PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emeklinin Türkiyede en fazla hakki

zirdeli79
17 Mayıs 2018, 21:46
SelamunAleyküm arkadaslar Hayirli Ramazanlar

Arkadaslar yukardada belirtigim gibi Emekli bir kisinin Türkiyede ne kadar kalabilir

Benim Kayin valide 71 yasinda ve emekli kendisi ve rahmetli kayinbabaninda emeklisini aliyor.

devletten yardim falan almiyor 40 senedir Almanyada Kendisi Türk Vatandasi

her sene giderken her zaman diyor oglum aman 6 ay gecmesin diyor yoksa aylimi keserler diye korkuyor.

ben yabancilar polisinede gittim adam bana söyle söyledi

1. Almanyada 10 seneden fazla yasiyorsan ve

2.devletten yardim almiyorsan dedi

istedigin zaman gidip gelebilirsin dedi
ama halen inanmiyor ondan bundan duymaya inaniyor.

simdiden tskler

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

murat39
17 Mayıs 2018, 22:09
Aleyküm Selam.
Yabancilar dairesi resmi bir kagirt (üzerinde Serbest giris cikis i tastik eden bir belge) veriyor.10 € aliyor.
Süresiz oturum olmasi ,yardim almamasi gerek.Emeklilik gelir olmasi gerek.Veya yakinlarin teminat verirse bu belge veriliyor.

O devamli yaninda olmasi gerek.

Babam ve Annemde aldik.6 ayi gectigi icin ortaya cikiyor pasaport kontrolunde.Babam kagirt i uzatiyor memur bakiyor geciyorlar.

Yabancilar dairesinden Kagirdi al yaninda olsun.Bir de kopyasini al sizde bulunsun.Kayip ne olursa.

hekimoglu
17 Mayıs 2018, 22:13
Ayligin kesilmesi söz konusu degil sadece 1 yil icinde 185 günden fazla Almanya disinda yasayip Almanyadaki haklari kaybetmemek icin murat39 arkadasin bahsettigi belgeyi almaniz yeterli olacaktir.

hOrOz
17 Mayıs 2018, 22:27
Hocam uzun süre kalmak problem değilde Annem de AOK problem yapıyor

kendisi hem Almanya hem Türkiye den emekli ... ikamet Almanya

AOK 6 aydan fazla Krankenschein vermiyor ( kanunen doğru )

Türkiye deki sigorta baksın diyor fakat SGK da siz yurtdışında ikamet ediyorsunuz AOK baksın diyor

o yüzden hersene problem çıkıyor

zirdeli79
17 Mayıs 2018, 23:23
Yabanci polisin bize verdigi kagit bu
§ 51
Beendigung der Rechtmäßigkeit des Aufenthalts; Fortgeltung von Beschränkungen
https://dejure.org/gesetze/AufenthG/51.html

ve bana aynen dedi kagit bosuna dedi 10 euro kagita verecenize dedi Annen o paraya yemek yesin bosuna vermesin dedi Annede illa istedi kagit halen bizde ama bu
51 yasa kagidi kopie yapip verdi birde bu kagidi kendisi istedi diye damga vurdu hic kormasina gerek yok dedi

vallahi kafa karisik

kendisi Türkiyedende emekli baska nere bas vurcamida sasirdim polis kagit verdigi halde güvenemiyor,
ve kagitta yazmiyormus git istededin kadar kal istedigin zaman gel diye

hOrOz
18 Mayıs 2018, 00:07
yasa doğru Almanya da 15 sene kanuni oturup ve geçimini temin edenlerin oturma izni iptal edilemez diye

fakat çoğumuzun dikkatinden sağlık kasalarının sadece 6 ay yurtdışı için süre verdiği kaçıyor

işte biz bu problemi çözemedik

Birbey 3.0
18 Mayıs 2018, 09:01
Ayligin kesilmesi söz konusu degil sadece 1 yil icinde 185 günden fazla Almanya disinda yasayip Almanyadaki haklari kaybetmemek icin murat39 arkadasin bahsettigi belgeyi almaniz yeterli olacaktir.

Bu bilgi doğru değil. Eğer annesi'de Türkiye'den emekli ise ve yılın en az toplamda 183 gününü Almanyada geçirmezse, geçici olarak aylık kesilmesi gerekiyor. Aylık azalmaz, ama artar, çünkü burdaki Krankenkasseden istesede istemesede çıkar.

Anmeldung önemsiz, çünkü mutat ikameti olmadığı için.

hekimoglu
18 Mayıs 2018, 17:01
@birbey arkadasim emeklilik ayligina uzun süre dokunan olmazsa elbette tedbir amacli aylik durdurulabilir ancak cocuklari kontosuyla ilgileniyorsa kimin haberi olacak, mahalleden bir tanidigim 3 yildir almanyaya gelmeyen babasinin ayligini tikir tikir aliyor hicbir sorun yok sadece bu sene AOK biraz sorun yapmis bir Almanyaya giris yapsinda muayenelerini olsun diye TA11 vermede sorun cikartmis 3 yildir 6 ayda bir sorunsuz yenilemisler.

karadeniz
18 Mayıs 2018, 21:17
Türkiye ile Almanya arasindaki sosyal güvenlik sözlesmesi geregi saglik hizmeti 6 ay ikamet edilen yerden alinmasi söz konusu isede bu konuda knappschaft daha esnek bir yil saglik hizmeti alanlar var ayni zamanda Türkiye'dende A/T21 belgesi ile yillik saglik hizmeti almak mümkün.

aqua05
27 Mayıs 2018, 15:07
Almanyada olurmu izin olan 6 ay Yurtdisinda kalabilir.1 sene icinde Ister bir seferde 6 ay kal intersen 2 ser aydan 3 kere kal.Yabancilar polisi söyle dedi böyle dedi inanma orada calisanlar Tam bilmiyor.Tanidik benle idiaya girdi.1 gidisde 4 ay Daha Sonra 3 ay Girls cikmis yapinca kalabilirsin demis yabancilar polisinde calisan kisi Ben olmaz dedim Daha sonra baska ana yere sormuslar Ben hakli ciktim.

hOrOz
27 Mayıs 2018, 16:01
Almanyada olurmu izin olan 6 ay Yurtdisinda kalabilir.1 sene icinde Ister bir seferde 6 ay kal intersen 2 ser aydan 3 kere kal.Yabancilar polisi söyle dedi böyle dedi inanma orada calisanlar Tam bilmiyor.Tanidik benle idiaya girdi.1 gidisde 4 ay Daha Sonra 3 ay Girls cikmis yapinca kalabilirsin demis yabancilar polisinde calisan kisi Ben olmaz dedim Daha sonra baska ana yere sormuslar Ben hakli ciktim.

Hocam ay hafta hesabı yanlış gün olarak hesap edeceksiniz

bir senede toplam 180 gün Almanya dışında kalabilirsiniz

isterseniz 100 kere giriş çıkış yapın

birde Aufenthaltserlaubnis ile Niederlassungserlaubnis arasındakli farkı bilmek gerekir çünkü arada çok ince detaylar var
https://www.berlin.de/labo/willkommen-in-berlin/aufenthalt/erloeschen-eines-aufenthaltstitels/

Aufenthaltserlaubnis

Eine Aufenthaltserlaubnis erlischt ab 6 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland.

Niederlassungserlaubnis

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt ab 6 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland.

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt ab 12 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland
wenn der Ausländer das 60. Lebensjahr vollendet hat
und sich mindestens 15 Jahre rechtmäßig im Bundesgebiet aufgehalten hat.
Dasselbe gilt dann auch für den mit ihm zusammenlebenden Ehegatten mit einer Niederlassungserlaubnis, wenn dieser auch mindestens 60 Jahre alt ist.

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt auch bei einem längeren Aufenthalt im Ausland nicht
bei einem rechtmäßigen Aufenthalt in Deutschland von mindestens 15 Jahren
und wenn der Lebensunterhalt gesichert ist (das gilt auch für den Ehegatten mit einem unbefristeten Aufenthaltstitel) oder
bei einer ehelichen Lebensgemeinschaft oder eingetragenen Lebenspartnerschaft mit einem deutschen Staatsangehörigen
Die Ausländerbehörde oder die Bürgerämter stellen darüber eine Bescheinigung aus.
Diese Bescheinigung kann für die Wiedereinreise nach Deutschland erforderlich sein.
Mehr Informationen zu der Bescheinigung (https://service.berlin.de/dienstleistung/324921/#wohin)

In allen anderen Fällen kann eine längere Frist auf Antrag erlaubt werden, wenn
der Aufenthalt im Ausland nur vorübergehend ist (zum Beispiel zur Pflege eines nahen Angehörigen, für ein Gastsemester während eines Studiums) oder
wenn der Aufenthalt im Ausland den Interessen der Bundesrepublik Deutschland dient (siehe oben unter Aufenthaltserlaubnis).

tirisan
21 Eylül 2022, 09:30
Aleyküm Selam.
Yabancilar dairesi resmi bir kagirt (üzerinde Serbest giris cikis i tastik eden bir belge) veriyor.10 € aliyor.
Süresiz oturum olmasi ,yardim almamasi gerek.Emeklilik gelir olmasi gerek.Veya yakinlarin teminat verirse bu belge veriliyor.

O devamli yaninda olmasi gerek.

Babam ve Annemde aldik.6 ayi gectigi icin ortaya cikiyor pasaport kontrolunde.Babam kagirt i uzatiyor memur bakiyor geciyorlar.

Yabancilar dairesinden Kagirdi al yaninda olsun.Bir de kopyasini al sizde bulunsun.Kayip ne olursa.

Hayırlı günler. O kağıt ın adı ne. Yani yabancılar dairesinden alınan kağıdın adını yazarsanız memnun olurum. Teşekkürler.

tirisan
21 Eylül 2022, 09:41
Hayırlı günler. Ben ve zevcem 6 aydan fazla Türkiye de kalmak istiyoruz. Almanya dan bir geliratım yok. Türkiye'den emekliliğimi başlatmak istiyorum. Yabancılar dairesinden o kağıdı alabilirmiyim. O kağıdın adı ne? Türkiye ye gittiğimizde Hastalık sigortası olarak SGK dan bakınabilirmiyiz. Vereceğiniz bilgiler için Çok teşekkür ederim.