PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya´da emlakci (Makler) düzenbazligi

gentlement
18 Ekim 2018, 12:52
arkadaslar, suanda basimizdaki sorunu kisaca izah edeyim.

Benim yan komsum evini satiyor! Malesef, komsum evi emlakciya verdikten 3-4 saat sonra haberimiz oldu. Evi amca oglu icin alacaktik.

Komsum ile her konuda anlastik ve evi kesinlikle size verecegim diyor! Sonuc olarak bizde emlakcidan cekmesini istedik. Ancak emlakcinin yapmis oldugu sözlesme 6 aylikmis ve 3-4 saat de olsa kabul etmiyor!

Birinci soru: Herhangi bir ceza, mesela 1.000-2.000 EUR ödeyerek emlakcidan cekebilme imkani olabilirmi? Emlakcinin istemis oldugu ücret 24.000 EUR. Basindan böyle bir olay gecen oldumu?

Ikincisi ise, emlakci ile satici olan komsum kavga dövüs ancak 2 gün sonra evi internetten cikarttirabildik! Ev sahibi internetten cikar dedigi halde adam cikarmiyor!!! Düsüne biliyormusunuz, evin sahibi BEN BU KISILERE EVI SATACAGIM DEDIGI HALDE EMLAKCI KELEKLIK yapiyor!!! Bu iki günlük zaman sarfinda eve 50 nin üzerinde alici cikti! Sebebi ise, fiyati cok uygun (pisaya degerinden 70.000 EUR daha ucuz), evin 2010 yilinda Kernsaniert olmasi ve bu semtin cok talep almasi...

Evin sahibiden habersiz bir sürü kisiye adam termin vermis... Ev sahibi israrla ben bunlara satacagim demesine ragmen emlakci keleklik yapip bizim alamamamiz icin müthis bir ugras veriyor...

Bu arada, amca oglu bankadan kredi sözlesmesini filan yapti, yani kredi ok... Emlakciyada verdik. Bu arada evin bütün resmi belgelerini (Grundbuchauszug vs.) emlakci bize vermedi! Bizde gittik ev sahibinden aldik kredi icin...

En son bu sabah emlakci bana telefonda, o evi size satmayacagim baska planlarim var dedi...

Ikinci soru: Ev sahibi israrla ben bunlara evi satacagim dedigi halde, emlaci size satmiyorum deme hakkina sahipmi? Böyle birsey olabilirmi yaaa?

Ücüncü soru: Kredi isi halloldugu icin, biz emlakci olmadan ev sahibi ile gidip noter termini yapsak ne olabilir? Ev sahibi sonuc olarak bize satmak istiyor! Bizim önümüzde emlakciya ben bu aileden baskasina satmayacagim dedi...

Son olarak, amca oglu 24.000 EUR luk emlakci ücretini kabul ettigini emlakciya söyledigi halde emlakci keleklik yapiyor...

Cengiz Bond
18 Ekim 2018, 12:58
ev sahibi emlakci ile vertrag yapmistir. onda ne yaziyor, okudunuz mu hic?

24.000 EUR vermeden avukata 100 EUR verip bir danissaniz ne olur?

gentlement
18 Ekim 2018, 13:05
@Cengiz Bond;

aynisini bende düsündüm ancak emlakci ev sahibine sözlesmenin kopyasini vermemis! Ev sahibi 82 yasinda bir bayan ve evi satip huzur evine gidecek... Kocasi 6 ay önce öldü. Ev sahibi yasliligindan dolayi fazla biryerlere gidemiyor.

Cengiz Bond
18 Ekim 2018, 13:47
ozaman ev sahibi avukata gidecek.

talo176
18 Ekim 2018, 14:00
yan komsun la (emlakci ya danismadan) önce müzakerler oldugunuzu, ama bastan anlasamadiginizi, lakin simdi ortada bulustrugunuzu söyleyin..
böylece privat satabilir..
yinede avukata danisin.. benim yazdigim gibi sorun.. avukat aynisini söyler..
emlakcinin masraf ödenegi siz karsilarsiniz.. bu da asla 24bin tutmaz.. belki 2 veya 3 bin avro felan..

emlakci sizi korkutmak istiyor, ama asil koz sizin elinizde..
(benim yazdigim gibi avukata giderseniz)

atsiz77
18 Ekim 2018, 15:07
Ev sahibi emlakcıya evi satmıyorum artık deyip iptal edebilir sorunsuz.

Aradan 1/2 ay geçtikten sonra kendi aranızda satışı gercekleştirirsiniz

44Malatya
18 Ekim 2018, 19:14
Eğer emlakçıyla ev sahibi arasında olan vertrag da başka Hinweis yoksa, ev sahibi kendi evini privat satabilir.

Bir örnek:

Immobilien Verkauf privat trotz laufendem Makler Alleinauftrag

| 24.03.2015 13:31*|*Preis:****,00 €*|*Hauskauf, Immobilien, Grundstücke*
Beantwortet von*Rechtsanwalt Jürgen Nelsen

Zusammenfassung: Ein Makleralleinauftrag steht einem privathändigen Verkauf einer Immobilie nicht entgegen, solange die Objektkenntnis des potentiellen Käufers nicht auf der Aktivität des Maklers beruht.

Wir möchten unser Haus verkaufen und wollten dies zu allererst privat machen um uns und den Käufern die Maklergebühren zu sparen. Wir haben dazu am 12.10.2014 ein Inserat auf Immoscout geschaltet und auch eine rege Nachfrage und Besichtigungen erfahren. Eine Familie hat auch ein konkretes Angebot gemacht, was uns zu diesem Zeitpunkt zu wenig war. Die Interessenten haben auch einige Zeit nach der Besichtigung nochmal angefragt ob wir uns nicht einigen können. Das war am 7.11.2014. Da wir uns immer noch nicht einigen konnten, kam kein Verkauf zustande.*
Einen Monat später haben wir uns entschieden doch einen ortsansässigen Makler zu beauftragen. Dort haben wir am 18.12.2014 einen 6-monatigen Makleralleinauftrag unterschrieben. Die "Werbemaschenerie" lief am 9.1.2015 an. Seither finden laufend Besichtigungen statt, zwei potenzielle Käufer haben keine Finanzierung bekommen.*

Nun hat uns die Familie nochmals kontaktiert und wie es aussieht könnten wir uns preislich einigen.*
Nun aber die große Frage- können wir an diese Familie privat verkaufen obwohl wir in einem Maklervertrag stecken, der noch bis Mitte Juni 2015 läuft? Wir können den Emailverkehr im November nachweisen. Wenn es möglich ist, welche Kosten kann uns der Makler dennoch in Rechnung stellen für die Arbeitsstunden/Auslagen die er hatte?*

Einsatz editiert am 24.03.2015 13:41:06

Avukatın cevabı:

Sehr geehrter Fragesteller,

Ihre Anfrage möchte ich Ihnen auf Grundlage der angegebenen Informationen verbindlich wie folgt beantworten:

Das Wesen des Makleralleinauftrags besteht darin, dass sich der Makler zu umfangreichen Maßnahmen zum erfolgreichen Verkauf der Immobilie verpflichtet. Im Gegenzug dazu verpflichtet sich der Verkäufer dazu, nicht noch einen weiteren Makler für dasselbe Geschäft zu beauftragen. Der Alleinauftrag schließt aber nicht aus, dass Sie auch privat verkaufen können, sofern nicht die Makleraktivität ursächlich für die Objektkenntnis der potentiellen Käufer war.
Dies ist nach Ihren Angaben in Ihrem Fall ganz ausdrücklich nicht der Fall, da die potentiellen Käufer bereits vor Einschaltung des Maklers auf Ihre Immobilie aufmerksam geworden sind.*
Sie können also den Kaufvertrag privat abschließen und müssen diesbezüglich keine Courtage an den Makler bezahlen.*

Ob der Makler einen individualvertraglich ausgehandelten Auslagenerstattungsanspruch (also keine Allgm. Geschäftsbedingungen) hat, ergibt sich aus Ihrem Maklervertrag, den Sie hierzu noch einmal durchsehen sollten. Denkbar ist, dass er die Kosten der „Werbemaschinerie" – gegen Nachweis – erstattet verlangt. Diese Forderung wäre dann voraussichtlich rechtmäßig. Die Höhe richtet sich nach dem tatsächlichen Aufwand.*

Ich hoffe, Ihre Frage verständlich beantwortet zu haben und bedanke mich für das entgegengebrachte Vertrauen. Bei Unklarheiten können Sie die kostenlose Nachfragefunktion benutzen.
Abschließend darf ich Sie noch auf die Bewertungsfunktion hinweisen.*

Mit freundlichen Grüßen

Nachfrage vom Fragesteller24.03.2015*|*20:42

Sehr geehrter Herr Nelsen,*

zu erst darf ich mich herzlich für Ihre Antwort bedanken!*

In unserem Maklervertrag findet sich zu diesem Thema kein Hinweis- was bedeutet da für uns?*

Herzlichen Dank und beste Grüße

Antwort auf die Nachfrage vom Anwalt24.03.2015*|*21:06

Danke für Ihre Nachfrage.*
Wenn keine entsprechende Vereinbarung getroffen wurde, kann der Makler auch keine Erstattung seiner Auslagen verlangen.

BuraK!
18 Ekim 2018, 19:42
Ilginc gercekten, hic emek vermeden 24.000 euro alacak emlakci ama halen priz yapiyor?:confused:

Evin fiyati nekadar usta?

okadar parayi bence emlakciya vermeyin, avukata gidip danisin. Cok ucuza halledersiniz olayi fakat 1-2 ay uzar ama cözülür. (bu devirde 24bin euro biriktirmek kolay degil cöpe atmayin bence parayi)

cenyal
18 Ekim 2018, 19:58
Senin amcaoglu kiraci olarak girsin. yani Mietvertrag yapsin. emlakciya da evi kiraya verdim satmiyorum desin.
sonrada aranizda Kaufvertrag yaparsiniz..

gentlement
19 Ekim 2018, 11:20
Evin fiyati 400.000 EUR... Emlakci %6 komisyon aliyor ve bu 24.000 EUR´ya tekabul ediyor... Gercekten cok zor bir durum! Emlakcinin bu denli densizligine ragmen kalkip ona 24.000 EUR vermek hic icimize sinmiyor!

@cenyal;

dedigin aklima yatti. Bunu ben bugün arastiracaktim ancak ev sahibi yanasmadi... Kadin zaten 80 küsür yasinda, artik bikmis herseyden! Hicbirsey ile ugrasmak istemiyor lafin kisasi...

Django
19 Ekim 2018, 23:40
Arkadaslar kanuni olarak düzenlenmis bir vertragi yine kanuna basvurarak iptal ettirebilirsiniz.
Siz nasil o evi ucuza kapmak istiyorsaniz, Emlakci da sizin gibi cebini düsünüp para kazanmak icin ugrasir.
Avukatlarinizi konusturun.

Burclu
23 Ekim 2018, 11:43
Bundan 2 sene önce oturduğum ev satlıktı ev bürosu bana teklif bile etmeden maklere verdi, evin kendisi 3katlı Familienhaus ama eski bakım istiyor 1905 yapımı, uzun zaman kimse gelmedi bakmaya sonra bir Arnavut geldi Emlakcıyla, Emlakcı eve ilk defa girmesine rağmen evi öve öve bitiremedi.

Aradan gene 1ay geçti kimse yok ve baktımkı gene geldiler ama bundada gelen Emlakcı,Arnavut ve 2 tane Yaşlı alman, güya almanlarda evle ilgileniyor gibi tamamen emlakcının oyunu ama Arnavut un kafası bunu basmadı, sonuçta o evi Arnavut aldı ve ben taşındım adamı gördüm sordum adam pişman çünkü binanın herşeyini değiştiriyor, dedim kendine ev almadan önce emlakcıya deyil evin içinde oturana sorman gerek, ben 15 senedir oturuyorum orda, adamın morali bozulmasın diye emlakcının oyun oynadığını anlatmadım.

Evi 250.000€ ya aldı Familienhaus 3daire (daireler 85m2) ama 100.000€ da içine yatırdı ve dahada gider.

Onun için emlakcılara dikkat, alman bile olsa dikkat edin, ben şahit oldum.

BuraK!
23 Ekim 2018, 19:31
gelisme varmi merak ettim? anlasma saglayabildinizmi?

gentlement
25 Ekim 2018, 12:06
Evet arkadaslar,

sonuc olarak ev sahibi ile beraber emlakciya gittik. Emlakciya "ya Noter terminini adini kendisine verdigimiz Noter´de en yakin zamanda yapacaksin yada evi satmaktan vazgeciyorum" dedi ev sahibi...

Emlakcininda acikcasi hicbir sansi kalmadigi icin mecbur benim kuzene verdi evi...

Olayin komik tarafi, ayni gün benim kuzeni birisi aradi! Bir Türk aile... Telefonda kuzenime agza alinmayacak kelimeler sarfetti! Iyiki kendisini tanimiyoruz acikcasi... Emlakci ev sahibinden habersiz, izinsiz bu aileye evi satmis baska bir Noter´de coktan termin yapmis...

Sonuc olarak onlarin termini iptal edildi ve Sali gününe benim kuzenim icin termin yapildi... Hayirli olsun.

BuraK!
25 Ekim 2018, 21:26
Keske emlakciyi aradan cekip alsaydiniz, bence bu mümkündür kanunen tabi zaman alir biraz. Böyle pislik bir emlakci 24.000 euro kazanmasi kötü olmus.

Hayirli olsun