PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zeytin Kahvalti nasil nezetlendiriyorsunuz?

Talha'linho 7
24 Haziran 2018, 11:43
Selamunaleyküm arkadaslar biz Zeytin baharatladirip (Kahvalit icin) Zeytini yikiyoruz üzerine biraz Hakiki Zeytinyagi süzdürüyoruz,yarim Yimon sikiyoruz,az birsey de Nareskisi
gayet güzel oluyor

Sizler nasil yapiyorsunuz?

Aranizda mutlaka Egeliler vardir sizler nasil yapiyormusunuz?

Gesendet von iPad mit Tapatalk Pro

hOrOz
24 Haziran 2018, 12:11
Bizim çocukluğumuz hep zeytin veya zeytinyağı ile geçmiştiir

ekmeğin üzerine zeytinyağı sürüp üzerine ev yapımı domates salçası sür .. yemede yanında yat

Bizim Nutella mızdı

benim hanım Karadenizli evlendiğimiz ilk yıllarda izine gidince epey problem yaşadık

bizim oralarda yemekler veya salatalar zeytinyağlı .. bu kokuyor diye yemezdi

şimdi artık alıştı

Geçen sene Türkiye den pazar dan yeşil zeytin almıştık

Pazarda hemen makina ile çiziveriyorlar

Herhalde dünya da zeytinin yağını sızdırıp zeytinin üstüne yeniden döken tek milletiz

benim rezeptur böyle

yeşil zeytin veya kırma zeytin bazen LIDL e büyük kavanozlarda gelen Yunan Zeytini ilede güzel oluyor

bolca zeytinyağı

pul biber (hafif acıda olabilir)

bir miktarda kekik

bir iki diş sarmısak

bir tane dilimlenmis limon

Dirilis
24 Haziran 2018, 12:49
Bizim çocukluğumuz hep zeytin veya zeytinyağı ile geçmiştiir

ekmeğin üzerine zeytinyağı sürüp üzerine ev yapımı domates salçası sür .. yemede yanında yat

Bizim Nutella mızdı

benim hanım Karadenizli evlendiğimiz ilk yıllarda izine gidince epey problem yaşadık

bizim oralarda yemekler veya salatalar zeytinyağlı .. bu kokuyor diye yemezdi

şimdi artık alıştı

Geçen sene Türkiye den pazar dan yeşil zeytin almıştık

Pazarda hemen makina ile çiziveriyorlar

Herhalde dünya da zeytinin yağını sızdırıp zeytinin üstüne yeniden döken tek milletiz

benim rezeptur böyle

yeşil zeytin veya kırma zeytin bazen LIDL e büyük kavanozlarda gelen Yunan Zeytini ilede güzel oluyor

bolca zeytinyağı

pul biber (hafif acıda olabilir)

bir miktarda kekik

bir iki diş sarmısak

bir tane dilimlenmis limon

Bu nutellella tabiki sagliga cok yararli.

Talha'linho 7
25 Haziran 2018, 09:41
Horoz usta Sarimsak i öyle dis olarak mi koyuyorsunuz?
(ilginc ilk defa duyorum)

hOrOz
26 Haziran 2018, 12:43
Horoz usta Sarimsak i öyle dis olarak mi koyuyorsunuz?
(ilginc ilk defa duyorum)

hafif koku ve tat vermesi için dilim dilim koy
bir tane yeter

dreamceng
26 Haziran 2018, 21:11
zeytin yagina ekmek batirip yiiyorlar,,,bu yagin icine neler katiliyor

hOrOz
26 Haziran 2018, 21:13
zeytin yagina ekmek batirip yiiyorlar,,,bu yagin icine neler katiliyor

bizde sabahları kahvaltıda zeytinyağı ve salça devamlı bulunur

saf zeytinyağı başka değişik bir şey yok

istersen baharat filan koyabilirisin

dreamceng
26 Haziran 2018, 21:15
o baharatlar nelerdir

dreamceng
26 Haziran 2018, 21:18
Kahvaltılık Zeytinyağlı Sos Tarifi İçin Malzemeler

Zeytinyağı ( istediğiniz kadar )
Bir tutam kekik
Bir tutam pul biber
Bir tutam tuz
Bir tutam karabiber
Bir tutam kimyon
Birkaç damla limon

hOrOz
26 Haziran 2018, 21:30
zeytin böylede güzel olur

içine yukarıda verdiğim malzelerde katılabilinir

kırma zeytin

https://www.youtube.com/watch?v=crv24SXf-FE

OrLoW
26 Haziran 2018, 22:01
Bu videodaki hakiki zeytin bunu bulmak zor olur yeşil zeytin..

Bu tam gerçek zeytin oluyor bizim orada çok fazla tüketiliyor tabi her taraf zeytin agacı olunca kolayda....

Bazı zamanlarda türk bakkallarında satılıyor lakin ben bir ara bakmıştım hem acayip pahalı hemde cinsi farklı italyadan sanırım..

Zeytin yöresinde zeytinle uğraşanlar aslında yerken içine hiçbirşey karıştırmayı tercih etmezler tadını bozduğu için..

Belkide cocukluktan beridir saf zeytin ve zeytin yağı ile fazla haşır neşir olunduğundandır..

İçine birşey koyucaksanız limonla kekik çok iyi olur, zeytini büyük kapda yağlı bırakıyorsanız içine defne yapragı atın...

hOrOz
26 Haziran 2018, 22:04
Bu videodaki hakiki zeytin bunu bulmak zor olur yeşil zeytin..

Bu tam gerçek zeytin oluyor bizim orada çok fazla tüketiliyor tabi her taraf zeytin agacı olunca kolayda....

Bazı zamanlarda türk bakkallarında satılıyor lakin ben bir ara bakmıştım hem acayip pahalı hemde cinsi farklı italyadan sanırım..

Zeytin yöresinde zeytinle uğraşanlar aslında yerken içine hiçbirşey karıştırmayı tercih etmezler tadını bozduğu için..

Belkide cocukluktan beridir saf zeytin ve zeytin yağı ile fazla haşır neşir olunduğundandır..

İçine birşey koyucaksanız limonla kekik çok iyi olur, zeytini büyük kapda yağlı bırakıyorsanız içine defne yapragı atın...

bazen Arap dükkanlarına geliyor .. ben geçen sene Fas dükkanında yeşil zeytin görmüştüm

@OrLoW sen nerelisin ?

OrLoW
26 Haziran 2018, 22:10
bazen Arap dükkanlarına geliyor .. ben geçen sene Fas dükkanında yeşil zeytin görmüştüm

@OrLoW sen nerelisin ?

Ben izmirliyim şöyle diyim abi

İzmirle Aydının ortasında kalıyor bizim köy kuşadasına yarım saat ... Köy 3 dagın arasında komple zeytin agacı başkada birşey yok..:)

Chapter
27 Haziran 2018, 11:29
Geçen yaz zeytinlerimi İzmir Delçuk’tan alıp geldim ayrıca bol miktarda zeytinyağı da aldım,imalatını kendilerine ait bir Mandıradan aldım,yanlız şimdi sizin yazdıklarınıza şaşırdım. Zeytinleri kullanılan Zeytinyağı mundar etmıyormu ?

Yanı Zeytinleri Ay çiçek yağı ile birlikte kaseye koyup yemiyormusunuz ?

Selamlar

hOrOz
27 Haziran 2018, 11:37
Geçen yaz zeytinlerimi İzmir Delçuk’tan alıp geldim ayrıca bol miktarda zeytinyağı da aldım,imalatını kendilerine ait bir Mandıradan aldım,yanlız şimdi sizin yazdıklarınıza şaşırdım. Zeytinleri kullanılan Zeytinyağı mundar etmıyormu ?

Yanı Zeytinleri Ay çiçek yağı ile birlikte kaseye koyup yemiyormusunuz ?

Selamlar

Arkadaşım kendi orjinal yağı varken niye çiçekyağı?
Zeytine aromasını veren kendi yağdır.
Ha zeytinyağından hoşlanmıyorsundur olabilirsin o zaman kendi damak zevkine göre ayçiçek yağı veya yarıyarıya koyabilirsin

dadas40
27 Haziran 2018, 12:23
Slm Arkadaslar,
Konu Zeytinden acilmisken biz yunan restorantine yemek yemeye gidiyoruz arasira orada salatda bir zeytin vardi onu yedim
cok hosuma gitti sahibine sordum bu ne zeytini ve nerden aliyorsunuz dedi Griechische Kalamata zeytini tür bakkalindan
aliyoruz bir kac sene önce oldu bu olay.
ben gittim tür bakkalinda ayni zeytin aldim o zamanlar iyiyidi ama son zamanlarda
ya cok aci oluyor yada tadi tuzu olmoyur bakkal da calisan birisine sordum dediki degisik yerlerde aliyorlarmis yani ne zaman ne cikacagi belli degil
bu zeytini ayni kalitede nerden alabilirim
yada alternetifi varmi bu zeytinin ben cok denedim ama böyle güzel aramali ve sulu yani saftisch ve etli zeytin görmedim

Selam
ve
Saygila