PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetsiz araba kullanma cezasi nedir?

Egenin Efesi
01 Eylül 2018, 02:20
Merhaba Arkadaslar,

Benim oglum 16 yasinda , birgün gece bir arkadasi ( 16 yasinda) babasinin arabasini kacirip oglumun yanina geliyor , bizim evden baska bir köye kadar

benim oglan kullaniyor ve orada park yerinde dururken polis yakaliyor gece saat 04 siralari.... ( Kaza falan yok)

yanindaki arabayi kaciran arkadasi herseyi anlatiyor polislere...

Olay bana intikal ettiginde polise hic birsey anlatmadan avukata gidecegimi bildirdim ve avukata verdim.

Simdi mahkeme günü yaklasiyor.

Bilmek istedigim buna benzer basindan gecen arkadaslarin veya bana faydali olabilecek fikirler sunan arkadaslarin fikirlerini almak istiyorum , bizi neler

bekliyor nasil davranip neler söylemeliyiz?

simdiden yardimlariniz icin tesekkür ederim.

Lütfen vay efendim niye kullanmis sen nerdeydin gibi yorumlardan ziyade faydali bilgiler rica ediyorum. Cocuk yapmis bir hata ve simdi pisman, kimse

elbette böyle birsey basina gelsin istemez ama bir anlik zaaf diyelim artik, Allah korumus da basimiza bir kaza bela gelmemis.

talo176
01 Eylül 2018, 07:34
Olay galiba almanyada olmus tr de degil..

Biz genc iken bizde de bir arkadas vardi 15, 16 yas da babasinin anahtirini alip geceleri tur atardik..
En son tur da (ben yoktum) kaza yapmisti.. vallah olay yani 27 sene evel di.. mahkeme felan da olmustu.. ama ne karari verildi bilmiyorum, lakin arkadas 18 yasla bizimle beraber ehliyetini yapmisti..

Ben ehliyetimi probezeit da kaybetmistim ve bi süre ehliyetsiz kullanmistim.. yakalandim ve ifademi karakol da verdim..
Tabiki, yanlis yaptim felan gibi seyler söyledim ve para cezasi neyse öderim vs vs..

1 ay sonra mektup geldi ve 500€ para cezasi geldi (staatsanwaltschaft dan).. ödedim hemen ve nachschulung bas vurdum..

Sizde ne cikar bilmem.. ama en dogrusu, hatayi kabul etmek ve cezasini cekmek..

hOrOz
01 Eylül 2018, 07:47
eger olay Almanya da olduysa cezalar agir

§ 21
Fahren ohne Fahrerlaubnis

Fahren ohne Fahrerlaubnis ist eine Straftat, die mit bis zu einem Jahr Freiheitsstrafe oder Geldstrafe geahndet wird,
§21 StVG. Das kann und wird auch bei einem 16-jährigen ganz normal verfolgt (§§ 828 BGB, 3 JGG).

aslinda kanun hapis cezasi öngörüyor ama yasi 16 oldugu icin yüksek bir para cezasi gelir (180 güne kadar günlük )

6 aydan 5 seneye kadar Führerschein Sperre de gelebilir..veya Sozial Arbeit cezasi yiyebilir

Efsane-RTE
01 Eylül 2018, 10:36
hHemserim dert etme yapilcak bisey yok,para cezasi ödersiniz olur biter.2 cisi tekrarlanmasin .

Egenin Efesi
01 Eylül 2018, 13:09
Evet olay Almanya da....

Para cezasina ve sozialarbeite zaten kesin gibi oldugu icin raziyiz , benim ögrenmek istedigim ehliyet yapmasina bloke koyulur mu ?

atsiz77
01 Eylül 2018, 14:09
Büyük ihtimal Mahkemeye çıkılacak orda Hakim ne karar verirse artık. Avukat tutmakta fayda var.

hOrOz
01 Eylül 2018, 15:52
Evet olay Almanya da....

Para cezasina ve sozialarbeite zaten kesin gibi oldugu icin raziyiz , benim ögrenmek istedigim ehliyet yapmasina bloke koyulur mu ?

hemserim artik hakimin insafina kalmis bir sey

yasa 6 aydan 5 seneye kadar bloke öngörüyor § 69a StVG eine Sperre von 6 Monaten bis fünf Jahren für die Erteilung einer Fahrerlaubnis

bu arada arabanin sahibide nasibini alir... bilmiyordum falan filan gecerli degil ..

anahtarina sahip cikmadigi icin onada ceza gelebilir

dedigimiz gibi o günkü hakimin insafina psikolojisine kalmis artik

qarizma85
01 Eylül 2018, 18:17
birinci mahkeme para cezasi , tekrarlanirsa ve kaza olmazsa tekrar para cezasi (ilk cezanin nerdeyse iki Kati ) ücüncü kez olursa son kez para cezasi (ikinci cezanin nerdeyse 4 Kati ) besincide bewährung oluyor ! komsu richter ona sordum. ama yerine göre deyisebilir ve yakalanan kisinin durumuna görede deyisebilir dedi yani örnegin schüler mi yoksa calisiyormu ve yasi kac evli mi cocuk var mi onada bakiyorlarmis ve kac kilometre sürüldügüde önemli nerden nereye yani

Egenin Efesi
01 Eylül 2018, 23:22
birinci mahkeme para cezasi , tekrarlanirsa ve kaza olmazsa tekrar para cezasi (ilk cezanin nerdeyse iki Kati ) ücüncü kez olursa son kez para cezasi (ikinci cezanin nerdeyse 4 Kati ) besincide bewährung oluyor ! komsu richter ona sordum. ama yerine göre deyisebilir ve yakalanan kisinin durumuna görede deyisebilir dedi yani örnegin schüler mi yoksa calisiyormu ve yasi kac evli mi cocuk var mi onada bakiyorlarmis ve kac kilometre sürüldügüde önemli nerden nereye yani

Sevgili Qarizma85 kardesim ,
cok tesekkür ederim , rica etsem biraz daha bilgi alabilir miyiz?

- Cocugun ilk sucu

- Yas 16

-Ögrenci

-Kullandigi mesafe 5-6 Km deki diger köy

iki hafta sonra mahkeme var baska ögrenmek istediginiz bilgi varsa yazabilirim.

Egenin Efesi
02 Eylül 2018, 14:06
hemserim artik hakimin insafina kalmis bir sey

yasa 6 aydan 5 seneye kadar bloke öngörüyor § 69a StVG eine Sperre von 6 Monaten bis fünf Jahren für die Erteilung einer Fahrerlaubnis

bu arada arabanin sahibide nasibini alir... bilmiyordum falan filan gecerli degil ..

anahtarina sahip cikmadigi icin onada ceza gelebilir

dedigimiz gibi o günkü hakimin insafina psikolojisine kalmis artik

yani yasaya göre ehliyet yapmasina kesin bloke koyulacak gibi görünüyor öyle mi?

insallah dedigin gibiyse insafli bir hakim olur da ucuz yirtariz.

qarizma85
02 Eylül 2018, 14:35
Sevgili Qarizma85 kardesim ,
cok tesekkür ederim , rica etsem biraz daha bilgi alabilir miyiz?

- Cocugun ilk sucu

- Yas 16

-Ögrenci

-Kullandigi mesafe 5-6 Km deki diger köy

iki hafta sonra mahkeme var baska ögrenmek istediginiz bilgi varsa yazabilirim.

o yasda ve geliri olmadigi icin sozialstunde almasi lazim .. hafta ici okul oldugu icin hafta sonu sozialstundeleri yapacak büyük bir ihtimal … ehhliyet yönünden sperren olabilir ( richtere kalmis) ama cocuk 18 olana Kadar sperre bitmis olur o yönde korkmasina gerek yok sperre 12 Aydan fazla olmas ilk sucu cünkü

richter'in bana dediyi her yerde farkli diyor ben böyle yaparim baska yerde richter baska acidan bu olaya bakar baska ceza veriri diyor .. olmamasi gereken ama her zaman olan bir olay malesef diyor

Egenin Efesi
02 Eylül 2018, 16:47
o yasda ve geliri olmadigi icin sozialstunde almasi lazim .. hafta ici okul oldugu icin hafta sonu sozialstundeleri yapacak büyük bir ihtimal … ehhliyet yönünden sperren olabilir ( richtere kalmis) ama cocuk 18 olana Kadar sperre bitmis olur o yönde korkmasina gerek yok sperre 12 Aydan fazla olmas ilk sucu cünkü

richter'in bana dediyi her yerde farkli diyor ben böyle yaparim baska yerde richter baska acidan bu olaya bakar baska ceza veriri diyor .. olmamasi gereken ama her zaman olan bir olay malesef diyor

Eyvallah ustam cok sagolasin ,

artik bekleyip mahkemeye cikip sonucu görecegiz , gerisi hakime kalmis, sonucu merak eden olursa yazarim.

Avukat bu konuda neler yapabilir acaba ? en azindan sperre yi azaltmak veya sperre almamasi icin neler yapabilir?

qarizma85
02 Eylül 2018, 17:28
Eyvallah ustam cok sagolasin ,

artik bekleyip mahkemeye cikip sonucu görecegiz , gerisi hakime kalmis, sonucu merak eden olursa yazarim.

Avukat bu konuda neler yapabilir acaba ? en azindan sperre yi azaltmak veya sperre almamasi icin neler yapabilir?

bu konuda sahsen benim fikrim pek avukata gerek yok neden dersen örnek 80 Saat sozialstunde yerine ancak 70'e belki düsürür ödiceyin paraya bakarsan kendin bilirsin deyip deymiceyini!?
ben olsam tutmam tekrar ayni sucu islemesi diye

ayrica sperre bitse bile ilerde araba ehliyetine baslamak icin anmeldung yapdiginda belki mpu sart kosabilirler onu richtere mahkeme sonu sorabilirsin

mustafa200222
02 Eylül 2018, 18:24
bu konuda sahsen benim fikrim pek avukata gerek yok neden dersen örnek 80 Saat sozialstunde yerine ancak 70'e belki düsürür ödiceyin paraya bakarsan kendin bilirsin deyip deymiceyini!?
ben olsam tutmam tekrar ayni sucu islemesi diyeBende bu vatandasi anlamiyorum ufak olayda. Hemen avkat diyor lar birakin avkata gerek olmayan seyler icin avkata gitmeyin.arkadasin dedigi.gibi paranizi.kaptirmayin avkatlara.

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

qarizma85
02 Eylül 2018, 23:33
benden tavsiye arabanin sahibiylede kontakt kur o nedicek oda önemli sonra sucu sadece senin cocuga atmasin

sadece ben uyurken benim oglan almis sonra arkadasinada vermis derse araba sahibine birsey olmaz sonucda arabanin anaktarini yataga götürcek hali yok ya

ama kendi cocugunu korumak icin unmadigin bir hikaye cikmasin ortaya oda önemli

Egenin Efesi
03 Eylül 2018, 17:24
Bende bu vatandasi anlamiyorum ufak olayda. Hemen avkat diyor lar birakin avkata gerek olmayan seyler icin avkata gitmeyin.arkadasin dedigi.gibi paranizi.kaptirmayin avkatlara.

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

Arkadas bunda anlasilmayacak ne var ? anlamiyorsan yazmak zorunda degilsin .... her anlamayan buraya yorum yazarsa ne olur buranin hali?

ben konunun basinda da yazmistim avukata verdigimi ve bana faydali olabilecek fikir ve yorumlara ihtiyacim oldugunu veya basindan gecmis olanlarin tecrübesini....

Sen simdi "bu vatandasi anlamiyorum avukata gerek yok" yorumunla bana nasil bir katki, fayda sagladigini düsünüyorsun?

Umarim seni üzmemisimdir , lütfen konuyu basindan oku lüzumsuz yorumlara gerek yok,

yardimci olan arkadaslar hepinize gönülden tesekkür ederim , bakalim haftaya mahkeme sonucunda ne cikar artik.....

V/S
05 Eylül 2018, 20:38
Ustam bu olayin sonu kabarik Sozialstunde 200 Saat civari ve Sperre alir, Yas 16 - 2 yada 3 Sene Sperre olur.

Avukat tutmak en Dogru karar, 16 Yasindakilerde hapis cezasi var (Jugendgefängnis). Yanlis bir Staatsanwalte denk gelisiniz

en agir ceza uygulamak ister, Avukat Dogru karar. Durusmada Yanlis yaptigini ve bu Durumdan rahatsiz ve üzgün oldugunu söylesin,

ve birdaha bir tekrarlamam desin (bu cok önemli) Richter hatasini anladigi icin, cezada indirime gider.

Gecmis olsun.

SesSizliK
06 Eylül 2018, 12:20
evet avukat sart hepimiz GENCLiK te hatalar yapmisizdir bence basit bi konuda degil Allah korusun ehliyetsiz arac kullanan biri kazaya sebeb olsa herhangi birimizin yakinlarindan birine zarar verse herkes hatta konuyu acan arkadas bile suclunun en agir ceza almasini ister.

o yüzden olan olmus ceza ne ise katlanilacak 1 musibet 1000 nisahatten iyidir demisler GENC kardesimizde bu sekilde bi ders alir