PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suriyeliler bayram izni için memleketlerine gezmeye gitmeye başladılar

OrLoW
29 Mayıs 2018, 15:48
https://resmim.net/f/7aWyaS.jpg

Ramazan bayramını ülkelerinde geçirmek için 74 bin Suriyeli kayıt yaptırdı. Şimdiye kadar 10 bini aşkın Suriyeli Kilis'in Öncüpınar sınır kapısından ülkesine gitti.

Ramazan bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler Kilis'te Öncüpınar sınır kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdu

Suriyeliler 13 Haziran'a kadar Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El Bab bölgelerine gidebilecek.

Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince son kontrolleri yapılan Suriyeliler, otobüslerle ülkelerine gönderildi.

Bayramlaşmak için Suriye'ye gidenlerin dönüş işlemleri 26 Haziran'da başlayıp 6 Temmuz'da sona erecek.

Bayram tatilinden sonra gene bekleriz....

talo176
29 Mayıs 2018, 16:01
bana kalirsa, biraz daha da fazla/uzun süre kalabilirler..

Cengiz Bond
29 Mayıs 2018, 16:02
6 hafta önce Türk Hava Yollari THY ile almanyadan Istanbula uctum, ucagin 1/3 sureyeli idi.

smeilet
29 Mayıs 2018, 16:53
Bircok avrupa ve asya ülkeleri, istesede istemesede suriyeliler hayatlarina bir sekilde girdi ve orada temelli olarak kalacaklar.Buna alismalari gerekir.

moralist
29 Mayıs 2018, 16:59
Istedikleri kadar kalsinlar Türkiyede zaten topragimiz büyük

deniz2000
29 Mayıs 2018, 18:25
tamamda bunlar harpten kacip bize siyinmadimi simdi yine
suriyeye dönüyorlar, suriyede harp bittimi
bence BITMEDI insan colunu cocugunu tehlikeye atarmi

bazi yerler bizim askerimiz sayesinde kurtuldu ama yinede tehlike bitmis deyil

smeilet
29 Mayıs 2018, 19:03
tamamda bunlar harpten kacip bize siyinmadimi simdi yine
suriyeye dönüyorlar, suriyede harp bittimi
bence BITMEDI insan colunu cocugunu tehlikeye atarmi

bazi yerler bizim askerimiz sayesinde kurtuldu ama yinede tehlike bitmis deyil

Bayram ziyareti için gidiyorlar.Sonra tekrar dönerler büyük ihtimalle.

Rammstein
29 Mayıs 2018, 23:57
Insallah gidisleri olur da donusleri olmaz.

vatan1
30 Mayıs 2018, 17:22
Sen sikiysa almanya ya iltica edenin ülkesine geri dönmesi olayini avrupada yasa,adam niye iltica ediyor ülkemde tehdit altindayim hayat garantim yok diye ee öyleyse nasil oluyorda izine kendi ülkene gidebiliyorsun, ozaman ülken senin icin bir tehdit olusturmuyor orda temelli kalabilirsin.

hOrOz
30 Mayıs 2018, 17:34
Almanya dada mülteci kabul edilenler ve oturma izni, Mavi Pasaport alanlar aldıktan sonra yurtdışına çıkabiliyorlar

Geçende birini İstanbul da görmüştüm adamla Almanca sohbet ettik

çoğunuzun bildikleri kulaktan dolma bilgiler

ben mülteci kamplarında ile çalışıyorum

OrLoW
30 Mayıs 2018, 21:48
çoğunuzun bildikleri kulaktan dolma bilgiler

ben mülteci kamplarında ile çalışıyorum

Kardeş bildiklerini bizimlede paylaşda bizde bilelim... Bizim kafamızda sürüyle soru işaretleri var ???

Savaş var can güvenliğimiz yok diyerek başka bir ülkeye sığın, hatta vatandaşlık al...

Daha sonra hala kendi ülkende savaş ve karışıklık devam ederken bayram iznine git ! ! !

Savaş varsa orada ne evin kalmıştır nede evinde eşyalar varsada yağmalanmıştır ...

Eğer memleketlerinde bayramlaşıcak akrabaları varsa, bu mümkün değil onlarında kaçması lazım dimi..

izine gideceklerin sayısı 1000 ler 100 000 ler olunca insanın aklına herşey geliyor..Baya bir tatil var yani savaş içinde...

Bu olaylar zamanında Türkiyeden almanyaya binlerce kişinin ilticasını hatırlattı bana

Doğuda savaş var can güvenliğimiz yok diye Ülkeyide kötüleyerek iltica ettiler binlercesi...

Daha sonra o savaş olan yerlere paralarını akıttılar evlerini diktiler :D

vatan1
30 Mayıs 2018, 22:05
Arkadas sen baska bir seyden bahsediyorsun bu bahsetiigimiz kisiler ülkelerini karalayarak bir baska ülkeye kaciyorlar ve sonra oraya izin yapmaya gidiyorlar
Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu. Bu sence normalmi?

hOrOz
30 Mayıs 2018, 22:20
Arkadas sen baska bir seyden bahsediyorsun bu bahsetiigimiz kisiler ülkelerini karalayarak bir baska ülkeye kaciyorlar ve sonra oraya izin yapmaya gidiyorlar
Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu. Bu sence normalmi?

bunlar biraz ırkçılık kokuyor .. son zamanlarda Türkiye dede başladı

birincisi Suriye nin heryerin de savaş yok

konuştuğum gençler Şam da üniversitede okuyorlarmış hatta savaş devam ederken Şam da üniversiteye gitmişler ..

sonra Suriye den ayrılmayı seçmişler ..

yani Şam dan yukarsı savaşta ... bizim Türkiye sınırları filan zaten diğer yerlerde Essed kontrolü altında ..

En çok bombalanan yerler oraları ÖSO - Kürt - Türkmen bölgeleri

Fakat bunu fırsat bilen gençlerde Avrupa ya doğru yola koyulmuşlar

Statüleri tanına kadar ( 1-2 sene sürebilir ) Ayda 150€ civarı bir para alıyorlar .. sağlik giderleri AOK tarafından karşılanıyor

çoğu eski kaserne ve okullarda kalıyorlar ...

önceleri yeme içme karşılanıyordu fakat hepsini kendileri karşılamak zorundalar

eğer Statüleri tanınirsa Harz4 alam hakları var oda kişi başına 397€ civarı

ayrı eve çıkarlarsa Belediye 450€ kadar yardım ediyor elektrik ve diğer masrafları kendileri karşılamak zourundalar

o yüzden kamptan ayrılmak istemiyorlar veya ayrılırlarsa 3-4 kişi bir ev tutuyorlar

Kampları bir görseniz içler acısı ... geçen sene birine gittik .. ormanınn içinde eski bir Telekom Barakası

her taraf dökülmüş ... eski mobilyaları toplamışlar ... hijyenik olmayan ortamlar

hatte isyan ettiler Belediye Başkanı geldi tamam burayı biraz tamir edeceğiz diye söz verdi..

iki ay önce orayı ziyarete gittim pek fazla değişmemiş ..

webci
30 Mayıs 2018, 23:24
bunlar biraz ırkçılık kokuyor .. son zamanlarda Türkiye dede başladı

birincisi Suriye nin heryerin de savaş yok

konuştuğum gençler Şam da üniversitede okuyorlarmış hatta savaş devam ederken Şam da üniversiteye gitmişler ..

sonra Suriye den ayrılmayı seçmişler ..

yani Şam dan yukarsı savaşta ... bizim Türkiye sınırları filan zaten diğer yerlerde Essed kontrolü altında ..

En çok bombalanan yerler oraları ÖSO - Kürt - Türkmen bölgeleri

Fakat bunu fırsat bilen gençlerde Avrupa ya doğru yola koyulmuşlar

Statüleri tanına kadar ( 1-2 sene sürebilir ) Ayda 150€ civarı bir para alıyorlar .. sağlik giderleri AOK tarafından karşılanıyor

çoğu eski kaserne ve okullarda kalıyorlar ...

önceleri yeme içme karşılanıyordu fakat hepsini kendileri karşılamak zorundalar

eğer Statüleri tanınirsa Harz4 alam hakları var oda kişi başına 397€ civarı

ayrı eve çıkarlarsa Belediye 450€ kadar yardım ediyor elektrik ve diğer masrafları kendileri karşılamak zourundalar

o yüzden kamptan ayrılmak istemiyorlar veya ayrılırlarsa 3-4 kişi bir ev tutuyorlar

Kampları bir görseniz içler acısı ... geçen sene birine gittik .. ormanınn içinde eski bir Telekom Barakası

her taraf dökülmüş ... eski mobilyaları toplamışlar ... hijyenik olmayan ortamlar

hatte isyan ettiler Belediye Başkanı geldi tamam burayı biraz tamir edeceğiz diye söz verdi..

iki ay önce orayı ziyarete gittim pek fazla değişmemiş ..

Horoz ustaya katiliyorum..
Arkadaslar bu insanlar kader kurbani,savastan dolayi ulkemize geldiler,bizler almanlarin irkciligindan bahsediyoruz,bizde onlar gibi gaddarlasip bu insanlara karsi irkci olmayalim,gelipte kimsenin ekmeginden asindan olmadilar..
Bizler bunlari din kardesi olarak gorup kucak actik,ölümemi terk etseydik,tabiki iclerinden cürükler cikiyor,burada bir abide multeciler kampinda yardimci oluyor,onlar icin esya para yardimlari topluyor,ben dahi ev tasindigimda goturmedigim esyalarimi onlara verdim..bir arkadas yazmisti,gidisleri olsun donusleri olmasin diye,yani bu mubarek ramazanda oldumu bu beddua simdi,,yani yasadigi yerlerde hayvan koysaniz durmaz..
Bunlar benim goruslerim..

cahit 17
30 Mayıs 2018, 23:53
Gidenler artık geri gelmesin lütfen

vatan1
31 Mayıs 2018, 00:00
Horoz ustaya katiliyorum..
Arkadaslar bu insanlar kader kurbani,savastan dolayi ulkemize geldiler,bizler almanlarin irkciligindan bahsediyoruz,bizde onlar gibi gaddarlasip bu insanlara karsi irkci olmayalim,gelipte kimsenin ekmeginden asindan olmadilar..
Bizler bunlari din kardesi olarak gorup kucak actik,ölümemi terk etseydik,tabiki iclerinden cürükler cikiyor,burada bir abide multeciler kampinda yardimci oluyor,onlar icin esya para yardimlari topluyor,ben dahi ev tasindigimda goturmedigim esyalarimi onlara verdim..bir arkadas yazmisti,gidisleri olsun donusleri olmasin diye,yani bu mubarek ramazanda oldumu bu beddua simdi,,yani yasadigi yerlerde hayvan koysaniz durmaz..
Bunlar benim goruslerim..

Kardesim kimse burda irkcilik yapmiyor, ülken güvenli ise sen Türkiyeye niye kactin iltica ettin iltica ettiysen nicin geriye izin yapmaya gidiyorsun burda bir celiski yokmu?
Eger ülkene gitmekte bir sakinca görmüyorsan ozamanda geriye bi dönmeyiver bi zahmet.

hekimoglu
31 Mayıs 2018, 00:09
Savastan zulümden kacip can güvenliklerinin saglandigi yerlere gecici olarak yerlesen kisilere mülteci denir. Bu kisiler kadin cocuk yasli ve engellilerden olusuyorsa pek sikinti olmaz ancak gencecik sapasaglam insanlar popolarini devirip yan gelip yatiyor birde sigindiklari yerlerin huzurunu kaciriyorlarsa kimse kusura bakmasin orada merhametin iyi niyetin yeri olmaz, benim su gibi yigit Mehmetciklerim oralarda huzuru saglamak icin sehit olurken insan kendini tutamiyor.

Insanlik namina kendini koruyamayacak derece müskül durumda olanlara elbette yardim etmeli sahip cikmaliyiz ancak öyle din kardesligi falan hikaye, o din kardesi dediklerimizin osmanli askerinin o bölgelerden cekilirken ingiliz itayan fransizlarla bir olup yaptiklarini unutmak mümkün degil bugün yine aynini yaparlar ellerine firsat gecse.

webci
31 Mayıs 2018, 00:26
Kimseyi burada irkcilikla suclamadik,ben suanda turkiyenin geneli icin yazdim,basta muhalefet olmak uzre..
Osmanlinin yikilmasinda araplari tokatliyacagimiza ingilizleri tokatlamamiz gerekiyor,suandaki teroristler gibi 100 yil oncesinde araplarda masa ve cok seyler vaad edilerek kandirildi..simdi kalkip atalarimiza ihanet etziniz diye tum arap halkina kinmi güdelim??
O halde tum dunyaya kusup konusmayalim,bildigim kadariyla 100 yil evvel 7 duvene karsi savasmistik,ayrica o yillar yasananlar ve ortaya atilan milletler hakkindaki dedikodularin cogu dogru olmayabilir, savasta her hile her yalan mubahtir..herneyse benden bukadar.

hekimoglu
31 Mayıs 2018, 00:37
Webci kardesim, ingilizlerle isbirligi yapip bizi sirtimizdan vuranlara tahammül edip sadece ingilizlere kizalim diyorsun da Allah belayi verecegi yeri iyi bilir hic bir zaman ihanet cezasiz kalmaz yasananlardan görüyoruz zaten.

Beni sirtimdan vuran benim ne din kardesim nede dostum olabilir, ama biz düsene tekme atmaz müskül durumda olanlarin zulme ugrayanlarin ellerinden insanlik namina yine tutariz. Bahsettigin milletlerin hangisi Kibrisi tanidilar kaci ülke güvenligimize tehdit hale gelen Suriye ye müdahale etmemizde bize destek oldular gerceklere bukadar uzak olursak saha cook sirtimizdan hancerleniriz.

Ayrica konu mültecilerin can güvenliklerinin olmadigi ülkelerine tatile gitmeleri, bunu hangi mantikla aciklamak mümkündür. Tatile gidebiliyorlarsa can güvenligi tehlikesi bitmistir ayni anda mülteci olma sartlarida ortadan kalkar mesele budur.

webci
31 Mayıs 2018, 00:44
Ok ozaman hepsini defedelim,kovalim,hakki ve huzuru bu sekil bulacaksak varim..
Bahsettigin o milletler tabiki ihanet icindeler..muhakkakki abd ve avrupa gibi sinsice iran gibi suudlar gibi turkiyenin guclenmesini istemeyenler mevcut..
Ben halklar icin konusuyorum,bastakiler umrumda degil..benim vicdanim bu insara yardimdan yana,ALLAH kelami bunu buyurur,gerisi hikaye..
ALLAH in belayi vermesi gereken yeri bilerek vermesi,o milletlerin bize ihanetinden degil,baska sebeplerden,burada bunu acarsak konu dagilir,,
Herseyin en iyisini ALLAH bilir!!
Kotuluk eden ve zalim olarak degil,iyilik eden ve salih olarak,yardima muhtaclara yardim ederek anca buyuk devlet olabiliriz..
Osmanlinin ozude buydu..

bey_tu
31 Mayıs 2018, 00:58
Bizede Şamanizm inancına göre ugurlamak düser.
Su gibi rahat gidip, gelsinler

https://img3.picload.org/image/docaoidw/200452767-001.jpg

Talha'linho 7
31 Mayıs 2018, 12:15
Mod Arkadastan Rica ediyorum konuyu kapatsin konu derinlere gidiyor
bakoyoruma da bazi üyeler gitsinlerde dönmesinler gibi yorum yapmislar bunlar bize yakismaz ustalar

Unutmayin biz gurbetcilere de farkli bakmiyorlar avrupada

eger bayramlasmaya gidiyorlarsa ozaman tehlike bitmisdir demekdir ozaman geridönmelerine gerek kamamistir ama sayet ülkelerinde tehlike varsa ozaman gitmemeliler

Allah hic kimseyi oduruma düsürmesin demek düser bize
Allah hic kimseyi Yersiz Yurtsuz komasin
Suriyeli gördümde Aklima ilk gelen Türkler geliyor adam dil bilmez iz bilmez zor Allaha sükürler edelim

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

kartal55
31 Mayıs 2018, 13:18
Mod Arkadastan Rica ediyorum konuyu kapatsin konu derinlere gidiyor
bakoyoruma da bazi üyeler gitsinlerde dönmesinler gibi yorum yapmislar bunlar bize yakismaz ustalar

Unutmayin biz gurbetcilere de farkli bakmiyorlar avrupada

eger bayramlasmaya gidiyorlarsa ozaman tehlike bitmisdir demekdir ozaman geridönmelerine gerek kamamistir ama sayet ülkelerinde tehlike varsa ozaman gitmemeliler

Allah hic kimseyi oduruma düsürmesin demek düser bize
Allah hic kimseyi Yersiz Yurtsuz komasin
Suriyeli gördümde Aklima ilk gelen Türkler geliyor adam dil bilmez iz bilmez zor Allaha sükürler edelim

Fikirlerin tartisilmasinda bir sorun yoktur sanirim.Herkes ayni düsünmek zorunda degildir.Sadece hakaret etmeden fikirlerin tartisilmasi lazim.Avrupalilar bu konuda bizden cok iyiler kabul etmek lazim.Konu din,futbol ve siyaset olunca hemen hakaretler ve kavgalar basliyor.Konu basligindan cok bunu asmamiz lazim.
Gurbetcilerle Suriyelileri karsilastirmak yanlistir bir defa.Almanlar kendileri davet ettiler Türk vatandaslarini ve ayakta karsiladilar bu bir.
ikincisi Türk savas halinde kacmaz kaninin son damlasina kadar savasir Canakkalede vs oldugu gibi.Gemileri karadan yürütmüs bir toplumdur Türk halki.En eski irklardandir.
Ugrunda savasacagin vatan yoksa yasamin ne manasi olurki.
ücüncü konu Türk askeri bile savasta merhametlidir.Aman diyene zarar vermez hatta ekmek verir.
Gelelim fikirlerin catistigi asil noktaya.
Suriyelilere kucak acma konusu degildir asil problem.Asil problem eli silah tuttugu halde savasmayan Suriyeli,savastan kacip sahil kenarlarinda capkinlik pesinde kosanlardir diye düsünüyorum.ve asil dertleri savasmaktan kacmayip firsatcilik yapip Türkiye ye yerlesme evlenme vs dertlerinde olanlardir diye düsünüyorum.Hatta Türkiyede isyeri acanlar bile var.Türk askerleri Suriyede sehitler verirken sahildeki suriyeliler i düsünme empatisi yapabilirsin mesela.
Yani gercekte zor durumda olan caresi olmayan gercekten siginan ve memleketine geri dönmeyi düsünenlere kimse olumsuz düsünmüyordur bence.En azindan ben öyle düsünüyorum.Bu izin konusundada galiba cogu sahillerde gezerler memleketlerine izine giderler ama savasta yoklar diye düsünüyorlar bence.Ailesi orda kalanlar varmis mesela.Ailen ordaysa senin burda isin ne diye sorularda oluyor haliyle.Ayrica izine gitmeyi cesaret eden Suriyeli orda yasamaya gelince neden yok gibi mesela.Bütün Suriyeliler ayni düsünmüyor sinirötesi harekatta siraya giren Suriyeliler haberini görmüstüm.
Uzattim galiba.Sözün özü gercekten iyi niyetli olan veya zor durumda olanlar degildir tersine kaos dan firsatcilik yapanlardir.Asil konu ise bunu ayirmak mümkünmüdür?

moralist
31 Mayıs 2018, 14:17
Suriyeliler ekmek parasi icin cabaliyorlar ve Türkler gibi tembel degiller keske Türkiyeye 10 milyon gelse

mxm
31 Mayıs 2018, 15:57
Suriye´ye bomba atmayan ülke kaldi mi ya? Acikcasi insanlarin elinde olmayan sebeplerden dolayi bu hale düsmeleri cok aci. Tüm dünya bir olmus Suriye´yi yok etmekle mesguller. Araplari gecmiste yasananlar yüzünden sevmem ve güvenmem ama bu durumu hic kimse hak etmis olamaz, yazik insanlara. Keske dünyada hic savas olmasa.

Maalesef geri kalmis ülke vatandaslarini birbine kirdirmak cok kolay oluyor hep. Örnekleri milyonlarca var. Bir ülkede insanlar siyaset yüzünden bölünmüslerse eger, bilin ki o ülke cok geri kalmistir.
Siz siz olun, ne futbol, ne siyaset ne de inanci yüzünden komsunuza düsman olmayin. Unutmayin ki bu düsmanlik sadece düsmanlariza hizmet eder, sizi ise mahveder.

moralist
31 Mayıs 2018, 17:28
Aynen öyle keske daha cok Suriyeli Türkiyeye gelse

mxm
31 Mayıs 2018, 18:29
Daha cok Suriyeli gelsin demek, Suriye iyice batsin anlamina geliyor. Üstelik o mültecilerin Türkiye´ye en ufak bir getirisi olamaz, tam tersi zarari olur ama kapiyi kapatmak da insanlik sucu tabii ki.

hekimoglu
31 Mayıs 2018, 20:06
Arkadaslar her düsünceye saygi duyuyorum fakat cogumuz düsüncesizce göbekten salliyoruz biraz usa nin ortadogu projesini arastirip degerlendirenleriniz olduysa meselenin boyutlarini dahada acik anlamaya imkan vardir böyle 3-5 milyon gelsin okadar bukadar gitsin gereksiz hic yerinde olmayan yorumlardir.

Bölgede sözde islami terör örgütü bir güruh yaratildi kelle ucuran dehset sacan, bu sayede yerel halkin yerini yurdunu terk etmesi saglandi onlardan bosalan yerlere kimleri yerlestirmeye calisiyorlar ve ortadogu projesi tamamlandiginda o yerlerin israile devredilecegini düsündügümüzde 1 suriyelinin bile savas bitiminde güvenlik saglandiginda Türkiye de kalmamasi yerlerine yurtlarina yeniden yerlestirilmesi olmalidir bizim politikamiz.

Bunun disinda yapilacak her türden haraketler önce usa daha sonra israile hizmet anlamina gelir. Konu kapansin diyen arkadaslar sizin düsüncenizede saygi duyuyorum sizdende asiriya kacmadiktan sonra farkli düsüncelere tahammül etme saygili olmanizi bekliyorum. Bu konu bizim ülkemizin geleceginide cok yakindan ilgilendiriyor unutmayin so iki ayak iran ve Türkiye dir ne kadar farkli düsünceye sahip olursak olalim disariya karsi birlik beraberlik sarttir bu günlerde.

hOrOz
31 Mayıs 2018, 20:38
@hekimoglu doğru söylüyorsun o coğrafya o kadar oynak ki

her gün cephe değişiyor bu gün dostun olan yarın düşmanın oluyor .. kimse kimseye güvenmiyor artık ..

Afganistanı, İrak ı, Libya yı talan eden güçler bugün yeni oyun sahası arıyorlar ..

Suriye de kimler yokki Rusya ,Iran, Kürtler, Israil ,Ingiltere , Almanya ve Türkiye ..

bunlar aralarında kızma birader oynar gibi oyun başındalar ... kimi siyasi kimi askeri oyun peşinde

Anadolu bir çok kavme yurt olmuştur ...

Anadolu insanı merhametlidir .. vefalıdır .. duyguludur .. insancıldır .. yardımseverdir

Bu halklar Osmanlının bize emenetidir nasıl Bosna da içimiz yandıysa ..

Şam içinde yanar .. Kerkük, Musul, Süleymaniye içinde yanar

Buralar bizim Misak-ı Milli sınırları içinde olan yerlerdir

Tigin
31 Mayıs 2018, 20:42
Selam

peki bizim askerimiz niye onlarin ülkelerini korumak zorunda, aynen hekimoglu arkadasin düsüncelerine katiliyorum.

Irkcilik sa irkcilik olsun böyle düsünce. Biz bunlari hergün yasiyoruz. Ne demis sair; Toprak, eger ugrunda ölen varsa vatandir.

Bu ölenler bizim Mehmetcikler olmamali....

Horoz arkadasim, bizim bunlaradan beklentilerimiz ne. Zannediyormusun biz o Misak-i milli sinirlari icinde dedigin yerleri geri alabilecegiz.

Elimizdekinin kiymetini bilelim, yarin öbür gün bu insanlar daha fazla hak isteyecekler... Aynen evli evine köylü köyüne...

hOrOz
31 Mayıs 2018, 20:52
Selam

peki bizim askerimiz niye onlarin ülkelerini korumak zorunda, aynen hekimoglu arkadasin düsüncelerine katiliyorum.

Irkcilik sa irkcilik olsun böyle düsünce. Biz bunlari hergün yasiyoruz. Ne demis sair; Toprak, eger ugrunda ölen varsa vatandir.

Bu ölenler bizim Mehmetcikler olmamali....

Horoz arkadasim, bizim bunlaradan beklentilerimiz ne. Zannediyormusun biz o Misak-i milli sinirlari icinde dedigin yerleri geri alabilecegiz.

Elimizdekinin kiymetini bilelim, yarin öbür gün bu insanlar daha fazla hak isteyecekler... Aynen evli evine köylü köyüne...

hocam haberleri nasıl dinliyorsunuz

Türk Askeri kendi sınırı korumak için girdi yoksa Suriye yi işgal etmeye gitmedi

Suriye nin içinde veya orada oluşabilecek tehlikeleri yok etmek için orada yoksa Suriye lileri korumak için değil

ya bunlar çocukca düşünceler ..

Misak-i milli sınırı demek buraları biz geri alacağız demek değildir.. bir ilke bir ülküdür .. buralar bizim himayemiz altında demektir

Rammstein
01 Haziran 2018, 01:13
Turkiyede issiz insan mi yok ?

Bunlar degil mi tarihte bizi sirtimizdan vuran ?

Hadi yaslisi, kadini, cocugu, hasta olani aldin. Eli silah tutanin ne isi var Turkiye de ?

Takiyorlar gunes gozlugunu sesli sesli caddelerde sokaklarda onun bunun karisina kizina sarkiyorlar.

Yukarda bir arkadas yazmis "toprak ugrunda olen varsa vatandir" ne de guzel yazmis.

Eger yetkim olsaydi 1dk. bile tutmazdim bunlari.

Turkiye benim topragim. Benim atalarim kanlariyla suladilar her karisini.

Araplar yan gelip yatiyorlar, ekmek elden su golden hesabi.

Simdi az gibi gorunebilir ama birkac yil sonra cogaldiklarinda eminim ki bas kaldiracaklar. Ekmegini yedikleri topraklara ihanet edecekler ayni pkk misali.

V/S
01 Haziran 2018, 03:08
Insanlik Adina yapilan bir yardimdir ve Dogru bir karar idi. Ama Savas artik bitti
ve herkes evine dönmesi lazim. Bugüne Kadar 40 Milyar Dollar gibi bir para harcanmis,
ve bazilarina Vatandaslik veriliyor, yani secme Hakki. Gerisini siz düsünün.

iclerinde iyi olanlar var, kötüleride. ama herkes kendi Ülkesini, kendisi kurtarsin.

*05300
01 Haziran 2018, 05:13
1) TR ye gelenlerin büyük cogunlugu Kuzey Suriye den gelenlerdir ki, Türkmenlerdir. Bunlar Osmanli Devleti zamaninda oraya Hac güzergahinin güvenligi icin yerlestirilmis öz be öz Türk askerlerinin torunlaridir, yani senin 100 sene evvelki asker amcan, dayin vs.
2) Araplarin hepsi Suud veya Emir Şerif Hüseyin soyundan gelmez. Unutmayalim ki, I. Dünya savasi bitmesine ragmen bir cok Arap asireti Ingilizlere karsi Osmanli sancagi ile savasa devam etti. Medyanin gaziyla araplarin tümüne düsman olmak salakliktir.
3) Arabistanin ve El-Cezire bölgesinin elden gitmesinden sonra Ingilizler tarafindan isgal edilen bölgelerdeki askerlerimizi esir olmamalari icin büyük guruplar halinde Arabistan, Irak ve Suriye ahalisinden gizlice kacirip, Anadoluya sag galim ulastiranda yine bunlarin bu araplarin dedeleridir. Bu askerlerimizin bir cogu Kurtulus savasinda silah elde devam düsmana karsi savastilar o asker kitliginda.
4) Türkiye Afrin bölgesinde kendi askeriyle harekat yapip, PKK nin en önemli lojistik ve gecis bölgesini tikadi. Unutmayin ki asker bir yere girdimi kolayina cikmaz. (örnek Kibris taki Türk askerleri yada Irak'taki Başika Üssü)
5) ABD nin gelecekteki perspektifine göre Kuzey Irak Kürt bölgesinden cikan (ABD sirketlerine akacak olan) Petrol, TR yi by-pass ederek kuzey suriye üzerinden Akdenize cikacakti, güvenliginide güclendirilmis PKK ya vereceklerdi, belkide Devlet kuracaklardi. Sen Afrin e Türk askerini koyarak bu yolu tikadin.
6) Dogu Akdenizdeki (denizin icerisindeki) gaz yataklarina herkes cökmek istiyor, biz geriden geriye yapma etme, bizede pay verin bizde geriden komsuyuz diyorduk, dirsek gösteriyorlardi. Afrinin ele gecmesiyle TR bu zamana kadar denizlerdeki askeri meydan okumasini karadan da destekliyor.

Simdi soruyorum, sen bu Kadar avantaji sadece kendi askerini Suriye topragina sokarak aldin. Eger Suriyenin Fakir genclerine silahi verip basarili operasyonlar yaptirsaydin, 10 sene sonra sana demezmiydi, bunu ben basardim arkadas, sen TR olarak 2 tane kici kirik silah verdin diye. Yada bu Fakir insanlara 10 sene sonra daha fazla para yada is veren adamin kilicini sallamazlarmiydi? Unutma ki bu sekilde oralarda kalici bir askeri varligin olmayacakti.

Benim fikrim, bize bu Kadar avantaj saglayan o gencler varsin g.tü devirip yan gelip yatsin, ben alacagimi aldiktan sonra. Ayrica ben TR nin yok zorda kalana kucak acarmis falan laflarina inanmiyorum, temel mevzu buradaki kazanimlardir.

Saygilar
05300 - Merzifon

mxm
01 Haziran 2018, 07:47
Arap´i dost bilip güvenmekten daha büyük bir salaklik zaten mümkün degil. :) Israil gibi bir devletin orada yasam bulmasi bunun en bariz örnegidir, baska hic bir seyi baz almaya gerek birakmiyor. Arap Arap´i vurur, Türk´ü vurur ama kendisinden daha güclü olana asla karismaz cünkü sinsi ve korkaktir.

Suriye´de yapilan her hareket Rusya ve USA nin cikarlarina da hizmet ederse izin verilir yoksa asla.

xedox
01 Haziran 2018, 09:01
Suriye´de yapilan her hareket Rusya ve USA nin cikarlarina da hizmet ederse izin verilir yoksa asla.

Arablar konusunda sana hak veririm ama diger konuya gelince o senin dedigin eski Türkiye'ye mahsus bir durumdu kardes.

mxm
01 Haziran 2018, 09:42
Eski veya yeni Türkiye yok arkadasim, cag mi atladik? Degisen en ufak bir durum yok.

moralist
01 Haziran 2018, 09:55
Köprülerimiz Otoyollarimiz havalimanlarimiz ve Stadyumlarimiz cag atladigimizi gösterir bide herkeste Kredi karti var bu geri kalmis Avrupada bile yok herseyin ilerisi Türkiyede

hekimoglu
01 Haziran 2018, 10:01
Üretimde cag atlayip dünya pazarlarinda etkili olmaktan gecer yenilik ancak bu sekil ekonomimiz nefes alir dis mihrak faiz lobisi etkisiz kalip tarihin derinliklerine gömülür, gerisi eziklik sendromudur.

mxm
01 Haziran 2018, 10:01
Hala batiya muhtacsan cag atlamis olamazsin, bu kadar basit, ki batiya bagimlilik azalmadi, tam tersine iyice arrti. Dolar girmeyince tikanan bir ekonomi bunu gösteriyor. Sürekli cebimize girenden daha fazla parayi disari ödüyoruz, para yoksa eger borclaniyoruz, eger borclanacak ülke bulamazsak bu kez her sey tikaniyor. Daha yakin bir zamana kadar Arap ülkelerinden kara para akimi vardi, o da artik bitti. Turizmde yine gelirimiz düstü, senelik 30 milyar kazancimiz oluyordu, yariya indi. Yollar vs. tabii ki gerekli ancak bunlar tek basina ülke kalkindirmaya yetmiyor, üretim sart.

OrLoW
01 Haziran 2018, 11:18
Kimin söylediği önemli değil A. b. c si önemli değil adam çok doğru söylemişti...

Bu kadar insanı ülkenin içine sokmaya ne gerek vardı..Bunları ülkenin içine dağıtmaya ne gerek vardı..

Madem tüm gaye amaç bu insanlara yardımsa ülkelerinde karışıklık geçene kadar düzelesiye kadar...

Kendi ülkelerinde güvenli bir bölge oluşturulup yardım edilebilirdi ( en mantıklısı bu değil miydi )

Suriyeliler kaçak işlerde çalışıyorlarmış, Vatandaşlığa alalım o zaman SSK lıda olurlarmış düşünceye bak bak bak !!!

Bunlar savaş bitesiye kadar yardım amaçlı canlarını kurtarsınlar diye ülkemize sokulmadımı ?

Madem öyleyse zaten temizlemeye girdin askerlerle temizlediğin bölgelere yerlerine yerleştir insanları...

Türk askerleri Suriyede savaşıyormuş temizliyormuş her yer temizleniyormuş..Bak bak bak !!!

İnsanları salak yerine koyun iyice ( 1. Dünya Savaşı bile 4 yıl sürdü biri bunlara söylesin çelik çomak oynunu değil bu )

gentlement
01 Haziran 2018, 12:08
Arap´i dost bilip güvenmekten daha büyük bir salaklik zaten mümkün degil. :)

kardes, cok yanlis düsünceler icerisindesin! Ben yilda en az 3-4 defa Suudi Arabistan´a giden birisi olarak söyliyebilirimki, mevcut krallik ile yönetilen ülkelerin msl. Suud Arabistan, Bahreyn, Kuveyt vs. vs. bu ülkeleri yöneten asiret ailelerinin HICBIRI ARAP degil!!! Örnek: Suud ailesi Osmanli zamaninda, cölde bedevilik yapan bir yahudi ailesi!!!

Bundan dolayi, Paygamber Efendimiz´in de Arap oldugunu unutmayip hicbir zaman genelleme yapmayin! Yapacaginiz ....... söylemlerini bu ailelere yapin!

Hala batiya muhtacsan cag atlamis olamazsin, bu kadar basit, ki batiya bagimlilik azalmadi, tam tersine iyice arrti.

Bunun baslica sorumlusu "Sagir Ismet" dir! Sen ucak fabrikalarini kapatacaksin, milli araba projelerini bitireceksin, ülkeyi tamamen her sektörde 70 yil disa bagimli yapacaksin, basbakanini astiracaksin vs. vs... Ondan sonra ERDOGAN SUCLU? Yapma yaaaa...

Kardesim, sen hic Türkiye´de maas, ekmek, doktor, yag, cöp, su kuyruklarinda durdunmu? Ben durdum zamaninda rahmetli dedemle yüzlerce defa!!!

Siyasi görüsüm her ne kadar mevcut hükümet ile bir olmasada, yigide vur ama hakkini yeme! 2001 yilindan beri ülkemiz neler ile ugrasiyor! YA ARKADAS, BU ÜLKE TEK BIR GÜN RAHAT BIRAKILIYORMU? Azicik mantikli düsünün! 2001 KRIZI, 17-21 Aralik, GEZI, E-MUHTIRA, 15 TEMMUZ, BALYOZ, ERGENEKON, 367 KRIZI, FIRAT KALKANI, AFRIN OPERASYONU, MÜLTECI KRIZI vs. vs.

azicik mantikli olun beyler, adamlar ülke yönetiyor ülke!!!

webci
01 Haziran 2018, 12:18
Herkes istiyorki ulkemiz gelissin ve bu yolda devam etsin,tum yorumlar takip ettigim kadariyla bu yolda..
Arkadaslar kafamizi körükörüne kuma gömmeyelim ve bizlere faydasi olmayan bilgi zehirine karsi duralim..
Irkcilik kin milliyetcilik ulkeleri ileriye degil geriye goturur,bizler de biliyoruzki ulkelerin gelisimleri 15/20 yilla sinirli degildir,ulkeler 50/100 yillik planlar yapar.ben suan turkiyedeki gelismeleri bir alt yapi olarak goruyor,kim olursa olsun ulkemizin daha da gelismesi icin adim atacak herkesi destekliyorum,bunu ayirim yapmaksizin het kesimden insanimiz da yapmali..ulkenin kalkinmasi ne ile olur,kalkinma deyince o ulkedeki uluslarin refahi icin atilan adimlar akla gelir,ulkemizde saglik ulasim egitim alaninda elbetteki daha eksik olabilecek ve devami gerekli adimlar atildi..birilerinin cikarak bu yatimlari durduracagini soylemesi ulkemizi geriye atar,bu yanlistir..
Ayrica suriyeliler konusunda goruyoruzki oladaki gelismeler endise verici,hala savas bitmis bu insanlarin ulkelerine donmeleri icin olusacak seffak ortam daha olusmadi..abd elinden geldikce buralari karistirmaya bizlere cembe takmaya devam ediyor,elbetteki arap cetelerinin icinde osmanliyi devirmede rol alanlar oldu,ihanet icinde olanlar vardi,cöl krali omer de ölmeden evvel itiraf ettigi gibi osmanliya ayaklanmak buyuk yanlisti..
Bizler politikaci degiliz,herseye kafamiz basmaz,yonetilenler,yonetenlerden 10 sene geriden gelir..
Yukarda arkadasin degindigi sagir ve hain ismet konusuna bende gelmek istedim ama konuyu dagitmama adina yazmadim,ismetin bir ermeni oldugunu cogumuz bilmez,bunun gibi disardan gelip baska kimlik altinda ulkemizi yonetmis olanlar elbetteki vardi,bunlardan ulkenin menfaati beklenemezdi..
Buraya yaziyorum ve bunun ispati yuzdeyuz gerceklesecektir,tum algilara kanip ulkeyi geriye atacak iktidarlara destek verenler ve bos vaadlere inananlar cok yakinda perisan ve pisman olacaklardir,altyapisi hazir ulkeyi degil altyapisi olusmamis ulkenin yonetimine talip olmak daha zordur..
Saygilar..

mxm
01 Haziran 2018, 13:53
Siz siyasetin icine batmissiniz maalesef, cikartmak icin ben sahsen hic ugrasamam.

Cok partili dönemden itibaren ülkemizde sadece tek bir güc iktidara %90 sahip oldu, sadece isimleri degisti ama sistem hala ayni kisileri icinde barindiriyor. Kuyruklari da sanirim bir kisi iktidara gelir gelmez icat etmedi.Ben o günleri yasadim, her mal el altinda mevcuttu ama acikca satilmasina izin verilmedi. Bunun nedenini sanirim en aptal olan dahi isterse anlayabilir.

selo58
01 Haziran 2018, 15:38
Arkadaslar allah kimseye savas yasatmasin kolay birsey degil.Herkes kafasina göre ahkam kesmesin.Eger bir suriyeli kardesim zor durumda ise tabiki gelecek benim memleketimde kalacak bende yadimci olacagim.
Onlarin nasil zor durumda oldugunu görmemiz lazim kimse isteyerek evinden göc etmez.tecavüze ugrayan kadinlar hemde kocalarinin önünde oganlari calinan cocuklar.su an avrupada kac bin tane suriyeli cocuk kayip biliyormusunuz bunlar istelermiydi bu hallere düssünler.
Birde arap kardeslerimize laf atanlar var.insafli konusun.yeri geldi onlarda türklere cok yardim ettiler.
Türk beklenendir ne demek istedigimi anlamayan varsa daha detayli yazarim.
Türkler kocaman ailedir bir tarafi cin seddinde bir tarafi yemendedir bir tarafi avrupadadir.Kücük düsünmeyin her irk türk catisi altinda yasar.
Saygilarimla

hekimoglu
01 Haziran 2018, 15:49
selo58, magdur olanlara yardim eli uzatilmasin diyen yok ki. Suriyeli degil kim olursa olsun insanlik geregi zulme ugrayana asla kapi kapanmamalidir. Burada konu magduriyet dönemi bittiginde misafirlikte bitip herkes yerine yurduna geri dönüp oralara sahip cikmali o bölgeleri kurda kusa birakmamali cünkü dünyaya kan ve göz yasindan baska birsey vermemis emperyalist güclerin hesabini ancak bu sekil bozma sansimiz vardir oralari onlara birakirsak yarin savas bizim kapimizada dayanir.

selo58
01 Haziran 2018, 15:56
Peki arkadas suriyede neresi güvenli hadi söyle.had ibaskent sama varinca esad ajanlari taafindan iyi bir sorgu sualden gecirirler ve sunni oldugunu ögrenielerse hemen infaz ederler.varalim halep e aynisi neresi güvenli su an suriyede hic bir yer güvneli degil sadece türk askerlerinin oldugu yer güvenli.<Birakalim kendileri karar versinler ne zaman dönmek istediklerini.Zaman her seyi gösterir zamana birakmak lazim.

OrLoW
01 Haziran 2018, 16:21
Burada kimse savaşdan magdur olmuş insanlara yardım eli uzatılmasın gibi birşey demiyor...

Yardım edilirken hiç düşüncesizce yardım edilmez haberleri takip ediyor musunuz bilmiyorumda

Son birkaç sene içinde suriyeliler yurdun dört bir yanına dağılmış durumda ve işlenen suçlar artmış durumda..

Çocuk tecavüzleri kim yapmış ardından suriyeli çıkıyor..Kadınlara sarkıntılık suriyeli, Hırsızlık suriyeli

Sokaklarda dilenen yaşları 3-4 den başlayan çocuklar suriyeli, Bu insanları başı boş bırakıcaktın ülkeye neden yardım adı altında sokuldular ülkeye..

Yardım diyerek Türkiyeye bir izmir daha oturttun durduk yere 4 milyon insan ... Bu insanları kontrol altında tutmaz isen sonu felaketttir...

Bir gün gelicek ikinci bir PKK vakası daha oluşacak ülkede..Yerel halkla hiçbir zaman bağdaşamadıkları için kendi topluluklarını korumak isticekler..

Geçmişde örnekleri var Türkiyede ve herkez bütün olayları unutmuş üstlerine bir çizgi çekmiş gibi yazık...

Yardım edilecek kimse aç ve ölüme terk edilmeyecek ama bunlar yapılırken ülkeyide düşünerek adımlar atılmalı ...

Erat
01 Haziran 2018, 17:15
Istemedende olsa is uzayip siyasete kadar dayanir.
Burada irkcilik degilde bizlere cok ters olan davranislar var.
Suriye olsun,irak olsun (ki oradan zamaninda gelen milyonlarca kurt kokenli iraklilar) savastan kacip ulkemize gelenler
nedense bayramlasmak icin ulkelerine gidebiliyorlardi. Bizim gorusumuze ters olan bir sey varsa,bizler kacmaktansa
kan vermeye razi olan milletiz. 15 lileri unutmayalim.. Adim gibi enimimki ulkemize gelecek boyle bir felakette yurt disinda yasayan vatandaslar bile
gonullu savasa gidecektir.
En cok kizdigimiz konu yanilmiyorsam ulkesini savas yuzunden terk ettiklerinden dolayi.

selo58
01 Haziran 2018, 17:35
Burada kimse savaşdan magdur olmuş insanlara yardım eli uzatılmasın gibi birşey demiyor...

Yardım edilirken hiç düşüncesizce yardım edilmez haberleri takip ediyor musunuz bilmiyorumda

Son birkaç sene içinde suriyeliler yurdun dört bir yanına dağılmış durumda ve işlenen suçlar artmış durumda..

Çocuk tecavüzleri kim yapmış ardından suriyeli çıkıyor..Kadınlara sarkıntılık suriyeli, Hırsızlık suriyeli

Sokaklarda dilenen yaşları 3-4 den başlayan çocuklar suriyeli, Bu insanları başı boş bırakıcaktın ülkeye neden yardım adı altında sokuldular ülkeye..

Yardım diyerek Türkiyeye bir izmir daha oturttun durduk yere 4 milyon insan ... Bu insanları kontrol altında tutmaz isen sonu felaketttir...

Bir gün gelicek ikinci bir PKK vakası daha oluşacak ülkede..Yerel halkla hiçbir zaman bağdaşamadıkları için kendi topluluklarını korumak isticekler..

Geçmişde örnekleri var Türkiyede ve herkez bütün olayları unutmuş üstlerine bir çizgi çekmiş gibi yazık...

Yardım edilecek kimse aç ve ölüme terk edilmeyecek ama bunlar yapılırken ülkeyide düşünerek adımlar atılmalı ...

Herseyin tek suclusu suriyeliler kovalim her sey gül gülüstan olsun .Buna kargalarda güler.

hekimoglu
01 Haziran 2018, 17:40
selo58 kardesim, iste kim diyor oralarin güvenli oldugu sorusu cok önemli. Bunu Bayram tatiline geldikleri yere dönen Suriyeliler gösteriyor güvenli olmasa nasil gidecekler. Bizler oralari yerli halktan arindirip yerine önce terör unsurlarini yerlestirip gecmise ait tüm izleri sildikten sonra kendilerine vadedilmis toprak olarak gösteren siyonistlere teslim edilmesine engel olmaliyiz cünkü iddia ettikleri topraklarin devami bizim sinirlarimizin icinde, bilmem anlatabildimmi oyun büyük...

OrLoW
01 Haziran 2018, 18:26
Herseyin tek suclusu suriyeliler kovalim her sey gül gülüstan olsun .Buna kargalarda güler.

Ben bir sayfa yazdım ve benim yazdıklarımdan senin anlamış olduğun bumu yani !

Pes yani 1 dakikanı ayırda tekrar bir oku kardeşim, yoksa yazdıklarımla uzaktan yakından alakası olmayan bir cevap verme..

kartal55
08 Haziran 2018, 19:18
Peki arkadas suriyede neresi güvenli hadi söyle.had ibaskent sama varinca esad ajanlari taafindan iyi bir sorgu sualden gecirirler ve sunni oldugunu ögrenielerse hemen infaz ederler.varalim halep e aynisi neresi güvenli su an suriyede hic bir yer güvneli degil sadece türk askerlerinin oldugu yer güvenli.<Birakalim kendileri karar versinler ne zaman dönmek istediklerini.Zaman her seyi gösterir zamana birakmak lazim.
Orda Esad varsa bizdede askeri darbe olmustu hatirlarsan cokta geriye gitmeye gerekte yok.
tank larin önüne yatan.merminin üstüne yürüyen halk vardi hatirlarsan.
Hatta yasli dedelerimiz vardi vs.Eli silah tutabilen savasacak kalanlar yaslilar,kadinlara cocuklara yardim edilcek.ÖSO ne yapiyor misal bir bak.Zulümden kacarakmi ülkeni güvenli hale getireceksin?
Bizim gibi bir halk olabilselerdi simdiye ne esad nede problem kalirdi.Biz kac ülkeyle savasiyoruz su anda gayriresmi bir düsün bakalim.Dolar euroya bak ne olmus.
Dersenki dolarla suriyeliler ne alaka.Peki ekonomi yoluyla dügmeye neden basildi sebep neydi bir düsün istersen.
Biz bu savasin bedelini ödüyoruz zaten.Topraklarini kurtarip al otur diyecek olan biz deiliz herhalde.Onu bile yaptik savastik ve savasiyoruz suriyede zaten.Biz onca ülkeyi karsimiza aldik bu yüzden.Turistlerin gelmedigi hotellerin kapandigi günler yasadik.Hala Suriyesiz bir günümüz geciyormu haberlerde seyret.Dostumuz kaldimi bir düsün istersen.
Yardim dedigin yukarda yazdigim sekilde olur.