PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ohne eigenkapital ev almak.

Uppsallla
20 Ağustos 2018, 19:33
konuyu özetliyim. Benim kayinpederle kaynana yasli.
yanimiza aldik. Evlerinin 200 bin civari borcu var. krediyi ödeyemiyorlar. evin degeri 650 bin euro .

Bize bu evi 200 bine verecekler ama bende eigenkapital yok. Evin taksidi 900 euro kiraya versek taksit karsilaniyor ama banka ariza cikardi. ev satilsin diyor. Niye neden orasi uzun hikaye.
Sorum cok net. Almanyada eigen kapital olmadan ev almal mümkün mü?
Gelirim 2000 euro kiram warm 650 2 cocuk var.
Konuyu dagitmadan eigenkapital olmadan ev alan varsa bi tavsiyede bulunsun lütfen

murat39
20 Ağustos 2018, 20:03
Kendi bankan herseyi görüyor.simdiye kadar hesapta paran kalmadigini bir de ev gelirse risk yasatir diye yaklasmayabilir.

Bulundugun bölgeden Finanzberaterleri arastir.Onlar kitabina uydurarak isini hallederler.mesela kerediyi 260.000 € gösterir 60.000€ icine tamir edecek diye.Rechnung istemiyeceksiniz dersin.

Bankalarda zaman kaybedersin.Finanzberaterlerde belki 0,20 % yüksek faiz ödersin ama isini hallederler.Eigenkapital olmadan.

Bulundugun bölgeyi bildir belki birileri seni yönlendirir.

Genelde Noter masraflari ni karsila derler. o da 6% olsa.200.000€ da 12.000€ tutar. bunu dedigim gibi Finanzberaterler ayarlar.12.000 €Privat kredit ayarlarlar. 6 aylik. Evin kredisi ödendiginde senin kontonda 60.000 € fazla almis oldugun para kalir. Bu almis oldugun Privat krediyi kapatirsin.fazla faiz tutmaz.

Dedigim gibi Bankalarda zaman kaybetme Finanberaterler i arastir.Senin bankan yaklasim göstermiyorsa hic zaman kaybetme.(Noter masrafini ben karsilayim de genelde buna yaklasim gösteriyorlar.)

Finanzberaterler komisyon alacaklari icin kimlerle calisacaklarini ne iyi biliyorlar.Önemli olan isini yaparlar.1000.00€ almis o önemli degil.

sufalikne bir Problem yoksa hallederler.
Bana da kendi bankam olmaz dedi.2 hafta da zaman kaybettirdi.

Finanzberaterlere gittim.onlar problemsiz büyük bankalardan Kreissparkasseden hallettiler.

Kendin otursan iyi degilmi zaten 650,00€ kira veriyorsun.Kiraya verince bir de Finanzamt gelecek senden hesap isteyecek.Arada fazla fark yok.Kiraciyla ugrasacaksin vay sura bozuk yaptir der.Kirani ödemez.Zaten kiradasin sen 300,00€ farki kapatirsin.Simdi bir de Eigenheimzulage var.Cocuk basi 1200,00€.10 sene boyu.
Kanun 1.1.2018 den sonra alim yapanlari iceriyor.

260.000€ kredide 1,8 Zinsden 2 % Tilgung ödeyecegin Kredi 823,00€ banka minimum bunu ister.

Kiraya versen 390,00€ faiz bunu düsersin bir de stad in yansittigi masrafi.120,00€ o olsa.510,00€

900 kiraya versen.X12ay= 10.800€
Masrafi düs. 510X12=6.120€

4.680,00 € euronun senden steuer ini hesap eder alir.

feza
20 Ağustos 2018, 20:21
ben kendim daire alacakdim ve tamirat gerektigi icin 120 % kadar normal faizden daha yüksek faizle finanzierung verecek olmuslardi.
murat39 arkadasin dedigi gibi tek bankaya sorma.
yakinindan Drklein (Drklein.de)veya Interhyp (https://www.interhyp.de/immobilienkredit-mit-interhyp/?adChannel=S_Google&adCampaign=SG_Darlehen&adKeyword=Baudarlehen&adTool=SEAgenerischAllgemein&gclid=EAIaIQobChMIteW5k5383AIVp7DtCh1s2QkWEAAYBCAA EgIIjfD_BwE) varsa veya internet üzeri olarakda teklif ala bilirsin.

hOrOz
20 Ağustos 2018, 20:40
bence hiç uğraşma altında ezilirsin

hem ev gider hemde borca girersin pskiolojin bozulur

bir kere kazancın çok düşük 650€ kira zaten elinde bir şey kalmıyor ..

webci
20 Ağustos 2018, 21:58
Horoza katiliyorum,praktikte sizin o asagi yukari hesaplariniz tutmaz..
Ayrica eigenkapital olarak para cekme yerine kendi is gucunu goster!!
Sadece noter kosten ve evin vergisi odenir..
Bunun disinda evi alacaksan borcu varsa sana kalir..
Tapuyu kontroll et...ne eintraglar var,sildirmek icin avukat veya noter masraflari gerekebilir..
En onemlisi herseyi krediyle cozmek cozum olmuyor,20/30 bin avro kiyida paran olmali..
Ayrica renorvieren yaptiracaksin,evi gutachten yaptir,
Hicbir banka sana rechnungsuz bir evi yapmana izin vermez..yukarda denildigi gibi bu islerin finansal ve devletsel yonleri icin kendin degil bu islerle ugrasanlara yaptir,yanlis yaptimi geri donus yok..buyuk bir ihtimal arsa icinde..
Hypotek gosterecek biryerin yoksa muhakkak sicak para sart,yoksa icinden cikamassin..
Tecrube edilmistir!!!
Internetten bankalarla ugrasmayi tavsiye etmem,her banka evin degerini kendi biciyor,masraflar,umbaukosten,evin konumu,arazinin degerine gore ev deger etmeli,kendi basina ev fazla bir deger etmiyor,ev kac yasinda???
Kiraci tavsiye etmem..
Katlarin baglantilarini kiraci olacaksa ayirmani tavsiye ederim,
Ev en son ne zaman gutachten olmus bir arastir,,
Bunun disinda herkesin hesabi kitabi kazanci bankayla olan iliskisi,evin konumu,masrafi icabi herkesde ayni sorunlar cikmayabilir,veya cikabilir,burada yazdiklarimiz sadece bir fikir,en iyisini kendin arastirip bileceksin..korku icinde ev alana tavsiye etmem..sonra kisa devreleri yakmama adina daha akilci olur..
650 bin avro degerindeki bir evin geri kalan 450 bin avro borcu ne olacak??veya tersinden soralim,650 bin avro degerindeki bir ev 200 bin avroya vermek istenir??
Mantiken bankanin hesabi 200 bin olan borcu sizin uzerinizden kapatmak,gerisi saclarini agartmak,ben oyle anliyorum...
Uppsala arkadasa tavsiyem baska bir evle ugras..sadece iyi niyetli bir yaklasim.

avni64
20 Ağustos 2018, 21:59
Sadece Almanya,da eigenekapitalsız ev alma kısmına cevap vereyim.
Ben 2013 sonu 3 ailelik ev aldım,toplam emlakçısı vergisi içinde 290000€ ,vrbankta hesabım vardı ilk onlara sordum cevap olarak 255000 ev kredisi 4,8 prosent gerisi privat kredi 8 prosent.
Daha birkaç bankaya gittim yüzüme bile bakmadılar birde küçük çocuğa akıl verir gibi alma büyük riziko falan filan masalları
En son sparkasseyle anlaştım 3 prosentten bütün yan masraflarıyla birlikte ,benim tek avantajım son aylıklarım yüksekti o şekil kabul ettiler,aylık gelir çok önemli.

hOrOz
20 Ağustos 2018, 22:15
Ben 2013 sonu 3 ailelik ev aldım,toplam emlakçısı vergisi içinde 290000€ ,vrbankta hesabım vardı ilk onlara sordum cevap olarak 255000 ev kredisi 4,8 prosent gerisi privat kredi 8 prosent.
Daha birkaç bankaya gittim yüzüme bile bakmadılar birde küçük çocuğa akıl verir gibi alma büyük riziko falan filan masalları
En son sparkasseyle anlaştım 3 prosentten bütün yan masraflarıyla birlikte ,benim tek avantajım son aylıklarım yüksekti o şekil kabul ettiler,aylık gelir çok önemli.

hocam 2-3 sene olsa hadi dişini sıkarsın idare edersin ama 15-20 sene devamlı sıkıntı içinde olmak

birde 15-20 sene işyeri garantisi var mı yok ? çok büyük bir firmada çalışırsın güvenirsin ama küçük firmalar bugün var yarın yok

ben bile dünyanın en büyük bir marka firmasında PHILIPS de çalışıyordum 18 sene sonra işyeri kapandı

crow35
20 Ağustos 2018, 22:33
150 bine bi daire almayi düsünüyorum elimde 25 bin hazir var ama emin degilim kendim mi oturayim yoksa kiraya mi vereyim ^niyetim 3-5 sene ödeyip bahceli bi ev almak reinhaus gibi daireyi de ya kiraya devam yada satip bankanin parasini cikartiktan sonra elimdeki einkapital yapip böyle bi ise girismek niyet ama ince eleyip sik düsünüyorum bi yanlislik yapmayayim diyorum

siz ne dersiniz

webci
20 Ağustos 2018, 22:42
150 bine bi daire almayi düsünüyorum elimde 25 bin hazir var ama emin degilim kendim mi oturayim yoksa kiraya mi vereyim ^niyetim 3-5 sene ödeyip bahceli bi ev almak reinhaus gibi daireyi de ya kiraya devam yada satip bankanin parasini cikartiktan sonra elimdeki einkapital yapip böyle bi ise girismek niyet ama ince eleyip sik düsünüyorum bi yanlislik yapmayayim diyorum

siz ne dersiniz

Mantiken guzel bir yaklasim..
Kendin oturmani tavsiye ederim,ayrica iki isi bir anda degil tek bir is yapmani tavsiye ederim..yukarda yazdigim gibi hypotek olarak gosterip gerektiginde satar mustakil alirsin,
150 bin avro nereden baksan 15 seneden evvel bitmez,bir 150 daha cekip guzel bir ev alirsin,tabi burada yas faktorude onemli..25 bin avro sicak para seni beya rahatlatir..

crow35
21 Ağustos 2018, 21:17
Mantiken guzel bir yaklasim..
Kendin oturmani tavsiye ederim,ayrica iki isi bir anda degil tek bir is yapmani tavsiye ederim..yukarda yazdigim gibi hypotek olarak gosterip gerektiginde satar mustakil alirsin,
150 bin avro nereden baksan 15 seneden evvel bitmez,bir 150 daha cekip guzel bir ev alirsin,tabi burada yas faktorude onemli..25 bin avro sicak para seni beya rahatlatir..

halen düsünüyorum ama arastiriyorum

talo176
22 Ağustos 2018, 08:21
konuyu özetliyim. Benim kayinpederle kaynana yasli.
yanimiza aldik. Evlerinin 200 bin civari borcu var. krediyi ödeyemiyorlar. evin degeri 650 bin euro .

Bize bu evi 200 bine verecekler ama bende eigenkapital yok. Evin taksidi 900 euro kiraya versek taksit karsilaniyor ama banka ariza cikardi. ev satilsin diyor. Niye neden orasi uzun hikaye.
Sorum cok net. Almanyada eigen kapital olmadan ev almal mümkün mü?
Gelirim 2000 euro kiram warm 650 2 cocuk var.
Konuyu dagitmadan eigenkapital olmadan ev alan varsa bi tavsiyede bulunsun lütfen

Slm
O kadar düsündügünüz gibi basit degil arkadasim..
Degerin altinda satmak sakincali.. teilverschenkung olur ve versteuern etmelisin (schenkungssteuer), burda esin alirsa evi freibetrag daha yüksek ve sizin icin ucuz olur..
Bir de esinizin kardesleri varmi?
Varsa sizden para isteyebilir (berliner testament)..

avni64
22 Ağustos 2018, 22:38
hocam 2-3 sene olsa hadi dişini sıkarsın idare edersin ama 15-20 sene devamlı sıkıntı içinde olmak

birde 15-20 sene işyeri garantisi var mı yok ? çok büyük bir firmada çalışırsın güvenirsin ama küçük firmalar bugün var yarın yok

ben bile dünyanın en büyük bir marka firmasında PHILIPS de çalışıyordum 18 sene sonra işyeri kapandı
Haklısın usta 2000€ gelirle 200.000€ borca imza atmak çok rizikolu.
Ben montajda tunnelbau,da elektriker olarak çalışan biri olarak iş sıkıntım yok A firması olmaz Geçerim B firmasına.ev kredisini imza attığımda festvertrağım yoktu ,kendime güvenmesem 290.000€ krediye imza atmazdım,ayrıca 4,5 senede borçtan 80.000€eksildi.

webci
22 Ağustos 2018, 22:42

Avni usta bu mesajin bize miydi yoksa disardakilere mi..
Eger bizeyse yukarda horoz ustaya verdigin iki cevap iki farkli dusunce..eigenkapitalsiz kismina verdigin cevap ;
Almali mi
Almamali mi..

avni64
23 Ağustos 2018, 01:31
Avni usta bu mesajin bize miydi yoksa disardakilere mi..
Eger bizeyse yukarda horoz ustaya verdigin iki cevap iki farkli dusunce..eigenkapitalsiz kismina verdigin cevap ;
Almali mi
Almamali mi..

Bunda anlamıycak ne var Usta, arkadas sormus eigene kapitalsiz kredi almak mümkünmü diye,bende cevap olarak gelirin iyi olursa bir banka bulabilecegini yazdim.
ikinci mesaji horoz ustaya yazdim.
pekala ben sana sorayim 2000eur aylik gelirle sen o borcun altina girermisin

Birbey 3.0
23 Ağustos 2018, 14:44
Çoğu anlaşılan hesap yapmasını bilmiyor.

200.000 Euro ev kredisi, yüzde ikidende olsa en az 250.000 - 300.000 Eurodan döner. Adamın aylığı 2000 Euro. Ayda net 600 Euro bankaya ödese, bu borç 30 -
40'da senede bitmiyor.

Aylık 1500 falan bankaya ödemesi lazımki, adam gün yüzü görebilsin.

Murat39 kardeşimizin dediği gibi yerler verir belki, ama onların zaten tek derdi, ödeyemeyeceğini bildiği için evinin en küçük sorunda kapmaya çalışıyor.

Arkadaşımızımı anlıyorum, 650.000 lik evi 200.000 bine kaçırmak istemiyor. Ama gömlek gömlek büyük geliyor.

Millet zaten hesap kitapdan anlamadığ için ev fiyatları artı. Gençlee sadece hayal peşinde.

Ben 10 yıl evvel, 103.500 Euroya daire aldıydım. Bugün değeri 200.00 Euro. Noter parası, komisyon, vergisini cepten ödedim, birde bir kısmını peşin verdim. 77500 Euro kredi çektim. Ozamanlar faizler daha yüksekti. 5,38'den 17 yılda 600 Euroya bağladım. 600 Euroyla iş bitmiyor, birde Nebenkosten ödüyorsun, ettimi sana aylık 900 Euro masraf. 10 sene sonra 3 - 4 Sonderzahlung yapmama rağmen 13000 Euro borcum var. Öde öde bitmiyor 77500 Euro yani.

Gençlere bakıyorum 300.000 Euroya ev bakıyorlar. Hesap kitap sıfır. Af buyrun, hanım alalım dedi diye alıyor. Hanım işe gitmiyor, yada sadece 450 Euroluk. 300.000 Euroluk evde adamın iş yerinde canı çıkarken keyif yapıyor. Sonra adam bir hasta olsun, al çocukları anasının evine.

Ben herzaman derim, hanıma beyaz eşya hariç bu konuları sormam bile. Kadınların yüzde 90'ını bü işlerden çünkü anlamıyor. Hanımın aklına uyarsan sonun mezbaya gidem eşşekten kötü olur.

talo176
23 Ağustos 2018, 20:01
Diyelim arkadas 215 bin avro aliyor bankadan (ev/grunderwerbsteuer/notar) ve 2% den aliyor arkadasimiz, tilgung u da 2% den.. o zamqn yaklasik 720€ aydati var ve 45 senede borcu bitmis oluyor..
4% tilgung da 23-24 senede biter, ama aydat 1075€..
+ nebenkosten ve + grundsteuer.. bu da nerden baksan toplam 250-300€

Iyi hesap etsin arkadas..
Birbey arkadasimiz yazdigi gibi, 23-24 sene de bitirmek istiyorsa 1375€ ödemeli ki cabuk bitsin diye, yasini bilmiyorum arkadasin, ama yas 40 in üzeri ise, zaten banka 4% tilgung a baglar..
2000€ maas ile cok sıkıntı yasar!!

Schenkungssteuer da gelir üzerine büyük ihtimal..
Bir de esi sinin kardesleri de varsa, onlar da ister payini..

webci
23 Ağustos 2018, 20:20
Bunda anlamıycak ne var Usta, arkadas sormus eigene kapitalsiz kredi almak mümkünmü diye,bende cevap olarak gelirin iyi olursa bir banka bulabilecegini yazdim.
ikinci mesaji horoz ustaya yazdim.
pekala ben sana sorayim 2000eur aylik gelirle sen o borcun altina girermisin
Aslinda ayni dusunceyi savunuyoruz...

cassano
24 Ağustos 2018, 12:19
Evin tek geliri 2000 Euro ise bence cok zor. Insanin giderleri cok.
Giderleri saymaya gerek yok. Isterseniz sayarim :)

Arkadasin yasi da önemli. Hangi isde, ve is firmasi saglam mi?

moralist
24 Ağustos 2018, 13:55
Ne olcak wohngeld alir idare eder

webci
25 Ağustos 2018, 23:31
Arkadas 40 yasindan sonra ev almak kolelikten baska bir ise yaramaz..
Kirada yasadiginiz gunler en iyi gunleriniz olacaktir..
Bu islere erken baslamakta fayda var..
Ese dosta fors atmak icin alinirsa bedeli cok fena olur..onun bunun icin degil kendiniz icin yasayin..burada hanimlara laf atmis gibi olmayalim ama onlar hersey ister,ama bu isler hesap kitap isi..aynen turkiyenin kirik ekonomisi gibi olmak istemeyenler bin ölcsün bir alsin..
Iyi dileklerimle..

ffb
26 Ağustos 2018, 12:37
Evin değeri neye kaynaklanarak 650.000 EURO olduğunu bilmiyorum. Bir Gutachter bunu tespit ettiyse bir bankadan Eigenkapital olmadan kredi almanda problem olmaz.
Arkadaslarin yazdigi gibi senin maaşınla krediyi ödemen zor. Buradan (https://www.immowelt.de/immobilien/finanzierungsrechner.aspx)kendine göre bir hesap yapabilirsin.

Niyetin evi alip sonra kazançla satmak istiyorsan. Üç sene içinde oturduktan sonra Spekulationssteuer (https://www.financescout24.de/wissen/ratgeber/spekulationssteuer)ödemeden satabilirsin.

aqua05
26 Ağustos 2018, 22:14
Anlamadığım konuyu açan arkadaş konuyu unuttu herhalde ne bir teşekkür butonu kullanmış nede bir cevap yazmış.

webci
27 Ağustos 2018, 14:08
Coguda es,dost icin soruyor..
Cevabini alinca da bir daha ugramiyor..

delikanli81
27 Ekim 2018, 00:36
almanin zarari olmaz.

hic olmadi evi satip, madem 650.000 degeri, geri kalan 350-400.000 euroya güzyel genis bir ev alabilirsin.