PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisi Borclanma

ariba
18 Eylül 2018, 17:36
Ustalar benim hanim 1970 dogumlu.2002 yilinda Alman vatandasligina gecti.4 cocugumuz var.1986,1993,1995 ve 1999 dogumlu.2016 yilinda 1 haftalik ssk calismasi var.Benim hanim kac günden ve ne zaman emekli olabilir.Hangi belgeler lazim.Hangi belgeleri tercüme ettirmem gerekir.Selam ve dua ile

karadeniz
18 Eylül 2018, 18:00
Ustalar benim hanim 1970 dogumlu.2002 yilinda Alman vatandasligina gecti.4 cocugumuz var.1986,1993,1995 ve 1999 dogumlu.2016 yilinda 1 haftalik ssk calismasi var.Benim hanim kac günden ve ne zaman emekli olabilir.Hangi belgeler lazim.Hangi belgeleri tercüme ettirmem gerekir.Selam ve dua ile

Esinizin 18 yasi (1988) itibaren 2002 yili Almanvatandasligina gecmis oldugu tarih arasinda kaba hesap yaklasik 14 yil var tam tarihler verilmediginden net cevap verilemiyor eger 5300 gün cikarsa 45 yasinda yeterli zaman olmazsa 58 yasinda 3600 günle emekli olur buradan bakiniz,
https://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html

hekimoglu
18 Eylül 2018, 18:12
Arkadaşlar yurtdışı borçlanma başvurusu ile alakalı sorularınızı iletirken cevap verecek arkadaşların daha net cevap verebilmesi için başvuru yapacak kişinin doğum tarihi gün/ay/yıl, bayanlarda almanyaya geliş tarihi, çocuk doğumları, erkek ve bayanlarda ilk işe başlangıç tarihi, yabancı ülke vatandaşlığına geçiş tarihlerini tam olarak vermeniz yararınıza olacaktır.

ariba
18 Eylül 2018, 18:26
Peki yanimizda hangi belgeler olmasi lazim tam olarak

karadeniz
18 Eylül 2018, 20:05
Peki yanimizda hangi belgeler olmasi lazim tam olarak

Rentenversicherunsverlauf ve meldebescheinigung (Türkceye cevirmeniz gerek)

ariba
21 Eylül 2018, 22:42
Karadeniz usta ben bugün sgkde hanimin islemlerini iceri verdim.Benden senin yazdigindan arti hanimin Türkiyeye giris cikis belgesini istediler.Emniyet Müdürlügünden aldim o belgeyi

Bülent Usta
21 Eylül 2018, 23:51
Ben 04.07.1971 doğumluyum, 87de işe başlayıp 93-96 arası okula devam ettim. 97den beri süresiz çalışıyorum. Türk vatandaşıyım ve hiç türkiyede çalışmadım.

Eşim 21.07.1975 doğumlu, 97den beri almanyada, 2003-2006 arası meslek yaptı ve 2013 den beri halbtags hastanede hemşire olarak çalışıyor. İki çocuğumuz var, 2002 ve 2007 doğumlu. Eşim türkiyede hiç çalışmadı.

İkimiz başvursak ne kadar ödememiz gerekiyor ve kaç yaşında emekli oluruz.

hekimoglu
22 Eylül 2018, 00:26
ariba, yurda giriş çıkış belgesinin ev hanımı olarak geçirilen sürelerin borçlanılması durumunda hernekadar artık istemmeyeceği söylenmiş olsada bazı sgk lar tarafından hala talep edildiğini birkaç hafta önce yeniden işlemiştik. Diğer arkadaşlarada başvuru öncesi bu belgeyi temin etmelerini tavsiye ederim.

hekimoglu
22 Eylül 2018, 00:47
Bülent Usta,
Kendiniz Türkiye de usulüne uygun kısa bir çalışma yaptıktan sonra 5450 gün borçlanarak 51 yaşında, 3600 günden ise 60 yaşında emekli aylığı alma hakkını Almanyada emekli aylığı dışında herhangi bir gelirinizin olmaması durumunda kazanırsınız.

Eşiniz ise yine aynı şekilde Türkiye de kısa bir çalışma yaptıktan sonra, yurtdışında ev hanımı olarak geçirdiği sürelerle birlikte çocuk yetiştirme sürelerini 5900 gün borçlanarak 53 yaşında, 3600 günden ise 58 yaşında emekli olabilir.

5900 günden 53 yaşında, eğer Almanya ya gelişi 1997 yılının ilk 6 ayı içinde gerçekleşmisse değil 7. Aydan sonraysa 5975 günden 54 yaşında emekli olabilir. Hesapların doğru yapılması için hep söylediğim bilgilerin tarihlerle tam verilmesi isteğimi yineliyorum, bu sayede hem yanıltıcı bilgi verilmemiş hemde cevap veren arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz.

Bayanlarda başvurudan önce çocuk yetiştirme sürelerinin rentenversicherung a kayıt ettirilmiş olması birde Almanya ev hanımı olarak geçirilen sürelerin ispatı için baştan sona ikametlerin görüldüğü meldebescheinigung Türkçe tercümesiyle birlikte, birde emniyetten yurda giriş çıkış belgesi başvuru dilekçesine eklenmelidir.

hOrOz
22 Eylül 2018, 00:50
ariba, yurda giriş çıkış belgesinin ev hanımı olarak geçirilen sürelerin borçlanılması durumunda hernekadar artık istemmeyeceği söylenmiş olsada bazı sgk lar tarafından hala talep edildiğini birkaç hafta önce yeniden işlemiştik. Diğer arkadaşlarada başvuru öncesi bu belgeyi temin etmelerini tavsiye ederim.

bu belge e devletten de alınıyor galiba

aslında 02.02.2018 tarihindeki talimat ile bu bilgilerin e-devlet aracılığı ile alınacağıydı

http://www.sabah.de/emeklilik/2018/06/04/yurtdisi-borclanma-icin-yeni-bir-adim

hekimoglu
22 Eylül 2018, 01:03
Yurda giriş çıkış belgesi istenmesinin arkasında yatan neden, aynı hak Türkiye de yaşayan hanımlara verilmediğinden yurtdışında yaşayan bayanların Türkiye de izinde geçirdikleri süreleri borçlanmalarını engelleyerek Türkiye de yaşayan bayanlarında aynı sekil yararlanmalarına yasalar karşısında imkan tanımamak içindir.

Giriş çıkış bilgilerine sgk nın otomatik olarak ulaşacağı başvuru sahiplerinin belge ile uğraşmayacağı söylenmişti, sık sık yayınlanan genelgeler yapılan değişiklikleri takip etmekte baya uğraş dikkatte gerektiriyor arada gözden kaçmalar yaşanabilir.

Yurda giriş çıkış belgesi konsolosluklardan, Türkiye de emniyetten ve e devletten temin ediliyor.

Bülent Usta
22 Eylül 2018, 01:25
Bilgiler için tşkler, eşim 97nin ağustos ayında almanyaya geldi.

hOrOz
22 Eylül 2018, 01:59
Bilgiler için tşkler, eşim 97nin ağustos ayında almanyaya geldi.

hocam bilgi verirken mümkün olduğu kadar tam tarih vermeye çalışın

aslında bizim verdiklerimizde aşağı yukarı tarihler bazen başvuruda öngörülmeyen değişik sonuçlar çikabilir

bazen bir gün bile üst kademeye geçmeye gerektiriyor