PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haber: En çok Türkler Alman oldu

Birbey 3.0
23 Mayıs 2018, 22:10
Geçtiğimiz yıl Alman vatandaşı olan yabancılar arasında Türk vatandaşları 14,984 kişiyle birinci oldu.

FRANKFURT - Federal İstatistik Enstitüsü'nün açıkladığı rakamlara göre, geçtiğimiz yıl Alman vatandaşı olan yabancıların sayısı 112 bin oldu. Önceki yıla göre 1800 kişi ve yüzde 1,7 artış gösteren Alman vatandaşı olanlar, 2013 yılından bu yana en yüksek düzeyde gerçekleşti.

Türkler birinci sırada

Türk vatandaşları Alman vatandaşlığına geçenler arasında 14,984 ile birinci sırada yer alırken, 7493 kişiyle ikinci sırada yer alan İngilizleri neredeyse ikiye katladılar. Polonyalıların ikinci, İtalyanların üçüncü ve Romanyalıların da dördüncü sırada yer aldığı listede, İngiliz vatandaşlarının gösterdiği artış, Brexit etkisi olarak yorumlandı.

Alman vatandaşı olan İngilizlerin sayısı önceki yıla göre yüzde 162 oranında yükseldi. Söz konusu oran 2015-2016 yılları arasında zaten 4 katına çıkmıştı.

Kaynak: https://www.arti49.com/en-cok-turkler-alman-oldu-1182602h.htm

OrLoW
23 Mayıs 2018, 22:46
Türkler gene bayrağı kaptırmadı yani :) keşke her konuda böyle olsaydı

Vatandaş olmakda sebep nedir diyede bir araştırma yapsalar neler çıkıcak:)

Birbey 3.0
24 Mayıs 2018, 01:04
Nedenler:

1. Konsolosluğa kim gidecek

2. Niye 1000 Euro askerliğe vereyim

3. Önemli olan kimliğim değil kalbimin hissi

4. Alman vatandaşı olunca çok avantajım var (Neyse bu avantajlar merak ediyorum)

Erat
24 Mayıs 2018, 13:21
Nedenler:

1. Konsolosluğa kim gidecek

2. Niye 1000 Euro askerliğe vereyim

3. Önemli olan kimliğim değil kalbimin hissi

4. Alman vatandaşı olunca çok avantajım var (Neyse bu avantajlar merak ediyorum)

Meclisdeki turk kokenli milletvekillerini almanlar secmiyor herhalde...
Bizdeki millet vekillerine bak bakalim kac tanesi baska ulke vatandasi,ciller bile amerikan vatandasiydi.
Benim gorusum hangi ulkede yasiyorsan o ulkenin vatandasligini almalisin.
Korkmaniza gerek yok,yasadiginiz ulkenin vatandasligini aldiginizda irkiniz degismeyecek.

Birbey 3.0
24 Mayıs 2018, 23:32

Uyuyorsun. Bunlar Türk kökenlimi saniyorsun? Bunlar Türkiye düsmani. Acta bak Cem Özdemir, Sevim Dagdelen kime hizmet ediyor. Hepsi terör örgütüne üyeler. Bunuda zatan saklamiyorlar. Resimlerini sunardim burada ama yasak.

Bizdeki millet vekillerine bak bakalim kac tanesi baska ulke vatandasi,ciller bile amerikan vatandasiydi.

Kardesim onlar cifte vatandas. Yukardaki konuda ise insanlar vatandas degil artik.

Görüsüne saygi duyarim. Ama neden? Sana ne faydasi var? Yukardaki haydutlara oy vermek icin mi?

Korkmaniza gerek yok,yasadiginiz ulkenin vatandasligini aldiginizda irkiniz degismeyecek.

Hemde korkulacak cok sey var. Alman vatandasi ol, sen ikinci sinif Alman vatandasisin. Seni ancak irkini terk edersen bir mevkiye getirler. Irkini terk etmezsen, en fazla süper marketde müdür olursun. O kadar Türk var Almanya'da okumus, hic birine yüksek mevkide görev vermiyorlar. Ancak yukardaki huysuzlar gibi irkini terk edersen veriyorlar.

Gecen gün gördük Mesut Özil ve Ilkay Gündoganda. Bir dakikada nasil irkci oldular. Aninda sattilar ikisinide.

Ayricada Türk vatandasligindan ciktigin icin, Türkiye'nin vatandasi degilsin artik. Hukuki olarak seni korumaya mecbur degil.

Her zaman derim, Alman vatandasligina gecen Türklerin cogu aslinda sahipsizdir. Almanlar sahip cikmiyor, Türkiye'de hakli olarak sahip cikmiyor.

webci
24 Mayıs 2018, 23:41

Tansu ciller turkuyede amerikan vatandasi olarak amerikaya hizmet etti..
Sende alman vatandasi olursan almanyaya hizmet etmelisin ki sana vaad edileni yerine getiresin..copcunun turk bakkali isletmecisinin bu ulkede alman vatandasi olmasi hicbir sey ifade etmezken,bir turk vekilinin alman vatandasi olmasi cok sey ifade eder..ben cem ozdemirin bir gram turk kani tasidigindan supheliyim,o kesin domuz etide yiyordur;)
Her almanin kafasinda irkciligin yattigini da unutmayalim,en iyi alman komsun bile kafasinda irkcudir,sana kimlik birsey kazandirmaz,diger konulara girmemek ve uzatmamak adina burada kesiyorum..
Sanki Alman vatandasligina gecince insana madalya veriyorlar. Alman vatandasligin hic bir seye faydasi olmadigi gibi zarari var. Emeklini yatiramiyorsun, Türkiye'den annen babandan mal kalinca daha cok bürokrasi ile ugrasiyorsun.

Alman vatandasliginin neye faydasi var? Yine Türk olarak muamele göreceksin.

Alman vatandasligina gecmek aslinda sahipsiz olmak demek. Türkiye Cumhuriyeti korumasi altindan cikiyorsun. Almanya korumasi altina resmiyette giriyorsun. Ama sadece resmiyette. Icratta sifir. Aslinda Alman vatandasligina gecmek, insani olarak vatandassiz gibi birsey olmus oluyorsun. Örnek mi? Bundan 10 yil önce bir Alman (Marco) Türkiye'de hepise girmisti. Tüm Almanya ayaklanmisti. Türkiye'de Alman vatandasi olan binlerce türk var hapiste. Niye Almanya'da kimse ayaklanmiyor? Cünkü sadece resmiyette Almansin.
Cem Özdemir gibi vatanı aleyhinde Ermeni soykırım
Tasarısı hazırlayıp oylayan gibi degil.
Oy vermek karin doyurmuyor. Alman vatandasi olanlar Almanya'da emekli parasi yetmedigi icin ve Türkiye'den emekli olamadiklari icin cogu aclik sinirinda sürünüyor. Türk vatandasi olan emeklisini yatirip iyi kötü geciniyor.
Sen Alman ol. Biz Türk kaliriz. Alman vatandasi olunca insani olarak olmasada, hukuki olarak türklügünü yitirmis oluyorsun. Arabayla izine giderken basina bir is gelsin, git Türk konsoloslugundan Alman vatandasi olarak yardim iste bakalim. Dersin, ben gönlümde halen Türküm, bakalim sana Türk konsoloslugu yardim edecekmi. Alman vatandasi olunca türk kimliginizi kaybetmis olmuyorsuz diyerek, kendimizi kandiriyoruz. Türklügümüzü insani olarak gercekten yitirmediysek, ozaman zamaninda 5112 Avro ödememk ne icin Alman vatandasligina gectik? Gönlümüzdeki sözde Türklügünüz sirf 5112 Avro'ya kadarmiydi?
Alman Vatandasi olmakla Alman olunmuyor.
Türk Pasaport ilede Türk olunmuyor. Malesef Türkiye bugüne Kadar Yurtdisinda
olan Gurbetcilere üvey evlat gibi davrandi. Hakimizi aramadi..cogu ülkeler
Almanya ile cifte Vatandaslik tanidi. Sadece türkiye olarak hep kosullara bagli kaldik.

selo58
25 Mayıs 2018, 01:09
Uyuyorsun. Bunlar Türk kökenlimi saniyorsun? Bunlar Türkiye düsmani. Acta bak Cem Özdemir, Sevim Dagdelen kime hizmet ediyor. Hepsi terör örgütüne üyeler. Bunuda zatan saklamiyorlar. Resimlerini sunardim burada ama yasak.

Kardesim onlar cifte vatandas. Yukardaki konuda ise insanlar vatandas degil artik.

Görüsüne saygi duyarim. Ama neden? Sana ne faydasi var? Yukardaki haydutlara oy vermek icin mi?

Hemde korkulacak cok sey var. Alman vatandasi ol, sen ikinci sinif Alman vatandasisin. Seni ancak irkini terk edersen bir mevkiye getirler. Irkini terk etmezsen, en fazla süper marketde müdür olursun. O kadar Türk var Almanya'da okumus, hic birine yüksek mevkide görev vermiyorlar. Ancak yukardaki huysuzlar gibi irkini terk edersen veriyorlar.

Gecen gün gördük Mesut Özil ve Ilkay Gündoganda. Bir dakikada nasil irkci oldular. Aninda sattilar ikisinide.

Ayricada Türk vatandasligindan ciktigin icin, Türkiye'nin vatandasi degilsin artik. Hukuki olarak seni korumaya mecbur degil.

Her zaman derim, Alman vatandasligina gecen Türklerin cogu aslinda sahipsizdir. Almanlar sahip cikmiyor, Türkiye'de hakli olarak sahip cikmiyor.

Bütün söylediklerine katiliyorum.tesbitler cok dogru hele türk görünümlü alman miletvekilleri icin söylediklerin cok dogru.sözlerini böyle acik yazdigin icin tebik ederim.

moralist
25 Mayıs 2018, 09:32
Cumhurbaskani Bosnada dediki Alman vatandasi olun olay bitti

Impostor
25 Mayıs 2018, 13:28
Cumhurbaskani Bosnada dediki Alman vatandasi olun olay bitti

ama bize alman partilerine oy vermeyin demisti kendisi...:confused:

OrLoW
25 Mayıs 2018, 13:47
Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner...

Bugün size başka ülke vatandaşlığına geçin diyen zat, yerinde ebedi değildir ( unutmamak lazım )

Zaten doğru düzgün düşünceli ileri görüşlü bir insan bunu kendi vatandaşına dememesi lazım ( neden mi ? )

Onun söyledikleri ancak kendi devrinde geçerli, ya kendinden sonrakileride düşünerek mi insanlara vatandaşlığa geçin diyor ? hiç sanmam....

Şu an için yabancı vatandaşlığa geçenlere çok iyi davranıyorlar mavi kartıydı falan yani baya iyi, bu böyle devam edicek mi ? hiç sanmam...

Bir gün biri geçicek başa kan kusturacak, hangi akılla kendi ülke vatandaşlığınızı red edersiniz diyecek ..

Hangi ülke vatandaşıysanız bizimle işiniz yok diyecek ve bir ton kanun değişikliğine gidecek. Fena bir şekilde dışlanıcaklar..

Bunlar hayal olmaz böyle şeyler diyenler varsa Türkiye Devletini hala tanıyamamıştır..Merak edenler

Bence biraz tarihi karıştırsın T.C Devletinin başından geçenler başa geçenler yapılanlar hiçde masum değil...

hekimoglu
25 Mayıs 2018, 14:23
"En cok Türkler Alman oldu" basligina katilmiyorum, Alman vatandasi oldu denmeliydi ikisi arasinda daglar kadar fark var ben hicbir Türk`ün Alman olduguna inanmiyorum mantigada aykiri zaten. Kisi kendi düsüncesi dogrultusunda bazi haklardan yararlanmak icin vatandasligi aldi diye irkini degisme sansina sahip degildir neysen o olarak kalirsin.

Ayrica politikacilarin verdigi gazla böyle bir karar almaninda ne vahim sonuclar dogurdugunu gecmiste yasamadikmi gecin vatandasliga her türlü haklariniz korunup bu bilgi kimseyle paylasilmayacak devlet güvencesinde kalacak diyenlerin nasil satisina gelindigide unutulmus olmaliki yine politikacilarin vatandasliga gecin cagrisini ciddiye alanlari görüyorum. Böyle önemli bir karar birilerinin gaziyla alinmaz kendi menfaatlerine uygunsa alinir.

Lütfen Forumda huzuru korumak adina iyi kötü siyasetci adi verip konuyu siyasi propagandaya dogru cekmeyelim zaten herkes kücük bir kivilcimla gaza gelip daha frenleyemiyor kendini :-)

hOrOz
25 Mayıs 2018, 15:22
bence hiç kimse bir zat teşvik ettiği Alman Vatandaşlığına geçmedi

Benim göruşüm zaten geçenlerin %95 i 5110€ askerlik parasını vermemek için Alman Vatandaşlığına geçti

geriye kalan % 5 ise iş veya diğer nedenlerle

yok şu şöyle söylemiş bu söylemis bunların hepsi sudan bahane

Ben 40 senedir Almanya dayım Alman Ausweiss ına hiçte gerek duymadım ..

Hatta Havaalanında Gümrük Polisi niye almadın diye bana sordu bende gerek yok dedim

Bu Almanlar çok ucuz insanlar iki saniyede yere göğe sığdıramadıkları Mesut u bile sattılar ...

2 gün önce yabancı dostu dediğimiz SPD politakacı bile Facebook tan ikisine 2 Zigenf...er (https://www.n-tv.de/politik/SPD-Stadtrat-beleidigt-Ozil-und-Guendogan-article20449277.html) diye mesaj attı ..

Ben Mesut un yerinde olsam alın Pasaportunuzu münasip bir yerinize sokun derim bir daha Alman Milli Takımı için sahaya çıkmazdım

yani bunların sağcısıda solcusuda aynı fikirde

25 sene önce 8 kişiyi Solingen de ve Mölln de yakanlarla NSU davasında 9 kişiyi katleden zihniyet aynı zihniyet

Yıllardan beri komik bir mahkeme sürüp gidiyor tanıklar ölüyor deliller yok ediliyor siliniyor

Bu olaylar Türkiye de olsa siz çıkan gürültüye bakın ... Aylarca bir Deniz Yücel komedisi oynadılar adam serbest kalınca arkasından bastılar küfürü ..

Yabancı düşmanlığı adamların kanında var

Cebimde Alman Pasaportu olsa nolacak üstünde Hasan Ali Veli yazdıkça hala Yabancısın

Birbey 3.0
25 Mayıs 2018, 16:47
Cumhurbaşkanı tabiki geçin der. Türk devletin hukuki sorumluluğundan çıkıyorsun üste ama Türk devleti için devam propaganda yapıyorsun. Örnek mesela Mavi Kartlılar. Alman vatandaşı olduğun süreyi borçlandırmıyorlar.

Eski boardda 5112 Euro vermemek için eleştirmiştim. Ceza bile yedik. Neymiş, kalbi önemliymiş insanın. Kalbin demekki sırf 5112 Euro'luk deyince alınanlar çok olmuştu.

hekimoglu
25 Mayıs 2018, 17:09
Yasadigimiz ülkede nerdeyse dünyanin her yerinden yabancilar bulundugu halde yabanci görünenlerin en basinda biz ve bizim kadar olmasada 1-2 baska ülke vatandaslari var, sebep sonuc tartismasi uzun zaman alir. Rahmetli babam oglum, bu ülke tekin bir yer degil her daim 24 saat icinde ülkeyi terk etme hazirligin hep olsun bunlara güven olmaz derdi, ben o gün bugün hazirim cocuklarimada anlatiyorum sizlerede hazir olmanizi tavsiye ederim.

Bunu anlamak icin 2. dünya savasi sirasinda yasanilanlari okuyup anlamak gerekir. Bence tüm dünyanin basina büyük bela acan bu zihniyetin nasil is basina geldigini neler yaptigini bastan sona okumali her birey ayni oyun zaman zaman degisik zaman yerlerde oynanmaya calisiliyor. Bircok alman tanidigim var diyorum asla ne arkadasim ne dostum diyemiyorum.

Birbey 3.0
25 Mayıs 2018, 18:01
Yabancı görünen tek bizim olmamız normal. Yabancı görünmeyen milletlere bir bak. Hepsi cingen cabbar. Hepsi ülkesine sırtını cevirmiş. Onlarda zaten öyle yabancı istiyor. İstedikleri gibi kullansınlar diye.

Burada ilk kez açıklıyorum, internetde bile bu bilgi yok düzgün bir şekilde, Almanya Filipler ve Vietnam ile sosyal güvenlik anlaşması pazarlığı yapıyor. Kimsenin sesi çıkmıyor şuanda. İşci anlaşması bitsin, bir kaç yıl sonra burda Pflege ucuza çalıştıracak kadınarı getirecekler. Boarddan kovulmazsak o gün konuşuruz burda.

Bakirköylü
14 Ağustos 2018, 00:32
Madem Alman olmak istiyorsunuz, Türk Vatandasliginizi terk ediyorsunuz o zaman adam olun Alman ismi ve soy adi alin, neden yarim is yapiyorsunuz??

W211
14 Ağustos 2018, 00:50
bence hiç kimse bir zat teşvik ettiği Alman Vatandaşlığına geçmedi

Benim göruşüm zaten geçenlerin %95 i 5110€ askerlik parasını vermemek için Alman Vatandaşlığına geçti

geriye kalan % 5 ise iş veya diğer nedenlerle

yok şu şöyle söylemiş bu söylemis bunların hepsi sudan bahane

Ben 40 senedir Almanya dayım Alman Ausweiss ına hiçte gerek duymadım ..

Hatta Havaalanında Gümrük Polisi niye almadın diye bana sordu bende gerek yok dedim

Bu Almanlar çok ucuz insanlar iki saniyede yere göğe sığdıramadıkları Mesut u bile sattılar ...

2 gün önce yabancı dostu dediğimiz SPD politakacı bile Facebook tan ikisine 2 Zigenf...er (https://www.n-tv.de/politik/SPD-Stadtrat-beleidigt-Ozil-und-Guendogan-article20449277.html) diye mesaj attı ..

Ben Mesut un yerinde olsam alın Pasaportunuzu münasip bir yerinize sokun derim bir daha Alman Milli Takımı için sahaya çıkmazdım

yani bunların sağcısıda solcusuda aynı fikirde

25 sene önce 8 kişiyi Solingen de ve Mölln de yakanlarla NSU davasında 9 kişiyi katleden zihniyet aynı zihniyet

Yıllardan beri komik bir mahkeme sürüp gidiyor tanıklar ölüyor deliller yok ediliyor siliniyor

Bu olaylar Türkiye de olsa siz çıkan gürültüye bakın ... Aylarca bir Deniz Yücel komedisi oynadılar adam serbest kalınca arkasından bastılar küfürü ..

Yabancı düşmanlığı adamların kanında var

Cebimde Alman Pasaportu olsa nolacak üstünde Hasan Ali Veli yazdıkça hala Yabancısın

Helal sana inan yazdiklarin dogru.
Bende 40 senedir burda yasiyorum ama bunlara asla güvenmedim ,korktugum cocuklarimiz okulda durmadan beginlerini yikiyorlar
Acikca ben buranin sonunu hic iyi görmüyorum

mxm
14 Ağustos 2018, 01:04
Türkler alman vatandasligina gecince sadece Türk adaylara mi oy atiyorlar? Veya öyle bir mecburiyet mi var? Mantiksizlik rekoru kiran bir varsayim.
Ben 3 veya 4 kez oy kullandim ama tek bir kez bile Türk adaya oy vermedim, Türk olmasiyla da zaten alakasi dahi yok, begendigim kisiye veririm oyumu, hangi ülkeden geldigine bakmam.

Avataj konusunda ise, Türk pasaportunun tek bir avantaji var o da oy verebilmek, baska da hic bir getirisi yok.Alman vatandasliginda ise Vize olayi kolaylasiyor ve buradaoy hakkin doguyor, baska bir avantajida pek yok, ya da önemli degil.

Birbey 3.0
14 Ağustos 2018, 01:16
Ben tam tersi düsünüyorum. Alman vatandasligin eger memur falan olmayacaksan bir faydasi yok.

Bir Türkün Alman vatandaşlığına geçmesi aslında sahipsiz olmak demek. Almanlar seni takmıyor, Türkiyede zaten sorumluluğu kalmıyor.

Ben 5112 Euroyu verdim ve 3 hafta Burdurda yattım. İyikide geçmemişim. Sahipsiz değilim.

Sen kaşın gözün Türk olduğu sürece yabancısın.

Vize olayına gelince. Beni hiç rahatsız etmiyor. Ben yok Amerikaya gezmeye gideyim, yok Dubai'yi gideyim, falan umrumda değil. Sanki birşey var orada. Bir ton para verip millet gezmeye gidiyor.

Daha geçen gün birisi bu forumda Londra'ya gidiyordu gezmeye. Nesi varsa gezilecek. Yağmurda elimde şemsiye ile kilise görmeye gidip sonrada bir kahveye 7 - 8 Euro vermeye çok meraklı insan var.

Türkiye'nin o kadar gezilecek yeri varki ömrün bitiyor sen gez gez bitiremiyorsun. Heryeri cennet olan bir ülkenin vatandaşıyız, turist gibi gezmeye gidiyoruz. Turistleri anlıyorum. Ne yapsın adam ülkesinde doğru dürüst hava yok, yemek kültürü yok. Arayış içindeler. Bizde herşey var. Denize girceksen var, kayak kaycaksan var, paraşut atlayacaksan var kilise göreceksen var, synagog göreceksen var, cay içeceksen var, zeytin yiyeceksen var, tarih eser göreceksen var, alış veriş edeceksen herşey var, doğa sporu yapacaksan var, varda var.

Babam gidenlere hep şunu der: B.k işinin adı var oralarda.

Rammstein
14 Ağustos 2018, 01:52
Madem Alman olmak istiyorsunuz, Türk Vatandasliginizi terk ediyorsunuz o zaman adam olun Alman ismi ve soy adi alin, neden yarim is yapiyorsunuz??

Kafa piril piril masallah. Hala milattan oncesini yasiyor.

( not: alman vatandasi falan olmadim).

.onur
14 Ağustos 2018, 02:41
Alman vatandasligina gecenler acaba ne gibi zararini gördü çok merak ettim.

mxm
14 Ağustos 2018, 08:48
@Birbey,
son yazdiklarinla senin dünyaya bosuna geldigini düsünmeye basladim. Türkiye tabii ki güzel ancak dünya ora ile bitmiyor. Ben keske uzaya dahi gidebilseydim diye düsünüyorum. Sende demek ki arastirma ruhu yok, bizim kediler bile senden daha merakli yaw.

Birbey 3.0
14 Ağustos 2018, 11:16
Alman vatandasligina gecenler acaba ne gibi zararini gördü çok merak ettim.

Emekli olmakta sıkıntı var.

hOrOz
14 Ağustos 2018, 11:54
Emekli olmakta sıkıntı var.

Bedelli askerlik parası ödememek için zamanında takla atanlar

şimdi gerekli Türk Vatandaşlık sürelerini tamamlayamayınca yine takla atmaktalar

askerlikten kaç ama emekli maaşını al mantığı

hep yoğurdun kaymaklı tarafı

xedox
14 Ağustos 2018, 14:10
@Birbey,
son yazdiklarinla senin dünyaya bosuna geldigini düsünmeye basladim. Türkiye tabii ki güzel ancak dünya ora ile bitmiyor. Ben keske uzaya dahi gidebilseydim diye düsünüyorum. Sende demek ki arastirma ruhu yok, bizim kediler bile senden daha merakli yaw.

Aga senin yorumlarina dikkat ettimde, ne zaman Türkiye, Türkiye devleti yada Türkler söz konusu olsa hemen negatif karsit görüs belirtiyorsun.

webci
14 Ağustos 2018, 14:56
Arkadaslar ben dahi tasvip etmememe ragmen benim cocuklar da alman vatandasi..onlar bizim gibi dusunmuyor,bizler nasil tr de okula gidip oraya adapta olmussak onlarda burada bu hayata adaptalar..
Simdi,faydalarini zararlarini tartismanin bir getirisi yok,ali veli kirkdokuzelli de olsan alman olduktan sonra hans dan ayri tutuldugun suratindan belli..kimseyi kendini sevdirmek zorunda degilsin.devlette zaten vatandasliklari alin oralarda cogalin demedi mi?
Simdi korukorune bu durumu ikilemenin bir alemi yok,iri olalim,diri olalim,birlik olalim,millet ve devlet olalim..aslinda okuyan ve arastiranlar daha iyi anlayacaktir ama herkes aslinda kendi basina bir devlettir!
Korukorune bos ideal ve ideolojilerin pesinde kosmadikca bir sorun yok derim..aslinda devlet kavramindan yola cikarak dusunursek gerek alman gerekse asimile olmuslar her ikiside her devlette vergi odeyip sorumluluklarini yerine getiriyor ve esit tutulmaya hak ediyor,vesselam avrupa da gleichberechtigung olmasina ragmen irkci kafalar cikip yoneticileride yonlendirebiliyor...
Konuyu dagitmama babinda benim dusuncem alman olun turk olun yeterki insanliktan ayrilmayin,dinimizde bunu emreder,yasadigi toplum icinde ve devlet icinde kin,ihanet gambazlik yasaktir ve dinen ikaz edilmistir,siz almanyada da olsaniz bu gercek degismez,turkiye de de afrikada da yasasaniz boyle olmali..
Bazen insanlarin hak ve hukuka riayet etmeleri yetmiyor,soyleki;
Bazi ulke ve yoneticileri varki insanlari rahat birakmayip alete bu dunyadan kovmak icin ne gerekirse yapiyor,bunun en guzel ornegini cagin karunu trump da goruyoruz,yillarca gizli sinsi emellerini muttefiki dedigi ulkemize uygulayip akrep adeta bir yilan gibi bizi zehirlerken,en son yaptigi ekonomiye yon verme girisimleri,artik adaleti ve kanunlari kili kirk yaran avrupaya bile pes dedirttirmistir..komsusu kanada toplumu ile de gecinemez hale gelen bu adamlar insanlarin beyinlerine devamli kin ve irkcilik asilamaktadir..esas sorun buradadir,halklari kendilerine biraksaniz cok iyi bu dunyayi idar edeceklerinden eminim..
Saygilar..

Yukardaki yaziya elaveten bir iki dip not;
ABD 1. Dünya Savaşı'na sokulmadan önce Washington'daki tüm medyaya sahip olan Bankacı Siyonistler Amerikan halkını ALMANCI yapmıştı.
İngilizler'le yapılan anlaşmadan sonra ABD medyasında bir anda Almanlar "CANİ" ve "BARABAR" ilan edildi. Ülkeler savaştı, KARUNLAR savaşmadan satıştan TRİLYON DOLARLARI cebe indirdi. Ve dahası şirketler, ülkeleri ele geçiren taraf oldu.
KARUNLAR hep vardı ve olacak. Onlar savaşmadan, kandan beslenenler, PARA'ya tapanlar ve secde edenlerdi. Mesela 1. Dünya Savaşı bunların en güzel örneklerinden biriydi. Savaşı kaybeden Almanya'yı Versay anlaşmasında masaya oturtup soyanlardan biri de 117 kişilik SİYONİST delegasyonu içinde olanlardan Dolar milyarderi Friedman'dı. "Almanya savaşı kazanmak üzereydi" diyordu Friedman..Evet savaşlar SATIŞ demekti ve satışlardan tek mermi atmadan KARUN gibi şişmanlayanlar her tarihte vardı.Büyük Britanya İmparatorluğu, hala dimdik ayakta ve 50'nin üzerinde ülkeyi MANDA yapmış, 25 ülkede ise İngiltere Kraliçesi'nin fotoğrafını RESMİ PARAya basmış durumda, dünyayı soymaya devam ediyor.
Çocukluktan itibaren bilinçsiz sevgi patlamasına maruz kalanlar büyüdüklerinde aynı ilgi ve alakayı tüm çevrelerinden bekledikleri gibi dünyanın merkezinin kendileri olduğu düşüncesine kapılırlar. Kendileri herkesten üstün, başkaları ise onların gözünde eziktir.
KARUN olmak...
Karun olmanin milliyetciligi yok,herkes bundan nasibini alir..mesele karsindaki elin kartlarini okumak ve taarruza gecmek..
Hicbir millet bu karunlikta emin degil,sadece bize degil,bir almana bile oynanabilir..

Birbey 3.0
14 Ağustos 2018, 17:13
Ben olsam askerlik parasını yatırmadan geçene mavi kart bile vermem.

mxm
14 Ağustos 2018, 19:51
Aga senin yorumlarina dikkat ettimde, ne zaman Türkiye, Türkiye devleti yada Türkler söz konusu olsa hemen negatif karsit görüs belirtiyorsun.

Negatif görüs baska, elestiri bambaska bir sey. Negatif deyince bu daha cok "Icimizdeki vatan hainleri" iftirasinin yumusatilmis halini andiriyor. Ya da elestirene karsi kullanilan: "Türkiye´yi ya da Türkleri kötülemek" gibi diger bir iftirayi animsatiyor.

Milliyetci görünüp, milliyetci laflar etmekle ülkenin sevilemeyeceginin en güzel örnegini devlet yetkililerinin takipcilerinden belli bir kesimin devlet yetkililerinin sosyal medya hesaplarinda agirlikli sekilde "Bedelli isteyenlere cözüm" diye yalvarmalarinda görebiliyoruz. Büyük laflar edip de misal Mehmetcik vakfindan ya da TSK Dayanışma Vakfından bahsedince adam adini bile daha önce hic duymadigini hemen belli ediyor.

Vatan sever görünmekle, vatan icin sessizce bir seyler yapmak bayagi farkli olaylar. Lafla peynir ekmek gemisi yürümüyor.

Yorumlarim sana negatif geldiyse sen bana yanlis olan tarafini belirt üzerinde konusalim.
En son burada "Dünya Türkiye ile sinirli degil, her yeri gezip görmek lazim" demisim. Bu simdi Türkiye´yi kötülemek mi oluyor? Benim dünya görüsüm zaten bu, ne irkcilik yaparim, ne de dincilik satarim, en basta karsimdaki kisinin insan olup olmadigina bakarim.

xedox
15 Ağustos 2018, 10:35
Negatif görüs baska, elestiri bambaska bir sey. Negatif deyince bu daha cok "Icimizdeki vatan hainleri" iftirasinin yumusatilmis halini andiriyor. Ya da elestirene karsi kullanilan: "Türkiye´yi ya da Türkleri kötülemek" gibi diger bir iftirayi animsatiyor.

Milliyetci görünüp, milliyetci laflar etmekle ülkenin sevilemeyeceginin en güzel örnegini devlet yetkililerinin takipcilerinden belli bir kesimin devlet yetkililerinin sosyal medya hesaplarinda agirlikli sekilde "Bedelli isteyenlere cözüm" diye yalvarmalarinda görebiliyoruz. Büyük laflar edip de misal Mehmetcik vakfindan ya da TSK Dayanışma Vakfından bahsedince adam adini bile daha önce hic duymadigini hemen belli ediyor.

Vatan sever görünmekle, vatan icin sessizce bir seyler yapmak bayagi farkli olaylar. Lafla peynir ekmek gemisi yürümüyor.

Yorumlarim sana negatif geldiyse sen bana yanlis olan tarafini belirt üzerinde konusalim.
En son burada "Dünya Türkiye ile sinirli degil, her yeri gezip görmek lazim" demisim. Bu simdi Türkiye´yi kötülemek mi oluyor? Benim dünya görüsüm zaten bu, ne irkcilik yaparim, ne de dincilik satarim, en basta karsimdaki kisinin insan olup olmadigina bakarim.

Senin agzin cok laf kalabalikligi yapiyor seni bir sekilde sevmedim. Hem sen benim veya bir baskasininin su yazismalarindan insan olup olmadigini anlayamazsin, ki, hakkimda karar verebilesin. Buda benim son yorumum senle tartismayacagim.

Birbey 3.0
15 Ağustos 2018, 10:54
Arkadaşlar, sakin olalım. 150000 kere söylemişimdir. Sinirlenmeden niye sohbet etmesini beceremiyorsunuz? Sinirlenince ne oluyor? İnsanın elinde değil demeyin. O yalan sinirlenmemek elde olan birşey.

Herkes için yazıyorum.

Prens-66
15 Ağustos 2018, 12:06
Bir bütünlüğü eleştirmek farklı ve demokrasinin yapısıdır, tek şahsiyeti eleştirmek bambaşka olaydır.

Eleştiri yaparsan tetikte olacaksın, her an eleştiri alırsın bu'da yapımızda vardır ve olmalı.

Tartışma iyidir bilene, tartışmayı bilmeyenler sadece işine yarayanları ile avunur.

Sakin ve Seviyeli tartışmaya kimse karşı çıkmaz!

Ve Lütfen, 'HAİN' yazılarını Board'daki Konularda kullanmayalım, hoş bir görüntü ve hissiyat bırakmıyor..

mxm
15 Ağustos 2018, 12:58
Hem sen benim veya bir baskasininin su yazismalarindan insan olup olmadigini anlayamazsin, ki, hakkimda karar verebilesin.

Senin insan olamayacaginin imasini dahi yapmadim arkadasim, neden alindin anlayamadim. Eminim ki sen de bizim gibi ülkeni seviyor ve kendine dert ediyorsun yoksa burada yazilanlar umurunda dahi olmazdi.

Ben kisaca fikrimi söyle aktarayim: Biz temelinde bu tür konulara kafa yorma mecburiyetini hic hak etmedik, bize yarar getirecek bambaska islerle ugrasmamiz gerekirdi ama demek ki bir seylerin yolunda gitmedigini sezinliyoruz ve buna kafa yoruyoruz. Olan da sonucta bize oluyor, mecliste secilenlerin istisnasiz tamaminin zaten tuzu kuru.

Ufak bir örnek olarak Singapur´u incelemenizi öneririm, hangi farklar var, nasil oluyor da bu adamlar bu kadar hizli hemde disa bagimli olmadan ilerleyebiliyorlar cok iyi analize edin ve o an her seyin sebebinin ne oldugunu hemen fark edeceksiniz.

Hepsinin tek bir cevabi var: Üretim ve cari acik farklari, hazineye giren para daima cikandan daha fazla. Her sene 1 dolar artsa dahi yeterli.

xedox
15 Ağustos 2018, 14:28
Senin insan olamayacaginin imasini dahi yapmadim arkadasim, neden alindin anlayamadim. Eminim ki sen de bizim gibi ülkeni seviyor ve kendine dert ediyorsun yoksa burada yazilanlar umurunda dahi olmazdi.

Ben kisaca fikrimi söyle aktarayim: Biz temelinde bu tür konulara kafa yorma mecburiyetini hic hak etmedik, bize yarar getirecek bambaska islerle ugrasmamiz gerekirdi ama demek ki bir seylerin yolunda gitmedigini sezinliyoruz ve buna kafa yoruyoruz. Olan da sonucta bize oluyor, mecliste secilenlerin istisnasiz tamaminin zaten tuzu kuru.

Ufak bir örnek olarak Singapur´u incelemenizi öneririm, hangi farklar var, nasil oluyor da bu adamlar bu kadar hizli hemde disa bagimli olmadan ilerleyebiliyorlar cok iyi analize edin ve o an her seyin sebebinin ne oldugunu hemen fark edeceksiniz.

Hepsinin tek bir cevabi var: Üretim ve cari acik farklari, hazineye giren para daima cikandan daha fazla. Her sene 1 dolar artsa dahi yeterli.

Bende bilmeden yanlis bir sey konustuysam kusura bakma, alinganligim su an hepimizin hassas olmasindandir. Sana katiliyorum üretimi hepimiz savunuyoruz, atalarimizin bile bunun üzerine bir sözü var hazira dag dayanmaz diye. Evet bir seyler dogru gitmiyor ama bunu sadece kendi Devletimizde aramayalim dis güclerin istedigi zaten bu bizi Devletimize karsi kiskirtmak düsman etmek misirda, libyada, suriyede, irakta oldugu gibi. Hani emperyalistlerin bunlarin halklarina vaad ettigi demokrasi nerede? Birde bizim Singapor'la aramizdaki fark bulundugumuz cografyadan dolayi, bizim cografyamizda hic bir zaman kan ve göz yasi dinmedi, bizi rahat birakmadilar terörden kafamizi kaldiramadik kac defa darbelerle yolumuzu kestiler. Onun icin uyanik olmamiz lazim. Ülkemiz resmen bir savas icerisinde, onun icin hic kimseyi ayirt etmeden AKP lisi CHP lisi hep birlikte olmamiz cok önemli, birbirimizle kavga etmek gibi bir lüksümüz yok, bu Vatana bir sey olursa yarin Allah korusun tarafini tutacagimiz bir parti'yi hatta tartisacagimiz bir platformu bile bulamayiz.
Selamlar.

mxm
15 Ağustos 2018, 14:56
Araplar gibi, aramizdan eline silah alip fikrini begenmedigi komsusunu hic kimse vurmaz, bence o konuda tedirginlige gerek yok. Ufak tefek catismalar tabii ki mümkün ancak ic savas gibi bir durum bence Türkiye´de imkansiz.

Gelinen durumun sorumlulari bence bu durumdan cok iyi bir ders almalilar, almadilarsa vay halimize.

xedox
15 Ağustos 2018, 15:11
Araplar gibi, aramizdan eline silah alip fikrini begenmedigi komsusunu hic kimse vurmaz, bence o konuda tedirginlige gerek yok. Ufak tefek catismalar tabii ki mümkün ancak ic savas gibi bir durum bence Türkiye´de imkansiz.

Gelinen durumun sorumlulari bence bu durumdan cok iyi bir ders almalilar, almadilarsa vay halimize.

Zaten ben onlar ile kendimizi kiyaslamak icin yazmadim, ama olmayacagi anlaminida gelmiyor adamlar o kadar sinsi'ki bizim sinir uclarimizi'da cok iyi biliyorlar. Biz tedbirimizi alalim takdiri yüce Allah'a birakalim.

webci
15 Ağustos 2018, 15:38
Turkiye de niye savas cikmaz,daha once yazdigimi ekleyeyim,artik at kilicla ulke isgal etmek edep disi,asirlar once cok siradan bir durumdu,bugun savas yerine ulkeler nasil isgal edilir bir bakalim;
Türkiye bu iki ucun neresinde? Türkiye, kendi ekonomik grubundaki diğer ülkeler gibi ara grupta yer alıyor. Bu da şu anlama geliyor: Tıpkı gelişmiş ülke halkları gibi emek sömürüsüne sonuna kadar maruz kalıyorsunuz (iş cinayetleri, uzayan mesai saatleri, iş yerinde kötü muamele) ve devlet bütçeniz yağmalanıyor (yabancı yatırımcıya tanınan teşvikler, Hazine garantili özel sektör yatırımları). Diğer taraftan zayıf ülkelerdeki işgal senaryolarından muafsınız. Ülkenizde askeri darbe (Türkiye), finansal yaptırımlar (Rusya) ya da ticari ambargolar (İran) yaşanabiliyor; fakat asla işgal söz konusu olmuyor. Bu da mevcut durumda neo-liberalizmin sizden istediğini zaten almasından ve işgalin çok maliyetli bazen de imkânsız olmasından kaynaklanıyor...
İşgal edilemeyecek güçteki ülkelere finansal serbestleşme adı altında sıcak para sızar. Seçim kaygısı yaşayan iktidarlar; kalkınmacı ve yandaş beslemeyen uzun vadeli yatırımlar yerine, sıcak para ile büyüme yolunu tercih ederler. Diğer taraftan gelir grubu yüksek olmayan vatandaşsa genç-yaşlı, kadın-erkek fark etmeden televizyon ve internette gördükleri vasıtasıyla tüketim toplumunun esiri haline gelir. Ülkenin yaşayacağı dış borca dayalı büyümenin ve krediye bağlı tüketimin temelleri atılır...

Birbey 3.0
15 Ağustos 2018, 18:01
Arkadaşlar bir sakin olun.

xedox
15 Ağustos 2018, 18:22

Yok ustam sikinti yok, herkes sakin ;)

Prens-66
15 Ağustos 2018, 18:23

Bizler sakiniz, ya sen? ;)

Birbey 3.0
15 Ağustos 2018, 18:26
İkinci soyismim.

boni
15 Ağustos 2018, 22:08

USTA NE BU KiNN

Alman Vatandasi olanlari vatan haini ilan etmisin.

mustafa200222
15 Ağustos 2018, 22:56
USTA NE BU KiNN

Alman Vatandasi olanlari vatan haini ilan etmisin.Yav kardesim baskaniniz bas bas bagirmadimi allman vatandasligini.alin diye insanlari.vatan haini. Görmeye.gerek yok.baskaniniz.bas bas bagirdi.ben sahidim

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

Birbey 3.0
15 Ağustos 2018, 23:18
Ortalik yine karisacagi benziyor. Ben arkadaslar sakin olun derken herkes sakiniz demisti.

Ben su cerkirdek tabagini yanima dogru cekeyim bari. :D

Prens-66
15 Ağustos 2018, 23:45
Hain Kavramı Moda oldu, biç biçebildiğin ölç ölçebildiğin kadar ama altında ezilirseniz vaylar size.

Çok kolay bazıları için, gam yok keder yok bunu söylerken yüzleri bile kızarmıyor ve yıllarca bir slogan atmışlar "Türkün Türkten başka Dostu yoktur" diye..

Nasıl Dostuz? nasıl Dostsunuz? bu nasıl bir Kardeşlik ve Dostluk ve nerede hangi yere saklandı?

@Birbey 3.0

Çekirdeği bir Saat önce bitirdim, sırada Chips ve Cola

Birbey 3.0
15 Ağustos 2018, 23:48
@Birbey 3.0

Çekirdeği bir Saat önce bitirdim, sırada Chips ve Cola

Ben kuru pastadayim. Gecen yil izinde almistik. Güzelmis. Bayatlamamis. Herkese tavsiye ederim.

Prens-66
15 Ağustos 2018, 23:51
Pasta dün bitti malesef.

Bügün bayram yarın dükkanlar açılınca seyran.

Birbey 3.0
15 Ağustos 2018, 23:52
Ne zaman yedin okadar pastayi. Kendine müslüman ya. Insan bir ikram eder.

Prens-66
15 Ağustos 2018, 23:53
Bana Kendine Müslüman diyene bak!

Birbey 3.0
15 Ağustos 2018, 23:54
Simdi cips geldi. Bu arada demin forumda gezerken birde Dügüm Salonu filmi izledim. Iyi filmdi. Tavsiye ederim.

Rammstein
16 Ağustos 2018, 00:15
Arkadaslar; birakin isteyen alman vatandasi olsun, isteyen olmasin.

Inanin bana Alman vatandasi olunca "hain" olunmuyor. Veya profilinde her Turk bayragi veya osmanli tugrasi tasiyan vatan sever olmuyor.

Size ne ? Kime ne ? Bana ne ?

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 00:18
Rammstein, zaten dedigin gibi. Cogumuz kizdigi su, adam forumda vatan millet sakarya diye ölüyor, ama baktinmi bir kac bin Euro icin vatandasligini degistirmis. Yada daha sert tabir ile satmis. Birsey dedinmide, laf hazir. Önemli olan kimligin degil gönlün. Ne hikmetse gönlü cüzdana varinca bitiyor.

Geciyorsa adam gibi desin askerlik parasindan kacdim. Ama bunu demiyor. Askerlikten kacmayandan dahada kendini milliyetci saniyor.

Olay bu. Yoksa kim nereye gecerse gecsin tabiki.

Rammstein
16 Ağustos 2018, 00:29
Rammstein, zaten dedigin gibi. Cogumuz kizdigi su, adam forumda vatan millet sakarya diye ölüyor, ama baktinmi bir kac bin Euro icin vatandasligini degistirmis. Yada daha sert tabir ile satmis. Birsey dedinmide, laf hazir. Önemli olan kimligin degil gönlün. Ne hikmetse gönlü cüzdana varinca bitiyor.

Geciyorsa adam gibi desin askerlik parasindan kacdim. Ama bunu demiyor. Askerlikten kacmayandan dahada kendini milliyetci saniyor.

Olay bu. Yoksa kim nereye gecerse gecsin tabiki.

O kisi kendi yaptigindan kendisi utanmiyor ki. Aslinda oyle kisilerin kendilerini savunmasinda ki amac; kendi yanlislarini hatalarini veya pismanliklarini bastirmak. O da gayet iyi biliyor yaptiginin yanlis oldugunu.

Ben kendi adima; sizin soylediginiz tipteki insanlara cevap bile vermiyorum, soru bile sormuyorum, kahvede oturup 1 bardak cay bile icmiyorum. Kisacasi insan yerine bile koymuyorum.

Ama bizim toplumda bir yargi var, kisinin kotu bir insan oldugunu bile bile ; "aman idare edeyim, gun gelir isim duser" veya "bana kotulugu yok nasilsa idare edeyim" diyip, o insanla konusup arkadasligi surduruyorlar.

Prens-66
16 Ağustos 2018, 00:29
Ya onu bunu bırakıp, Türk vatandaşı olup Eğitim alanlarında veya önemli Siyasi yerlerde bulunmak için geçenlerde var.

Ve bu İnsanlarımız faydalı olup, bizi temsil ediyor veya sözcü olarak çıkıyor.

Kimileri Eğitiminden sonra Vatana dönüyor orada yararlı olmak için ama bunlar görünmüyor ve sadece Alman Vatandaşı olarak Hain Damgası vuruluyor buna üzülürüm.

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 00:32
Ya onu bunu bırakıp, Türk vatandaşı olup Eğitim alanlarında veya önemli Siyasi yerlerde bulunmak için geçenlerde var.

Ve bu İnsanlarımız faydalı olup, bizi temsil ediyor veya sözcü olarak çıkıyor.

Kimileri Eğitiminden sonra Vatana dönüyor orada yararlı olmak için ama bunlar görünmüyor ve sadece Alman Vatandaşı olarak Hain Damgası vuruluyor buna üzülürüm.

Yüzde 95% askerlik icin cikiyor, yüzde 5% dedigin gibi.

Bizi temsil edende görmedim. Almanya'da Türk kökenli siyasetcilerin hepsinin ne mal oldugu ve kime hizmet ettiklerini biliyoruz artik. Zaten onlarda bildikleri icin onlari aday gösteriyorlar.

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 00:34
O kisi kendi yaptigindan kendisi utanmiyor ki. Aslinda oyle kisilerin kendilerini savunmasinda ki amac; kendi yanlislarini hatalarini veya pismanliklarini bastirmak. O da gayet iyi biliyor yaptiginin yanlis oldugunu.

Ben kendi adima; sizin soylediginiz tipteki insanlara cevap bile vermiyorum, soru bile sormuyorum, kahvede oturup 1 bardak cay bile icmiyorum. Kisacasi insan yerine bile koymuyorum.

Ama bizim toplumda bir yargi var, kisinin kotu bir insan oldugunu bile bile ; "aman idare edeyim, gun gelir isim duser" veya "bana kotulugu yok nasilsa idare edeyim" diyip, o insanla konusup arkadasligi surduruyorlar.

Katiliyorum. Benim sadece iki güvendigim arkadasim var. Gerisi ile kontagin hepsini kopardim. Arayip sormuyorum. Lüzumsuz insanlar. Kahveye zaten gitmiyorum.

Prens-66
16 Ağustos 2018, 00:35
yolundan şaşmayan kalmadı mı diyorsun?

5% olsun az değil ve mutlaka doğru yolda ilerleyen vardır, zaman göstergesi olur

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 00:36
Yüzde 5ine lafimiz yok zaten. Ama cogunluk askerlik icin.

Rammstein
16 Ağustos 2018, 00:40
@birbey 3.0 ; kim hakli sence ?

Devlet mi ? Yoksa askere gitmeyen, gidemeyen vatandas mi ?

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 00:44
Benim icin ikisininde sucu var. Ben mesela Mavi Karta'da karsiyim. Askerlik yapmayan, yada yatirmayana olsam vermem.

Arabaya 20000 Euro'yu buluyor, hergün insanlarimiz sehit oluyor, maclarda git gözünü mözünü boya Türklük yapiyor gibi gözük, ama 1000 ile 5112 Euro gelince ne hikmetse vatan sevdasi bitiyor adamin.

Prens-66
16 Ağustos 2018, 00:45
Haklı veya Haksız olayına girmeyeceğim, 30 günlük Asker olmuş, 3 Atış atmış birini Yarın ALLAH göstermesin bir olay olunca, Asker sayılır mı sayılmaz mı?

Prens-66
16 Ağustos 2018, 00:49
Benim icin ikisininde sucu var. Ben mesela Mavi Karta'da karsiyim. Askerlik yapmayan, yada yatirmayana olsam vermem.

Arabaya 20000 Euro'yu buluyor, hergün insanlarimiz sehit oluyor, maclarda git gözünü mözünü boya Türklük yapiyor gibi gözük, ama 1000 ile 5112 Euro gelince ne hikmetse vatan sevdasi bitiyor adamin.

O senin gördüğün

İş sıkıntısı yüzünden işsiz kalmış veya Sıhhat yönünden çalışamıyor ve Devlet Parası veya İşsizlik Parası ile senelerdir geçim derdi olanlar var, bir cent kenara atamıyor Izın yapamıyor, bunları Devlet Askerliğe çağırıyor, bu iş nasıl olacak dersiniz?

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 00:50
Bende Burdur'da üc hafta yaptim. 5500 kisiydik. 300'de yerli asker vardi. Ilk gün salakin biri bölük komutanina soruyoru, bize silah verecekmisiniz diye. Adamin lafi suydu. Burayi PKK basarsa bizim ilk isimiz kadin, cocuk ve sizleri güvenli bir yere saklamak.

Soruna gelince, hukuki olarak evet, gerisi hayir.

Ama birak adam formalite icabi askerligi bile yapmiyor para gidecek diye. Herkes formalite askerligi yapsa, ondan sonra senin dedigin konuya gelecegiz.

Rammstein
16 Ağustos 2018, 00:52
Haklı veya Haksız olayına girmeyeceğim, 30 günlük Asker olmuş, 3 Atış atmış birini Yarın ALLAH göstermesin bir olay olunca, Asker sayılır mı sayılmaz mı?

Prens-66 ; oyle deme hocam. Simdi sen benim gibi 21 gun askerlik yapmis insanlari asaliyorsun.

Devletimiz boyle uygun gormus ve ben gitmis yapmisim. Silah kullanamasam da, hic olmazsa silah kullanan askere mermi tasirim.

Ben Fransiz vatandasiyim. Hic mecburiyetim olmadigi halde gittim yaptim askerligimi.

Cocugumun da 21 gun olsa bile gidip yapmasini isterdim. O karavanadan yemek yemesini, o elbiseyi giymesini, en onemlisi, elini silahin uzerine koyup vatanin bolunmez butunlugu icin yemin etmesini isterdim.

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 00:54
O senin gördüğün

İş sıkıntısı yüzünden işsiz kalmış veya Sıhhat yönünden çalışamıyor ve Devlet Parası veya İşsizlik Parası ile senelerdir geçim derdi olanlar var, bir cent kenara atamıyor Izın yapamıyor, bunları Devlet Askerliğe çağırıyor, bu iş nasıl olacak dersiniz?

Kardes, issizligi kabul etmiyorum. Almanya'da her yer is. Ha Leihfirma'dir, az kazanir, o ayri bir konu. Devlet sana 18 yasindan 38 yasina kadar yani 20 yil vakit veriyor. 20 yilda bir baltaya sap olamiyorsa o kendi beceriksizligi. Ha ne olur, sen Leihfirmada olursun, hafa sonu kacak taksi kullanirsin, hanimin temizlik isine gider, iyi kötü kayigini yürütürsün.

Sihhat yönünden calisamanyanlara gelince. Bunlar belki yüzde 0,1. Tek derdimiz onlar kalsa.

Prens-66
16 Ağustos 2018, 00:57
@Rammstein

Ustam aşşağılamak benim derdim maksatım değil, aradaki farkı öğrenmek istiyorum, Adı üstünde "Askerlik"

Seve seve gidende var gitmeyenlerde var, gitmek isteyen ama mecburi sebeplerden dolayı gidemeyenler'de var ve hepsi bir deyim ile aynı Tencereye atıldı orada pişiyor ama hepsi birbirinden farklı, Vatan Sevgisinden dolayı ve İstekli veya isteksiz gidip gitmeyenlerin farkını ortaya koydum.

Prens-66
16 Ağustos 2018, 01:00
Leihfirma kaç yıldır var?

Alman Vatandaşlığına geçenler, herhalde 2000 yılından sonra geçmediler ve o zamanlarda 15.000€ söz konusu idi..

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 01:00
Hangi mecburi sebep mis? Rahatsizligi anladik. Gerisinin hangi mecburi sebepi var? Kahve hanede issiz ama okay'e nasil dönerim diye kafasi calisiyor? Issiz ama evine 16lik Internet yerine 400lik Internet almasini biliyor? Altina son modell Nike almasini biliyor ama. Birde bir güzel biyik birakip sinek kaydi trasi olup gezmesini ama iyi biliyor. Körmü ise gitsin.

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 01:01
Leıhfirma kaç yıldır var?

Alman Vatandaşlığına geçenler, herhalde 2000 yılından sonra geçmediler ve o zamanlarda 15.000€ söz konusu idi..

Yok ya, 2000 yilinda önce cogu kisiler gidiyordu. 2000 yilindan sonra, su 1977 ve daha genc nesil bunlarin cogu hepsi askerlikten 5112 Euro icin kacti.

Ayrica 2000 yilinda 15000 Euro olamaz. Ozaman Euro daha yoktu. Euro 2002'de cikti. 10.000 DM 5112 Euro yaptilar.

Prens-66
16 Ağustos 2018, 01:02
@Birbey 3.0

Sakin ol sakin!

Mark olsun senin için, seni mi kıracağım!

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 01:12
Sakinim prenses. Nerden cikardin.

Bak bugün askerlik 2000 Euro. Düne kadar 1000 Euro'ydu. Imkani olmayan ve caresizlikten Alman vatandasligina geclerin ne hikmetse hic biri ben geri geceyim ve su 1000 Euroyu yatirayim demedi.

Dövizli askerlik 1984'de 20000 DM. 1984'deki 20000 DM bugünün 20000 Eurosu. Birde iki ay yapiyordun. Ozaman bugünki gibi isyerleride unbezahlter Urlaub falanda vermiyordu. Cikisini alipda millet askere gidiyordu. Bunlar Alman vatandasi olmayi gururuna bile yediremiyordu. Simdiki gecenlere bir bak sana tip olarak? Solariumda kellesini pisirmis gelmis, gözünün üzerinde kaslar kadin kaslari gibi, birde sag kulagina bir küpe takmis, saci sac olsa. Papagan saci gibi birsey, altinda eski model bir 320i BMW, cantlar 18 Zoll, sonra gecmis karsisina, sana bana akil veriyor, ben niye askere gideyim diye. Yüzündeki sakalada harita gibi birsey cizdirmis.

Elimden gelse, Türk vatandasligini elinden alirim, Alman vatandasligina gecmese bile. Zaten Türklügü kalmamis.

Büyük konusmayim, benimde iki oglum var, ama öyle kalem kasli, pismis kelle gezecek birde kulagina küpe takacak, kafayi siyiririm.

Simdi diyeceksin, sen Türkiye'den mi geldin. Hayir dogma büyüme Almanya'liyim ve egitimimide üst seviyede burda aldim ve Alman kurumlarinda calisiyorum.

Rammstein
16 Ağustos 2018, 01:17
Birbey 3.0 ;

Guzel yazi olmus. Katiliyorum.

Iyiki fransada ki gencler yazdigin gibi degil.

Prens-66
16 Ağustos 2018, 01:18
Hayde prenses olduk:D sinirlenme demiştim klavyen karıştı.

Herzaman ve her yerde burada doğma büyüme gençleri iyi görmüyorum, türkçe dil eksik lisan farklı ve bunlar gençlerimizin çevresinden geliyor kimileri heves için takılıyor.

Sen buradaki gençleri yerden yere vurdun ama Canım Vatanımda farklı mı acep?

Prens-66
16 Ağustos 2018, 01:26
Birbey 3.0 ;

Guzel yazi olmus. Katiliyorum.

Fransada olay nedir Almanyaya karşı bende merak ettim ve bunu bir Arkadaş zamanında anlatmıştı ama farkını soramadım tabi.

Sosyal faaliyetler veya Gençlerimizin eğitiminde hangi roller farklı buraya nazaran?

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 01:26
Orda da farkli degil. Türkiye'de gencler bozulmaya basladi.

Ama neden bozuluyor? Yüzde 90 anne babandan kaynaklaniyor. Benim büyük oglan 4,5 yasina girecek. Sular seller gibi Türkce biliyor. Gören cogu kisiler diyorki bu Türkceyi nerde ögrendi. Herkes Löwenzahn derken, bizim oglan Kara Hindi diyor.

Nasil ögretirsen cocuguna öyle gider. Ha akli olurda okutabilirsek ve oda o yüzde 5'in icinde olursa, bizde tabiki gec deriz. Ama önce bir güzel yatirtirim parayi. Ne olur ne olmaz. Yarin geri gecilecek olunur.

Türk olarak Alman vatandasi olanlar = Resmiyette Almandir = Gayriresmi vantassizdir.
Türk olarak Türk vatandasi kalanlar = Resmiyette Türk'dür = Gayriresmi gurbeticidir.

Vatandaslik ne anlama gelmedigini bilen daha cok kisi var. Vatandaslik sadece bir kimlik degildir. Bir ülkenin vatandasi olmak, o ülkeye karsi sorumlulugun var demektir. Türkiye'de binlerce Alman vatandasi olupta hapis yatan var. Hic Almanya'nin sesini duyuyormusun, bunlara iyi bakliyormu diye? Ama dogma büyüme bir Alman hapise düssün, aninda Alman konsoloslugu ortaligi yaygaraya veriyor. Bu gibi cok örnekler var. Simdi anladinmi Alman vatandasi olan bir Türk niye vatandassiz oldugunu?

Rammstein
16 Ağustos 2018, 01:30
Fransada olay nedir Almanyaya karşı bende merak ettim ve bunu bir Arkadaş zamanında anlatmıştı ama farkını soramadım tabi.

Sosyal faaliyetler veya Gençlerimizin eğitiminde hangi roller farklı buraya nazaran?

Mesela birbey 3.0 arkadasin cizdigi genc portresi fransada cok nadir dir.

Almanyaya karsi derken ? Ne karsi olabilir ki ?

Prens-66
16 Ağustos 2018, 01:33

Bende @Birbey 3.0 gibi Almanyadaki gençlerimizin tablosunu cizdik
Ve Fransadaki gençlerin farkını sormak istedim, neden buradaki gençler gibi değiller?

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 01:38
2007 yilinda Almanya kurumlari icin bir heyet ile Istanbul'a gittik. Heyetde Almanda var ve benim gibi bir kac Türk'de. Ucaktan indik. Havalimaninda gümrük bostu. Tabelede AB ülkesi ve Türk vatandaslari ayri yerler var. Herkes bir güzel AB sirasina gecti. Ben tek basima sürüden ayrildim ve Türk yerine gectim. Bir güzel gectim. Herkes sira bekliyor.

Ben onu bunu bilmem, eger yüzde 5in icinde degilsen, Türksen, Türk vatandasi kal.

Rammstein
16 Ağustos 2018, 01:44
Prens-66 ; sebebini bilmiyorum. Aileden kaynaklaniyor diye dusunuyorum.

Buradaki gencler rahatlar; yeni ise baslayan 18 yasindaki genc bile 1900-2000 euro maas aliyor. (almanyada da aliyordur bilemiyorum).

Buyuge saygi var. Tuhaf sekilde giyinmek veya sacini kestirip kupe takmak gencler arasinda zaten abes sayiliyor.

Fransiz'a ozenti yok. Hirsizlik veya yuz kizartici suc isleyen turk cok az.

Kendi aralarinda genellikle Turkce konusurlar.

Almanya ya senede 8-10 defa geliyoruz. Benim gordugum, cok turk var. Sayi cok olunca her turlu milletten insan oluyor.

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 01:46
Bizimkinler kari kiz pesinde. Onlarda böyle tiplere bayiliyorlar.

Birde burunlarina bir küpe taksalar tam olacak.

Prens-66
16 Ağustos 2018, 01:52
@Rammstein

Bende öyle tahmin ediyorum.

Aile ve Eğitim (Okul) çok önemli ve buradaki gençler Okuldan sonra (Hauptschule) çok değişiyorlar ve suç oranı'da artıyor, Sigara içmekten başlıyorlar her yola giriyorlar.

Bizimkinler kari kiz pesinde. Onlarda böyle tiplere bayiliyorlar.

Birde burunlarina bir küpe taksalar tam olacak.

Öyle deme sende Çocuk yetiştiriyorsun ve zamanla tam istemediğin olabilir büyük konuşmamak daha iyi.

Birbey 3.0
16 Ağustos 2018, 02:13
@Rammstein

Bende öyle tahmin ediyorum.

Aile ve Eğitim (Okul) çok önemli ve buradaki gençler Okuldan sonra (Hauptschule) çok değişiyorlar ve suç oranı'da artıyor, Sigara içmekten başlıyorlar her yola giriyorlar.

Öyle deme sende Çocuk yetiştiriyorsun ve zamanla tam istemediğin olabilir büyük konuşmamak daha iyi.

Orasi öyle. Sorun degil. Kiz pesinde olsunlar, ama edepli bir sekilde. Bizde sütten cikma akkasik degildik. Ama egitimimizi aksatmadik ve ciktigimiz tüm kizlar ile gönül eylendirmek icin cikmadik. Gezerken bile duyulur ismi cikmasin diye ulu orta bile gezmezdim. Biri haric hep dostane ayrildik. Sonunda kismet oldu birisi ile evlendik.

Bir sefer görücü üsulü birisi ile tanisdirdilar. Kiz tarafi beni istiyordu. Kiz ile bir kafede sonra bulustum. Kiz bana etegime, sacima falan karsirmisin diye soracagina, bana dedigi sart, ben yilda bir kere arkadaslarim ile Avusturya'ya Snowboard'a giderim söyleyimde. Eve vardim dedim, sizin bulacaginiz kiz bu kadar olur.

webci
17 Ağustos 2018, 12:41
Malesef ortam boyle..simdiki kizlarda mal mulk ev sahibi olma istegi yok,herseyi erkekten belese istiyorlar,amerika gibi dolar bas istiyorlar,eglenceye duskunkluk son safhada,,bir tanudigim var 40 yasina gelmis iki cocuk sahibi hafta sonlari disco da..gelde cik isin icinden..yuva kurduktan sonra sorumluluk sahibi olup eski aliskanliklari terk etmeli..elestirmiyorum,erkekler gibi onlarinda ozel yasam haklari muhakkak dikkate alinmali,bu haklar sorumluluklari sarsacakca dur denebilmeli..
Bilmem anlatabildim mi?:)
Hayirli cumalar..

Birbey 3.0
17 Ağustos 2018, 15:45
O 40 yaşında niye oluyor bilyormusun çoğu zaman. Kızı 20 yaşında evlenduruyorlar, yani aklı daha tam kaynamadan, sonra yaşamak istiyor. Evlenecek bir kız en az 23 yaşında olması gerek. Az çokta bir disko görmesi lazım. Tabi edep sınırları içinde.

Ben 24,5 yaşında evlendim. Ama ondan sonra bir daha diskoya falan gitmedim. Çünkü evlenesiye kadar gezdim tozdum. Kızlar ile tanışdım, tabiki edepli bir şekilde, diskoyada gittim. Yani ne zaman gözüm dışarda kalmadı evlendim.

Erkeklerde var 20 yaşında evleniyor ve sonra hanımı evde kendi diskoda. Acelesi var gibi anne baba evlendirmiş.

Ha tabiki fazla kızlandan tanışmamak gerek. Ben çok kız ile tanışdım ve çıkdım, evlendikten sonra zor durumda kalabiliyorsun. Ben bir kızdan ayrılmıştım. 3-4 yıl sonra hanım ile KIK'e girdik. Kasaya vardık. Birde baktım o. Neyse bozuntuya vermemeye çalıştım. Birde baktım benim hanım ile öpüşüyorlar. Sonra hanım bana doğru döndü ve kıza seni eşim ile tanıştırayım dedi. Kız beni görünce biraz şaşırdi. Elini uzattı bende uzatdım ve hanıma dönüp biz zaten tanışıyoruz dedim. Hanım bu sefer şaşırdı. Arabaya varınca bana sordu nerden tanışıyorsunuz diye. Bendede dedim, aynen tahmin ettiğin gibi.

iskete
02 Kasım 2023, 22:48
konunun üstünden 5 sene gecmis neden kaldirilmiyor bu tür konular?

webci
02 Kasım 2023, 23:26
Adam 10 senede bir buraya geliyor,,5 senelik konulara cevap yaziyor..
Olur boyle anormallikler..
En buyuk tehlike cahiliyet;)