PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bedelliye yeni düzenleme geliyor

hOrOz
18 Temmuz 2018, 14:52
Türkiye deki değişikliklerden sonra yurtdışındakilere de yeni bir düzenleme Meclise sunulmuştur

- 38 yaş sınırı kaldırılıyor

- Bedel 2000€ ya yükseliyor

- uzaktan eğitim >> bunun ne olduğunu anlayamadım önümüzdeki günlerde detayları belli olur

OrLoW
18 Temmuz 2018, 16:08
Tamamen kaldırsalar şunları milleti uğraştırmasalar iyi olur ..

Her haltta AB nin şeyini yakalayacam derken bir zahmet bu konudada tutarlı olsalar iyi olur askerlik konusunda..

Bak almanyaya ne güzel isteyen gidiyor ne bedellisi var ne birşeyi var bu nedir yahu saçmalıktan öte birşey değil..

18 ay askerlik yaptım neymiş ( vatani görev ) parayı verince vatani görevde oluyormuş :) para = vatan borcu

Birbey 3.0
19 Temmuz 2018, 14:04
Orlow para lazım. Döviz kıtlığı var. 2000 Euro geri daha 5000 Euro olacak. Yavaş yavaş geri alıştıracaklar. Fiyatlar hep düştü bütcede açık var.

Uzaktan eğitim = Fernstudium.

OrLoW
20 Temmuz 2018, 18:10
Haklısın para lazım onca savurğanlığın bedelini birileri yüklenmesi lazım.

Başka daha nelere göz dikecekler merak ediyorum para edicek neyimiz var acaba donumuzada göz dikilecek miki !

Arkadaş askerlik yapana bir dert yapmayana bir dert her iki tarafıda halka yontulmuş kazık vaziyeti

Askere gidiyorsun efendim ( sigorta için ) askerlik borçlanması öde bakalım sanki millet kendisi için askerlik yapıyor

zayimoglu37
20 Temmuz 2018, 20:16
Haklısın para lazım onca savurğanlığın bedelini birileri yüklenmesi lazım.

Başka daha nelere göz dikecekler merak ediyorum para edicek neyimiz var acaba donumuzada göz dikilecek miki !

Arkadaş askerlik yapana bir dert yapmayana bir dert her iki tarafıda halka yontulmuş kazık vaziyeti

Askere gidiyorsun efendim ( sigorta için ) askerlik borçlanması öde bakalım sanki millet kendisi için askerlik yapıyor

arkd devlet san alternatifte sunuyor paran kiymetliyse 12 ay gider pasa psas askerligini yaparsin oda agir geliyorsa cikarsin vatandasliktan oldu bitti gecmis olsun.2.000 € ya boyle dersek 5.000 10.000€ odeyen arkd oldu...

mxm
20 Temmuz 2018, 20:25
Yönetimin yaptigi hatalardan biri de bu. 1000 Euro bedelli mi olur? Hadi 2-3 bine indirselerdi anlardim ve mantikli bir rakam ama 1000 Euro komik bir rakamdi zaten.

gitarist
20 Temmuz 2018, 21:15
Yönetimin yaptigi hatalardan biri de bu. 1000 Euro bedelli mi olur? Hadi 2-3 bine indirselerdi anlardim ve mantikli bir rakam ama 1000 Euro komik bir rakamdi zaten.

ahh ustam ahh!!!!! deveye sormuslar neden belin egri diye ,deve demis nerem dogruki,domateste angebot yapmak gibi bir sey.

.onur
20 Temmuz 2018, 21:38
15000DM ödedim iki ayda askrlik yaptim yani bu zamanin parasiyla 7500€ arti iki ayda 2000€ da orada harcadaim

Birbey 3.0
20 Temmuz 2018, 23:09
Babam 1983'de yapti 20000 DM'di. Birde iki ay gidiyordunuz.

Aslinda cok kolay adeletli bir düzenlme cok kolay. Calistigi gecen yilin brüt ayligin yüzde 10 ödeyecek.

Mesela 2018 asekere gideceksek yillik 2017 kazancini LVA'nin Versicherungsverlauf'ina bakacaksin.

Örnek 40000 Brut ise, 4000 Euro eder. 20000 Brut ise 2000 Euro.

moralist
21 Temmuz 2018, 09:48
Askerligi tam kaldirsinlar zaten Adam bir füzeyle herseyi mahvediyor

OrLoW
21 Temmuz 2018, 13:56
arkd devlet san alternatifte sunuyor paran kiymetliyse 12 ay gider pasa psas askerligini yaparsin oda agir geliyorsa cikarsin vatandasliktan oldu bitti gecmis olsun.2.000 € ya boyle dersek 5.000 10.000€ odeyen arkd oldu...

Askerliğimi yaptım ben arkadaşım doğuda 18 ay hem ona ( Aslanlar gibi denir )

Askerlik nedir neden yapılıyor ? Amacı nedir aslında sen bunu bir önce öğren arkadaşım

Bu çirkeflik ya tamamen kaldırılır yada insanları sınıflandırılmaktan vazgeçilir ama bunun ne demek olduğunu önce anlamanız gerek..

Parası olan askerlik yapmış sayılıyor he olmayan gariban çocukları askere gidip enayi yerinemi konuyor yani ..( Git sürün paran yok )

Kendi totosunu cebinde parası varsa kurtaran şanslı diğeri alt tabaka sınıf parası yok S.S gidecek sürünmeye hangi devirdeyiz...

Gurbettekilere bir kolaylık güzellik yapıcaksan adaletli yap insanları sınıflandırmadan yap..Bunları yazıcak en son yer burası aslında hatalı olan benim..

Ne istiyorsa devlet babanız verin kurtulun hatta Gurbet vergiside çıkarır yakında senelik 3-5 bin euro alternatif der geçeriz...

Digitalus
22 Temmuz 2018, 03:15
Askerliğimi yaptım ben arkadaşım doğuda 18 ay hem ona ( Aslanlar gibi denir )

Askerlik nedir neden yapılıyor ? Amacı nedir aslında sen bunu bir önce öğren arkadaşım

Bu çirkeflik ya tamamen kaldırılır yada insanları sınıflandırılmaktan vazgeçilir ama bunun ne demek olduğunu önce anlamanız gerek..

Parası olan askerlik yapmış sayılıyor he olmayan gariban çocukları askere gidip enayi yerinemi konuyor yani ..( Git sürün paran yok )

Kendi totosunu cebinde parası varsa kurtaran şanslı diğeri alt tabaka sınıf parası yok S.S gidecek sürünmeye hangi devirdeyiz...

Gurbettekilere bir kolaylık güzellik yapıcaksan adaletli yap insanları sınıflandırmadan yap..Bunları yazıcak en son yer burası aslında hatalı olan benim..

Ne istiyorsa devlet babanız verin kurtulun hatta Gurbet vergiside çıkarır yakında senelik 3-5 bin euro alternatif der geçeriz...

Onu bunu birakin izine gidemeyenler var okadar bizleri sizleri düsünüyorlar bilet fiyatlarinda bir indirime giderler ama yok bizim insanlarimiz bazilarini zengin etmek icin vatan sevdalisi vatan icin degil bizlerin sizlerin üstünden zengin olan kesim var ama biz halen avrupadayiz neden sagilacak koyun lazim onlara hep vatan millet sakarya dini alet edip köselerinde kral gibi yasanlar var parasi olmayan enayi gibi yapcak parasi olan kesimde kendini vatansever sanip yok ben 20 bin verdim 2 ay yapdim diye böbürlenip kendini vatansever sancak yok 10 bin verdim 12 bin verdim ne yapdiniz gittiniz tatil yapdiniz 2 silah elinize verip foto cekdidiniz o masal anlatmayin burda vatanini okadar seven varsa gider 12 ay doguda pasalar gibi yapar burda 12 bin 20 bin verdim diye laf yapmaz gitmek istemeyen insani zorla neden götürürler okadar vatansever var klavye basinda hazir 12 ay doguya gidip yapcak ne ugrasiyorlarki bedelliyle demi ama :) onlar icin sadece oy verecek para getircek türkiyeye koyunlariz baskdada bri degerimiz yok bunu anlayin

yadikar
22 Temmuz 2018, 18:39
1990 yılında 20,000 Mark ödedim 2 ay Askerlik yaptım, şimdi düşünüyorum da iyi ki de yapmışım 2 ay da olsa Asker ocağı hatıraları asla unutulmuyor, ödediğim 20,000 Mark da Vatanıma helal olsun. Nokta.

Gesendet von meinem SM-G955F mit Tapatalk

mxm
22 Temmuz 2018, 18:51
Bir savas durumunda TSK yurt disinda yasayan vatandaslari en son kademeye koyar, cagiracak adam kalmazsa artik onlar da askere alinirlar. Sebebini sanirim aciklamaya gerek yok.

Bu acidan bakildiginda bedelli askerlik yabanci ülkelerde yasayanlar icin en mantiklisi.

moralist
22 Temmuz 2018, 18:52
Zannedersem 28 gün kalkacak ve Bedel yükselecek iyi olur tabii Para Paradir

Birbey 3.0
22 Temmuz 2018, 20:20
Savaşlar için artık işci asker falam lazım değil. Artık savaşla tüfekle olmuyor. Teknoloji ile oluyor, profesyonel askeri kadrolar ile oluyor. Onun için 28 günün hiç birşeye faydası yok. Artık savaşlar ekonomi ile oluyor. Zaten şuanda savaş başladı. Çin, ABD ve Avrupa Birliği dünya ekonomisini paylaşmak için bir birilerini ekonomik olarak bitirmek için uğraşıyorlar.

boni
22 Temmuz 2018, 22:03
ahh ustam ahh!!!!! deveye sormuslar neden belin egri diye ,deve demis nerem dogruki,domateste angebot yapmak gibi bir sey.

Almanyada ve yani Avrupa’da yaşayan vatandaşlardan oy alabilımek için yapılan kıyakcılıkdı.
Bende 10000 Mark ödedim. Ve iki ayda Burdur’da geçti.

Plasma1981
25 Temmuz 2018, 01:31
Para fazla olunca " yaaw bu kadarda olurmu nerden alacak millet o kadar parayi" denir.. miktar düser " devlete bak oy icin parayi düsürdü " denir..

Tuhaf milletiz vesselam..

Tanyel
25 Temmuz 2018, 02:47
Para fazla olunca " yaaw bu kadarda olurmu nerden alacak millet o kadar parayi" denir.. miktar düser " devlete bak oy icin parayi düsürdü " denir..

Tuhaf milletiz vesselam..

Haklilik payin tabiki var ustam ama sunuda düsünmek gerekli;
Nedense ülkemizde birseyin fiyati neden hep secim zamani dusuyor...
Askerlik ücreti yine daha önceki secimlerden önce yanilmiyorsam düsmüstü... yaniliyor olabilirim.
Mesela emeklilere bu secimden önce 1000 TL bayram ikramiyesi verildi. Cok güzel devletimiz sagolsun yapti da bakalim bu bayramda ne vericek emeklisine.

ido44
25 Temmuz 2018, 07:13
Hep bir sikayet hep bir umutsuzluk ve mutlu olamama hali her tasin ardinda bir sebeb arama ve suclu bulma telasi, Bu özellik sanirim bu Dünyada sadece Türk vatandaslarina özgü bir Davranis, Sebebi ise Ülkemizde yani Türkiye de yillardir degisen degistirilen Oturmamis bir Düzen ve Kaliplasmamis Kanunlar. Uzaga gitmeye gerek yok herkes Su an Avrupada Yasamis oldugu Ülkelere baksin, Uygulanan Sistemin temelleri bundan en az 40-50 yil öncesine dayaniyor ve halen uygulaniyor köklü degisiklik yapilmiyor sadece Rütüslar la sistem sorunsuz isliyor ve herkes bu düzene kayitsiz sartsiz uyuyor ve uygulatiyor... Askerlik konusu Secimle gelen Tüm Hükümetler icin bir Malzeme konusudur, ve herzaman kendilerine + puanlar kazandirmistir, bunu A partiside B side C side yapmistir yapmayada devam edecektir Taaa ki Anayasada Degistirilemez bir kanunla yasa cikarilana kadar.

moralist
25 Temmuz 2018, 08:35
21 gün ve 15000 tl olacak

Sahibul Liva
25 Temmuz 2018, 12:55
Neden indirildi de şimdi yükseltiliyor?
Be edep artık daha ne diyeyim

Agent38
25 Temmuz 2018, 14:58
Türkiye deki değişikliklerden sonra yurtdışındakilere de yeni bir düzenleme Meclise sunulmuştur

- 38 yaş sınırı kaldırılıyor

- Bedel 2000€ ya yükseliyor

- uzaktan eğitim >> bunun ne olduğunu anlayamadım önümüzdeki günlerde detayları belli olur

Horoz arkadasim. Nezaman karar verilcek bellimi? Bide Bedelli askerlik yurtdisi icin derken dövizli askerlikden bahsediliyor? Yani 2000€ ödeyip askere gitmiyeceksin?

hOrOz
25 Temmuz 2018, 15:08
Neden indirildi de şimdi yükseltiliyor?
Be edep artık daha ne diyeyim

1000€ için garanti bir tarih verildimi .. acele edenlar kar etti

arada bir seneden fazla süre vardı bugünden yarına atanlar 1000€ daha ödeyecek

biz zamanında 5100€ ödedik

Horoz arkadasim. Nezaman karar verilcek bellimi? Bide Bedelli askerlik yurtdisi icin derken dövizli askerlikden bahsediliyor? Yani 2000€ ödeyip askere gitmiyeceksin?

hocam tasarı mecliste görüşülüyor bugün yarın karara bağlanır

bedel 2000€ olacak ve 38 yaş sınırı kesin kalkacak

Türkiye deki bedelli askerlik ile yurtdışı bedelliyi birbirine karıştırmayın

Agent38
25 Temmuz 2018, 15:58
1000€ için garanti bir tarih verildimi .. acele edenlar kar etti

arada bir seneden fazla süre vardı bugünden yarına atanlar 1000€ daha ödeyecek

biz zamanında 5100€ ödedik

hocam tasarı mecliste görüşülüyor bugün yarın karara bağlanır

bedel 2000€ olacak ve 38 yaş sınırı kesin kalkacak

Türkiye deki bedelli askerlik ile yurtdışı bedelliyi birbirine karıştırmayın

Ben yurt disinda sadece dövizli Askerlik olarak biliyordum ondan bedel deyince kafam karisti :D Ozaman simdiye kadar ödemeyenler dedigin gibi fazla öderler.

hOrOz
25 Temmuz 2018, 16:52
Biraz önce haberlerde geçti ilgili tasarı hafta ya çıkacakmış

Ben yurt disinda sadece dövizli Askerlik olarak biliyordum ondan bedel deyince kafam karisti :D Ozaman simdiye kadar ödemeyenler dedigin gibi fazla öderler.

evet aynen dövize tabi askerlik Türkiye deki bedelliyle karıştırılıyor

GURBETÇİYE BEDELLİ HAKKI

Bedelli askerlik düzenlemesinin ilk maddesi olan gurbetçiye bedelli hakkı kabul edildi. Gurbetçiler 2000 Euro karşılığında bedelli askerlik yapacak.

38 YAŞ SINIRI KALDIRILDI

Kabul edilen maddeye göre, yurt dışında yaşayıp bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği 1000 avroluk tutar, 2000 avroya çıkarılıyor ve 38 yaş sınırı kaldırılıyor.

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi,

işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla,

bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Durumlarını ispat eden belgelerle, 2000 avro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip

Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Anayasını 72. Maddesi

Vatan hizmeti, her Türkün hakkı ve ödevidir. Bu hizmetin Silahlı Kuvvetlerde veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir.

ve 1111 sayılı ASKERLİK KANUNU ile düzenlenir

okan1998
25 Temmuz 2018, 19:56
Horoz kardes bu bedelli askerlik sadece calisan veya isveren icinmi.
ögrenciler yani universiteye gidenler icin gecerli degilmi?
onlar 2000€ yatirip bedelli olamiyormu?

hOrOz
25 Temmuz 2018, 20:27
Horoz kardes bu bedelli askerlik sadece calisan veya isveren icinmi.
ögrenciler yani universiteye gidenler icin gecerli degilmi?
onlar 2000€ yatirip bedelli olamiyormu?

Hocam bedelli için şartnameler değişmedi
3 sene sigortali çalışmışlık gerekli

Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak.

Birbey 3.0
25 Temmuz 2018, 21:19
İyide yaş sınırı kalkınca kimse askere gitmezki? Ölesiye kadar tecil eder.

hOrOz
25 Temmuz 2018, 21:29
İyide yaş sınırı kalkınca kimse askere gitmezki? Ölesiye kadar tecil eder.

herhalde bu 38 yaşını geçen kaçak duruma düşenler için yoksa erteleme yaşı 38 de kalır

hOrOz
03 Ağustos 2018, 19:07
evet yasa Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi

Yurt Dışı Vatandaşlar İçin Dövizle Askerlik Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Bedelli askerlik düzenlemesinin yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler 2000€ ödeyerek dövizle askerlik yapabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan kanuna göre, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi,

işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla,

bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Durumlarını ispat eden belgelerle 2 bin avro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip,

Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Ayrıca yeni düzenlemeyle daha önce olan 38 yaş sınırı da kaldırıldı.

Birbey 3.0
03 Ağustos 2018, 20:58
Bu yaş sınırını halen cözemedim.

hOrOz
04 Ağustos 2018, 21:49
38 yaşını geçirenler bakaya (https://www.askerlik.org/index.php/2017/06/20/bakaya-kalmak-nedir/)oluyordu ... isteselerde bedelliden yararlanamıyorlardı

bu değişilikle 1979 veya daha erken doğumlular da bedellliden yararlanabilecek

normal uzatma süresi halen 38 yaş