PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bausparvertrag

Egenin Efesi
14 Temmuz 2018, 16:19
Slm Arkadaslar,

Baslikta da belirttigim gibi Almanya da bausparvertrag yapmak istiyorum, nelere dikkat etmeliyim?

Hangi kurulusdan tavsiye edersiniz?

Birikim amacli olacak yani biraz isveren ödeyip birazini kendimiz ödeyip birikim düsünüyorum.

Tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkür ederim.

Tanyel
14 Temmuz 2018, 18:12
Arkadasim tahmin ediyorum sundan bahsediyorsun, Vermögenswirksame Leistungen.
Ben sahsen bundan yaptirdim fakat her isveren yapiyormu bilmiyorum. Benim ayligima 24 € ekstra her ay isveren tarafindan para yatiriliyor.
Bende bu paranin ustune kendimde ekleyerek ayri bir hesapta biriktiriyorum. Yanilmiyorsam 7 sene zamani var. istedigin zaman bozabiliyorsun fakat isverenin ödedigi parayi alamiyorsun.
Bankaya bunu yaptirmaya gittigimde banada Bausparvertrag tahsiye ettiler hatta ve hatta zorla yapmaya calistilar. iste daha iyi, getirisi daha fazla ama bana Bausparvertrag yapmak mantikli gelmedi..
Cunku Bausparvertragda sonucta eline cok para gecer ama aldigin parayi taksit taksit bankaya geri ödemen lazim.
Sadece Vermögenswirksame Leistungen yaparsan sadece kendi birikimini birde isverenin senin adina yatirdigi parayi aliyorsun.
Tabii herkesin kendi ihtiyarci ve bilecegi is...
Saygilarimla;

Egenin Efesi
15 Temmuz 2018, 21:53
Nasil yani ? vermögen wirksame leistung ile bausparvertrag farkli mi?

hOrOz
15 Temmuz 2018, 22:16
Nasil yani ? vermögen wirksame leistung ile bausparvertrag farkli mi?

değil vermögen wirksame leistungu Bausparvertrag olarak yapabilirsin

80 li 90 yıllarda çok revaçtaydı artık eski cazibesini yitirdi

Egenin Efesi
15 Temmuz 2018, 22:41
değil vermögen wirksame leistungu Bausparvertrag olarak yapabilirsin

80 li 90 yıllarda çok revaçtaydı artık eski cazibesini yitirdi

eski cazibesini yitirdi derken , yani isveren bir miktar para ödüyor eger yaparsan yapmazsan bunu hediye etmis oliyorsun , elbette yaptirmak gerekiyor diye düsünüyorum

Birbey 3.0
22 Temmuz 2018, 01:39
Kardesim, önce bir Bausparvertrag nedir onu anlaman lazim. Bausparvertrag ev veya ev insaati icin yapilan bir birikimdir.

Mesela sana soruyor, kac binlik bausparan yapalim. Sen diyorsun mesela 30000 Euro.

Bu su demek oluyor, sen 7 yil icinde 15000 Euro biriktir, geriye kalan 15000 Euroyu sana düsük faizli kredi olarak vereyim ama bu parayi ev icin kullanacaksin.

30000 Eurolu Bausparen yaparsan, genelde yüzde 1 islem ücreti veya komisyon aliniyor. Yani Vertragin eksi 300 Euroda basliyor.

Eger sen diyorsan, ben sirf tasarruf yapacagim, o zaman sana 30000 Euroluk lazim degil. Aylik 40 Euro biriksin diye yapiyorsan, 6000 - 7000 Euroluk Bausparda yeter sana. Bankaci ama komisyonu, yada baska adi ile islem ücretini yüksek almak icin, hep sana yüksek satmaya calisir.

Bausparen yaparsan, devlet katkida veriyor. Ayligin yillik bir ücreti gecmeyecek ama. Eger dersen, ben komisyon ödemek istemiyorum ve yillik vergi kazancim (Steuerbescheida göre = zu versteuerndes Einkommen) Bekar icin 17900 Euro, evliler icin 35800 Euro geciyor ozaman bosu bosuna komisyon ödemis oluyorsun. Is yerinin verdigigi parayi yinede kaybetmemek icin VL-Sparkonto yapabilirsin. Orda komisyon yok, tesvikde yok, sadece o para birikiyor. 7 yil sonra istedigin gibi cekersin. Bu VL-Sparen'den islem veye komisyon alinmadigindan hic bir bank satmiyor. Sadece ING-Diba satiyor.

https://www.ing-diba.de/sparen/vermoegenswirksame-leistungen/

elektroniker
22 Temmuz 2018, 13:19
bu zamanda bence hic bir sey yapmamali -- hele birde 35 yasini gecmis isen

atsiz77
22 Temmuz 2018, 15:09
bu zamanda bence hic bir sey yapmamali -- hele birde 35 yasini gecmis isen

Niye? İş yeri bu parayı veriyorsa almalı zararı yok, hatda @birbey yazmış olduğu çok mantıklı bende ingdiba yapmayı düşünüyorum

Egenin Efesi
22 Temmuz 2018, 22:53
Kardesim, önce bir Bausparvertrag nedir onu anlaman lazim. Bausparvertrag ev veya ev insaati icin yapilan bir birikimdir.

Mesela sana soruyor, kac binlik bausparan yapalim. Sen diyorsun mesela 30000 Euro.

Bu su demek oluyor, sen 7 yil icinde 15000 Euro biriktir, geriye kalan 15000 Euroyu sana düsük faizli kredi olarak vereyim ama bu parayi ev icin kullanacaksin.

30000 Eurolu Bausparen yaparsan, genelde yüzde 1 islem ücreti veya komisyon aliniyor. Yani Vertragin eksi 300 Euroda basliyor.

Eger sen diyorsan, ben sirf tasarruf yapacagim, o zaman sana 30000 Euroluk lazim degil. Aylik 40 Euro biriksin diye yapiyorsan, 6000 - 7000 Euroluk Bausparda yeter sana. Bankaci ama komisyonu, yada baska adi ile islem ücretini yüksek almak icin, hep sana yüksek satmaya calisir.

Bausparen yaparsan, devlet katkida veriyor. Ayligin yillik bir ücreti gecmeyecek ama. Eger dersen, ben komisyon ödemek istemiyorum ve yillik vergi kazancim (Steuerbescheida göre = zu versteuerndes Einkommen) Bekar icin 17900 Euro, evliler icin 35800 Euro geciyor ozaman bosu bosuna komisyon ödemis oluyorsun. Is yerinin verdigigi parayi yinede kaybetmemek icin VL-Sparkonto yapabilirsin. Orda komisyon yok, tesvikde yok, sadece o para birikiyor. 7 yil sonra istedigin gibi cekersin. Bu VL-Sparen'den islem veye komisyon alinmadigindan hic bir bank satmiyor. Sadece ING-Diba satiyor.

https://www.ing-diba.de/sparen/vermoegenswirksame-leistungen/

tesekkürler birbey ustam aradigim cevap buydu tamam ben ing diba da yapayim benimki yatirim amacli olacagi icin bosuna niye komisyon ödiyeyim

Birbey 3.0
22 Temmuz 2018, 23:29
Ing'de devlet katkisi yok. Sadece is verenin yolladigi para orda 7 yil birikiyor. Lohnsteuerdede soran yok, cünkü tesvik yok. 7 yil sonra parani al ne yaparsan yap. Yada alma, devam biriksin. Yüzde 1'de bu Tagesgeldkonto'da en yüksek faizin 0,41% (Ikanobank, yani IKEA'nin bankasinin) verdigini düsünürsek, kötü bir faiz orani degil.

Ing sizin icin bir kagit veriyor, onu gidip Pesonalabteilunga veriyorsunuz. Ancak cogu Personalabteilung'lar. Ing herkese ayr bir Kontonumarasi veriyor ve parayi oraya isyeri havale ediyor. Normal Bausparende cogu zaman sirketin bir hesabi oluyor ve Verwendungszweck'de Bausparen Hesap numarasi yaziliyor. Anlamayan bagzi Personalbüro'lar Verwendungszwecke ne yazacagiz diyor. Arkadasin basina öyle geldi. Almancasi iyi degil fazla. Baktim anlatamiyorum. Ing'nin numarasini eline verdim oda Personalbüro'ya verdi. Onlar telefon edince Ing adamlara olayi anlatdi.

Ha biriken cok bir para degil ama niye cöpe gitsin. 7 senede 2900 Euro para yapar 40 Euro'dan. Bir is görür yine.

Hersey Online-Bankingli Ing'de. Mektuplarda oraya geliyor. Almancasi olmayanlar Sparkasse veya Genossenschaftsbanka sorabililir. Bagzilari halen veriyor, ama yinede önce Bausparen satmaya calisiyorlar. Sparkasseye veye bir Genossenschaftsbanka (Raifseisbank ve Spardabank) mesela ismi bunun "VL- Sparen ohne Bausparvertrag auf einem Sparkonto".

Egenin Efesi
22 Temmuz 2018, 23:34
Ing'de devlet katkisi yok. Sadece is verenin yolladigi para orda 7 yil birikiyor. Lohnsteuerdede soran yok, cünkü tesvik yok. 7 yil sonra parani al ne yaparsan yap. Yada alma, devam biriksin.

Eyvallah ustam aynen bu....

bunu ING Diba dan baska yapan yok mu dedin

Kardes bu banka internet bankaciligi mi yapiyor subeden servisi yok mu

Birbey 3.0
22 Temmuz 2018, 23:46
VTB Direktbank da yapiyor. Hemden 1,20% faiz veriyor. Onlarda Almanya sigorta mevduat fonun bagliymis.

Isteyen bakabilir.

https://www.vtbdirekt.de/de/Produkte/VL-Sparplan/?partnerId=financequality&s_id=20088&fsid=5b54facce25cc2a9568b45fa

Ben yinede ING yapardim. 0,2% faiz icin kim oldugu belli olmayan banka ile ugrasmaya deymez, hele bu kadar kücük rakamlarda.

Egenin Efesi
22 Temmuz 2018, 23:50
Tamam ING yapalim ama ögrenmek istedigim subesi servisi yok mu? yoksa herseyi internet araciligiyla kendimiz mi yapacagiz?

Birbey 3.0
22 Temmuz 2018, 23:53
Ing bir Internetbankasidir. Subesi yoktur.

Sube istiyorsan, Sparkasse veya Genossenschaftsbanklarda sansini deneyeceksin. Bagzilari sunuyor, bagzilari sunmuyor.

birecikli
23 Temmuz 2018, 00:02
Merhaba Arkadaslar,

yorumlarinizi okuduktan sonra, bende bu yorumu yazma ihtiyaci duydum.
Evvela, "Egenin Efesi" arkadas Bausparvertrag ile konu acmis. Konu vermögenswirksame Leistungen'e baglandi.
Birbey 3.0 arkadas Bausparvertrag hakkinda gayet güzel aciklamalarda bulunmus.

Bausparvetrag bir birikim/ tasarruf seklidir. Istediginiz zaman ( aylik, yillik vs ) ve istediginiz kadar para yatirma imkaniniz var.
$artlari yerine getirdiniz zaman Size Bausparkasse kredi firsati sunar. Tüm Bausparkasse'lerdeki temel $artlar bunlar:
1. Mindestlaufzeit ( genelde 18 ay )
2. Mindestansparung: genelde %40 --> Bausparsumme'nin %40 kendiniz yatirnamiz gerek; Bakiyeniz ile Bausparsumme'nin arasindaki miktar kredi miktarinizdir
3. Bewertungszahl: yatirdiginiz miktar ve bekledinigiz süre göreye puanlar alirsiniz. Istenilen puana ( bewertungszahl ) eristikten sonra kredi hakkiniz dogar.

Ha, 3 $artlari yerine getirirdiginiz takdirde, krediyi almak zorunda degilsiniz. Kredi hakkiniz dogar. Hakkinizdan vaz gecebilir veya daha ileri tarihe erteleyebilirsiniz.

Bausparvertragin en büyük avantaji; Size kredi faiz oranini garanti ediyor: yani anlasma yaptiginiz tarihdeki faiz orani ne ise, kredi $artlarini yerine getirdinizde, bu oranlardan kredi aliyorsunuz --> güncel faizler yükselmis olsa bile, Siz bundan etkilenmiyorsunuz.

Vermögenswirksame Leistungen:
bircok firma birikim yapsin diye, elemanlarina "vermögenswirksame Leistungen ( kisacasi VL ) ödeme yapar. Yalniz bunu maa$inizla birlikte vermez. Bu yatirima uygun bir Vertrag yapmaniz gerek. Aylik azami 40 Euro'dur. Bazi firma veya sektörler bu rakamin altinda kalarak, daha dü$ük bir ödemede yapabilir.
I$ kontratinizda bakin, orada alabileceginiz meblag yazar.

Bausparvertrag'da bu "VL" yatirmaya uygun bir tasarruf $eklidir.
Baska vertrag yöntemler bunlar: Fondssparen, betriebliche Altersvorsorge.
Genel tasarruf süresi 7 yildir. yillik geliri belirli rakamlari gecmeldigi sürece devlet te$viginden ( Arbeitnehmer-Sparzulage ) yararlanma imkani vardir.
Istenildigi takdirde, süre dolmadanda birikilen parayi cekmek mümkündür. Dikkat: devlet tesvik geri iade edilir.

Benim tavsiyem: konu hakkinda yeterince bilgiye sahip degilseniz, bankaniza gidin, yatirim yöntemleri hakkinda bilgi alin, Size en uygun kontrati yapin.
Sadece birikim yapmak isteyen arkadaslara ben Bauspavertragi tavsiye etmem. Gerekce: Birikim süresince aldiginiz faiz oranlar cok dü$ük. Ayrica vertrag yapilirken "Abschlussgebühr" adi altinda ( genelde %1 ) ücret alinir.
Bausparvertrag ileride ev icin dü$ük faiz kredi ihtiyaci olacaklar icin uygundur.
Mantikta budur; tasarruf süresince az faiz al, sonra kredi süresince az faiz öde.

Umarim, bu aciklamalrimla bir nevi yardimci olabilmi$imdir.

Safak
23 Temmuz 2018, 01:22
Ayrica vertrag yapilirken "Abschlussgebühr" adi altinda ( genelde %1 ) ücret alinir.

Benden zamanında 80 bin euro Bausparsumme 800,- euro aldılar...öyle zoruma gitti.. şuan kesinlikle Bauspar yaptıtmayın Kazıktan başka birşey değil. Para biriktirecekseniz..Altına yatırım yapın daha iyi...

Birbey 3.0
23 Temmuz 2018, 01:25
Ben 10 sene önce faizler yükselerise diye 30000lik yapmistim, 15000 Euro biriktiririm, 15000 Euro'yada düsük faizli kredi alirim yükselirse faizler diye yapmistim.

Cok sükür 30000 degil 13000 Euro borcumuz kalacak dolunca. Yani ordaki 15000 Euro birikmis para krediyi kapatacak istersem.

Demek istedigim, kredi süresi dolupta faizlerin yükselmesinden korkanlar icin bir yoldur. Bizim isimiz ras gitti, oraya is kalmadi. Ama tedbir almak iyidir.

Öncede deyiyordu. Önceden ev kredi faizleri mesela 8% di. Bausparen üzerinden 4% kredi alinca bir kac yil daha az ödüryordun krediyi. Onun icin 80ler ve 90larda ev alanlar mutlaka ucuza kredi alabilmek icin yapiliyordu. Faizler düsünce ragbet düstü. Simdi faizler geri yükselince ragbet artar. Ben on yil önce ev kredisi aldigimda 5,38% aldim. Bedava gibi geliyordu. Simdi 1- 2% arasi. Baussparkasse ama faizler yükselseydi bana 1,5% 15000 Euro verecekti.

Yani o verdigim 300 Euro komisyon, düsük faizde geri kurataracaktim is oraya kalsaydi.

Sondertilgung falan yaptim isi oraya birakmadim.

Birbey 3.0
23 Temmuz 2018, 01:32
Benden zamanında 80 bin euro Bausparsumme 800,- euro aldılar...öyle zoruma gitti.. şuan kesinlikle Bauspar yaptıtmayın Kazıktan başka birşey değil. Para biriktirecekseniz..Altına yatırım yapın daha iyi...

Is yeri altin almiyor arkadasim. Sana diyorki mesela 40 öderim. Dedigim gibi ev alma derdi olmayanlar, yada tadilat icin uygun kredi lazim degilse, bir Ing'deki gibi bir Sparvertrag yeter. Para niye cöpe gitsin.

Ancak sunu yapabilirsin, isyerin 40 Eurosu ile "GoldFond" yani birnevi altin fonu alabilirsin. Ancak her altin aldiginda o sirket yine alma komisyonundan kazaniyor. Altin yükselerise sorun degil, fazlasi ile cikartiyorsun. Ancak altin önümüzdeki yillarda pek hizli yükselmeyecek gibi duruyor, cünkü altin kriz zamanlarinda yükselir. Ekonomi iyi gittigi sürece fazla ragbet olmaz.

Egenin Efesi
23 Temmuz 2018, 23:16
Eyvallah ustalarim ,

cok yardimci oldunuz sagolun bilhassa Birbey 3.0 ve birecikli kardesler bankaya beratung almaya gitsem sizin kadar iyi beraten yapmazlardi tekrar tesekkürler...

Birecikli kardesin de dedigi gibi basligi yanlis acmisim , benim ögrenmek istedigim firmanin verdigi VL nasil en iyi sekilde degerlendirme amacliydi.

sagolsun Birbey kardesin sayesinde ING Bank dan VL sparvertrag yapmaya karar verdim , ben aslinda yüzyüze direk servisi olan bir kurum isterdim ama Birbey ustanin

dedigine göre bunu sadece internet bankaciligi olan ING yapiyormus demek ki baska sansimiz yok....

Sagolun Tesekkür ederim .

Birbey 3.0
23 Temmuz 2018, 23:21
Yüz yüze ne yapacaksinki. Tanima daha iyi. Yüz yüze oldumu, sana baska birsey satmaya calisacaklar.

Ben herseyi online yaparim. Hem zaman kaybi olmuyor, hemde birsey lazim oldumu gece gündüz girip bakabiliyorum.

Ama tabiki benim avantajim, ilk meslegim Bankkaufmann'di. Sonra hukuki bir dala gecip sosyal güvenlik okudum.

Egenin Efesi
23 Temmuz 2018, 23:26
Yüz yüze ne yapacaksinki. Tanima daha iyi. Yüz yüze oldumu, sana baska birsey satmaya calisacaklar.

Ben herseyi online yaparim. Hem zaman kaybi olmuyor, hemde birsey lazim oldumu gece gündüz girip bakabiliyorum.

Ama tabiki benim avantajim, ilk meslegim Bankkaufmann'di. Sonra hukuki bir dala gecip sosyal güvenlik okudum.

Haklisin aslinda hic gerek yok yüzyüze ama sen tabii bizlere nazaran avantajlisin konunun uzmani sayilirsin meslegin icabi..

Bizim gibi konudan anlamayanlar icin belki daha iyi olabilir mi acaba bir yanlis yapmamak acisindan diye düsünmüstüm.

Birbey 3.0
23 Temmuz 2018, 23:33
Hic merak etme, o subedekileri Bankaci degil, satici. Önceden Bankacilikin ilk hedefi vatandasin parasini artirmakti, sonrada o kardan kazanmakti.

Ben 1998 yilinda HypoVereinsbank'da meslek yapmaya basladim. Kimse senin parani düsünmüyor. Merkezden emir geliyor, sunu sunu bu kadar satacaksiniz diye. Satamazsan, sana soruyorlar niye satamadin diye. Bank memurununda umrunda degil senin paranin zarar edip etmesi. Önemli olan satmak, cünkü zarar etimi, sorumlu bank memuru olmuyor.

Sonra Sparkasse'ye gectim 6 ay durdum tekrar okumaya gittim. O kadar Türk müsteri vardiki Sparkasse'de, güvenip herseye imza atarlar. Ama yarin birgün birde soka cikamak var. Onun icin birkatim 2002 yilinda.

crow35
23 Temmuz 2018, 23:58
BHW Bausparkasse her ay 300 euro ben ödüyorum isvereninki ve beden kestigi sanirim toplam 42 euro ile 342 euro ödüyorum her ay iyi mi yaptk kötümü anlamadim ev alalim dedi ama

Birbey 3.0
24 Temmuz 2018, 00:02
Ev alip almama kararini sen veriyorsun. Ev almazsan veya onlar sana ucuz kredi vermezse, ki vermeye mecbur degiller, bosuna yüzlerce Euro komisyon ödedin.

Agent38
24 Temmuz 2018, 00:06
Valla bende bi miktar Komisyon ödedim hala o parama yanarim, keske yapmasaymissim derim. Verecekleri Kred ile simdi bi Ev yapma yada Alma sansim zaten yok. Ev ve Daire Fiyatlari uctu bi inmek bilmiyorum. Fayizler düsük filan diyorlar, Tamamda eski püskü eve ben niye okdar cok para veriim sadece fayiz düsük diye... Ondan benim BSV bosu bosunaydi

Birbey 3.0
24 Temmuz 2018, 00:21
Faizler yüksek olunca, ev fiyatlari düser, cünkü ragbet olmaz.

Faizler düsük olunca, ragbet artar, fiyatlar artar.

Sonucunda ayni paraya geliyor.

Cogu bilmiyorki, 1,5% faiz nedemek. Saniyorlarki, 300.000 Euroya ev alsam, 4500 Euro faiz tutar. Hicde öyle degil.

Bakin o bir bucuk faiz nasil hesaplaniyor. Banka size soruyor, aylik ne kadar taksit istiyorsun diye. Diyelimki 625 Euro dedik banka böyle hesapliyor:

300.000 Euro -> 1,5% -> aylik faiz 375 Euro (300.000 x 1,5 x 30 / 36000)

375 Euroyu cebe indiriyor banka. 250 Euro kendiniz ana paradan ödemis oluyorsun.

Bir sonraki ay hesap söyle devam ediyor.

300.000 - 250 Euro = Geriye kalan ana borc = 299.750 Euro

299.775 Euro -> 1,5% Faiz -> 374,69 Euro

Taksit Aylik Faiz Ana paradan düsen Kalan ana para
625,00 375,00 250,00 299.750,00
625,00 374,69 250,31 299.499,69
625,00 374,37 250,63 299.249,06
625,00 374,06 250,94 298.998,12
625,00 373,75 251,25 298.746,87

5 ayda ödenen faiz: 1871,87 Euro

Ana paradan düsen: 1253,13 Euro -> Cebinizden cikan 3125 Euro

Bu kisi aylik 1500 Euro öderse, ve faizde sabit 1,5% kalirsa, ancak 19 sende bitiriyor bu borcu.

Ben daireyi aldigimda 103500 Euroya aldim on sene önce ve 600 Euro taksite bagladim. Simdi daireyi satsam 200000 - 250000 Euro arasi.

On senede ayliklar ancak yüzde 100 üstüne koymadi. En fazla yüzde 10 - 15 % koysun. Gelde simdi bugün bir daire al ve 600 - 650 Euro taksit ile isin icinden cik. Daha Nebenkosten ödeyeceksin, yemen icmen var. Izinede gitmek istiyorsun, ev aldik diye evden cikmamakta olmuyor.

Ben daireyi aldim, 103500 Euroya, onlan bitse yine iyi. Yüzde 3,5% devlet alim satim verigisi aldi -> 3622,50 Euro. Noter aldi 1,5% -> 1552,50 Euro. Komsiyoncu aldi 3,48% -> 3601,80 Euro.

Toplam 103500 + 3622,50 + 1552,50 + 3601,80 Euro -> 112276,80 Euro.

Yani ben daha iceri girmeden 8776 Euro beni soydular.

Allah'dan tutumulu bir genctik, 35000 Euro pesin verdim. Düz 77000 Euro borc aldim. 10 sene önce faiz orani 5,38%. Yukardaki hesabi siz hayal edin simdi. 77000 Euro 5,38% faiz orani ile 18 senede bitiyor 600 Euro taksit ile. Sondertilgung falan yaptimda, on yil sonra borc 13000 Euro olacak 2018'de.

Simdi ben bakiyorum millete, 300.000 - 400.000 Euroya ev aliyor. Neyine güveniyorda aliyorsa. Sordunmu, herkes nasil ödüyorsa bizde öderiz. Diyorumki, dur daha bakalim ödeyip bitireni görmedikki. Yada su laf. Ilerde satariz üstüne para kalir. Lafta satmak kolay. Bul bakalim sana 400.000 Euro para verecek adami. Adam o parayi gidiyor istegine göre sifir yaptiriyor. Yeterki fors olsun. Falanci ev almis. Ondan sonra ac bu forumda bir konu, "benim isler iyi gitmedi, privat insolvenz oldu..."

Atalarimizin bir lafi vardi. Ev kendini 10 yilda ödemiyorsa uzak dur. Hadi devir degisti, 20 yil olsun.

Egenin Efesi
24 Temmuz 2018, 22:17
cok tesekkürler birbey ustam,

yani o zaman en güzeli yatirim amacli VWL olarak ING Diba da internet üzerinden sparvertrag yapmak isverenin ödeyecegi ödenegi de rahatca alabiliriz.