PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 6 hafta krank kac gün sayiliyor??

Acemibiri
19 Ekim 2018, 14:21
Arkadaslar bir hastaliktan 6 krank yapilirsa 6. haftadan sonra Krankenkasseye düsülüyor.
Bu 6 hafta gün olarak kac gün olarak hesaplaniyor?

6 x 5 (Hafta ici calisma günü 5 gün) =30
6 x 7 (1 Hafta 7 gün) = 42

Simdi 1 hafta krank 4 günmü, 5 günmü yoksa 7 günmü hesaplaniyor? Buna göre 6 haftalik Krank kac gün hesaplaniyor??

Memoli1976x
19 Ekim 2018, 14:40
Die Entgeltfortzahlungsdauer beträgt genau 6 Wochen, bzw. 42 Kalendertage.

http://www.lohn24.de/cms/index.php?page_name=Wissenswertes_Lohn_Gehalt&wikipage=Lohnfortzahlung+und+Krankengeld

Acemibiri
19 Ekim 2018, 15:15
Yani dostum 6x7=42 dolaysiyla 43.Gün Krankankassedeyiz??

hOrOz
19 Ekim 2018, 15:54
Yani dostum 6x7=42 dolaysiyla 43.Gün Krankankassedeyiz??

aynen ... senin bir şey yapmana gerek yok

5.haftada Krankkasse hastalık parası için kağıtları gönderir

şunuda unutmayın Krankkasse den Krankengeld aldığınız süreler emeklilik çizelgesinde eksik olarak görünecektir

vatan1
19 Ekim 2018, 19:10
6 hafta isyerinde haftayi 5 gün hesaplanir nasil senin 30 gün senelik iznin 6 hafta yaparsa krankta is yerinde ayni olur.

hekimoglu
19 Ekim 2018, 19:30
Işveren 5 Werkstage Woche hesaplar, krankengeld ise 7 Tage Woche hesaplanir, tavsiyem; krankengeld beziehen yapanlar işe geri dönecekleri hafta kendilerini bis einschl. Sonntag krank yazdirirlarsa 2 gün fazla para alirlar, cumaya kadar yazdiranlar 2 günden olurlar.

Acemibiri
20 Ekim 2018, 02:11
Krankenkasseye düsme durumum varda o nedenle neye dikkat etmeliyim diye sordum.
6 x 5 (Hafta ici calisma günü 5 gün) =30
6 x 7 (1 Hafta 7 gün) = 42

hagisine göre hsap yapayim? Krankenkasseye düsmemek icin.

hekimoglu
20 Ekim 2018, 13:57
Arkadasim bildigin 6 hafta yani rapor aldigin günden itibaren 6 haftalik süre doldugundan itibaren Krankenkasse ye gecersin. 1 hafta her durumda elbet 7 gündür, isverenden aldigin müddetce 7 günün 5 günü icin ödeme yapilir, krankenkasse ye gectiginden itibaren haftada 7 gün ödeme yapilir. Sanirim ödeme günleriyle 6 haftalik sürenin bitisiyle alakali bir yanlis anlama söz konusuydu.

Örnegin, önümüzdeki Pazartesi 22 Ekim de rapor alan kisi 6 hafta sonra 3 Aralik günü krankenkasse ye gecer aslinda zor bir hesap degilde bir sekil kafa karisikligi olmus.

Acemibiri
20 Ekim 2018, 16:04
Aynen Hekimoglu.

Hesaplama 6 haftayi bir seferde almadigim icin, yani senenin belirli aylarinda ama ayni hastaliktan aldigim icin kafa karistirdi.

Birde bu krankli günlerde Feiertag olursa o gün krankli gün sayisindan düsermi??

Yani senin verdigin örnekte Pazartesi 22 Ekim de rapor alan kisi 6 hafta sonra 3 Aralik günü krankenkasse ye gecer bu süre icinde örnegin benim kaldigim yerde
Kasim ayinin 1 Feiertag.

Bu o 30 günden düser ve ben Araligin 4'demi krankenkasseye düserim?? Yoksa o Feiertaglarda krank günleri icine girer mi?

hOrOz
20 Ekim 2018, 16:28
buradan hesaplayabilirsin https://www.arbeitsvertrag.org/krankschreibung-wie-lange/

42 Kalendertage ( Takvim günü ) nicht Arbeiststage ( iş günü ) !!!!

Feiertaglar ayrı hesaplanmaz o zaman Pazarlarıda çıkarman gerekli
Der Entgeltfortzahlungsanspruch besteht für 42 Tage vom 22.10.18 bis einschl. 02.12.18

.onur
20 Ekim 2018, 16:54
Arkadaslar bu 6 hafta hastalik bir defadami 6 haftayi gecerse hastalik kasasina düsüyoruz.

Diyelimki bel den üç hafta birinci ayda üç hafta üçüncü ayda dört hafta besinci aya yatilirsa 6 haftayi geçmismi oluyor yoksa olmuyormu

hOrOz
20 Ekim 2018, 17:20
Arkadaslar bu 6 hafta hastalik bir defadami 6 haftayi gecerse hastalik kasasina düsüyoruz.

Diyelimki bel den üç hafta birinci ayda üç hafta üçüncü ayda dört hafta besinci aya yatilirsa 6 haftayi geçmismi oluyor yoksa olmuyormu

mesela diyelim 01.04 Bandscheibe den 5 hafta krank yaptın .

01.07 de aynı hastalıktan 6 hafta krank yazdırdın

İşveren sadece 5+1 hafta senin maaşını öder çünkü aynı hastalıktan dolayı 6 ay içinde yine kranka çıkmışsın

birde burada dikkat edilecek diğer bir konuda işverene koz vermiş olursunuz

Krank olmanızı Kündigungschutz olarak algılamayın

sizin sıhattinizin düzelmeyeceğini kanaat getirip ve sizin firmada kalmanızın bir getirisi olmadığını öne sürerek çıkış veebilir

her firma yapmaz ama bazı kişilerde fırsat arıyorlarsa bulunmadık fırsattır

.onur
20 Ekim 2018, 17:55
mesela diyelim 01.04 Bandscheibe den 5 hafta krank yaptın .

01.07 de aynı hastalıktan 6 hafta krank yazdırdın

İşveren sadece 5+1 hafta senin maaşını öder çünkü aynı hastalıktan dolayı 6 ay içinde yine kranka çıkmışsın

birde burada dikkat edilecek diğer bir konuda işverene koz vermiş olursunuz

Krank olmanızı Kündigungschutz olarak algılamayın

sizin sıhattinizin düzelmeyeceğini kanaat getirip ve sizin firmada kalmanızın bir getirisi olmadığını öne sürerek çıkış veebilir

her firma yapmaz ama bazı kişilerde fırsat arıyorlarsa bulunmadık fırsattır

6 ay icindemi 6 haftayi gecmemek gerekir yoksa bir yil icindemi?

Bir yil icindeyse bu bir yil nasil hesaplaniyor örnegin 01/04/2018 de 6 hafta yattim bu 2018 sonunda bitiyormu yoksa 01/04/2019 da bitiyor

hOrOz
20 Ekim 2018, 18:13
6 ay icindemi 6 haftayi gecmemek gerekir yoksa bir yil icindemi?

Bir yil icindeyse bu bir yil nasil hesaplaniyor örnegin 01/04/2018 de 6 hafta yattim bu 2018 sonunda bitiyormu yoksa 01/04/2019 da bitiyor

6 ay içinde ... yani kranka çıktığın tarihten sonra

ama dikkat edilecek konu aynı hastalıktan yapılan kranklar ... değişik hastalıktan olanlar sayılmaz

01.04 çıkarsan 6 aylık süreç 01.10.2018 da biter ..

.onur
20 Ekim 2018, 19:27
6 ay içinde ... yani kranka çıktığın tarihten sonra

ama dikkat edilecek konu aynı hastalıktan yapılan kranklar değişik hastalıktan olanlar sayılmaz

01.04 çıkarsan 6 aylık süreç 01.10.2018 da biter ..

Iste bu habere sevindim ben bir yil biliyordum ayni hastalik 6 ay gecerlise süper birsey yakinda is yeride biraz sorunlar yasayacagiz gibi görünüyor

35 yil sonra is yeri bize giciklik yapmaya basaladi

tr-22
20 Ekim 2018, 20:33
Belki konuyla alakali olmayabilir yalniz ben sunu belirtmek istiyorum,ben bes alti yil icersinde iki defa reha yaptim,ve rehadan sonra calistim yalniz su sekil,mesela iki hafta is ,ondan sonraki haftalar 2 yada 4 hafta izin daha sonrasi hep krank, yani ben dört bes yildir 1 ayimi dolu calisamadim,her krank cikisimdada Krankenkasse muhakkak aramistir yada bir hafta öncesi bana mektup gelmistir.

Benimde simdi tuhafima giden,ben simdi yine krankim 6 hafta bitmek tedir,beni ne aradilar nede mektup gönderdiler, bayagida merak ettim,basindan gecen arkadaslar varmi? belkide Horoz kardesimiz bir bildigi vardir,nasil olsa kendisi bu konularda bayagi tecrubeli.

Konuyu acan kardesimizdende af ola actigi konuyu dagittiysam.
saygialr

Acemibiri
21 Ekim 2018, 12:20
@tr-22
estagfrullah sorun degil dostum.

@hOrOz
Bu 6 aylik süre(ayni hastaiktan) kranka ciktigimizin basindan sonrami, yoksa 6 hafta krankin bitisinden sonrami basliyor?
örnegin ben 02.04.2018 de kranka ciktim, 6 hafta krak yaptim ve 14.05.2018'de ise basladim.
Bu 6 ay süre simdi 02.04.2018 den sonraki süre mi yoksa 14.05.2018 'den sonraki süre mi?

Acemibiri
25 Ekim 2018, 17:14
neyse sorumu hem tazeleyim Hemde sunuda sorayim.
Simdi 6 hafta bir hastaliktan krank yaptik hic ise baslamadan baska bir hastaliktan kranka devam edersek yine Krankenkasseye düsüyormuyuz? 6 Haftadan sonra 1 gün falan gidip calismamiz geeklimi?

hOrOz
25 Ekim 2018, 17:38
neyse sorumu hem tazeleyim Hemde sunuda sorayim.
Simdi 6 hafta bir hastaliktan krank yaptik hic ise baslamadan baska bir hastaliktan kranka devam edersek yine Krankenkasseye düsüyormuyuz? 6 Haftadan sonra 1 gün falan gidip calismamiz geeklimi?

tekrar yazalım

aynı hastalık olmazsa 6 hafta sonra yine işveren öder ... Landesarbeitsgericht Köln ( Az.: 7 SA 454/12 )

arkasından bir gün çalışman gerekmez

Doktor yeni bir hastalık tan dolayı yine «Erstbescheinigung» işaretler ( bu önemli )

fakat işveren işi yokuşa sürebilir derki " ben enayimiyim niye ödeyeyim "

işte o zaman bu hastalığı işverene kanıtlamak zorunda kalabilirsin ... kanıtlayamazsan elin boş gider

bu konularda bir çok değişik mahkeme kararı var kimi böyle kimi şöyle

ama doktor raporu işten çıkarmaya mani değildir onuda unutmayın

dadaloglu38
25 Ekim 2018, 21:11
Aynı hastalıkdan 6 ay değil 3 ay geçmesi lazım ben yaşadım bu durumu belden 8 ay krankda idim üç ay çalışdım bel ağrısından tekrar 5.5 hafta krank yaptım iş veren ödedi

Acemibiri
26 Ekim 2018, 00:40
6 aylik süre ilk kranka cikisin basindan sonrami sonundan sonrami basliyor?

hOrOz
26 Ekim 2018, 07:44
6 aylik süre ilk kranka cikisin basindan sonrami sonundan sonrami basliyor?

Hocam konuyu okumuyorsun

Devamlı ilk kranka çıkıldığı gün sayılır..

Digiati
29 Ekim 2018, 20:13
Arkadaslar size bir sorum olacakti,, 1 yil icerisinde menisküsten 2 ayri zamanda Temuzda 3 hafta ekim de 5hafta farkli codlardan AU aldim,,
tabi fark etmeden Krankasse ya düsmüsüm , Krankasse AU lari zamaninda yollamadigim icin 2 hafta parami kesti,, Widerspruch hakim varmis,, nasil ve ne yazmalim,, yardimci olabilrmisiniz..