PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Festi Ramazan iptal edildi

TipiTip
26 Nisan 2018, 09:18
Almanya’nın Dortmund kentinde bu yıl yedinci kez düzenlenmesi planlanan ‘Festi Ramazan’ şenliği için kiralanan alanın sözleşmesi ilçe meclisince iptal edildi.
RAMAZAN boyunca süren etkinliğin yapılmasını istemeyen 90 kişinin imza toplayıp ‘Dortmund Ost’ ilçe meclisine iletmesi sonucu, mecliste yapılan gizli oylamayla kiralanan alanın sözleşmesinin iptal edildiği öğrenildi. Festi Ramazan Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Özkara, etkinlikle ilgili tüm izinler alınmasına rağmen ilçe meclisinin siyasi bir karar verdiğini belirtti, karara tepki gösterdi.

Kararın Dortmund ve çevresinde yaşayan Türk toplumunun da tepkisini çektiğini ifade eden Özkara, “İlçe meclisi siyasi bir karar vermiştir. Dortmund Belediye Başkanını olaya müdahale etmeye çağırıyoruz. Etkinliğin bu yıl da yapılması için alternatif alan arıyoruz” diye konuştu. Özkara şunları kaydetti:
“Bu iptal kararını şaşkınlıkla karşıladık. Meclis 2013 yılındaki şikayetleri mazeret göstererek olumsuz karar vermiştir. Resmi izinleri alabilmemiz için bizden istenilen her şeyi harfiyen yerine getirdiğimizi belediye yetkilileri, zabıta, polis, itfaiye biliyor. Bununla da kalmadık ve 4 bin kişilik ücretsiz otopark yeri ayarladık. Festi Ramazan, insanları ve kültürleri buluşturan bir organizasyondur, Dortmund ve çevresine sosyal, ekonomik ve kültürel yönden katkı sağlamaktadır.”
Dortmund Belediyesinden kendilerine alternatif bir alan göstermelerini beklediklerini vurgulayan Özkara, soruna en kısa sürede çözüm bularak hem organizasyona katılacak esnafı hem de organizasyonu bekleyen yüz binlerce insanı mağdur etmek istemediklerini söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/festi-ramazan-senligine-iptal-soku-40817112

http://www.dortmund24.de/dortmund/absage-des-festi-ramazan-2018-ist-fuer-150-haendler-finanzielle-katastrophe/

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 10:35
Ücüzü ama gayet normal bir karar. Maalesef seçim süresi Ramazan'a dek gelecek. Kendini bilmez siyasetcilerimiz bu festivalleri kendi çıkarları için kullanmaya çalışacaklardır. Ramazan festivali siyaset yapma yeri değildir. Siyaset siyasi kuruluşlarda yapılır. Her görüşten insanın olduğu etkinliklerde değil.

Maalesef aynı şeyleri siyasetcilerimiz Türkiye'deki iftar sofralarındada yapacaklardır. Kendi evinde herşeyi yapabilirsin. Ama başka bir devletde yapamazsın, çünkü misafirsin. Misafir ev sahibin kurallarına uyması gerek işimize gelsede gelmesede. Son seçimde maalesef uymadık.

Olaya hislerimiz ile değil, düşünerek yaklaşalım. Aslında biz buraya gelen siyasetcilerimizi, hangi partiye mensup olursa olsun, red etmemiz gerek. Bizler bu ülkede 55 yıl geçsede misafiriz. Bizim burdaki gurbetcilerin huzurunu kimse kendi siyasi emelleri için kaçırmaya hakkı yoktur.

Sevsekte sevmesekte bu devlet onların ve onların kültürüne misafir olarak saygı duymamız gerek.

OrLoW
26 Nisan 2018, 12:01
Olaya hislerimiz ile değil, düşünerek yaklaşalım. Aslında biz buraya gelen siyasetcilerimizi, hangi partiye mensup olursa olsun, red etmemiz gerek. Bizler bu ülkede 55 yıl geçsede misafiriz. Bizim burdaki gurbetcilerin huzurunu kimse kendi siyasi emelleri için kaçırmaya hakkı yoktur.

Sevsekte sevmesekte bu devlet onların ve onların kültürüne misafir olarak saygı duymamız gerek.

Birbey güzel arkadaşım senin bu yazdıklarına 100% hak veriyorum, lakin bu yazdıklarını anlayacak bir toplumumuz yok bizim...

Buraya ne için geldiğimizi ve ne olduğumuzu unutmamak gerek ( misafir )

dr.metin
26 Nisan 2018, 12:06
konuya mudahil olmak istemedim ama söylemedende gecemiyecem siyasetin karismasina bende karsiyim ama istemedende olsa sende siyaset yapiyorsun VARSAYIMLA yorum yapiyorsun.Bu türklere karsi bir nevi alman hukumetin ambargosu asimilasyonudur.herseyi sineye cekersek
sirtimiza semer vuran cok olur sakin yanlis anlama sana karsi yapilan yorum deyildir .
MOD arkadasim belkide bu konuyu kapatir cünkü simdiden görür gibiyim karsi yorumlar ......

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 12:13
Haklısın kardeşim. Almanlar kendi seçimlerinde bile bizim siyasetcilerin yaptığı kadar propaganda yapmıyorlar. En fazla Rathausplatzda toplanır, küçük bir miting bitti. Ne diyecekse herkes televizyon üzerinden der. Almanya'da yaşamayan birisi seçim zamanı Almanya ya gelse, seçim olduğunu anlamaz bile.

Ben bir kere seçime dek geldim Türkiye'de, Allah bir daha düşürmesin. Kendi halkına o kadar saygısızki partiler anlamakta güçlük çekiyorum. Her parti bir otobüs kiralamış akşama kadar haparlotörden müziki açmış sokak sokak geziyor. Hiç düşünmüyorlar, evlerde rahatsız olan hasta vardır, gececi olarak calışmış olupta yatan vardır, anaokulunda öğlen uyuyan çocuklar vardır. O kadar saygısızki bizim siyasetcilerimiz hastane önünde bile saygı yok.

Ayrıyeten o otobüs bedavaya mı gider. Yaktığı mazot, arkasından attığı kara duman da cabası.

Türk trafik kanununda yazıyorki, trafikte gereksiz yere ses yapmak yasak. Eh partiler ne yapıyor? Kasten gürültü yapıyor. Garip polis memuruda ne yapsın ceza kesemiyor.

Biz bunları dedikmi bağzı kesimler bizi nerdeyse vatan haini ilan ediyor. Oysaki tam tersi.

konuya mudahil olmak istemedim ama söylemedende gecemiyecem siyasetin karismasina bende karsiyim ama istemedende olsa sende siyaset yapiyorsun VARSAYIMLA yorum yapiyorsun.Bu türklere karsi bir nevi alman hukumetin ambargosu asimilasyonudur.herseyi sineye cekersek
sirtimiza semer vuran cok olur sakin yanlis anlama sana karsi yapilan yorum deyildir .
MOD arkadasim belkide bu konuyu kapatir cünkü simdiden görür gibiyim karsi yorumlar ......

Varsayım değil arkadaşım. Yukardaki haberi iyi oku. Satır aralarını iyi anlamak lazım. Belediye izin vermiyor demiyor. Verilen izini iptal etti diyor. Başka gerekceler olsaydı, daha önce iptal ederlerdi. Seçim kararı alındıktan bir hafta sonra değil.

Ayrıca bunun ambargo ve asimilasyon ile alakası yok. Bu sadece bağzı partilerimizin Alman devletine karşı bizi yıllarca kışkırtması, beynimizi yıkaması. Adamlar bizi kültürümüze ve dinimizden gerçekte asimile etmek istese, yıllardır burda cami derneklerine izin verirmiydi? Kendi çocuğum Kindergartene gidiyor. Sırf müslüman çocuklar var diye domuzlu hiç birşey pişirmiyorlar. Meçburmu adam bunu yapmaya? Git kendin evden getir ozaman diyemezmi? Halbuki adamlarının domuz eti işine geliyor çünkü en ucuz et. Adam senin ibadetine karışmıyor, düğününe karışmıyor, daha ne olsun? Adamlar tek beklediği burda yaşıyorsan bizim kültürümüze ve yasalarımıza saygı göster. Daha ne istiyebilirizki?

Son 15 yıldır okadar gaza getirdilerki biz gurbetcileri kendi siyasi emelleri için nerdeyse biz kendi aramızda kavga edeçeğiz. Almanya'nın havasını severiz sevmeyiz, ama ne güzel huzur içinde yaşıyorduk. Rahatımızı bozmaya başladılar.

Mesut64
26 Nisan 2018, 13:20
Alman gibi düsünüp Türk gibi yazmak buna denir iste.

Daha düne kadar Türkiye Avrupadaki vatandaslarini umursamiyor bir oy bile kullanamiyoruz diyenler,
simdi Türkiye´deki secim havasinin Avrupada yasanmasini istemiyorlar. Ne acayip bir milletiz, degilmi?

@Birbey hemserim siyaset yapmak icin kendine konu ariyorsun, ne kadar da cok seviyorsun böyle yorumlar
yapmayi, nedense senin yazdigin bütün konular siyasete dogru gidiyor.

Kolay Gelsin!

Cengiz Bond
26 Nisan 2018, 13:35
Ücüzü ama gayet normal bir karar. Maalesef seçim süresi Ramazan'a dek gelecek. Kendini bilmez siyasetcilerimiz bu festivalleri kendi çıkarları için kullanmaya çalışacaklardır. Ramazan festivali siyaset yapma yeri değildir. Siyaset siyasi kuruluşlarda yapılır. Her görüşten insanın olduğu etkinliklerde değil.

Maalesef aynı şeyleri siyasetcilerimiz Türkiye'deki iftar sofralarındada yapacaklardır. Kendi evinde herşeyi yapabilirsin. Ama başka bir devletde yapamazsın, çünkü misafirsin. Misafir ev sahibin kurallarına uyması gerek işimize gelsede gelmesede. Son seçimde maalesef uymadık.

festi ramazana tr den politikaci gelecegine dair bir kanit var mi?

hanslar bizi öyle de böyle de burda istemiyorlar. politikaca gelse de, gelmese de. zamaninda 80 ve 90 larda türkiyedeki politikacilar bizi burda yok sayiyorlarda, ozaman hanslar bizi iyi mi görüyordu yani?

hem herseyi niye politikaya cekiyorsunuz. hanslarin nedeni gece yarisi gürültü ve etrafa cöp atilmasidir. ve oraya gidenler bilirki, bu dogrudur.

karam82
26 Nisan 2018, 17:14
Selam Arkadaslar

Konuyu Siyaset e cevirmeyelim Lütfen.

Ben Festi Ramazana gitme imkanim malesef hic olmadi o yüzden bilgim yok, bu tür faliyetlerde önümüze her ne gibi engeller konulursa konulsun,
bu engelleri asabilmek icin neler yapilabilinir onun icin ortak faliyetlerde davranip cözüm aramaya bakalim.

Bu konuda bilgi alis verisi yapip neler yapilaninir ona bakalim
Bir örnek olarak burda ilk adim olarak

https://www.change.org/

imza kampanyasi acip dagilmasini saglayabiliriz.

Saygilar

karam82

VoLKan
26 Nisan 2018, 17:25
bu sene oberhausen centro ( neu mitte ) de festi ramazan olucakti ama malesef oda iptal edilmis !!!

http://multiramazan.com/

Selam
26 Nisan 2018, 18:05
Konuya politik acidan degilde dini acidan bakilirsa bu festi ramazanlarin yasaklanmasi veya iptal edilmesi benim kanaatimce uygun ve yerinde bir karardir.

Bu icatlar sonradan cikma olup (Weihnachtsmarkt) tek amaci sahislarin dini duygularini sömürüp festivale gelen ziyaretcileri soyup sogana cevirmektir.

samsunlu
26 Nisan 2018, 18:08
Konuya politik acidan degilde dini acidan bakilirsa bu festi ramazanlarin yasaklanmasi veya iptal edilmesi benim kanaatimce uygun ve yerinde bir karardir.

Bu icatlar sonradan cikma olup (Weihnachtsmarkt) tek amaci sahislarin dini duygularini sömürüp festivale gelen ziyaretcileri soyup sogana cevirmektir.

Aynisini tamda ben yazicakdim, eline saglik.

can_97
26 Nisan 2018, 18:14
bazi arkadaslar belki kizar ama bizde artik dinde para ve makam icin, siyasette para ve makam icin yapiliyor.
TEK AMACIMIZ VAR DAHA COK PARA.

webci
26 Nisan 2018, 18:37
Dini sömürücülügüne her zaman karsi olmusumdur,rant meselesidir,kermeslere bes kurus kaptirmamisimdir ama sokakdaki romen dilenciye vermisimdir..o gercekten actir..adam kermese gelip yiyip iciyor guya camiiye yardim ediyor,ama kendi maneviyetini kurtarmayi dusunup namaz kilmiyor,bunlar es dost akrabaya gosteris baska birsey degil..boyle sonradan icadlari komple iptal etmeliler..

resadiyeli
26 Nisan 2018, 19:28
selam dostlar,Bir arkadas yazmis kermese para vermedim ama sokak daki dilenciye verdim diyor.Arkadasim biz de her yil camiimiz icin Kermes yapiyoruz.Burda amac para kazanmak degil birlik ve beraberlik ,cevremizdeki almanlara camiimizi tanitmak.Kermesde 2 gün boyunca onca insan bir Kurus menfaat beklemeden calisiyor.Evinden getirdigi pastayi veya böregi para verip aliyor.BUnda ne gibi baska hesap olabilir.Lütfen her camiayi baskalari ile karistirma.

webci
26 Nisan 2018, 19:38
Guzel yazdinda kardesim almanyadaki yabanci dusmanligini,camiilerin desdekli bir sekilde din hurriyetini hice sayarak yakilmasini nereye koyalim,hangi alman bu ortamda camiiye merakli,camiiden cuma namazindan cikip kufreden kan dokenlere sahit oldum kardesim..
Yani heryerde olmayabilir bir genellemedir,
ALLAH hayrinizi kabul etsin..
Birsey demedik ama ortamda ortada..
Camiilerde kutuphane yapmislar kitaplarin yuzune bakan yok,amcalarimiz genclerle bilardo tokusturmada yaris peside.
Bir is yapiliyorsa istekli amac olmali,bilinclilik olmali,olayin farkindaliginda olunmali,yani is olsun cuval dolsun olmamali,bu yuzden kermesleri ve oraya gelenleri sahte buldugumdan katilmiyorum..
Buda kisisek fikirdir,isteyen dahil olur isteyen okur gecer..

knylm
26 Nisan 2018, 22:01
bu sene oberhausen centro ( neu mitte ) de festi ramazan olucakti ama malesef oda iptal edilmis !!!

http://multiramazan.com/

Oberhausen de olacagini duymamistim.Ama kendim Duisburg da kaliyorum.Ve yerinde bir karar diye düsünüyorum.
Oberhausen,Duisburg taraflari trafigi kaldiramiyor.Öyle bir etkinlikte ortaya cikacak trafik sorunlarini hayal bile edemiyorum.
Arkadaslar Duisburg merkez camisine yakin bir yerde eviniz oldugunu düsünün.Emin olun Türk olarak siz bile istemezsiniz.Alman ne düsünür düsünün bakalim.
Benim sahsi fikrim Ramazan Programlari olumlu ve cok güzel.
Ama uygun yer bulmek lazim.Esnafta, yer kiralayanlarda herseyi paraya döktüler.Herkes kisa zamanda vurgun pesinde.Isin ramazan kutlamasiyla filan alakasi kalmadi.
Kisa zaman köse dönecegini anlayan her grup kafasina göre yeni festival yapma pesinde!

Sdt
27 Nisan 2018, 00:21
Valla ben sevindim,
bildigin para tuzagiydi.
Milleti güzelce sogup sogana ceviriyorlardi.

OrLoW
27 Nisan 2018, 00:28
Valla ben sevindim,
bildigin para tuzagiydi.
Milleti güzelce sogup sogana ceviriyorlardi.

İnsanları ve kültürleri buluşturma organizasyonuymuş neden öyle dedin :)

Ben hiç gitmedim nasıl olduğunuda bilmiyorum sizlerden öğreniyoruz artık..

guesswhosback
27 Nisan 2018, 00:45
Birkac defa gittim ama inanin sirf reklam dolu... Pencere satiyorlar, kapi satiyolar, türkiyede emlak satiyorlar, sunu satiyorlar, bunu satiyorlar.., yani degmez bile.. fiyatlar deseniz ohooo gazoz alacaksiniz 2€ ödüyorsunuz.. yav ben bakkaldan uludag gazoz'u 50cente aliyorum :D

Yav adamlar cadirlar kuruyor cay icilsin tatlilar yensin diye... her gittigimde oturacak yer yoktu. Oturan bir daha kalkmiyor ki.. Ayrica alkol vs. satiyorlar.. hani normal Festival olsa tamam derdim, icen kendine iciyor yani karismamak gerekiyor ama "festi RAMAZAN" isminin altinda alkol satmalari beni az rahatsiz ediyordu.. Ramazan ile alakali bir show bile yoktu.. zamaninda bi mematiyi fln cagirmislardi az ün yapalim diye ondan sonra fasafiso iste..

webci
27 Nisan 2018, 08:51
Buyur al iste...ben yazmadim,gidenler sahit..ben bu ilim konularinin icinde 20 senedir biri olarak bu vatandasi ezberledim,cigerini okudum..
Hepsi numara para tuzagi,bunun arkasindada dini istismar etmek var..
Simdi din nasil istismar edilir bu konu kisinin davranis ve emellerine gore cok farkli ele alinir..buralara girmeyelim,lakin farkina varmayanlar olayi dine,kisiyi dinsizlige saldirgan biri olarak algiliyor..
Bu isleri bir gecelim..
Oturan bir daha kalkmiyor,hak gozetmek,saygi yok,fiyatlar havada ucusuyor,iki uc misli pahali,niye?
Alkohol satiliyormus,ben yazmadim,giden arkadaslar yaziyor,dun biri beni elestirdi,birlik beraberlik icin dayanisma adina oradayiz,almanlara dinimizi tanitiyoruz dedi..
Buyur neyin tanitildigi ortada..
Adam borc alacak dini one atiyor,mal satacak dini yem yapiyor,kermes yapacak aracilar para kazanacak namazi,dini öne atiyor..
Varmi bunun ötesi??
Simdi kusra kalmayinda bunun adi ayni yahudilikte mali götürmek gibi oluyor..
Dedikodu agzindan dusmez,komsusunu cekistirir,onun bunun acigini desifre eder,hasta anasina babasina bakmaktan acizdir,faiz yer..
Ammaaaa
Kermese gider iyilik yapar..
Gecin bu isleri....
Ölüm insanlara yildizlar kadar uzaktir..
Ey insan seni kiskaniyorum,yalanlarina imreniyorum,zinadan korkuyorsan ellerini yikarsin,malin varsa zekat verme dilenirsin,bilki etrafinda namaz kilan var,onun kalbi kirlidir
Bunun daha devami var,bu sozler seytan eleyhullanenin sozleridir..
Ben sizi davetime cagirdim,sizler hemen kostunuz,rablerinize ortak kosmayi emrettim,hemen icab ettiniz(seytan)
Rizkini veren var,vermese actir,nesine guvenir bu insanoglu..
Sanki yürek yutmus...paraya mala mulke evlada degil ALLAH a kilitlenki kilitler acilsin..
Malesef nerde o ruh nerde o iman....

OrLoW
27 Nisan 2018, 14:31
Simdi kusra kalmayinda bunun adi ayni yahudilikte mali götürmek gibi oluyor.

webci kardeşim keşke biz o yahudilerin tırnağı kadar bile olabilsek birbirlerini acayip tutarlar..

Hayran kaldığım bir toplulukdur din anlamında değil ( lakin bizden daha dinine bağlı olduklarıda aşikar )

Senelerdir İzmir de ticaret yapıcaksan yahudiye gidersin herkez bilir en dürüst iş yapılacak insanlardır..

Birbirlerine olan desteklerine hayran kalırım pahalı bile olsa kendi topluluğunu yükseltmek için gider yahudiden alır...

Ben daha üstüne birbirlerine karşı tutucu bir toplum görmedim ..

Şimdi burada bizimkilerin yazılanlara bakıyorumda sadece bu konuyu geçtim diger konularada bizim toplum kansere yakalanmış bir vaka..

Bu kanserli toplum nasıl temizlenir nasıl birbirlerine bağlı dürüst hale getirilir hiç bir fikrim yok belkide çok çok geç kaldık hastalık ilerliyor...

atsiz77
27 Nisan 2018, 23:05
Burda bana 1km ya var ya yok 1 kere gittim ilk açıldığı yılda.

Bana Türk Aile yapısına uygun bir yer değil malesef, erkekler kadın peşinde kadınlar erkek peşinde. Benim amcaoğlu organizatörleri İYİ tanıyor o yüzden hangi kira ücretlerin vs döndüğünü İYİ biliyorum o konulara girmek istemiyorum.

Çocuklar gitmek isteyince, espri olarak tamam oğlum Cumartesi günü Trödelmarkt var oraya götürüm sizi değip atlatıyorum.

Orda İftar açmak için gidersen aç kalırsın yada satın almış olduğun yemekler ya Çiğ tam pişmemiş yada soğuk yersin.

Geçen sene Duisburg Merkez Camii İftar Programı vardı ailece oraya gittim Ücretliydi ama çok memnun kaldım yemekler Harika.

O yüzden Festiye gitmek yerine Ailenizle birlikte İftar organizesi olan Restaurant gidin daha İYİ lezzet ve zevk alırsınız.

talo176
28 Nisan 2018, 06:40

Ben biraz baska düsünüyorum.. ben bizzat kendimi misafir görmüyorum.. burda dogmusum ve 42 senedir bu ülkedeyim.. 26 senedir vergi ödüyorum vs vs vs..
Müslüman degil de yahudi olsaydim, bundan %100 eminim (sizde olabilirsiniz) böyle bir karar almazdik..

Selam
28 Nisan 2018, 06:55

senden bir ricam olacak,

lütfen bir konu dahi olsa herseyi politikaya cevirmesen.

konu festi ramazan... ama gelgörki bunu bile Politik yoruma cevirmissin. Gereksiz ve anlamsiz yere konuyu nerden nereye götürüyorsun. ne geciyor eline?

Genel olarak yorumlarin bilgili ve faydali buna sözüm yok, ama degerli kardesim Allah rizasi icin su Politik yorumlarini biraz frenlesen ve konuyu dagitmadan sahsi fikirlerini yazsan hem senin Hemde diger üyeler icin daha iyi olur.

TipiTip
28 Nisan 2018, 10:08
senden bir ricam olacak,

lütfen bir konu dahi olsa herseyi politikaya cevirmesen.

konu festi ramazan... ama gelgörki bunu bile Politik yoruma cevirmissin. Gereksiz ve anlamsiz yere konuyu nerden nereye götürüyorsun. ne geciyor eline?

Genel olarak yorumlarin bilgili ve faydali buna sözüm yok, ama degerli kardesim Allah rizasi icin su Politik yorumlarini biraz frenlesen ve konuyu dagitmadan sahsi fikirlerini yazsan hem senin Hemde diger üyeler icin daha iyi olur.

Katılıyorum ve altına imza atıyorum.

Birbey 3.0
29 Nisan 2018, 00:29
Benim birşey cevirdiğim yok. Resmi olmayan neden bu. Yoksa iptal edilişin başka nedeni yok. Çevreye rahartsızlık falan sadece bahane. Ona kalsanız her yıl Münihteki Oktoberfestide yasaklarmaları gerekir. Cevreye değil tüm şehire rahatsızlık veriyor.

Ha bağzı insanlar bunu duymak ve görmek istemeyebilir. Ama bu sadece kendimizi kandırmak olur. Herkes neye inamak istediğinde özgürdür.

Ançak şimdiden söyleyim burada, burdaki seçim faaliyetlerini siyasetcilerimiz azıtırsa, daha vahim kararlar alacaklar. Mesela x camisini orda siyasi propaganda yapılıyor orası kapatalıcak diye.

Doğru söyleyeni doku kövden koyarlar. Ben buraya yinede yazayımda, ilerde lazım olur.

Zeytinyağı konusunda uyarmıştım. Ozamanda kimse inanmamıştı. Orda dediklerimde sonunda çıkmıştı.

Sorun değil herkes istediği sekilde bana kızabilir. Canınız sağ olsun. Ama ben bildiğim gerçekleri davam paylaşacağım.

Ben biraz baska düsünüyorum.. ben bizzat kendimi misafir görmüyorum.. burda dogmusum ve 42 senedir bu ülkedeyim.. 26 senedir vergi ödüyorum vs vs vs..
Müslüman degil de yahudi olsaydim, bundan %100 eminim (sizde olabilirsiniz) böyle bir karar almazdik..

Talo kardeşim bizim ne his ettiğimiz önemli değil, onların bizi nasıl gördüğü ve davrandığı önemli. Çünkü Almanyada söz onlarda bizde değil. Senin dediğin gibi olsa bu şenklikleri iptal etmezlerdi. 55 değil 155 senede geçse onlar karar veriyor, çünkü onların ülkesi. Yeri gelmişken çoğu AB ülkeleri sonradan vatandaşlığı almış insanlar içn vatandşlığı iptal yasalarını hazırlıyor. Kimse ayaklanmasın diye sadece terör suçları için diyeyecekler. Zamanlan ama kapsamını genişletecekler.

Yahudi konusunda sana katılıyorum. Ama o ayn şey değil. Hakiki Alman yahudi çok vardı. Yani temelinde hakiki Almandı. Ama biz hiç bir zaman hakiki Alman olmadık. Çünkü temelimiz aynı değil.

Ve Solingen'deki anma törenide iptal edildi. Artık her halde bu iptallerin siyasi olduğu ispatlanmış oldu.

Hükümet sırf konuşma ile bu konuyu atlatmaması lazım. Cesearti varsa ağr bir cevap vermesi gerekir. Mesela Türkiye'deki bir Alman konsolosunu sınırdışı edilmesi gibi. Yada önümüzdeki günlerde Almanya dış işleri bakanı Türkiye'ye geldiğinda kameraların önünde çok ağır bir cevap gerek. Yada Türkiye'deki Alman vakıfları yarın sabah kapatılmalı ve çalışanları sınır dışı edilmeli. Ama nerde. Adamlar dış işleri bakanımıza hadi ordan diyor.

O bölgede Türk sivil derneklerimizede görev düşüyor. Mutlaka NRW'de tüm büyük şehirlerde büyük bir protesto yürüyüşü yapılması gerek. Herkes işini gücünü bırakıp gelmesi lazım.

webci
29 Nisan 2018, 00:46
Turkiyedeki secimler dolayisiyla avrupa ve ozellikle almanyada hicbir sekilde ne toplum sivil orgutleri nede bakanlar seviyesinde toplanti ve avrupa turklerinin secimlerle ilgili bir calusma,duyurma veya eylemlerine izin verilmeyecegi secim karari verildigi gun almanyada duyruldu..bunun ispatina gerek yok zaten onceden alinmis bir karardi..

Yani anlayacagimiz bir onceden oldugu gibi turkiyedeki bir faaliyetin avrupaya sicrayip ulkeler arasinda iliskileri bozmamasi adina alinmis karar veya onlem..

hekimoglu
29 Nisan 2018, 00:57
Ve Solingen'deki anma törenide iptal edildi. Artık her halde bu iptallerin siyasi olduğu ispatlanmış oldu.

Hükümet sırf konuşma ile bu konuyu atlatmaması lazım. Cesearti varsa ağr bir cevap vermesi gerekir. Mesela Türkiye'deki bir Alman konsolosunu sınırdışı edilmesi gibi. Yada önümüzdeki günlerde Almanya dış işleri bakanı Türkiye'ye geldiğinda kameraların önünde çok ağır bir cevap gerek. Yada Türkiye'deki Alman vakıfları yarın sabah kapatılmalı ve çalışanları sınır dışı edilmeli. Ama nerde. Adamlar dış işleri bakanımıza hadi ordan diyor.

O bölgede Türk sivil derneklerimizede görev düşüyor. Mutlaka NRW'de tüm büyük şehirlerde büyük bir protesto yürüyüşü yapılması gerek. Herkes işini gücünü bırakıp gelmesi lazım.

Arkadasim olaya sinirlenmis olmani anliyorum ama biz kabile devleti degil koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devletiyiz, bir Devlet orman kanunlarina göre cevap vermez mutlaka uygun bir dil/usul ile gereken yapilir öyle öfkeyle kalkip daha cok zararla oturacagimiz taskinliklardan kacinmaliyiz.

hOrOz
29 Nisan 2018, 04:46
Benim birşey cevirdiğim yok. Resmi olmayan neden bu. Yoksa iptal edilişin başka nedeni yok. Çevreye rahartsızlık falan sadece bahane. Ona kalsanız her yıl Münihteki Oktoberfestide yasaklarmaları gerekir. Cevreye değil tüm şehire rahatsızlık veriyor.

Ha bağzı insanlar bunu duymak ve görmek istemeyebilir. Ama bu sadece kendimizi kandırmak olur. Herkes neye inamak istediğinde özgürdür.

Ançak şimdiden söyleyim burada, burdaki seçim faaliyetlerini siyasetcilerimiz azıtırsa, daha vahim kararlar alacaklar. Mesela x camisini orda siyasi propaganda yapılıyor orası kapatalıcak diye.

Doğru söyleyeni doku kövden koyarlar. Ben buraya yinede yazayımda, ilerde lazım olur.

Zeytinyağı konusunda uyarmıştım. Ozamanda kimse inanmamıştı. Orda dediklerimde sonunda çıkmıştı.

Sorun değil herkes istediği sekilde bana kızabilir. Canınız sağ olsun. Ama ben bildiğim gerçekleri davam paylaşacağım.

Talo kardeşim bizim ne his ettiğimiz önemli değil, onların bizi nasıl gördüğü ve davrandığı önemli. Çünkü Almanyada söz onlarda bizde değil. Senin dediğin gibi olsa bu şenklikleri iptal etmezlerdi. 55 değil 155 senede geçse onlar karar veriyor, çünkü onların ülkesi. Yeri gelmişken çoğu AB ülkeleri sonradan vatandaşlığı almış insanlar içn vatandşlığı iptal yasalarını hazırlıyor. Kimse ayaklanmasın diye sadece terör suçları için diyeyecekler. Zamanlan ama kapsamını genişletecekler.

Yahudi konusunda sana katılıyorum. Ama o ayn şey değil. Hakiki Alman yahudi çok vardı. Yani temelinde hakiki Almandı. Ama biz hiç bir zaman hakiki Alman olmadık. Çünkü temelimiz aynı değil.

@Birbey kardeşim aynı konuyu geçen sene yazmıştım https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?47797-Solingen-anma-t%F6reni

burada hükümetin değil bizlerin cevap vermesi gerekliydi ...

bizde hersey devletten hükümetten beklenir ..

Aslında burada Devlet ve Hükümet biziz

bizde bu birlik ve beraberlik varken semer vuran çok olur fazla da yazmaya gerek yok

Yarın NSU davasında kadını serbest bırakacaklar ve çok az bir ceza verecekler olan giden 10 cana olacaktır

ve biz yine tepkisiz kalacağız ...

moralist
29 Nisan 2018, 06:20
Isabetli olmus gidip bosu bosuna 100 euro vermekten kurtuldum keske süresiz iptal olsa

mxm
29 Nisan 2018, 06:41
hanslar bizi öyle de böyle de burda istemiyorlar.

Bu asagilik kompleksinden artik vazgecilmesi gerekiyor. Kendini burada kanitlamis her birey, hangi irktan olursa olsun saygi görüyor, bu saygi hediye edilmiyor, calisip kazanilmasi gerekiyor.
Cocugunun veli toplantisina dahi katilmayanlar ise "Hans bizi sevmiyor" diye senelerdir aglasip duruyor. Arkadaslar merak ediyorum hakikaten, siz hic mi iyi noktalara gelmis insanlar tanimiyorsunuz? Sorun bakalim fikirlerini, Hans ne düsünüyormus. Binlerce Türk, Türk oldugu halde devlet kuruluslarinda memur ya da büyük firmalarda bürolarda cok iyi durumlara, kendilerini egiterek geldiler. Okuyan insani burada hic kimse hic bir sekilde engelleyemez, bu imkansiz. Bu da Hans in hikayeden baska bir sey olmadiginin kaniti.

Şimdi burada bizimkilerin yazılanlara bakıyorumda sadece bu konuyu geçtim diger konularada bizim toplum kansere yakalanmış bir vaka..

Bu kanserli toplum nasıl temizlenir nasıl birbirlerine bağlı dürüst hale getirilir hiç bir fikrim yok belkide çok çok geç kaldık hastalık ilerliyor...

Bunun tek sebebi bizim insanlarimizin hangi konu olursa olsun karsi fikirde olani düsman ilan etmesinden kaynaklaniyor. Tartisma gelenegimiz sifira yakin. Herkes gecmiste yasadiklarini tartarak fikirlerinin nereden nereye geldigini kendisi tespit etmesi gerekiyor. Bu siyasette de böyle, futbolda da böyle, inanc konularinda da böyle.

Kiskirtici yol gösterenlerin yolundan gitmemek gerekiyor.

mustafa200222
29 Nisan 2018, 07:52

Sevsekte sevmesekte bu devlet onların ve onların kültürüne misafir olarak saygı duymamız gerek.Arkadaşım bu yazdiklarinla seçimlerin hiç alakası felan yok 4 yıldır almanya avrupa Türkiye aleyhine politika.yapiyor nerden biliyorsun diyeceksin bizim işyerinde 12.saat haber kanalı N24 acik.simdiki ismi (Welt ) bunlar 4 yıl önce hava durumu çıkınca Antalya yıda verirlerdi 4 yıldır antalyayi yazmiyorlar türkiyeyi.haritada dahi göstermiyorlar. Her saat hava durumu.cikar girip bakin.bu olaylar seçim le hiç alakası yok. Ülkemizin üzerinde 4 yıldır. Oyunlar oynaniyor. Amarika. avrupa birligi hepsi. Çıkarlarına gelmiyen işler yapıldığı için şimdi Türkiye deki iç düşmanlarlada.birlestiler nasıl yikariz.diye planlar yaptilar. Ama halkımızın sayesinde oyunları bozuldu şimdi de 3 yıldır ekonomi den vuruyorlar. İstedikleri teksey var. Ülkemizi İstedikleri gibi .ellerinde oynatmak. Ben bunu 4 yıldır göruyorum. NTV n24. Bunlar 4 yıldır Türkiye karşıtı haberler yapıyorlar her saat Türkiye haberi. Almanyada ki seçimler olalı bizim hakkımızda haberler azaldı ama halen devam ediyor. Vatanimiza milletimize.Allah yardım etsin. Uyanık olmamız gerek.. çok büyük oyunlar oynuyor mit tirlari. Gezi olaylari askeri darbe bunlar hep avrupa ve amarikanin yaptığı şeyler ama ele başlarıda almanya unutmayin.

Gesendet von meinem SM-N9005 mit Tapatalk

webci
29 Nisan 2018, 09:46
Konu gene dagilmis...madem oyle ozaman boyle;
Insanlari sögüsleyerek ,kanini emerek ,dini kullanarak,istismar ederek mallarina mulklerine dadanan,malda yalan mulkte yalan gelde biraz sen oyalan diyerek kandiran veya kandirilmis bir toplumu almanlarda kandirmis,yabancilikta gütmüs cok mu?
Onune dunyanin malini gelin getirin deyebilecegi halde herseye sahip olabilecek ama elinin tersiyle itmis bir peygamberin ummeti oldugumuzu unutmus bir toplum olarak bazi seyleri hakediyormuyuz dersiniz?
Mucizelere kerametlere umut baglamis bir toplumun imani cökmustur...
Yazdiklarim benim gorusumu baglar,hicbirsekilde bordda tartismaya yol acmayacak kadar dogrudur..
Hayirli pazarlar...

Birbey 3.0
29 Nisan 2018, 10:05
Arkadaşlar, her görüşe saygılı olalım birimirize.

Lütfen kültürlü tartışmaya devam edelim.

Hepimiz gelip geçiciyiz. Partilerde dahil buna. Bugün böyle düşünürüz 20 yıl sonra farklı. Onun için tartışırken bir birimizi kırmayalım.

kemence
29 Nisan 2018, 10:30
Türk secmenine ve siyasetcisine yasak koyup kapiyi kapatanlar malum terör örgütüne her hafta bir bölgede yada sehir merkezinde Türk ve Türkiye aleyhtari Demo gösterilerine izin veriyorlar.

Bizim verdigimiz vergi paralarimizla finanse ediyorlar bu terör örgütlerin giderlerini

Bu nasil is ?

Aynisini bir baska millete ve din mensuplarina yapabiliyorlar mi ?

Mesela yahudi kökenli vatandaslara yada ruslara

Ezikligi birakalim artik

Biz buranin misafir yada köle iscisi degiliz

vergisini veren kanunlarina uyan secme ve secilme hakki olan vatandasiyiz.

Demokrasi herkese lazim

Encokta Almanya ya

Birbey 3.0
29 Nisan 2018, 10:57
Dediklerin hepsine katılıyorum.

Ancak kuru fasulya ile nohutu ayırmamız lazım.

Konu burda bir siyasi partimizin Almanyada aşırı bir şekilde seçim kampanyası yapması ev sahibi ülkenin bunu istememesi ve cezasını biz gurbetcilerin çekmesi.

Alman siyasetcilerin dediği, burda seçim kampayası yapmayın değil. Bunu basınımız çarpıtıyor. Adamlar diyorki gelin ama medeni bir şekilde yapın. Bizim bir partimiz bunu Türk usulü yapmaya çalışıyor. Davul, zurna, konvoy falan. Oysaki normal bir şekilde gürültü patırtı yapmadan medeni bir şekilde toplansak bir sıkıntı yok.

Bu ülke onların. Ev sahibi onlar. Ya yapmayacağız burda seçim propagandası, yapıyorsakta sessiz bir şekilde. Ha bu hareketleri adalettlidir değildiri tartışmanın bir anlamı yok. Ev sahibi daima haklıdır. Bu günlük misafirliğe gitdikmizdede böyledir. Ev sahibinin kuralı misafir için geçerlidir.

Bu ben vergi veriyorum falan hiç alakası yok. Hiç birimiz burda Almanyaya vergi verelim diye çalışmıyoruz. Kendimiz için çalışıyoruz.

Burdaki terör örgütlerine izin vermeleri tabiki büyük sorun.

Ama birde oturup şunu düşünelim. Biz niye dünyada hiç sevilmiyoruz? Bizi seven dünyada hemen hemen hiç bir devlet yok. Bu niye böyle? İşte siyasetcilet bunu hep bize kullanıyor. Yok kuyruk acısı yok müslümanız ondan falan. Olabilir. Ama tek nedenmi? Acaba bizdede bir sorun varmı? Öz eleştiri yapmamız lazım. Önceden adamlar bizi az seviyorduysa, şimdi hiç sevmiyorlar. Çünkü bir siyasi partimiz kendi oy çıkarlarları için bizim rahatımızı bozdu. Cuma günü bir hacı abimiz benim ofisime geldi. Doktora gitmiş. Adam yıllarca iyi davranmış. Şimdi durup dururken kötü. Niye böyle olduk diyor. Bende net söyledim. Çünkü bizim hak aramayı gürültü patırdı ile yapıyoruz. Doktorda kavga, trafikte kavga, okulda kavga, forumda kavga, adliyede kavga. Kavgada kavga. Ya bir oturup soralım kendimize, biz niye hep hakkımızı böyle arıyoruz? Niye biz kavgasız hakkımızı arayamıyoruz? Tek bir nedeni var. Biz başkaların fikrine saygı duyamıyoruz.

Bakın Almanyadaki şerfsiz PKKlılara. Adamlara niye bizden fazla hak veriyorlar. Çünkü adamlar Almanları kandırmanın yolunu bulmuş. Burda sessizler ve mağduru oynuyorlar. Kendilerince olan haklarını masa başında, siysasi partilerde, sendikalarda arıyorlar. Yıllarca milim milim beyinlerini yıkamışlar. Biz ne yaptık? Gittik işe ver her akşam aptal aptal diziler izliyoruz. Havada güzelse mangalı yaktık göbeğimizi kaşıdık. Şimdi burda örgütlenmeye çalışıyoruz. Onuda yanlış yapıyoruz. Federasyonlar kuruyoruz. Öyle olmaz. İçlerine sızmamız lazım. Sızabilemel içinde okumamız lazım.

webci
29 Nisan 2018, 11:04
Usta yani ajanliga mi basvuralim?;)
Bu saatten sonra bir de ajan mi olalim?
O isler bize agir degil mi??
Yani buda varmis kader de diyorsun;)

Selam
29 Nisan 2018, 11:21
[QUOTE=Birbey 3.0;218847].....Lütfen kültürlü tartışmaya devam edelim......[QUOTE]

Eger bu senin kültürlü tartismansa kültürsüz tartisman nasil olur.

Ortaligi karistiran hep senin yorumlarin. Yok ben seni gizli özel mesajla sikayet etmedin, ama simdi acik ve cümle alem sikayet ediyorum.

@karam

haddime düsmeyerek isine karisiyorum, senden ricam lütfen eski forumdaki gibi Politika, spor ve din icerikli mesajlara müsaade etme. Sonucu hep beraber görüyoruz.
Umarim buna son verirsin. Sagol.

SesSizliK
29 Nisan 2018, 11:21
valla ben olaya farkli bakicam iki defa gittim böyle festi ramazan vss diye bi gurup keseyi doldurmak icin TICARI kafayla para kazanma olayi yani öyle dinmis kültür vsss tarafina cekmeye gerek yok hatta buradada olmasi lazim festi ramazan hakkinda konu cogu kisi gittigine pisman olmus memnuniyetsizliklerini paylasiyordu.

1 liralik seyi size 5 liraya satmaya calisan bi ortam

webci
29 Nisan 2018, 11:24
@birbey sen hic karsit goruslu tv kanallarini dinledin mi??
Yani yandas olma adina degil sadece olup biteni ogren me adina..
Mesela medya haber kanalindan haberin var mi??
Iste o yujarda yazdigin sozum ona kurt halkinin beyni nasil yijaniyor,nasil orgutleniyor ogrenirsin..
Bizlere gore degil bu isler,bizlerin bizlere tahammülü bile yok,adam agzini acti indir balyozu..

moralist
29 Nisan 2018, 11:29
50 kurusluk suyu 2 euroya satiyorlardi iyi oldu

hekimoglu
29 Nisan 2018, 11:34
@webci kardesim ona ajan olmak demeyelimde artik gettolasmayi birakip kahve köselerinde vaktimizi öldürecegimize kabugumuzdan cikip buradaki sosyal hayatta daha etkin olup cevre edinme bu yollada hakkimizda söylenen yalanlari cürütmeye calisip hakliligimizi kanitlamaliyiz.

@birbey arkadasimizin söyledigi gibi olan bitene seyirci kalip göbegimizi kasiyarak gecirdigimiz zaman hep bizim aleyhimize isledi, simdi bagirip cagirarak ona buna laf atarak degil haklilgimizi kanitlamak durumumuzu simdikindende kötüye götürürüz.

En az 2 yildir sistematik bir sekil tüm medya kuruluslari tarafindan Türkiye karsitligi tüm insanlarin beynine islendi biz ne yaptik, simdiye kadar sergiledigimiz durusumuzdan hic taviz vermedik yani göbegimizi kasimaya gelen tehlikeyi görmezden gelmeye devam ettik, ayni hatalar kendi ülkemizdede yapildigindan geldigimiz yer ortada orasi siyasete gireceginden susuyorum.

38ince_su38
29 Nisan 2018, 12:38
bu konuyu kapatan yokmu bu is politikaya döküldü bilerek veya bilmeyerek hersey yaziliyor milliyetcilik sifir bla bla bla yeter.

webci
29 Nisan 2018, 12:52
@webci kardesim ona ajan olmak demeyelimde artik gettolasmayi birakip kahve köselerinde vaktimizi öldürecegimize kabugumuzdan cikip buradaki sosyal hayatta daha etkin olup cevre edinme bu yollada hakkimizda söylenen yalanlari cürütmeye calisip hakliligimizi kanitlamaliyiz.

@birbey arkadasimizin söyledigi gibi olan bitene seyirci kalip göbegimizi kasiyarak gecirdigimiz zaman hep bizim aleyhimize isledi, simdi bagirip cagirarak ona buna laf atarak degil haklilgimizi kanitlamak durumumuzu simdikindende kötüye götürürüz.

En az 2 yildir sistematik bir sekil tüm medya kuruluslari tarafindan Türkiye karsitligi tüm insanlarin beynine islendi biz ne yaptik, simdiye kadar sergiledigimiz durusumuzdan hic taviz vermedik yani göbegimizi kasimaya gelen tehlikeyi görmezden gelmeye devam ettik, ayni hatalar kendi ülkemizdede yapildigindan geldigimiz yer ortada orasi siyasete gireceginden susuyorum.

Eyvallah..
https://youtu.be/Ong21E3Wc8Y

OrLoW
29 Nisan 2018, 13:22
bu konuyu kapatan yokmu bu is politikaya döküldü bilerek veya bilmeyerek hersey yaziliyor milliyetcilik sifir bla bla bla yeter.

Arkadaşım festi ramazanın iptal edildiğine üzüldüysen,

buradaki diğer arkadaşlarda neden kaldırıldığı ve nedenleri üzerine konuşuyorlar anlatabildimmi !

Ben bu konuda ne politikacıya nede yapanına denk gelmedim, herkez kendince gerçek ne ise onu dile getiriyor..

Gidenlerde gayet açık ve net ne gördüklerini nelerle karşılaştıklarını anlatıyorlar..

Bir konu kapattırma merakı aldı başını gidiyor ! ! !

Hakki27
29 Nisan 2018, 13:31
Arkadaslar siyaset yada degil sonucda iptal olan bisey var bunu geri getiremeyiz

hasan.e.
29 Nisan 2018, 14:05
Başta bizzat kendilerinin terör örgütü olarak ilan ettikleri pkk olmak üzere ne kadar Türkiye karşıtı yapılanma varsa hepsine her türlü kolaylığı sağlayan buna karşın Türk sivil toplum örgütlerine ve siyasilerine çifte standart uygulayan Alman makamlarını kınıyorum.

Terör yandaşları toplanma, gösteri, finans temin etme konusunda hiç bir zorlukla karşılaşmaz iken tamamen barışçıl amaçlı organizasyonların iptal edilmesi müslümanları terörist ilan eden zihniyetin eseridir.

Avrupa'da ve Almanya'da sayıları nüfusun yüzde üçünü beşini geçmeyen Müslümanlar/Türkler toplumun zenginliği olarak görülmelidir, islamofobi ve Türkiye düşmanlığı yasaklanmalıdır ve yahudiler gibi özel koruma altına alınmalıdır.

Fakat bundan daha önce kendi içerimizde birlik olmalıyız, haklarımızı aramalıyız, savunmalıyız. Hans'ın bakış açısıyla ve önyargılarla olaylara yaklaşmak yanlış sonuçlara yol açar.

katze_11
29 Nisan 2018, 14:23
Tamamen hasan.e. isimli üye arkadasa katiliyorum

moralist
29 Nisan 2018, 14:54
Yalniz bilemediginiz bazi konular var isin icinde anlatmak dogru olmaz simdi sunu diyim bu organizasyon bir iki kisinin yapabilecegi bir is degil arkanin güclü olmasi lazim yani arka planda bazi isler dönüyordu

mxm
29 Nisan 2018, 15:08
hasan.e kendince hakli ama bir Alman kanalinda Camilerde siyasi propagandasi yapiliyor seklinde bir belgesele rastladim gecenlerde hem de onlarca video vardi. Ufacik cocuklarin eline oyuncak silah vermisler hesapta Canakkkale´yi oynuyorlar, ölenler, sehitler, siyasi mesajlar?

Camiler inancin uygulandigi bir yerden baska hic bir sey icin kullanilmamalidir, adamlar müslümanlara degil (binlerce cami yapimina izin verildi) müslümanlik adina baska isler cevirenleri istemiyorlar. Kendi halinde inanan bir insana hic kimse tek laf etmez, bu kadar basit. Yahudiler neden sevilmiyorlar? Inanc adi altinda toplanmis ekonomik bir güc halinde hareket ettiklerinden sevilmiyorlar yoksa Almanya gibi bir ülkede inancin hic bir önemi yok. Fanatik hristiyan orani %25 i gecmez. Din üzerine tartisan Almanlarin yorumlarindan da bunu gayet acik anlayabilirsiniz ama okumazsiniz o ayri. Bu da demek oluyor ki, icinde yasadigimiz toplumu zerre kadar tanimiyoruz.

Terör örgütü elemanlarinin burada barindigi ise dogru ama sadece PKK falan degil, her türlü terör örgütü mensubu Almanya´da, Avrupa´da elini kolunu sallayarak rahat hareket edebiliyor. Umarim siyasi sivrilesen herkesi sinirdisi etmeye baslarlar. Burada arada bir cok sucsuzun da yanacagi kesindir. Ayrica geri gönderilen ülkelerde genelde hukuk ayaklar altinda oldugundan bu da zor bir karar.

Birbey 3.0
29 Nisan 2018, 18:35

Arkadaşım sorunlar konuşarak çözeriz. Susarak veya bir birimizi susturarak değil.

Mesela ben şimdi change.org'da bir kampanya başlatsam kaç bin imza toplarız? En fazla 1000 tane. Geriye kalan 2.5 Milyon insanımız ne yapıyor? Sorunda bu işte. Hiçbirsey. Bu forumda 21000 bin üye var. Her evde 4 kişi olsa 84000 kişiyiz. 21000 üyemizden belki sadece 100 tanesi bu forumda birşeyler paylaşıyor. Gerisi ne yapıyor? Gir müzik indir, film indir git. Bu geriye kalan 20900 kişinin içinden her türlü meslek sahibi insanlar var. Elektricisinden tut, aklınıza ne gelirse. Ama dikkat edin, bu forumda bir kişi birşey sorsa, hep aynı kişiler cevap veriyor. Geri kalam 20900 kişi sadece egoist bir şekilde bana ne deyip geçiyor.

Geçen gün bu forumda bir haber paylaştım. İlik aranıyordu. Orada çağrı yaptım, gidin kayıt olun diye. Bir Allah'ın kulu gidip kayıt oldumu? Olmadı. Olsa derdi ben kayıt oldum diye. Çünkü niye? Banane. Ama kendi yavrumuza birşey oldumu herkesden yardım bekliyoruz. Ama sen niye ozaman etmiyorsun?

Ben kayıt oldum. Bir sefer çağırdılar. Tutmadı. Ne kadar bir güzel duyguydu ama. Acaba ben belki bir hayat kurtarabilirmiyim diye. Ama ben buradada desem beleş IPTV var, yada son çıkan sinema filmini yüklesem binlerce koşup olan gelirdi. Yüzlerce teşekkür alırdım. O konuda yanılmıyorsam bir teşekkür bile yoktu. Teşekkür derdinde değilim. Her yerimi teşekkür olsa bana ne.

Yani birbirimize yardim etmiyorsuz. Daha doğru etmek istemiyoruz.

Ben burada bir konu açtım. Nerdeyse asıldım kesildim. Şikayet üstüne şikayet. Bir arkadaşımızda beni vatan haini ilan etti. Sorun değil, etsin, canı sağolsun. Hakkımı yinede helal ediyorum o kardeşimize.

Gelin birlik olalım. Hangi görüşten olursak olalım. Hepimizin sadece bir tane vatanı var. Bir birimizi susturarak şikayet ederek bir şey kazanamayız. Tam tersi onlar kazanır.

Ama ümidim hiç yok. Çünkü bu 20900 kişi bunu okumuyor bile.

Ne zaman bir birimiz ile kavga etmeyi bırakıp, bir birimizi susturmak yerine dinleyip tartışıp bir orta noktayı bulmayı başarabilirsek ozamam ülkemize huzurda gelir ve fest ramazan gibi etkinlikleri kimse kolay kolay iptal etmeye çalışmaz.

Ama başta bizim siyasetcilerimiz buna izin vermiyor. Birbey seninle aynı cizgide değilse, sana o veya bu parti fark etmez, sana Birbeyımi düşmam olarak görmeni gerektiğini söylüyor. Ama bunu daha anlayacak kadar geliştiremedik kendimizi ve geliştirmemizide istemiyorlar. Çünkü oy kaybedebilr partilerimiz.

Bir Alman gazetesini Facebook sayfasında PKKlı bir köpek yorumlarda Türkiye'ye kötülüyordu. Tek başıma mücadele ettim. Bir Allahın kulu, bir Türk arkadaşımız çıkıpta yardım etmedi. Ama yeri geldimi elimize bayrağı alırız, alnımıza hilali bantlar takarız ve röpörtajda "Ben Türkiyem için ölürüz" deriz.

Bu konuya son yorumumdu. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum.

moralist
29 Nisan 2018, 18:58
Acik konusayim son iki yildir bu Festi Ramazan özür dilerim adeta bir randevu evine dönüsmüstü bizzat nargile cadirinda uygunsuz gencler gördük rezalet idi orasi cok hayirli oldu cok

knylm
30 Nisan 2018, 03:26
Evi festival alanina yakin kimse bu festivalleri istemez.Ister Türk olsun ister Alman.Her aksam trafik kaosu yasaniyor.Festivallerde sadece ticarete döndü.Alman izin vermezse yadirgamamak lazim.

dreamceng
30 Nisan 2018, 20:35
Iyi haber,tam pislikdi.kavga dövüs her sey

Daywalker15
30 Nisan 2018, 20:50
Iptal olmasi iyi olmus,
zaten Festi Ramazan anlamini yitirmisti. Ilk yillar cok sahaneydi ama son senelerde Ev satanlardan hali yikamacilardan ivir zivircilardan gecilmiyordu.

ich
01 Mayıs 2018, 10:48
Arkadaslar benim fikrim kesinlikle RAMAZAN adi altindaki programlara destek verilmemesi bulundugum bölgedeki birkac "FESTI RAMAZAN" programlarina gittim Ramazan haric her türlü pislik var. Bir Caminin Araba parkinda yapilan bu programa günlük yaklasik 1500 kisi geliyordu Camiinin imami disarida 1500 kisi oldugu halde TERAVIH namazini 3-4 kisi ile kiliyordu zavalli hoca dayanamadi 5gün Türkiyeye dönüs yapti.

FESTI RAMAZAN programlarinin DIN ile RAMAZAN ile ORUC ile hicbir bagi yoktur tamamen DUYGUSAL yani PARA kazanmak amacli olan ve müslümanlari kandiran soyan programlar olmaya basladi.

Programi yapanlarin standtlari acanlarin bile bir cogunun RAMAZAN ve ORUC ile alakalari yok bu demek degilki hepsi tutmuyor ORUC tutan da var.

Oruc tutanada tutmayanada saygim var ama ORUC ve RAMAZAN adini kullanarak PARA kazaniyorsa kimse kusura bakmasin hicbir saygim yok...

mustafa200222
01 Mayıs 2018, 11:03
Arkadaslar benim fikrim kesinlikle RAMAZAN adi altindaki programlara destek verilmemesi bulundugum bölgedeki birkac "FESTI RAMAZAN" programlarina gittim Ramazan haric her türlü pislik var. Bir Caminin Araba parkinda yapilan bu programa günlük yaklasik 1500 kisi geliyordu Camiinin imami disarida 1500 kisi oldugu halde TERAVIH namazini 3-4 kisi ile kiliyordu zavalli hoca dayanamadi 5gün Türkiyeye dönüs yapti.

FESTI RAMAZAN programlarinin DIN ile RAMAZAN ile ORUC ile hicbir bagi yoktur tamamen DUYGUSAL yani PARA kazanmak amacli olan ve müslümanlari kandiran soyan programlar olmaya basladi.

Programi yapanlarin standtlari acanlarin bile bir cogunun RAMAZAN ve ORUC ile alakalari yok bu demek degilki hepsi tutmuyor ORUC tutan da var.

Oruc tutanada tutmayanada saygim var ama ORUC ve RAMAZAN adini kullanarak PARA kazaniyorsa kimse kusura bakmasin hicbir saygim yok...Doğru diyorsun kardesim. Ama bu her yerde aynı bizde Ramazan ayında iftar veriliyor camimiz de. Yemek için 200 kişinin üzerinde insan geliyor yemekten sonra camide namaz kiliniyor 20 kişi yok imama uyan .... Bu tidip avrupada hep kendi adamı olan kişileri bilgisiz memur kafalı insanları getirdiler bizim başımıza imam diye kendilerine faydaları yok bizlere be faydası olacak bu diyanet in camilerine yardım dahi vermeyin.gidin fakir insanlara yardım edin. Bizim camiye kaç tane hoca geldi. Gelenlerden 2.3 tanesi Allah rızası için çalışıyordu. Diğerleri Nin umurunda degil.camiye cemaat gelmiş gelmemiş. Bizim başımızda bitane berlin ditip atesesi var hep kendi tanıdıkları gönderiyor bizim camiye. Bu memur kafalı imamlari hepsini görevden alınması gerekiyor acilen.

Gesendet von meinem SM-N9005 mit Tapatalk

Birbey 3.0
01 Mayıs 2018, 11:10
Acik konusayim son iki yildir bu Festi Ramazan özür dilerim adeta bir randevu evine dönüsmüstü bizzat nargile cadirinda uygunsuz gencler gördük rezalet idi orasi cok hayirli oldu cok

Zaten sözde dini bir festivalde günah veya haram olan şeylere izin verilmesi niyetin ticaret olduğunun göstergesi. Ne işi var orda nargelenin.

mxm
01 Mayıs 2018, 11:31
Insanlari yolmanin yöntemleri hic degismedi ki.
Siyaset
Inanc
Futbol
Futbolu örnek alalim. Seyirci birbirine küfür eder, birbiriyle kavga eder ama arada ceplerini kimler doldurur? 3 örnekte de sonuc degismez.

Birbey 3.0
01 Mayıs 2018, 11:44
Para tabiki kazansın. Hiç birimiz bedava çalışmıyoruz. Ama dini değerler rencide etmeyecek şikilde. İnsan gibi herkes standını açsın. Ama nargile ne oluyor? Zaten sigara nargile gibi şeyler günah. Millet mekruh biliyor ama değil. Önceden içinde ne olduğu bilnmediği için öyle deniyordu. Şimdi içinde dinimizce günah olan çok katkı maddesi var. Miğdem varmıyor buraya bunları yazmaya. Bağzı görüyorum camide, adam bilmeyerekde olsa abdestsiz namaz kılıyor. Ağzında sigara koştura kostura cuma namazına geliyor. Ama abdesti kalmadıki. Sigarada Alkolde ve domuzda neler neler. Yüzlerce madde var. Kılmasa daha iyi. Hiç yoktan vakit kaybetmezdi.

Her neyse, Festi Ramazam herkesin yemek yediği, sonra bir güzel dinin programın sunulduğu bir etkinlik olması lazım. Nasıl TRT'de var. İftardan önce ve sonra dini sohbetler olur veya ilahi veya Türk Sanat Müziği çalar.

Ben gitmedim hiç Festi Ramazana, ama anladığım kadarıyla bunun yüce dinimiz ile bir alakası kalmamış.

hekimoglu
01 Mayıs 2018, 12:10
Beyler siz bu tür organizasyonlardan ne tür beklenti icindeydiniz, bu devirde kim kimin sirtini bedava kasiyorki hersey menfaat hersey para degilmi. Bu türden elestiri getiren arkadaslar direk sözüm size degil genelleme yapiyorum 10 kisinin bulundugu bir ortama yardima ihtiyaci olan biri gelip benim icin 3 kattan camasir makinesini indirmeye yardim edermisiniz dese kimler binbir bahane uydurur kacimiz gidip yardim edelim deriz.

Evet mesele inanc konusuysa bunun ticareti yapilmaz diyoruzda her ramazanda bütün tv kanallarinda boy gösteren bilmem neremize su kacti orucumuz bozulurmu diye sorular yönelttigimiz kisiler oraya kac paraya cikiyorlar hic sorguladinizmi. Biz dinlarlikla dincilik arasindaki farki kavrayamazsak din ticarete dönüstügünde dindarliktan dincilige gectigini anlayamazsak daha cook tartisiriz bunlari.

Sözlerimi hep söyledigim bir Hadis-i Serif ile noktaliyorum,

"Kişinin namazı, ibadeti sakın sizi aldatmasın,
Siz, Onun dirhem ve dinarla olan münasebetine bakın..
(Hz. Muhammed S.A.V)

resadiyeli
01 Mayıs 2018, 12:40
Bak sevgili kardesim,sen benim yazdiklarimi okumadin sanirim,biz Kermes yapiyoruz ve de fiyatlar cevredekilere bakarak cok cok ucuz,ben baska camilerin kermesine katiliyorum ve bizim fiyatlarimiz onlara göre cok cok yerinde.Bütün yerleri bir tutmamak gerek.Kermesler para kazanmak icin yapilmamali.

mxm
01 Mayıs 2018, 13:12
Para tabiki kazansın. Hiç birimiz bedava çalışmıyoruz.

Burada söz konusu ettigim miktar bir insanin gecimini saglayabildigi oranlar degil, ben milyonlar kazananlardan bahsediyorum. Bir futbolcunun senede 10 milyon kazanmasi benim acimdan normal olmadigi icin, maclar sifreliye döndükten sonra bu maclari izleyebilmek icin tek bir kurus dahi ödemedim, ölene kadar da ödemem.

Biz halkiz ve güc bizde, bunu herkes kendine göre yorumlasin ve ona göre kararini versin, unutmamak lazim ki herkes hak ettigi sekilde yönetilir.

moralist
01 Mayıs 2018, 15:53
Sizler bu paralarin nereleri gittigini billyormusunuz?

TipiTip
01 Mayıs 2018, 16:08
Sizler bu paralarin nereleri gittigini billyormusunuz?

ilk basinda PKK ya gidiyordu sonrasini bilmiyorum

SesSizliK
01 Mayıs 2018, 23:32
yavvv son zamanlarda dikkat ediyorumda cok basit konular sayfalarca karsit görüs nerdeyse politik tartismaya varacak sekilde uzadikca uzuyor forumda. nasil yorum yapacagimizida sasirdik kaldik

forumda siyaseti ve dini serbest birakin o zaman ben dahil herkes istedigi sekilde yorum yapsin

karam82
01 Mayıs 2018, 23:50
Selam Arkadaslar

Festi Ramazan Yasaklaniyor diye bir cok farkli düsünceler geldi görmüs oldugunuz gibi.
Kimisi yasaklandigini dogru buldu, kimiside yasaklanilmasini yanlis buldu.
Kendim suan a kadar hic gitmedigimden bilgimin olmadigini dile getirdim.

5 Alti gün islenmesine izin verdik ama olay farkli boyutlara gittiginden kapatilmasi en sagliklisi.

Yasaklanmasini Dogru bulanlarin yapacagi bir durum söz konusu degil.

Yasaklanmaya karsi olmak isteyenlerse burdan bir imza kampanyasi baslatabilir

https://www.change.org/

bunun icin konu acmak isteyen imza toplamak icin müsadesi vardir imzaya katilmak isteyen katilir katilmak istemeyende es gecer.

Konu daha da farkli boyutlara gitmeden sonlandiralim.

Saygilar

karam82