PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye’de Emeklilik için adımlar

Imparator
07 Eylül 2018, 08:37
Merhaba ben Haziran 1977 Almanya doğumluyum.
Türkiye’de hiç çalışmışım yok.
Almanya’da 16 yaşımda mesleğe başladım ve bugüne kadar aralıksız çalışmaktayım.
Şimdi Türkiye’de emekli olmam için ne yapmam gerek.

Kaç yaşımda olabilirim.
Kaç para ödemem lazımım vs....

Birisi diyor Türkiye’de bir ay çalışmam gerek sigorta numara almam için.
Birisi diyor 55 yaşımda olabilirmişim.
Bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz.
Kafam çok karıştı.

lazmurat
07 Eylül 2018, 09:38
Bende 1977 dogumluyum benkendim SSK sordum en erken 56 yasinda 5900 kusur gun veya 3600 gun 60 yas oluyor ve izinde oldugunuz zaman sigortali olarak bir yerde iki hafta sigortali bir isde calismaniz lazim. Bana böyle bilgi verdiler.

hOrOz
07 Eylül 2018, 09:49
18 + 07.1977 = 07.1995 sigorta başlangıcı

aşağı daki tabloya bakarsan 5750 gün 55 yaş ile emekli olabilirsin

5750 x 21,65 TL = 124 487 TL ödeyerek

bir hafta Türkiye de usulüne uygun çalışıp(SGK dan emekli olabilmek için) 55 yaşında emeklilik hakkını elde edebilirsin .

çalışma yapmazsan BAĞ-KUR dan emekli olursum maaşın biraz daha az olur

https://www.sskemekli.com/wp-content/uploads/2015/10/ssk-sigorta-emeklilik-tablolari.fw_.png

karadeniz
07 Eylül 2018, 17:28
18 + 07.1977 = 07.1995 sigorta başlangıcı

aşağı daki tabloya bakarsan 5750 gün 55 yaş ile emekli olabilirsin

5750 x 21,65 TL = 124 487 TL ödeyerek

bir hafta Türkiye de usulüne uygun çalışıp(SGK dan emekli olabilmek için) 55 yaşında emeklilik hakkını elde edebilirsin .

çalışma yapmazsan BAĞ-KUR dan emekli olursum maaşın biraz daha az olur

https://www.sskemekli.com/wp-content/uploads/2015/10/ssk-sigorta-emeklilik-tablolari.fw_.png

hOrOz arkadasimizin yazisina ilaveten bagkur kapsaminda yaslilik emekliligi 15 yil (5400 gün) Tr.bir ssk. calismasi sonrasi yaslilik emekliligi ise 10 yil (3600 gün)

Acemibiri
07 Eylül 2018, 23:10
Su an icin Emeklilik borclanmasinda son durum nedir?
Bazilari bu yil sonuna kadar yaptiranlar su anki kanundan yaralanabilecekmis.
Gelecek yildan sonra 60 yasindan önce emeklilik verilmeyecekmis gibi duyumlar var.
Böyle birseyler varmi acaba?

Arkadaslar böyle söylentileri ciddiye almayin, bunu sgk da calisan biride söylese kulak asmayin cünkü orada dahi ne is yaptigini bilmeyen güruhlar mevcut.

Su an ne böyle bir yasal düzenleme hazirligi nede buna benzer bir calisma söz konusu degil.

hOrOz
07 Eylül 2018, 23:19
mış muş fısıltı gazetesi

Nereden duyuyorsunuz böyle haberleri?

Acemibiri
07 Eylül 2018, 23:39
Bugün isten gelirken TR'den izinden yen gelen arkadaslar U-Bahn' da konustular.Türkiyede Memurlar öyle demis onlara.

Caykara_61
08 Eylül 2018, 00:16
Bugün isten gelirken TR'den izinden yen gelen arkadaslar U-Bahn' da konustular.Türkiyede Memurlar öyle demis onlara.

Çokta sikinti yapmayalim. Öyle bile olsa ayni paraya veya biraz daha fazlasina getirisi yüksek bir emlâk alip alinacak aylikta neredeyse ayni hesaba gelir. Ha belki biraz uğraştirir ama okadarda olsun. Sağlik olayi en büyük dert gibi görünsede aylik ödenecek 100 Türk lirasi bile bütün aileyi sigortali yapabiliyor. Bakalim bekleyelim neler olur.

Imparator
09 Eylül 2018, 16:31
Kafam karıştı
Şimdi bu 3600 gün 5000 küsür gün
10 yıl
15 yıl
SGK
Bağkur
Tam anlayamadım

hOrOz
09 Eylül 2018, 16:46
karışacak bir şey yok 3600 gün 60 yaşında emekli olmak için 10 sene x 360 gün = 3600 gün

5000 küsur günler yaş süresi dolunca emekli olmak için

15yıl 20 yıl işe başlangıç tarihinden itibaren gerekli olan sigortalılık süresi ... mesela bazıları Alman Vatandaşı olunca bu süreleri Türk Vatandaşı olarak dolduramıyorlar

SGK veya eski SSK işciler için sorumlu olan emeklilik sigorta kurumu

BağKur serbest meslek sahipleri için sorumlu olan emeklilik sigorta kurumu

samsed
10 Eylül 2018, 02:15
beyler kafam karisti, yukardaki tabelaya göre benim emeklilik yasi 52 yaziyor.
ama ben burada (almanyada) emekli olmadan türkiyede emekli olamiyorum diye duymustum
yani burada emeklilik yasi 65/67, ben simdi türkiyede kac yasimda emekli olabilirim ?

hOrOz
10 Eylül 2018, 03:53
beyler kafam karisti, yukardaki tabelaya göre benim emeklilik yasi 52 yaziyor.
ama ben burada (almanyada) emekli olmadan türkiyede emekli olamiyorum diye duymustum
yani burada emeklilik yasi 65/67, ben simdi türkiyede kac yasimda emekli olabilirim ?

Türkiye den 52 yasinda emekli olabilirsin fakat yurtdisinda herhangi bir calisma veya yardim alan yasak ..

eger Türkiye den emekli olup burada calismaya devam eder veya yardim aldigin fark edilirse emeklilik iptal edilir ve cezasiyla geri ödeme yaparsin

sadece yakinda 450€ ya kadar minijob calisma izni verilecek

Birbey 3.0
10 Eylül 2018, 09:38

15 senedir hükümetin yalanı bu.

Fazla ümitlenmeyin. Seçim zamanı Bosna-Hersek gezisinden Reis bizzat dedi seçimden sonra ilk işimiz çıkarmak diye. Seçim bitti, aylar oldu yine yok birşey. Her seçim aynı yalan. Dövizle askerliği ama iki hafta içinde çıkardı.

Kaynak, 29.05.2018, sabah.de, google'de var.

O haberden alıntı:

Seçim sonrası ilk yapılacak islemin yurtdısı borçlanma yolu ile emekliye ayrılanların yarı zamanlı çalışmalarına izin verecek yasal düzenlemenin kısa sürede yapılacağını ifade etti. Müjdeli haberin anlamı, özellikle ev kadınlarının bütçelerine katkıda bulunmak isteyenlere bir can simidi olarak Ramazan Bayramı öncesi bir hediye oldu.

Yani kısaca: Seçim sonrası ilk yapılacak...15 senedir bu laf. Devlet istemiyor, çünkü kasada zaten para yok, bu sefer tüm kadınlar hücum eder ve külfiyet artar diye.

Fb48
17 Eylül 2018, 19:22
slm Horoz ben 1963 doğumluyum 1977 de Almanyaya geldim 1979 beri çalışıyorum Türkiye de ne zaman emekli olabilirim kaç gün borçlanmam lazım şimdiden tsk ler

alemdar
18 Eylül 2018, 12:12
Türkiye den 52 yasinda emekli olabilirsin fakat yurtdisinda herhangi bir calisma veya yardim alan yasak ..

eger Türkiye den emekli olup burada calismaya devam eder veya yardim aldigin fark edilirse emeklilik iptal edilir ve cezasiyla geri ödeme yaparsin

mini jop izni Almanya icinmi verilecek .ben Türkiyeye kesin dönüs yaparsan ancak orada verilecek diye duydum .almanyada da verilirse süper olur

Acemibiri
18 Eylül 2018, 12:30
slm Horoz ben 1963 doğumluyum 1977 de Almanyaya geldim 1979 beri çalışıyorum Türkiye de ne zaman emekli olabilirim kaç gün borçlanmam lazım şimdiden tsk ler

ustam senin nerdeyse Burda emeklilik yasin gelmis.

Neyse ben söyle bir hesap yaptim yukarda Horoz ustanin verdigi tabeleya göre:
18 + 07.1963 = 07.1981 sigorta başlangıcı

yukardaki horoz ustanin sundugu tabelaya bakarsan 5075 gün 46 yaş ile emekli olmus olman gerek

5075 x 21,65 TL = 109.873 TL ödeyerek

karadeniz
18 Eylül 2018, 20:10
ustam senin nerdeyse Burda emeklilik yasin gelmis.

Neyse ben söyle bir hesap yaptim yukarda Horoz ustanin verdigi tabeleya göre:
18 + 07.1963 = 07.1981 sigorta başlangıcı

yukardaki horoz ustanin sundugu tabelaya bakarsan 5075 gün 46 yaş ile emekli olmus olman gerek

5075 x 21,65 TL = 109.873 TL ödeyerek

Veya 3600 gün 60 yasi yaslilik emekliligi

salla2828
18 Eylül 2018, 21:02
Ustalar ben 22.03.1989 almanya Doğumluyum bu emeklik nasil oliyor tam anlamadim. Ben kac yasinda emekli olabilirim? Kac para ödemeliyim?

hOrOz
18 Eylül 2018, 22:00
Ustalar ben 22.03.1989 almanya Doğumluyum bu emeklik nasil oliyor tam anlamadim. Ben kac yasinda emekli olabilirim? Kac para ödemeliyim?
O oooo senin bunu düşünmen için bir fırın ekmek yemen gerek.

Kanuna göre sen ancak 60 yaşında 2049 senesinde emekli olursun

GS_HeMsO
18 Eylül 2018, 23:18
Slm.
Ben 05.04.1975 Almanya doğumluyum ve 17 yaşından buyana (09/1992 yılı) çalışıyorum.
TR de hiç çalışmadım.
Ama ben alman vatandaşıyım.

Benim emekli hakkım varmı?
Varsa kaç yaşında emekli olabiliyorum ve kaç para ödemem gerek?

Tsk

hOrOz
19 Eylül 2018, 04:49
Slm.
Ben 05.04.1975 Almanya doğumluyum ve 17 yaşından buyana (09/1992 yılı) çalışıyorum.
TR de hiç çalışmadım.
Ama ben alman vatandaşıyım.

Benim emekli hakkım varmı?
Varsa kaç yaşında emekli olabiliyorum ve kaç para ödemem gerek?

Tsk

Tam ne zaman Alman Vatandaşlığına geçtiğin tarihi bilmek gerek.

18yaşından önceki çalışmalar sayılmıyor

Ama sanırım senin Türk Vatandaşlığı günleri yetmecektir

hekimoglu
19 Eylül 2018, 07:10
GS_HeMsO, normal şartlarda Türk vatandaşı günlerin yeterli olsa başvuru öncesi Türkiye de usulüne uygun kisa bir çalışma sonrası 54 yaşında 5600 gün, 60 yaşında 3600 gün borçlanıp emekli olma hakkını elde edebilirdin.

5600 gün = 15 yıl 6 ay 20 gün
3600 gün = 10 yıl

18 yaşından sonra yukarıdaki zaman kadar Türk vatandaşlığı süresine ihtiyacın vardır.

hOrOz
19 Eylül 2018, 07:53
GS_HeMsO, normal şartlarda Türk vatandaşı günlerin yeterli olsa başvuru öncesi Türkiye de usulüne uygun kisa bir çalışma sonrası 53 yaşında 5600 gün, 60 yaşında 3600 gün borçlanıp emekli olma hakkını elde edebilirdin.

5600 gün = 15 yıl 6 ay 20 gün
3600 gün = 10 yıl

18 yaşından sonra yukarıdaki zaman kadar Türk vatandaşlığı süresine ihtiyacın vardır.

5675 gün 54 yaş 25 sene değilmi usta ?

hekimoglu
19 Eylül 2018, 09:29
hOrOz ustam bu seneye kadar borçlanılacak gün sayısı hesabınıda emekli yaşı hesaplaması gibi 18 yaşından sonrası dönem hesabıyla yapıyordum, geçenlerde bir arkadaşın eşinin işlemleri için başvuru yaptığımızda sgk daki memur borçlanma günü hesaplanırken işe başlama tarihinden (18 yaş öncesi dahil) dikkate alındığını söyledi ve benim dilekçedeki 18 den itibaren borçlanmayı düzelterek 17 yaşı ise başlamadan itibaren dikkate alarak işlemleri yaptı.
Yaş hesaplamasında 18 yaş sonrası baz alınması gerektiğinden orda haklısın 54 olması gerekiyor düzeltiyorum

Ankarali erko
19 Eylül 2018, 12:59
Arkadaslar

zaten bu islemler zaman icinde kendi kendine kalkacaktir ileriki dönemlerde gün satin alma fiati artikca yatirilanla ömür ortalamasi birbirini karsilamayacak,
sene araliklarinda cikmis ve cikarilacak kücük kanunlarla bu desteklenecek devlet bundan kar etmiyor bu sartlarda edemezde 1990 larda döviz sikintisi yüzünden
cikarilmistir cokta rabet görmüstür devam edilmeside yurdisindaki yasayan insanlara ahde vefa dan baska bir sey deyil.

GS_HeMsO
19 Eylül 2018, 13:53
Slm.
Ben 2006 yılında alman vatandaşlığına geçtim

murathakan
19 Eylül 2018, 15:40
Arkadaslar yurtdisindan emekli olmak icin basvuracagim (3600 gün icin). 1972 dogumluyum 1998 den beri Almanya calisiyorum. Bu yaz 2 haftada Türkiyede SGKli calistim.
Simdi yapmam gereken islem ne? Yurtdisi hizmet borclanma talep dilekcisini doldurmak mi? Dilekce yaninda baska bir belgeye ihtiyac var mi? Yardimlariniz icin simdiden tesekkürler.

hekimoglu
19 Eylül 2018, 17:39
Slm.
Ben 2006 yılında alman vatandaşlığına geçtim

Ozaman 18 yaşına girdigin 1993-2003 yılları arası 3600 gün borçlanarak 60 yaşında emekli aylığı alma hakkı kazanabilirsin. Başvuru öncesi Türkiye de usulüne uygun kısa çalışma gereklidir.

54 yaşında emekli olmaya Türk vatandaşı olduğun günler yetmiyor.

hekimoglu
19 Eylül 2018, 17:54
Arkadaslar yurtdisindan emekli olmak icin basvuracagim (3600 gün icin). 1972 dogumluyum 1998 den beri Almanya calisiyorum. Bu yaz 2 haftada Türkiyede SGKli calistim.
Simdi yapmam gereken islem ne? Yurtdisi hizmet borclanma talep dilekcisini doldurmak mi? Dilekce yaninda baska bir belgeye ihtiyac var mi? Yardimlariniz icin simdiden tesekkürler.

Alman Rentenversicherung dan Versicherungsverlauf alıp yurtdışı borçlanma talep dilekçesiyle birlikte bağlı bulunduğunuz sgk kurumuna şahsen başvurarak yada posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Başvurunuz 31.12.2018 e kadar sgk kurumuna ulaşırsa 3600x21.65= 77.940 TL yi Tahakkuk cetvelinin gönderilis tarihinden itibaren 3 ay içinde ödemeniz gerekir, ödenmezse başvuru iptal olur.

Maaş alma hakkınız yurtdışında emekli aylığı dışında başka geliriniz olmaması durumunda 60 yaşında başlar. Bunun için zamanı geldiğinde maaş talep başvurusunda bulunmalısınız, otomatik aylık bağlanmaz.

hekimoglu
19 Eylül 2018, 18:09
Arkadaslar

zaten bu islemler zaman icinde kendi kendine kalkacaktir ileriki dönemlerde gün satin alma fiati artikca yatirilanla ömür ortalamasi birbirini karsilamayacak,
sene araliklarinda cikmis ve cikarilacak kücük kanunlarla bu desteklenecek devlet bundan kar etmiyor bu sartlarda edemezde 1990 larda döviz sikintisi yüzünden
cikarilmistir cokta rabet görmüstür devam edilmeside yurdisindaki yasayan insanlara ahde vefa dan baska bir sey deyil.

Düşüncelerinde haklısın her yıl asgari ücret artışı oranında günlük prim ödeme miktarı zamlanıyor. 2019 ocak ayında asgari ücrete enflasyon oraninda zam yapılırsa %20 üzerinde bir zam söz söz konusu olurki ozaman günlük prim için 25 TL üzeri konuşulabilir.

Euro/TL kur değerindeki artışı göz önünde bulundurursak sene başı 22 bin Euro ödenen miktar için şimdilerde 6-7 bin Euroluk bir azalma görüyoruz. Bu az döviz girdisini yetkililerde görüyor yasada bir değişiklikle günlük prim miktarı hesaplaması asgari ücret artışı degeri dışında değerlendirilebilir diye tahmin ediyorum. Şu an başvuru ödemeleri için çok cazip, ilerde değişecektir muhakkak.

GS_HeMsO
20 Eylül 2018, 17:33
Slm.
Arkadaslar benim esim icin bir hesap yaparmisiniz lütfen.
Esim 04.11.1975 Almanya dogumlu.
1994 yilinda Bir Doktor yaninda 2,5 sene calisti. Sonra ayni Doktorda toplam 10 sene calisti ama 400 Euro aldi (Teilzeitjob). Sonra bir mobilya yerinde 3,5 sene calisti ve su an calismiyor (Arbeitslos). Umschulung yapiyor.
Esim 2017 yilinda Alman vatandasina gecti.

Sizden ricam, esim icin hesap yyaparmisiniz. Kac yasinda emekli olma imkani var. Nekadar ödeme yapmamiz gerek? Aylik maas nekadar olur?

Simdiden cok tesekkür ederim.

karadeniz
20 Eylül 2018, 20:48
Slm.
Arkadaslar benim esim icin bir hesap yaparmisiniz lütfen.
Esim 04.11.1975 Almanya dogumlu.
1994 yilinda Bir Doktor yaninda 2,5 sene calisti. Sonra ayni Doktorda toplam 10 sene calisti ama 400 Euro aldi (Teilzeitjob). Sonra bir mobilya yerinde 3,5 sene calisti ve su an calismiyor (Arbeitslos). Umschulung yapiyor.
Esim 2017 yilinda Alman vatandasina gecti.

Sizden ricam, esim icin hesap yyaparmisiniz. Kac yasinda emekli olma imkani var. Nekadar ödeme yapmamiz gerek? Aylik maas nekadar olur?

Simdiden cok tesekkür ederim.

Esinizin 18 yasi olarak 04/11/1993 ise baslama ile 50 yas 5675 günle normal emeklilik 58 yas 3600 günle yaslilik emekliligini hak eder (https://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html )
31/12/2018 tarihine kadar günlük tutar 21,64TL.
Borclanmanizi,calisilmis süre,ev hanimi,bosta gecen süre olarak yapmalisiniz

GS_HeMsO
20 Eylül 2018, 22:09
Esinizin 18 yasi olarak 04/11/1993 ise baslama ile 50 yas 5675 günle normal emeklilik 58 yas 3600 günle yaslilik emekliligini hak eder (https://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html )
31/12/2018 tarihine kadar günlük tutar 21,64TL.
Borclanmanizi,calisilmis süre,ev hanimi,bosta gecen süre olarak yapmalisiniz

Teşekkür ederim.
Peki aylık nekadar maaş alınıyor? Bu şimdiden belli mi acaba?

Emekli olan (Allah göstermesin) vefat ettiğinde, eşi devam maaş alabilirmi, yoksa o hak yokmu?

Tsk

hOrOz
20 Eylül 2018, 22:50
Teşekkür ederim.
Peki aylık nekadar maaş alınıyor? Bu şimdiden belli mi acaba?

Emekli olan (Allah göstermesin) vefat ettiğinde, eşi devam maaş alabilirmi, yoksa o hak yokmu?

Tsk

Eşi ölürse dul aylığı alır.. Bu işlemler Türkiye de çok seri işlem oluyor.. Babam vefat ettiğinde hemen ertesi ay dul aylığı bağlandı. Almanya da 2-3 ay sürdü.

Yüksekliği konusunda kimse tam kesin bir bilgi veremez.
1600-2000tl arası

Imparator
21 Eylül 2018, 14:44
Merhaba Horoz kardeş,

Benim arkadaş şu an Türkiye’de emeklisi için çalışmakta ve iki ay çalışmışın olması gerkliymiş dedi.
Bu nasıl uygulama acaba.
Senin bana yazdıklarını hepisini yalanladı.
Kendisi Nisan 1976 doğumlu ve 57 yaşında emekli olabileceğini söylemişler ona.
Senin bana yolladığın mesajını ve tabelayı gönderdim ve bana dediki olamaz.
Senin bu konuda bilgilerin İYİ olduğunu biliyorum.
Acaba bana bir link yolasan bu söylediklerin resmi kanunlar üzeri doğrudur diye.

Saygılarımla

hOrOz
21 Eylül 2018, 15:03
Merhaba Horoz kardeş,

Benim arkadaş şu an Türkiye’de emeklisi için çalışmakta ve iki ay çalışmışın olması gerkliymiş dedi.
Bu nasıl uygulama acaba.
Senin bana yazdıklarını hepisini yalanladı.
Kendisi Nisan 1976 doğumlu ve 57 yaşında emekli olabileceğini söylemişler ona.
Senin bana yolladığın mesajını ve tabelayı gönderdim ve bana dediki olamaz.
Senin bu konuda bilgilerin İYİ olduğunu biliyorum.
Acaba bana bir link yolasan bu söylediklerin resmi kanunlar üzeri doğrudur diye.

Saygılarımla

iki aya gerek yok usulüne göre bir hafta yetiyor

inamıyorsa SGK sayfasına girer oradan hesaplatabilir https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

varsa e devlette de hesaplayabilir

57 değil 5670 gün ile 54 yaşında emekli olabilir

1976 + 18 : 1994 işe başlama tarihi

SGK

https://image.ibb.co/iQObge/Unbenannt.png

e devlet

https://image.ibb.co/gCBREz/34t.png

hekimoglu
21 Eylül 2018, 21:18
Her telden ayrı ses çıkabiliyor bazen, buna sgk daki bazı memurların keyfi uygulamalarınıda kattıkmı salata tadını buluyor.

1 ay, 2 ay çalışma zorunluluğu yok, önerilen usulüne uygun 1 haftadır bu 1 günde olabilir 3 günde hiçbir sorun yaşandığını duymadım şimdiye kadar. 1 ay önce sadece 3 gün çalışanın işlemlerine yardımcı oldum borçlanma başvurusunu yaptığının ertesi günü tahhakkuk belgesinide elden aldı olay bitti. Ama arkadaşımız 2 ay değil 6 ayda çalışabilir hem Türkiye deki yaşam şartlarının aslında öyle 3-4 hafta izin yaparkenki gibi olmadığınıda öğrenmiş olur. ;)

pilot88
28 Eylül 2018, 00:26
Selamunaleykum HOROZ USTAM . 2015 tarihinde esim ve ben burdan bir arkadas para karsiligi turkiyeden emeklik basvurusu yaptik,ve birlikte turkiyeye gitik sigortagirisi yaptik.Butun islemler allahhin izniyle duzgunoldu,2yada3ay sonra ikimizin odeme dilekcesi geldi(.Ha ben madende 2014te 49yasinda emekli oldum sukurallahima ,) esimin odemesini yaptik ve emeklioldu sukur benikisinide 121tl yatirdim ,ve simdi bende emekli icin yenidenmi baslatmamilazim lutven beni bilgilendirirseniz cok menun olurum. SIMDIDEN ALLAHRAZIOLSUN

hOrOz
28 Eylül 2018, 12:01
Selamunaleykum HOROZ USTAM . 2015 tarihinde esim ve ben burdan bir arkadas para karsiligi turkiyeden emeklik basvurusu yaptik,ve birlikte turkiyeye gitik sigortagirisi yaptik.Butun islemler allahhin izniyle duzgunoldu,2yada3ay sonra ikimizin odeme dilekcesi geldi(.Ha ben madende 2014te 49yasinda emekli oldum sukurallahima ,) esimin odemesini yaptik ve emeklioldu sukur benikisinide 121tl yatirdim ,ve simdi bende emekli icin yenidenmi baslatmamilazim lutven beni bilgilendirirseniz cok menun olurum. SIMDIDEN ALLAHRAZIOLSUN

biraz karışık anlatmışsın ... konuştuğun gibi yazmışsın

anladığım kadar paranı yatırdın şimdi emeklisin ve Türkiye den emekli maaşının bağlanmasını istiyorsun

Tahsis Talep Formunu doldurup bağlı olduğun SGK ulaştırman yeterli

http://www.sgkhocasi.com/sgk-tahsis-talep-formu-nedir-nasil-doldurulur.html
http://www.sgkhocasi.com/wp-content/uploads/2016/11/TAHS%C4%B0S-TALEP-FORMU.doc

E-Devletin varsa E-Devlet üzerinden de yapılabilimiyor

pilot88
28 Eylül 2018, 14:36
Sayin horoz ustam hayir yatirmadim,3 sene gecmesine rahmen simdi ne yapacagimi sordum ama simdi yatirmak istiyorum ne yapmam lazim tsk......ler

hOrOz
28 Eylül 2018, 17:15
Sayin horoz ustam hayir yatirmadim,3 sene gecmesine rahmen simdi ne yapacagimi sordum ama simdi yatirmak istiyorum ne yapmam lazim tsk......ler

sanırım işlemleri 3 ay içinde tamamlaman gerekliydi şimdi sil baştan yeniden yapacaksın

muzzy1
29 Eylül 2018, 09:26
Merhaba Horoz Kardes,
Bende size Mavi Kartli Esim icin bir soru sormak istiyorum;
yurtdisi borclanma icin müracatta hangi kagitlar gerekli.
Esim hic calismadi,sadece ev Hanimi, 4 cocuk var.

Imparator
30 Eylül 2018, 12:06
Slm horoz arkadaş,

Az önce türkiyede çalışan arkadaş (şu an Türkiye’de sigortalı çalışmakta iki ayı çalışacak) dediki bana onun emekliliği 16 yaşından itibaren yani LVA sigortalı olduğu günden itibaren hesaplanıyor.
Bende dedim öyle bişey yok.
Biraz bu konuda tartıştık (yok Ben iyi biliyorum sen bilmiyorsun felan filan).
Bana resmi bir yerden link gönderebilirmisin, yurt dışındaki çalışanlar için (doğum tarihi +18 yaş diye). Ben aradım bulamadım.

hekimoglu
30 Eylül 2018, 13:04
Borclanilacak gün sayisi hesaplanirken baslangic 18 den önceki ise baslama tarihi olarak alinabiliniyor bu sekil ödemede avantaj saglanir ancak emekli olma yasi hesaplanirken 18 yasi baz alinir mesele budur.

Örnegin; 01.01.1971 dogumlu bir bayan 17 yasinda 01.01.1988 de ise basliyor emeklilik borclanmasi 18 yas baz alinirsa 5300 gün 45 yas sinirina tabiidir, 17 yas ise baslama tarihi baz alindiginda 5225 gün 44 yas degil yine 45 yas dir cünkü yas 18 den sonra hesaplanir.

Birbey 3.0
30 Eylül 2018, 21:16
Slm horoz arkadaş,

Az önce türkiyede çalışan arkadaş (şu an Türkiye’de sigortalı çalışmakta iki ayı çalışacak) dediki bana onun emekliliği 16 yaşından itibaren yani LVA sigortalı olduğu günden itibaren hesaplanıyor.
Bende dedim öyle bişey yok.
Biraz bu konuda tartıştık (yok Ben iyi biliyorum sen bilmiyorsun felan filan).
Bana resmi bir yerden link gönderebilirmisin, yurt dışındaki çalışanlar için (doğum tarihi +18 yaş diye). Ben aradım bulamadım.

Ismim Horoz degil ama, bosver konussun.

Yurtdışı borçlanma nedir?

Türk vatandaşlarının yurt dışında 18 yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve
belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan
işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen süreleri, bu Kanunda belirtilen sosyal güvenlik
kuruluşlarına prim ödenmemiş olması ve istekleri halinde, bu Kanun hükümlerine göre sosyal
güvenlikleri bakımından değerlendirilmesidir.

http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/yurtdisi-borclanma-ile-ilgili-sorular.html

3- Borçlanma Kapsamında Değerlendirilmeyen Süreler

Aşağıda belirtilen süreler borçlanma kapsamında değerlendirilmemektedir:

1) 18 yaşın doldurulmasından önce yurtdışında geçen sigortalılık, işsizlik ve ev kadınlığı süreleri.

http://www.sgkrehberi.com/haber/401/3201-sayili-kanuna-gore-yurt-disi-borclanma-islemleri.html

Birbey 3.0
30 Eylül 2018, 21:19
Merhaba Horoz Kardes,
Bende size Mavi Kartli Esim icin bir soru sormak istiyorum;
yurtdisi borclanma icin müracatta hangi kagitlar gerekli.
Esim hic calismadi,sadece ev Hanimi, 4 cocuk var.

Yasi kac, ne zaman Alman vatandasi oldu, cocuklarin dogum yillari ne zaman. Bilmek lazim.

cool06
03 Ekim 2018, 10:52
slm arkadaslar yurtdisi borclanmasi 2019 da sona eriyormus diye birsey duydum asli varmi acaba?

hOrOz
03 Ekim 2018, 10:59
slm arkadaslar yurtdisi borclanmasi 2019 da sona eriyormus diye birsey duydum asli varmi acaba?

mış muş .. öyle bir şey yok ama günlük primler muhakkak yükselecektir

garip_38
03 Ekim 2018, 12:14
slm horoz usdam ben yatirdim parayi benim 2 bin 850 gün vardi türkiyeden geri kalanini porclandim yatirdim 11560€ 2 sene oldu bekliyoruz belki bir kanun cikarda öderler diye almanyadayin hala calisiyorun 52 yasindayim kafama takiliyor bazi insanlar niye yatirdin diyor...... sorum su acaba iyimi kötümü yaptim parayi yatirmakla ?...tskler.

hOrOz
03 Ekim 2018, 12:56
slm horoz usdam ben yatirdim parayi benim 2 bin 850 gün vardi türkiyeden geri kalanini porclandim yatirdim 11560€ 2 sene oldu bekliyoruz belki bir kanun cikarda öderler diye almanyadayin hala calisiyorun 52 yasindayim kafama takiliyor bazi insanlar niye yatirdin diyor...... sorum su acaba iyimi kötümü yaptim parayi yatirmakla ?...tskler.

yatırılmış para yatırılmış sayılır .. ilerisi için iyi bir olay

birde şu var daha uzun süre çalışmayı ve geri dönmeyi düşünmüyorsan ölü yatırım gibi görünüyor

Hem çalışıp hem emekli olmayı unutun ... bu hiç bir zaman olmaz ...

zaten işin başında şartlar belli kesin dönüş isteniyor ..

onuda deldiler .. çalışma olmayınca geri dönmüş sayılıyor. ... belki yine 450€ kadar izin verirler

aslında yasanın gayesi tam kesin geri dönüş yapanların

dönüş yapınca ortada kalmamaları içindi ama açılan davalarla olayın yönü değişti dahaa çok yatırım aracı haline geldi

1 koyuyorsun 20 geri alıyorsun

garip_38
03 Ekim 2018, 13:05
yatırılmış para yatırılmış sayılır .. ilerisi için iyi bir olay

birde şu var daha uzun süre çalışmayı ve geri dönmeyi düşünmüyorsan ölü yatırım gibi görünüyor

Hem çalışıp hem emekli olmayı unutun ... bu hiç bir zaman olmaz ...

zaten işin başında şartlar belli kesin dönüş isteniyor ..

onuda deldiler .. çalışma olmayınca geri dönmüş sayılıyor. ... belki yine 450€ kadar izin verirler

aslında yasanın gayesi tam kesin geri dönüş yapanların

dönüş yapınca ortada kalmamaları içindi ama açılan davalarla olayın yönü değişti dahaa çok yatırım aracı haline geldi

1 koyuyorsun 20 geri alıyorsun

tesekür ederim usdam cevabin icin en azindan beni biraz aydinlattiniz nolur nolmaz ilerde dönersen garanti olur dünyanin binbir türlü hali var cok tskler...

TOPRAK03MT
04 Ekim 2018, 22:41
selam arkadaslar bilgisi olan arkadaslara esimle ilgili sorum olacakti esim 04.08.1974 dogumlu nisan 1989 da 15 yasinda almanyaya geldi ilk olarak 12.05.1997 is basi yapti 5 yil kadar calisti 1 yil issizlik parasi aldi . 3 dogum yapti 1.si 15.05.2000-ikincisi 30-01-2004 ücüncüsü 12-06-2013 ayrica 2015 turkiyede 10 gun calisti bu sartlarda esim ne zaman emekli olabilir.bilgilerinizi rica ediyorum.
Saygilar.

hekimoglu
05 Ekim 2018, 21:41
selam arkadaslar bilgisi olan arkadaslara esimle ilgili sorum olacakti esim 04.08.1974 dogumlu nisan 1989 da 15 yasinda almanyaya geldi ilk olarak 12.05.1997 is basi yapti 5 yil kadar calisti 1 yil issizlik parasi aldi . 3 dogum yapti 1.si 15.05.2000-ikincisi 30-01-2004 ücüncüsü 12-06-2013 ayrica 2015 turkiyede 10 gun calisti bu sartlarda esim ne zaman emekli olabilir.bilgilerinizi rica ediyorum.
Saygilar.

Esiniz eger Türk vatandasi yada cifte vatandas ise veya Baska vatandasliga gecis söz konusu ise Türk vatandasliginda gecirmis oldugu süreler borclanilacak günler icin yeterliyse, 5600 gün borclanarak 49 yasinda, 3600 gün borclanarak 58 yasinda emekli olma hakkini kazanir. Bunun icin 18 yasinda sonraki calismadigi dönemleri ev kadini olarak, calismisligi olan dönemler ve cocuk yetistirme sürelerini calisilan süre olarak borclanmasi gerekmektedir. Basvurudan önce alacaginiz Versicherungsverlauf ta cocuk yetistirme sürelerinin görünmesi icin bu süreleri Rentenversicherung a kayit ettirmeniz gerekecek ayrica ev kadini olarak gecen süreleri borclanabilmek icin yurtdisinda yasandiginin ispati gerekli bunuda en az 18 yasindan sonraki dönemlerde nerede ikamet ettigini gösteren Meldebescheinigung ve Tercümesi gereklidir ve son olarak Yurda giris/cikis belgeside temin etmeniz gerekmektedir.

murathakan
11 Ekim 2018, 11:19
Dostlar yurtdisi borclanma dilekcesini ikametimin oldugu yere mi yada Türkiye´de son calistigim yere mi yollayacagim? Bu yaz emeklilik icin 2 hafta calistim gösterildim. Yardiminiz icin simdiden tesekkiürler.

Birbey 3.0
11 Ekim 2018, 11:45
Hayır, çalıştığın yere değil, ikamet ettiğin yere.

karadeniz
11 Ekim 2018, 11:56
Dostlar yurtdisi borclanma dilekcesini ikametimin oldugu yere mi yada Türkiye´de son calistigim yere mi yollayacagim? Bu yaz emeklilik icin 2 hafta calistim gösterildim. Yardiminiz icin simdiden tesekkiürler.

Yurtdışı Borçlanma İşlemleri İçin Nereye Başvurulur?
Tarafından e Emekli Ocak 28, 2017 0
Yurtdışında yaşatan Türk vatandaşları emekli olmak için nereye başvuracak? Yurtdışı emeklilik için nereye başvurulur? Yurtdışı Borçlanma için Nereye Başvurulur? Yurtdışı borçlanma işlemleri için nereye başvurulur?

Bize gelen bir çok soruda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ,yurtdışı hizmet borçlanması için nereye başvuracaklarını, Türkiye’den emekli olmak için nereye başvurabilir,işlemlemlerini nasıl başlatacaklarını bilmemekte.

yurtdısı_emeklılık_sgk

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’den emekli olmak işteyen Türk Vatandaşları ,”Yurtdışı Borçlanma Talep dilekçesi ” ve gerekli belgelerle Sosyal Sigortalar Kurumuna (SGK) başvurması gerekmektedir.
Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi örnekleri yurtiçinde SGK’dan, yurtdışında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ya da Ataşeliklerinden temin edilebileceği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumunun www.sgk.gov.tr internet adresinde bulunan “Yurtdışı/ Sigortalılık/Form ve Dilekçeler” ve “Yurtdışı/ Emeklilik/Form ve Dilekçeler” bölümünden temin edilebilir.

*** Yurtdışında 8/5/2008 tarihinden önce veya sonra geçen hizmet sürelerini bu tarihten sonra borçlanma talebinde bulunanların borçlanma talep tarihinden önce Türkiye’de son defa;

a) Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir.

b) 506 sayılı Kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sandıklardan birine tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri ise ilgili sandıkça sonuçlandırılacaktır.

*** Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması bulunmayanların sigortalılık süreleri ile ev kadını olarak geçen sürelerine ait borçlanma işlemleri başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir.

*** Kendilerine veya hak sahiplerine sosyal güvenlik sözleşmesi uygulanmak suretiyle kısmi aylık bağlanmış olanların borçlanma işlemleri (Almanya hariç), son defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (c) bendi kapsamında çalışanların borçlanma işlemleri Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.
http://yurtdisiemeklilik.org/yurtdisi-borclanma-islemleri-icin-nereye-basvurulur/

TOPRAK03MT
23 Ekim 2018, 15:43
Esiniz eger Türk vatandasi yada cifte vatandas ise veya Baska vatandasliga gecis söz konusu ise Türk vatandasliginda gecirmis oldugu süreler borclanilacak günler icin yeterliyse, 5600 gün borclanarak 49 yasinda, 3600 gün borclanarak 58 yasinda emekli olma hakkini kazanir. Bunun icin 18 yasinda sonraki calismadigi dönemleri ev kadini olarak, calismisligi olan dönemler ve cocuk yetistirme sürelerini calisilan süre olarak borclanmasi gerekmektedir. Basvurudan önce alacaginiz Versicherungsverlauf ta cocuk yetistirme sürelerinin görünmesi icin bu süreleri Rentenversicherung a kayit ettirmeniz gerekecek ayrica ev kadini olarak gecen süreleri borclanabilmek icin yurtdisinda yasandiginin ispati gerekli bunuda en az 18 yasindan sonraki dönemlerde nerede ikamet ettigini gösteren Meldebescheinigung ve Tercümesi gereklidir ve son olarak Yurda giris/cikis belgeside temin etmeniz gerekmektedir.

hekimoglu arkadas ilgin icin cok tesekür ederim esim turk vatandasi sunlarin tam nasil yapilacagi hakkinda aydinlatirsan memnum olacam:( Basvurudan önce alacaginiz Versicherungsverlauf ta cocuk yetistirme sürelerinin görünmesi icin bu süreleri Rentenversicherung a kayit ettirmeniz gerekecek ayrica yurda giris cikis belgesi nedir pasaportlar yeterli degil mi?)Saygilar.

hekimoglu
23 Ekim 2018, 20:34
TOPRAK03MT arkadaşım,

Başvuru öncesi yapılması gerekenler.
1. Çocuk yetiştirme sürelerinin Rentenversicherung da kayıt ettirilmesi ardından bu sürelerin işlenmiş haliyle size gönderilecek Versicherungsverlauf a sahip olmak. ( Bu belge başvuru esnasında 30 günden eski olmamalıdır)

2. Almanya daki ikametleri gösteren Meldebeschinigung, Türkçeye tercümesi gereklidir, tercüme noter aracılığı ile Türkiye de yaptırılabilir.

3. Başvuru öncesi Türkiye de usulüne uygun kısa bir sgk lı çalışma. ( Usulüne uygunluktan kasıt; çalışma süresinde mutlaka Türkiye de bulunarak gerçek çalışma yapmış olmak. Hatta kimileri sıkıntı yaşamamak için çalışma gösterdiği işyerinde resim çekip saklıyorlar )

4. Başvuru öncesi Türkiye de Emniyet müdürlükleri yabancılar dairesinden yada Konsolosluklardan alınacak yurda giriş çıkış belgesi alınacak. Bu belge e-devletten de alınabilir ancak e-devlette eksik bilgiler çıktığı konusunda sıkıntılar olabiliyor. Belgeyi almaya gittiğinizde varsa eski pasaportuda yanınızda bulundurun görevli memurun işini kolaylaştırabilir ( Belge ev hanımı olarak borçlanma sürelerinin izine gidilen dönemlerin borçlanma kapsamından çıkartılması için sgk tarafından talep ediliyor)

5. Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesiyle ilgili sgk kurumuna başvurmak.

baştada belirttiğim gibi eşiniz Yurtdışında ev kadını olan geçen, çocuk yetiştirme ve çalışma sürelerini borçlanarak 5600 gün prim ödeyip 49 yaşında emekli aylığı alma hakkını kazanabilir ya da 58 yaşında 3600 prim günüyle emekli olabilir karar sizin. Başvuru Formu ile ilgili sorularınız olursa ben ve diğer arkadaşlar yine yardımcı olurlar.

ZANDER
23 Ekim 2018, 23:08
Benim içinde bir hesap yapmanız mümkün mü acaba?

1978 Doğum tarihim.

21/11/2000-21/05/2002 Türkiye'de Askerlik hizmetim.

09/2002- İzmir'de SSK'lı olarak işe giriş 1 yıllık çalışmam var.

25/10/2003 Almanya'ya geliş o günden beri Almanya'dayım devam çalışıyorum.

Sorum;
1-Ben Askerlik ve Yurtdışı sürelerini borçlanmak istiyorum Asgari ve Azami olarak ödeyeceğim miktar nedir ikisinide bilmek istiyorum.

2-Kaç yaşında Türkiye'den emekli olabilirim? yukardaki sürelerim emekli olmak için yeterlimi?
Yetersiz ise kaçgün daha borçlanıp ödeme yapmam lazım?

Yanıtlar için çok teşekkür ederim.

hekimoglu
23 Ekim 2018, 23:40
ZANDER, arkadaşım senin için uygun olanı askerlik süresinide borçlanarak 4500 günden 60 yaşında emekli olmaktır çünkü diğer seçenek yaşı öne çekmiyor yine 60 yaşında 7000 gün çıkıyorki bukadar çok paran yoktur sanırım çöpe atacak ;-)

Yurtdışı borçlanma prim miktarı 31 Aralık 2018 tarihine kadar asgari günlük 21,65, azami günlük 162,36 TL dir. Asgari tutar 21,65 TL nin 7,5 katı olan 162,36 TL yi ödemek alınacak olası emeklilik aylığını değil 7,5 katına çıkartmak 2 katına bile çıkartacağı meçhuldür tavsiye edilmez. Yaşınız daha genç olduğundan şimdi ödeme yapıp 20 sene beklemek ne derece mantıklıdır karar sizin.

Günlük borçlanma prim miktarı 01.01.2019 tarihinden itibaren asgari ücrete yapılacak zam oranında artacak olup zamdan 01.01.2019 dan itibaren başvuru yapacaklar etkileneceklerdir, 2018 takvim yılı içinde başvuru yapıp henüz ödemesi gerçekleşmemiş olan başvuru sahipleri gelecek olan zamdan etkilenmez.

ZANDER
24 Ekim 2018, 10:15
Sayın @hekimoglu
4500 gün ve 7000 gün farkı nedir maaş dami fark ediyor?4500 gün ile emekli olabilir miyim?birde simdi değilde 20 yıl beklesem o zaman basvursam ayni miktarmi ödeme yapacağım?

Ibo921
24 Ekim 2018, 13:31
Slm
Arkadaslar ne merakliymis emekli olmaya genc yasda.Oldunuz genc yasda alinan parayla haftayi Getirebukecekmisiniz

ZANDER
24 Ekim 2018, 13:40
Slm
Arkadaslar ne merakliymis emekli olmaya genc yasda.Oldunuz genc yasda alinan parayla haftayi Getirebukecekmisiniz
Ne kadar gereksiz bir yanıt kusura bakmayın fakat bilgi almak öğrenebilmek konuyu bilenlerden yadırganacak bir şeymi?!

hekimoglu
24 Ekim 2018, 17:00
Sayın @hekimoglu
4500 gün ve 7000 gün farkı nedir maaş dami fark ediyor?4500 gün ile emekli olabilir miyim?birde simdi değilde 20 yıl beklesem o zaman basvursam ayni miktarmi ödeme yapacağım?

4500 günden yaş itibariyle yaşlılık emekliliği hakkı doğduğundan emekli oluyorsunuz. 7000 gün daha erken olabilme imkanı hesaplamasıdır ancak yaşınızın genç oluşu ve yasaların değişmesi sebebiyle o şekilde 60 yaşından önce olamıyorsunuz. Her ikisi arasında aylık konusunda bir fark olmaz.

Başvuruyu bu sene yaparsanız 4500×21,65=97.425 TL öder aylık başvurusu için 20 yıl beklersiniz.

Günlük prim miktari şimdiki yasaya göre her yıl 01. Ocak ta asgari ücret artışı oranında zamlanır. Başvuru yapıldıktan sonra ödeme tahakkuk cetveli gelir ve 3 ay içinde ödenmesi gerekir ödenmeme durumunda başvuru tamamen iptal olur.

hekimoglu
24 Ekim 2018, 17:05
Slm

Arkadaşım zaten genç yaşta olamıyor, soruyu soran arkadaş 20 yıl sonrası için hazırlık yapmaya çalışıyor öyle deme 20 yıl bir anda gelip geçer yaşlılığa yatırım yapmayanlar çok pişman olabilir günümüz ekonomik şartlarında.

ZANDER
26 Ekim 2018, 21:23
@hekimoglu
Tekrar bir sorum olacak peki 4500 gün ödedik emekli maaşı ne kadar olur bu durumda bunu bilebilme imkânı varmı?(yaş 60 olsa bugün emekli olsak aktüel)yada emekli maaşını artırabilme gibi bir seçenek varmı?

hekimoglu
26 Ekim 2018, 22:10
@hekimoglu
Tekrar bir sorum olacak peki 4500 gün ödedik emekli maaşı ne kadar olur bu durumda bunu bilebilme imkânı varmı?(yaş 60 olsa bugün emekli olsak aktüel)yada emekli maaşını artırabilme gibi bir seçenek varmı?

20 yıl sonra nekadar emekli maaşı alırsınız sorusuna cevap bulamazsınız, emeklilik maaşı hesaplamak ayrı bir uzmanlık konusu sizi yanlış bilgilendirmek istemem, emekli maaşlarında en etkili faktör borçlanma sürelerinin 8 Eylül 1998 ve 01 Ekim 2008 öncelerinde olmasıdır daha yeni tarihlerde alınacak maaş oranıda daha düsük olacaktır. Tahmini örnek vermek gerekirse 1999 öncesi borclanmalarını bitirenler 2000 TL üzeri alırlarken 2008 e kadar olanlar 1800 TL dahada yenileri o oranlarında altında alacaklardır.

Maaşi arttırmanın tek yolu ödenecek prim miktarını en alt taban dan değil daha yüksekten yatırmak olabilir ancak oda yeterli artış sağlamayacağından akıllı bir seçenek olarak görünmüyor.

hekimoglu
27 Ekim 2018, 22:04
Emekli maaşı hesaplamada kullanılan formül burada biraz kafa yormak istiyor :)

http://www.directupload.net/file/d/5253/toivy68d_jpg.htm