PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karadeniz Bölgesinde Sel Felaketi

hekimoglu
08 Ağustos 2018, 22:51
Bugün Dogu Karadeniz Bölgesi Ünye, Fatsa ve Persembe ilcelerinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle bölgede yasayan selden zarar gören tüm yurttaslarimiza gecmis olsun, Allahtan can kaybi yasamadik ama kücük cehennemi gördük diyebilirim.

Birbey 3.0
08 Ağustos 2018, 23:57
Gecmis olsun. Ama bu kacinci ya? Hadi daglari anliyorum. Ancak sehirlerde bile bu selin önüne gecemiyoruz. Hadi sehirde eski yerlesim yerlerinide anliyorum. Ancak yeni yapilan sehir ici yollarda bile biraz yagmur yagsin hemen sel oluyor. Mesela batti ciktilarin oralar. Ya bu mühendisler salak, yada baska birsey var. Benim bildigim, bir yere ne kadar yagmur yagiyorsa ona göre boru dösersin. Oynama payi kalsin diye biraz büyük dösersin.

Izmirde batti ciktilara bakiyorum? Yagmurda gölet oluyor. Ankara'da da ayni, Usak'ta da.

Millet Mars'in 1,5km altinda su buluyor, biz daha hergün yagan yagmur ile basa cikamiyoruz. Bir terslik yokmu bu iste simdi.

moralist
09 Ağustos 2018, 10:19
Takdiri Ilahi dir bu kimse karşisina cikamaz

smeilet
09 Ağustos 2018, 11:07
Can kaybi olmamasi sevindirici.
Allah Milletimizi,Devletimizi ve Vatanimizi her türlü kaza-bela ve afetlerden uzak tutsun.Selden zarar gören bütün yurttaslarimiza gecmis olsun.

hOrOz
09 Ağustos 2018, 12:02
Karadeniz bölgesini bilmeyen için yorum yapmak çok zor ...

ben geçen sene gittim gördüm .. o derelerin yataklarının yazın olan görüntüsü dehşet vericiydi ...

öyle yazın sakin sakin akan derelerin çayların kış görüntüsünü veya ssiddetli yağış sonrasını gözünüzün önünüze getirmeniz gerek

Bölge de düz alan olmadığı için evler ya tepelere yamaçlara veya dere yatak düzlüklerine kurulmuş

bir haftadır yağan yağmuru artık toprak yutamaz taşıyamaz oldu ..

bu doğal bir afet ne kadar önlem alırsanız alın önüne geçemezsiniz

tabiki doğaya yapılan müdahelerinde olaya katkısı var

Neyse can kaybı olmayışı tek sevincimiz ..

daha 2-3 ay önce bizim Aachen da bir olay yaşanmiştı bütün şehir içi su altinda kalmıştı

burada dağdan tepeden gelen bir dere bir çay yok sadece aniden bastıran şiddetli yağmur ve kanalisazyonun çaresizliği

https://www.youtube.com/watch?v=XhdWkNNmCcE

https://www.youtube.com/watch?v=8nhDsrvHRAA

Birbey 3.0
09 Ağustos 2018, 12:06
Horoz sizin orlar zaten bakımsız. NRW tarafı ile Almanya'nın güneyi ile dağlar kadar fark var. Niedersachsen tarafı geri düzeliyor.

mxm
09 Ağustos 2018, 13:32
Bu tür, onlarca senede bir rastlanan asiri yagmurlara karsi hic kimse bir sey yapamaz. Burada anormal bir yagis söz konusu. Avrupa´da da ayni olaylar yasaniyor ve gelecekte bu asiri yagislarin daha da cogalacagi tahmin ediliyor. Zor bir is, nereye ne kadar yagmur yagar bunu hic kimse önceden tespit edemez. Ülkenin tamamini bu yagmura göre düzenlemeye kalkarsan kasandaki para tamamen bosalir.

Birbey 3.0
09 Ağustos 2018, 17:20
MXM aklim erdi eleli her sene yüz yilin yagmuru yagdi yalani var. Bunlar hepsi siyasetcilerin yalanlaridir.

Baksana koskoca köprüler yikiliyor. Eski köprü falanda degil. Yalanada bak. Neymis, su basinci köprünün yapilirkendeki hesaptan daha yüksek cikmis. Körmü daha yüksek hesaplasalarmis.

Almanya'da hersene körpüler denetimden geciyor. Bizde de denetlesinler.

50 sene önce sarki söylenirdi "Carsambayi sel aldi" diye veya "Ordu'nun dereleri kalksa üstüme kalksa" diye, halen dere tasiyor. Adamlar Almanyada derelerin kenarlarina ikinci bir dere yapiyor. Bakti su seviyesi yükseldimi aciyor o suni dereleri ve tasmadan olayi hal ediyor. Bizde halen Allah vergisi diyoruz.

Bak size söleyim, ilk söyleyen benim, yeni yaptigimiz havalimanida basa bela olacak. Daha bugün pistin biri cöktü. Hizli hizli yapiyorlar betonu falan dogru dürüstü kurumadan, sonra niye cöktü. Ha nerden biliyorum? Kahin miyim hayir. Ama yapan zihniyet ayni.

hekimoglu
09 Ağustos 2018, 18:41
Şu an sel felaketi yaşanan bölgenin insanıyım kendimi bildim bileli bu bölgede her yıl Temmuz/Ağustos aylarında şiddetli yağışların sebep olduğu sel felaketi yaşanır.

Çoğu zaman yaşamınıda yitirir bölge insanı, bugüne kadar can kaybı olmamasına sevinirken bugün bir yurttaşımızın yaşamını yitirmesine üzüldük, Allah rahmet eylesin.

Ben bu yaşıma kadar böylesine şiddetli yağmur görmedim bütün gece ve gündüz hiç şiddetini kaybetmeden yağdı gök gürültüsü şimşekten başımızı kaldıramadık böyle doğa olayları heryerde sorun yaşatır benim anlamadığım her yıl sel olan sürekli köprülerin yıkıldığı yerine yenilerinin yapıldığı yine yıkıldığı köprüler nasıl bir mühendislik harikası olabilir bunlar neden araştırılıp soruşturulmaz bilemiyorum.

Birbey 3.0
09 Ağustos 2018, 19:05
Çünkü bilgimiz yok. Daha doğrusu bilgimiz eski veya yetersiz

Gelişmiş ülkeler bilime yatırım yapıyor. Dene yanıl taktiği ile Miyarlarca para harcıyor ama öğreniyor. Bizde yok.