PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sozialamt erstausstattung für möbel...

akbaba
05 Ağustos 2018, 23:36
selam arkadaslar,
benim esim, yasadigimiz yerdeki mülteciler icin, ehrenamtlich yani gönüllü olarak calisiyordu. doktora götürüyor, gelen kagitlariyla ilgileniyor...vs.
benimde tanidigim 3 cocuklu(15,11 ve 5 yasinda) Afgan bir aile var, Adam sag bacagimdan sakatlanmis, amerikan askerleri halka ates acmis, sag bacagina kursun gelmis. sonra afganistandan kacmislar, yürüyerek-tir-tekne-tren ile almanyaya gelmisler. cok iyi insanlar. iltica evinde kaliyorlar, 1 odada 5 kisi yasiyorlar, wc-banyo ortak, rezalet bir yer. 2 senedir ev ariyorlar,bütün belediyelere, WG'lere yazildilar ama mülteci ve 3 cocuk var diye kimse ev vermiyor.
benim kiralik dairelerim var, bir kiracim cikiyor. bu Afgan aileye yardim etmek istiyorum. aileyi cok iyi taniyoruz,iyi insanlar, sozialamt istedigimiz kiranin hepsini vermiyor,780€ kaltmiete istedik, 740€ ödeyebilirlermis.mühim degil dedik,insanlik daha ölmedi. daire 3 oda,onlara yeter.
sozialamt,aileye eve cikarken ev esyalari icin para verecek, ailenin hicbirseyi yok, sozialamt mietvertragla gelin müracaat edin, 3-4 haftadan kac para ev esyasi yardimi olacak bildirirz dedi.
icinizde tecrübesi olan varmi, 5-11 ve 15 yaslarinda 3 cocuklu aileye sozialmt kac para esya parasi verir? verecekleri parayla komple ev dösenecek, mutfak-yatak odasi-cocuk odasi-oturma odasi.

Birbey 3.0
06 Ağustos 2018, 01:16
Akbaba, önce hayir severligin icin tebrik ederim, Allah'dan da sevabini almani dilerim.

Yinede bir kac seye dikkat etmen gerek. Bu insanlar iyi insan olabilir. Ancak kültür farki var. Bu insanlarin bircogu baska kiracilar ile huzur icinde yasayamadigi cok sorun oldugu icin kimse almiyor. Yani ev vermeyen kisiler, insaniyetini kaybettiginden degil, basina gelecekleri yasadiklari icin vermiyorlar.

Ayrica sen devletden büyük degilsin. Devletin kendi daireleri var, onlar vermiyor, sen vermeye kalkiyorsun.

Ayak olayina gelince. Dogru oldugunu nerden biliyorsun? Belki baska haltlar yedi? Belki Amerikan askeri ile catisti da oldu? Kimin safinda yer aldi? Sana talibanliyim diye degilya.

Takdir tabiki senin. Ben sana söyleyim, yarin basina kalkarlarsa bunlari evden cikaramazsinda. Acayip acayip tipler bunlara gelip gidecek. Dertsiz basina dert alabilirsin.

Dedigim gibi, sen devlet degilsin. 780 Euro vermiyorsa Sozialamt verme. Devlet essek gibi baksin. Fazlada acima bu ilticacilara. Bunlarin cogu öyle durduklari gibi mahsun degil. Adam hergün seker gibi, sanarsin hep öyle.

Hele 15 ve 11 yasindaki ilticaci cocuklar cok sorun yasatabiliyorlar. Burda hepsi af buyur hemen kari kiz pesinde.

Birde sunu bil, bu ilticacilar cogu zaman gercek isimlerini vermiyorlar. Hepsi gelirken pasaportunu atiyor. Gaye arastirilmayi önlemek.

Hepsi Irak'lilarda yasanmis seyler. Sen acirsin, ac yazik diye. Birde bir bakmisin, onlar sana acimaz.

Ha simdi bagzilari diyecek ne kadar kötü Birbey. Olabilir, ama insanin icinde biraz kötü düsünce olacakki kendini kullandirmayacak.

Illaki sen bunlara evi vermek istiyorsan, belediye baskanin sikayet et, ben vermerk istiyorum, Sozialamt tantana ediyor diye, bak hemen 780 Euro'yu nasil verecekler sana.

Mobilya olayina gelince. Tahminin en fazla 2000 - 3000 Euro verirler. Tahminim 2000 Euroyu belki biraz gecer. Bunlar diyecek, gidin ikinci el alin herseyi.

akbaba
06 Ağustos 2018, 20:26
Birbey 3.0 arkadasim cok tesekkürler yazdiklarin icin, bu yazdiklarini bizde düsünmedik degil, benim 21 yasinda oglum var, oglumda ehrenamtlich mülteci genclere yardim ediyordu,bizler insani düsünüyoruz, darda kalmis din kardeslerimiz diyoruz ama oglum neler anlatiyor bir bilsen, iclerinde uyusturucu kullanan-satan, cok kötü bir sürü insanda varmis. sen yazdiklarinda haklisin, ama bu insanlarin hepsinide ayni kefeye koymamak lazim, nasilki kac cesit Türk var, bunlarin icindede iyi insanlar var.
biz bu aileyi senelerdir taniyoruz, adamin ayagina protez takilmasi icin esim cok ugrasti, cocuklarin gözünün icine bir kere baksan, seninde icin kaynayacaktir.cok düzgün insanlar. cok haklisin kültür farki var, ama cocuklar 3-4 senedir almanyadalar, iyi bir yoldalar, kendi kültürleriyle almanya hayatina alisiyorlar, cocuklar cok kabiliyetli ve cabuk ögreniyorlar.
ben 1993'de almanyaya geldim, benide almanlar dislayabilirdi, ama bana sans veren biri cikti, bütün Türkler kötüdür diye düsünmeyen bir alman beni ise aldi, hepinizede biri bir sans vermistir, bu aile senelerdir ev ariyor ama mülteci olduklari icin kimse vermiyor, aynen yazdigin gibi Babalari belkide talibandi ama cocuklar büyüyecekler ve insallah topluma yararli insanlar olacaklar, benimde bir tuzum olursa ne mutlu bana.
3 aylik kaution icin, sozialamt bize parayi verecek, ailede heray bunun faizini sozialamta ödeyecek dendi bize.
mobilya icin 2000€ nedir? 3 oda ev, mutfak-yatak-dolab-beyaz esyalar, bu para neye yeter? gercekten 2000€ verirlerse, para isteyebilecegimiz baska bir yer yokmu?
mülteciler büyük bir binada kaliyorlar,bina sahibi mülteci basina 400€ aliyor, 2020'ye kadarda vertrag yapmis, bizim aile 1 odada yasiyor, mutfak ve banya ortak, yani 1 oda icin alman devleti 2000€ baskasina heray veriyor, ben 780€ aylik kira istiyorum, ancak 740€ veriyorlar, esya parasida 2000€ bunlar anlasilacak gibi degil.

Birbey 3.0
06 Ağustos 2018, 23:03
Ustam, kötü anlamda demiyorum, gerçekten cennetliksin.

Takdir tabiki senin. Ama adamın ayağı protez. Hiç bir zaman işe gidemeyecek. Kirayıda hiç aksatmadan öndendiği içinde çıkaramazsın. Bir söz vardır. Acıma fazla, acıncak halen düşersin. Bunlar insan zarrafı. Arap kökenler, peygamber efendimiz hariç tabiki, çok nankör millet. Yardımı et, ama evine sokma.

Miktarı tahmin olarak söyledim. Belkide fazladır. Ama mesela 3000 Euro niye yetmesin. Kimse kusura bakmasın, hazır aramasınlar. 5 yatak IKEA'da 500 Euro. Matratze ile 700 - 800 Euro. Buzdolabı 300 Euroya idare edecek seklide var. Basit bir mutfak 900 Euro. Basit bir koltuk ve masa 500 Euro. Poco ve IKEA'ya git bulursun. Gerisinide kendileri alacak.

Tekrar iyi düşün. Ayağını kurşun yemiş diyorsun. Roket düşmüş demiyorsun. Amerikan askeride olsa, laf olsun diye ayağına sıkmaz. Saldırdıki, sıktı. Roket desen anlarım. Kimse nereye düşeceğini kestiremez. Günahını almayım, ama nerden biliyorsin bu adamın katil bir terörist olmadığını? O acıdımı bakalım?

Birde biliyorsun demi, dünaynın eroin üretme merkezlerinden biride Afganistan. Ailecek hint kerevizi ekip satanlar var tarlalarında orada. Onlar kimsenin yavrusuna acımadı.

Fazlada sokulma bu mültecicilere. Bunlara bir kere nein de, bak aniden sana karşı nasıl davranıyorlar.

İllaki yardım edeceksen, Arakanlıya yap. Hiç yoktan ne olduğunu görüyoruz.

Gözlerin içine bakma fazla. Biliyorlar senin çok yumuşak gönüllü olduğunu.

21 yaşında oğlum var demişsin. Oda yardım ediyor demişsin. Allah korkusun, ama bir gece bunlar oğlunu dövmeye kalkarlarsa saşma.

Bak Irak'lılarda geldi. Kaçı burda rahat durdu? Hiç biri bir baltaya sap olmadı. Millet dindaşımız diye yardım etti. Sana soruyorum, Irak'lılar 10 seneyi geçti geleli. Kaçı bunların yardım eden camilere veya Türk'lere yardımları dokandı? Nerede bunlar? Ramazan'da beleş yemek veriliyor diye 1 ay geliyorlar. 11 ay sonra yoklar. Masayı bile toplarken yardım etmiyorlar bırak terafi namazını kılmayı.

Dediğim gibi, arap olduktan sonra böyle.

Her Türk aynımı demişsin. Doğru aynı değil. Ama bunların buraya gelipde uyum sağlayanını ben görmedim. Bir sürü Irak'lı geri döndü. Ne halt yiyorlar orada şimdi? Terrör örgütlerine hizmet ediyorlar büyük ihtimal.

Takdir senin. Senide takdir etdim. Ama sokulma bunlara. Hele çocuğunu ve karını asla.