PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : askerlik hakkinda bir bilgi

maraz
02 Mayıs 2018, 10:15
selam arkadaslar

benim oglum icin askerlik hakkinda bilgi istiyorun. sorun su :

2016 benimoglum hem meslege basladi hemde yeni passportu yapildi ve 5 uzatildi. ozaman bize bir askerlik icin bir belge verilmedi. yasaya göre 1.1 20 yasindan sonra uzatilmasi gerek denildi.
buraya kadar hersey okey. ama vatandaslar hatta cousenimde 18 yasinda izindeyken askeri sube almis götürmüs baya ugrastilar cocuklari kurtarmak icin. helbuki 20 yasinda degiller.
münster konsolosluguna telefon ediyorum cikmiyor cagri merkezine yönlediriyor. cagri merkezindekiler 20 yasina girdimi diyor uzatilacak. bende durum anlatim dediklerki konsoluslaga danisma gerek dediler ama maalesef
münsterle baglanamiyorum. baya hanim kizimizda kizdi öyle birsey yokk diye.

sizin bir bilginiz varmi ? dedigim gibi 2016 passaportunu aldi 5 senelik ve meslege basladi simdi on sekiz yasinda ve 20 yasina kadar askerlikle problem yok dediler 2016 da. izine giden vatandas simdi baska birsey anlatiyor ?
bende allah nasip ederse izine gidecem ve problem yasamak istemiyorum.

bu konu hakkinda ne biliyorsunuz ve yardimci olabilirsiniz

cevaplariniz icin simdiden tesekürler

s & s
maraz

hOrOz
02 Mayıs 2018, 10:53
hocam kuzeniniz 18 yaşında niye askerlik şubesi ile problem yaşamış gerçekten onu anlayamadım

askerlik yaşı 20 yaşına girdiği sene başlar

ama bir çoğumuz askerlik yoklamasını unutuyoruz 19 yaşına girince ilk yoklamasını yaptırması gerekir

Yoklama ile uzatma ayrı şeyler ikisinine aynı anda yaptırabilirsin

ben benim oğlanda unutmuştum 210 TL ceza ödedim

Konsoloslukları mesai saatleri içinde aramayın açmıyorlar ancak mesai bitince diğer türlü çağrı merkezine arayacaksınız

1111 sayılı Kanunun 30.maddesi gereğince yoklama sırasında, askerlik şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine gelmemiş ve 26 ncı madde gereğince gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul edilmektedirler.

Yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanlara ‘Yoklama kaçağı’ denir. (1111 s.K. md.12)

Yoklama kaçağı olanlar hakkında 1111 s.K.’nun 86 ve 89.maddeleri gereğince askerlik şubesinin bağlı olduğu İl veya İlçe İdare Kurulları tarafından, yakalandığı veya kendiliğinden müracaat etmesine, yakalanma ve müracaat zamanına göre değişik idari para cezaları verilebilmektedir.

Birbey 3.0
02 Mayıs 2018, 12:37
Ben 19 yaşında geç gitmiştim, hemen Jandarma bizim köye gelmiş beni arıyor. Kimsede beni tanımıyor. Sonra muhtar isimden olayı cözüyor ve uyanıyor. Askeriyede beni kaçak statüsüne koymadı.

maraz
02 Mayıs 2018, 12:37
simdi hanima sordum kuzenimkinde yanlis anlasama olmus diyor anladigi kadariyla.
baskalarina sordum onlarda horoz kardes senin dedigini diyor

benim oglan 18 oldugu icin daha yoklamaya girmiyor. ozaman problem olmamasi gerek

simdi arkadas aradi oda diyor onun kisi 22 yasindaymis onun icin yakalamislar ve yüklü bir ceza ödemisler. kerata okuyormus birakmis

s & s

maraz

hOrOz
02 Mayıs 2018, 15:05
Ben 19 yaşında geç gitmiştim, hemen Jandarma bizim köye gelmiş beni arıyor. Kimsede beni tanımıyor. Sonra muhtar isimden olayı cözüyor ve uyanıyor. Askeriyede beni kaçak statüsüne koymadı.

artık son 2 senedir eskisi gibi havaalanlarında kaçakları hemen askere almıyorlar .. işlem yapıp bırakıyorlar

yoklama kaçaklarına ağır cezalar var daha öncede yazmıştım https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?29522-Yoklama-Ka%E7a%F0%FD-Cezas%FD

onun için pek savsaklamaya gelmiyor