PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya'daki emeklilik primlerinin cekebilmek icin gerekli sartlar

Birbey 3.0
28 Haziran 2018, 14:09
Emekli primlerin cekilmesinin sartlari!

Sevgili arkadaslar,

Almanya'daki emekli primlerinin cekilebilmesi konusunda vatandaslar arasinda cok bilgi kirliligi var. Bu bilgi kirliligini bir nebze temizlemek icin detayli bir sekilde, uzunca sartlarini burada aciklayacagim. Sorularinizi forumda sorabilirsiniz. Ancak sizden ricam, lütfen önce bu uzun konuyu dikkatli bir sekilde okuyunuz. Ozaman sorularinizin %95'ine yanit bulmus olacaksiniz. Lütfen üsenmeyelim.

Primlerin iade edilebilmesi icin bu sartlar harfi harfine yerine gelmesi gerekir. Biri olmazsa olmaz! Önce bu tüm sartlar yerine gelecek ondan sonra basvurunuzu yapabilirsiniz.

1. Uyruk

Basvurdugunuzda Türk Vatandasi olmaniz gerekiyor. Cifte vatandas (hem Alman hem Türk) olanlar cekemez. Önemli olan basvuru tarihinizdeki uyrugunuzdur. Daha önce baska bir ülke vatandasi olduysaniz fark etmiyor.

2. Bir hizmet almamis olmak gerekiyor

Alman Emeklilik Kurumu tarafindan size bir kurus maddi veya manevi bir hizmet ödendi veya verildiyse emekli paranizi cekemezsiniz. Kur'a gittiniz, yada Umschulung yaptiniz ve bunun masraflarini emekli kurumumu karsiladi? Evet ise, o tarihe kadar ödediginiz primleri cekemezsiniz. Karsiligi kac Avro ettigi önemli degil. 1 Cent'lik hizmet almis olsaniz bile, hizmet aldiginiz o tarihe kadar ödediginiz primlerinizi cekemiyorsunuz. Ondan sonraki primlerinizi cekebilirsiniz. "Benim alacagim paradan onun karsiligini düssünler" maalesef mümkün degildir. Eger Umschulungu Arbeitsamt, Berufsgenossenschaft veya Krankenkasse ödediyse cekmeye engel degildir.

3. Iki sene bekleme süresi

Iki sene bekleme süresi vardir. Bekleme süresi son sizin icin emekli kurumuna ödenen zorunlu primden (Pflichtbeitrag'dan) sonra baslar. Zorunlu primler nelerdir? Avro 450'dan fazla kazaniyorsunuz. Issizlik parasi (Arbeitslosengeld), hastalik parasi (Krankengeld), Bakim parasi (Pflegegeld). Ayrica kadinlarda cocuklar ilk üc yili. (Kindererziehungszeit) Issizlik parasi 2 (Arbeitslosengeld 2 = Hartz 4) zorunlu prim yatmadigi engel süre olarak sayilmamaktadir.

Bu iki sene zarfinda ne Almanya'da ne Türkiye'de nede baska bir Avrupa Birligi ülkesinde calismis olmayacaksiniz. Sadece Almanya'da Avro 450 kadar (Minijob) calisabilir ve Hartz4 yardimi alabilirsiniz. Yani bir nevi ev hanimi gibi iki sene bosta gececeksiniz.

450 Avro islerde artik iscidende primler kesiliyor. Kesildigi an is bozulur. Kesilmemesi icin is verene söylemeniz gerekiyor. Oda isci payini kesmez. Ozaman sorun cikmaz. (Antrag auf Befreiung von der Versicherungspflicht beim Minijob)

1. Örnek

31.07.2012 Isten dolayi zorunlu prim,
01.08.2012 - 31.07.2013 Issizlik Parasi (Arbeitslosengeld)
01.08.2013 - 31.07.2015 Issizlik Parasi (Arbeitslosengeld 2 = Hartz 4)
Cözüm: Diger sartlar yerine geldiyse 01.08.2015'de sartlar yerine gelmis oluyor.

2. Örnek

31.07.2012 Isten dolayi zorunlu prim,
01.08.2012 - 31.07.2013 Issizlik Parasi (Arbeitslosengeld)
01.08.2013 - 31.07.2015 Issizlik Parasi (Arbeitslosengeld 2 = Hartz 4)
01.08.2015 - 01.08.2015 Isten dolayi zorunlu prim (sadece bir gün calistiniz)
02.08.2015 - 01.08.2017 Issizlik Parasi (Arbeitslosengeld 2 =Hartz 4)

Cözüm: Bir gün calismak isi bozmaktadir ve iki sene bekleme süresi sifirdan baslamaktadir.

4. Almaya'daki borclariniz

Maalesef azinmaycak kadar bir grup vatandaslarimiz kendilerini uyanik sanip Almanya'da borclari oldugu halde emekli paralarini alip Türkiye'ye kacmayi düsünüyorlar. Alman Emeklilik Kurumu borcunuz varmi diye sormuyor. Ancak alacaklilar bagzi emekli kurumunu uyariyorlar. Bu durumda alacaklilar ile anlasmaniz gerekiyor. Örnegin Insolvenz (gewerblich veya privat fark etmez), banklar, maliyeler cogu zaman emekli kurumlarini borcunuz olduguna dahil uyariyorlar. Ayrica borc demek kul hakki demek oldugunu hatirlatmak isterim.

5. Türkiye'ye kesin dönüs

Yukardaki dört sart yerine geldikten sonra Türkiye'ye kesin dönüs yapmaniz gerekiyor. Bunun icin mecbur belediye veya bagli oldugunuz muhtarliliga (Rathausa) gidip ikametinizi sildirmeniz gerekiyor. Almancasi "Abmeldebescheinigung". Bu belgeye acik bir sekilde Türkiye'de yeni ikamet adresinizi yazdirmaniz gerekiyor. Baska bir Avrupa Ülkesine giderseniz cekemiyorsunuz. Yurda dönüste mutlaka pasaportunuza giris mühürü vurdurmaniz gerekiyor.

Islemlerin yapilisi

Yukaridaki bes sart yerine geldikten sonra basvuru yapmaniz gerekiyor. Burada cogu vatandaslar maalesef basvurularinin Almanya'dan yaptirmak istiyorlar. Ancak bu tavsiye edilmiyor. Türkiye'den basvurusunu yapmak daha mantikli, cünkü islemler daha hizli gelisiyor. Niye daha mantikli, cünkü yukaridada belirtdigimiz gibi, iki sene Türkiye'dede dahil calismamis olmaniz gerekiyor. Alman Emekli Kurumu sizin Türkiye'de calisip calismadiginizi SGK (SSK'ya) soruyor. Cevabin gelmesi aylar sürebiliyor. Ancak basvurunuzu SGK (yurt disi bölümde) yaparsaniz, SGK dilekcenizi Alman Emeklilik Kurumuna yollarken Türkiye'de calismis olup olmadiginizi bilidiriyorlar. Basvurunuz ister Almanya'dan iste Türkiye'den yapin hep ayni dilekce dolduruluyor. "T-Formu" diye bir dilekce vardir. Herzaman o dilekce dolacaktir.

T-Formunu burdan indirebilirsiniz:

https://www.deutsche-rentenversicherung.de/Nordbayern/de/Inhalt/5_Services/04_Formulare_Antraege/ausland_nordbayern/A5800_Antrag_Beitragserstattung_Tuerkei.pdf?__blob =publicationFile&v=6

Almanya'dan basvuru icin lazim belgeler:

a) Pasaportunuz
b) Abmeldung belgesi
c) Hesap numaraniz (mutlaka IBAN ve BIC numaralari lazimdir)

Türkiye'den basvurunuz icin lazim olan belgeler:

a) Pasaportunuz
b) Nüfus cüzdaniniz
c) Türkiye'de muhtarliktan ikamet belgesi
d) Abmeldung belgesi
e) Pasaportunuz gümrükteki "giris" mühürünüz
f) Hesap numaraniz (mutlaka IBAN ve BIC numaralari lazimdir)

Hesap numarasinin Almanya'da veya Türkiye'deki bir bankada olmasi fark etmiyor. Ancak mecbur sizin isminize olacak. Eger baskasinin ismine istiyorsananiz ististaniz noterden vekalet getirmeniz gerekiyor. Gümrükte "giris" mühürünü unutduysaniz, emniyete gidip ne zaman yurda döndügünüze dahi bir belge almaniz gerekiyor.

Genel bilgiler

Sadece sizin ayliginizdan kesilen primleri alabiliyorsunuz. Isverenin, is ajansinin (Arbeitsagentur), hastalik kasasinin ve annelik izni icin yatan primleri alamiyorsunuz. Alamadiginiz gibi yaniyor. Yani hic bir zaman para, ileride emeklilikde dahil, alamiyorsunuz. Gerisi ebediyen yaniyor.

Maalesef mahkeme yolu ile alanlar var diye bagzi mevlütlerde, camilerde, kadinlarin günlerinde ve kahvehanelerde böyle bir söylenti var. KÜLLIYEN UYDURMA. Almanya'nin en üst mahkemesi yillar önce bu primlerin cekilemesini hukuka uygun oldugunu dair karar verdi. Bagzi bilmeyen beya bilmek istemeyen avukatlar agziniza bal sürüp paralarini sizde aliyor ve sonra "Kusura kalmayin hakim böyle diyor" deyip isin icinden siyrilabiliyor. Her meslekte oldugu gibi iyiside var kötüsüde. Genelleme yapmak istemiyorum.

Cekilemedigine dair son en yüksek mahkeme karari burada:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwjAp_mG4NbbAhVL1SwKHbguCQwQFgg8MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.gesetze-bayern.de%2FContent%2FPdf%2FY-300-Z-BECKRS-B-2016-N-118712%3Fall%3DFalse&usg=AOvVaw1IqFboBgQBAJLscwyHw5EZ

© Gercekler/Birbey 3.0, Baska forumlarda, kaynak gösterilerek kullanilabilinir.

akdenizli33
28 Haziran 2018, 22:58
arkadasim benim bir sorum oalcak..parayi cektikten sonra 67 yasinda tekrar basvuru ypsam..emekli olabilrimyim.

Birbey 3.0
28 Haziran 2018, 23:04
Öyle birsey olsa herkes cekerdi. Para gittiki.

akdenizli33
28 Haziran 2018, 23:56
Öyle birsey olsa herkes cekerdi. Para gittiki.

bana söylenen cekilen para sana senden kesilen para..67 yasindan sonra basvuru yapilirsa is verenin kesintisi .az miktarda emekli olunuyormus.ne Kadar Dogru bilmyiorum

hOrOz
29 Haziran 2018, 00:05
bana söylenen cekilen para sana senden kesilen para..67 yasindan sonra basvuru yapilirsa is verenin kesintisi .az miktarda emekli olunuyormus.ne Kadar Dogru bilmyiorum

mış muş birileri bir şey anlatıyor öbürleride inanıyor

arkadaşım paranı çekince sigortanı bütün haklarını öldürmüş oluyorsun bittı .. son .. ondan sonrası yok

bunlar deli saçması şeyler

Birbey 3.0
29 Haziran 2018, 00:11

Sorunun cevabi zaten bilgilerin icinde var. Sana söyleyen kesinlikle kurumdan birisi degil. Yetkisi ve bundan dolayi yasal sorumlulugu olmadigi icin kafasina göre yorum getiren birisinden duymussundur eminim.

Sadece sizin ayliginizdan kesilen primleri alabiliyorsunuz. Isverenin, is ajansinin (Arbeitsagentur), hastalik kasasinin ve annelik izni icin yatan primleri alamiyorsunuz. Alamadiginiz gibi yaniyor. Yani hic bir zaman para, ileride emeklilikde dahil, alamiyorsunuz. Gerisi ebediyen yaniyor.

hekimoglu
29 Haziran 2018, 00:19
Simdi inanmak isime gelmiyor hic mi umut yok diye sorsam :-) saka saka ama böyle seyler oluyor o yüzden yazdim ;-)

Birbey 3.0
29 Haziran 2018, 19:32
Hekimoğlu gece gece sanki kafa yerindeymiş gibi geliyor bana.

karadeniz57
19 Ağustos 2018, 15:07
Peki Türkiyeden emekli olsam o zaman alabiliyormuyum

hOrOz
19 Ağustos 2018, 15:35

1.nolu mesajdaki lere uyarsan parayi alabilirsin

Almanya daki emeklilikle Türkiye deki birbirine bagimli degil

Birbey 3.0
19 Ağustos 2018, 17:07

Borçlanarak olduysan evet. Eğer Türkiye'de çalışmışlığın var ama üstüne yatırmadan iki ülke süreleri hizmet birleşimi yapılarak para bağlandıysa hayır.

Cheyenne
12 Ekim 2018, 15:25
Arkadaslar bende birbucuk sene icinde kesin dönüs yapacam Türkiye ye..Yukari da gayet güzel anlatmis kardesimiz..
Benim anladigim

Burada alinan kira yardimi..Harz 4..Arbeitsamt in gönderdigi CNC kursu masrafi..Kur falan sözkonusu olmadi ama Arbeitsamt rahatsizligim dolayisiyle bana otobüs ehliyeti yaptirip masrafini üstlendi ve halen otobüs kullaniyorum...bunlar emeklilik iyadesinden kesilebilir mi...

Renteninformation
Beiträge erhalten von ihnen 50.000
Von ihrem Arbeitgeber 47.000
Von öffentlichen Kassen(z.B.Krankenkasse,Agentur für Arbeit) 20.000
Sie haben insgesamt Entgeltpunkte in folgende Höhe erworben 25.000
Bana ödenecek miktar 25.000 euro mudur

(39 yildan beri almanya dayim...Yukaridaki örnektir)

hOrOz
12 Ekim 2018, 16:18
Arkadaslar bende birbucuk sene icinde kesin dönüs yapacam Türkiye ye..Yukari da gayet güzel anlatmis kardesimiz..
Benim anladigim

Burada alinan kira yardimi..Harz 4..Arbeitsamt in gönderdigi CNC kursu masrafi..Kur falan sözkonusu olmadi ama Arbeitsamt rahatsizligim dolayisiyle bana otobüs ehliyeti yaptirip masrafini üstlendi ve halen otobüs kullaniyorum...bunlar emeklilik iyadesinden kesilebilir mi...

Renteninformation
Beiträge erhalten von ihnen 50.000
Von ihrem Arbeitgeber 47.000
Von öffentlichen Kassen(z.B.Krankenkasse,Agentur für Arbeit) 20.000
Sie haben insgesamt Entgeltpunkte in folgende Höhe erworben 25.000
Bana ödenecek miktar 25.000 euro mudur

(39 yildan beri almanya dayim...Yukaridaki örnektir)

onlar Arbeitsamt ın yaptıgı masraflar yoksa kesinti olmaz

50000 € sen ödemişsin

47000€ işveren

diğerleri de sana 25000€ ödemiş

burada senin kesintin 50000€ olduğu için 50000€ alacaksın

Cheyenne
12 Ekim 2018, 22:44
Horoz olsun camurdan olsun..Tesekkürler hemso...Valla cok rahatladim...

Acemibiri
15 Ekim 2018, 03:10
Peki,
bu Primi alirsak almanyaya giris cikis hakkimizda ölüyormu?
Yani birdaha gelmek icin vizemi alip gelebilecegiz?

hOrOz
15 Ekim 2018, 06:36
Peki,
bu Primi alirsak almanyaya giris cikis hakkimizda ölüyormu?
Yani birdaha gelmek icin vizemi alip gelebilecegiz?

Bu primleri geri almanın şartlarından biride kesin dönüş yapmak yani oturumu öldürmek.
Almanya ya gelmek istersen vize Alman gerekecek

Acemibiri
15 Ekim 2018, 10:46
@hOrOz
benim duyumumda böyleydi, ama cok sacma.
Haydi emeklilik hakkimiz ölüyor onu anliyorum ama oturum hakkimiz yada kisa gelip gitme hakkimiz neden ölüyor ki??

Peki bu primi alinca sadece prim sahibinin oturumu ölüyor demi esinin degil ?
Diger es gelip gidebiliyor yani??

hOrOz
15 Ekim 2018, 10:58
@hOrOz
Haydi emeklilik hakkimiz ölüyor onu anliyorum ama oturum hakkimiz yada kisa gelip gitme hakkimiz neden ölüyor ki??

şöyle anlataılım herhangi gelirin olmayınca Almanya da kalma nedeninde kalmıyor .. o yüzden oturum hakkında olmuyor

bazı şeyler bize saçma gelebilir ama bu parayı normalinde Almanlar veya anlaşması olan bir kaç ülke vatandaşı dışında sanırım Yugoslavlarda ve Faslılarda alabiliyor

onların dışında kimse yatırdığı primlerini geri alamıyorlar

sadece 60-70 li yıllarda yapılan Sosyal Güvenlik anlaşmasından doğan bir hak

Almanlara kalsa onuda vermek istemezler .... Emeklilik kasalarında buradaki Türk lerin birikmiş milyonlarca Euro primleri yatıyor

mesela Türkiye EU ya girse o kadar prim Alman Devletine kalacak

Acemibiri
15 Ekim 2018, 17:08
@hOrOz

Yukardaki sorumu yeniliyorum.Eger ben primlerimi cekip gidersem benim kesin dönüs yapmam gerekli. ok
Peki esimde kesin dönüs yapmak zorundami? Yani onun oturumu falanda ölüyormu yoksa o hala gelip gdebilirmi??

Acemibiri
24 Ekim 2018, 11:51
Cevaplarinizi bekliyorum

Birbey 3.0
24 Ekim 2018, 12:14
Eşine birşey olmuyor, eğer yılın en azb183 günü Almanyada yaşarsa.

Acemibiri
24 Ekim 2018, 13:25
Tesekkürler Dostum,
yilin 183 günü almanyada yasayamaz cünkü saglik sigortasi olmayacak.Ama aynen emekli gibi yilda 2-3 defa almanyaya gelip bir kac hafta kalabilir, cocuklari ziyaret edebilir mi??

Bu nedenle bilmek istiyorum.