PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Yurtdýþýnda çalýþýrken emekli aylýðý alýnmasý

karadeniz
09 Ekim 2018, 12:13
Yurtdýþýnda çalýþýrken Türkiye’den emekli aylýðý alýnabilmesi Avrupalý Türklerin en çok arzu ettikleri durum. Aslýnda bu haktan þu anda yararlananlar var !
Konu iyi anlayabilmek icin dikkatli ve iyice okumak gerek ! (Türkiye'de calismasi bulunanlar ve 10/2008 tarihi öncesi emekli olanlari ilgilendiriyor)

Avrupalý Türklerin, Mavi Kart borçlanma ve sözleþmeli ülke sigorta baþlangýcýnýn davasýz olarak yurtdýþý borçlanmada sigorta baþlangýcý sayýlmasýndan sonra üzerinde hassasiyet gösterdikleri bir baþka konu daha var. Bu da Türkiye'den emekli aylýðý alýrken yurtdýþýnda çalýþabilme hakkýnýn verilmesi. Konuyla ilgili güncel uygulamayý sizlere sunmaya gayret edeceðim. Tabi ki hükümet programýnýn gereðinin bir an önce yapýlmasý dileðimizdir.

ÇALIÞMA ÝZNÝ VAR MI?
Avrupalý Türklerin yakýndýðý bir konuya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir çözüm yolu buldu. 25.07.2014 tarihli genelgeyle ülkemizce aylýk baðlandýktan sonra yurtdýþýnda çalýþmanýn mümkün olabileceði tüm taþra teþkilatýna duyuruldu. Özetle yurtdýþý borçlanma ve sosyal güvenlik sözleþmesine göre hizmet birleþtirme dýþýnda ülkemizde sigorta günleri karþýlýðý yaþlýlýk ve maluliyet aylýðý alanlarýn bulunduðu ülkede aylýðý kesilmeden çalýþabileceði müjdesini verdi. 01.10.2008 tarihi sonrasý Türkiye'de ilk defa sigortalý baþlayacak olanlar ise kapsam dýþý býrakýldý.

2008 ÖNCESÝ AYLIK BAÐLANANLAR
Önce 01.10.2008 tarihinden önce Türkiye'den aylýk baðlananlarýn durumuna bakalým. 5510 sayýlý kanunun yürürlük tarihinden önceki hükme göre aylýk baðlandýktan sonra Türkiye ile sosyal güvenlik sözleþmesi bulunan ülkelerde çalýþýlmaya baþlanmasý halinde, baðlanan aylýklarýn doðrudan kesileceðine iliþkin anýlan kanunlarda açýk hüküm bulunmuyor. Malullük veya yaþlýlýk aylýðý baðlananlarýn sözleþmeli bir ülkede çalýþýlmaya baþlamalarý halinde aylýklarý kesilmeyecek. Kuralýn uygulanmasý, yurtdýþý borçlanmasý yapýlmadan ülkemizde sigorta süresi, doðum ve askerlik borçlanmasý ile emeklilik koþulu yerine geldikten sonra aylýðý baðlanan ve aylýk baðlandýktan sonra yurtdýþýna gidip çalýþanlar için geçerlidir.

KAZANÇ SINIRI DA YOK
Örnekle pekiþtirelim. Eymen Efe Soysal, Aydýn'da SSK'lý çalýþýp 18 ay askerliði de borçlanarak yaþlýlýk tahsis talebinde bulunmuþ olsun. Soysal, aylýk baðlandýktan sonra sözleþmeli ülke olan Almanya'ya gidip çalýþmaya baþlasýn. Bu durumda ülkemizden hem aylýk alabilir hem de Almanya'da çalýþabilir. Kazanç sýnýrý da koyulmaz.

2008 SONRASI AYLIK BAÐLANANLAR
5510 sayýlý kanunda, kanunun yürürlüðe girdiði tarihten sonra 01.10.2008 günü sonrasý ilk defa sigortalý olan kiþilerden malullük veya yaþlýlýk aylýðý baðlandýktan sonra yabancý ülke mevzuatý kapsamýnda çalýþmaya baþlayanlarýn aylýklarýnýn kesileceðine dair açýk hüküm bulunmaktadýr. Buna göre, yabancý ülke ile sosyal güvenlik sözleþmesi olup olmadýðýna bakýlmaksýzýn, bu kanun hükümlerine göre ilk defa sigortalý olduktan sonra malullük veya yaþlýlýk aylýðý baðlananlarýn yabancý ülkelerde çalýþmalarý durumunda aylýklarý, çalýþmaya baþladýklarý tarihi takip eden ödeme dönemi baþýndan itibaren kesilecektir.

AYLIÐIN KESÝLMESÝ
Sözleþmelerde aylýk baðlandýktan sonra diðer ülkelerde çalýþmaya baþlanýlmasý halinde aylýklarýn kesileceðine iliþkin hüküm bulunmasý halinde uygulama nedir?

Sözleþmeli ülkede çalýþýlmaya baþlanmasý halinde aylýklarýn kesileceðine iliþkin mevcut sosyal güvenlik sözleþmelerinde hüküm bulunmamakla birlikte, bu konuda ilerde bir hüküm konulmasý halinde tadil sözleþmesinin yürürlüðe girdiði tarihten sonra, yeni imzalanacak sosyal güvenlik sözleþmelerinde bu hükmün bulunmasý halinde ise sözleþmenin yürürlüðe girdiði tarihten sonra çalýþmaya baþlayanlarýn aylýklarýn kesileceði ifade edilmiþtir. 25 ülke ile ülkemizce yapýlan sosyal güvenlik sözleþmesinde þu anda vatandaþýn aylýðýnýn kesileceðine dair bir hüküm yoktur.
http://www.sabah.de/emeklilik/2018/06/18/yurtdisinda-calisirken-emekli-ayligi-alinmasi

SGK.2014/22 Genelge
http://www.asmmmo.org.tr/userfiles/others/files/Mvzt/Gnlg/5510/2014-22.pdf

konya12345
09 Ekim 2018, 17:41
Allah razý olsun, emeðineze saðlýk...

aqua05
13 Ekim 2018, 09:07
@karadeniz
Hocam simdi 2008 e kadar bagkurdan borclansak Türkiyeden emekli olup burada calisabiliyoruz.Ama Türkiyede 2008 den sonra 1 günde calisip Borclanma yaparsak o Zaman SSK dan emekli olup Yurt disinda calisamiyoruz.2008 e kadar Türkiyede calismisligi olan ve 2008 e kadar borclanmasini yapanda Yurt disinda calisabilir.Bu yazi bunumu anlatiyor kisaca bize.

karadeniz
13 Ekim 2018, 09:59
@karadeniz
Hocam simdi 2008 e kadar bagkurdan borclansak Türkiyeden emekli olup burada calisabiliyoruz.Ama Türkiyede 2008 den sonra 1 günde calisip Borclanma yaparsak o Zaman SSK dan emekli olup Yurt disinda calisamiyoruz.2008 e kadar Türkiyede calismisligi olan ve 2008 e kadar borclanmasini yapanda Yurt disinda calisabilir.Bu yazi bunumu anlatiyor kisaca bize.

Kisaca,10/2008 tarihinden önce emekli olmuslar,emekli maaslari baglanmis olanlar icin gecerli (5510 sayili sgk.kanunu cikmadan önce emekli olanlar)

aqua05
13 Ekim 2018, 11:34
Kisaca,10/2008 tarihinden önce emekli olmuslar,emekli maaslari baglanmis olanlar icin gecerli (5510 sayili sgk.kanunu cikmadan önce emekli olanlar)
Hocam 2008 e kadar bagkurdan borclansak olmuyor Yani degilmi.Kusura bakma Tam anlamak icin soruyorum.Enisdenin calistigi yerde arkadasi hem calisiyor hem Türkiyeden emekli aliyormus .Osnabrück de Avukatin biri Emeklilik kanununun bir boþlugunu bulmuþ o yapmýþ bu kanun omu diye soruyorum,

Birbey 3.0
13 Ekim 2018, 11:43
Ekim 2018 herkes calisabilir diye birsey yok. Bakin ne yaziyor haberde. Dikkatli okuyun.

Kuralýn uygulanmasý, yurtdýþý borçlanmasý yapýlmadan ülkemizde sigorta süresi, doðum ve askerlik borçlanmasý ile emeklilik koþulu yerine geldikten sonra aylýðý baðlanan ve aylýk baðlandýktan sonra yurtdýþýna gidip çalýþanlar için geçerlidir.

Altin rengindeki yer cok önemli. Lütfen 10/2008'den önce herkes calisabilir diye anlamayalim. Bu tarihten önce sigorta süresi ve emeklilikte baslamis olmasi lazim Türkiye'de. Oda cogunda yok, cünkü o tarihe kadar SSK'dan emekli olmak icin ise giris cikis gerekmiyordu.

Lütfen dikkatli olalim, satir aralarinida okuyalim.

.onur
13 Ekim 2018, 11:57
2008 de emekli olan birisi simdi zatten 75/80 yaslarindadir zaten bu yasdaki bir kisiye tirilyon versen calismaz calisamaz

Yani bu kanunun hic bir anlami yok

hOrOz
13 Ekim 2018, 13:33
2008 de emekli olan birisi simdi zatten 75/80 yaslarindadir zaten bu yasdaki bir kisiye tirilyon versen calismaz calisamaz

Yani bu kanunun hic bir anlami yok

o kadar yaþlý deðildir ...o tarihlerde 25 sene hizmetten sonra emekli olunuyorsa

50- 55 yaþlarýnda dýr

geçende birisi serzeniþte bulunmuþ .. Türkiye de emekliler çalýþabiliyor

yok efemdim anayasada eþitlik ilkelerine uymuyormuþ falan filan Anayasa Mahkemsine dava açýlmasý gerekmiþ

Peki þimdi Türkiye dekilerin borçlanýp emekli olmak gibi bir haklarý yok ..

þimdi bu eþitlik ilkelerine uyuyormu ?

birde þunu düþünün Türkiye de çalýþma koþullarý Avrupa dakinin iki kati daha zor

Devlet haybeden yurt dýþýndakilere çalýþmadan emekli yapmak gibi bir nimet sunmuþ

ama bizimkiler bir yetmez iki olsun davasýndalar

.onur
30 Aralýk 2022, 13:20
Merhaba arkadaþlar bu Türkiye’de EyT diye adlandýrýlan yani emeklilikte yaþa takýlanlar diye söz konusu olan yasa cumhurbaþkaný tarafýndan onaylandý diye duydum.

Bu yasa ayný zamanda bizleri de yani yurd dýþýna yaþayanlarý da ilgilendirdiðini duydum, yani emeklilik haklarýný tamamlamýþ lakin çalýþtýðý için emekli olamayanlarýda Ýlgilendiriyormuþ yani artýk 60 yaþýnda birisi Türkiye’den emekli olabilir ve ayný zamanda Almanya’da da çalýþabilirmiþ ne derece doðru.

Gerçi tam daha kanun yasalaþmadý ama eðer böyle bir þey olursa mükemmel olur sizin bu konuda bir bilginiz var mý?

Murat01
30 Aralýk 2022, 21:47
Merhaba arkadaþlar bu Türkiye’de EyT diye adlandýrýlan yani emeklilikte yaþa takýlanlar diye söz konusu olan yasa cumhurbaþkaný tarafýndan onaylandý diye duydum.

Bu yasa ayný zamanda bizleri de yani yurd dýþýna yaþayanlarý da ilgilendirdiðini duydum, yani emeklilik haklarýný tamamlamýþ lakin çalýþtýðý için emekli olamayanlarýda Ýlgilendiriyormuþ yani artýk 60 yaþýnda birisi Türkiye’den emekli olabilir ve ayný zamanda Almanya’da da çalýþabilirmiþ ne derece doðru.

Gerçi tam daha kanun yasalaþmadý ama eðer böyle bir þey olursa mükemmel olur sizin bu konuda bir bilginiz var mý?

Bu konuyu bende çok merak ediyorum.
Net ve kesin birþey yok ama ,
tahminim Türkiye’de yaþayanlar için emekli olup çalýþma izni veriyorlar galiba.

Birbey 3.0
30 Aralýk 2022, 21:51
Sorunuzun cevabini bu konuda verdim:

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?95257-Krankenversicherung-Minijob-T%C3%BCrkiyeden-emekli

Kisaca:
Minijob ohne Arbeitnehmerbeitrag -> Evet calisabilinir
Minijob mit Arbeitnehmerbeitrag (also ohn Befreiung von der Versicherungspflicht) -> Hayir calisamaz.
Brüt 520 Euro gecti an zaten artik Minijob sayilmiyor -> Hayir calisamaz.
Her türlü yardimlar, 520 Euro gecmese bile. -> Hayir calisamaz.

Birbey 3.0
31 Aralýk 2022, 00:39
o kadar yaþlý deðildir ...o tarihlerde 25 sene hizmetten sonra emekli olunuyorsa

50- 55 yaþlarýnda dýr

geçende birisi serzeniþte bulunmuþ .. Türkiye de emekliler çalýþabiliyor

yok efemdim anayasada eþitlik ilkelerine uymuyormuþ falan filan Anayasa Mahkemsine dava açýlmasý gerekmiþ

Peki þimdi Türkiye dekilerin borçlanýp emekli olmak gibi bir haklarý yok ..

þimdi bu eþitlik ilkelerine uyuyormu ?

Evet uyuyor. Cünkü yurt icinde ikamet eden insan zaten istege bagli olarak her ay sgk'ya prim yatirabiliyor. Misal ev hanimi bir kadin isterse her ay istege bagli prim yatirabiliyor.

Yurt disindaki bir ev hanimin böyle bir imkani yok. Rahmetli Ecevit bu sorunu gördü ve 1977 borclanmayi cikardi. Ozamanki ismi ile 2147 sayili kanundu. Böylece esitlik saglandi. Bir cok insan dönüyordu. Bankalar batiriyordu. Dolandiricilar parayi kapiyordu. Rahmetli Ecevit'de bunlara engel olamadigini bildigi icin SSK üzerinden böyle bir imkan sundu.

Murat01
31 Aralýk 2022, 01:01
Sorunuzun cevabini bu konuda verdim:

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?95257-Krankenversicherung-Minijob-T%C3%BCrkiyeden-emekli

Kisaca:
Minijob ohne Arbeitnehmerbeitrag -> Evet calisabilinir
Minijob mit Arbeitnehmerbeitrag (also ohn Befreiung von der Versicherungspflicht) -> Hayir calisamaz.
Brüt 520 Euro gecti an zaten artik Minijob sayilmiyor -> Hayir calisamaz.
Her türlü yardimlar, 520 Euro gecmese bile. -> Hayir calisamaz.

Peki yýlda bir defa 520€ yu aþýnca sýkýntý olurmu?
Hanýma Noel parasý ile birlikte 640€ civarý bir para geliyor.

Cesur69
31 Aralýk 2022, 09:39
Arkadasim, Almanyada emeklilik kasasina para ödenmedigi sürece sikinti yok, Minijob da istersen 9€ civardinda emeklilik kasasina bir para yatiriliyor bu Malulen emekli olman icin faydali son 60 ay icinde 36 ay ödersen Malulen (Erwerbsminderungsrente) emekli olabilirsin ama o zaman SGK emekliligini keser, o yüzden isverenine dilekce ile Almanya emeklilik kasasina bunun ödenmemesi icin imzali dilekce vermen gerek.
Senin sordugun soruda hastalik sigortasi ile sorun yasarsin Türkiyeden aldigin emekli ayligi ile burdaki kazancinin toplami 520€ gecmeyecek gecerse 180€ civarin hastalik sigortasi sende ücret talep eder, ve hastalik sigortasi bu paradan Alman emeklilik kasasina para ödemek zorunda olabilir o sikinti yapar. Senede 1 kerede olsa 520€ gecmeyeceksin.

sami28
31 Aralýk 2022, 12:34
Arkadaþlar eþim için 2014 senesinde ozamanki istenilen 5600 günden borçlanmayý yaptým 49 yaþýnda yani 2023 senesinde emekli olacak
Bu EYT kapsamýna giriyormu þimdi 7200 günden bahsediyorlar birdaha ödememi yapmamýz gerekiyor acaba teþekkürler

hOrOz
31 Aralýk 2022, 12:47
Arkadaþlar eþim için 2014 senesinde ozamanki istenilen 5600 günden borçlanmayý yaptým 49 yaþýnda yani 2023 senesinde emekli olacak
Bu EYT kapsamýna giriyormu þimdi 7200 günden bahsediyorlar birdaha ödememi yapmamýz gerekiyor acaba teþekkürler

Usta daha EYT hakkýnda hic bir bilgi yok

ne kadar maaþ alacaklar belli deðil

Madem yenge Haným seneye emekli olacak bence hiç karýþtýrma bekle

çünkü EYT ile Yurtdýþý emeklilik iki ayrý konu

tugruld
31 Aralýk 2022, 14:32
o kadar yaşlı değildir ...o tarihlerde 25 sene hizmetten sonra emekli olunuyorsa

50- 55 yaşlarında dır

geçende birisi serzenişte bulunmuş .. Türkiye de emekliler çalışabiliyor

yok efemdim anayasada eşitlik ilkelerine uymuyormuş falan filan Anayasa Mahkemsine dava açılması gerekmiş

Peki şimdi Türkiye dekilerin borçlanıp emekli olmak gibi bir hakları yok ..

ÅŸimdi bu eÅŸitlik ilkelerine uyuyormu ?

birde şunu düşünün Türkiye de çalışma koşulları Avrupa dakinin iki kati daha zor

Devlet haybeden yurt dışındakilere çalışmadan emekli yapmak gibi bir nimet sunmuş

ama bizimkiler bir yetmez iki olsun davasındalar
-----------------------
Konuyu dogru anladimmi bilmiyorum ama benim sorum su:Ben Esimi 26.12.2006 tarihinde dolar ile borclandirdim.elimde ödedigimiz takdirde emekli olabiliriz diye evrak var.esimin baslangici 0171981 sgk girisi var gerisi almanyada calisti simdi ödesem borcumu burda calisirken aylik alabilirmiyiz tesekkürler

hOrOz
31 Aralýk 2022, 15:31
-----------------------
Konuyu dogru anladimmi bilmiyorum ama benim sorum su:Ben Esimi 26.12.2006 tarihinde dolar ile borclandirdim.elimde ödedigimiz takdirde emekli olabiliriz diye evrak var.esimin baslangici 0171981 sgk girisi var gerisi almanyada calisti simdi ödesem borcumu burda calisirken aylik alabilirmiyiz tesekkürler

Usta EYT tam yasallaþmadý ama 9 Eylül 1999 öncesi iþe baþlayanlarý kapsýyor

Yenge Haným 1981 tarihli giriþi var

sen biraz heyecana kapýldýn galiba

Birbey 3.0
31 Aralýk 2022, 22:41
Peki yýlda bir defa 520€ yu aþýnca sýkýntý olurmu?
Hanýma Noel parasý ile birlikte 640€ civarý bir para geliyor.

Yýlda 6240 Euro geçmiyorsa sýkýntý yok. Versicherungsverlaufda Minijo olarak devam geciyor.

Ama geçiyorsa yýl toplamýnda ozaman. Minijoblukdan yýl bazýnda çýkmýþ oluyor. Versicherungsverlaufda ozaman "versicherungspflichtige Beschäftigung" yazýyor.

SGK sýrf Rentenversicherungundaki Verischerungsverlaufa bakýyor. Orada ne yazarsa ona göre hareket ediyor.

Birbey 3.0
01 Ocak 2023, 00:19

Ýþe giriþ tarihi 08.09.1999'den önce olmasý gerek.

SSK (4/A) dan borçlandýysa: 5000 gün ve 20 yýl sigortalýk süresi lazým.

Baðkur (4/B) dan borçlandýysa: 7200 gün ve 20 yýl sigortalýk süresi

TCES (4/C) dan borçlandýysa: 20 yýl hizmet süresi.

Yenge haným ya 4A veya 4B durumuna göre deðiþir yani.

Yasa çýkmadý diyor Tavuk pardon Horoz, ama çýkacaðý kesin. Muhalefet itiraz etmiyor. Kim engelleyecekse.

murat39
01 Ocak 2023, 01:27
Birbeyim zaman zaman Horoz ustayla takilmaniza hayranim.
Alttaki kisa Video yu bir izle.Bord da kardes kardes takiliyorsunuz.

https://dosya.co/pz9p0h3vqh00/VID-20221206-WA0002.mp4.html

hOrOz
01 Ocak 2023, 02:25
Birbeyim zaman zaman Horoz ustayla takilmaniza hayranim.
Alttaki kisa Video yu bir izle.Bord da kardes kardes takiliyorsunuz.

https://dosya.co/pz9p0h3vqh00/VID-20221206-WA0002.mp4.html

Valla arkadaþ benim takýntým yok ama arkadaþ bir yerde takýlýp kalmýþ oradan kendini kurtaramyor

bozuk plak gibi ayný þeyleri yazýyor .Buda onun seviyesini gösterir

Ben EYT çýkmayacak demedim ama kim yasanýn çerçevesini biliyor

Herkes bir yerden bir þey yumurtluyor kimleri kapsayacak kapsamayacak koþullarý ne olacak

Bir çok Apti de maaþ için þimdiden baþvurmuþ

Birbey 3.0
01 Ocak 2023, 03:04
Horoz illaki iþi yumurtlamaya getiriyorsun. Aklýn fikrin yumurtada. Horoz deðilmisin.:D Yeni yýlýn kutlu olsun.

Yasanýn çercevesi belli.

Tanyel
01 Ocak 2023, 03:44
iyi seneler,
Yasa ciksa ne olacack cikmasa ne olacak, yurt disinda yasayanlar icin bir avantaji benim anladigim kadariyla suan da yok.
Daha bu mecliste tartisilip yasalasmasi gerekli. He son dakika yurtdisinda yasanalara calisma ile ilgili bir kolaylik yaparlar onu bilemem.
Ben mesela kendimden örnek vereyim 97 senesi SSK girisim var, 1000 gün de calismisligim. istersem 4000 gün ödeme yapip emekli olabiliyorum, cünkü cikacak olan yasaya göre 25 seneyide doldurdugum icin yasi beklemem gerekli degil, hemen emekli olabiliyorum.
Peki diyelim ödedim ve emekli oldum, Almanyada calisirken maas alamadiktan sonra bana ne faydasi olacak.
Birakip burayi Türkiyeye dönersem o zaman yapmak daha mantikli tabi.
Yurtdisinda yasayanlar icin zaten yurtdisi boclanma var, yanilmiyorsam 3600 gün üzeri borclama oluyor. Illaki maas ona göre hesaplanir, gün sayisi azaldigi icin.
Acikcasi bence Yurtdisinda kalan ve hala calisanlar icin bu EYT nin hicbir avantasi yok. Tabi son anda bir degisiklik olupta calisirkende Türkiyeden emekli ayligi sansi tanirlarsa o baska.

Birbey 3.0
01 Ocak 2023, 12:03
Yurt dýþýnda kadýnlara cazip. Bir çok kadýnýmýz sýrf Minijob yapýyor.

sami28
01 Ocak 2023, 18:16
4/A ise giris tarihi .10.1994 hayirlisi bakalim

Murat01
02 Ocak 2023, 01:16
Yýlda 6240 Euro geçmiyorsa sýkýntý yok. Versicherungsverlaufda Minijo olarak devam geciyor.

Ama geçiyorsa yýl toplamýnda ozaman. Minijoblukdan yýl bazýnda çýkmýþ oluyor. Versicherungsverlaufda ozaman "versicherungspflichtige Beschäftigung" yazýyor.

SGK sýrf Rentenversicherungundaki Verischerungsverlaufa bakýyor. Orada ne yazarsa ona göre hareket ediyor.

Tamam þimdi anlaþýldý.
Hanýmýn zaten yýlda ortalama 5.000€ civari kazancý var.
Bu durumda biz sadece emeklilik kasasýna para girmeyecek,
ona dikkat edecegiz deðilmi.

Krankkasse için AT 21 belgesi alýnmasý gerekiyormu Türkiye’den emekli baðlanýrsa?

Savasnrw
05 Ocak 2023, 13:55
Bir duzeltme yapayim tanyel arkadasim senin icin97 girisin 1000 gun tamam ama yasa 2019 temmuzdan sonra yurt disi borclanmalari bagkur uzerinden kabul ediyor artik senin 4000 gun bagkurdan olacak yani son 7 yilin yarisina(1261 gun yapar oda) bakacak oyuzden 9000 gun olacak senin borclanman gereken gun sayisi emekli olman icin. Ama yasa meclise gelmedi ne olacak belli degil su anki durum bu.

dinarli01
05 Ocak 2023, 16:52
Selam arkadaþým þimdi ben 2006 da yurtdýþý borclanmasý yaptim almanya da iþe baþlangiç Tarýhý 1983 yani 8125 gün borçlandým bana denilen ne zaman almanyadan emekli oldun ozaman Türkiyeden emekli olursun dendi ve ben halen calýþýyorum almanyadan emekli olabilmem icin daha 7 sene var bu koþullarda çalýþýrken hak etme ihtimalim varmý Saygýlar

delitürk
10 Ocak 2023, 22:20
Arkadaslar Esim 2019 yýlýnda 3600 gün ile borçlandý hizmet süreside doldu EYT güncellenir ve yasalaþýrsa, hemen emekli olabilirmi.

hekimoglu
11 Ocak 2023, 00:04
Tamam þimdi anlaþýldý.
Hanýmýn zaten yýlda ortalama 5.000€ civari kazancý var.
Bu durumda biz sadece emeklilik kasasýna para girmeyecek,
ona dikkat edecegiz deðilmi.

Krankkasse için AT 21 belgesi alýnmasý gerekiyormu Türkiye’den emekli baðlanýrsa?

2023 yili aile sigortasindan faydalanmak icin aylik toplam kazancin 485€ üzerine cikmamasi gerekiyor, cikarsa aile sigortalilik durumu sona erer.

Arkadaslar Esim 2019 yýlýnda 3600 gün ile borçlandý hizmet süreside doldu EYT güncellenir ve yasalaþýrsa, hemen emekli olabilirmi.

yasa bi ciksin kapsamini ve yurtdisi borclanma yoluyla basvuranlarin durumunu görelim ondan sonra yorumlayabiliriz, simdi söylenecekler fal bakma boyutunda kalabilir

Karadaðlý Rýza
22 Ocak 2023, 17:57
Biz Borclandik parasini ödedik ama burda calismaya mecburuz Türkiyedeki alacagimiz emeklilikle burda yasanmaz, Calisiyoruz Emekliligimiz ödenmiyor, senelerce. Bize bir faydasi olmadi.
Insallah bunu degistirirler de bizde emekli ola biliriz.

hekimoglu
22 Ocak 2023, 18:53
Biz Borclandik parasini ödedik ama burda calismaya mecburuz Türkiyedeki alacagimiz emeklilikle burda yasanmaz, Calisiyoruz Emekliligimiz ödenmiyor, senelerce. Bize bir faydasi olmadi.
Insallah bunu degistirirler de bizde emekli ola biliriz.

Mevzuat; yurtdisi borclanma yoluyla emeklilik basvurusu yapanlarin calismalari, bu calismadan kaynakli emeklilik primleri ödenmesi, ikametgaha bagli sosyal yardim almalari durumunda maas baglatamayacaklari yönünde ama, emeklilik yurtdisi borclanma ile degilde Türkiyedeki calismadan hak edilen emeklilik olduktan sonra calismada bir sakinca görülmez diyor, iste varsa burada bir sorun varsa vardir, olsa hukukcular oradan tuttururlardida, demekki yok.

hOrOz
22 Ocak 2023, 19:59
Mevzuat; yurtdisi borclanma yoluyla emeklilik basvurusu yapanlarin calismalari, bu calismadan kaynakli emeklilik primleri ödenmesi, ikametgaha bagli sosyal yardim almalari durumunda maas baglatamayacaklari yönünde ama, emeklilik yurtdisi borclanma ile degilde Türkiyedeki calismadan hak edilen emeklilik olduktan sonra calismada bir sakinca görülmez diyor, iste varsa burada bir sorun varsa vardir, olsa hukukcular oradan tuttururlardida, demekki yok.

Benim anlamadýgým durum borçlanýrken emeklilik þartlarý belliydi sonradan bir þart getirmediler ya

Þartlarý Deli Dumrul da biliyordu.

Sigortalý çalýþýlmayak , ikamete dayalý sosyal yardým almayacak bunu herkes biliyorduda þimdi niye hayýflanýyorlar

Birbey 3.0
22 Ocak 2023, 20:24
Tavuk öyle þeymi olur? Peki Türkiye'deki adama durmadan iyileþtirme veriliyorda, burdaki adam isteyince mi kötü oluyor. O vatandaþsa ve o hesabý ile veriyorsan bol kepce, az veya çok gurbetteki çocuðunada vereceksin.

Ama niye vermiyor? Türkiyedekinler salak deðil. Vermezsen oyunu vermiyor. Burdaki gurbetcileri versende veriyor vermesende oyunu veriyor. Halen iki mehter marþýna ve bir bayrak sallamayana kanan çok insan var Avrupada.

webci
22 Ocak 2023, 20:32
Bizim ulkemizde devamli tembellik yapip koltugunda uyuyanlar iktidara gelip is yapmadiklari icin, is yapip iktidarda olanida elestiriyoruz..
Galiba bizim kendimizde bir problem var...
Bizim insanimiz bir dunya savasindan cikti hala kendine gelemedi,japonya 2 atom bombasi yedi teknolojiyi su gibi icti..
Bizim insanimiz biraz aziz nesinin dedigi gibi galiba..

Jaws57
22 Ocak 2023, 22:15
Burdaki vatandaslari kim takar

Türkiyede her istedikleri Kanunu degistiriyorlar sana gelince olmaz . Neden gücün Yok cünkü. Bosuna beklemesinler Zaten hayal Oldu emeklilik

webci
23 Ocak 2023, 00:07
Takmayin kafaya takacak varsa oda toka..
Bu da gecer...
Olan paraciklara olur,,
Kimi emekli olur paraciklari yemek nasip olur
Kimi ölür gözü acik gider..ölenin mirasinida geride kalanlar catur cutur yer..
Sanada bana ne getirdin sorusunun cevabini vermek kalir..

hekimoglu
23 Ocak 2023, 00:29
Benim anlamadıgım durum borçlanırken emeklilik şartları belliydi sonradan bir şart getirmediler ya

Şartları Deli Dumrul da biliyordu.

Sigortalı çalışılmayak , ikamete dayalı sosyal yardım almayacak bunu herkes biliyorduda şimdi niye hayıflanıyorlar

elbette öyle, tüm bu sartlar anlasmanin gizli maddeleri degildi zaten :)) insanlarda edindigim izlenimlerden bir örnek vermek istiyorum, kimse darilip gücenmesin ama cogumuz ayni metodu uyguluyoruz. Calistigimiz is yerinde patrondan zam isterken bir cogumuz zam istegini hakli kilmak icin kendisinden daha cok kazanan baska is arkadaslarini örnek verirya, bana göre tamda sorun burda.

bluetilki
05 Mart 2023, 00:43
Cikan eyt yasasi 3600 günü (kisa emeklilik) kapsamiyor. Eyt sadece kadinlarda 20yil, erkeklerde 25 yil olan normal skk primi ödeyenleri kapsiyor.

izmirefesli
18 Nisan 2023, 18:52
Arkadaslar bu habere bir bakin bence yakinda buda olacak

https://vm.tiktok.com/ZMYW5AaXX/

deniz2000
18 Nisan 2023, 19:27
Arkadaslar bu habere bir bakin bence yakinda buda olacak

https://vm.tiktok.com/ZMYW5AaXX/

iste size firsat türkiyeden emekli olmak istiyen hic durmasin yatirin paralari

Birbey 3.0
10 Mayýs 2023, 19:56
Yurt dýþýndakinlere tam zamanlý çalýþma hakký çýkarsa bir bit yeniði var.

Türkiye'den emekli aylýðýný 100% alýrsanýz, krank parasý hakkýný Almanya'da kaybediyorsunuz. Ancak sadece aylýðýn %99,9 baÄ£larsa bu hak olmuyor.

Almanya'dan emekli olan bu hakký kaybetmek istemiyorsa çalýþýrken, Almanya'daki emeklisini 99,9% Teilrente olarak baðlatabiliyor.

Teilrente olmuyorsa Türkiye'de Almanya'da çalýþýrken Türkiye'de emekli aylýðý baðlatmak çok riskli. 6 hafta iþyeri ödeyecek, sonrasý yok.

Maalesef yasalarý çýkarýrken sadece üst düzey bürokratlar yada yandaþ kiþiler masada oturursa, benim gibi hergün vatandaþýn karþýsýnda çalýþana sormazlarsa, iþte böyle sorunlar çýkar.

Daha bu yazdýklarýmý googlede bulamazsýnýz. Bu sorunu gören ilk benim. Recep'in veya Kemal'in adamlarý mutlaka bunu düþünemez.

Eðer Teilrente baðlama hakký vermezse SGK, bir çok kiþi göreceÄ£iz daha bu boarda "Türkiye'den emekliyim diye Krankenkasse krank parasý baðlamýyor" diye konu açanlar.

Melino
11 Mayýs 2023, 10:29
Yurt dýþýndakinlere tam zamanlý çalýþma hakký çýkarsa bir bit yeniði var.

Türkiye'den emekli aylýðýný 100% alýrsanýz, krank parasý hakkýný Almanya'da kaybediyorsunuz. Ancak sadece aylýðýn %99,9 baÄ£larsa bu hak olmuyor.

Almanya'dan emekli olan bu hakký kaybetmek istemiyorsa çalýþýrken, Almanya'daki emeklisini 99,9% Teilrente olarak baðlatabiliyor.

Teilrente olmuyorsa Türkiye'de Almanya'da çalýþýrken Türkiye'de emekli aylýðý baðlatmak çok riskli. 6 hafta iþyeri ödeyecek, sonrasý yok.

Maalesef yasalarý çýkarýrken sadece üst düzey bürokratlar yada yandaþ kiþiler masada oturursa, benim gibi hergün vatandaþýn karþýsýnda çalýþana sormazlarsa, iþte böyle sorunlar çýkar.

Daha bu yazdýklarýmý googlede bulamazsýnýz. Bu sorunu gören ilk benim. Recep'in veya Kemal'in adamlarý mutlaka bunu düþünemez.

Eðer Teilrente baðlama hakký vermezse SGK, bir çok kiþi göreceÄ£iz daha bu boarda "Türkiye'den emekliyim diye Krankenkasse krank parasý baðlamýyor" diye konu açanlar.

bildirimler icin tesekkürler