PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisindan=ki hesaptan Turkiye'ye para havalesi / vergi

secil
16 Mayıs 2018, 10:50
Iyi gunler herkese,

Benim iki sorum vardi. Biri yurtdisindaki kendi hesabimizdan Turkiye’deki hesabimiza havale yaptigimizla, digeri de yurtdisindaki kendi hesabimizdan, Turkiye’deki bir yakinimizin hesabina para yolladigimizla ilgili.

Yurtdisindan Turkiye’deki mevduat hesabiniza 50.000 ABD Dolarinin uzerinde havale yaparsaniz (euro olarak rakami bilmiyorum) bankaniz tarafindan merkez bankasina bildirilme zorunlulugu varmis, merkez bankasi da maaliyeye bildiriyormus diye bir yazi okudum. Bu bilgi ve rakkam dogru mudur, yoksa tutar daha mi dusuktur?

Yurtdisindaki hesabimdan (Hollanda) Turkiye’de ki kendi hesabima 55.000 € yollamam gerekiyor, ailem icin. Yurtdisindan gelen paralardan maliye gelir vergisi kesiyormus. Bu dogru mudur? Kendi birikimim diyemez miyim? Tr'de vergiye takilmadan bu parayi nasil yollayabilirim?

Ikincisi de, eger yurtdisinda yasayan biri, Turkiye’de yasayan bir yakinin banka hesabina 50.000 $ uzeri havale yaparsa ne oluyor? Maaliye beyan mi istiyor? Gelir vergisi mi oduyorsunuz?

Bilgi verebilirseniz sevinirim.
Tesekkurler

hOrOz
16 Mayıs 2018, 11:13
özel para transferi oldukça herhangi bir vergi söz konusu olmaz

sadece gönderdiğiniz banka işlem parası keser

sadece yılık toplam 50.000 USD üzerindeki döviz transferleri Merkez Bankasına ve Mali Suçları ve Karaparayı Aklanmanın Önlenmesi Kuruluna bildirilir

bunu otomatik olarak banka zaten yapması mecbur

secil
16 Mayıs 2018, 12:34
Tesekkur ederim cevabiniz icin.

Internette 2017 yilinda girilmis bir bilgide, 50.000 usd uzeri para girisi oldugunda, maliye bu paranin ne oldugunu beyan etmenizi ister ve kendi birikimin cevabini kabul etmezse gelir vergisi kesebilir diyordu.

50,000 usd tutari asagiya mi cekildi 2018 'de?

Bir de bu parayi kendi hesabimdan ablamin hesabina mi yolmak daha iyi dir yoksa, kendi hesabimdan Turkiye';deki hesabima mi yollamak daha iyi olur? Parayi yollarken aciklama kismina ne yazmam gerekiyor?

Iyi gunler.

hOrOz
16 Mayıs 2018, 14:45
Tesekkur ederim cevabiniz icin.

Internette 2017 yilinda girilmis bir bilgide, 50.000 usd uzeri para girisi oldugunda, maliye bu paranin ne oldugunu beyan etmenizi ister ve kendi birikimin cevabini kabul etmezse gelir vergisi kesebilir diyordu.

50,000 usd tutari asagiya mi cekildi 2018 'de?

Bir de bu parayi kendi hesabimdan ablamin hesabina mi yolmak daha iyi dir yoksa, kendi hesabimdan Turkiye';deki hesabima mi yollamak daha iyi olur? Parayi yollarken aciklama kismina ne yazmam gerekiyor?

Iyi gunler.

siz bayansınız galiba ?

sizin herhangi bir beyan yapmanıza gerek yok bankalar otomatik olarak bildiriyor

eğer sadece şüphe olursa nerden geldi diye sorabilerler

gelir vergisi sadece firmaların veya kişisel olmayanlar hesaplar için geçerli olması gerek

pek fazla korkmanıza gerek yok .. bordda böyle çok yüksek meblağ gönderen arkadaşlar oldu

onlar yazarsa yüreğinize su serpilmiş olur

secil
16 Mayıs 2018, 16:42
evet bayanim,

annemin tedavisi icin kullanilacak o yuzden tedirginlik var. Turkiyedki mali musavirler de farkli bilgiler veriyorlar, iyice kafamiz karisti.

kendi birikimim cevabini kabul etmezlerse, yillar icnde biriken paranin kaynagini nasil gosterecegiz? bu tur transferleri diger gelir ve iradlar basligi altinda degerlendirerek, vergi odetebiliyorlarmis. Boyle oluırsa sıkıntıya duserız.

bazi kisiler kendi hesaplariniz arasinda islem gercelestirin diyorlar. Yurtdisinda kendi hesabinizdan Turkiye'deki akrabaniza havale ciktiginda, daha cok goze batiyormus.

Dediginiz gibi eger deneyimi olan var ise paylasabilirlerse sevinirim.

Birbey 3.0
16 Mayıs 2018, 17:30
Seçil hanım, paranın transferi ne kadar acil bilmiyorum, ama sanki bir cözüm yoldu.

https://www.arti33.com/turkiyede-yurtdisindan-para-altin-ve-doviz-getirene-buyuk-kolaylik-geliyor/

hOrOz
16 Mayıs 2018, 19:17
Zaten Seçil Hanımın bir şeyden korkmasına gerek yok

birileri saçma sapan bir şeyler anlatıp kadının kafasını karıştırmış

o anlatılan vergiler kişisel para transferlerine geçerli değil

sadece ticari para transferlerinde geçerli

daha emin olmak istiyorsanizz Den Haag TİCARET MÜŞAVİRLİĞİni arayabilirsiniz

AN EVERTSTRAAT 15
2514 BS THE HAGUE THE NETHERLANDS

Telefon: +31 70 362 35 76

durak78
16 Mayıs 2018, 20:21
Herhangi bir vergi söz konusu degil bildigim kadariyla. Ben 15000€ göndermistim banka caisani bana 12500€ dan sonra bildirim yapilmasi gerekiyor onuda banka yapiyor yani sizinle alakali degil , sadece havale islem parasi ödüyorsunuz.

Birbey 3.0
16 Mayıs 2018, 21:56
Herhangi bir vergi söz konusu degil bildigim kadariyla. Ben 15000€ göndermistim banka caisani bana 12500€ dan sonra bildirim yapilmasi gerekiyor onuda banka yapiyor yani sizinle alakali degil , sadece havale islem parasi ödüyorsunuz.

Durak78 sendeki olay kara para aklamayi önlemek icin.

Secil hanimin korkusu, Hollanda'dan Türkiye'ye para havale ederse Türkiye'nin bu paradan vergi istemesi. Yani iki farkli olay.

hekimoglu
16 Mayıs 2018, 23:25
Türkiye nin vergi kesmesi ticari transferler icin söz konusu oda, varlik barisi kapsaminda yurda döviz girisi icin gecici kaldirildi.

secil
17 Mayıs 2018, 16:31
Seçil hanım, paranın transferi ne kadar acil bilmiyorum, ama sanki bir cözüm yoldu.

https://www.arti33.com/turkiyede-yurtdisindan-para-altin-ve-doviz-getirene-buyuk-kolaylik-geliyor/

Sayin Birbey, tesekkurler.
Varlik barisi duzenlemesi henuz kanunlasmamis, ancak bu duzenleme paranin kaynagi sıkıntılı ise kulaniliyormus.
Paranin kaynaginin temiz olmasi ya da problemli olmasi ne demek?
Paranin Turkiye’ye kimin tarafindan yolladiginin bilgilerinin net olmasi mi demek, yoksa birikimin nasil yapildigini mi ispatlamak gerekiyor? Yillar icinde tasarruf yaparak biriken paranin kaynagi nasil gosterilir?

secil
17 Mayıs 2018, 16:35
Zaten Seçil Hanımın bir şeyden korkmasına gerek yok

birileri saçma sapan bir şeyler anlatıp kadının kafasını karıştırmış

o anlatılan vergiler kişisel para transferlerine geçerli değil

sadece ticari para transferlerinde geçerli

daha emin olmak istiyorsanizz Den Haag TİCARET MÜŞAVİRLİĞİni arayabilirsiniz

AN EVERTSTRAAT 15
2514 BS THE HAGUE THE NETHERLANDS

Telefon: +31 70 362 35 76

Sayin Horoz, Evet, malesef cok karistiriyorlar. Hollanda ticaret ateseligi ulkeye giren 2500€ uzerinde her para inceleniyor dedigi icin vatandaslarin kafasinda dogal olarak soru isaretleri olusuyor, mali musavirler de ayri bilgi veriyor.
Sn. Birbey’in bahsettigi, varlik barisi duzenlemesi henuz kanunlasmamis, ancak bu duzenleme paranin kaynagi sıkıntılı ise kulaniliyormus. Paranin kaynaginin temiz olmasi ya da problemli olmasi ne demek?

Benim para transferim ticari degil, kisisel. Hollanda bankasi birikim (vadeli mevduat) hesabimdan yollanacak. Kaynagin temiz olmasi paranin Turkiye’ye kimin tarafindan yolladiginin bilgilerinin net olmasi mi demek, yoksa birikimin nasil yapildigini mi ispatlamak gerekiyor? Yillar icinde tasarruf yaparak biriken paranin kaynagi nasil gosterilir?

hekimoglu
17 Mayıs 2018, 17:51
Para banka üzerinden yollanilacaksa Türkiye de yasal olarak hicbir sorun olmaz. Diger türlü TR de parayi nakit olarak yatirmak isterseniz yine kaynak soruluyor parayi cektiginiz banka dekontu yeterli oluyor baska bilgi istenmiyor.

Sizin havale yoluyla parayi göndereceginiz banka hesabinin döviz hesabi olmasina dikkat etmeniz paranin Türkiyede gidecegi bankayada döviz swift girisi icin ücret talep edip etmeyeceklerini ögrenmeniz gerekir bu konuda bankalar degisik uygulama yapiyorlar.

secil
17 Mayıs 2018, 18:33
Para banka üzerinden yollanilacaksa Türkiye de yasal olarak hicbir sorun olmaz. Diger türlü TR de parayi nakit olarak yatirmak isterseniz yine kaynak soruluyor parayi cektiginiz banka dekontu yeterli oluyor baska bilgi istenmiyor.

Sizin havale yoluyla parayi göndereceginiz banka hesabinin döviz hesabi olmasina dikkat etmeniz paranin Türkiyede gidecegi bankayada döviz swift girisi icin ücret talep edip etmeyeceklerini ögrenmeniz gerekir bu konuda bankalar degisik uygulama yapiyorlar.

Sayin Hekimoglu,

Evet paranin hepsi banka uzerinden yollanacak. Hollanda ABN Ambro'dan, Is Bankasi doviz hesabina gidecek.Banka masraf komisyon ucreti kesiyormus. Paranin Kimden geldigi, kime gittigi acik.

Sorun su oldu, TR'ye yurtdisindan gelen odemeler 50,000 USD gecer ise maaliye sizden kaynak beyani isteyebilir ve ikna olmazsa diger gelir ve iradlar basligi altinda gelir vergisi kesebilirmis dediler. birikim hesabimdan (spaar rekening) 55.000€ yollayacagim ben. Sorarlarsa kaynak olarak kendi birikimim diyebilirim. Birikimin kaynagi ne derlerse, yillar icinde tasarruf yaparak biriken bir paranin kaynagi nasil gosterilir ki?

Varlik barisi duzenlemsi kaynagi temiz olmayan havaleler icinmis, uyusturucu, kumar vs gibiyolardan elde edilen. Allaha sukur bizim oyle bir durumumuz yok.

hOrOz
17 Mayıs 2018, 19:05
Sayin Hekimoglu,

Evet paranin hepsi banka uzerinden yollanacak. Hollanda ABN Ambro'dan, Is Bankasi doviz hesabina gidecek.Banka masraf komisyon ucreti kesiyormus. Paranin Kimden geldigi, kime gittigi acik.

Sorun su oldu, TR'ye yurtdisindan gelen odemeler 50,000 USD gecer ise maaliye sizden kaynak beyani isteyebilir ve ikna olmazsa diger gelir ve iradlar basligi altinda gelir vergisi kesebilirmis dediler. birikim hesabimdan (spaar rekening) 55.000€ yollayacagim ben. Sorarlarsa kaynak olarak kendi birikimim diyebilirim. Birikimin kaynagi ne derlerse, yillar icinde tasarruf yaparak biriken bir paranin kaynagi nasil gosterilir ki?

Varlik barisi duzenlemsi kaynagi temiz olmayan havaleler icinmis, uyusturucu, kumar vs gibiyolardan elde edilen. Allaha sukur bizim oyle bir durumumuz yok.

Seçil Hanım o kadar ince düşünmeye ,siz kendinizden eminseniz derinlere inmeye gerek yok

şimdi konuları aramak gerek burada çok yazdık çizdik hatta bazı arkadaşlar elden götürmek istediler

biz bunun rizikolu olduğunu belirtip banka ile havale etmesini önerdik

birçok arkadaşta banka havalesi ile gönderdi

Türkiye´ye günde milyarlarca Euro Dolar girip çıkıyor soran soruşturan yok

hekimoglu
17 Mayıs 2018, 19:41
horoz arkadasin söyledigi gibi cok fazla büyütmeye gerek yok. Yazdiklarinizdan anlasildigi kadariyla bankadan gönderilisi ve sizin beyaniniz yeterli olacaktir.

Varlik barisi kaynagi temiz olmayan paralarda dahil tüm paralar icin getiriliyor. Zaten size öyle birseyde gerekli degil.

Is Bankasi döviz hesabina swift girisinden ücret talep ediyor TR de cok farkli uygulamalar var baska bankalarlada konusup ücret almayani bulabilirsiniz. Mesela ben bugün vekaletle hesap acmak icin 3 bankayla görüstüm ikisi ilk hesap acilisinda hesap sahibinin imzasi gerekli vekaletle acamayiz derken ücüncüsü hic sorun cikartmadan tüm islemleri yapti oldu.

secil
17 Mayıs 2018, 22:17
Diger bankalardan da bilgi almak da fayda var o zaman. Is bankasi gelen bedelin TL karsiligi uzerinden %0.3 (15-150 USD) araliginda masraf kesiyor. ING Bankasina sormayi dusunuyorum, Hollanda bankasi oldugu icin belki daha iyi olabilir.

Parayi yollarken aciklama bolumune ne yazmak gerekir? Ya da birsey yazmak gerekiyor mu?

secil
17 Mayıs 2018, 22:24
Tabi eminim, durum yazdigim gibi. Maliye kaynak diyip durdugu icin , nasil gosterlir tasarrufun, birikimin kaynagi diye de dusunmeden edemiyor insan.
Bana gore buyuk olan bir meblagi ilk defa transfer edecegim icin tereddut ettim acaba vergi mi oderiz diye?

Parayi yollarken aciklama bolumune ne yazmak gerekir? Ya da birsey yazmak gerekiyor mu?

Birbey 3.0
19 Mayıs 2018, 15:51
Maliye sorsa bile gurbetciyim, çalışıyoruz oralarda dediğiniz an tantana yapmaz bence. Millet herfün buradan Türkiyeden emklisini yatırmak için sorup duruyor. FETÖ ile bağlantı onların derdi.

secil
22 Mayıs 2018, 00:07
evet oyle diyecegim, var olan durum da bu zaten.
En uygun ING bankasiymis masrafta, ing ile yollayacagim.

Aciklama bolumune ne yazmak gerekir? Ya da birsey yazmak gerekiyor mu?

Birbey 3.0
23 Mayıs 2018, 22:19
Almanyadan gerekmiyor. Hollanda yasalarini bilmiyorum. Ama sanmiyorum gerekecegini.