PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gurbetciler Sevilmiyor mu ?

akilsiz
06 Eylül 2018, 12:47
Merhaba Arkadaslar,

bu konuyu acsam mi acmasam mi diye baya düsündüm. Eger yanlis yere actiysam kusura bakmayin.

Gecenlerde Habertürk sayfasinda Gurbetciler hakkinda haber vardi ve altdaki yorumlari okudugumda cok sok olmusdum.

Keske Gurbetciler gelmezseniz vs. gibi seyler yaziyordu, ayrica google da bile buna benzer baska forumda yazanlarda var,

yok bizler kendimizi birsey saniyormusuz yok Almanyadaki system burda niye yokmus diye sikayetleniyormusuz ve Paramizla havalar atiyormusuz.

En üzücü olani ise bizi Alamanci Kiro olarak görüyorlarmis.

Sizlerin yorumu nedir bu konu hakkinda ? Lütfen konu disina cikmadan kalp kirmadan kimseyi üzmeden yorumlarinizi merak ediyorum.

samsunlu
06 Eylül 2018, 12:48
Sence?????

atsiz77
06 Eylül 2018, 12:59
Ekonomi iyi olduğundan bizlerle dalga geciyorlardı hala fabrikada kartmı basıyorsun diye, şimdi işler kötüye gidince Almancıları suçluyorlar.

Kendi akraban ailen bile seni € gözü ile görüyor.

choban
06 Eylül 2018, 12:59
nasilki Almanyada yasiyanlar Türkiyeyi elestiriyorsa oradakilerde elbetde buradakini elestirir bunlar olagan seyler kafaya takacak birsey yok Türkiyede Almanyadakini elestirmeyi birak köylü yan köylüleri begenmez alt mahalle üst mahalleliyi begenmez samsunlu corumluyu begenmez adanali urfaliyi begenmez bu böyle gider elestirmesini seven bir milletiz kafaya takma yarasi olan gocunur sen Türkiyede elestirilen gurbetci sinifina giriyorsan kendine ceki düzen vermen icin elestiririn faydasida olur...kimse neden japonlari elestirmez cünkü elestirilecek yanlari yok eger elestiri varsa demekki istenmeyen davranislar sergileyen gurbetcilerde var benim bildigim Türkiye sinirini gecince karakteri deisen arkadaslar var niyeyse Almanyada iki kelime cocuguyla almanca konusmayan anneler Türkiyede cocuguyla Almanca konusmaya basliyor (birde konusa bilseler).bizim gurbetciler cok para muhabbeti yapiyorlar bu kadar para konusmak biraz kötü izlenim birakiyor..birazda hayatla dalga gecmesini bilmek gerekir bana Almanyada ne is yapiyorsun diyenlere tuvalet temizliyorum diyorum...

.onur
06 Eylül 2018, 14:04
Bazen ben de buradaki gurbetci vatandaslari davranislarini görünce içimden gülümseme geliyor

Ama yinede eski yilar gibi degiliz baya düzeldik

webci
06 Eylül 2018, 14:50
Choban olayi ozetlemis..
Bundan 12 sene evvel turkiye ye gittigimde ve daha oncesinde ozal zamaniydi,milletin keyfi gicirdi,benle herseyi bilmis almanci diye dalga gecmislerdi..son birkac yildir herkes birbambaska olmus..turbanli bacilarimiz laf ebesi olmus adeta erkeklere tas cikartiyorlardi,yani ozgurluk almis basini gitmis..tabiki buda asiri simariklik ve kendini begenmislige donusmus..
Bizler avrupada gerek trafik gerek isyerinde ise sadik olma ve sosyal yasam alaninda ab ye girmisiz,oysa turkiye de hayatini dahi duzene sokamamis,15 kredi kartiyla dolasan,turkceyi bile dogru duzgun konusamayan insanlar var,acik hava timaranesi mevcut..tr dekilerin bakis acisina gore bizler avrupayi yeni gorunce ,parayi gorunce simarmis,insanliktan anlamayan almanci samaroglanlariyiz..birde avrupadaki insanimizda yabanci bir topluma girdiginde kendini unutan insanlarimiz var..

V/S
06 Eylül 2018, 14:58
Burada bu Sene gözlemledigim bir olayi anlatayim. Arababayi yikamaya götürdüm, bulundugum yerde

Almanyadan bir cok Gurbetcilermiz var. Bir Almanyali Abi Arabasini yikatdirdigi Adami fircaliyor,

tamponda leke kalmis, camda, lastik, üst alt vs.. yani kisaca oradaki elamana eziyet ediyor.

Yok Yakindan yikama boyasi atar, bu araba cok pahali , ödiyemezsin falan filan.

Inanin ben sinir oldum durdugum yerde, sonunda cekdi gitti. Sonra benim Araci yikadi

ve hic karismadim , ve Arac yeni hali gibi temizlenmis olarak bana teslim etti, ücretini

ve harcligini verdim..

Ve sende iyi sabir varmis dedim, elaman bana Almancilarin yüzde sekseni böyle,

ben alisdim dedi. Bende dedim Yurtdisinda kaliyorum, ama böyle degilim.

Ülkemiz gercekden Cennet gibi bir Ülke, ama Insanimiz heryerde oldugu gibi aralarinda iyiside var kötüsüde.

Son 10 Yildir insanlar daha Agrasif, tahamülsüz. Komsuluk dostluk diye birsey kalmamis, insanlar hile ile

kendini kurtarmak pesinde. Önceden Misafir perverligimizle anilan toplum degiliz artik, isin ucunda cikarcilik

olmadimi.

türko28
06 Eylül 2018, 15:13
O haber sitelerinin yorum kısmına yazanların çoğu, sırf yazmak için, elestiri yapmak için yaziyorlar yani troll bunlar.ben de çok okuyorum bu tiplerin yorumlarını. Özellikle twitter da dolu bu troller. Cogu da 13- 20 yaslar arası gençler. Her türlü hakaret,küfür var. Ölmüş bir insanın haberlerinin altındaki yorumları okusanız utanırsınız. Sanatçılara, devlet büyüklerine hatta dinlere bile hakeretli yorumlar dolu.yakalaninca delikanliligindan eser kalmiyor bu troll tiplerin,hemen kıvırıyorlar.hesabim çalındı, ben yokken biri telefonumu karıştırmış diyorlar bu embesiller.

arkadas
06 Eylül 2018, 16:29
Slm tamda konusu acildi...

ben arabami yikattirmaya götürdüm araba tozluydu yikayici köpük SIKTI sonra fircaylan arabami güzelcene tozlu köpüklen her tarafini cizdi.

Cok sinirlendim ama yapacak bir sey yoktu adam garibanin birisiydi ve araba yikamadan hic anlamiyormus.

Artik Türkiyede arabami kendim yikiyorum.

Birde Türkiyede ki bazi insanlara kiziyorum. Sen Almancisin ya nolcak bir sey olmaz... diyince insan biraz sinirleniyor

Ama asil konu gurbetciler sevilmiyormu bence herkesin biraz kendine bagli, nasil davrandigina. Ben bazen böyle seylerlen karsilassamda genel olarak yok böyle bir sey diyorum.

Burada bu Sene gözlemledigim bir olayi anlatayim. Arababayi yikamaya götürdüm, bulundugum yerde

Almanyadan bir cok Gurbetcilermiz var. Bir Almanyali Abi Arabasini yikatdirdigi Adami fircaliyor,

tamponda leke kalmis, camda, lastik, üst alt vs.. yani kisaca oradaki elamana eziyet ediyor.

Yok Yakindan yikama boyasi atar, bu araba cok pahali , ödiyemezsin falan filan.

Inanin ben sinir oldum durdugum yerde, sonunda cekdi gitti. Sonra benim Araci yikadi

ve hic karismadim , ve Arac yeni hali gibi temizlenmis olarak bana teslim etti, ücretini

ve harcligini verdim..

Ve sende iyi sabir varmis dedim, elaman bana Almancilarin yüzde sekseni böyle,

ben alisdim dedi. Bende dedim Yurtdisinda kaliyorum, ama böyle degilim.

Ülkemiz gercekden Cennet gibi bir Ülke, ama Insanimiz heryerde oldugu gibi aralarinda iyiside var kötüsüde.

Son 10 Yildir insanlar daha Agrasif, tahamülsüz. Komsuluk dostluk diye birsey kalmamis, insanlar hile ile

kendini kurtarmak pesinde. Önceden Misafir perverligimizle anilan toplum degiliz artik, isin ucunda cikarcilik

olmadimi.

Cesur69
06 Eylül 2018, 16:29
bence insanlar artik birbirlerini sevmiyor ister almanci ol ister baska bir ülkeden gel istersen Türkiyede yasa yani insanligimizi kaybetmek üzereyiz, Türkiyede ki olan olaylara bakiyorum yan baktin silah cekiyor vuruyor, yol vermedin silah cekip vuruyor

V/S
06 Eylül 2018, 18:29
Slm tamda konusu acildi...

ben arabami yikattirmaya götürdüm araba tozluydu yikayici köpük SIKTI sonra fircaylan arabami güzelcene tozlu köpüklen her tarafini cizdi.

Cok sinirlendim ama yapacak bir sey yoktu adam garibanin birisiydi ve araba yikamadan hic anlamiyormus.

Artik Türkiyede arabami kendim yikiyorum.

Birde Türkiyede ki bazi insanlara kiziyorum. Sen Almancisin ya nolcak bir sey olmaz... diyince insan biraz sinirleniyor

Ama asil konu gurbetciler sevilmiyormu bence herkesin biraz kendine bagli, nasil davrandigina. Ben bazen böyle seylerlen karsilassamda genel olarak yok böyle bir sey diyorum.

Tabiki ön yikama olmadan bende müdahale ederim, benim gitigim eleman önce güzelce hortum ile suyla hem Aracin Boyasini sogutuyor ve Kaba tozunu aliyor, sonra köpük arkadan buharli

kompresör. Ben Arabama Firca ile yikamam, duruladikdan sonra yumusak bez ile hem kuruturum hem kalan lekeleri alirim. Konumuz bu degil ama belki surun yasayanlara böyle tavsiye Eder im.

Ama gitigin yer Oto Yikama ise onlarin Yeri Sigortali, Sigortasiz isletme zaten ilegal oluyor. Hasar acarlarsa exper üzerinden Sigortadan actiklari hasari ödemek zorunda.

Türkiyede artik Sabit Avukatim var, artik öyle kim ugrasacak yapmiyorum. Ama herkesede Nezaket dili ve gereken saygi ile yaklasiyorum.

Birbey 3.0
06 Eylül 2018, 20:40
Kismen biz Almancilari elestirmelerde haklilar.

Kimse üstüne alinmasin, ama gercekten cogu gurbetcilerimiz öküz. Özellikle 1965 - 1970 dogumlu arasi. Cogu burada dil biliyorlar ama saniyolarki dil bildikleri icin akillilar. Halbuki o kadar otlarki, ot bile daha iyidir. Burda belediyede cöpcülük yapiyorlar mesala, altindaki araba belediyenin cöp müdüründen farki yok. Ama o cöp müdürünün davranisi o arabaya yakisiyor. Bizimki yakisimiyor. Araba cüllop gibi, inciden bakimsiz killanmis tras olmamis bir tip cikiyor.

Bu yas grubuna gümrükte kapikulede bir bakin. Hic o altindaki arabaya yakisiyormu. Araba 25000 - 30000 Euroluk, ama arabanin icindeki arabanin dibinde karpuz yerken sapur supur üstüne suyunu döke döke yer bir inek gibi bögürür. Adam gibi karpuzu kesip catal ile temiz bir sekilde yiyemez. Birde bagirara bagirara telefon ile konusur. Bilerek veya öküzlügünden bagirirki, herkes dönüp benim arabaya baksin diye. Yanindaki hanimda tam tencerenin kapagi yuvarlanmis kapagini bulmus bir tip. Etegi heryeri süpüre süpüre gider. Cocuguna seslenirken sanarsinki, cocugu agir duyuyorda ondan bagiriyor.

Iste bu öküzler Türkiye'de böyle devam izin yapiyor. Cebimde para var, demekki güclüyüm, istedigimi yaparim.

Senin X5 yada baska lüks cip neyine. Burada kirada oturuyorsun, hanimin tuvalet siliyor, senin 30000 Euroluk arabaya biniyorsun.

Ben 1981 dogumluyum, o arabaya binmeye gelirim var, kenarda iyi kötü param var, evimin borcu nerdeyse bitti, ben bile binmiyorum öyle arabaya. 2005 Modell C-Klassem var, 12000 Euro aldim, 7 yil oldu, Allah'in izni olursa mezara kadar binerim. Ama benim onlarda farkim, ben borc ile araba alacak kadar salak degilim. Param kadar binerim.

O öküzler iste bizi rezil ediyorlar. Bu öküzler yillar önce filme bile konu oldu. Fikrimin ince gülü, yada nagmi deger Sari Mercedes filmi.

Egitim sart.

Ergene
06 Eylül 2018, 20:47
Bende bu sene Edirne'de şahit olduğum bir olayı anlatayım.
Hava sıcakmı sicak.Hanım ve Çocuklar alışveriş yapıyorlar,
bende sıcaktan bunalmış şekilde kendimi gölgelik bir yere
atıyorum soğuk birşeyler içip biraz serinlemek için..
5-10 dakika sonra orta yaşlarda bir hanımefendi gelip yan
masaya oturuyor. aramızda 80 cm falan mesafe var. Ve telefonunu
çikarıp birisini arıyor, hal-hatır sohbetinden sonra başlıyor " Almanca "
konuşmaya ve kelimenin tam anlamıyla döktürüyor. Diğer masalardaki
müşteriler dönüp dönüp bakıyorlar ama tepkili oldukları belli.
Benim Yaşamımın %90 ı Almanyada geçti ve Böyle küfürler duymadım. En basit küfür
" Schlampe ", ve Görümcesinden bahsediyor. Kendinden başka birilerinin
Almanca anlayabileceğini düşünemiyor.
Neyse 20 dakika falan sonra benim torunlar geliyor ve neler aldıklarını
anlatmaya başlıyorlar ( Almanca )! Tabi bende almanca cevap veriyorum
göz ucuylada yan taraftaki Hanım efendinin ne yapacağına bakıyorum.
Arkadaşlar Kadının masadan bir kalkışı var anlatamam.

Bir şey daha dikkatimi çekti. Örneğin iki kişi karşılaşıyor birisi diğerine soruyor:
Nevar ne yok, işler nasıl gidiyor falan gibi. Eğer sorulan kişinin işleri iyise " işler Almanya " diyor...

hOrOz
06 Eylül 2018, 21:03
birde şu var biz "Gurbetçiyiz" diye ayrı muamele bekliyorlar ..

sen "Gurbetçiysen " seninde iki ayağın iki kolun var ama bizimkiler "Gurbetçi "oldukları için kendilerinin 3 ayağı kolu var sanıyor ..

Adam Türkiyede 30-40 sene önde çıkmış hiç değişmeden öyle kalmış .

ama Türkiye dekiler çok değişiklik geçirdiler o eski davranışları attılar ama bizimkiler 20-30 sene öncesi gibi davranıyorlar..

ben 2005 de askere gitmiştim ... ilk defa böyle şeylerle karşılaştım .. kendi kendime sordum ya bu kadar öküz Avrupa dan mi geliyor diye

Birbey 3.0
06 Eylül 2018, 21:24
Kimse yine alinmasin, ama öyle öküz davrananlarin cogu Almanya dogumlu degil. Cogu ital damat. Tabiki öyle olmayanlarida var, onlari tenzil ediyorum, ama yüzde 70 - 80% böyle.

Sahibul Liva
06 Eylül 2018, 21:41
Döviz getiriyorlar neden sevmesinler :)

Django
06 Eylül 2018, 22:00
Kimse yine alinmasin, ama öyle öküz davrananlarin cogu Almanya dogumlu degil. Cogu ital damat. Tabiki öyle olmayanlarida var, onlari tenzil ediyorum, ama yüzde 70 - 80% böyle.

senin kafan yanmis kardes.

dreamceng
06 Eylül 2018, 22:04
ülkenin,kirazdan baska ne üretimi var,yesinler icsinler almanci dedikleri gurbetcilere dua etsinler,hepsi azitmis sapitmis,ne manyaklik ararsan türkiyediklerde,,ne pislik ararsanda onlarda,guretciler olmasa aclikdan bitlerini yerler,asalaklar...sapitmislar

Birbey 3.0
06 Eylül 2018, 22:06
senin kafan yanmis kardes.

Yanmadi kardes. Sen üzerine alinma eger isci ailesi olarak geldiysen. Kendini yüzde 20 - 30% arasinda gör.

Ama bu is böyle. Bak hafta sonu Türk Marketin önüne git ve hanim alisveris ederken arabada bekle ve park yerine bak. O son model arabalarda hep ital damat cikiyor.

ülkenin,kirazdan baska ne üretimi var,yesinler icsinler almanci dedikleri gurbetcilere dua etsinler,hepsi azitmis sapitmis,ne manyaklik ararsan türkiyediklerde,,ne pislik ararsanda onlarda,guretciler olmasa aclikdan bitlerini yerler,asalaklar...sapitmislar

Orasi öylede, konu burda gurbetciler hal ve davranislari. Türkiye'dekinlerde karaketersiz dedigin gibi cok var, ama onlarin yine bir özürü var. Kapikuleden disari cikmamis. Öyle görmüsler. Bizde kapikuleden disari cikmasaydik bizde büyük ihtimal öyle olurduk. Vahim olan, kapikuleden disari cikipta halen öküz gibi olanlar var.

webci
06 Eylül 2018, 22:13
Almanya da yaşayan bazı Türkler kendini o kadar kaptırmış ki yaşamın rahatlığına ve günü birlik yaşamalara. Maalesef özlerini unutmuşlar. Bir Türk olduklarını, Türk gibi yaşaması gerektiğini unutmuşlar. Bazı ailelerde alman kültürüne yenik düşerek, çocuklarını bu kültürün içinde kaybetmişler...
Aileler kendi anne-babaları ve arkadaşları ile Türkçe konuşmayı tercih ediyorlar ama çocukları ile Almanca konuşmaya çalışıyorlar. Bunun da en önemli sebebi çocukların okulda diğer çocuklardan geri kalmaması isteği.
Türk kanallarındaki dizileri kaçırmıyorlar ama haberleri Alman kanallarından takip ediyorlar. Bir şekilde hayal dünyaları Türk kanalları ama gerçek dünyaları Alman kanallarında…

Almanya’da ki gurbetciler tatillerde memleketine, ailelerini son model arabaları ile ziyaret eder.Aslında Almanya anlatıldığı gibi yaşanılası bir ülke değildir. Yine anlatıldığı gibi kolay is ve çok para kazanılan bir ülkede değildir. Almanya yoğun bir çalışma ve maroton temposuyla meşhur bir ülkedir. Kısaca turkiyede bu şekilde çalışarak aynı emek verilseydi inanın yine istenilen yaşam standartlarına kavuşabilirlerdi. Almanya da yaşayan Türklerin şikâyetçi oldukları konu hep aynı; bizler ALMANYAda YABANCI, TÜRKİYE’DE ALMANCIYIZ…

dreamceng
06 Eylül 2018, 22:15
Calip cirpip insanlari dolandirmakdan baska ne yetenekleri var, haberleri acin izleyin binbir rezillik her aksam haberlerinde.daha bwter olsunlar, eline para degil,,, kredi karti gecen kendini allah saniyor,,, gidin isinize be calisin ,, birbirinizi kesip dövüp dolandirmayi birakip! Bir konuda ortak fikirim türklerin nerede yasarsa yasasin egitim seviyeleri dusuk!

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Birbey 3.0
06 Eylül 2018, 22:17
Cogunuz bilmez, ben 1998'de Bankada Ausbildung basladigimda bir kredi alabilmen icin o kadar gelirin olacaktiki, rahat rahat ödeyebil diye. Insanlarin coguna kredi bile vermiyorduk. Kontoauszuglara bakiyorduk, para harcayis sekline bakiyorduk, meslegine bakiyorduk. Bakiyorda bakiyorduk.

Simdi gir check24 iki Lohnabrechnung ve hemen kredi veriyorlar. Birakin ozamanlar bugün kredi verilen adamlar banka dispoyu bile zor veriyordu. Ama ozamanlar iflas eden Türk tek tükdü. Simdi bakiyorum bilgisayara bizim isyerinde, bana gelen haftada 20 Türk varsa, en az 3 - 5'in Insolvenz var. Hepside zirliyor.

Rammstein
06 Eylül 2018, 23:03
Ilginc bir konu.

Bana gore Turkiyedeki vatandas, gurbetcileri " sagilir inek " olarak goruyor. Buna es, dost, akraba, arkadas dahil.

Birbey 3.0
06 Eylül 2018, 23:06
Bagzilarina öyle yapmalari hak. Sen fors atacagim diye altinda X5 yada Q7 ile gidersen, hanimin elinde S9, cocuklarin elinde S9, senin elinde S9, olursa, üstündeki gömlek Hilfiger olursa, hava atarsan sagda solda gelde beni carp diyorsun.

Beni carpan yok. Cünkü normal insan gibi giderim izine, sagda solda fors atmaya calismam, kimsede beni carpmiyor. Ama üstümde sadece normal bir markasiz poloshirt var, altimdada pantolon veya 3/4 Short.

Rammstein
06 Eylül 2018, 23:24
x5 veya q7 olagan ustu bir araba mi ? S9 kullanmak ve hilfinger giymek gayet normal. Var ki aliyoruz.

Hava atmayla ne alaka ? Ben Turkiyeye giderken yasam tarzimi mi degistireyim ?

Ne yani Turkiyeye giderken kotu giyinmek, eski arabayla mi gitmek gerek.

Hem kime ne ?

Tr dekilerin buyuk bir cogunlugunun hazim problemi var. Hazmedemiyor adamlar. Bir sinir stres, neden onda var bende yok hesabi.

Birbey 3.0
06 Eylül 2018, 23:47
Tabiki yasam tarzindan dolayi kimse seni carpma hakki vermez. Ancak yasam tarzina gelince, ben oldugum yere ayak uydurum. Camiye gidersem ona göre giyinir otururum, dügüne gitsem ona göre, yaslilarin yanina gitsem ona göre giyinir giderim.

Tabiki diyebilirsin kime ne. Ama bence öyle degil. Her zaman mütevazi giyinmek ve davranmak daha iyidir. Benimde pahali seylerim var, ama sadece özel günlerde giyerim. Dügün olur, bayram olur, ama günlük hayatda giymem.

Birde senin niyetin iyi olabilir yasam tarzin ile, ama önemli olan senin niyetin degil, karsi tarafindakinin nasil degerlendirdigi. Özellikle Türkiye'de hava atmaya gelmis olarak degerlendiriliyor.

Cok basit bir örnek. Eski Merkez Bankasi Müdüsürü, Durmus Yilmaz, bundan 5-10 yil önce basbakandan ve cumhurbaskanindan daha fazla aylik aliyordu. Bir siyasi parti mecliste hükümete sormustu en yüksek memur maasi alan kim diye. Adam 33000 TL aylik aliyordu.

Bu kisi enistemin akrabasi. Adam köye geldiginde mütevazi bir araba ile gelmis. Üstü falanda öyle allim sallim degil. Normal herkesin giydigi bir pantolon ve gömlek giymis. Herkes gibi oda yer sofrasina oturmus, herkes gibi oda köydeki evin icindeki eski cesmede abdest almis. Yaninda bir koruma bile yok.

Yada baska bir örnek. Yasim ozaman 16. Bizim kiraci genc bir polis. Annemler evde yok. Ben evde kaldim mac bakacagim diye. Kiraci polis beni cagirdi gel maca beraber bakalim diye. Inanki üstümü giyerken sadece esofman giydim. Cünkü biliyordum o polisin maddi durumu iyi degil. Ozamanlar polisler cok aylik almiyor. Evine indim koltuk bile yoktu. Ancak ev tertemizdi. Yerde güzel minderler vardi, onlarda oturduk. Allah ne verdiyse yedik.

Bu gibi olaylar bana cok ders oldu. Iyiki yasamisim bu olaylari. Bana hayatin Nike, Boss'dan ibaret olmadigi, bunlarin mutluluk degil, sadece mutsuzluk getirdigini gösterdi. Tam aksine bunlari giyerek suni bir mutluluk yasadigimi anladim. Ve yüce rabbim bu mütevaziligimi hep ödüllendirdi. Ben mütevazi kaldikca okulda olsun, iste olsun, tüm kapilari bana acti. Iyi paralar kazaniyorum, ama yinede mütevaziligimi kaybetmedim.

Demek istedigim mütevazilikten zarar gelmez. Mütevazi olursan, kendini sevdirirsin. Ancak bulundugun ortamdan daha forslu bir sekilde gidersen bir yere, dedigin gibi hazmedezler ve soyulursunda. Ha bu onlara soyma hakkini vermez, ama ne gerek var.

Bak benim hic Türkiye'de basim belaya girmiyor. Tam tersine her yerde isim ras gidiyor. Neden, cünkü ben olayi cözdüm. Devlet dairesinde gitsem, konsolosluguda gitsem, bankayada gitsem, hep görgü kurallarina uyarim, saygimi ve özellike rica ve tesekkür kelimelerini hic eksik etmem ve herkes bana cok sükür bugüne kadar iyi davrandi ve kazik yemedim.

Ben temizlik iscisinide, bir genel müdürede ayni saygiyi gösteririm.

Giyen istedigini giysin. Allah'daha da iyilerini versin herkese. Ben mütevazi kalacam. Son Model bir arabaya biniyoruz, son model telefonlar kullaniyoruz, herseyimiz var. Ama niye halen insanolgu mutsuz? Cünkü mütevaziligini kaybetmis. Bir söz vardir, "Bir insan kötü olmasini istiyorsan ona Allahim zenginlik ver diye dua et" derler.

webci
06 Eylül 2018, 23:51
Evet turkiyedeki insanlar kiskanc ve menfaatci,birbakimada münafik..yani musluman ama sahte ve sahtekar..kiskanclik diz boyu,adam burada bogusuyor,8/16 saat calisiyor,gece gunduz demiyor,hak ederek araba alip izne gidiyor,sen turkiyede 10 da kalk dukkan ac,sohranda bir kus sutu eksik,15 kredi kartiyla dolas,carp cirp,sonra niye bende yok diye almanciya kin güt..ALLAH yatana,kelle sallayana degil,calisana veriyor,bizim memlekette vatandas disari salinip gonderilmeseydi,is imkanlari yaratilsaydi,siyasetciler beyinlerini disariya satmasaydi almanya gibi olunurdu..almanya kalkinmaya konrad adenauer zamaninda basladi..bizimkiler o devirde sise devirir gibi hükümet devirmekle mesguldüler..

hekimoglu
06 Eylül 2018, 23:53
Bence haksizlik ediyorsunuz, basta en yakinlarimiz olmak üzere herkes bizi kucagina almak icin yaris halindeyken sevilmemekten bahsetmek pek uygun olmamis. ;)

Rammstein
07 Eylül 2018, 00:42
@ Birbey 3.0 ; Giydigim bir kot pantolon birde tisort. Yani Turkiyede herkezin alabildigi seyler.

Asla ve asla kimseye saygisizlik etmem ve saygisizca konusmam. Hava atan vardir elbet ama, ben beceremem.

Yahu adam elinde ki 0.50 centlik cakmakta gozu kaliyor.

Mutevazilik diye, evden cikmayalim, arabaya binmeyelim, lokantaya falan hic gitmeyelim o zaman.

Yakin akrabalar bile, degismis son yillarda. Herkez kendi cikari pesinde.

Belkide hayat sartlari, gecim derdi, onlari, cikarciliga, strese, sinirli olmaya zorluyor.

Ya sudan sebeblerle insanlar birbirlerini vuruyor. Elinden gelse gurbetciyi de bir kasik suda bogacaklar, emin ol.

Birbey 3.0
07 Eylül 2018, 07:24
Tabiki onlara bağzı hakkı vermez. Ama maalesef burdaki örneklerde olduğu gibi öküz çok. Bu öküzlerin aslında parasıda yok. Parası olan zaten dikkatli. Ama öküz kredi ile geliyor işte. Türkiyede nasıl kredi kartı ile para dağıtıyorlar, aynı seyi burda kredi sirketleri yapiyor.

deniz2000
07 Eylül 2018, 09:02
ya siz neden bahsediyorsunuz türkiyedekilerin arabalari ev esalari bizim kulladiklarimiza 5 ceker

bizim kullandiyimiz arabalara bakmiyorlar bile adamlarin altinda son model arabalar var biz nasil hava atalim onlara?

artik dünyada insanlik ölmüs arkadaslar misal eskiden biz bir kenarda otururken bir büyümüz önümüzden gecse

ayaklanirdik o bize el isaretiyle oturun demeden oturmazdik , yasli insanlara saygi kücüyüne sevgi bitmis

bunlar bittimi hersey bitmis demektir

hepinize saygilar arkadaslar

Birbey 3.0
07 Eylül 2018, 09:13
Katılıyorum dediklerine, sadece saygı olayına katılmıyorum.

Bir insan yaşlı olunca niye saygıyı hak ediyorki? Hangi gerekce ile? Sırf yaşlı olduğu için mi?

Bende saygı yaşa göre değil, yaptığına gösteririm.

Ben mesela büyüklerin elini öpmem. Çok saçma bir gelenek geliyor bana. Ha önünda ayak uzatıp oturmam. Ama el öpmem kimsenin.

Adam sırf 80 yaşında diye o gecerken ayağa kalkacağım. Sanki yaşlı olmak marifet. Ha adam 80 yaşındadır, hayatda insanlığa çok faydası olmuş bir insandır, ozaman 80 değil 30 yaşında da olsa ayağa kalkarım.

Ben mesela Almanya'da yaşlılara tramvayda iş başlangıç ve mesai saatlerinin bitiş zamanı yer vermem. Ne işi var sabahın köründe tramvayda? Çarşıya pasta yemeğe gidiyor başka birşey değil. Saat 8'den sonra gitsin pastasını yesin. O düşünüyorsa bunu, bende onu düşünmem. Sonra geliyor tramvayda öğrenciler dikkat etmiyor oram buram acıdı.

Bizdeki kültür hep birisine tapmak üzere kurulmuş. Böyle şeymi olur.

Farklı düşünen arkadaşlar mutlaka çoktur. Ben dediklerim kesin doğeudur demiyorum. Ama bana saçma geliyor.

dreamceng
07 Eylül 2018, 09:16
Gercek budurki,, türkiyede bir gurbetcinin degeri,, suriyelinin altinda

moralist
07 Eylül 2018, 09:26
Bizlere zaten Kiro diyorlar orda

Birbey 3.0
07 Eylül 2018, 09:30
Gercek budurki,, türkiyede bir gurbetcinin degeri,, suriyelinin altinda

Normal. Dediğim gibi bizde öküz çok. Araba ile izine giderken bir bakın etrafınıza. Yontulmadık çok. Adam atlet tipindeki bir t-shirt ile geziyor. Omuzda kıllar yumak yumak. Ya bir normal T -Shirt giy. Herkes senin yumak yumak kıllarını çekmeye mecburmu.

webci
07 Eylül 2018, 11:01
Tum bu yazilanlardan da anliyorz ki olay kendini egitememislik,toplumun geri saymis olmasi..
Buda bize bir turk dunyaya bedel hikayeleriyle bizlerin uyutulmus olmasi,hergun sakarya meydan savasi yapmamiz olmasi.
Bir insanin parasi olmayabilir,arabasi olmayabilir,ama insanligi muhakkak ki olmali.
Insana eziyet
Hayvana eziyet
Anaya eziyet
Babaya eziyet,
Atese tapan,
Kedi kesen
Buyu yapan
Cin carpan
Geriye ne kaldi??
Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!
Bu dunyada en fakir yasayan insan peygamber efendimizdi..bu mal,mülk,kibir gururla nereye kadar??
Bir insan saygi sevgi kazanmak,sevilmek ve sevmek istiyorsa,efendimizin hayatina bir bakmali,samimi kalbe sahip olmaliki sikintilardan,dertlerden kurtulmali,onun dualariyla dua etmelidir..
Dunya menfaati icin,zenginlik icin,cektigi kredinin borcunu odemek icin degil..
Toplumumuzun bu cinnet aleminde yasamasinin tek nedeni yaratanini anlamayip seytana hizmet eden evlatlar yetisturmis olmasi..(kisisel gorustur)
Kalbine dunya mali yerlestiren bir insan ihlas sahibi olamadigi gibi helal ve haramlardan da sakinamaz.toplumu bozar,kin nefret kiskanclik yayar,insanlari zengin olarak kibirli fakir olarak kiskanc yapar..kin nefret dedikodu da yarismak yerine seytanin arkadasi olacagina,nefsini seytani tanimada yariski rabbini tani..
Gerci bu konuyu cok derinden anlattim ama virusun bulasip tum bunyeyi sardigi yer buralar..bunlara karsi asi olmayi ihmal etmeyin..Osmanliya bulasip hastalik yayan virus goruluyorki bize de bulasmis..
Yani gerek avrupada gerek turkiye de olalim bizler turk olarak birer toplumuz ve hastalikla mucadele hepmizin gorevi..burada sadece turkiye deki vatandaslari kotulemenin bir marifeti yok,lazin özü;
Hepimiz ayniyiz!
Hayirli cumalar..

deniz2000
07 Eylül 2018, 12:14
Katılıyorum dediklerine, sadece saygı olayına katılmıyorum.

Bir insan yaşlı olunca niye saygıyı hak ediyorki? Hangi gerekce ile? Sırf yaşlı olduğu için mi?

Bende saygı yaşa göre değil, yaptığına gösteririm.

Ben mesela büyüklerin elini öpmem. Çok saçma bir gelenek geliyor bana. Ha önünda ayak uzatıp oturmam. Ama el öpmem kimsenin.

Adam sırf 80 yaşında diye o gecerken ayağa kalkacağım. Sanki yaşlı olmak marifet. Ha adam 80 yaşındadır, hayatda insanlığa çok faydası olmuş bir insandır, ozaman 80 değil 30 yaşında da olsa ayağa kalkarım.

Ben mesela Almanya'da yaşlılara tramvayda iş başlangıç ve mesai saatlerinin bitiş zamanı yer vermem. Ne işi var sabahın köründe tramvayda? Çarşıya pasta yemeğe gidiyor başka birşey değil. Saat 8'den sonra gitsin pastasını yesin. O düşünüyorsa bunu, bende onu düşünmem. Sonra geliyor tramvayda öğrenciler dikkat etmiyor oram buram acıdı.

Bizdeki kültür hep birisine tapmak üzere kurulmuş. Böyle şeymi olur.

Farklı düşünen arkadaşlar mutlaka çoktur. Ben dediklerim kesin doğeudur demiyorum. Ama bana saçma geliyor.

sen ister yasli insanlara saygi göster istersen gösterme o senin karekterin

senin önüne cikan yasli insanlarin alnindami yaziyor ben faydaliyim ben faydasizim diye,

ona göre saygi gösteriyorsun ? 80 yasinda yasli bir amca tranvaya biniyorsa helal olsun ona

sen yaslanirsan sen cikma evden yatakta yat uyu, sanane yaslilarin disari cikma saatlerimi var

SesSizliK
07 Eylül 2018, 12:14
hhaha önce bi güleyim cok ciddi alinacak bisey degil aslinda gercekler, adam burda 7..24 calisip para kazanma derdinden cocuklariyla ilgilenmez kadin yas 60..70 e dayanmis hala temizlik isleriyle para kazanma derdinde cocuklarla ilgilenen yok burda 1 centin hesabi yapar fazla para ödememek icin kisacasi bildigin FAKiR hayati yasar.

TR ye gider 4 hafta adam yada kadin fark etmez sanirsin Almanyada memur hayati yasiyor rahat para kazaniyor TR ev yada daire yaptirir yilda belki 10 bilemedin 20 gün yasiyacagi evin herseyini GÖSTERiS adina en iyisinden en son modelinden yaptirir yani kisacasi biz gurbetciler yasadigimiz ülkede 1 centi nasil ucuza getiririz diye kafa yorarken arayista olurken kendi ülkemizde aslinda gercekte olmadigimiz yönümüz ortaya cikiyor.

Benim zaten en anlam veremedigim sey madem yurt disinda yasiyorsun belli bi standartin ve gelirin var niye FAKIR gibi yasarsin bogaz tokluguna git kendi memleketinde yasa :)

dreamceng
07 Eylül 2018, 12:26
Asagi Tükürsen sakal
Yukari tükürsen biyik
Bunlarin hepsi buyuk sorunlar,, Cok derin konular
Bu selil catisma ve kaos ile yasamayi ögrenmek gerek.

Birbey 3.0
07 Eylül 2018, 13:00
Deniz2000, mesela Almanya'da coğu şehirlerden Senioren-Abo saat 9'dan itibaren geçerli.

Tabiki hepimiz yaşlanacağız. Uyumak zorlaşacak. Ama sabah 7 - 8 arası işi yok yaşlıların tramvayda. Bu benim içinde geçerli.

Ha binersede ben yer vermiyorum.

Alnında mı yazıyor demişsin. Her yaşlı kalkacak olursak işimiz var. Yaşlılığın saygı ile bir alakası yok. Bu insanların uydurma şeyleri.

cassano
07 Eylül 2018, 13:01
Gurbetcilere bagli. Türkiyede havali havali gezip vatandaslara hava atmalar, almanca konusmalar sokak ortasinda, kendinden ufak gördügü kisiyi azarlamak olunca, tabiki gurbetciler sevilmez. Buradan gidince ister istemez oraya biraz ayak uydurmak zorundayiz.

Birbey bi konuya degindi, cogu kisi de lüks araba var. Cogunda parasi vardir, var olanlari biliyorum. Bi cogugda kredi ile cekip araba cekiyor. En misal örnek bende. Kendim bazen büro da mesai yapiyorum, aksam 5 veya 6 ya kadar kaliyorum. Türk kadinlari nebenjoba geliyor. Yaptiklari is wc temizleme, cöpleri atma, masalari temizle vs.

kocalari altinda hepsi jeep iile ise birakiyor. Veya hepsinde lüks araba var. Demek istedigim, madem wc temizliyorsun neden masrafli yeni model jeep e biniyorsun.

Türkiye de kiler zaten bizi cekemiyorlar.

deniz2000
07 Eylül 2018, 17:45
Gurbetcilere bagli. Türkiyede havali havali gezip vatandaslara hava atmalar, almanca konusmalar sokak ortasinda, kendinden ufak gördügü kisiyi azarlamak olunca, tabiki gurbetciler sevilmez. Buradan gidince ister istemez oraya biraz ayak uydurmak zorundayiz.

Birbey bi konuya degindi, cogu kisi de lüks araba var. Cogunda parasi vardir, var olanlari biliyorum. Bi cogugda kredi ile cekip araba cekiyor. En misal örnek bende. Kendim bazen büro da mesai yapiyorum, aksam 5 veya 6 ya kadar kaliyorum. Türk kadinlari nebenjoba geliyor. Yaptiklari is wc temizleme, cöpleri atma, masalari temizle vs.

kocalari altinda hepsi jeep iile ise birakiyor. Veya hepsinde lüks araba var. Demek istedigim, madem wc temizliyorsun neden masrafli yeni model jeep e biniyorsun.

Türkiye de kiler zaten bizi cekemiyorlar.

ya arkadas öylebi yaziyorsunuzki sanki almayadan avusturyadan belcikadan hollandadan ve sayire izine giden

gurbetcileri tek tek takipmi ediyorsunuz bu kadar eminsinz ? OZAMAN YAZDIKLARININ hepsini sende yapiyorsun

TipiTip
07 Eylül 2018, 17:52
kendi sahsi görüsüm olay sevmek sevilmemek degil

olay KOMPLEKS !!!

malesef Cennet Vatanimiz yillar boyu hep zorluklar ile bogustu

Yurtdisindan gelen Vatandaslarimiz tabiki bol paraliydi

ve ister istemez , Vatanimizdaki insamiz bunun altinda ezildi

isteyerek yada istemeyerek orada yasayan insanlarimiz maddi olarak bizler tarafindan ezildi

bizler istedigimizden 10 tane alirken onlar 1 tane ancak alabiliyordu

ne oldu ?? onlarda bir eziklik Kompleksi olustu

ve son 15 yildir yükselmekte olan Türkiye ve düsmekte olan Avrupa biraz dengeleri bozdu

onlarda oralarda mal mülk sahbi olmaya basladi , calistiginin karsiligini almaya basladi

ve o eziklik Kompleksi ile onu bunu begenmemeye basladilar

zamaninda bizlerin istemeyerek bilmeyerek onlari ezdigimizi düsünerek

onlarda simdi bilerek bizleri ezmek istiyorlar

kendi Egolarini tatmin etmek istiyorlar

yukaridada yazdim sahsi görüsüm EZIKLIK hissi KOMPLEKS ve EGO

ama bu gidisite malesef seneye varmaz onlarin yüksek ucusu biter gibi

bir iki sene sonra Avrupalilar yine el üstünde

cassano
07 Eylül 2018, 18:45
ya arkadas öylebi yaziyorsunuzki sanki almayadan avusturyadan belcikadan hollandadan ve sayire izine giden

gurbetcileri tek tek takipmi ediyorsunuz bu kadar eminsinz ? OZAMAN YAZDIKLARININ hepsini sende yapiyorsun

Ben gidip 4 hafta köyde kalmiyorum. Geziyorum, gezerken de görmemek elde degil. Senin soruna mi gitti? Herhalde sen yapiyorsunki ve ya sana ucu dokunmuski yazdigina bi bak.

En basiti, herkes kapikule ye gelene kadar kedi gibi gümrüklerde, ne zaman türkiye geliniyor cogu babalaniyor.

deniz2000
07 Eylül 2018, 20:36
Ben gidip 4 hafta köyde kalmiyorum. Geziyorum, gezerken de görmemek elde degil. Senin soruna mi gitti? Herhalde sen yapiyorsunki ve ya sana ucu dokunmuski yazdigina bi bak.

En basiti, herkes kapikule ye gelene kadar kedi gibi gümrüklerde, ne zaman türkiye geliniyor cogu babalaniyor.

ben köyde falan kalmiyorum ben istanbul cocuyum istanbul karagümrük istersen arastir esas sana ucu dokundu galiba yazdiklarim

yaya yolunda bilem gurbetcilerden baska yayalara yol veren yok, yazmissin ben biroda calisiyorum kadinlar gelip
wc temizliyor kocalarinin altinda cipler sanane yanliz büroda calisanmi cip alicak
arninin teriyle para kazananlara hersey helaldir

yazarken bari bazi hava atan Gurbetciler yapiyor diye yazin gurbetciler dedinmi bende üstüme alinirim

ben hayatta kimseyi hor görmem kimseyede hava atmam gecmisimi hicbirzaman unutmadim

OrLoW
07 Eylül 2018, 21:58
Hepsi değil ama birçoğu sevilmiyor gerçektende

Nedeni ise en az 50 -60 sene öncesinden başlıyor onların ekmiş olduğu tohumlar halen devam ediyor !

Birçok farklılıkları almanyada doğanlar bilemez göremez, bilmesi için oradada uzun bir yaşantı gerekiyor..

Ben almanyaya sonradan geldigim için oradada baya bir esnaflık yaptım her çeşidinden gurbetci gördüm alışverisim oldu..

Yüzlerce gurbetci gördüm neler gördü bu gözler, cimrilikde sınır tanımayan adamları ben onlarda gördüm ..

TR de insanlar 2 ci el kıyafet bilmezken yaz sezonunda geldiklerinde aldıklarını düzeltmek için gelen birçoğunu gördüm.

Muhabbete başladıkları zaman Alamanyada böyle söyle diye bitmezdi o işkence:) her giden üstüne birşeyler ekleyerek anlattılar..

Buradan izne gidenlerin %80 ninin karakter değişikliğine uğradığını fark ettim hemde her konuda bu ister istemez oluyor sanırım.

Almanyada yaşarken her türlü kurala uyan adamların oraya gidince zincirini koparmış camış gibi bir hale döndüklerini gördüm..

Son model mercedeslerle gelip hava atmalar, milletin arabalarını küçümsemeler biz bunları orada çöpe atıyoruz :)

Aile arasındayken kendi aralarında almanca konuşmaları, sokakda almanca konuşmaları hiç haz etmedigim bir olaydı.

Sonra sırf ona buna hava atabilmek için sırf şu mercedesle geldi desinler diye araba kiralayıp gidenler ne gerek varsa ..

Bütün bunların temellerini kendileri attılar ( gurbetciler ) Ortada bir farklılık yokken farklılık yaratmaya çalıştılar ve yarattılar..

Bilmiyorum farkında mısınız almanya türkçesi diye bir dil bile çıktı ortaya :) bizler kendimizi koruyamadık hemde her anlamda..

Köyünden çıkan Ahmet, gurbete sadece para kazanmak için gitmiş ve öylece izne gelmiş olsaydı ( O Ahmet olarak )

Bu yazdıkların herkez için geçerli değil tabiki kendini korumuş aynı kalanlar var ..

MEGAbond
08 Eylül 2018, 01:52
Bilmiyorum farkında mısınız almanya türkçesi diye bir dil bile çıktı ortaya :) bizler kendimizi koruyamadık hemde her anlamda ..

idare machen OrLoW:cool:

moralist
08 Eylül 2018, 08:46
Gurbetciler Türkiyenin Genel Kalitesini Bozuyorlar bu kesin

becerikli035
08 Eylül 2018, 09:48
Sonuçta onlarda hasret çekiyorlar kolay bir durum değil.

dreamceng
08 Eylül 2018, 09:59
Sadece , Türkiyedekiler nankör,, 10 milyar dolar icin katarin kicini öpdük,, oysaki 1960 lardan beri,, gurbetcilerin ülke ekonomisine katkisi KORKUNC,,,
Rakamlarin sayisi yetmez,, her izinde 3-5 bin euro
Türkiyede gayrimenkuller, alis verisler, ev tamirleri yat katlar,, biz olmasak kiclarindandan bit arayip yerler!
Nankörlük yapmasinlar!!
Öyle bildirdilarki,, yeni nesil tatil icin artik amarikaya gidiyor, turistleri bile kabaliklari ,, uckagitciliklari ile kacirdilar,
Artik cok duydugum bir kelime türedi agizdan agiza,,, Ben Türküm ülkemi seviyorum ama türkiyedd yasiyanlari asla . Diye
Gerisini siz dusunun

deniz2000
08 Eylül 2018, 10:37
ben bu yazilardan yola cikaraktan sunu görüyorum

aslinda konuyu acan kardes basliyi böyle yazsaydi daha iyi olurdu,

gurbetciler gurbetcileri seviyormu sevmiyormu ?

bence gurbetciler gurbetcileri sevmiyor

birde biz gurbetciler türkiyenin kalitesini bozuyormusuz hangi kalite onuda bir bilsek ?

benim bildiyim bir tek roman havasi var kalite kalite diye

hekimoglu
08 Eylül 2018, 12:07
Işin özünü özetlemek gerekirse; 1. , 2. nesil gurbetçiler yakınları tarafından söğüşlenmeye çok müsaitlen 3. nesilden sonra artık bu imkan ortadan kalkmış yeni nesil gurbetçiler hesap sorar duruma gelmişler nerdeyse herkesle kavgalı, mahkemelik olmuşlar gittiğim her yerde kulak misafiri olduğum konuların başında bunlar geliyor.

Diğer bir husussa biz gurbetçilerin hatırı sayılır büyük çoğunluğu kendimizi hiç geliştirememiş buyüklerimizin geldiği 60 li 70 li yılların başında kalmış dolayısıyla gelişen değişen Türkiye ninde çok gerisinde kalmışız haliyle dışlanıyoruz.

dreamceng
08 Eylül 2018, 12:17
Türkiyedekiler bize nazaran cok modern ,,, yesinler,,,, site icinde yazligim var hic biri ne evlerini boyuyor nede verendalara agac boyasi atiyor nede bahce bakimi icin bekciye yillik 400 Tl veriyor aynen cingene mahalesi gibi, modern olduklari konu en iyiyi yemek icmek , kredi karti borclari ve tüm pisliklerini sokaga atmalari,, inanin tüm türkiye ayvaöik bile pet sise,, diger modern olduklari dal ise tüm sosyal medya ve kumsalda ciftlesmeleri,, gercek bu!!
Es degisdirmeleri!!! Binbir pislik icindeler,, fesatlik kiskanclik, dedikodu sahtekarlik, bataklik icindeler!
Ailede herkes bir birine kazik atar duruma gelmisler!!
Dinleri imanlari para para!!

Birbey 3.0
08 Eylül 2018, 13:40
Usta niye yazlık aldınki? Eğer emekli değilsen yazlık zarar.

Millet gidiyor 30.000 Euroya yazlık alıyor. Ben o paraya 15 - 20 yıl otelde kalırım. Eskidi derdi yok, tamir derdibyok, kral gibi yemekler.

Yazlık alanların çoğu pişman zaten senin gibi. Satsan satılmıyor.

Ha emekli olursun 3 ay kalırsın o zaman deyer.

kancasis
08 Eylül 2018, 13:50
boş verin umursamayın sizleri kıskananları der etmeyin.sizler hak ediyorsunuz iyi ve güzele layıksınız.Aslan gibi calışıp Aslan gibi harcıyorsunuz kimene bundan.
her işi yapıyorsunuz. iş begenmemezlik etmiyorsunuz Tütkiyedeki genclerin coğunluğu iş begenmez kahve köşelerinde pineklerler.
yedi senedir Türkiyede yaşıyorum burdaki genclerin halini görüyorum.Almanyadaki genclerin Tı..... bile olamazlar.

dreamceng
08 Eylül 2018, 13:51
Birbey kardes,, sonuna kadar haklisin.ben cok ama cok pismanim
2010 yilindan beri tamir ve on binlerce euro masraf,, site aidati , bahce bakim parasi,, birde taaa dunyanin bir ucunda..
Alis veris. Yemek temizlik tamir, izinde dinlenecegime tam tersi buraya ölü hibi geliyorum, birde deli gibi tekne aldim, firtina ruzgar at cek derken bir stresin icine girdikki cikis yok, yasda ilerliyor,evine gitmesende olmiyor.. gitsende hep ayni yer,, kimse asla yazlik almasin sadece sikinti

Acemibiri
08 Eylül 2018, 14:38
Insanin oldugu yerde devamli elestiri olur.
Bir taraf öbür tarafi öbür taraf bu tarafi hep elestirir.Bu insanin yapisinda vardir.
Bu elestirileri kafaya takmamamk gerek.

cassano
09 Eylül 2018, 14:02
ben köyde falan kalmiyorum ben istanbul cocuyum istanbul karagümrük istersen arastir esas sana ucu dokundu galiba yazdiklarim

yaya yolunda bilem gurbetcilerden baska yayalara yol veren yok, yazmissin ben biroda calisiyorum kadinlar gelip
wc temizliyor kocalarinin altinda cipler sanane yanliz büroda calisanmi cip alicak
arninin teriyle para kazananlara hersey helaldir

yazarken bari bazi hava atan Gurbetciler yapiyor diye yazin gurbetciler dedinmi bende üstüme alinirim

ben hayatta kimseyi hor görmem kimseyede hava atmam gecmisimi hicbirzaman unutmadim

Büronun önünde park yeri var. Park yerine gelenleri görüyorum, ne yapim kocaman park yerine geleni gözüm carpiyor cunku inerken türkce konusuyorlar. Gelelim jipe, alsin, benim derdim degil, ister nakit alsin, ister borclan alsin oda umrumda degil.

Niye örnek verdim.

Gel gelelim hangi jipe, Mercedes GLE, dikkatini cekerim, gle, yenisi ml felan da degil. Niye yazdim onu, Bir GLE yeni sayilir, en kötüsü su an piyasada rahat 40 Bin Euro belki. Öyle arabanin illaki hertürlü masrafi var. Diger arablari yazmiyorum gelen kadinlarin, ayni neredeyse cünkü.

Kazandiklari para belki 400 veya 500 Euro. Ben GLE alip da esimi WC temizlemeye yollamam. Ama yollayanlar rahat demek. Isterse porsche ye binsin umrumda degil, herkes kendine calisiyor herkes kendine aliyor.

Her türlü gurbetci var, iyiside kötüsüde, herkes nasil gördü ise öyle yasiyor, banada malesef daha cok negativleri denk geldi.

webci
09 Eylül 2018, 14:09
O paralarla jip almak zor...
Gerisi devlet yardimi olabilir,birkac yan is daha ve cocuk parasi derken,birde adam bos vakitlerinde kumardan kazaniyorsa tamamdir bu is:-)

Birbey 3.0
09 Eylül 2018, 21:32
Cocuk paralarini taksit ediyorlar bankaya, öyle biniyorlar. Yarin cocuk evlenecegi zamanda, kiz istemeye gidince, "ya dünür elde avucta yokki" oluyor.

Cocuk parasi, yada tuvalet temizleyerek borc ile araba alanin akli dengesi bozukdur. Daha dogrusu o kisi salaktdir.

Oglu 22 yasina varmis, dügün parasi bile yok adamin. Sonra oglan Alman gelin buldumu isine geliyor. Türklügünü, kisiligini, karekteri kaybetmis bu ve benzeri kisiler.

Yetkim olacak, cocuk parasi veya tuvalet temizleyerek kazandigi para ile 10000 Euro'dan daha pahali araba alanin ayligina el koyarim.

Allah'tan kizim yok. Hayal ediyorumda, kizimi istemeye gelecek ve sonra dügün parasi olmayacak cebinde. Bende gecmisini arastiracagim ve bindigi arabalari görecegim ve kizimi verecegim? Verirsem bende salakimdir.

Benim iki oglum var. Alman devleti bonkör. Nerdeyse 200 Euro cocuk parasi veriyor. Paralarin hepsini biriktiriyorum. 18 yasina kadar cocuk basi 42000 Euro para yapiyor. Zamlar ile belkide 50000 Euro olur. Oglanlar hayirli cikarsa, hayirli bir kismet bulursa dügün icin harcarim. Oglanlar hayirsiz cikarsada para benim yaslilik güvencem olur. Yada cocuklar Allah zihin verdiyse ve okursa orayada o parayi kullanirim.

dreamceng
09 Eylül 2018, 21:57
Gurbetciler Türkiyenin Genel Kalitesini Bozuyorlar bu kesin

nerede sakliymis genel kalite,,,ben turizm hotelcilik okudum,tüm turkiyeyi dolasdim,,gözüme catmadi

hekimoglu
09 Eylül 2018, 22:28
nerede sakliymis genel kalite,,,ben turizm hotelcilik okudum,tüm turkiyeyi dolasdim,,gözüme catmadi

Bu durum daha cok kisiye özel nereden nasil baktigin ne gördügünden daha cok ne görmek istediginle alakalidir. Biz millet olarak genelimiz gördügümüzle, gercekte olanla degil görmek istedigimiz bir hayal ortaminda yasariz.

SesSizliK
09 Eylül 2018, 22:28

evet usta haklisin bu sene ege akdeniz turu yaptim bakir güzelligi olan doga harikasi yerler ama gel görki cevre düzenleme sifir tertip düzen yok bu kadar önemli turistik yerler esnaf esnaf degil coluk cocuk calisiyorlar sacma sapan bi düzensizlik. Hatta gecen gün haberdede cikti iki tane farkli tekne turu rekabetten birbirlerine carptilar tekneyle icinde bi dünya turist dolu oldugu halde.

yani yazicak bisey bulamiyorum.... yaziklar olsun diyorum baskada bisey demiyorum

Hasibo
10 Eylül 2018, 13:04
Azicik anlayisli olabilsek hersey cokdaha güzel olacak.
Kimse kimseyi sevmek saymak zorunda degil olmadigi gibide kimsenin kimseye hakaret etmek ve asagilamak hakkida yoktur..
Insan Baskalarini elestirip yereden yere vururken azicikda kendisi elestirip kendi hakkinda öz elestiri yapabilse keske..
Benim delim alin akillsindar iyidir diyen bir zihniyetten ne bekleyebiliriz???..

Birbey 3.0
10 Eylül 2018, 13:18
evet usta haklisin bu sene ege akdeniz turu yaptim bakir güzelligi olan doga harikasi yerler ama gel görki cevre düzenleme sifir tertip düzen yok bu kadar önemli turistik yerler esnaf esnaf degil coluk cocuk calisiyorlar sacma sapan bi düzensizlik. Hatta gecen gün haberdede cikti iki tane farkli tekne turu rekabetten birbirlerine carptilar tekneyle icinde bi dünya turist dolu oldugu halde.

yani yazicak bisey bulamiyorum.... yaziklar olsun diyorum baskada bisey demiyorum

Nasil olsunki, ben dedim mi kötü oluyorum, demedimmi millet fark etmiyor. Kisaca söyleyim geceyim.

O senin düzensiz gördügün yerlerin iki nedeni var. Belediyenin beceriksizligi ve en önmlisi deniz kenari vilayatler hükümet tarafindan yönetilmiyor ve bütceler cikmiyor veya uzun süre bekletilip öyle cikiyor.

Simdi bagzilari diyebilir, Birbey 3.0 burda yine salliyor. Bunun ama böyle oldugunu ispat bile edebilirim. Eski bir bakan, bundan 5 - 10 yil önce miting de acikca söyledi, hükümete oy vermeyen illerin isleri Ankara'da agir isler diye. Daha ne diyeyim.

Cöp olayina gelince. 2 pet siseye bir jeton gibi isler ile olacak degil bu isler. Depozito sart. Her yer pet sise. Ama devletimiz yapmiyor. Cünkü isimize gelmiyor. Alt yapi yok. Mahalle arasindaki market burasi gibi otomat koymasi lazim. Ve düsün bir, depozitoyu ödemediginiz bir yer size geri para iyade edecek. Bunu asla etmez o market. Edebilmesi icin siki bir zabita kontrolü lazim. Oda olmaz bizde, cünkü zabita demek, belediye demek, belediye demek, ahbap cavus iliskisi demek.

Öyle bokun icinde yasayacagiz iste. Baska care yok. Sonra devletimiz kamu spotu cikarir: "Israf eden, iflas eder" diye. Ediyoruzda zaten. O tüm pet siseler dogal kaynagimizin kaybolmasi demek. Ülkemizde daha dogru dürüst cöp aritma tehsisi bile yok. Birakin tehsisi, cöp ayirt etme bile yok. Sokagin ortasinda bir büyük cöp kutusu, plastikde icinde, karpuz kabuguda, pet sisede. Sonra sehir disina götürüp yakiyorlar. Plastik geri dönüsüm olmuyor böylece, karpuz kabigi toprak olmuyor. Israf, israf, israf. Halbuki dinimizde bile israf etmek günah.

cassano
10 Eylül 2018, 15:33
Cocuk paralarini taksit ediyorlar bankaya, öyle biniyorlar. Yarin cocuk evlenecegi zamanda, kiz istemeye gidince, "ya dünür elde avucta yokki" oluyor.

Cocuk parasi, yada tuvalet temizleyerek borc ile araba alanin akli dengesi bozukdur. Daha dogrusu o kisi salaktdir.

Oglu 22 yasina varmis, dügün parasi bile yok adamin. Sonra oglan Alman gelin buldumu isine geliyor. Türklügünü, kisiligini, karekteri kaybetmis bu ve benzeri kisiler.

Yetkim olacak, cocuk parasi veya tuvalet temizleyerek kazandigi para ile 10000 Euro'dan daha pahali araba alanin ayligina el koyarim.

Allah'tan kizim yok. Hayal ediyorumda, kizimi istemeye gelecek ve sonra dügün parasi olmayacak cebinde. Bende gecmisini arastiracagim ve bindigi arabalari görecegim ve kizimi verecegim? Verirsem bende salakimdir.

Benim iki oglum var. Alman devleti bonkör. Nerdeyse 200 Euro cocuk parasi veriyor. Paralarin hepsini biriktiriyorum. 18 yasina kadar cocuk basi 42000 Euro para yapiyor. Zamlar ile belkide 50000 Euro olur. Oglanlar hayirli cikarsa, hayirli bir kismet bulursa dügün icin harcarim. Oglanlar hayirsiz cikarsada para benim yaslilik güvencem olur. Yada cocuklar Allah zihin verdiyse ve okursa orayada o parayi kullanirim.

Dediklerine katilyiorum. Cocuk paralarini bende ellemiyorum. Su an birikiyor. Bi tane kiz bi tane erkek var. Kiz istemeye gelince bende cok merak ediyorum. Yasim 34 arkadaslarima bakiyorum hepsi siradan produktionsmitarbeiter. Burada kimseyi rencide etmek istemiyorum, lütfen alinmayin. 3-4 Arkadasim icin diyorum, meslekleri de yok, firmada calisiyor. Allah da cok versin onlara. Bindikleri araba benimkinden daha iyi :)

Ben Ford a biniyorum. Onlar, X5, Audi A7, Audi a5 vs... Bi yerde ben yalnis yaptim diyorum hanima :) Denk gelirse Resim den yollarim bazen yan yana park ediyoruz.

Birbey 3.0
10 Eylül 2018, 15:54
Benim bir arkadaşım var Zafira a'ya biniyor. 18 yaşında.

Geçen gün hanımına demiş örtünsene. Hanımı demiş niye. Örtülülerin hepsi jipe biniyor, belki bizde ozaman jip alabiliriz.:D

gentlement
10 Eylül 2018, 17:59
arkadaslar, öncelikle uzuuun bir Hac yolculugunun ardindan tekrar geri dönmek (her ne kadar mübarek topraklardan ayrilsakta) güzel bir duygu... Ne olursa olsun, insanin kendi evi gibi yok!

Ilginc bir konu...

Ben Hac´a gitmeden önce 4 hafta Türkiye´de tatil yaptim ve neredeyse Akdeniz ve Ege taraflarinin gezilmedik yerlerini birakmadim...

Aslinda burada yasanan sorunlar, insanlarin GURBETCILIGINDEN degilde, insanlarin kendileri ile alakali bir durum!

Nasil yetistirilirsen, öyle bir insan olursun! Af edersiniz, öküz gibi yetistirilirsen, öküz´ün önce gideni olursun! Insanlar ailelerinin aynasidir... Aileler ne ekerse onu bicer, nokta.

Birbey 3.0
10 Eylül 2018, 21:51
Dediklerine katilyiorum. Cocuk paralarini bende ellemiyorum. Su an birikiyor. Bi tane kiz bi tane erkek var. Kiz istemeye gelince bende cok merak ediyorum. Yasim 34 arkadaslarima bakiyorum hepsi siradan produktionsmitarbeiter. Burada kimseyi rencide etmek istemiyorum, lütfen alinmayin. 3-4 Arkadasim icin diyorum, meslekleri de yok, firmada calisiyor. Allah da cok versin onlara. Bindikleri araba benimkinden daha iyi :)

Ben Ford a biniyorum. Onlar, X5, Audi A7, Audi a5 vs... Bi yerde ben yalnis yaptim diyorum hanima :) Denk gelirse Resim den yollarim bazen yan yana park ediyoruz.

Tebrik ederim. Ama isin zor kizindan dolayi. Kizin istedikten sonra mecbur vereceksin. Kizin babam bilir derse, sende arastirirsin. Baktin adam hep güzel arabalara binmis ve simdi param yok diyor, sende dersin o sizin sorununuz. Ama adamin gercekten durumu yokmus vede hep külüstüre binmis, ozaman diyebilirsin oldugu kadariyla olsun dügün.

Ben kendimi hazirliyorum iste. Yasim 37. 39 yasinda dairemin borcu bitiyor. Kendi ve hanimin emeklisinide yatirdim. Cocuklarin Kindergeldlerinide biriktiriyorum. Üc bes kurusda öyle biriktirmeye calistiriyoruz.

Benim arabam Mercedes 7 yasinda 12000 Euro'ya aldim. Simdi oldu 13 yasinda. Aslinda pahali araba almak o kadar sorunda degil, sadece o arabaya bitesiye kadar binersen sikinti yok. Sen 25000 Euro'ya sifir araba al, 20 sene binersen normal bir fiyat oluyor. Ama sen 25000 al, iki sene bin, sonra 18000 Euro sat, bu normal degil bence.

Ben kendimi dügün dernek icin hazirliyorum. Bakiyorum ayni senin dedigin gibi. Kimse cocukun mürvetini düsünmüyor. Yiyor iciyor geziyor. Senede iki kere izin. Yarini düsünen yok.

O fabrikada yardimci isci olarak calisan insanlar zaten cogu mesleksiz insanlar. Kimse alinmasin, ama bunlar zaten bos insanlar. Kötü insanlar demiyorum, sadece bos insanlar. Babasi trenden inmis isci olmus, sen burda sicak evde büyü, her türlü imkan var, sende isci ol. Bir meslek yapamiyacak kadar bos bir insansin demek. Baban yol yordam bilmemis, köyden cikmis gelmis. Bu bir basaridir o adam icin. Ama sen ne bok yedin? Yedin ictin, Hauptschule ve fabrikada isci oldun.

Bana cok geliyor 22 yasinda genc meslek yeri ariyor daha. Dersleri berbat. Bäcker yap diyorum, gece kalkmak istemiyormus. Elindeki karne berbat, birde istekleri var. Allah böyle evlat kimseye nasip etmesin.

Birbey 3.0
10 Eylül 2018, 22:19
Konuya geri dönersek:

Birakin halki, devlet gurbetciyi sevmiyor. Nerden cikariyorsun diyeceksiniz.

THY direk hic bir vilayetimize ucmuyor. Yeterki Istanbul'daki yolcu sayisi artsin diye bizi aktarmali ucuruyor. Ankara'ya bile direk ucus cok az. Dikkatinizi cekerim ülkenin basketi Ankara, Istanbul degilir.

Haziran 2015 secimlerinde hükümet gurbetciler bileti yüzde 20% ucuz verecegiz dedi. Sözünü tutmadilar su ana kadar.

Konsolosluktan yeni kimlik veya pasaport cikartin, gidip geri almaya mecbursunuz. Bagzi insanlarimiz tek yön 150 km yapmasi gerekiyor. Bir pasaport icin yani toplam 600 km yapiyor. Eve postalamiyorlar, posta parasi gidecek diye. Türkiye'de eve postaliyorlar, cünkü PTT devletin. Posta parasi vermiyorlar.

Dogum parasi hakki veriyorlar Türkiye'de. Bize Haziran 2015 secimlerinde dediler, isterlerse gurbetcilerin yurt disi hesabina havale edecegiz. Secim bitti halen etmiyorlar.

15 sendir devlet Türkiye'den emekli olacaklar Minijob sözü veriyor. Son secimde Bosna-Hersek'de söz verildi secimden sonra ilk isimiz cikarmak dendi, yine aylar gecti, yine yok ortada birsey.

Sayarimda, sayarim daha. Ama niye yok bunlar biliyormusunuz? Gurbetcisiniz? Ikinci sinif vatandassiniz. Üc Euro pul parasini düsünüyorlar bir pasaporta. Sorun degil ben vereyim pul parasini desem, yine kabul etmiyorlar. Ama Almanya'da otobüs kiralayip secim zamani insanlari sandika götürürken birazcik cikarlari oldugu icin deger gösteriyorlarmis gibi yapiyorlar.

Sen insan degilsin, sen Almancisin. Devletinde mantigi bu, Türkiye'deki insanlarinda.

neco74
11 Eylül 2018, 04:10
Cok basit hersey ne ekersen onu bicersin , Gurbetcilerin yüzde 80 kendini begenmis Türkiyeye gidince parayla hersey yapabilirim saniyor cogu hava atmaya gidiyor kompleksli hor görüyor Türkiyediklerini, en nefret ettigim sözde Almanyada söyle böyle diyenler en basiti polis memuruna davranislari gülmemek elde deyil.

türko28
11 Eylül 2018, 08:13
Vayy anam Türkiyemiz ne kadar kötü imiş yazılanlara bakılınca. Hani biz almanyada yaşayan gurbetçiler almanya yı elestirince,türkiyede yasayanlar o zaman ne duruyorsunuz gelin türkiye ye diye laf atarlarya..bende o kadar kötü ise o zaman niye türkiye ye tatile gidiyorsunuz.gidin o herseyi ile 4 4lük ülkere. Ispanya ya ,yunanistana,fransaya vs.vs.tamam illaki sorun olacak,eksiklikler var ama bizde vur deyince öldürmeyelim vatanımızı.

moralist
11 Eylül 2018, 08:19
Yok ya Türkiyede herkes keyfinde Rizede adamlar Çay bahcelerinde günlük 200 tl ye gürcü işci caliştiriyorlar buda aylik 6000 tl demek yani ordakilerin aylik kazançlarini düşünün bakmayin bizim millet aylik 50000 tl alsin gene ağlar açgözlü Millet işte

toprakakın
11 Eylül 2018, 08:46
V/S konuyu özetlemiş. Yazdıkların için teşekkürler hocam. Çok güzel anlatmışsın. Ülke eskisi gibi değil artık evet.

Django
14 Eylül 2018, 00:11
boş verin umursamayın sizleri kıskananları der etmeyin.sizler hak ediyorsunuz iyi ve güzele layıksınız.Aslan gibi calışıp Aslan gibi harcıyorsunuz kimene bundan.
her işi yapıyorsunuz. iş begenmemezlik etmiyorsunuz Tütkiyedeki genclerin coğunluğu iş begenmez kahve köşelerinde pineklerler.
yedi senedir Türkiyede yaşıyorum burdaki genclerin halini görüyorum.Almanyadaki genclerin Tı..... bile olamazlar.

Konunun özetini bu arkadas cok iyi cikarmis.
Kardeslerim, yegenlerim var türkiyede. Biz burda Apartman merdivenlerini siramiz gelince kendimiz temizliyoruz, Kapinin önündeki karlari kürekle temizliyoruz, Türkiyede acliktan agzi kokan insanlara hadi temizlettirin bakalim merdiveni. Kadin yemiyor icmiyor, temizlikci kadina parasini verip merdivenini sildiriyor, kendi silmiyor gururuna yediremiyor 5 parasiz zavallilar.
Calisiyoruz kazaniyoruz yiyoruz catlasin pesemenkler. ( Gurbetcileri cekemeyenlere dedim :) )
Ayrica Birbey kardese de bir mesajim var. Ithal damat diye kücümsedigin hor gördügün adamlarin % 99 u Tasi sikip suyunu cikariyor, Burada okumus, is begenmeyen, Arbeitsamttan para alabilmek icin binbir takla atan bazi 3. Nesil genclerden daha cok para kazaniyor. Sen burda Nike lerle Adidas larla büyüyüp baba parasi yiyip Alman kizlarla diskoya giderken , Onlar Türkiyede yemeye ekmek bulamiyordu. ( Kendi babam anlatirdi neler cektiklerini).

Kisacasi Genel Olarak Gurbetciler caliskan, ve calistiklarinin hakkini alip Türkiyede 11 ayin acisini cikartip yiyip icen insanlardir. Adi Üstünde TATILDELER YIYECEKLER !
Türkiyedekiler ise Genel olarak az calisip cok isteyen, Gururlarindan her isi yapmayan, Cem Yilmazin da dedigi gibi Milletin cebindeki parayi hesaplayan insanlardir.
Tabiki istisnalar coktur fakat Kaideyi bozmazlar.

Herkese Saygilar Selamlar

Birbey 3.0
14 Eylül 2018, 00:21
Django, Türkiye'de evlenerek gelen arkadaslari ithal damat olarak bir asaglamak gibi bir niyetim yoktu. Tabiki bagzilari üstüne alinmakta hakli olabilirler. Onun icin bu düzeltmeyi yapmayi dogru ve rencide etdiysemde özür dilerim.

Bu kelimeyi artik halk arasinda yerlesmis bir kavram olarak gördügüm icin kullandim.

Türkiye'den gelen damatlari icinde de tabiki iyisi kötüsü var süphesiz, ancak yüzde 99 tasin suyunu cikariyor diyemem. Bir kismi evet.

Yazdiklarin diger kismini gelince. Kimse yemelerine icmelerine birsey demiyor. Ama herseyinde bir siniri adabi var. 40000 Euroluk araba ile gezip tozmak yemek icmek degil görgüsüzlük, saygisizlik ve sonradan görmeliktir. Ve maalesef bunu yapanlarin cogu Türkiye'en evlenerek Almanya'ya gelen kisilerdir. En kral X5 ile köyde hava atmak icin giden kisiler var. Ama sonra arabasi yolda kaliyor arabasini traktör cekiyor ve ulu orta rezil oluyor.

Django
14 Eylül 2018, 01:00
Django, Türkiye'de evlenerek gelen arkadaslari ithal damat olarak bir asaglamak gibi bir niyetim yoktu. Tabiki bagzilari üstüne alinmakta hakli olabilirler. Onun icin bu düzeltmeyi yapmayi dogru ve rencide etdiysemde özür dilerim.

Bu kelimeyi artik halk arasinda yerlesmis bir kavram olarak gördügüm icin kullandim.

Türkiye'den gelen damatlari icinde de tabiki iyisi kötüsü var süphesiz, ancak yüzde 99 tasin suyunu cikariyor diyemem. Bir kismi evet.

Yazdiklarin diger kismini gelince. Kimse yemelerine icmelerine birsey demiyor. Ama herseyinde bir siniri adabi var. 40000 Euroluk araba ile gezip tozmak yemek icmek degil görgüsüzlük, saygisizlik ve sonradan görmeliktir. Ve maalesef bunu yapanlarin cogu Türkiye'en evlenerek Almanya'ya gelen kisilerdir. En kral X5 ile köyde hava atmak icin giden kisiler var. Ama sonra arabasi yolda kaliyor arabasini traktör cekiyor ve ulu orta rezil oluyor.

80 yasindaki Alman 90 binlik arabaya biniyor bu normal, Ama Türk binemez diyosun. O adam o arabayla sadece köye mi gidiyor? Parisi, Hollandayi, gezmiyor mu yani. Sadece Türkiyeye gidip hava atmak icin mi aliyor o arabayi sence? Cigeri 5 para etmez sanatci bozuntularinin X5 e binmeye hakki var, Fakat Alin teriyle kazandigi parayla X5 alip gezen gurbetcinin hakki yok mu yani?
Bir yerde yanlis tespit yapiyorsun.
Yada O X5 alip gezen, almanya gecmisi 10 yillik olan Ithal damadi sen de mi kiskaniyorsun yoksa ;)
Saka bi yana, kim ne derse desin. Kimse kimseye karisamaz :)

dreamceng
14 Eylül 2018, 01:47
Türkiyenin tüm ihtiyaclarinin yuzde 87 si ithal,, buda demekdirki ,, döviz girdisi olmasa iflas,, bizlerin türk ekonomisine katkisi son 60 yilda rekor seviyede dir,
Bende ithal dediginiz damat danim,, buraya hayal ettiklerim icin geldim, 3 daire bir lüx yazlik aldim,, ya buradaki 3. nesil vatandaslar ??? Sadece gunluk yasiyorlar,, hic biri idealist degil tam tersine tembeller,, Türkiyedekiler biz olmasak BITLERINI YERLER ACLIKDAN,, alayi tembel yuksek gönüllü ve fesat kiskanc,,,, bu sene bana yine buradan bir arkadasim ziyarete gelmisdi ilk gece E klase mercedesi vardi cizdiler,, o kadar mahcup oldumki,, sözün kisasi,, türkiyede yasiyanlarin buyuk cogunlugu insanlikdan cikmis
Vahsi
Ahlaksiz
Yalanci
Sahtekar
Uckagitci
Barbar
Serefsiz olmuslar
Kredi karti ellerinde mötleri kalkiyor,, dilerimki bunlar layik olduklari gibi kriz icinde yasasinlar, egerki biraz ellerinde para olsa birakin bunlara is vermeyi,, yapdirmayi sizi satin almaya kalkisirlar,,belimden sorunum oldugu icin bir fidan dikdirecekdim 50 lirayi begenmediler,, sitedeki bekciye temiz koltuk verdim,, giderkende copumu atarmisin dedim, simdi bu olmadi agbi bunun icinmi verdin dedi,, bin beter olsunlar,, türküm ülkem icin canimi veririm ama ordaki insanlari zerre kadar sevmiyorum!

gentlement
14 Eylül 2018, 10:18
Türkiyenin tüm ihtiyaclarinin yuzde 87 si ithal

kardeş, bu yazmış olduğun kuyruklu bir yalanın en önde gidenidir, hiç kusura bakma!!! Neye dayanarak bunu söylüyorsun? Fatih Portakal iftiracısınami yoksa Türkiye düşmanı Sözcü gazetesinemi???

Devletin resmi bilgileri ortadayken, ordan buradan, kulaktan dolma haber ile insanın kendi devletini bu şekilde küçük görmesi saygı sınırları dışarısındadır!!!

Daha 2 gün önce Fatih Portakal Buğday’ı bile artık dışarıdan alıyoruz yalanını ortaya attı canlı yayında... Ancak Devletin Resmi bilgilerine göre dünyada en çok buğday ihrac eden ülkelerden birisi Türkiye...

Yapmayın Allah aşkına!!! Birşeye inanmadan önce bir araştırın doğrumu değilmi diye!

moralist
14 Eylül 2018, 10:25
Dreamceng her sözünün altina imzami atarim gözünüzü açin Türkiyede Üretim yok Tüketim var 80% ithal mal gerçekler bu

gentlement
14 Eylül 2018, 10:49
YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR.

Devletin resmi bilgileri:

2017 yılında 28,5 milyar dolar otomotiv sektörü ihracati.
2017 yilinda 12.5 milyar dolar tekstil sektörü ihraciti.
2017 yilinda 25,7 milyar dolar beyaz esya ve elektrok sektörü ihracati.
2017 yilinda 16.2 milyar dolar tarim sektörü ihracati.

bu liste alir basini gider...

Burada DEVLET HICBIRSEY ÜRETMIYOR YAAAA artisligi yapmadan önce ADAM GIBI DEVLETIN RESMI BILGILERI dogrultusunda arastirma yapin!!! :mad::mad::mad:

TipiTip
14 Eylül 2018, 11:02
2017 yılında ithalat yüzde 17,9 ihracat yüzde 10,2 arttı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2017 yılına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı. Geçen hafta ekonominin tüm gündemini bu veriler işgal etti. Özellikle ihracatta ulaşılan rakam birçok platformda sevindirici bir gelişme olarak değerlendirildi. 2017 yılında Ekim ve Aralık ayları tüm zamanların en fazla ihracat yapılan Ekim ve Aralık ayı olarak tarihe geçti.

Ancak ihracatta bu başarı konuşulurken ithalatta da tam tersi bir takım gelişmeler yaşandığını gözlemledik. İthalat, bir önceki yıla göre ihracattan daha fazla arttı, dış ticaret açığımız tüm zamanların en fazla olduğu tutara ulaştı.

Her ne kadar dış ticaret hacmimiz artsa da bu artışın ana nedeni ithalat oldu. Bu da, bir önceki yıla göre ithalat bağımlılığımızın daha da arttığını gösteriyor.

Dış ticaret açığımız 77 milyar USD’ye ulaştı

İhracat bir önceki yıla göre % 10,2 oranında artış ile 157 milyar 94 milyon dolar, ithalat ise % 17,9 oranındaki artış ile 234 milyar 156 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi bir önceki yıla göre % 14,7 oranında artarak 391 milyar 250 milyon dolar, dış ticaret açığı % 37,5 oranında artarak 77 milyar 63 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise % 67,1 oldu.

https://www.dunya.com/uploads/content/2521xspng_2z7rh.png?v=1515672919

Bu tabloya aşağıdaki bilgiler ile bakmak gerekiyor:

· En çok ihracat yapan sektör otomotiv olmaya devam ediyor. Yaklaşık 24 miyar USD tutarında bu sektörden ihracat gerçekleşti.

· İthalatta; hammadde, yarı mamul madde gibi girdi türü ürünler ağırlıkta. Bu ürünlerin toplam ithalattaki payı % 85 civarında.

· İthal edilen girdi türü ürünlere bakıldığında; petrol, petrol türevi gibi ürünlerin ağırlıkta olduğu görülüyor. 2017 yılında bu ürün grubundan yapılan ithalat yaklaşık 38 milyar USD olarak gerçekleşti.

· İhracat ve ithalat yapılan ülkelere baktığımızda, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ağırlığının yaklaşık % 50 civarında olduğu görülüyor.

· İhracatın ithalatı karşılama oranı azalarak % 67,10’a geriledi. Buna paralel olarak dış ticaret açığı neredeyse yüzde 40 artarak 77 milyar USD’ye yükseldi.

İthalatı USD’den ihracatı Avro’dan yapıyoruz

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Aralık dâhil verilerini daha yayınlamadı. Ama Kasım verilerinin 2017 yılı için yeterli olacağı kanaatindeyiz. Bu verilere bakarak USD ile yapılan ithalatın toplam ithalat içinde 122 milyar olarak yer aldığı ve bu tutarın döviz ile yapılan ithalattaki payının % 58’ini oluşturdu görülüyor.

Döviz ile yapılan ihracat verilerine bakıldığında ihracatın içinde 68 milyar Avro’nun yer aldığı ve döviz ile yapılan ihracatlar içindeki payının % 54 olduğu görülüyor. Bir önceki yıl ile mukayese edildiğinde döviz ağırlıklarının aynı olduğu gözlemleniyor.

Bir önceki yıl ile bu yıl arasında dikkat çeken bir konunun, TL kullanımı ile ilgili gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Son birkaç yıldır serbest bölge uygulamalarında olduğu gibi TL kullanımına ilişkin yönlendirme yapılıyordu. 2017 yılında ihracatta TL kullanımının 2 kat artarak 6 milyar TL’den yaklaşık 13 milyar TL’ye ulaştığı ve toplam ihracat içindeki payının % 1 den % 3’e çıktığı görülüyor.

İthalatta ise bir önceki yıla göre TL kullanımı 14 milyardan 16 milyara çıkmış olup bu tutarın toplam ithalat içindeki oranı % 2 olarak gerçekleşmiştir.

https://www.dunya.com/uploads/content/363sa2png_ptdZX.png?v=1515672968

Ne yapılmalı?

2017 yılı verilerine göre; ithalattaki artış ihracattaki artıştan daha fazla gerçekleşmiş bu durum ithalata olan bağımlılığımızı daha da artırmış durumda. Son yıllarda ithalata getirilen tarife ve tarife dışı engellere rağmen ithalatın azalmadığını görüyoruz. Aksine ithalata bağlılık giderek artıyor. Bunun ana nedeni ithalatın çoğunluğunun hammadde ve girdi olması. Çünkü üretim ve ihracat ile ithalat arasında doğru bir orantı var. Daha çok üretmek ve ihraç etmek için daha çok ithalata ihtiyaç duyuyoruz.

Bu noktada ilk odaklanmamız gereken konu ithal bağımlılığını azaltmak olmalı. Ama bu cümleyi son 50 yıldır kuruyoruz ve nasıl olacağına dair fikirlerimiz olsa da hayata geçirmekte halen başarılı olduğumuz söylenemez. Bu nedenle ithalat bağımlılığını veri kabul edip ithalat işlemlerinde daha az maliyetli yapısal değişikliklere odaklanmak gerekiyor. Bu da bizi Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS)’ye götürüyor. Diğer konu ise ithalat olamadan ihracatı arttıracağımız yeni alanlar. Bunun için de doğal bir avantajımız olan lojistik üssü konusu önemli oluyor. Bunun üzerine daha fazla gitmemiz gerekiyor.

En büyük ve önemli dış ticaret ortağımız 2017 yılında da AB oldu. Verilere göre, AB’nin dış ticaret hacmindeki payı yaklaşık % 50 civarında. Bu nedenle, dış ticaretimiz açısından (özellikle ihracat) AB ile olan ekonomik ilişkiler ve bu bölgedeki ekonomik gelişmeler büyük önem taşıyor. Geçen hafta karşılıklı açıklamalar ile AB ile olan ilişkilerin olumluya döneceğini anlıyoruz. Buna ilave olarak Euro bölgesindeki ekonomik toparlanmanın ihracat performansımızı ciddi seviye olumlu etkileyecek. Bu nedenle, dış ticaretimiz açısından AB ile olan ekonomik ilişkilerimizin önem vermemiz gerekiyor.

Ayrıca, dış ticaretimizde sadece ithalat bağımlılığı sorun teşkil etmiyor. Buna bağlı olarak bir de döviz kuru meselesi gündeme geliyor. Aynı miktarda ithalat ve ihracat yapsak bile dövizdeki dalgalanmadan olumsuz olarak etkileniyoruz. Çünkü ithalatımızı USD, ihracatımızı Avro yapıyoruz. USD’nin hem TL hem de Avro karşısında güçlenmesi bizi doğrudan etkiliyor. Bu nedenle, Avro’nun değer kazandığı bir senaryo Türkiye açısından olumlu olurken, USD’nin değer kazandığı senaryo ise Türkiye açısından göreceli olarak olumsuz sonuçlar doğuruyor. 2018’e baktığımızda; i) ABD’de yeni geçen vergi tasarısının sermaye hareketlerinde yaşatacağı durum ii) ABD’nin faiz artırmaya devam edecek olması iii) petrol fiyatlarının artması ve ABD’de güçlü büyüme beklentisi gibi USD’nin hem TL hem de Avro karşısında değer kazanma senaryosu bekleniyor ve bu durum dış ticaretimiz de olumsuz etkileyecek gibi duruyor.

Petrol fiyatlarının da dış ticaret üzerindeki etkisinden bahsetmek gerekir. Uzun süre boyunca düşük global büyüme ve arz fazlası nedeniyle düşük seyreden petrol fiyatları 2017’nin ikinci yarısında tekrar yükselişe geçti. 2017-Haziran ayındaki dip seviyesinden yaklaşık % 55 artarak 69 USD/varil seviyesine ulaştı. Türkiye’nin sadece petrol ve petrol türevi ürün ithalatının yaklaşık 35 milyar dolar olduğu düşünülürse, buradaki fiyat artışlarının da dış ticaret dengesini olumsuz etkilediği anlaşılıyor.

Sonuç olarak, 2017 yılı dış ticaret verilerine baktığımızda, 2018 yılı görünümünün ithalattaki gelişmelere bağlı olduğunu söyleyebiliriz. İhracat güçlü şekilde artmaya devam edecek gibi görünse de; dış ticaret açığı göstergeleri ve bunları etkileyen faktörler 2018 yılının daha iyi bir yıl olacağına maalesef işaret etmiyor.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/2017-yilinda-ithalat-yuzde-179-ihracat-yuzde-102-artti/398096

Hasibo
14 Eylül 2018, 11:32
YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR.

Devletin resmi bilgileri:

2017 yılında 28,5 milyar dolar otomotiv sektörü ihracati.

Cahilligimi bagislayin arkadaslar hangi marka araba üretiyoruz biz ..

gentlement
14 Eylül 2018, 11:36
@TipiTip;

TÜRKIYE HICBIRSEY ÜRETMIYOR YAAAA demek baska, ithalat´in ihracat´tan fazla olmasi bambaska birseydir!

Senin buraya kopyalamis olduklarinin üzerine konusulur ancak Türkiye bütün ihtiyacinin %80´ini disaridan aliyor demek YALANDIR, IFTIRADIR, NOKTA !!!

@Hasibo;

Hic sorma yaaa... 1923 yilindan beri mevcut hükümet is basinda oldugundan dolayi cok beceriksizler, hicbirsey üretemediler...

TipiTip
14 Eylül 2018, 11:45
@TipiTip;

TÜRKIYE HICBIRSEY ÜRETMIYOR YAAAA demek baska, ithalat´in ihracat´tan fazla olmasi bambaska birseydir!

Senin buraya kopyalamis olduklarinin üzerine konusulur ancak Türkiye bütün ihtiyacinin %80´ini disaridan aliyor demek YALANDIR, IFTIRADIR, NOKTA !!!

ben birsey demedim

sadece resmi rakam denilince bende resmi rakamlari ekledim

o rakamlar üzerine devam edin diye ekledim

bu olaylarda ben uzak dururum genellikle

nedeni cok basit , olay siyasete giriyor

ve her iki tarafta fanatik ve kör davraniyor

buda bana ters geliyor

gentlement
14 Eylül 2018, 12:01
ben birsey demedim

yok bende birsey demiyorum zaten :o

Neyse, ben o zaman Fethiye´de yasadigim bir olayi anlatayim...

aksam saat 21:00 civarinda, Fethiye "Pasa Kebab" da yemegimizi yedikten sonra carsiya dogru hanim ve 3 cocugum ile beraber yürüyoruz...

Bir bayan takriben 20 metre geride KALDIRIMDA, kücük mopeti ile kornaya basa basa ilerliyor... Ancak insanlarin kadina kizmalarini duyuyorum!

Tam yanimizdan gecerken kaldirimin dar olmasi sebebi ile az daha 1,5 yasinda oglumun üzerine mopet ile düsecekti ki ayagini yere zar zor koyabildi... Ancak benim hanim cigligi basti tabiki o anda..

Neyse ben cok fena sinirlendim ve kadina "hanim efendi, devlet bu kaldirimlari insanlar yürüsün diye yapmis, siz mopet kullanin diye degil" seklinde cikistim ve akabinde "biraz medeniyet ögrenin" dedim...

Bayan ise direk sinirli bir sekilde bana dönerek "hadi lan, senin gibi gurbetci kirodanmi ögrenecem medeniyeti" dedi smilie_ban_005

dreamceng
14 Eylül 2018, 12:19
Pisler,, once evlerinin önünü temizlesinler,, buradan baslasinlar ilk once, camdan bebek bezini disari atmamayi ogrensinler, her yer cekirdek kabugu ve pet sise,, birde bizi begenmiyorlarmis. Manyaklar!!

Cengiz Bond
14 Eylül 2018, 12:41
Cahilligimi bagislayin arkadaslar hangi marka araba üretiyoruz biz ..

FIAT; HONDA, RENAULT, FORD, HYUNDAI, TOYOTA, IZUSU,

bunlar dan haric mercedes otobüsler ve bir ton yerli marka kamyon ve otobüsler yapiliyor türkiyede.

birdaha türkiyeye gidince gözünü ac.

xTARKANx
14 Eylül 2018, 13:01
....Her sorulana yapilan her elestiriye mutlak bir cevabim vardir...Lakin lafa bakarim laf mi diye sonra söyleyene bakarim adam mi diye,sonra aynaya kendime bakarim hak ettim mi diye.Ona göre ya basimi öne eger ceker giderim yada basim dik gereken cevabi veririm.Sizde böyle yapin daha olgun bakin hayata.Belki bizde vardir bir yanlis yada karsimizdaki bizi yanlis anlamistir.Ortasi bulunur elbet

deniz2000
14 Eylül 2018, 13:01
gentlement arkadastan alinti

Bayan ise direk sinirli bir sekilde bana dönerek "hadi lan, senin gibi gurbetci kirodanmi ögrenecem medeniyeti" dedi
---------------------------------------------------------------------------------------------

türkiyede bu bayan bana, benim hanimin yaninda böyle birsey dicek vallahi benim hanim o kisiyi hastanelik ederdi
bu kadar net söylüyorum

moonrise
14 Eylül 2018, 13:59
Arkadaslar bütün bu sorunlarin sebebi cehalet, yani iyi egitilmemis olmak.
Bizler egitilmemis insanlardan iyi insan olmalarini bekliyoruz!? (icerde ve disarda)

Akilli, zeki insanlar devamli arastirirlar, okurlar bir seyin neden böyle oldugunu,
problemleri nasil cözeceklerini ögrenmeye calisirlar! Türkiye'de nüfus'un kitap okuma orani maalesef %1.

Kurnaz insan ise hep isin kolayina kacar. Bunlar akilli ve zeki olmak zorunda degildirler.
Üc kagit ve dalevere ile günü yani kendilerini kurtarirlar. Bizler cogumuz herhalde bunlardaniz?
Onun icin Almanca da "getürkt", "vertürkt" gibi deyimler kullaniliyor. (üc kagitcilik, dolandiricilik)

Yurt disina geldik para kazandik diye biz iyi ve üstün insan olmadik.
Ayni sekilde Türkiyede birdenbire zengin olan ama hala kiro kalan cok cahil insan var!
Her seyin para oldugunu sanan bu insanlardan tabiiki iyi bir davranis bicimi de beklenemez.

Simdi biz bu egitimsiz insanlar toplulugundan nasil kendiliginden iyi insan olmalarini bekliyebiliriz?

Bir cok aile kendisi egitilmedigi veya okutulmadigi icin cocuklarinin daha iyi olmasini istemiyor,
yani onlarin okumasini da istemiyor/bunun önemini dahi bilmiyor. Egitimli ailelerin cocuklari ise
genellikle okuyorlar annelerinden babalarindan daha iyi olmaya calisiyorlar.

Umarim yeni yetisen genclerimiz daha iyi egitim alirlar ve bütün bu problemler cözülebilir.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 1922 yılında yazdığı YABAN adlı eserinin
kahramanı bakın ne diyor:

Anadolu insanın bir ruhu vardı, nüfuz edemedin.
Bir kafası vardı, aydınlatamadın.
Üstünde yaşadığı bir toprak vardı, işleyemedin.
Onu kötülüğün ve cehaletin eline bıraktın.
O, katı toprakla kuru göğün arasında, bir yabanî ot gibi bitti.
Şimdi elinde orak, buraya hasada gelmişsin.
Ne ektin ki, ne biçeceksin?
Bu ısırganları, bu kuru dikenleri mi?
Tabii ellerine batacak. Tabii ayaklarına batacak.
İşte, her yanın şerha şerha kanıyor ve sen acıdan yüzünü buruşturuyorsun.
Öfkeden yumruklarını sıkıyorsun.
Sana ıstırap veren bu şey, senin kendi eserindir.

hekimoglu
14 Eylül 2018, 17:27
FIAT; HONDA, RENAULT, FORD, HYUNDAI, TOYOTA, IZUSU,

bunlar dan haric mercedes otobüsler ve bir ton yerli marka kamyon ve otobüsler yapiliyor türkiyede.

birdaha türkiyeye gidince gözünü ac.

Bu yoruma yorum yapamıyorum sadece şaşırdım kaldım, havanda su dövmek bizimkisi :-)

Cengiz Bond
14 Eylül 2018, 17:51
Bu yoruma yorum yapamıyorum sadece şaşırdım kaldım, havanda su dövmek bizimkisi :-)

ne oldu? birseyi anlayamadin mi?

SesSizliK
14 Eylül 2018, 17:52
ne cehaleti kardesim gecin o isleri...

3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin eylemi sonrası 15 maddelik talep listesi kabul edildi.

— Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.

— Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek.

— Servis sorunu çözülecek.

— Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek.

— Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek.

— Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak.

— Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek.

— İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek.

— Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın.

— Talepler basın karşısında okunacak.

— İş cinayetleri çözülecek.

— 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması.

— Bayram ikramiyesi verilmesi.

— Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk'ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması.

— İşçi kıyafetlerinin verilmesi.

Yil olmus 2020 uzay caginda yasiyoruz lafa gelince ADALET HUKUK iNSAN HAKKI DiN iMAN diyen yöneticiler birilerini kamyon yüküyle milyoner yaparken GARiBAN emekci isci kardeslerimize gelince yukarida saydigim devede pire olmicak kadar basit seylerde bile insanlik disi muamele yapiyorlar..

YAZIKLAR OLSUN..

hekimoglu
14 Eylül 2018, 18:44
ne oldu? birseyi anlayamadin mi?

Sorma kardeş, sıralamış olduğun yerli ve milli üretim ihracatından ülke ekonomisine dahil olan milyarlarca döviz girdisi varken ne diye krize girdik bi anlam veremedim.

Yoksa bu dövizler bizim değilde başka ülkelerin ekonomisinemi giriyor diye sessiz düşündüm.

bey_tu
14 Eylül 2018, 18:46
Dreamceng her sözünün altina imzami atarim gözünüzü açin Türkiyede Üretim yok Tüketim var 80% ithal mal gerçekler bu

Herkes Birilerini , Bir Seyleri Sevmek Zorunda Degil?
Mesela bende Türkiyede iktidarda Olanlari Sevmiyorum.
Varlik Fonunda Yaklasik 2 Milyon Metrekarellik Bir Kamu Alani Oldugu Söyleniyor , Bu Alanlarin Büyük Bir Bölümü Sahil Seritlerindemis.
Acaba bu Kamu Alanlarinin, ileride Akibetleri Ne Olacak?

moralist
14 Eylül 2018, 20:10
Halk Plajlari olacak tabii

MEGAbond
14 Eylül 2018, 23:08
Halk Plajlari olacak tabii

suriyelilerden ve katarlilardan firsat kalirsa, bizde kullaniriz heralde bu halk plajlarini ?

Hic sorma yaaa... 1923 yilindan beri mevcut hükümet is basinda oldugundan dolayi cok beceriksizler, hicbirsey üretemediler...

ustam bir zahmet tarihleri kullanirken biraz dikkat edelim lütfen,,1923 dedigin tarih taaaa 1938 e kadar,,bir ülkenin yok olurken var olus meselesidir.

keske 1923 degil de 1938 den sonra diye bir tarih yazmis olsaydin,,,cünki 1923 ve 1938 arasi, Türkiye Cumhuriyetinin Atatürkle $ahlanma yillaridir.smilie_op_012

dreamceng
14 Eylül 2018, 23:26
Ellerine saglik

TOPRAK
15 Eylül 2018, 01:02
Arkadaslar su ana kadar 5 sayfa olmus ama iyilestirici,birlestiricili ve aydinlatici hic bir yazi yok.Türkiyede yasayanlarla avrupada yasayanlar arasinda sorun varmi?Evet var,Türkiyede yaptigimiz ticari islerde gurbetci olusumuzdan dolayi zararli cikiyormuyuz;Evet.Bizi kücümsüyorlarmi;Evet.Bunlar hepimizin mutabik kalacagi konular.Bazi cok bilmis arkadaslarimiz var;her konuya siyasi bacak takmaya kalkiyorlar.Yazilanlarda yeni bir bölümne sekli daha görüyorum:almanci Türkler-Türkiyeli Türkler.Dogrumu,evet dediginizi duyuyorum.Alevi-Sunni,Türk-Kürt,sagci-solcu dinci-dinsizden sonra simdide bu savasa hazirlaniyoruz.Burdakileri öküz yapiyorsunuz,Türkiyedekilerede inanilmaz hakaret yagdiriyorsunuz.Siz bu hakki nerden aliyorsunuz.En güzel cözüm nedir biliyormusunuz;terbiyeli bir sekilde konusmak,cözümün ne olacagini birlikte konusarak halletmek.Ayni ülkenin insanlariyiz.Izne giderken ne kadar mutlu oluyoruz,dönüste gözyaslariyla dönüyoruz.Ülke bizim,bayrak bizim.Cahilce yazip sayfalari bosuna dolduracagina,akilli birseyler yaz herkes faydalansin.Kendini begenmisin biri ihtal damattan bahsediyor.Bende 37 yil önce Türkiyede tahsil görmüs bir ihtal damat olarak geldim.Aslanlar gibi calistim ve 3 cocugumu üniversite mezunu yaptim.Bundan daha büyük bir servet varmi.Kendini akilli sanan cahillerle ugrasmaya bile degmez.Ayrica ihtal damatlar olmasaydi burda doganlar Türkceyi zor konusurlardi.Kimseye hakaret etmedim.elestiri yapacak kisininde buna özen göstermesini beklerim.

webci
15 Eylül 2018, 01:15
Arkadaslar su ana kadar 5 sayfa olmus ama iyilestirici,birlestiricili ve aydinlatici hic bir yazi yok.Türkiyede yasayanlarla avrupada yasayanlar arasinda sorun varmi?Evet var,Türkiyede yaptigimiz ticari islerde gurbetci olusumuzdan dolayi zararli cikiyormuyuz;Evet.Bizi kücümsüyorlarmi;Evet.Bunlar hepimizin mutabik kalacagi konular.Bazi cok bilmis arkadaslarimiz var;her konuya siyasi bacak takmaya kalkiyorlar.Yazilanlarda yeni bir bölümne sekli daha görüyorum:almanci Türkler-Türkiyeli Türkler.Dogrumu,evet dediginizi duyuyorum.Alevi-Sunni,Türk-Kürt,sagci-solcu dinci-dinsizden sonra simdide bu savasa hazirlaniyoruz.Burdakileri öküz yapiyorsunuz,Türkiyedekilerede inanilmaz hakaret yagdiriyorsunuz.Siz bu hakki nerden aliyorsunuz.En güzel cözüm nedir biliyormusunuz;terbiyeli bir sekilde konusmak,cözümün ne olacagini birlikte konusarak halletmek.Ayni ülkenin insanlariyiz.Izne giderken ne kadar mutlu oluyoruz,dönüste gözyaslariyla dönüyoruz.Ülke bizim,bayrak bizim.Cahilce yazip sayfalari bosuna dolduracagina,akilli birseyler yaz herkes faydalansin.Kendini begenmisin biri ihtal damattan bahsediyor.Bende 37 yil önce Türkiyede tahsil görmüs bir ihtal damat olarak geldim.Aslanlar gibi calistim ve 3 cocugumu üniversite mezunu yaptim.Bundan daha büyük bir servet varmi.Kendini akilli sanan cahillerle ugrasmaya bile degmez.Ayrica ihtal damatlar olmasaydi burda doganlar Türkceyi zor konusurlardi.Kimseye hakaret etmedim.elestiri yapacak kisininde buna özen göstermesini beklerim.

Arkadasim cozum onermissin ama senin yazilarinda elestiriden oteye gidememis..
Hickimseyi cozum adina yazmamakla itham etmisin ..bende seni bu yazilarindan dolayi elestireyim,burada her konuya her kisiye olaya deginilmis,herkes kendi penceresinden dili yettigi kadar anlatmis..
Peki senin onerin,cozumun ne??
Ithal damat haric,
Milliyetcilik haric
Almanyada turkce konusmak haric.
Uniye giden cocuklar haric
Buyur seni dinliyoruz??
Ben olaya yazilarimda püf noktasindan degindim..anlasilan sadece tartismali pozisyonlari seyredip futbol maci gibi bakip masadaki yorumculugunlada sinifta kaldin.

Prens-66
15 Eylül 2018, 01:34
@Toprak

hiç kusura bakma ithal damat hikaye

Neden dersen, burada doğmuş büyümüş insanlarımız, daha doğrusu Aileler örf adetlerine geleneklerine ve Ana dilimize sahip çıktıktan sonra herkes aynı dilde konuşur gerisi tevatür!

Ne İthal damatlar gördü bu gözler, dili değil şekil şemal değiştirenler oldu..

moralist
15 Eylül 2018, 08:31
Ithal damatlar olmasa Almanci nice kiz evlenemezdi onlarin kiymetini bilelim

dreamceng
15 Eylül 2018, 09:07
Herkes kendi bilir , sadece ravdiyem cok civik ve saygısız adı bır topluö olmuslar, gundelık hayatta bır selamdan baska ılerıye gıtmeyın, hem ozel hayatımıza karısırlar,, hemde canımızı sıkarlar!
Arabanızıda garantılı yere park edın,,
Bu serefsızler ,,, senın var bende nıye yok,,, dıye cızıp lastık kesıyorlar,

gentlement
15 Eylül 2018, 10:51
ustam bir zahmet tarihleri kullanirken biraz dikkat edelim lütfen,,1923 dedigin tarih taaaa 1938 e kadar,,bir ülkenin yok olurken var olus meselesidir.

keske 1923 degil de 1938 den sonra diye bir tarih yazmis olsaydin,,,cünki 1923 ve 1938 arasi, Türkiye Cumhuriyetinin Atatürkle $ahlanma yillaridir.smilie_op_012

kardes, ben sahsen 1923 yillari ile 1938 ve akabinde 1950 ye kadar olan yillar arasindaki tartismalardan ve söylemlerden uzak duruyorum...

Bu tarihlerde yasananlar, insallah bizler ölmeden ortaya cikarda hepimiz gercegin ne oldugunu görürüz...

Bundan dolayi bu konu ucsuz bucaksiz ve gereksiz tartismalarin yasanip, hicbir sonuc cikarilamayacak konular...

Benim vermis oldugum örnege gelecek olursak, ben o örnegi Türkiye Cumhuriyeti´in kurulus yilini baz aldigimdan dolayi o arkadasa latife olsun diye yazdim aksi birsey aklimdan gecmemisti acikcasi...

TOPRAK
15 Eylül 2018, 11:36
Almanyada dogmus 3 veya 4 genc bir araya geldiklerinde hangi dili konusuyor.Dedigin dogru bazilari "sonradan görme,dinininden dönme "tabirinine uyuyor.Ama bu yüzde 15 i gecmez.Karaktersiz dünyanin heryerinde karaktersizdir,degistiremezsin.Ama yazilanlarda ihtal damatlar,aileler,temizlik islerinde calisanlar,lüks arabaya binenler öküzlükle suclaniyor.Asagilama ve kücümseme algisi olustu bende.Herkes hosgörü ve saygiyi ögrenmeli yoksa halimiz harap.

Arkadasim cozum onermissin ama senin yazilarinda elestiriden oteye gidememis..
Hickimseyi cozum adina yazmamakla itham etmisin ..bende seni bu yazilarindan dolayi elestireyim,burada her konuya her kisiye olaya deginilmis,herkes kendi penceresinden dili yettigi kadar anlatmis..
Peki senin onerin,cozumun ne??
Ithal damat haric,
Milliyetcilik haric
Almanyada turkce konusmak haric.
Uniye giden cocuklar haric
Buyur seni dinliyoruz??
Ben olaya yazilarimda püf noktasindan degindim..anlasilan sadece tartismali pozisyonlari seyredip futbol maci gibi bakip masadaki yorumculugunlada sinifta kaldin. Cözüm ne biliyormusun kardesim;birbirimizi sevmek,saygi duymak,kirmamak vede asagilamamak.Bunlari yaptigin zaman hepimiz insan oldugumuzun farkina variriz.Aci sözler hic kimseye mutluluk vermez.Ben"webci"kardesimi tanimasamda seviyorum.Bu telepatiyi kurabilirsek Türkiye insani olarak rahatlikla ve ön yargisiz kucaklasabiliriz.Saygiyla ve sevgiyle Allaha emanet

moralist
15 Eylül 2018, 12:34
Bence 1923 ile 1938 arasi yillar kötü idi cünkü 486 milyar dolar borç birakildi bu konuda gentlement kardeş hakli bide 1938 de esasen Polonyaya biz saldirdik gerçekler ergeç ortaya cikacaktir

Acemibiri
15 Eylül 2018, 13:27

Hocam sende elestirmissin ve Damat olarak kendine yapilan elestiriyi hafiften dillendirmissin.
Ve ayreten IHTAL Damat degil ITHAL Damat, Türkceyi Damatlardan ögrenirsek vay halimize!!

bende diyorumki bu elestiriler dogaldir.Insanin oldugu yerde karsi tarafa daime elestiri olur.Bunu önleyemezsiniz.
Ha dozunu kacirmadan, hakeret olmadan, kiririci olmadan yapilmasinda fayda vardir.

Insanin oldugu yerde yalan vardir.
Insanin oldugu yerde elestiri vardir.
insanin oldugu yerde rüsvet vardir.
Insanin oldugu yerde yagcilik vardir.

Say say bitmez.Bunlari sifirlamak imkansizdir.Ama bu davranislari en minimum dereceye cekmek icin cabalar gösterilebilinir.
Buda Egitimle, Ögretimle, Inancla, Aile Terbiyesiyle mümkündür.

TOPRAK
15 Eylül 2018, 13:36
Bu kelimenin Türkçe olmadığını bilmiyorsun herhalde aklınca fındık kırdın

Arapça idhal.

webci
15 Eylül 2018, 13:56
Cözüm ne biliyormusun kardesim;birbirimizi sevmek,saygi duymak,kirmamak vede asagilamamak.Bunlari yaptigin zaman hepimiz insan oldugumuzun farkina variriz.Aci sözler hic kimseye mutluluk vermez.Ben"webci"kardesimi tanimasamda seviyorum.Bu telepatiyi kurabilirsek Türkiye insani olarak rahatlikla ve ön yargisiz kucaklasabiliriz.Saygiyla ve sevgiyle Allaha emanet

Sagol kardesim..sevgiler saygilar..

Birbey 3.0
15 Eylül 2018, 16:10
80 yasindaki Alman 90 binlik arabaya biniyor bu normal, Ama Türk binemez diyosun. O adam o arabayla sadece köye mi gidiyor? Parisi, Hollandayi, gezmiyor mu yani. Sadece Türkiyeye gidip hava atmak icin mi aliyor o arabayi sence? Cigeri 5 para etmez sanatci bozuntularinin X5 e binmeye hakki var, Fakat Alin teriyle kazandigi parayla X5 alip gezen gurbetcinin hakki yok mu yani?
Bir yerde yanlis tespit yapiyorsun.
Yada O X5 alip gezen, almanya gecmisi 10 yillik olan Ithal damadi sen de mi kiskaniyorsun yoksa ;)
Saka bi yana, kim ne derse desin. Kimse kimseye karisamaz :)

Usta, o 80 yaşındaki adama bak, adam mühendis miş.

Dostun, sorun binmek değil, kimin bindiği. Almanların çoğu bütcesine göre biniyor. Bizde tam tersi, çoğu bütcesine göre binmiyor.

Benim bütcem uygun, istesem 600 Euro taksit ile araba alırım. Ama almıyorum. Yazık günah o kadar paraya. Ama bütcesi olmayan alıyor. Ve maalesef bu alanlatın çoğu "Import damat".

Sonra bir iflas ediyorlar, bir boşanıyorlar, sonra bu forumda ağlıyorlsr Almanya beni yedi bitirdi diye.

Türkiyedeki mühendis tabiki binsin, Türkiye'deki iş adamı tabiki binsin, ama işci, sıradan bir meslek sahibi olan, bir işci olmus "Import veya bura original doğma" bir damat binmesin.

Kıskançlık gerçekten yok. Neden biliyormusun, ben o arabaya binsen, 10 dk. sonra hevesim gider. Ben hergün insanların derdi ile mesleki olarak uğraşıyorum. Almanya gibi yerde kirası falan çıktıktan sonra 300 Euro ile ayı getirmeye çalışan çok insan görüyorum. Yazık o paralara. İnsan öyle bir arabaya işci olarak binerse bir düşünür, yarınıda var bu hayatın diye.

40000 Euroya bugün 1 - 2 tane daire alabiliyorsun. İyi veya kötü bir getirisi var. Ama araba dondurmadan daha kötü. İkiside eriyor, ama birinin hiç yoktan karnına bir faydası var.

İnsana Allah akıl vermiş. İnsan bur düşünür, derki, ben basit bir işciyim. Yarın sabah bana çıkış verseler nereye giderim. En fazla Leihfirmaya. İnsan derki, çeşme akarken testimi doldurayım. Okumuş adam böyle düşünmeye mecbur değil. Adam mühendis olmuş. İşsiz kalsa bile hemen iş buluyor. Ama işciysen senin neyine 30000 Euroluk araba. 10 - 15000'lik neyine yetmiyor. Onunda Kliması var, her türlü ekstrası var. Niye salak olasınki iki kat para veresin.

MEGAbond
15 Eylül 2018, 16:19
Bence 1923 ile 1938 arasi yillar kötü idi cünkü 486 milyar dolar borç birakildi bu konuda gentlement kardeş hakli bide 1938 de esasen Polonyaya biz saldirdik gerçekler ergeç ortaya cikacaktir

arkadasim git bir zahmet osmanlinin son zamanlardaki borclarini ve bu borclari kimin ödedigini bir arastir bakalim. binbir zorlukla kurulmus,kurtarilmis TÜRKIYE CUMHURIYETINI kötülerken oturup bir düsün istersen.

bu arada 1923 ve 1938 arasini kötülüyorsun,,,$u yazistigimiz Türkcenin düzenlemesini Atatürk'ün yaptirdigini biliyorsundur umarim.

moralist
15 Eylül 2018, 16:40
Bunu tv de bir Hoca dedi yalniz baktim Savaş
1939 de başlamiş Hoca kariştirmiş galiba

webci
15 Eylül 2018, 16:53
Turkceyi ovenler acaba turkce hakkinda arastirma yapip turkceye katilan kelimelerin hangi ulkelerden alindigini biliyor mu?!hic zannetmiyorum..ayrica yiyecek ekmek bulamayan savastan cikmis ac,sefil bir milletin karnini doyurmasi icin inkilaplara mi ihtiyaci vardi..
Isvicrenin kanunlarina mi ihtiyaci vardi??
Saklanan tarihemi ihtiyci var di??
Once bir okuyun,arastirin,okumayan arastirmayan toplumlar somurulmeye,satilmaya mecburdur..
Cumhuriyet tarihini kotuleme adina degil ama birseyi sormamiz lazim..
Yasaklar bazi seylerin bilinmemesi, yapilmamasi icin vardir,kanunlar toplumun karsilikli hak ve hukuklara uymasi icin vardir..o halde kanun ve yasayla bazi seyler tapu olup korunuyor ise burada gizli birsey sakli mi?? Her akil bunu sorar,sormayan akil gerizekali olmus uyusmustur..uyusuk toplumlarida yonetmek somurmek herzaman müsaittir..sadece bir isci parcasi gorulup hicbiryerde sayginlik kazanamaz,fertlere degil bireylere bakilir avrupada.. hergun sana niye sorarlar nerelisin diye,ve sen cevap vermekten sikilirsin keske sormasa diye....cunku biliyorsunki avrupada turk kelimesi hakaretin sembolü olmus,bu bizim icin aci olsada..
Simdi tum hayalet sahnelerinden ve bir turk dunyaya bedel hikayelerinden kurtularak soralim;
Avrupaya ve dunyaya turk ne yaptiki depuk acilari hala durur veya bizler onlari dusman bilirken nasil olurda onlarin medeniyetlerini aliriz?!savastan sonra baskalarinin kanunlarini alan turkce olarak dunyadan kelime toplayan hangi ulke var..yok!!
Sadece kisisel gorustur...!!!!
Gercek medeniyet fikirlerini ve goruslerini her platformda soyleyebilmektir,korukorune kafaya tokmak yemek,insafsizca saldirilmamaktir..bizler de uygulanan budur..artik medeni olmadigimizi kabul edelim..
Okulda ogrenciye tokmak
Lisede tokmak
Anneden babadan tokmak..
Bu adam goreve geldiginde zaten tokmakci olmus,onun yapacagida millete dairelerde tokmak atmak..
Yani insan degil tokmakci ve canavar yetistiriyoruz..
Ayni olay burdada basimizda..iki kelime yaziyorsun anlamadan dinlemeden hemen tokmak,vay sen nasil yazarsin,ne cesaretle yazarsin falan filan..iste gerceklerimiz..
Buyrun suan turkiyenin hali..
Sokakta tokmak
Mecliste tokmak..
Tokmak toplumu olmus cikmisiz..
Sonra soruyoruz biz niye boyleyiz..boyleyiz cunku oyle yetistirildik..
Hayalperest
Hesap kitap bilmez
Tokmakci
Hak hukuk tanimaz
Saygi sevgi yok..
Yani egitim yok,ataya saygi yok...

Bunu tv de bir Hoca dedi yalniz baktim Savaş
1939 de başlamiş Hoca kariştirmiş galiba

Hocalari bosver cogu senden cahil...

MEGAbond
15 Eylül 2018, 17:51
Turkceyi ovenler acaba turkce hakkinda arastirma yapip turkceye katilan kelimelerin hangi ulkelerden alindigini biliyor mu?!hic zannetmiyorum..ayrica yiyecek ekmek bulamayan savastan cikmis ac,sefil bir milletin karnini doyurmasi icin inkilaplara mi ihtiyaci vardi..
Isvicrenin kanunlarina mi ihtiyaci vardi??
Saklanan tarihemi ihtiyci var di??
Once bir okuyun,arastirin,okumayan arastirmayan toplumlar somurulmeye,satilmaya mecburdur..
Cumhuriyet tarihini kotuleme adina degil ama birseyi sormamiz lazim..
Buyrun suan turkiyenin hali..

webci arkadasim,,dünyada hangi dil sanki tam anlamiyla,,tertemiz ve baska hicbir dilden etkilenmemis olsun,,her dilin icinde bir baska dilin esintileri var... osmanlica farsca ve arapca karisimi bir dil mesela,,,,ben $u anki TÜRKCe dilinden hicte sikayetci degilim,,ha yabanci kelimeleri eleyip yerine Türkce kökenli kelimeleri cogaltsak iyi olmaz mi ? olur tabiki.
ac olan milleti, tabiki inkilaplarla doyurma yoluna girersin,,,insanlari yani milleti rahat norm bir hayata eri$tirmek,,sadece ve dasece üretmekten gecer,,,üretmeyen köledir.

ATATÜRK ILKE VE INKILAPLARI

https://www.youtube.com/watch?v=sS499ccnGMk

Django
17 Eylül 2018, 01:15
Parasi olan kiskaniliyor. Bunun Gurbetcisi, Türkiyedekisi yok.
Gurbetcinin gurbetciye yaptigini, Türk halkinin birbirine yaptiklarini dökelimmi buraya ?
Sayfalar yetmez.
uzatmamak lazim.

Kamanli40
21 Eylül 2018, 02:16
Weil die Mehrheit asozial ist ...

bey_tu
21 Eylül 2018, 03:29
https://abload.de/img/06334cn7.jpg
https://abload.de/img/06334cn7.jpg

Ömer Hayyam Wikipedia
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96mer_Hayyam

Asafa
10 Şubat 2023, 19:02
Sana kesinlikle katılıyorum

Asafa
10 Şubat 2023, 19:22
Bizlere zaten Kiro diyorlar orda

Sende onlara sonradan görmüs de. 1990 öncesi Burdan giden insanlar yiyecekleri malzemeleri bile burdan götürürlerdi. Ne vardi Türkiye de.

Sonradan görmüsün oglu olmus, seyini ceke ceke koparmis. Türkiyenin herseyi olmus, millet aza aza kudurmus. Allahin sonradan görmüsleri.

haveri68
11 Şubat 2023, 00:10

Biraz Tarih Biraz Ekonomi bilgisi lazim 486 Milyar bu günkü borc Atatürk osmanlinin bile Borcunu ödedi biraz aristir derim ,biraz Da Vicdan Sahibi olmak lazim ,Atatürke Saldirmak icin bahane Arayanlar su soruyu kendilerine bir sorsalar Atatürk olmasa senin baban kim olurdu Sana ne denirdi
Kime cahil denir Okumadan kaynak göstermeden bilenlere ,( Bilgi sahibi olunmadan Fikir sahibi olunmaz ) .