PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haber: Dizel yasağı 31 Mayıs'ta başlıyor

Birbey 3.0
23 Mayıs 2018, 22:12
Hamburg'un iki caddesine 31 Mayıs'tan itibaren dizel araçlar ve kamyonlar giremeyecek.

BERLİN - Almanya'da son dönemlerde tartışmalara neden olan trafikte dizel araçların yasaklanması uygulamasının ilki Hamburg kentinde kısmi olarak yürürlüğe girecek.

Hamburg eyalet yönetiminden yapılan açıklamada, dizel araçların havayı daha fazla kirletmesi nedeniyle kentin iki caddesinde kısmi yasak başlatılacağı bildirildi. Buna göre, Hamburg'un Kuzey Altona semtinde yoğun olan Max-Brauer ve Stresemann caddelerinde 31 Mayıs itibarıyla dizel araçlar ile kamyonlara giriş yasağı uygulanacağı ifade edildi.

Avrupa egzoz gazı emisyonu mevzuatına göre dizel motorlar arasında en az emisyon salgılayan Euro 6 kategorisindeki araçlar için bu yasak söz konusu değil.

Hamburg'da 264 bin dizel aracın trafikte kaydının bulunduğu ve bunlardan sadece 96 bininin Euro 6 kategorisinde olduğu belirtildi. Yasağın ambulans, itfaiye, adı geçen caddelerde ikamet edenlere ve taksilere uygulanmayacağı ifade edildi.

Almanya'nın Leipzig kentindeki Federal İdare Mahkemesi, 27 Şubat'ta verdiği kararda, hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde dizel araçlar için yasak getirilebileceğine hükmetmişti.

Kararda, dizel yasağı emisyon düzeyi açısından belli koşullara bağlanmış böylece şehirlerin yasak konusunda farklı düzenlemelere gidebilmesine olanak tanınmıştı.

Kaynak: https://www.arti49.com/dizel-yasagi-31-mayista-basliyor-1182410h.htm

karam82
23 Mayıs 2018, 22:44
Bu Yasak Almanya da yasayanlar icinmi sadece gecerli.? Misal Baska ülkelerden misafirlige gidildiginde bu yasakli bölgelere giris mümkün olmayacakmi.
Almanya Politikasini pek takip etmedigimden bu konuda bilgisi olan varsa aydinlatirsa sevinirim.
bende sürekli Almanya gidip gelen birisiyim.

hOrOz
23 Mayıs 2018, 23:03
Yasaklar bütün arabalar için
Ben sınırda oturuyorum.. burada Belçika ve Hollanda plakalı araçlar da yeşil plaket takıyorlar

karam82
23 Mayıs 2018, 23:21
horoz ustam isvicrede ki araclar bu yesil rakamli olanlari takma zorumlulugu yok yanilmiyorsam daha simdiye kadar ben görmedim alanini bende sorun yasamadim.

D.J.El-Rey
23 Mayıs 2018, 23:40
600 metrelik yolu araclara kapatiyorlar,o yolu gecmek icin yaklasik 2 km lik umleitung yapiyorlar,600 metrelik yoldaki hava kirliligini önlemek icin daha cok yol yaparak 3 katina ciktigini hesaplamiyorlar,böyle sacmalik olur mu?
hem daha cok yakit,hem daha cok Kohlenmonoxid yakacak arabalar,bu nasil bir hesaptir?
Umleitung yapilan diger caddediki oturanlara ne olucak?tüm zehiri onlar cekicek!!
Bence bu durum uzun sürmez ve en kisa zamanda kaldirilir.

Birbey 3.0
24 Mayıs 2018, 01:10
Tam dediğin gibi değil. Hava kirliliğindeki ana sorun geçen araç sayısı değil araçın bağzı yollarda tıkanınca uzun süre beklemesi. Araçlar beklemese iş saatlerinde o yolda hava kirliliği sorunu asagariye iniyor. 2 KM Umleitungda araçlar durmayacağı için fazla, sorun kalmıyor.

Sdt
24 Mayıs 2018, 01:35
600 metrelik yolu araclara kapatiyorlar,o yolu gecmek icin yaklasik 2 km lik umleitung yapiyorlar,600 metrelik yoldaki hava kirliligini önlemek icin daha cok yol yaparak 3 katina ciktigini hesaplamiyorlar,böyle sacmalik olur mu?
hem daha cok yakit,hem daha cok Kohlenmonoxid yakacak arabalar,bu nasil bir hesaptir?
Umleitung yapilan diger caddediki oturanlara ne olucak?tüm zehiri onlar cekicek!!
Bence bu durum uzun sürmez ve en kisa zamanda kaldirilir.

hocam iste,
bu uygulama politikanin ne demek oldugunun acilimidir.
halkin bir sekilde uyutulmasi

hOrOz
24 Mayıs 2018, 03:56
horoz ustam isvicrede ki araclar bu yesil rakamli olanlari takma zorumlulugu yok yanilmiyorsam daha simdiye kadar ben görmedim alanini bende sorun yasamadim.

Hocam Almanya da trafiğe çıkan bütün araçlar takması gerek..

Autos aus dem Ausland benötigen eine Plakette ... deutschen Städten eingeführt werden, gelten auch für ausländische Fahrzeuge.

karam82
24 Mayıs 2018, 23:21
Hocam Almanya da trafiğe çıkan bütün araçlar takması gerek..

Autos aus dem Ausland benötigen eine Plakette ... deutschen Städten eingeführt werden, gelten auch für ausländische Fahrzeuge.

Selam Hocam

Bugün özellikle Eski Arabalara öyle dikkat ettim, 1 tanesinde yesil 4 numara gördüm isvicre plakali, demek hic dikkatimi cekmediginden öyle bende dikkat etmedim.
ben gittigimde hic bakmiyorum bu konulara, giris yasagi olan yerleri peki nasil anliyoruz, yada bizler misal yakalandigimizda cezasi misal nedir.
benim araba 2015 model sorun olcagini düsünmüyorum da bilgi ve ögrenme acisindan.

Birbey 3.0
24 Mayıs 2018, 23:37
Eger araban Euro 6 degilse giremiyorsun. Euro 6 olsa bile, caminda yesil plaket yoksa, yine ceza yiyorsun.

http://www.eu-info.de/leben-wohnen-eu/5861/unfall-strassenverkehr/Umweltzone-Auslaender/