazi icin vasiyet hazirlamak istiyorum elden ayaktan düsünce kafa da gitmeden yapsinlar igneyi ne ben eziyet cekeyim ne de bana bakmakla yükümlü olanlar ceksin.