PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyadan türkiyeye 2 seneligine araba götürmek

Hasan05
29 Mayıs 2018, 14:39
Almanyadan türkiyeye 2 seneligine araba götürdum ve polis egledi bana dediki bu ehliyetle turkiyede 6 ay gecerli dedi dogrumu kanun 2 sene araba goturebilirsin diyor ama 6 ay kulanabilirmisin diyor dogrumu acaba cevap bekliyorum hayirli ramazanlar

karadeniz
29 Mayıs 2018, 14:53
Almanyadan türkiyeye 2 seneligine araba götürdum ve polis egledi bana dediki bu ehliyetle turkiyede 6 ay gecerli dedi dogrumu kanun 2 sene araba goturebilirsin diyor ama 6 ay kulanabilirmisin diyor dogrumu acaba cevap bekliyorum hayirli ramazanlar

DIŞ ÜLKELERDEN ALINMIŞ OLAN SÜRÜCÜ BELGELERİ İLE ÜLKEMİZDE ARAÇ KULLANILMASI VE TÜRK SÜRÜCÜ BELGELERİ İLE DEĞİŞTİRİLMESİ

a) Türk vatandaşlarının dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;

1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.

2) Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.

http://www.mfa.gov.tr/yurtdisinda-yasayan-vatandaslarimizin_-ulkemize-izine-geldiklerinde-yararlanabilecekleri-trafik-kural-ve-bilgileri-.tr.mfa

TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU

Kanun No. 5901

Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar

MADDE 28 – (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve kendileri ile birlikte işlem gören çocukları; millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.

Dolasiyla mavi kart sahipleride bu hakdan yararlanir.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/06/20090612-1.htm

Mezarci59
29 Mayıs 2018, 15:09
Polis sacmalamis Arkadasta yazmis zaten 1 yil kulana biliyorsun 1 yili gecirmeden zaten Almaya icin gecerli almanyaya giris yapmak mecburiyetin var yoksa oturma müsaden gecerliligini kaybediyor.bigün almayada kalip tekrar tr ye gittiginde 1 yilin tekrar basliyor arabanin orada kalmasi senin araba kullanmana engel degil Kafasina göre isyapmis polis bey.