PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anaokulda erkek eğitimciler hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Birbey 3.0
17 Temmuz 2018, 23:09
Arkadaşlar, büyük oğlum şuanda dört yaşında ve iki yıldır Ana okuluna gidiyor. Üç yaşına kadar bebek grubundaydı, şimdide normal grupta.

Dikkatimi çekiyor, erkek bakıcı bir kaç tane var. Biraz tuhafıma gidiyorum. Bizr yandan mantıken neden olmasın diyorum, bir yandanda korkuyorum oğlum kötü birşeyler yaparlar diye. Malum, haberlerde duyuyoruz ara sıra. Mantığım diyor, bunlar istisna haberler, bir yandan diyorum, olmasada hep haberde çıkmaz.

Oğlumu verirken erkek bakıçı olmayan grupa verdirdim. Müdür hanım başta istemesede kabul etti. Tabiki bağzı günler gruplar birleştiriliyor veya eğlencler oluyor ve ister istemez erkek bakıcılar ilede kontak kuruyor.

Demin oğlum uyurken rüyasında o erkek bakıcılardan adı andı 7-8 kere biraz kızarak. Moralim çok bozuldu. Korkuyorum, acaba birşey mi yaptı diye. Oğlum sık sık rüyasında konuşur kızar. Ama bu ismi duyuncu apalladım. Oğlum içine kapanak bir çocuk değil. Ben biraz oğlan çocuğu olduğu için baba olarak biraz yeri geliyor sertde davranıyorum. Bundan bir kaç ay öncede evde bu konu geçmişti ve ozaman oğluma sormuştuk ona kötü davranan varmı diye. Yok demişti. Konu kapanmıştı.

Ne yapacağımı şaşırdım. Bir yandan diyorum, başka Kindergartene versek, yer bulmak zor ve hem ordada erkek eğitimci mutlaka vardır. Yani elden başka çare yok.

Bundan bit kaç ay önce Türkiyedeki bir haberde çıkmıştı artık ana okul erkek öğretmenide var diye.

Hanım diyorki, seninki kuruntu. Haklıda olabilir. Belki olaya duygusal bakıyorumdur.

Özellikle kendi çocuğu olupta erkek anaokul öğretmenin olduğu grupa gidenlerin fikrirlerini merak ediyorum.

Siz olsanız benim durumda ne yapardınız?

OrLoW
18 Temmuz 2018, 01:50
Sen kendi kendine evham ediyorsun, pekala oradakilerde bir ana okul öğretmeni..

Hatta oradakiler normal öğretmenlerden farklı olarak eğitim alıyorlar.

Çok fazla kendi kendine kurulma herhangi birşey olsa alman çocukları hiçde utangaç değiller hemen söylerler..

O yaşdaki çocuklar gündüz oyun oynasalar dahi uykuda sayıklama yaparlar normal..

Birbey 3.0
18 Temmuz 2018, 02:02
Haklısın, ancak mantık ile duygu aynı hareket etmiyor. Hele biri var, hiç sevmedim. Saçların altı kazınık, üstü hafif uzun ve yana daramış. Üstelik şişman ve kollarında dövme var.

Öbürü biraz normal ama küpeli. Bugün almaya gittim oğlanı. Bahçede oynuyorlardı. Bizim oğlan eve gitmek istemedi ve kendi yere oturdu. O küpeli kaldırmak istedi, gıcık oldum.

Belki bu konuda geri kafalıyım, ama dövmeli ve küpeli erkeklere olduk olalı antipatim var.

Ben Kindergartene giderken böyle değildi. Hanım hanımcık herkes bayandı. Şimdi işci bulamadıkları için erkekleride o mesleğe yönlendiriyorlar. Halbuki erkek adamın ne işi olur böyle meslekte. Aslında hayatda hep dinimizin izin verdiği çercevede modern düşünmeye çalışırım, ama bu konuda olmuyor. Tuhafıma gidiyor.

.onur
18 Temmuz 2018, 10:38
Evet ehvamlanmamak mümkün degil ama malesef yapacakta birsey yok malesef
Yarin okula basladada erkek ögretmen olabilir.

En iyi çözüm çocuklarimizla konusup ögretmek neyin yanlis oldugunu baska çaresi yok
Malesef

Birbey 3.0
18 Temmuz 2018, 11:48
Evet Onur, onu zatan yapıyoruz.

Okul ile aynı durum değil bence. Okula başladığı da 6-7 yaşında. Biraz daha iyi aklı eriyor çocukların.

Hanıma bugün sabah konuşmasını söyledim. Grupta bayan ile görüşmüş. İki kişi krankda olduğu için o adam o grupta yardım ediyormuş. Fazlada birşey dememiş. Sadece demiş, büyük tuvalete giderken çocuk zaten bizi çağırıyor. Sonrada yalnız değil. Aslında grubunda Türk bir kız var. Bizim kültürümüzü almış olan birisi belli. Aslında onunla konuşmasını söylemiştim, yayılmasın diye. Olur ya adam bizim oğlana gıcık gitmesik diye.

Beni düşündüren, Türkiye'de erkek ana okul öğretmeni yetiştiriyor. Bunu anlamam mümkün değil. Aslında devletimiz en iyi şekilde bizi anlaması lazım.

Hanım çocuka sormuş, sana kötü davrandımı diye. Hayır demiş. Doğrudur inşAllah. Sonunda yazdığım gibi bizim oğlan kapanık birisi değil. Çenesi sular seller gibi.

Zaten bugün gelincede diyeceğim, büyük tüvaletine gidince sadece kadınlardan birini çağır diye.

Ordaki Alman bayana hanım sormuş, erkek bakıcıda çocukları tuvalete götörüyormu kendi grubunda diye. Bilmiyorum demiş. Pek inandırıcı gelmdi bana.

Alman devleti Erzieherlere maas vermiyor. Aylık 2000 brut zor veriyor. Üstüne birde meslek eğitimi 5 yılı buluyor. Kadınlar haklı olarak kaçınıyor bu meslekten. Alman devletide yok eşitlik, demokrasi, falan derken, light erkekleri oraya ve Altenpflegeye yönlendiriyor.

Belki geri kafayım bu konuda, ama erkek adam böyle işi seçmesini anlamıyorum.

Birbey 3.0
23 Temmuz 2018, 00:45
Oglan ile konustuk. Biraz anlayabilecegi sekilde tedbir icin anlatdik. Bir kac seferde ben sordum birsey oldumu diye, mesela sen ellediler mi diye, yada sana kendilerini elletdimi diye, cocuk net bir sekilde Hayir dedi. Bir kac kere sorunca da sinirlendi, kac kere soracagim dedi.

Bu arada bizim Kindergarten kiliseye ayit. Müdür hanim gidiyormus. Yerine Türk bayan bir müdür geliyormus. Kesin dedim, asileme birisidir diye, Allah'tan kadin basi örtükmüs. Bu konulari ve endiseleri herhalde daha iyi anlar.

AleeYK
23 Temmuz 2018, 01:05
Ortada sorun yok ama sen sorun yapiyorsun gibi geldi bana kardes.

Birbey 3.0
23 Temmuz 2018, 01:19
Evet, insan ister istemez haberlerde falan duyuncu etkileniyor.

Acemibiri
27 Temmuz 2018, 16:59
Bence Erkek ögretmen olmasi daha avantajli.Cünkü erkekler kadinlar kadar herseyi kuruntu yamaz.
Nedenine gelince benim Kücük kiz kindergartende iken Kadin Ögretmenler bana öyle kötü seyler yasattilar ki anlatsam film seneryosu olur.
Gazetelere dahi cikmistik.Detaylarina girmeyecegim hatta o yillarda burdan (GSWorld zamanlarinda) yardim dahi istemistim ama nafile en sonunda mahkeme falan filan derken hakli ciktim.Tüm bunlari bir kadin ögretmenin basindakine görevini cok iyi yaptigini göstermek icin hic gereksiz bir islem yüzünden oldu.
Yani kadinlar herseyi büyütüyor ve isin bokunu cikartiyor bazen.

Birbey 3.0
29 Temmuz 2018, 21:55
Jugendamt, Kindergarten, şu filmi anlat bakalım istiyorsan.

hOrOz
29 Temmuz 2018, 22:27
bunlar paranoya düşünceler

o zaman erkek kadın doktoru veya kadın ürolog olmasın

erkek hasta bakıcı bayanlara bakmasın veya tam tersi

ha olmuyor mu oluyor ama her şeye şüpheyle bakmak insanı ruhen zora sokar

Birbey 3.0
29 Temmuz 2018, 22:34
Paranoyalık mutlaka etki yapıyordur.

Ama istatistikler gösteriyorki, pedofil erkekler hep çocuk ile yakın ilişki meslekler şeçiyor.

Doktor olayına gelince. Orda durum farklı. Herkes akıl balik ve yapılan işlemi insan kendi yargılayp karar verebiliyor. Yani aynı şey değil.

Birde şu var, yıllarca Alman devleti erkekleri yönlendirmedi, şimdi niye yönlendiriyor? Baktı beleşe çalışacak kimse bulamıyor el işi yeteneksiz olan erkekleri yönlendiriyor.

İnsanlarıda medya üzerinden yönlendiriyor.

Neyse biz çocuğunuzu aydınlatdık. Kindergarten'de beni bir kaç başka olaydan gelip kavga etmeden söz ve laf ile sıkıştırdığımı biliyorlar. Hatda bizim Kindergarten'nin Ausfahrtdaki yolun görüsünü engelleyen ışıklı reklam panosu vardı. Gerekli merceklere başvurup o panoyu kaldırtdım.

Yani tedbirimizi aldık, başka birşey elden gelmiyor.