PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çocuk parası alabilirmiyim Türkiyede ikamet

Megatron
19 Temmuz 2018, 00:53
Merhaba arkadaşlar

2 çocuk var Türkiyede ikamet ediyorlar, almanyada
Doğdular 5-8yaşına kadar okula gittiler, Sonra Türkiyeye
Göçtük, lakin almanyada halen oturum yerimiz var.
Göçtüğümüzü kurumlar bilmiyordu bu zamana kadar haber vermedik, daha doğrusu haber vermeyi gerek görmedik. Yaklaşık 7senedir cocuklar için çocuk parası
Alıyorduk, şimdi ilgili kurum çocukların burda olmadığını
Öğrenmiş ve bizden Schulbescheinigung istiyor dolayısıyla hangi seneye kadar Almanyada kaldıklarını. Büyük ihtimal orda kaldıklarını senelerin parasını isticekler
Sorum şu/ çocukların hakkı varmı Türkiyede eğitim görerek vs.. Almanyada ikametleri var ve ora doğumlular.
Ne tavsiye edersiniz, bu işi sonu biraz sıkıntı.
Mahkemeye versem bişey çıkarmı. Tavsiye edeceğiniz avkat.
Tesekkürler şimdiden.

hOrOz
19 Temmuz 2018, 00:57
Merhaba arkadaşlar

Göçtüğümüzü kurumlar bilmiyordu bu zamana kadar haber vermedik, daha doğrusu haber vermeyi gerek görmedik. Yaklaşık 7senedir cocuklar için çocuk parası
Öğrenmiş ve bizden Schulbescheinigung istiyor dolayısıyla hangi seneye kadar Almanyada kaldıklarını. Büyük ihtimal orda kaldıklarını senelerin parasını isticekler
Sorum şu/ çocukların hakkı varmı Türkiyede eğitim görerek vs.. Almanyada ikametleri var ve ora doğumlular.
Tesekkürler şimdiden.

hocam kimi niye mahkemeye veriyorsun

burada sen yasal sorumluluğunu yerine getirmeyip değişikliği bildirmemişsin

imzalayıp verdiğin kağıtlarda her türlü değişikliği bildireceğine taahhüt ediyorsun

sadece kindergeld değil geri ödemek değil eğer yabancılar dairesi de farkına varirrsa 6 aydan fazla yurtdışında olduğunuz için oturma izinleriniz de iptal olur

sonucunuda katlanacaksın

webci
19 Temmuz 2018, 01:20
Keinen Anspruch auf Kindergeld haben hingegen deutsche Staatsangehörige mit türkischer Abstammung, wenn die Kinder langfristig in der Türkei leben...Im dem verhandelten Fall bezog der spätere Kläger Berufsunfähigkeitsrente und war in Deutschland unbeschränkt steuerpflichtig. Er erhielt für seine drei Kinder die entsprechenden Leistungen von der Familienkasse. Im Jahre 2016 äußerte sich der Mann in verschiedenen Schreiben dahingehend, dass er beziehungsweise seine Kinder in die Türkei auswandern würden. Er selbst blieb jedoch in Deutschland. Im nachfolgenden Schriftverkehr mit der Familienkasse konnte jedoch nicht mehr festgestellt werden, dass auch die Kinder noch ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt in Deutschland hatten. Worauf die Familienkasse die Zahlungen stoppte.

Dagegen wehrte sich der Mann mit einer Klage. Allerdings ohne Erfolg..Denn laut Gericht war nicht hinreichend belegt, dass die Kinder im Streitzeitraum einen Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt in einem der in § 63 des Einkommensteuergesetzes (EStG) genannten Staaten hatten. Demnach kann in der Regel Kindergeld nur für Kinder beansprucht werden, die einen Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland, in einem EU-Mitgliedstaat oder einem EWR-Staat (Island, Liechtenstein und Norwegen) haben. Zu diesen Staaten zählt die Türkei jedoch nicht.
Umarim aciklama yeterlidir..
Ispat etmen nachweiss gerekli..

Çocuk parası alınması halinde nelere dikkat
etmek gerekir?
Çocuk parası alan kimse, çocuk parası için kendi durumundaki
ve çocuklarının durumlarındaki önemli olabilecek her değişikliği
derhal Aile Kasası’na bildirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülük,
dilekçe hakkında henüz karar verilmemiş olsa bile mevcuttur.
Bildirme yükümlülüğünü ihlal eden kimse sadece fazladan aldığı
çocuk parasını geri ödemekle kalmaz, ayrıca para cezasını ve
hatta hakkında ceza davası açılabileceğini hesaba katmak
zorundadır.
11. Was muss man beachten, wenn man Kindergeld
bezieht?
Wer Kindergeld beantragt hat, ist verpflichtet, der zuständigen
Familienkasse unverzüglich alle Änderungen in seinen
Verhältnissen und den Verhältnissen seiner Kinder mitzuteilen,
die für den Kindergeldanspruch von Bedeutung sein können.
Diese Verpflichtung besteht auch, wenn über den Antrag noch
nicht entschieden ist. Wer seine Anzeigepflicht verletzt, hat nicht
nur das etwa zu viel bezogene Kindergeld zurückzuzahlen,
sondern muss auch mit einer Geldbuße oder sogar mit einem
Strafverfahren rechnen.
Aile Kasası özellikle aşağıda belirtilen durumlarda derhal
bilgilendirilmelidir.
• Bir çocuk için başka bir merci tarafından çocuk parası veya
kıyaslanabilir bir ödeme yapılıyorsa,
Die zuständige Familienkasse ist insbesondere sofort zu
unterrichten, wenn
• für ein Kind von einer anderen Stelle Kindergeld oder eine
vergleichbare Leistung gezahlt wird,
• Bir çocuk için başka bir şahıs (örneğin Eş) çocuk parası veya
kıyaslanabilir bir yardım alıyorsa,
• Bir çocuk doğar, ölür veya ikâmetgâhını değiştirirse,
(Türkiye`de veya Türkiye ile Almanya arasında da)
• Eğer 18 yaşından büyük bir çocuk, evlenirse veya medeni
halinde başka bir değişiklik olursa,
• Eğer ebeveynden diğeri Almanya’da bir işe girerse,
• Eğer iş ilişkisini iptal edilmiş veya bir aydan daha uzun bir
süre çalışma ücreti alınmamış ise,
• Almanya terk edilmiş ise.
• für ein Kind eine andere Person (z. B. der Ehegatte)
Kindergeld oder eine vergleichbare Leistung erhält,
• ein Kind geboren wird, stirbt oder seinen Aufenthaltsort
wechselt (in der Türkei oder auch zwischen der Türkei und
Deutschland),
• ein über 18 Jahre altes Kind heiratet oder sich sonst sein
Familienstand ändert,
• der andere Elternteil eine Beschäftigung in Deutschland
aufnimmt,
• das Arbeitsverhältnis aufgelöst oder für mehr als einen Monat
kein Arbeitslohn bezogen wird,
• Deutschland verlassen wird.
Yeni bir iş ilişkisine girilmesi halinde, bu hususun
„Veränderungsanzeige“ (değişiklik bildirisi) adlı formüler ile yetkili
Aile Kasası’na bildirilmesi zorunlud.
Wird ein neues Arbeitsverhältnis aufgenommen, so muss dies
der zuständigen Familienkasse mit dem Vordruck
„Veränderungsanzeige“ mitgeteilt werden.
Almanya’yı kesin olarak terk eden ve daha çocuk parası hakkı
olan kimselerin çocuk paraları, talep etmeleri halinde
memleketlerine gönderilir. Ancak bu kimselerin Aile Kasası’na
çocuk parası numaralarını ve adreslerini bildirmeleri gerek..
14. Fazla alınan çocuk parası hangi durumlarda geri
ödenmek zorundadır?
Haksız yere çocuk parası alan kimse bunu geri ödemek
zorundadır. Bununla ilgili olarak Aile Kasası yazılı bir bildiri
gönderir. Geri ödeme yükümlülüğü, Almanya terk edildiği
takdirde de mevcuttur. Meydana gelen borcun tahsil edilmesinde
Türk Makamları yardımcı olmaktadırlar..

Hicbir zaman arbeitsamt cocuk kasasi ve finanzamt a bulasmayin..bunlar devlettir ve tabudur..hicbir mahkeme de veya avukatta sayet sucluysaniz,devleti dolandirdiysaniz hak talep etmeyi birak,kat kat ceza alirsiniz...

avcilar kirali
19 Temmuz 2018, 11:46
Merhaba arkadaşlar

Tesekkürler şimdiden.

Usta yanlis anlama ama sen 30 000 Euro dan fazla haksiz yere para almissin,gelecek cezaya katlanman lazim.Allah yardimcin olsun.insallah basin agirmaz..
194,-Euro x2 Cocuk x 12 Ay x7 sene:32 592 Euro....

Birbey 3.0
27 Temmuz 2018, 21:59
Megatron, af buyur, bal gibi bildiyordun hakkın olmadığını. Ondan gerek görmedin demi?

Zaten senin oturma öldü. Senenin 6 ayından yurt dışında mutat ikameti olan kişini oturumu ölmüştür.

Almanyadaki ikamet zaten geçersiz. Oturmadığın yerde ikametin devam göstermekte suçdur.

Mahkemeye verde gör, hakim birde sana dolandırıcılıktan savcılığa versin.

Türkiye ile Almanya'nın arasında icra anlaşması var. İsterlerse yürürlüğe koayarlar. Dua et koymayıp konuyu kapatsınlar. Sakında Almanya'ya adım atma. Anında götürürler havalimanında.

Kusura bakma, ama haram parayı soruyorsun burada. Nasıl yedirdin çocuğuna şaşıyorum.

Ben bilmiyordum falan hikaye.

Kimse bana tarzım için kızmasın.

bey_tu
27 Temmuz 2018, 23:09
Arkadas Bir Rivayete Göre Yazmayi unutmus Herhalde!
7 Sene Sorgusuz Sualsiz,Alman Kurumundan Cocuk parasi Almak?
ilginc.

Birbey 3.0
28 Temmuz 2018, 15:15
Bence bu konu kapatılsın. Soranın başka sorma hakkı bence yoktur. Üstüne birde onlan tartışıp sinir olmayalım.

Çocuğuna insan nasıl haram yedirir şaşıyorum. Allah'tan tek dileğim, o haram para çocuklardan çıkmasın. Her yeri kul hakkı. İçinde başka dine mensup kişiler olduğu için vergiden ödenende para, helalleşme şansıda yok. Bu dünyayı batırdı, öbürü zaten battı. Allah bile kul hakkını af edemiyor.

OrLoW
28 Temmuz 2018, 16:36
Aynı olayı yaşayan bir aile biliyorum aile türkiyede..

Haksız bir şekilde para aldıklarından dolayı ortaya çıktı nasıl olduğunu tam bilmiyorum ama,

Şimdi aile almanyaya 20 bin euro ödemek zorunda kaldı:)

Yani ortada bir hata veya haksız olay varsa eninde sonunda çıkıyor ve almanya bunu yıllar sonrada tahsil ediyor:D nerede olursan ol

Serkinho
28 Temmuz 2018, 17:09
Herkesin cevresinde öyle insanlar vardir. Gelin olarak Türkiyeye gidiliyor, dogum almanyada yapiliyor, U-Untersuchunglara geri geliniyor. Onlarda herkezden kendilerini akilli zan ederler.

Gesendet von meinem SM-A520F mit Tapatalk

Hakki27
28 Temmuz 2018, 17:20
ALLAH Yardimcin olsun diyecem ama yaptigin harami allah katinda yeri yok bence en iyisi nasil yedigin gibi o parayi da odemelisin geri parayi odersen allah yardimcin olsun deriz.

Megatron
04 Ağustos 2018, 02:10
Herkese toplu cevap vereyim, birincisi cocuklarım ve ben alman vatandaşıyız, bir Alman yurt dışında yaşadı zaman, aynen parasını alır, sadece o bulunduğunu ülke için farkını alırlar, yani kanunen tamamiyle memurun inisiyatifine kalmış Bi olay, lakin Türk kafa olunca bu olay oluyor, bu parayı Alma hakkım var ben almanyada yaşıyorum, ve 7 senedir de parayı cocuklarım gönderiyorum, yani haram maram işine girip kafanıza göre fetva çıkarmayın ya, savundunuz ülke Almanya, devletin kanunları ayet değildir tartışılır o kanunları insanlar yapıyor, çifte standart uyguluyan insanlar. Bu işdende alnımın akıyla çıkıcama inanıyorum. Bişeyi tam bilmeden de konuşmasak bu gerci bizim toplum hastalığımız, yapacak bişey yok

ferhat52
04 Ağustos 2018, 09:41
Herkese toplu cevap vereyim, birincisi cocuklarım ve ben alman vatandaşıyız, bir Alman yurt dışında yaşadı zaman, aynen parasını alır, sadece o bulunduğunu ülke için farkını alırlar, yani kanunen tamamiyle memurun inisiyatifine kalmış Bi olay, lakin Türk kafa olunca bu olay oluyor, bu parayı Alma hakkım var ben almanyada yaşıyorum, ve 7 senedir de parayı cocuklarım gönderiyorum, yani haram maram işine girip kafanıza göre fetva çıkarmayın ya, savundunuz ülke Almanya, devletin kanunları ayet değildir tartışılır o kanunları insanlar yapıyor, çifte standart uyguluyan insanlar. Bu işdende alnımın akıyla çıkıcama inanıyorum. Bişeyi tam bilmeden de konuşmasak bu gerci bizim toplum hastalığımız, yapacak bişey yok
Kusura bakma da yazdigin hic biri birine uymuyor.ILK önce Alman vatandasi oldugunuzu yazmamassin 11 12 gün cevap da vermemissin.Ikincisi Türkiye ye göctük yazmissin simdi de ben Almanya daydim diye yazmissin bir karar ver sen kendin nerdeydin diye.Ücüncüsü parayi almaya hakkin varmiydi ben onu bilmiyorum ama tutmussun hakkim olmasada Almanya dan aldigim para haram degildir diyorsun.

mxm
04 Ağustos 2018, 11:33
https://abload.de/img/kindergeldf3ekb.jpg

Yani eger Almanya´da vergi ödeniyorsa eger o zaman durum farkli bir hal aliyor.

Ilk mesajdan yola cikarak, ben de aile tamamen Türkiye´ye göcmüs olarak anlatiliyor kanisina varmistim, o durumda tabii ki kindergeld alinamazdi.
Kanunlar adaletli veya degil bunun bir önemi yok, toplumun geri kalanlari bu kanuna göre yasadigi icin bu kanunun disina cikma hakkina hic kimse sahip degil.

Bu kafayla gidecek olursak, bize haksiz gelen her kanunu delme cabasina gireriz ve sonucta kaos cikar. Toplum olarak bir arada baris icinde yasayabilmenin tek yolu herkesin kanunlara esit mesafede oldugunun bilincinde olmaktir. Begenmeyen bu ülkede zorla tutulmuyor, bunu da unutmamak lazim. Benim de hic hosuma gitmeyen onlarca kanun var ama ne yapiyorum, isime gelenlerle gelmeyenleri teraziye koyup her seyi oldugu gibi kabul ediyor ve burada yasamima devam ediyorum. Terazinin bana uymayan yani daha agir bassaydi burada tek bir gün dahi kalmazdim.

Birbey 3.0
04 Ağustos 2018, 11:48
Megatron sağın solun farklı oynur.

Ömce ailece göçtük diyorsun sonra Almanya'da yaşıyotum diyorsun.

Karar ver. Hangisi doğru.

Bu arada Almamyada yaşıyorum demeklen yaşanılmış olunmuyor. Abmelduğun falan fark etmiyor. Yılın an en az 183 günü Almna toprağında olması gerek.

Ben bu konudan çıkıyorum, çünkü ya ilkinde bize yalan söyledin, yada ikinciside.

Megatron
04 Ağustos 2018, 11:58
Sağımız solumuz aynı arkadaşım, sözlerimize dikkat edelim, ben konuyu genelleme anlattım, Detayına kadar anlatma ihtiyacı duymadım, bazı arkadaşlar bizi yargılamada, devletten daha meraklı, neyse artık bu kadar yeter buda bu Boarda yazdığım son yazı oldu, destek, bilgi ve moral yerine Bi ton laf işittik, terbiyemi bozacaz yoksa. Yinede tesekkürler herkese, slmlar.

Birbey 3.0
04 Ağustos 2018, 13:25
Yukara ilk yazdığını oku, sonra genel mi değilmi kamu oyu karar versin.

Allah'a emanet ol.