PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya'daki ayliklar Türkiye'ye nasil ödenir

Birbey 3.0
05 Ağustos 2018, 00:05
Arkadaslar, sik sik maalesef kendi kafasina göre Almanya'daki emekli parasini Almanya'daki Türk bankalarina aktarip sonrada Türkiye'den cekenler var. Yada burdaki Alman hesabindan parayi Türkiye'de kart ile ceken var. Bu olay illegal bir durumdur. Izlenemsi gereken hukuki prosedür kurumdan kuruma degisir.

Deutsche Rentenversicherung Baden-Württemberg, Deutsche Rentenversicherung Bayern Süd, Deutsche Rentenversicherung Berlin-Brandenburg, Deutsche Rentenversicherung Braunschweig-Hannover, Deutsche Rentenversicherung Hessen, Deutsche Rentenversicherung Mitteldeutschland, Deutsche Rentenversicherung Nord, Deutsche Rentenversicherung Nordbayern, Deutsche Rentenversicherung Oldenburg-Bremen, Deutsche Rentenversicherung Rheinland, Deutsche Rentenversicherung Rheinland-Pfalz, Deutsche Rentenversicherung Saarland, Deutsche Rentenversicherung Schwaben, Deutsche Rentenversicherung Westfalen kurumdan emekli ayligini alan kisiler, eger ücüncü bir ülkede, mesela Avusturya, yada baska bir ülekde calismisligi yoksa, dosya bu kurumlardan Deutsche Rentenversicherung Nordbayern, Bayreuth'e, gecer ve Türkiye'ye parayi o kurum direk olarak Türkiye'ye öder.

Emekli ayligini istediginiz bankaya havale ettiremezsiniz. Deutsche Rentenversicherung Nordbayern SGK Ankara'ya her ay emekli ayligini bildirir ve SGK parayi Türkiye'de ikamet ettiginiz en yakin Ziraat Bankasina yatirir. Ziraat Bankasindaki hesabi SGK Ankara kendi acar. Ziraat Bankasinda döviz hesabiniz olsa bile, o hesabi secme hakkiniz yoktur.

Paradan hic bir kesinti olmaz ayliginiz Euro olarak yatar ve Euro olarakda hesaptan cekebilirsiniz. Aksine, eger Türkiye'de ayliginiz varsa, Alman Krankenkassesi prim kesmedigi icin emekli ayliginiz yaklasik 11% artar. Eger Türkiye'de ayliginiz yoksa, Almanya'da yüzde 11% prim devam kesilir ve Alman Krankenkasse'si Türkiye'de devam bakar. SGK'ya özel bir evrak götürmenize gerek yok. SGK otomatiken Türkiye'deki saglik hizmetinizi süresiz acar.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deutsche Rentenversicherung Bund veya Deutsche Rentenversicherung Knappschaft-Bahn-See'den aylik alanlar ise Türkiye'deki istedikleri hesaba istedikleri bankaya parayi yollatabilirler. IBAN ve BIC numarasi mutlaka lazimdir. Paradan Almanyada 5 - 10 Euro kesinti olabilir.

SGK'nin bu durumdan haberi olmadigi icin Türkiye'deki sigortanizi acamaz. Krankenkasse gidip Türkiye'de ayliginiz olup olmadigini söylemeniz lazim. Ayliginiz varsa, sigortanizi kapatir ve aylginiz yüzde 11% artar. Sonra SGK gidip mutat ikametiniz, yani yilinin cogunu artik Türkiye'de yasadiginizi beyan edip sigortanizi actirtabilirsiniz. Eger Türkiye'de emekliniz yoksa Alman Krankenkassesi size T/A 20 diye bir belge verir. Bu bir yil gecerilidir. SGK'ya belgeyi verdigiz an sigortaniz Türkiye'de acilir. Bir yil sonra evragi yenilmeniz gerek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tüm kurumlar hersene Temmuz ayinda Türkiye'de adresinizi yasam belgesi yollar. Bunu resmi bir kurumdan mühürletip geri yollatmaniz lazim. Eger Eylül ayina kadar bu mektup geri gelmezse Eylülde yeniden bir mektup yollanir. Bunada bir cevap gelmezse Kasim ayinda aylik kesilir. Ayligin tekrar baglanmasi 3 ay sürer. Bu süreyi hizlandirmak mümkün degildir. Vay ben ac kaldim, vay sigortasiz kaldim Türkiye'de, bana mektup gelmedi o sizin sorunuz. Eger Türkiye'de posta kutunuz yoksa PTT'de sorumluluk kabul etmiyor. Maalesef posta kutusu kültürümüz yok. Posta kutusu olmadigi icin mektubunuzu bir yere kistirip gidiyor. Sonra kayboluyor. Mutlaka evinize bir posta kutusu takin.

Maalesef cogu insanlarimiz resmi adresini tam bilmiyor veya yol tarifi gibi bildiriyor. Buda PTT'nin isini zorlastirabiliyor. Eksiksiz tam adresinizi muhtarlik veya nüfus dairsinden ögrenebilirsiniz. Mutlaka adresi bildirirken posta kodunuda bildiriniz. PTT'nin sayfasinan ögrenebilirsiniz.

Bilgiler alinti degildir. Izinsiz baska sayfada kuallanilamaz.

Birbey 3.0 / Gercekler

Acemibiri
15 Ekim 2018, 18:29
@Birbey 3.0
güzel konuya deginmissin.Cok tesekkürler.
Benimde söyle bir sorum olacak.

Ben dönüs yapmak icin ugrasiyorum.Benim simdilik Burda emekli ayligim falan yok.Yas gelince gelip emekli olacagim.25 yil bir fabrikada calismisiligim olmus olacak.yani yas 65-67 olunca emekli alacagim iste ne verirlerse.

Neyse benim sorum su.
Türkiyeye dönüs yaptigimda gelirim burdaki Daireden alacagim Kira olacak.
Ben bu Kira parasini Türkiyeden nasil kesintisiz alabilirim ?Ayni emekli parasi gibi nasil getittirebilirim?
Kira icin Burda bir Türk Bankasinda Konto actirip orayami yollattirsam ve onun Türkiyedeki subesinden mi ceksem?
Yoksa su anki Alman bankasindan Türkiyedeki bir bankada acacacagim bir kontoya düzenli yollatirabilirmiyim? Islem parasi falan olurmu? Böyle birsey varmi?
Yada nasil bir yöntem uygulamaliyim??

Birbey 3.0
19 Ekim 2018, 22:53
Bence burdaki bir Türk bankasina gelsin ve Türkiye'de eckarte ile cek. 5 Euro gider belki her cekiste, ama havale ücretinden daha ucuz olur.

Acemibiri
20 Ekim 2018, 01:58
O zaman EC Karte ile cekeceksem su anki Sparkassenin durmasi ve ona gelmesi sorun olmaz.

guesswhosback
20 Ekim 2018, 12:32
Bence burdaki bir Türk bankasina gelsin ve Türkiye'de eckarte ile cek. 5 Euro gider belki her cekiste, ama havale ücretinden daha ucuz olur.

Birbey abi buradaki türk bankalari ( misal: denizbank ) yine alman yasasina göre kurulmus degil mi? Yani degisen birsey var mi ki?