PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yazlik teker ayri dot

Mahmut40
16 Eylül 2015, 12:43
S.a. Arkadaslar,

Bizim continental contiecocontact 5 lastiklerimiz vardi. Gecen sene almistik sifir. Kisa süre sonra malesef kaldirima vuruldugundan bir teker patladi onun yerine iki baska teker almistik o yazi öyle idare etmistik. Yanliz önümüzdeki yaz icin simdi bir teker bulduk ve siparis ettik. Ebay'de dot xx14 yaziyordu, yanliz xx12 cikti. Bizim diger ücü ise xx14. Profiltiefe, breite, höhe, zoll, markasi HEPSI ayni, tek doz iki yilligina farkli. Yani bir achsede ayri dot'lu teker olacak.

Sizce bu sürüs hissiyatini etkilermi? Yada tüv'den izin varmi? Önerirmisiniz bu farki yoksa, ayni dot olmazsa olmazmi?

Benim bilgim olmadigindan, googledede arastirmama ragmen, umdugum cevabi alamadigimdan burdaki arkadaslara sormak istedim

Mahmut40

f4scistx
16 Eylül 2015, 14:19
tüv den sorun cikacagini sanmiyorum, ama cogu kisi öyle kullaniyor . bir fark hissetmezsin hersey aynisa.
dedigim gibi cogu kisilere bak, millet birak dotu 4ü bilene farkli teker markasi takiyor ucuza getirmek icin.

dotlardan sorun olmaz, yalniz belki teker bir kac yilliksa belki eigenschaftlari degismistir, ama bu theorie

Mahmut40
16 Eylül 2015, 16:38
Tekerin sertligi degismezmi?

f4scistx
16 Eylül 2015, 19:03
bence cok eski degilse hissetmezsin. profili nasil

tr-22
16 Eylül 2015, 19:48
DOT ile kesinlikle sorun yasamazin,DOT anlami Lastigin hangi yil ve kacinci haftada imal edilisidir.Yasal olmayan sag ve sol lastikler degisik olursa yasaktir,ön iki teker continaltal,arka iki teker micheling olursa bu sekil yasak degildir,tabiki lastiklerin ebatlari ayni olmalidir.

Mahmut40
16 Eylül 2015, 22:49
Simdi hepsinin profili ayni. Hepsininkide 7. bizzat baktim

Hepside continental contiecocontact 5 225/50/r17 94 v

Mahmut40
16 Eylül 2015, 23:35
Arkadaslar aldigim lastikle bir baska soru !! Cok acil lastikte böyle bir delik var. Bu lastik vulkanisiren yapilabllirmi ? Ve yapildigi taktirde, 230km/h yapilmasinda sakinca olurmu

Disindan
http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/image87oes6fzd2.jpg

Icinden
http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/imageqvw9c1km4g.jpg

ereli
17 Eylül 2015, 02:23
Bence iyi gözükmüyor zamanla kopar tek tek

Mafyan
17 Eylül 2015, 07:17
[QUOTE=tr-22;18425]Yasal olmayan sag ve sol lastikler degisik olursa yasaktir,/QUOTE]
Onlarda serbest.yasak ancak biri yazlik digeri kislik oldumuna yasak.

tr-22
17 Eylül 2015, 12:53
[QUOTE=tr-22;18425]Yasal olmayan sag ve sol lastikler degisik olursa yasaktir,/QUOTE]
Onlarda serbest.yasak ancak biri yazlik digeri kislik oldumuna yasak.

Herhalde tabiki önü yazlik arkasi kislik olursa yasaktir,sen yazlik lastikten yardim aldigina göre,tekrardan yazlik kislik lastik ayrim yapmamin anlami yok sanirim.

Yazlik ön ikisi,arka ikisi ayri ayri firma olursa takilir,profil degisik olsada takilir,bu kislik icinde gecerlidir.

Dikkat etmen gereken husus Lastiklerin profili degil,ayni ebatta olmasina bakmlisin.

Yukarida verdigin resimdeki delik,bunu sen yaptirsanda sana kimse garanti veremez bir sey olmaz diye.Yalniz ben kendim benim arabada ön lastik 245/40-18 ayni hata vardi,kendim fitil takip iki yil kullandim ve o sekilde arabayi sattim hic bir sey olmadi.

Sanada aynisi yap diyemem allah korusun bir sey olursa vebali sebebi ben olurum,kendin düsün bir Lastikciye danis cevabini alirsin.

aqua05
17 Eylül 2015, 14:00
Arkadaslar aldigim lastikle bir baska soru !! Cok acil lastikte böyle bir delik var. Bu lastik vulkanisiren yapilabllirmi ? Ve yapildigi taktirde, 230km/h yapilmasinda sakinca olurmu

Disindan
http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/image87oes6fzd2.jpg

Icinden
http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/imageqvw9c1km4g.jpg

Arkadasim kusura bakmada 230 km hiz yapmak istiyorsun.Kullanilmis lastik aliyorsun.Markasiz bir lastik al yeni bundan daha iyi.Cunki benim bildigim izin zertifikat almadan Almanyaya lastik sokulmuyor export malida olsa.Benim eniste kullanilmis lastik alip yola cikti.Lastik sirbistanda gumledi.Araba cope kendisi Turkiyeye trenle oradanda ucakla Almanyaya geldi.

Mafyan
17 Eylül 2015, 14:48
[QUOTE=Mafyan;18493]

Herhalde tabiki önü yazlik arkasi kislik olursa yasaktir,sen yazlik lastikten yardim aldigina göre,tekrardan yazlik kislik lastik ayrim yapmamin anlami yok sanirim.

Yazlik ön ikisi,arka ikisi ayri ayri firma olursa takilir,profil degisik olsada takilir,bu kislik icinde gecerlidir.

Dikkat etmen gereken husus Lastiklerin profili degil,ayni ebatta olmasina bakmlisin.

Yukarida verdigin resimdeki delik,bunu sen yaptirsanda sana kimse garanti veremez bir sey olmaz diye.Yalniz ben kendim benim arabada ön lastik 245/40-18 ayni hata vardi,kendim fitil takip iki yil kullandim ve o sekilde arabayi sattim hic bir sey olmadi.

Sanada aynisi yap diyemem allah korusun bir sey olursa vebali sebebi ben olurum,kendin düsün bir Lastikciye danis cevabini alirsin.

Usta sen bir arastir derim.
Cunku ,4 cesitli profil olan lastikler takabilirsin.Bu yazlik icinde ve kislik icinde ayni

tr-22
17 Eylül 2015, 15:18
[QUOTE

Cunku ,4 cesitli profil olan lastikler takabilirsin.Bu yazlik icinde ve kislik icinde ayni[/QUOTE]

Sen bundan cok eminsen sorun yoktur,yeterki yanlis bilgi verilmesin.

f4scistx
17 Eylül 2015, 15:31
takmasina takarsin sorun yok. ama o tekeri kullanmazdim.
tabi herkesin bakisi farkli cogu bir sey olmaz der disdan ama ben titizim bunu gördügüm anda rahat duramam hele ki hizli kullaniyorsan, gerci hizlada cok alakasi yok olaylarin oldugu zaman..

Mahmut40
17 Eylül 2015, 22:34
Bütün bilgier ayni arakadaslar. Tamam dottan sorun olmaz diyorsunuz güzel.

Bu delik icin birde bilirkisilere tanisim.

Ama sizlerin bilginizede tanisiyorum. Internette okudugum kadariyla laufflächenin üstüne olan yirtiklar sorun olmaz, yanliz küsede olursa sounlu oluyormus. Bilmiyorum ama bu bizdeki delik nasil etki eder

Mafyan
18 Eylül 2015, 20:52
[QUOTE

Cunku ,4 cesitli profil olan lastikler takabilirsin.Bu yazlik icinde ve kislik icinde ayni

Sen bundan cok eminsen sorun yoktur,yeterki yanlis bilgi verilmesin.[/QUOTE]
Evet,eminim.Tuv musade ediyor.