PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tamirci cami kirdi

aksarayli
09 Ağustos 2018, 23:52
iyi aksamlar arkadaslar

Pazartesi günü arabanin silecekleri calismiyordu tamirciye gittim ,silecegin motoru bozulmus dedi cikma bir motor takalim uygun olur dedi neyse tamam dedim.

silecekleri cikartirken bayagi zorlandi cikarmak icin cekic felan kullandi bayagi korktuk arkadas ile cami kiracak diye. neyse isini halletti ücretini ödedim rechnung felan vermedi.

Bugun fark ettim ,arabanin cami silecegin takildigi, cekicle vurdugu yerden cam catlamis iki karis felan.

Tamirciye gittim hemen gösterdim cam catlamis diye adam inkar etti ben kirmadim diye.

simdi hukuksal olarak ne yapabilirim avukat sigortam var.cok zoruma gidiyor üc kurus icin inkar etmesi

webci
09 Ağustos 2018, 23:57
Rechnung yok..nsl ispat edecen..
Yamuk rechnungu kirdigi icin vermemis..

aksarayli
10 Ağustos 2018, 00:03
arkadas vardi yanimda,catlagi bugün fark ettim arabaya binince.
Seni Allah'a havale ediyorum dedim birden ilkindi ama para tatli geldi, inkar etti.

webci
10 Ağustos 2018, 00:15
Yaninda arkadas vardi ise avukatindan termin alip bir dene..bakalim sigorta kabul edecek mi..keske camin rechnung unu alsaydin..galiba turktu..
Gecmis olsun,olur boyle seyler..fazla zorlama..unutmadan tarih ve saatini biryere yaz..illaki gidip orada yaptirdin,yoksa o adami rasgele oradan gecerken tanimadin...

aksarayli
10 Ağustos 2018, 00:20
sigortaya gittim teil kaskom vardi 150 ödemen gerekli dedi,durduk yere tamircinin hatasindan bu parayi ödemek cok agrima gidiyor.

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 00:37
Aksarayli, bos ver öde 150 Euroyu ve konuyu kapat.

Senin yasin kac bilmiyorum, benim henüz 37 ama sunu ögrendim hayatda, bela ve serden uzak durcaksin. Lanet olsun, haram et, konuyu kapat. Daha fazla sinir olma.

Avukata vereceksinde ne olacak. O inkar edecek. Senin arkadasini sahit olarak saymacaklar, cünkü taraf birisi. Hukukta buna "Befangenheit" deniyor. Yani su demek, seni taniyan, hep seni tutar demek.

Hakimde ikinizede bir firca cekecek. Diyecek masraflar yari yariya. Mecbur hakim dedigi icinde hersey Rechnunglu olacak. O tamircide sana öyle bir Rechnung yazacakki sana 150 Euro'dan daha pahaliya mal olacak. Eger cok mikrop bir insansa birde gece gelir arabana torna vida ile tekerini patlatir veya arabani cizer gider al ondan sonra sana bela tam. Birseyde ispatlayamazsin.

Senin yine iyi 150 Euro hal ediyorsun. Benim arabada bir bozuk vardi, öndeki sigorta kutusu Rechnungsuz degisti, birde sigorta kutusu degilmis. Spezialwerkstatt oldugu icin üc kere gittim geldim. Bir gidip gelmek 180 km. Birde 200 Euro param gitti. Ama adam birsey diyemiyorsun. Zaten hepsi acayip acayip tipler.

Olaya söyle bak, 150 Euroya yeni bir cam takiliyor. Ayna gibi cam. Eskisi zaten zedenlenmis cizilmistir.

Birde ben sunu ögrendim, artik öyle bilinmeyen freie Werkstattlara gitmiyorum. Az buz taninmis freie Werkstattlara gidiyorum. Ha o bes para etmeyen Werkstattlar 100 Euroya mal ediyorsa bana 150 Euroya mal oluyor. Ama bir sikayet edecek yerin var yine. Bir patronu var.

Benim böyle cok paralarim gitti. Ama Allah büyük. Hep fazlasi ile geri verdi. Arabami parkta cizdiler. Forumda görmüssündür belki. Bir cizige adamlar 4800 Euro para yazdi. Bende gözün yasina bakmadim aldim. Benimde kimse gözümün yasina bakmiyor.

Insallah sigortaya camci kirdi demeseydin. Yoksa ödemezler. Kayita gecmemistir insallah. Gecmediyse sigortaya gitme. Telefon et. Seni en yakin onlarin anlastigi camciya yönlendirirler. Istedigi camciya gidemiyorsun.

aksarayli
10 Ağustos 2018, 00:46
Aksarayli, bos ver öde 150 Euroyu ve konuyu kapat.

Senin yasin kac bilmiyorum, benim henüz 37 ama sunu ögrendim hayatda, bela ve serden uzak durcaksin. Lanet olsun, haram et, konuyu kapat. Daha fazla sinir olma.

Avukata vereceksinde ne olacak. O inkar edecek. Senin arkadasini sahit olarak saymacaklar, cünkü taraf birisi. Hukukta buna "Befangenheit" deniyor. Yani su demek, seni taniyan, hep seni tutar demek.

Hakimde ikinizede bir firca cekecek. Diyecek masraflar yari yariya. Mecbur hakim dedigi icinde hersey Rechnunglu olacak. O tamircide sana öyle bir Rechnung yazacakki sana 150 Euro'dan daha pahaliya mal olacak. Eger cok mikrop bir insansa birde gece gelir arabana torna vida ile tekerini patlatir veya arabani cizer gider al ondan sonra sana bela tam. Birseyde ispatlayamazsin.

Senin yine iyi 150 Euro hal ediyorsun. Benim arabada bir bozuk vardi, öndeki sigorta kutusu Rechnungsuz degisti, birde sigorta kutusu degilmis. Spezialwerkstatt oldugu icin üc kere gittim geldim. Bir gidip gelmek 180 km. Birde 200 Euro param gitti. Ama adam birsey diyemiyorsun. Zaten hepsi acayip acayip tipler.

Olaya söyle bak, 150 Euroya yeni bir cam takiliyor. Ayna gibi cam. Eskisi zaten zedenlenmis cizilmistir.

Birde ben sunu ögrendim, artik öyle bilinmeyen freie Werkstattlara gitmiyorum. Az buz taninmis freie Werkstattlara gidiyorum. Ha o bes para etmeyen Werkstattlar 100 Euroya mal ediyorsa bana 150 Euroya mal oluyor. Ama bir sikayet edecek yerin var yine. Bir patronu var.

Benim böyle cok paralarim gitti. Ama Allah büyük. Hep fazlasi ile geri verdi. Arabami parkta cizdiler. Forumda görmüssündür belki. Bir cizige adamlar 4800 Euro para yazdi. Bende gözün yasina bakmadim aldim. Benimde kimse gözümün yasina bakmiyor.

Sanirim bende öyle yapacagim, zaten cok rahatsizim araba dahi kullanamiyorum ,o yüzden arkadas götürmüstü tamirhaneye,kalan zamanda da hanim kullaniyor.

SIKINTI zaten gelmiyor bana Allah büyük bakalim.

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 00:51
Hayirdir niye araba kullanmiyorsun?

aksarayli
10 Ağustos 2018, 01:06
beynimde tümör var cift görüyorum,sol tarafimda felcli.

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 01:11
Hey Allah'im Yarabbim ya. Büyük gecmis olsun. InsAllah iyi huyludur bari.

Dualarimiz seninle. Maalesef bu kafadaki tümör rahatsizligi son yillarda cok artti. Cevremdede var. Neyden geliyor bilmiyorum. Acaba su Wlan, cep telefon vericileri falan mi yapiyor diye düsünmüyorum degilim.

Böyle bir durumda, bos ver 150 Euro ver gec. Hic ugrasma. Ne kadar cok beladan uzak durursun sagliklida olsan, sagliksizda olsan daha iyi. Allah cok sükür hepimize az veya cok veriyor. Hepimizin sicak yemegi, sicak bir yatagi var. Su üc günlük dünyada hepimizin nefesi sinirli.

Bak herkese örnek olsun diye basimdan bir geceni anlatayim, Allah'in ne kadar büyük oldugu ve en önemlisi var oldugunu ispatlamak icin:

Ben 16 yasindan beri calisirim ve annemden hic harclik almadim. Isimde cok sükür hep ras gitti. Birgün Tomtom navigasyon aldim. Adama parayi aldi yollamadi. Bende izine gidecegim ve lazim. Adama dedim parayi geri yolla. Gecmis gün yanlis hatirlamiyorsam 230 Euro'ydu. Adam 220 Euro olsun bir kac gün bekle dedi. Olmaz dedim. Adam yine mail atiyor 210 Euro olsun diyor. Olmaz dedim, izine gidecegim. Evde balkonda oturuyorum annem cikti geldi ertesi gün. Balkonda durup durup dururken annem cikardi bana 20 Euro uzatti. Anne bu ne dedim. Ne bileyim dedi, icimden,öyle geldi. Annemin bu navi olayindan haberi yok. Ensendem bir sicak su indi. Hemen sok su parayi cebine dedim. Annem dedi, ne oldu ya, dedim sorma. Hanima dedim, hanim ben bu 20 Euro alsaydim adamin zor durumdan yararlanip belki basimiza ne is gelecekti. Allah'da almadin diye ödüllendirmek istedi.

aksarayli
10 Ağustos 2018, 01:15
Sagol, iyi dileklerin ve duan icin ,sükür iyi huylu iki defa aldirdim ameliyat oldum, tekrar cikti.Cok sükür bugünümede.

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 01:21
Ne demek ustam. Emekli oldun insAllah. Hukuki olarak yapabilecegim birsey varsa söyle. Tabiki ücret falan talep etmeyiz. Aklina birsey gelmesin.

aksarayli
10 Ağustos 2018, 01:25
Tesekkür ederim ilgin icin ,birsey olursa haber ederim sagolasin.

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 01:27
Herzaman...camida bos gec. Kafani daha cok yorma. O kisi senin felci oldugunu görmüstür herhalde. Demekki o kadar vicdanisiz birisiymis.

Türk müydü o tamirci?

aksarayli
10 Ağustos 2018, 01:30
evet türk'tü

simdi onu yolda görsem bilemem kim oldugunu ,hatirlayamiyorum yüzleri.

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 01:33
Of, birde Türk. Nasil evinde rahat yatiyorsa artik.

Hic merak etme, kimsenin yaptigi yanina kar kalmiyor. Er veya gec kör bir tarafindan cikiyor. Allah'tan benim tek diledigim, kör yanindan derken, o kisilerin kör yanindan ciksin derken cocuklarindan cikmamasi.

Sonra iflas ediyorlar falan, sonra Allah'im ben niye böyle oldum. Evin bereketini kaciriyorlar.

Bosver tanima daha iyi.

cakal67
10 Ağustos 2018, 01:43
sigortaya gittim teil kaskom vardi 150 ödemen gerekli dedi,durduk yere tamircinin hatasindan bu parayi ödemek cok agrima gidiyor.

ilk önce bi gecmis olsun diyeyim simdi kardes acaba diyorum cam catlak olamazmiydi? daha önce fark etmemis olabilirsin yani olur ya seytan insana vesvese vermek icin bu sadece bi görüs kizmayin bana, yok yüzde yüz eminim diyorsan tamirci kirdi diye bu tamirci Hobby Werkstatt gibi kisilerse ugrastirir derim benim tanidigim camci var eger teilkaskon varsa ve benim yakinimdan geliyorsan o dedigim camciya yaptirariz cami 150€ yu vermeden halederiz yani cebinden para cikmadan haledebiliriz dedigim gibi Recklinghausen civarlarindan geliyorsan yardimci olabilirim ha illa ugrasmak istiyorum dersen yinede sen bilirsin teklif var israr yok ve gecmis olsun Allah sifalar versin

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 01:52
Önceden kirik olacagi düsük ihtimal. Cünkü silgec takildigi icin fark etmis.

Ha söyle olabilir, cami vurunca catlamistir. Sonra araba biraz sürat yapinca rüzgarin basinci ile catirdamis olabilir.

Ama ne olursa olsun, camdaki motora cekic ile vurursan tabiki o enerji nereye gidecek? Motordan devam cama.

Silgec motorun orasi küf pas yapmaz. Yani normalinde püf noktasini biliyorsan, onun bir cikarma teknigi vardir. Original Werkstatt olsa kaba kuvvet ile degistirecek degil ya.

Benim 1995 C-Klasse vardi. Mercedesde Ausbildung zamaninda yapmis bir arkadas silgeci bir sefer nasil söktügünü gördüm baska bir C-Klasse'de. Görmesem hayatda cesaret etmezdim. Ama adam püf noktalarini biliyordu. Bende dikkatli izledim. 6 ay gecmedi benim silgec motoruda bozuldu. Bir saatde söktüm degistirdim. Sonra baska bir arkadasi bozuldu, benim degistirdigim biliyordu, yarim saatde onunkini degistirdik. Aradan bir yil gecmedi o arkadasin bacanagininkide bozuldu. Onunkinide yarim saatde degistirdik. Megerse o model Mercedeslerde hastalikmis.

Para pulda almadik. Almamda zaten. Hanimlari cay kahve getirdi ictik yeter. Dostluk hemen para karsilgi olmaz. Gün gelir, seninde ona isin düser, ödesmis olursun. Bu kadar basit.

aksarayli
10 Ağustos 2018, 01:52
Sagol Allah razi olsun ,bana cok uzaktasin bulundugum yerde de varmis arkadas arastiracak Beteiligung almayan yer bulursam orda yoksa 150 € mecbur verecegim.

Yok cam kirik degildi eminim iki karis catligi fark ederdim. simdi belkide daha da fazlalasti.

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 01:55
Nerde kaliyorsun Aksarayli?

Sunuda unutmayin. Teilkaskoda istediginiz tamirciyi cam icin gidemiyorsunuz. Bagzi sigortlar diretiyor, illaki bizim anlasmali oldugun yere gideceksiniz diye. Basima geldi benim.

aksarayli
10 Ağustos 2018, 01:58
berlin yakinlarinda

cakal67
10 Ağustos 2018, 02:02
Önceden kirik olacagi düsük ihtimal. Cünkü silgec takildigi icin fark etmis.

Ha söyle olabilir, cami vurunca catlamistir. Sonra araba biraz sürat yapinca rüzgarin basinci ile catirdamis olabilir.

Ama ne olursa olsun, camdaki motora cekic ile vurursan tabiki o enerji nereye gidecek? Motordan devam cama.

Silgec motorun orasi küf pas yapmaz. Yani normalinde püf noktasini biliyorsan, onun bir cikarma teknigi vardir. Original Werkstatt olsa kaba kuvvet ile degistirecek degil ya.

Benim 1995 C-Klasse vardi. Mercedesde Ausbildung zamaninda yapmis bir arkadas silgeci bir sefer nasil söktügünü gördüm baska bir C-Klasse'de. Görmesem hayatda cesaret etmezdim. Ama adam püf noktalarini biliyordu. Bende dikkatli izledim. 6 ay gecmedi benim silgec motoruda bozuldu. Bir saatde söktüm degistirdim. Sonra baska bir arkadasi bozuldu, benim degistirdigim biliyordu, yarim saatde onunkini degistirdik. Aradan bir yil gecmedi o arkadasin bacanagininkide bozuldu. Onunkinide yarim saatde degistirdik. Megerse o model Mercedeslerde hastalikmis.

Para pulda almadik. Almamda zaten. Hanimlari cay kahve getirdi ictik yeter. Dostluk hemen para karsilgi olmaz. Gün gelir, seninde ona isin düser, ödesmis olursun. Bu kadar basit.

evet haklisin kardesim normalinde bagzi seylerin usulu ve teknigi var en kolay yolu abzieher bu silecekler icin yillardir bu isi yapdigimdan dolayi tercübe yanliz bizim insanimizdaki sorun para vermiyecek Ayda yilda bi silecek cikaracamda ne gerek var abzieheri misali lan öküz tamirciysen bu isten para kazanmak istiyorsan alacan gerekli malzemeleri mecbursun almaya keara girecekya ne gerek var ona misali la cekisle girilirmi o ise dedigin gibi oraya vuruyorum derken cekis bi kaysa ve kaymisda al kazanacagin 50€ du Allahdan korkarsan adamin camini yaptirirsin 50 kazanacagin yerde gitdi 400ile 800€ arasi egerki Allah korkusu yoksa aksarayli kardesimizin basina geldigi gibi ben yapmadim der serefsizligini gösterir malisef bizim insanimiz

cakal67
10 Ağustos 2018, 02:03
berlin yakinlarinda

ooo bayada varmis kardesim gezmeyi seversen gele bilirsin kapim herzaman aciktir misafirim olursun kardesim basim üstünde yerin var

aksarayli
10 Ağustos 2018, 02:05

Sunuda unutmayin. Teilkaskoda istediginiz tamirciyi cam icin gidemiyorsunuz. Bagzi sigortlar diretiyor, illaki bizim anlasmali oldugun yere gideceksiniz diye. Basima geldi benim.

Benimde aklima geldi ,yaptirmadan önce bi sorarim sigortaya,sagolasin.

ooo bayada varmis kardesim gezmeyi seversen gele bilirsin kapim herzaman aciktir misafirim olursun kardesim basim üstünde yerin var

Sagol Allah razi olsun,teklifin yeter.

cakal67
10 Ağustos 2018, 02:09

herseyin yol ve yorgani var Usta ha o gibi sigortalar genelde ucuz sigortalar büyük sigortalarda böyle bi kanun yok bildigim kadariyla Nürnberger gohter alianz das provizional Axa huk gibi sigortalarda o gibi anlasmalar yok cünki bu saydiklarim sigortalardan gectim hic bir sorunda yasamadim benim canim SIKILSA arabanin ön cami denisti diye arka camlari tönen yaptirdigim icin yani biraz tercübem var :-))

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 02:10
Berlinde bulursunda, ancak para almadan yapmak yasak. Sigortalar Rechnung görmek istiyor. Cogu Werkstattlar yinede senden 150 Euroyu aliyor, ama onun yerine sana Gutschein veriyor, yani diyorki arabanda 150 Euroya kadar bir tamir veya yag degistirme gibi hizmet kostenlos alabilirsin.

Ama 150 Eurodan kacagim derkende, yine doluya tutulma. Cam degistirmek icin spezial arac gerecler lazim. Bazilari tornavida ile cami gangirta gangirta cikariyor. Sakin yaptirma. Camin altini ciziyorlar ve yarin ordan küf basliyor.

Mesala bunlarin yaptigi gibi yapma. Cize cize degistiriyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=6MDt0v0X6iM

Uzamanlar bak nasil yapiyor:

https://www.youtube.com/watch?v=tfOBqgw7eyg

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 02:13
herseyin yol ve yorgani var Usta ha o gibi sigortalar genelde ucuz sigortalar büyük sigortalarda böyle bi kanun yok bildigim kadariyla Nürnberger gohter alianz das provizional Axa huk gibi sigortalarda o gibi anlasmalar yok cünki bu saydiklarim sigortalardan gectim hic bir sorunda yasamadim benim canim SIKILSA arabanin ön cami denisti diye arka camlari tönen yaptirdigim icin yani biraz tercübem var :-))

Zaten onlarda fazlasi ile ödedin.

Artik eskisi gibi degitirmiyorlar cam degistikten sonra belirli bir süre kalmasi gerekiyor Werkstatt'da. Sigortalar ansisin gelip denetliyor. Cami bulmazsa dolandiricilik sayiliyor.

cakal67
10 Ağustos 2018, 02:18
Zaten onlarda fazlasi ile ödedin.

Artik eskisi gibi degitirmiyorlar cam degistikten sonra belirli bir süre kalmasi gerekiyor Werkstatt'da. Sigortalar ansisin gelip denetliyor. Cami bulmazsa dolandiricilik sayiliyor.

Dogru haklisin o yüzden benim dedigim camciya gidiyorum cama bakiyor herangi bi camda Kücük Kücük tas izleri var mi diye varsa önce cami denistiriyoruz 3ay sonrada arka camlari tönen yaptiriyorum sigortadan gelseler bile camin Baujahre ye bakiyorlar tutuyor hadi eyvallah ve bu dedigim camci bildigimiz camcilar gibi Rechnung falan yaziyor sigortalara gönderiyor ben birtek imza atiyorum digerini o haleiyor zaten o yüzden de beni genelde 4kez schaden bildirdigim Zaman sigortadan atiyorlar hahahahaha geciyorum baska sigortaya :-)) ama simdiki arabada camlari tönen yaptiramiyorum fabrika cikisi getönt o yüzden sigortalar simdilik kurtuldu benden :-))

Birbey 3.0
10 Ağustos 2018, 02:27
Bunlar degistiriyor, ama 150 Euro karsiliginda birsey alabiliyorsun. Cok birsey vermiyorlar, ama baskasini bulamazsan, zararin neresinden dönersen kardir. Mesela TÜV parasini karsiiyorlar. Nerden baksan 90 Euro.

http://autoglas-kreuzberg.de/lesitungen/scheibentausch-wunschpraemie/

Ancak mutlaka burdan Berlin'den arkadaslar vardir. Onlar daha iyi bilir. Yardimci olurlar tahminim.

aksarayli
10 Ağustos 2018, 12:23
Biraz önce tekrar tamirciye gittim, icime sindiremedim .tekrardan kendisinden olmadigini söyledi bende gutachten yaptiririm neden oldugu ortaya cikar dedim.öyle böyle derken katki payinin yarisini ver dedim 75 € ya anlastik.,tamirci ile olayi kapattim.

Hepine tesekkür ederim.

fuk_18
10 Ağustos 2018, 20:49
bu 150 euro sb vermek zorunda degilmiyiz bazi arkadalar almayan yerler var demis de anlamadim orasini tam olarak

hOrOz
10 Ağustos 2018, 20:56
bu 150 euro sb vermek zorunda degilmiyiz bazi arkadalar almayan yerler var demis de anlamadim orasini tam olarak

bazı camcılar kağıt üzerinde illegal oyun yapıp SB yi de fiyata yüklüyorlar bu sefer sende ödemiyorsun

aksarayli
10 Ağustos 2018, 23:55
Sigortaci bizim birlikte calistigimiz yerler var daha iyi büyük firma kafan agrimaz dedi, hic birsey ile ugrasmazsin dedi.

Baska yerde de yaptirabilirsin ama kac paraya yapiyorlar önce bi sor bize getir teklifi bizim onaylamamiz gerek dedi onaylasak bile bu 150 € senden cikar zam olarak dedi.

Dedikleri yere yaptirirsam sigorta yükselmeyecek.

cakal67
11 Ağustos 2018, 01:07
Biraz önce tekrar tamirciye gittim, icime sindiremedim .tekrardan kendisinden olmadigini söyledi bende gutachten yaptiririm neden oldugu ortaya cikar dedim.öyle böyle derken katki payinin yarisini ver dedim 75 € ya anlastik.,tamirci ile olayi kapattim.

Hepine tesekkür ederim.

bu olaya sevindim kardesim gözün aydin demekki neymis tamirci kirmis yoksa niye üstlensinki ben kirmadigim cami niye üstleneyim demi yani :-) tebrikler SIKI adamsin hakkini savuna savuna yarisinida olsa almisin

aksarayli
11 Ağustos 2018, 01:42
inan parasinda degilim ama bu durumu kabullenemedim bir türlü.Zaten kabul etmeseydi sikayetde bulanacaktim gittigi yere kadar.

Birbey 3.0
11 Ağustos 2018, 02:06
Neyse, sansin varmis iyi gitti. Oraya ben olsam gitmezdim. Kötüde bitebilirdi.

Umarim kafan rahatlamistir.

cakal67
11 Ağustos 2018, 02:51
inan parasinda degilim ama bu durumu kabullenemedim bir türlü.Zaten kabul etmeseydi sikayetde bulanacaktim gittigi yere kadar.

anliyorum kardesim tahamül edemiyorsun haksizliga gelemiyorsun ayni bende düsünüyorum is parasinda degil seni cok iyi anliyorum

aksarayli
11 Ağustos 2018, 12:01
Neyse, sansin varmis iyi gitti. Oraya ben olsam gitmezdim. Kötüde bitebilirdi.

Umarim kafan rahatlamistir.

yok zaten kavga dögüs yapabilicek durumda da degilim,ayakta zor duruyorum ama gidip konusmasamda kendi kendi mi yer bitiririm.