PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Schwerbehinderung 50%

zennon
14 Ekim 2018, 17:34
slmlar,

bende 50% Schwerbehinderung var gecen sene bir büyük bir Firmaya girdim 2 senelik befristung yaptilar.
sorum beni temeli ise alirlar mi yoksa 2 sene bitinde cikis verirler mi,ben ama Schwerbehindung icin festvertrag icin dirinmek istiyorum haklarim varmi.

tskler

hOrOz
14 Ekim 2018, 17:46
slmlar,

bende 50% Schwerbehinderung var gecen sene bir büyük bir Firmaya girdim 2 senelik befristung yaptilar.
sorum beni temeli ise alirlar mi yoksa 2 sene bitinde cikis verirler mi,ben ama Schwerbehindung icin festvertrag icin dirinmek istiyorum haklarim varmi.

tskler

sözleşmenin isminde yazdığı gibi " Befristet " altına Cumhurbaşkanı bile imzalasa beliritilen tarihte iş sözleşmesi biter ...

değil direnmek " Kündigung " bile gerekmez ...

bir işyerinde yeterli "Schwerbehindert" varsa sanırım %25 olacaktı galiba o prozentler bile kurtaramaz o kadar ona güvenmeğin

BuraK!
14 Ekim 2018, 19:27
Firmanin nerden haberi olduki sende bu ausweis oldugunun?

zennon
14 Ekim 2018, 22:03
betriebrat danistim ve schwerbehindertenabteilung gittim

hOrOz
14 Ekim 2018, 22:19
betriebrat danistim ve schwerbehindertenabteilung gittim

hocam şansına kalmış bir şey artık ...

Sözleşme baştan " Befristet " olduğu için kimse bir şey yapamaz .. hatta sana " Kündigung " bile gerekmiyor

İşyerinin inisyatifine kalmış bir şey artık

artık işyerinde ne kadar sana ihtiyaçları var ve senin performansına kalmış bir şey ..

kanunen yapacak bir şey yok

Bykus1
21 Ekim 2018, 12:09
Selam sevgili arkadaslar,bu %50-60-70 vb...Sakatlik raporlarinin,is de veya Sosyal yasamda,getirileri ve götürüleri nelerdir?Degerli arkadaslar,yazarken emri väki gi anlasiliyor ama öyle degil,sizlerden ricam,önemli bilgileri paylasmaniz.Saygilar....."

göremeli
23 Ekim 2018, 01:39
Bykus1 arkadasim, Allah önce saglik versin. Hic kimse kendiliginden hasta olupta isgücü kaybina sahip olmak istemez. Gelelim senin soruna, 30%-50% arasi olursa isbulma kurumuna yani arbeitsamta versorgungsamttan gelen belgeyle beraber gidiyorsun ve orda gleichstellungsantrag yani türkcesi esitlik statüsüne esit olabilmek icin isbulma kurumuna dilekce veriyorsun ve isbulma kurumu birtane sana birtane isverenine (sayet bir isyerinde calisiyorsan) nüshasini gönderiyor. Bu durumda aynen 50% isgücü kaybin varmis gibi haklarin var sadece fark senede 5 gün izinden faydalanamiyorsun. Sayet 50% den itibaren bir isgücü kaybin söz konusu ise sana versorgungsamt senden 1 adet vesikalik resim ister ve sana schwerbehinderten ausweis verir. Sayet herkesin durumu farklidir, kisinin hastaligina göre harf de yaziliyor.
30% dan itibaren tabii isbulma kurumunun bilgisi dahilinde yapilirsa ayni 50% gibi muamele görmekte oluyorsun, yani isyerinde seni önemli bisey olmadigi müddetce (hirsizlik, dövüs kavga buna benzer durumlar olmadigi müddetce) kolay kolay cikis veremezler.

asagidaki linkde almanca olarak harfler hakkinda gerekli bilgileri vermekte:

https://www.myhandicap.de/recht-behinderung/schwerbehindertenausweis/merkzeichen/?gclid=EAIaIQobChMIwtjmxpqb3gIVR7TtCh00FQ_sEAAYASA CEgIZyPD_BwE