PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jobcenter ile aynı fikirde olup uymak zorunda mıyız ?

OrLoW
13 Haziran 2018, 17:21
Arkadaşlar soru gayet açık Jobcenterle aynı fikirde olmak zorunda mıyız ?

Ehliyet almak istiyordum bunu dile getirmiştim tamam dedi ama önce testlerden geçmek gerek dedi..

Berufspsychologischen test içinde sağlık testleride dahil tamam dedim yeterki ben istediğimi yapayım ( Ehliyet )

Testler uzun süreceği için bu zaman zarfında seni bir kursa göndericem dedi 3 aylık kurs AVİBA diye bir kurs...

Ben aynı kursu geçen sene yapmıştım aynı olay bu sefer başka kurs, beni ehliyet için hazırlıcaklarmış sözde ..

Kursun içinde mesleki bilgiler varmış, bewerbung olayları Almancada destek vereceklermiş 1 ayda bir yerde praktikum yapıcak mışım

Ben LKW ehliyeti alıcam vay efendim praktikum yaparak işi görecek mişim ( Ehliyet yokken )

Ben anladımki benim Ehliyet alıpda LKW fahrer olma isteğimi kırmaya çalışıyor ( İş bulursa ehliyetten yırtacaz meselesi )

Bir yandan ehliyet yaptırmaktan vazgeçicek diye ortamı germek istemiyorum, O kursada hiç hevesim yok cidden boş yani...

Benim almancamla ne dediysem anlatamıyorum illa diyor o kursa gideceksin, nalet olsun ya ok dedim mecburen dinlemiyor çünki

Ben dedim bu kursa giderim sadece sizin isteğinizin yerine gelmesi için dedim ben istediğim için değil dedim...

Ne desem boş illa kendi isteğini kabul etmemi istiyor, bende dedim kahve makinası varsa bir sorun yok gider otururum..

Termin göndermiş gittim dediği kursa anmelden için normalde kagıdımı verip anmelden yaparlar olay bu kadar yani..

Sonra ben günüm gelince kursa giderim, başladılar beni sorguya çekmeye sizin bu kursdan isteginiz nedir ? gibi şeyler beklentileriniz

JB beni buraya gönderdi bende geldim buradayım kayıt yapıcaksınız kursa gelicem bu kadar dedim.

Kalktı direk jobcenteri aradı bayan şikayet ediyor beni, beni tekrar jobcentere gönderdiler konuşmam için o günde terminim vardı JB de

Gittim JB ye ne oldu dedi, gönderdin senin için gittim oraya soru sordular bende sizin gönderdiğinizi söyledim bu kadar...

JB deki bana bakan gene aynı şeyleri tekrar etmeye başladı, ha bire konuşuyor.. Sizin isteginiz için gittim dedim,

Üstüne basa basa söyledim siz gönderiyorsunuz ben gidiyorum ( bu sizin isteğiniz benim isteğim değil dedim )

Beni kursa gönderdiğiniz yeri arayacaksınız dedim anlatıcaksınız herşeyi dedim ben gidicem kayıt yaptırıcam bu kadar tamm dedi...

Sabah git oraya sen dedi bana gittim tekrar bu sefer kursda farklı bir karşılama var etrafimda pır dönüyorlar.. Çok nazikler

Biri diyor kahve ister misiniz size kahve getireyim :) herşey güzel kağıdımı vericem anmelden yapıcak sonra ne günse başlıcam..

2 bayan beni başka bir odaya aldılar koca masa, başladılar gene sorulara ( Hoppala ) Ben sürekli sakinimdir sakince oturuyorum..

Sorular : Bizim kursdan beklentileriniz nedir ? İstekleriniz nedir ? Hevesiniz nedir ne agırlıklı olmasını istiyorsunuz kursun ( bewerbungmu yoksa meslek bilgilerimi ???? gidiyor sorular mesleki yardım ediceklermiş abuk subuk şeyler ..

Ha bire cevap vermeye çalışıyorum ablukaya aldılar beni biri sağdan biri karşıdan. hiç alakası olmayan şeyler

Birde bana söz hakkı vermiyorlar 2 bayan illa ben onlara onların duymak istediklerini söyleyeyim diye sıkıştırıyorlar...

Yani ben bu kursa hevesle geliyorum, benim isteğimdi, isteyerek katılıcam, desem hiç sorun olmucak

Jobcenter gönderdi diye benim illa hevesim olucakmış o kursa yoksa olmazmış böyle hevessiz katılamazmışım ben...

Konuştularda konuştular durmadan sürekli dinledim en sonunda eee şimdi hevesle katılacak mısınız kursa ?

İyice doldum sakin bir şekilde beni dedim ilgilendirmiyor gelmek zorunda olduğum için gelicem burada bulunacam :)

2 bayan odayı terk ettiler direk tekrar JB aramışlar sonra geldi bana JB size konuşmak için termin göndericek dediler

Bakalım termin gelicek tekrar JB ye gidicem konuşucaz artık ne konuşacaksak gönderdi gittim anmelden yapmadılar....

Yasa gereği JB kursa gönderdi gittin kursun vertragına imzayi çakıpda katılmayınca ceza veriyor...

JB bir yere gönderdi seni kurs terminine gitmeyincede ceza verip paranı kesiyor %30 ben gitmemezlik yapmadım...

Benim tek yanlışım JB nin istediği şeyin benim isteyişim olmaması

JB nin o kursa hevesli olması benim hevesli olmayışım

( FİKİRLERİM, İSTEKLERİM, DÜŞÜNCELERİM JB UYMAK ZORUNDA MI ? )

Biliyorum biraz uzun yazdım sanırım buna canımın sıkkın olmasıda eklendi yazdımda yazdım :D

Bu konuda bir fikri olan var mı daha önce böyle birşey başından geçmiş olan vJobcenter ile aynı fikirde olup uymak zorunda mıyız ?

moralist
13 Haziran 2018, 17:43
Ben olsam bi cakardim Adama

OrLoW
13 Haziran 2018, 17:53
Ben olsam bi cakardim Adama

Bu tamda onların istediği bir davranış olurdu birde kendine zarar verirdin..

O zaman işleri tamamen çıkmaza sokardın cezada cabası

Öfkeyle kalkan zararla oturur demişler..

Birbey 3.0
13 Haziran 2018, 20:31
Orlow bagzi seylere aciklik getireyim.

Konunun icerigi olarak belki haklisin, sadece olayin cözüs seklin yanlis. Direkt olarak konusuyorsun Jobcenter ile. Böyle yaparsan, senin yutarlar. Siyasi bir sinsilik ile onlar ile konusman gerekiyor.

Örnek, bak konusma Jobcenter'de nasil gececek:

Jobcenter: "Herr x, der Bildungsträger hat uns mitgeteilt, dass Sie keine Interesse an dem Kurs haben. Wir müssen daher Ihren Geldbetrag kürzen.

Sen: "Woher wissen Sie, dass der Bildungsträger Ihnen die Wahrheit sagt"

Jobcenter: "Wieso sollte der Bildungsträger lügen?"

Sen: "Meine Gegenfrage, wieso sollte ich lügen? Wieso verhalten Sie sich parteiisch?

Jobcenter: "Also bitte Herr x, so doch nicht"

Sen: "Richtig so nicht, bitte verhalten Sie sich neutral"

Sen: "Ich habe Ihnen bereits mehrfach gesagt, dass der Ausweg aus meiner Arbeitslosigkeit der LKW-Schein ist. Leider haben Sie mir diesen immer noch verweigert. Können Sie mir den Grund hierfür nennen?"

Jobcenter: "Herr X, wir haben doch nichts verweigert, sondern das ist alles nicht alles so einfach"

Sen: "Reden Sie bitte taheles. Was heißt "ist alles nicht so einfach". Das ist eine nichts sagende pauschale Antwort. Wollen Sie die Kosten nicht tragen?

Jobcenter: "Nein, so ist das nicht..."

Sen: "Sie wissen schon, dass Sie als Jobcenter alles mögliche tuen müssen, um mich bei der Beendigung meiner Arbeitslosigkeit zu unterstützuen. Sie unterstützen mich nicht. Sie schicken mich in weniger sinnreiche Maßnahmen. Wieso weigern Sie sich die Kosten zu tragen? Ist der Grund vielleicht, dass das Jobcenter die Kosten nicht tragen will"

Jobcenter: "Okay Herr x, wir kommen so nicht weiter".

Sen: "Das meine ich auch, weil Sie um den warmen Brei reden. Bitte entscheiden Sie, ob Sie mir jetzt den LKW-Schein zahlen wollen oder nicht. Bitte Klartext reden. Anderweitig muss ich mir rechtliche Unterstützung holen. Ich erwege rechtlichen Beistand zu holen oder eine Dienstaufsichtsbeschwerden beim zuständigen Bundesministerium einzureichen.

Laf aramizda, kadina bunlari söyleme:
Jobcenterin seni kursa yollama nedeni, kursa giden bir issiz o sürede issiz sayilmiyor. Almanyada belki 5-6 milyon issiz var. Böylece istatiskleri carpistiriyorlar.

Kadin kursa gideceksen gitmeye mecbursun normalinde. Elinde baska bir imkan yok. Oraya gitdiginde, istemeyerekde olsa, ayiya dayi demeye mecbursun. Aksi taktirde bunun kursa niyeti yok diye parani kesmeye calisirlar. O kurs yerinde iki kadinin sana baski yapma nedeni ise, büyük ihtimal iyi niyetli bir talebe degilse, paralarini almayacaklari icin. Ancak avukata gidersen baslari sisecegi icin, pes etme imkanlari var.

Ancak benim sana tavsiyem, avukatdan daha iyi bir yöntem var. Direk bakanligi bir sikayet mektubu. Istersen ben yazarim. Einschreiben olarak direk yollarsin bakanliga. Normalinde hemen degisirler. Bir dahakindede sana yamuk yapmazlar.

Eger bu arada bu forumde kitlernirsem, ki beni cok seviyorlar kitlemeyi, Karam82 merhamet ederse, sana beni nerde bulacagini söyler.

OrLoW
13 Haziran 2018, 22:49
Birbey 3.0 Yardım teklifin için teşekkür ederim..Aklımda olucak gerek duyarsam

Lakin ben hep açık kapı bıraktım yani hiç direk gönderdiğin kursa gitmicem demedim:)

Gitmemezlikde yapmadım oradaydım bana vertrag sundularda onuda imzalamamazlık yapmadım..