PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DITIP´in Almanya´da Hac Lisansi Suudi Arabistan tarafindan iptal edildi

gentlement
12 Haziran 2018, 15:48
Suudi Arabistan Hac Bakanlığı tarafından DITIB’e 6 yıldır yapılan "kurumsallaşın" çağrısına kulak kapatan DITIB bunun bedelini çok ağır ödedi....

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı DITIB’in Almanya´da bulunan 7.500 kisilik Hac kontenjanini iptal ederek DITIB’e cok agir bir darbe vurdu. Bu iptal sadece bu seneyi kapsamayip genel bir iptal olup DITIB’in bir daha Hac´a hicbir Haciyi götürememesi anlamina geliyor. Mart ayindan beri DITIB’li yetkililer tarafindan Arabistan´da gerceklestirilen calismalarin malesef hicbir faydasi olmadi...

DITIB son care olarak, Diyanet Isleri Baskanligi´nin elinde bulunan kontenjandan, özel sirketlere ayrilan 5.000 kisilik kontenjani DITIB’e tahsis etti. Ancak bu sekilde sadece TÜRK VATANDASI olanlar götürülebilecek. ALMAN VATANDASI olan haci adaylarina hicbir sekilde vize alamiyorlar...

Aradan aylar gecmesine ragmen ve hatta Hac Sezonuna cok az zaman kalmasina ragmen DITIB´in insanlara, özellikle Alman Vatandasi olanlara hala daha bir aciklama yapmamasi insanlari ileri derecede magdur durumuna düsürecek!!!

webci
12 Haziran 2018, 17:07
Ditip ne ise yariyor??
Oldum olasi bu diyanete hic alisamadim..salla basi al maasi..

hOrOz
12 Haziran 2018, 18:46
Suudi Arabistan Hac Bakanlığı tarafından DITIP´e 6 yıldır yapılan "kurumsallaşın" çağrısına kulak kapatan DITIP bunun bedelini çok ağır ödedi....

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı DITIP´in Almanya´da bulunan 7.500 kisilik Hac kontenjanini iptal ederek DITIP´e cok agir bir darbe vurdu. Bu iptal sadece bu seneyi kapsamayip genel bir iptal olup DITIP´in bir daha Hac´a hicbir Haciyi götürememesi anlamina geliyor. Mart ayindan beri DITIP´li yetkililer tarafindan Arabistan´da gerceklestirilen calismalarin malesef hicbir faydasi olmadi...

DITIP son care olarak, Diyanet Isleri Baskanligi´nin elinde bulunan kontenjandan, özel sirketlere ayrilan 5.000 kisilik kontenjani DITIP´e tahsis etti. Ancak bu sekilde sadece TÜRK VATANDASI olanlar götürülebilecek. ALMAN VATANDASI olan haci adaylarina hicbir sekilde vize alamiyorlar...

Aradan aylar gecmesine ragmen ve hatta Hac Sezonuna cok az zaman kalmasina ragmen DITIP´in insanlara, özellikle Alman Vatandasi olanlara hala daha bir aciklama yapmamasi insanlari ileri derecede magdur durumuna düsürecek!!!

peki hocam bu haber nerede yazıyor ?

OrLoW
12 Haziran 2018, 18:50
Kurumsaldan olmayanlar kutsal topraklara giremiyorlar mı şimdi dünyada tuhaf dimi

Alman vatandaşı olunca her ülkeye sorunsuz giriliyordu ( demek dünyanin en önemli yerine girilmiyormuş )

Bu ne saçmalıktır yahu ne yani şimdi yabancı ülke vatandaşları oraya gidemiyorlarmı

Bu Arabistanı bazı olaylardan dolayı hiç haz etmiyordum şimdi biraz daha soğudum

Kutsal topraklar o ülkede diye insanlara ne yapacaklarını nasıl soyacaklarını şaşırdılar valla..

Bırakın her ülkeden insanlar girsinler görsünler yok buraya şunlar giremez yok buraya bunlar yasak ..pis herifler

Yanından eşi biraz uzaklaşmış bayanları köle gibi evlerine götürüp karı yapmayı bilirler...

hOrOz
12 Haziran 2018, 19:35
ilginç olani hiç bir yerde yazmaması

arkadş kaynak gösterirse oradan bakabiliriz

Selam
12 Haziran 2018, 19:51
Askere alinanlar icin bir söz vardir:

Akil ve mantiksiz iceri girin veya Burda akil ve matigi aramayin diye.

Bu aynisi suudiler icinde gecerli. Bunlarda ne akil var nede Mantik, onun icin bunlarda bu özelligi aramayacaksin. Bunlarin akli sadece paraya ve kariya yeter.

Kutsal Beytullah, Kabe bunlarin topraklarinda bulundugu icin adamlar istediklerini yapiyor ve uyguluyor. Kurumsal olmayanlara giris yok ha? Allah sizi bildigi gibi yapsin. Nice insanlar var Allah icin o mübarek topraga gitmek icin yanip tutusan ama gelgörki bunlar sadece örgüt halinde gelenlere kapiyi aciyor. Örgüt halinde gelmenin faydasindan cok cekliskileri ile dolu bir organizasyondur.

Hac parasi su anki duruma göre 4.500 ile 5.000 euro arasinda degisiyor. ister 2 hafta ister 5 haftaligina git, fiyatlarda degisiklik olmuyor. Ve her sene buna belirli yükte zam geliyor. bundan 10 sene önce hacca gitmek 2.500 euro tutuyordu. aradaki farka bakin siz. Simdi soruyorum kendime: bu Kadar para ne tutuyor? ne icin? nereye gidiyor bu para?

Insanlarin dini duygularini acimasizca sömürüp belirli kesimlerin cebine gidiyor bu para. Gece Gündüz calisip Allah icin mübarek topraklara gitmeye calisan bu müslüman halka neden bu zulmu yapiyorsunuz? Birakin insanlari kendi imkanlari ile dini görevlerini yerine getirsin. Neden zorluk cikariyorsunuz?

Sevgili peygamberimiz ve ondan sonraki bütün müslümanlar dünyanin her yerinden organize olmadan gelirlerdi. Neden simdi bu kurumsalli halde, organize olarak gelmeleri sart kosuluyor? sadece ve sadece para icin. Bir müslüman kendi imkanlari ile hacca hayhay daha Uygun ve hesabli gider ve geride gelir. Ama bu imkan onlara taninmiyor.

Allahindan bulasin suudi arabistan denen ülke. Yüce rabbim sizlere bereketli toprak vermis, hakk din Islami sizlere vermis ama gelgörki siz hala cahiliye dönemindeki akilla 21. yüzyilda yasiyorsunuz. akliniz toplansa 2 Kurus para etmezsiniz. müslümanlari birlestireceginize siz gidip fitne ve fasik ile din kardeslerini birbirine düsürürsünüz. daha sizin hakkinizda yazilacak cok cok sey var .... ama neyse, kalsin. insanlari durup dururken iste böyle günaha sokarsiniz.

@horoz

haber daha sicagi sicagina. bende haberi daha yeni aldim. bugün veya yarin hersey ortaya cikar.

gentlement
12 Haziran 2018, 20:36
arkadaslar, burada görmüs oldugunuz yazi direk bütün haci adaylarina kademeli olarak gönderildi!!!

Malesef suanda DITIB’in düsmüs oldugu durum tam anlami ile icler acisi...

6 yil önce Milli Görüs, DITIB ve Süleymanlilardan istenilen "kurumsallasma" sartini DITIB haric hepsi yerine getirdi... Ancak DITIB yillarca kafa tuttu. Sonunda olacagi bu idi! Yillarca herseyi vakif üzerine hallettikleri icin tabiki vergiden muaftilar ancak kurumsallastiktan sonra Alman Devletine karsi vergi ödemeye basliyacaklari icin yapilmadi!!!

Isin en vahim noktasi, DITIB’in Hac Lisansi iptal edildi! Yani DITIB artik kimseyi Hac´a götüremeyecek Almanya´dan... Her seferinde Türkiye üzeri vize almasi gerekecekki bakalim Suud´lular buna ne kadar göz yumacaklar.

@hOrOz: evet, bu bilgi suanda hicbir yerde yok cünkü DITIB rezil olmaktan korktugu icin resmi aciklama yapmiyor ve bence yapmiyacakta... Olan burada kaydini yaptirmis belkide binlerce Alman Vatandasi olan Türk asillilara olacak!

https://resmim.net/f/AUU9wl.png

mustafa200222
12 Haziran 2018, 20:44
Ditip ne ise yariyor??
Oldum olasi bu diyanete hic alisamadim..salla basi al maasi..Bi ditip almanyada çok büyük sorun. Hepsi memur kafalı oturdukları yerde aylık larını alıyorlar . Hafta sonları çocuklara din dersi dahi vermek istemiyorlar. Bu diyanetin allah cezasını versin biz dresden cemaati olarak. Bu diyanet in hocaların dan biktik. Şimdi yeni hoca geldi. Cami evini yeniden isaat ettirdi. Herşey sıfır alindi. Adam dan 250 Euro para ödeyecek sin dendi ben ödemem diyor. Be insafsiz. Eletrik parasi internetin kalorifer paran hepsi icinde birde dünya kadar para masraf edildi belese oturacak.Başka yere gitse 1000 euro + eletrik kalorifer. Bu bize gelen hocaların hepsi ne yazikki paraci. Fetocularin vardı onlarda aynıydı şimdi diyanet. İnsanları bu hocalar camiden uzaklastiriyorlar. Hepsi keyfini sefasıni düşünüyor. Allah rızasını gözeten hoca artık çok az kalmış veya bize denkgelmedi.

Gesendet von meinem SM-N9005 mit Tapatalk

Selam
12 Haziran 2018, 20:53
@gentlemen

kardesim yazilarini okudukca senin milli görüsten oldugunu anliyorum. lakin her iki cümlende DITIBe laf ediyorsun. Tamam sizin cemaat daha iyi ve DITIB kötü. elestiri yaparken dozunu kacirma bir zahmet. Senin yaptigin elestiri hac adaylarin düstügü magduriyete üzülmekten cok firsati degerlendirip DITIBi elestirme niyeti. yaziktir yapma bunu. Bu üzücü olaydan dolayi Hacca gidemeyecek müslümanlari düsünerek üzülmeni umud ederim ama baska niyet ve amaclarla konuya müdahil olmani degil.

@Mustafa

sen dresdenden katiliyorsun. bizim camii derken sen dresdendeki Hühndorferstr. bulunan Fatih Camiisinimi kast ediyorsun? Ben o Camiiye 3 kere gittim ve o camii ile yazacaklarim cok var. Maalesef hepside olumsuz düsünceler ve fikirler.

ido44
12 Haziran 2018, 21:01
Alman vatandasligina gecmenin belkide dezavantasi bu olsa gerek....

webci
12 Haziran 2018, 21:05
Bi ditip almanyada çok büyük sorun. Hepsi memur kafalı oturdukları yerde aylık larını alıyorlar . Hafta sonları çocuklara din dersi dahi vermek istemiyorlar. Bu diyanetin allah cezasını versin biz dresden cemaati olarak. Bu diyanet in hocaların dan biktik. Şimdi yeni hoca geldi. Cami evini yeniden isaat ettirdi. Herşey sıfır alindi. Adam dan 250 Euro para ödeyecek sin dendi ben ödemem diyor. Be insafsiz. Eletrik parasi internetin kalorifer paran hepsi icinde birde dünya kadar para masraf edildi belese oturacak.Başka yere gitse 1000 euro + eletrik kalorifer. Bu bize gelen hocaların hepsi ne yazikki paraci. Fetocularin vardı onlarda aynıydı şimdi diyanet. İnsanları bu hocalar camiden uzaklastiriyorlar. Hepsi keyfini sefasıni düşünüyor. Allah rızasını gözeten hoca artık çok az kalmış veya bize denkgelmedi.

Sana katiliyorum kardesim..20 sene evvel buradaki diyanette cocukken namaza basladim,cocuklarin ellerini sabunla yikarken laf isittiklerine sahit oldum...
Tesbih cekerken,cekkk ceekk diye dalga gecenleri gordum..yani ne cemaatinden nede hocalarindan bir nane olur..
Dinleri imanlari para..tr den gelenlerde burda mumkun oldugunca belese gecinip turkiyeye para goturmek..herkes bir kose kapmis soz sahibi olmus,agzini acana laf yetistiriyor..
Bunlardan is beklenmedigi gibi millete sahip cikmazlar..fiyatlarin artmasinin diger bir sebebide 10 kere hacca gitmis haci babanin artik eski sevki almadigi icin vaktini buz gibi klimali otellerde gecirmek isteyisi..hersey luxe binmis,artik kutsal topraklarida din tuccarligina dokmusler..

gentlement
12 Haziran 2018, 21:35
@gentlemen

kardesim yazilarini okudukca senin milli görüsten oldugunu anliyorum. lakin her iki cümlende DITIBe laf ediyorsun. Tamam sizin cemaat daha iyi ve DITIB kötü. elestiri yaparken dozunu kacirma bir zahmet. Senin yaptigin elestiri hac adaylarin düstügü magduriyete üzülmekten cok firsati degerlendirip DITIBi elestirme niyeti. yaziktir yapma bunu. Bu üzücü olaydan dolayi Hacca gidemeyecek müslümanlari düsünerek üzülmeni umud ederim ama baska niyet ve amaclarla konuya müdahil olmani degil.

kardeş, ne alakası var Allah aşkına? Benim hiçbir yazımda DiTİB’i hedef aldığımı göremessin!

Ancak buradaki mevzu ciddi şekilde eleştirilmesi gereken bir olay çünkü ortada mağdur olacak binlerce Türk asıllı insan var! Kardeş, ben 30 defa Suud’a gitmişimdir işim gereği ve inan bana Suud’lular bir defa “la” yani “hayır” dedimi o olay bitmiştir!!! Asla değiştiremessin... Umudum o ki inşallah DİTİB bu düştüğü durumdan kurtulur ancak baştaki beceriksizler olduğu sürece çok zooor...

mustafa200222
12 Haziran 2018, 21:39
@gentlemen

@Mustafa

sen dresdenden katiliyorsun. bizim camii derken sen dresdendeki Hühndorferstr. bulunan Fatih Camiisinimi kast ediyorsun? Ben o Camiiye 3 kere gittim ve o camii ile yazacaklarim cok var. Maalesef hepside olumsuz düsünceler ve fikirler.Evet kardeşim aynen Dresden Fatih Camisi. Bu berlinde ki ateşeyi bir an önce gönder meleği gerek kafasına göre hoca gönderiyor. Torpilli kendi çevresinden tanidiklarindan

Birbey 3.0
12 Haziran 2018, 22:33
Vallahi bende DITIB'de okudum. Bir yamuklarını görmedim.

Görev icabım hukuki olarak çok konferanslar verdim çeşit çeşit DITIB camilerinde, hepsi bence çok başarılıydı. Ha Köln DITIB Merkezde bağzı dümenler dönebilir. Orasını bilemem. Ama tabandaki görevliler hepsi bence güzel bir şekilde çalışıyor.

Suudi Arabistan olayına gelince, siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Suudi Arabistan İsrail ve Amerikan dostu bir ülke. Suudi Arabistan'ın krallık olarak yönetildiğini düşünürsek, kendileri hiçte kurumsal değil. Bizden kurumsal bahaneler sunması bence gülünç. Bençe daha fazla para koparmaya çalışıyorlar.

neco54
12 Haziran 2018, 22:38
Kusura bakmayin. Ilk basta DITIP degil DITIB
Ben farkli kurum diye anladim bastan, sonra yazilanlari anladim DITIB.
Akpartili Cumhurbaskaninimiz var niye sikayet etmiyorsunuz yazili veya kisisel olarak
eDevlet üzerinden.
Atamalarda bile sadece kendi adamlarini atayinca böyle oluyor.
Bütün medyada, onlarin istegine göre calisinca kimse bir sey yazmaz.
Haberlerin gercegi yakinda cikar

gentlement
12 Haziran 2018, 22:43
Kurumsaldan olmayanlar kutsal topraklara giremiyorlar mı şimdi dünyada tuhaf dimi

Alman vatandaşı olunca her ülkeye sorunsuz giriliyordu ( demek dünyanin en önemli yerine girilmiyormuş )

Bu ne saçmalıktır yahu ne yani şimdi yabancı ülke vatandaşları oraya gidemiyorlarmı

kardeş mevzuyu yanlış anlamıssın! Sorun DİTİB’in Hac-Umre Organizesinin kurumsal yani ŞİRKET (GmbH) olmaması. DİTİB Hac-Umre Organizelerini vakıf üzerinden yürütüyordu. Bundan dolayı DİTİB vize alamıyor! Yani sorun hacı adaylarında değil...

Suudi Arabistan olayına gelince, siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Suudi Arabistan İsrail ve Amerikan dostu bir ülke. Suudi Arabistan'ın krallık olarak yönetildiğini düşünürsek, kendileri hiçte kurumsal değil. Bizden kurumsal bahaneler sunması bence gülünç. Bençe daha fazla para koparmaya çalışıyorlar.

kardeş, birincisi bu vicdansızlardan mantık beklenmez, yok çünkü... Biz bunlardan neler çekiyoruz bir bilsen! Ancak olay siyasi değil... Bu sorunları vakti zamanında kurumsallaşarak halledebilirlerdi ancak vergi ödememek tabiki çok daha güzel göründü! Kolay değil, DİTİB’in götürdüğü 7.500 hacıya (30.000.000 EUR) ödiyeceği vergiler her sene Milyon EUR’lar...

OrLoW
12 Haziran 2018, 23:18
kardeş mevzuyu yanlış anlamıssın! Sorun DİTİB’in Hac-Umre Organizesinin kurumsal yani ŞİRKET (GmbH) olmaması. DİTİB Hac-Umre Organizelerini vakıf üzerinden yürütüyordu. Bundan dolayı DİTİB vize alamıyor! Yani sorun hacı adaylarında değil...

Evet yanlış anlamışım şimdi anladım kardeş..

Almanyadaki bazı yerlerin vergiden kaçmak için vakıf olduğu gibi..

Bunlarda o taktikten gidiyorlardı yani millete o caizdi bu değildi bu haramdı derken

Bu verilmeyen vergiler nereye kaydı acaba görkemli daha büyügünü yapalım camileremi

aslankral
12 Haziran 2018, 23:38
Milli Görüs ve Süleymanlilardami Alman vatandasi Türkleri Hacca götüremeyecek ?

gentlement
12 Haziran 2018, 23:42
Milli Görüs ve Süleymanlilardami Alman vatandasi Türkleri Hacca götüremeyecek ?

Hayır, sadece DİTİB alman vatandaşı olan hacı adaylarını götüremiyor! Sebebi ise DİTİB’in Hac Organizesinin kurumsal bir şirket olmaması. Yani organizeyi vakıf üzerinden yürüttüklerinden dolayı.

Sah
13 Haziran 2018, 02:03
Böyle bir habere ben raslamadim internette kaynak varmi arkadaslar.?

gentlement
13 Haziran 2018, 02:09
Böyle bir habere ben raslamadim internette kaynak varmi arkadaslar.?

#7 numaralı mesajda direk büyük elçilik tarafından çıkarılan mektubu paylaştım... Haber 100% doğru, DİTİP’li yöneticiler ile defalarca istişareler ettik bu konuda... DİTİP gelecek olan tepkilerden dolayı büyük bir ihtimalle resmi açıklama yapmayacaktır diye tahmin ediyorum...

Birbey 3.0
13 Haziran 2018, 03:40
Arkadaslar, DITIP degil, DITIB. Eksik aramak gibi olmasin.

*05300
13 Haziran 2018, 10:08
Ulan Suud, buraya bari siyaseti sokma, insanlar kolayca gidip gelsinler. Dikkat edin, gönderilen peygamberlerin büyük cogunlugu araplara gönderildi. Demem o ki, nerede ihtiyac coksa, hep oraya gönderilmis. Bu kadar peygamber bu adamlari düzeltmeye hala yetmemis.

Mafyan
13 Haziran 2018, 10:40
Ya siz bosuna kafa yoruyorsunuz. Bu bir oyun Milli görüs DITIB ,in üstünde bir kurum ölacak, Bu oyun bu günün oyunu degil,

gentlement
13 Haziran 2018, 16:19
Ya siz bosuna kafa yoruyorsunuz. Bu bir oyun Milli görüs DITIB ,in üstünde bir kurum ölacak, Bu oyun bu günün oyunu degil,

yaaa arkadas gercekten ne kadar sacma sapan fikirler öne sürüyorsunuz! Yukarida yani #7 numarali mesajda, resmi belge paylasildigi halde hala daha olayi Milli Görüs´e bagliyabiliyorsunuz ya sasiyorum... Yaaaa ne alakasi var Milli Görüs ile bu uygulanan yasagin? Milli Görüs Suudi Arabistan Hac Bakanligimida yasak koysun???

Mafyan
13 Haziran 2018, 20:27
Bekle gör Usta Sacmami degilmi.
Bu isler birkac yildir planlaniyor, Neden Acaba bir düsün

Birbey 3.0
13 Haziran 2018, 20:56
Milli görüsü her ne kadar sevmesemde bu konuda sanmiyorum bir parmagi oldugunu.

Karar siyasi bence.

Selam
13 Haziran 2018, 21:04
Bekle gör Usta Sacmami degilmi.
Bu isler birkac yildir planlaniyor, Neden Acaba bir düsün

madem insani meraga sokuyorsun o zaman gerisinide getir ve bildiklerini bir zahmet bizimle paylas.

Ben neden acaba diye düsündüm ama herhangi bir sonuca varamadim. Bir zahmet aydinlat bizi.

belki gentlement arkadas Bilir Mafyanin ne demek istedigini. Desene bir din birligimiz vardi karistirmadigimiz simdi sira ona geldi.

gentlement
14 Haziran 2018, 00:00
@selam

kardes inan bana 1995 yılından beri Milli Görüş Teşkilatının içerisindeyim ve 2010 yılından beri Milli Görüş Hac-Umre Organizelerinde bizzati yöneticiyim ve bu arkadaşın yazdığı kadar saçma birşey duymadım!

Milli Görüş kattiyen böyle birşey asla yapmaz ve yapamaz! Böyle bir yaptırım gücü yok çünkü... Mesele tamamen Suudi Arabistan Hac Bakanlığı ile DİTİB arasında alakalı bir durum!

Milli Görüş’ün Hac kontenjanı 5.400 hacı adatı ve rakamı zaten götürüyor rahat bir şekilde... DİTİB’in Hac kontenjanı 7.500 hacı adayı... Yani Milli Görüş istese bile bu insanları Hac’a götüremez çünkü kontenjan yol, vize alma imkanı yok!!! Bu yasağın Milli Görüş’e zerre kadar faydası yok!!!

Mafyan
14 Haziran 2018, 06:02
Kardesim sacma degil , Milli görüs teskilatina suan görünüs olarak bir faydasi yok . Plan bunda bir kac yil önce baslatildi .Ditib neden acaba Milli görüse hoca atiyor bir düsünün. Buda planin bir parcasi .

Putkiran
17 Haziran 2018, 01:40
Kardesim sacma degil , Milli görüs teskilatina suan görünüs olarak bir faydasi yok . Plan bunda bir kac yil önce baslatildi .Ditib neden acaba Milli görüse hoca atiyor bir düsünün. Buda planin bir parcasi .

Ditib, Milli görüşe hocamı atıyormuş..?

Mafyan
17 Haziran 2018, 09:38
Evet en az 3-4 yildir atama yapiyor .

atsiz77
17 Haziran 2018, 09:45
Evet en az 3-4 yildir atama yapiyor .

Ditib kendi kafasına göre Hoca ataması vs yapamaz. Milli görüş özel bir kuruluştur, atama sadece şöyle olur Milli görüş Hoca masraflarını kendisi karşılamak istemez ise Diyanetden Hoca taleb eder onlarda ozaman gönderir.

Burda benim bulunduğum şehirde Atib kuruluşu böyle yapıyor. Hoca masraflarını karşılaşmamak için Diyanetden Hoca istiyorlar...

Ayrıca yukarda bahsedilen konu hakkında Suudi Arabistan’da Milli Görüşün Diyanete göre daha fazla söz sahibi bu geçmişe dayalı sebeblerden dolayı Erbakandan dolayı bu yüzden ben sanmıyorum Milli görüş diyaneti tafsiye etmeye çalışsın.

Mafyan
17 Haziran 2018, 10:07
Usta hangi Atib de bahsediyorsun?

Almanyadakimi yoksa Avusturyadakimi

atsiz77
17 Haziran 2018, 10:45
Usta hangi Atib de bahsediyorsun?

Almanyadakimi yoksa Avusturyadakimi

Almanya’dan bahsediyorum.

H@K@N
17 Haziran 2018, 12:48
Konuya dahil olmayayim dedim ama olmadi.
Daha D.I.T.I.B (Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) yazmasini bilmeyen sahislar dernegi kötülemek icin el ele vermisler dedikodusunu yapiyorlar.
Halbuki bilmedikleri bir is'de iftira atmak,dedikodu yapmak,kötülemenin ne kadar Günah oldugunu bilselerdi tahmin ediyorum dogrusunu ögrenmeden burada konu acmazlardi,
yada konuya dedikodu maayetinde cevap vermezlerdi.
Ama Yüce Yarabbim Cehennemi'de bu kisiler icin Yaratti,buna ragmen yinede düsüncem sudur'ki,Cehennem azabinin ne siddetli oldugunu bilselerdi dillerine agizlarina,Sanal alemdede parmaklarina
ellerine kilit vururlardi,seytanin yolundan gitmemek icin.

Simdi konunun acilis'daki aciklama nedeni ne gelecek olursas,yada söyle yapayim D.I.T.I.B nedir ?,kimdir ?,kurulus amaci nedir? onu kisaca size anlatmaya calisayimki,burada bazi sahislarin ürettikleri dedikodularini yalanlarini
cürütmüs olalim.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) aciklamasindan'da anlasildigi gibi T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı'nin Almanya Temsilcisidir.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) Diyanete bagli olan ca.930 Camii derneginin bir cati kurulusu dernegidir.
Her Camii derneginden ayri ayri yönetme sekli olmadan,bir Tüzük üzerinden yönetilmesidir.bunun cati kurulusuda D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'dir
Hoca ve Ögretim görevlileri direk olarak Din Hizmetleri Ataşeliği(T.C. Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu) baglidirlar.
Hoca ve Ögretim görevlilerin Ayliklari,atamalari,masraflari D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)yapilmaz,T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı tarafindan yapilir,karsilanir.

Konuya gelince Suudi Arabistan'nin direk olarak muhatabi ne D.I.T.I.B (Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'dir ne İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) nede faaliyet gösteren diger Derneklerdir.
Suudi Arabistanin ilk olarak muhatabi Müslüman bir ülke olmasidir,böylelikle Türkiye Cumhuriyeti'dir.
Hac kadrosu T.C. Başbakanlıga bagli Din islerinden sorumlu T.C. Başbakanlık Diyanet İşlerine verilir.
T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı elinde bulundurdugu Hac kadrosunu belirli kismini kendisinde tutar,bir kismini Sertifikali Hac Umre seyahatleri yapan Sirketlerine ayirir,bir kisminada Yurt disinda bulunan ve soyu Türk vatandasligi olan
vakif derneklere ayirir.
Bununla birlikte dolayli sekilde gerek yurt ici gerekse yurt disi tüm dernek vakif ve Hac umre seyahat sirketlerinin Cati kurulusu T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı'dir.
T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Gerek yurt ici gerekse yurt disi Sertifikali Hac,Umre Seyahat sirketlerine verdigi hac kadrosunu iptal etme hakkida bulunmaktadir.

Simdi yukaridaki aciklamalarimdada göreceginiz gibi Suudi Arabistanin muhatabi sirketlerin olmadigidir,böylelikle D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'nin Sertifikasini iptal etti dedikodularinin yalan oldugu ortaya cikmaktadir.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) üzerinden Hac farzini yerine getirmek isteyen hacilar aslen T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden Hac'a gitmektedir ve bunun'da vergisi T.C. Maliye Bakanlığına ödenmektedir.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'nin vergi kaciriyor yalanida böylelikle cürütülmüstür.
Alman Vatandaslari olan Türk kökenli Vatandaslarimizin bu yilki Hac kadrosundan cikarilmasinin sebebi Suud Yönetimi ve Alman Hükümetinin arasindaki siyasi sorunlardir ve asla D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) ile iliskili degildir.
Ve bu sorunun önümüzdeki yil cözülecegi umut ediliyor.

Simdi bazi sahislarin bizi D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) sömürüyor paramizi aliyor gibi dedikodulari ise tümden yalandir.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ne bagli Camii derneklerin D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ne üye sayisina göre sadece yaklasik ca.250-300 € bir aidat ödemektedirler.Bunun disinda D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ne
hicbir ücret ödememektedir.

Hoca ve Egitim görevlilerin kira gibi giderlerinin ödememeleri tamamen o Camii derneginin yönetim kurulunun aldigi bir karardir ve hicbir zaman bu konuda D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) konu ile iliskisi yoktur.
Yani bazi hocalar kira konulari o Camii derneginin yöetimin aldigi karar'dir ve bu konu bircok Camii dernegindede farklidir, 10 Camii dernegi böyle yapti diye geri kalan D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ne bagli 920 Camii dernegini
suclamak Cahillik'tir yada Cati kurulusunu Hedef almak,yipratmaktir.

Diger bir sahsin konuya verdigi bilincsiz cevap ise D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG)'e Hoca atamasi Seddeli yalan ürünüdür.
Yukaridada belirttigim gibi Hoca ve Egitim görevlilerini Camii derneklerine atayan D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) degildir, atamalari T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı yapar.
Hoca ve Egitim görevlileri dogrudan D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) iliskileri yoktur,Hoca ve Egitim görevlileri direk olarak muhataplari Din Hizmetleri Ataşeliği(T.C. Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu)'dir.
Bu halde üretilen yalanlar cürütülmüstür.

Genel anlamda biz Türkler misafirperver insanlariz,gelen misafirlerimizin en iyi sekilde agirlamak icin ugras veririz,Hoca yada Egitim görevlisinin kira ödemesi yada diger masraflarinin ödenmesi konusunda sizi yada sizleri rahatsiz ediyorsa
bagli bulundugunuz,üye oldugunuz Camii dernegine basvuruda,sikayette bulunursunuz ama bunun icin bilip bilmeden D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ni kötülemeyin.

Bir kisa aciklama daha D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) Camii dernekleri yönetim kurullari ile muhatap'tir.
Hoca ve Egitim Görevlileri Din Hizmetleri Ataşeliği(T.C. Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu) ile muhatap'dir.

Umarim bu yazdiklarimdan birseyler cikartmissinizdir,artik ona bunu kötülemekten,nifak sokmaktan,fitnelik yapmaktan vazgecin,seytanin Avukatligini yapmaktan vazgecin.
Yüce Yarabbim ile ugrasmaktan vazgecin,Yüce Rabbimin rizasini almak ona ibadet icin ugrasin,yazilarinizda insanlarimizi dogru konular hakkinda bilgilendirin,sacma sapan seyler icin ugrasmayin.
Size hicbir dernek,vakif,Camii zorla cebinizden para almiyor ve vermekte zorunda degilsiniz,veriyorsanizda Allah rizasi icin veriyorsunuz,ahmetin mehmedin icin vermiyorsunuz ve verdiginiz hayiriniz icinde dedikodusunu yapmayiniz.
Yüce Yarabbim gün olur o verdiginiz hayrinizi yüzünüze carpar.

Bir konuya daha deginmek istiyorum bir sahis yine cevabinda T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Hocalarina ve D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) Cemaatinide kötülüyor,bu nasil bir fitneliktir,Allah kendisine akil fikir verdigi halde acilen
bu akli fikri kullanmasini umud ediyorum ve kisa zamanda dogru yolu bulmasini istiyorum,cünki hicbir Müslüman diger bir Müslüman kardesi hakkinda dedikodu,kötüleme hakki yoktur,bu kisinin kendi eksikligidir.

Putkiran
17 Haziran 2018, 13:08
Daha D.I.T.I.B (Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) yazmasini bilmeyen sahislar dernegi kötülemek icin el ele vermisler dedikodusunu yapiyorlar.
Halbuki bilmedikleri bir is'de iftira atmak,dedikodu yapmak,kötülemenin ne kadar Günah oldugunu bilselerdi tahmin ediyorum dogrusunu ögrenmeden burada konu acmazlardi,
Ama Yüce Yarabbim Cehennemi'de bu kisiler icin Yaratti,buna ragmen yinede düsüncem sudur'ki,Cehennem azabinin ne siddetli oldugunu bilselerdi dillerine agizlarina,Sanal alemdede parmaklarina

Simdi konunun acilis'daki aciklama nedeni ne gelecek olursas,yada söyle yapayim D.I.T.I.B nedir ?,kimdir ?,kurulus amaci nedir? onu kisaca size anlatmaya calisayimki,burada bazi sahislarin ürettikleri dedikodularini yalanlarini
cürütmüs olalim.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) aciklamasindan'da anlasildigi gibi T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı'nin Almanya Temsilcisidir.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) Diyanete bagli olan ca.930 Camii derneginin bir cati kurulusu dernegidir.
Her Camii derneginden ayri ayri yönetme sekli olmadan,bir Tüzük üzerinden yönetilmesidir.bunun cati kurulusuda D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'dir
Hoca ve Ögretim görevlileri direk olarak Din Hizmetleri Ataşeliği(T.C. Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu) baglidirlar.
Hoca ve Ögretim görevlilerin Ayliklari,atamalari,masraflari D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)yapilmaz,T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı tarafindan yapilir,karsilanir.

Konuya gelince Suudi Arabistan'nin direk olarak muhatabi ne D.I.T.I.B (Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'dir ne İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) nede faaliyet gösteren diger Derneklerdir.
Suudi Arabistanin ilk olarak muhatabi Müslüman bir ülke olmasidir,böylelikle Türkiye Cumhuriyeti'dir.
Hac kadrosu T.C. Başbakanlıga bagli Din islerinden sorumlu T.C. Başbakanlık Diyanet İşlerine verilir.
T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı elinde bulundurdugu Hac kadrosunu belirli kismini kendisinde tutar,bir kismini Sertifikali Hac Umre seyahatleri yapan Sirketlerine ayirir,bir kisminada Yurt disinda bulunan ve soyu Türk vatandasligi olan
vakif derneklere ayirir.
Bununla birlikte dolayli sekilde gerek yurt ici gerekse yurt disi tüm dernek vakif ve Hac umre seyahat sirketlerinin Cati kurulusu T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı'dir.
T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Gerek yurt ici gerekse yurt disi Sertifikali Hac,Umre Seyahat sirketlerine verdigi hac kadrosunu iptal etme hakkida bulunmaktadir.

Simdi yukaridaki aciklamalarimdada göreceginiz gibi Suudi Arabistanin muhatabi sirketlerin olmadigidir,böylelikle D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'nin Sertifikasini iptal etti dedikodularinin yalan oldugu ortaya cikmaktadir.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) üzerinden Hac farzini yerine getirmek isteyen hacilar aslen T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden Hac'a gitmektedir ve bunun'da vergisi T.C. Maliye Bakanlığına ödenmektedir.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'nin vergi kaciriyor yalanida böylelikle cürütülmüstür.
Alman Vatandaslari olan Türk kökenli Vatandaslarimizin bu yilki Hac kadrosundan cikarilmasinin sebebi Suud Yönetimi ve Alman Hükümetinin arasindaki siyasi sorunlardir ve asla D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) ile iliskili degildir.

Simdi bazi sahislarin bizi D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) sömürüyor paramizi aliyor gibi dedikodulari ise tümden yalandir.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ne bagli Camii derneklerin D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ne üye sayisina göre sadece yaklasik ca.250-300 € bir aidat ödemektedirler.Bunun disinda D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ne

Hoca ve Egitim görevlilerin kira gibi giderlerinin ödememeleri tamamen o Camii derneginin yönetim kurulunun aldigi bir karardir ve hicbir zaman bu konuda D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) konu ile iliskisi yoktur.
Yani bazi hocalar kira konulari o Camii derneginin yöetimin aldigi karar'dir ve bu konu bircok Camii dernegindede farklidir, 10 Camii dernegi böyle yapti diye geri kalan D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ne bagli 920 Camii dernegini

Diger bir sahsin konuya verdigi bilincsiz cevap ise D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG)'e Hoca atamasi Seddeli yalan ürünüdür.
Yukaridada belirttigim gibi Hoca ve Egitim görevlilerini Camii derneklerine atayan D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) degildir, atamalari T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı yapar.
Hoca ve Egitim görevlileri dogrudan D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) iliskileri yoktur,Hoca ve Egitim görevlileri direk olarak muhataplari Din Hizmetleri Ataşeliği(T.C. Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu)'dir.

Genel anlamda biz Türkler misafirperver insanlariz,gelen misafirlerimizin en iyi sekilde agirlamak icin ugras veririz,Hoca yada Egitim görevlisinin kira ödemesi yada diger masraflarinin ödenmesi konusunda sizi yada sizleri rahatsiz ediyorsa
bagli bulundugunuz,üye oldugunuz Camii dernegine basvuruda,sikayette bulunursunuz ama bunun icin bilip bilmeden D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'ni kötülemeyin.

Bir kisa aciklama daha D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) Camii dernekleri yönetim kurullari ile muhatap'tir.
Hoca ve Egitim Görevlileri Din Hizmetleri Ataşeliği(T.C. Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu) ile muhatap'dir.

Umarim bu yazdiklarimdan birseyler cikartmissinizdir,artik ona bunu kötülemekten,nifak sokmaktan,fitnelik yapmaktan vazgecin,seytanin Avukatligini yapmaktan vazgecin.
Yüce Yarabbim ile ugrasmaktan vazgecin,Yüce Rabbimin rizasini almak ona ibadet icin ugrasin,yazilarinizda insanlarimizi dogru konular hakkinda bilgilendirin,sacma sapan seyler icin ugrasmayin.
Size hicbir dernek,vakif,Camii zorla cebinizden para almiyor ve vermekte zorunda degilsiniz,veriyorsanizda Allah rizasi icin veriyorsunuz,ahmetin mehmedin icin vermiyorsunuz ve verdiginiz hayiriniz icinde dedikodusunu yapmayiniz.

Bir konuya daha deginmek istiyorum bir sahis yine cevabinda T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Hocalarina ve D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) Cemaatinide kötülüyor,bu nasil bir fitneliktir,Allah kendisine akil fikir verdigi halde acilen
bu akli fikri kullanmasini umud ediyorum ve kisa zamanda dogru yolu bulmasini istiyorum,cünki hicbir Müslüman diger bir Müslüman kardesi hakkinda dedikodu,kötüleme hakki yoktur,bu kisinin kendi eksikligidir.

Zaten ditib in özel bir kurum olan Milli Görüş e hoca ataması cik saçma.
Yukarıda ditib hakkında yazan arkadaşlar yaşadıklarını yazmışlar bunda bir behis yoktur. Senin ditib hakkında yazdıklarına gelirse hiç birine katılmıyorum. Genek olarak turkiyede diyanet in niye kuruldugu ve amacı bellidir. Burada fazla yazmak istemiyorum. Bu mesele hakkında münazara etmek istersen ben dortmund da yaşıyorum buyur gel. Yemekler benden...! Istersen eğer özel den telefon numaramı gönderirim. Sakin yanlis anlama dostane bi davet kardeş kardeş konuşuruz

Mafyan
17 Haziran 2018, 13:12

Diyorsun ama Ne fark var her ikiside T.C ait degilmi ? Hocalarin hepsi T.C gelmiyormu ? Ditib ( T.C ) Milli görüse hoca atiyor. Yalan degil..

H@K@N
17 Haziran 2018, 13:37

Diyorsun ama Ne fark var her ikiside T.C ait degilmi ? Hocalarin hepsi T.C gelmiyormu ? Ditib ( T.C ) Milli görüse hoca atiyor. Yalan degil..

Sen yazdiklarimi tam anlamadin herhalde.
D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'in Hoca atama yetkisi yoktur,D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'in görevi D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi)'bagli Camii derneklerini bir ara tutmasidir,bir Cai Kurulusudur.
Türkiyeden gelecek Hoca yada Egitim Görevlileri ile ilgisi yoktur.
Hoca yada Egitim Görevlileri direk olarak Din Hizmetleri Ataşeliği(T.C. Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu) baglidir.
Örnegin Hoca'nin bir sorunu oldugunda müracaat yeri Din Hizmetleri Ataşeliği(T.C. Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu)'dur.

Böyle bir durumda D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) nasil bir Hoca atamasi yapar acaba.
öyleki D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) sadece bir dernektir,derneginde atama yetkisi yoktur.

Senin dedigin mantikta o zaman
Saglik bakanligi Doktor atamasi yada alimi yapacagi zaman Diyanet isleri baskanligina basvursun nasil olsa oda T.C bagli digeride bagli.

H@K@N
17 Haziran 2018, 14:11
Zaten ditib in özel bir kurum olan Milli Görüş e hoca ataması cik saçma.
Yukarıda ditib hakkında yazan arkadaşlar yaşadıklarını yazmışlar bunda bir behis yoktur. Senin ditib hakkında yazdıklarına gelirse hiç birine katılmıyorum. Genek olarak turkiyede diyanet in niye kuruldugu ve amacı bellidir. Burada fazla yazmak istemiyorum. Bu mesele hakkında münazara etmek istersen ben dortmund da yaşıyorum buyur gel. Yemekler benden...! Istersen eğer özel den telefon numaramı gönderirim. Sakin yanlis anlama dostane bi davet kardeş kardeş konuşuruz

Benim yazdiklarima katilirsin yada katilmassin,ben D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) tüzügünde yazanlarin kabaca ve halkimizca anlasilacagi sekilde görevlerini yazdim.
Bu senin katilip katilmaman hicbir seyi degistirmez.Tüzük 2017 yilinda köln Mahkemesi tarafindan kabul edilen bir Tüzük'tür.
Tüzük hakkinda daha genis bilgi edinmek istiyorsan burayi okursun (http://www.ditib-kirn.de/tuezuek.html), yoksa telefon ile bu isleri konusmak yada Dortmund'da oturup konusmak neyi degistirir.
Ikimiz arasinda Münazara yapinca Tüzün degisecek mi ?
T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı nicin neden kuruldu onuda biliyorum ama bu konu ile ilgisi yok bunun.

ich
17 Haziran 2018, 18:55

cürütmüs olalim.

vakif derneklere ayirir.

Hakan kardes neresini düzelteyim bilmiyorum ama ancak sana su kadarini söyliyeyim. Türkiye Diyanet Isleri Baskanliginin Avrupadaki hicbir kurum ve kurulusa HAC kotasi verme gibi bir durumu yok, Eski Diyanet Isleri baskani Mehmet Görmez bunun icin bir girisimde bulundu ama Suud'lar kabul etmedi.
Resmi olarak DITIB ile DIB'in hicbir kurumsal birlikteligi yok eger olmus olsa idi Alman yasalarina göre direkt kapatilma sebebidir.
Ditib bu hafta icerisinde HAC kaydi yaptiran yabanci pasaportlu Haci adaylarina kesin olarak götüremiyeceklerini bildirdi. burada tartismaya gerek yok DITIB'i ararsin sana gerekli cevabi verirler ve bu sadece ALmanya icin degil diger Avrupa ülkeleri icinde gecerlidir. D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) yazman ile DITIB yazilmasinin bir farki yoktur o kadar kasmaya gerek yok.

Milli Görüs, ATIB ve diger TÜRK islami cemaatler DIB'den Din ateseligi araciligiyla 1+1 hoca talebinde bulunuyorlar ve DIB de bunu gönderiyor.

D.I.T.I.B(Diyanet Isleri Türk Islam Birligi) aciklamasindan'da anlasildigi gibi T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı'nin Almanya Temsilcisidir. Bunu resmi olarak yaptiklari anda DITIB diye bir kurulus Almanyada kalamaz.

webci
17 Haziran 2018, 19:47
Gercekleri gormek icin kiyameti beklemeye gerek yok!
arkadas anlasilan ditib uyesi..
Camiilerin tapularini uzerine alan ditib,sorumlu oldugu dernek ve camiileri kontroll etmekte neden aciz ve sessiz?
Neden devletin faizi ile verdigi ayliklari alip ayakta kaliyorlar?faiz yasak ve haram demi?
Itikat ve gercek islami kendi yasamayip kalbi yumusamamis olup gozunu dunya haram ve yasaklarina dikmisler icin cehennem yaratildi..
Bu konuda derin din konularina girmek istemiyorum ama ditib de süttenn cikmis ak kasik degil.
Bir ornek kapatayim;
Milletin diniyle alay ve dalga gecen dizinin camii icinde cekilmesinin dogru olmadigini ditib e anlatacak bir musluman kaldi mi??

hekimoglu
17 Haziran 2018, 22:21
Simdi arkadaslar hep birlikte koro halinde DITIB e saydirmak sorunlari cözmez evet DITIB in hatali uygulamalari oldugu gercegi var diyelim digerleri mi sütten cikma ak kasik? Bu kuruluslarin hatalarini dinimize maletmeye kalkmakta en büyük hata olur. DITIB in hac konusunda bir sorunu var ben yetkililerden bilgi almaya calistim acik net bilgi alamadim bazi aksakliklarin oldugu düzeltilecegi cevabindan baska bir bilgi yok simdilik, hakkimizda hayirlisi olsun.

H@K@N
17 Haziran 2018, 23:40
Tamam haklisiniz,suc bende.
Ne gerek vardi D.I.T.I.B amacini ne oldugunu,kim oldugunu aciklayacak,tüzügünü gösteren link eklemek vs. vs.
Sizler herseyin daha iyisini biliyorsunuz.
Kusura bakmayin ben Cahilim
Sizlere Hayirli Isler

hOrOz
18 Haziran 2018, 00:08
böyle tartışmalar gereksiz ve kimseyede yararı olmaz

sizin cemaat şöyle bizim cemaat böyle kavgaları ile hiç bir yere varılmaz

bu konularda dışarıdaki mihrak güçleri ellerini sıvazlamaktadır

Zaten Avrupadaki DITIB kuruluşları baştaki hükümetlerin ve kamuouynun baskıları altındayken biz onlara sahip çıkmazsak

biz senin imamın arkasında namaz kılmayız mantığı kimlere yarar getirecektir ...

sıra yarın sizede gelecektir unutmayın ,

birlik beraberlik olalım kardeş olalım

yoksa bize dışarıdan düşman gerek yok bize bizim kendimize düşmanlığımız yeter artar bile

webci
18 Haziran 2018, 10:02
Tamam haklisiniz,suc bende.
Ne gerek vardi D.I.T.I.B amacini ne oldugunu,kim oldugunu aciklayacak,tüzügünü gösteren link eklemek vs. vs.
Sizler herseyin daha iyisini biliyorsunuz.
Kusura bakmayin ben Cahilim
Sizlere Hayirli Isler

Kardesim ben seni karalama adina yazmadim..sen de kendine gore haklisin..
Lakin ortada da bir gercek var..dillendirmek gerek..millete derin din sunuldu,herkes pesinden kosuyor..
Neyse
@horoz usta haklisin,derdimiz de ortak bir noktada bulusmak,millete akil vermek degil..
Gercekten hak ve hukuk ALLAH icin yasamak gerekirse bu dunyayi terk etmek lazim..
Ne hikmetse tencere yuvarlanip kapagini buluyor,bizlerde bunlari hak edercesine bu asirda yasiyoruz..demekki ruhlarimiz ettigi yemini unutmus,adeta asilesmisiz .
Din hickimdenin keyfine gore ayarlanamaz..inandigin gibi yasamalisin..sen yaptin oldu,ne oldu?berbat birsey oldu,ALLAH u TEALA nin rizasi olmayan birsey oldu..insanlarin veya muslumanlarin bildigi gercekleri sadece kendi ailesi ve kurtulusu icin degil tum musluman kardeslerinin kurtulusu icin dillendirmesi lazim gelir..
Seytanla savasman
Nefsine kurban olmaman
ALLAH a kulluk yolunda yol alabilmen bilgi sahibi olmaktan,hadisleri bilip kuran-i kerim i okuyup anlamaktan,yanlisi dogruyu boyle bilgiyle ayirt edebilmenden gecer..seytan zaten cahillerle ugrasmaz,onun derdi meyve veren agactir..
Seni beni cin carpar keramet sanirsin..
Musluman;
Verdigi sozu tutar
Yalan soylemez
Calistirdigi ustanin alin terini oder!
Sozu senettir!
Vaktini cahillerle degil ilim dergahinda harcar..
Kalbi dili birdir..
Kaldimi boyle bir dunya?

Nerneyse..
Kolay gele..

gentlement
18 Haziran 2018, 14:41

Simdi kardes, sana ne cevap yazayim bilemedim!!! DITIB yada senin tabirin ile D.I.T.I.B - Bence bu kadar kasma kendini...

bunun haricinde, bizim buradaki amacamiz hicbir sekilde DITIB´i karalamak yada kötülemek degil. Ortada Suud Hac Bakanliginin vermis oldugu bir ceza var ve bu cezadan dolayi magdur olan binlerce haci adayi...

Simdi, #7 numarali resimde Büyükelcilik tarafindan haci adaylarina gönderilen resmi belge oldugu halde, hala daha inkar edilebiliyor ya, hayret dogrusu! DITIB´in cikip adam gibi yabanci uyruklu vatandaslari götüremiyoruz demesi gerekiyor, nokta...

Burada DITIB´e atilan hicbir iftira yok! Yazilanlari nasil okuyorsun merak ediyorum.

Bunun haricinde,

Ben kendim, uzun yillardir Milli Görüs Hac Baskanliginda Mekke yöneticisiyim ve bu isleri ilk etabindan son etabina kadar a- dan z´ye cok cok iyi biliyorum! Belkide 30´dan fazla Mekke´ye gittim. Bundan dolayi laga luga yapmadan önce karsindakinin kim oldugunu önceki mesajlardan arastir... Ben asla bilmedigim konular hakkinda ahkam kesmem!

DITIP ile Diyanet Isleri Baskanliginin ne Hac olaylarinda ne de Resmiyette "zerre kadar" bagi yoktur! Kaldiki, Almanya kontenjaninda Suud Hac Bakanligi hicbir sekilde Diyanet Isleri Baskanligini muhatab almaz cünkü mevzu bahis bambaska bir devletin icerisinde bulunan müslümanlarin Hac kontenjanidir. Türkiye Cumhuriyeti´ni alakadar eden bir durum söz konusu degil... Münazzim. Müessese, Mekteb nedir sen biliyormusun? Bilemeyecegin icin, Hac kontenjanlarinin neye göre ayarlandiginida bilemessin!

Bunun haricinde, Suud Hac Bakanligi 6 yil önce Hac Organizatörlerine "kurumsallasma" sarti getirmistir!!! NOKTA... Ister kabul et, ister etme...

Son olarak, DITIB yada Diyanet Isleri Baskanligi hicbir sekilde Milli Görüs camilerine Hoca atama yetkisine sahip degil. Milli Görüs Genel Merkezi talep dogrultusunda, cemiyetler icin Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarinda bulunan Din Ateselerinden "Hoca talebi" edebilirler ki bunlarda 1+1 yilligina (nami diger "bir yilliklar") yilligina gelirler. Ancak Milli Görüs 3 yil önce Mainz Sehrinde acmis oldugu "Mainz Ilahiyat Meslek Okulu" ile artik kendi hocalarini kendisi yetistiriyor ve 2 yil sonra ilk Hocalar diplomalarini aliyorlar. Bu okul, RESMI OLARAK hem Alman Devleti hemde Türkiye Cumhuriyeti tarafindan taninmis durumdadir! Diplomalarini alan ögrenciler Türkiye´de Ilahiyat´a devam etme imkaninada sahipler... Bunun haricinde, 2018 yilinin Ekim ayinda Amsterdam Milli Görüs Üniversitesi 72 ögrencisi ile birlikte kapilarini aciyor! Bana burada reklam yaptirmayin!!!

Lafin kisasi senin Milli Görüs karsiti bir kisiligin oldugu ortaya ciktigindan dolayi meselelere her daim tarafli yaklasiyorsun... Ancak gercekler apacik ortadadir...

mustafa200222
18 Haziran 2018, 17:44
Simdi kardes, sana ne cevap yazayim bilemedim!!! DITIB yada senin tabirin ile D.I.T.I.B - Bence bu kadar kasma kendini...

bunun haricinde, bizim buradaki amacamiz hicbir sekilde DITIB´i karalamak yada kötülemek degil. Ortada Suud Hac Bakanliginin vermis oldugu bir ceza var ve bu cezadan dolayi magdur olan binlerce haci adayi...

Simdi, #7 numarali resimde Büyükelcilik tarafindan haci adaylarina gönderilen resmi belge oldugu halde, hala daha inkar edilebiliyor ya, hayret dogrusu! DITIB´in cikip adam gibi yabanci uyruklu vatandaslari götüremiyoruz demesi gerekiyor, nokta...

Burada DITIB´e atilan hicbir iftira yok! Yazilanlari nasil okuyorsun merak ediyorum.

Bunun haricinde,

Ben kendim, uzun yillardir Milli Görüs Hac Baskanliginda Mekke yöneticisiyim ve bu isleri ilk etabindan son etabina kadar a- dan z´ye cok cok iyi biliyorum! Belkide 30´dan fazla Mekke´ye gittim. Bundan dolayi laga luga yapmadan önce karsindakinin kim oldugunu önceki mesajlardan arastir... Ben asla bilmedigim konular hakkinda ahkam kesmem!

DITIP ile Diyanet Isleri Baskanliginin ne Hac olaylarinda ne de Resmiyette "zerre kadar" bagi yoktur! Kaldiki, Almanya kontenjaninda Suud Hac Bakanligi hicbir sekilde Diyanet Isleri Baskanligini muhatab almaz cünkü mevzu bahis bambaska bir devletin icerisinde bulunan müslümanlarin Hac kontenjanidir. Türkiye Cumhuriyeti´ni alakadar eden bir durum söz konusu degil... Münazzim. Müessese, Mekteb nedir sen biliyormusun? Bilemeyecegin icin, Hac kontenjanlarinin neye göre ayarlandiginida bilemessin!

Bunun haricinde, Suud Hac Bakanligi 6 yil önce Hac Organizatörlerine "kurumsallasma" sarti getirmistir!!! NOKTA... Ister kabul et, ister etme...

Son olarak, DITIB yada Diyanet Isleri Baskanligi hicbir sekilde Milli Görüs camilerine Hoca atama yetkisine sahip degil. Milli Görüs Genel Merkezi talep dogrultusunda, cemiyetler icin Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarinda bulunan Din Ateselerinden "Hoca talebi" edebilirler ki bunlarda 1+1 yilligina (nami diger "bir yilliklar") yilligina gelirler. Ancak Milli Görüs 3 yil önce Mainz Sehrinde acmis oldugu "Mainz Ilahiyat Meslek Okulu" ile artik kendi hocalarini kendisi yetistiriyor ve 2 yil sonra ilk Hocalar diplomalarini aliyorlar. Bu okul, RESMI OLARAK hem Alman Devleti hemde Türkiye Cumhuriyeti tarafindan taninmis durumdadir! Diplomalarini alan ögrenciler Türkiye´de Ilahiyat´a devam etme imkaninada sahipler... Bunun haricinde, 2018 yilinin Ekim ayinda Amsterdam Milli Görüs Üniversitesi 72 ögrencisi ile birlikte kapilarini aciyor! Bana burada reklam yaptirmayin!!!

Lafin kisasi senin Milli Görüs karsiti bir kisiligin oldugu ortaya ciktigindan dolayi meselelere her daim tarafli yaklasiyorsun... Ancak gercekler apacik ortadadir...Gentlement kardesim. Bu ditib den biz biktik artık eğer dresden şehrine cami açma imkanı varsa rica ediyorum gelip bir cami açın milli görüş olarak . Bu diyanetin hocaları hep sorunlu ya kardesim. Hadi biri sorunlu hepsimi sorunlu olur. Biri geldi Hamza hoca Türk kürt dedi kendi pkk liymis milleti bir birine düşürdü gitti. Diğeri adnan mor hoca geldi milletin 40 ile 60 bin eurosunu dolandırıp gitti. Bu hocanın başka bir camide de olayları olmuş berlin ateşe si bildiği halde biz cemaati uyarmadi. Veya bu adam sorunlu ise neden tekrardan avrupaya gönderiyor sunuz. Veya neden görevden almiyorsunuz. Şimdi yeni Karadenizli hoca geldi adam bize 3 aylığına gelmiş normalde. Bu hoca ateşenin.arkadasinin ogluymus. O yuzden 5 yıl burda kalacakmis. Çocuklara ders felan verdiği yok camiyi dünya kadar masraf a soktu. Cami evinde ne varsa hepsini attirtti cöpe bütün herseyi cami ye ödeditiyor bunu görencemaat bir daha camiye aydat verir mi vermez tabiki yeniden bir oda daha cikartti. Başka yerdende ev tutmadı pahali evler diye. Cami baskanida 250 Euro kira ödeyecek sin demiş yok ben ödemem demis. Bunun interneti içinde eletrik içinde kalorifer hersey içinde adam 250 Euro ödemiyor. Câmi başkanı demiş alın bu hocayı. Ateşeye. Demiş ateşe size birdaha hoca göndermeyiz demis. Nerden verdik bu Dresden cami sini bu tidip midir veya bu Arkadaş yazmış T.I.D.I.B nedir .Bu gelenlerin hepsimi sorunlu olur. İçlerinde allah rızasıni gözeteni .görmedim. Bu saydığım hocaların içinde . FATİH KARDESIM.

Putkiran
18 Haziran 2018, 18:20
Gentlement kardesim. Bu ditib den biz biktik artık eğer dresden şehrine cami açma imkanı varsa rica ediyorum gelip bir cami açın milli görüş olarak . Bu diyanetin hocaları hep sorunlu ya kardesim. Hadi biri sorunlu hepsimi sorunlu olur. Biri geldi Hamza hoca Türk kürt dedi kendi pkk liymis milleti bir birine düşürdü gitti. Diğeri adnan mor hoca geldi milletin 40 ile 60 bin eurosunu dolandırıp gitti. Bu hocanın başka bir camide de olayları olmuş berlin ateşe si bildiği halde biz cemaati uyarmadi. Veya bu adam sorunlu ise neden tekrardan avrupaya gönderiyor sunuz. Veya neden görevden almiyorsunuz. Şimdi yeni Karadenizli hoca geldi adam bize 3 aylığına gelmiş normalde. Bu hoca ateşenin.arkadasinin ogluymus. O yuzden 5 yıl burda kalacakmis. Çocuklara ders felan verdiği yok camiyi dünya kadar masraf a soktu. Cami evinde ne varsa hepsini attirtti cöpe bütün herseyi cami ye ödeditiyor bunu görencemaat bir daha camiye aydat verir mi vermez tabiki yeniden bir oda daha cikartti. Başka yerdende ev tutmadı pahali evler diye. Cami baskanida 250 Euro kira ödeyecek sin demiş yok ben ödemem demis. Bunun interneti içinde eletrik içinde kalorifer hersey içinde adam 250 Euro ödemiyor. Câmi başkanı demiş alın bu hocayı. Ateşeye. Demiş ateşe size birdaha hoca göndermeyiz demis. Nerden verdik bu Dresden cami sini bu tidip midir veya bu Arkadaş yazmış T.I.D.I.B nedir .Bu gelenlerin hepsimi sorunlu olur. İçlerinde allah rızasıni gözeteni .görmedim. Bu saydığım hocaların içinde . FATİH KARDESIM.

Kardeş size yakın başka mescid yokmu oralarda.

OrLoW
18 Haziran 2018, 19:09
EE bunlar hep o eski geri kafalı ailelerin suçu birazda

Biz dindar aileyiz efendim oğlumuzda hoca olmalı

Çocuklarını zorla imam hatipe gönderenler istemediği şeyi yaptıranlar

İstemesede aile baskısıyla zorla döve döve yaptırdılar ( bir örnekde benim tanıdıgım vardı )

Eee ne oldu onlar şimdi istemediği işi yapıyorlar ve ( tabiki cemaatten farksız olucaklar bunuda unutmayalım )

Bir zaman bir hoca tanıdıgım vardı evinde ek iş yapardı gelir için ( makinası bozuldumu bana gelirdi tamir için )

Tam tamire başlardık hadi öğle namaz vakti :) Ben 10 dakikaya geliyom derdi kapıdan çıkardı gelmesi bir olurdu :)

Hocam ne ettin derdik yatırdım kaldırdım tamam işte derdi:D Adamları öldürecek fırtına hızında dedelerin haline...

Ülkemizde cidden bu mesleği yapıcaklar her yönden izlenmesi testlerden geçmesi gerek bence hatta karakter testlerinden bile ...

Ne demişler hoca osurursa cemaat sı.... Cemaat onlara uyacak onları örnek alıcak çocuklarımızda öyle ..

Bu tarz kişilerin umarsızca mesleğe devam ettirilmesini yıllardır görüyoruz TR sonra istatistiklerde katılımlar neden düşüyor camiilere....

Caykara_61
19 Haziran 2018, 06:42
Arkadaşlar olayi diyanet, milli görüş ve süleymancilarla kiyaslamak çok yersiz. Gelen Hoca nin aldiği eğitime bağli. Diyanet Camisine gelen bir önceki Hoca miz çokta görev aşki olmayan biri idi ama şuankisk hafiz ve mükemmel biri. Eğitiminden tutunda sesi ve kiraati süper. Ayni olay Milli görüş Camimiz dede neredeyse aynisi oldu. Önceki gelenler emekli ve 3 aylik geliyorlardi. Yaşli idiler vede tecrübeli idiler, bundan dolayida memnunduk. Son gelen kurra hafiz ama bunun gibisi şuana kadar gelmedi mükemmel bir insan vede görevini aşiri derece önemsiyor vede seviyor. Demem o ki olay sanki biraz atişmaya dönüştü, lütfen bunu yapmayalim. Neredeyse Hoca beğenmez hale geldik sanki kendimiz bir halt biliyormuşuz gibi.
Nasip oldu Hac ca gittik ve Medine sorumlusu kişi vakit namazimizi kilmamizi engelledi, otobüsü durdurmadi, dediği lâf siz seferisiniz! Hangi kuruluş olduğunu yazmiyorum bunun gibi işini sadece para için yapanlar bağli olduğu kurumlari karaliyorlar. Bu gibi kişiler yüzünden kurumlarda zor durumda kaliyorlar. Bizlere düşen bikmadan üşenmeden yetkilIlere sürekli yazi yoluyla durumu yazmaktir. Yoksa durumumuz dahada zora girer.

Putkiran
19 Haziran 2018, 12:18
Bazılarınız tanır belki Yasin gündoğdu diye bir diyanet imami var di..!
Şimdi yok niye;
Insanlara gerçek Tevhid i anlatıyor diye görevden alındı.
Onla da yetinmediler bu ne kin ise görev yaptığı camii ide depreme dayanıklı degil diye yiktilar.
Hiç bi müslümanda adama sahip çıkmadı. Diyanet ne yaparsa doğrudur veya boyun eğmeli zihniyeti var insanlarda.
Hapiste bile birtek kişi ziyaret etmedi adamı ki sistemle başım derde girmesin diye.
Velhasil kelam, iş sadece imam da bitmiyo ona sahip çıkacak cemaat de lazım.

https://youtu.be/xTo16FcgR5A