PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arbeitslosengeld 1 hakkinda bilgi

balkesler
02 Temmuz 2018, 06:27
Selamunaleykum arkdaslar iyi gunlur oncelikle. Benim size sorum ben 2014 ile 2017 arasinda bir firmada calisfim. Sonra vetragim bitti uzatmadilar cikis verdiler bende dort ay arbeitslosengeld 1 aldim ve 08.2017 de yeni bir is buldum ve oraya basladim ama bu isimden memnun degilim montage ya gidiyoruz hep evden uzak iyi olmuyor o yuzden birakmayi dusunuyorum baska is bakacagim. Simdiki calisdigim firma bana kundigen verse ben yine bir sene boyunca. Arbeitslosengeld 1 alabilir miyim
Saygilar sevgiler

Memoli1976x
02 Temmuz 2018, 10:52
Benim bildigim Yeni isinde iki seneyi doldurmadigin icin geri kalan 8 Ayi sadece alirsin.

hOrOz
02 Temmuz 2018, 11:29
bende şöyle oldu

benim 2016 da 4 aya yakın ALG1 daha hakkım vardı .. 12.2016 de işe girdim sonra 14 ay daha çalıştım .. 05.03.2018 çıkışımı verdiler

aslında 12 ay çalıştığım için 6 ay işsizlik hakkım olması gerekiyordu..

bana gelen kararda 10 ay üzeri hesaplanmış .. yani geri kalan 4 ayımıda son 6 ayın üstüne eklemişler

12 ay çalışırsan 6 ay ALG1 hakkın oluyor .. Genelge de şöyle yazıyor .. "sonradan kazanılan hakların toplamı esas süreyi geçemez" ..

yani 8 ay ALG1 hakkın vardı ... sonra 6 ay daha hak kazandın .. toplam 14 ay yapar fakat ilk kazanılan süre 12 ay olduğu için alacağın toplam süre en çok 12 aydır

hatta son bir ayımı Arbeitsamt ta çalıştım.

Oradakilere sordum "acaba önceki 4 ay hakkımda ekleniyormu" diye "biz bir şey diyemeyiz" dediler .

Varol
02 Temmuz 2018, 12:41
Benimde söyle bir sorum olacak, 1 Sene Calistin diyelim. 6 ay ALG1 hakkin oluyor, peki Bu 6 ay Emeklilik Sigortasi ödeniyormu.

hOrOz
02 Temmuz 2018, 13:19
Benimde söyle bir sorum olacak, 1 Sene Calistin diyelim. 6 ay ALG1 hakkin oluyor, peki Bu 6 ay Emeklilik Sigortasi ödeniyormu.

ALG1 İşsizlik parası aldığın sürece Arbeitsamt emeklilik primini öder

ALG2 de yani Harz4 de 1.1.2011 den itibaren Jobcenter Rente primlerini ödemiyor sadece süreler sayılıyor

balkesler
03 Temmuz 2018, 05:15
Yani su durumda ben yeni is yerimde ir seneyi doldurmaz isem ALG1 icin gecmisde kalan 8ayi alabiliyorum yani. Peki hesaplamayi neye gore yapiyorlar yeni is yerinin para kagitlarina gore mi hesapliyorlar yada eski den aldigin parayi mi veriyorlar.

hOrOz
04 Temmuz 2018, 00:53
Yani su durumda ben yeni is yerimde ir seneyi doldurmaz isem ALG1 icin gecmisde kalan 8ayi alabiliyorum yani. Peki hesaplamayi neye gore yapiyorlar yeni is yerinin para kagitlarina gore mi hesapliyorlar yada eski den aldigin parayi mi veriyorlar.

şöyle bir genelge var Bestandsschutz .Sozialgesetzbuch (SGB) Drittes Buch (III) § 151 Bemessungsentgelt

yani son iki sene içinde daha az kazanma durumunda ALG1 son iki senenin en yüksek kazanca göre hesaplanır ..

balkesler
05 Temmuz 2018, 21:36
Tamam tesekkurler