PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Heizkostenabrechnung Heizöl

Daywalker15
25 Nisan 2018, 07:48
Selam arkadaslar,

Mehrfamilienhaus u olan ve Heizkostenabrechnung yapanlar varmi aramizda ?

benim 3 Dairelik evim var ve Kalorifer Yag (Heizöl) ile isitiliyor.

Abrechnung yapmakta yardim edebilecek bir arkadas ariyorum (Örnek sunabilecek ve hesabin nasil yapildigi seklinde)

murat39
25 Nisan 2018, 08:03
Heiöl abrechnung sen yapamazsin.
Kanun boyutunda problemde haksiz cikarsin.kendin birseyler hesap edeyim dersen.
Bunu Techem Brunada gibi firmalar var onlara vereceksin.Kalorifer sicak su soguk su saatlar takilacak.Sorumluluk Firmada olur.
Kiraya verirken Mietvertrag basta birtakim anlasmaya varabilirsin.ama tavsiye etmem.

Adam az yaktim cok yaktim bu kadar hesap olur mu der.sen nasil ispat edeceksin.Senin koyacagin saatlar gecersiz olur.

Zaten kira gelirinden Finanzamt a vergi vereceksin.Firmaya ver rechnung u absetzen yap.Zaten masraflar i Pesin ödeme.vertraglar 10 senelik olur.
Geri kalan abrechnunglari sen yapabilirsin.Programlar var.

Daywalker15
25 Nisan 2018, 08:36
Keller da her dairenin ayri saati var, evi aldigimda takili idi ve saatleri kiracilarla beraber okuyup not aldik

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 11:12
Daywalker, o kadar ev sahibi var, sanki onların hiç aklına gelmiyormu sanıyorsun okuyup kağıda yazmayı?

Af buyur, ama hergün birisi kalkıyor yatağından ve sanıyorki, kendi aklına gelen fikir başkasının aklına daha gelmedi.

Nebekosten için özel yasalar var. Ona göre yapmadınmı ve kiracı mahkemeye giderse düzgün Abrechnung yapmadığın sürece kiracı Nebenkosten ödemeye mebbur değil. Ayrıcada aldığın paraları geri ödeme zorunluluğu doğabiliyor.

Şimdi birşey olmaz diyorsun. Yarın kiracı mahkemeye verdimi, ondan sonra millet ağlıyor.

hOrOz
25 Nisan 2018, 14:42
Keller da her dairenin ayri saati var, evi aldigimda takili idi ve saatleri kiracilarla beraber okuyup not aldik

şimdi ne kadar öl kullanıldı toplam heizöl hesabı toplanır

Saatlerdeki sayılar toplanır .. Toplam HeizölKosten Toplam kullanma sayışına bölünür böylece €/Sayaç birimi elde edilir

Sayaç birim saatlerdeki meblage çarpılır ve herkese eşit şekilde parasını öder

Hesaplamada önemli olan mevsim sonunda ne kadar Heizöl tankta kaldı onu toplamdan çıkarman gerek

gerçek kullanımı belirtmen gerek aldığın miktarı değil

https://www1.wi.to/2018/04/25/9b5543395760afe26aa661a3a4c25f61.jpg

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 14:57
Çoğu şirket öyle hesaplamıyor ama. Çünkü sen yak yakma o yağ alındı ve oraya konuldu. Coğu şirket 50/50 yada 30/70 hesaplıyor. Yani 30% yag maşrafını bölüştürüyor, 70% sayaca göre.

Senin formül bunları değerlendirmiyor.

hOrOz
25 Nisan 2018, 15:04
Çoğu şirket öyle hesaplamıyor ama. Çünkü sen yak yakma o yağ alındı ve oraya konuldu. Coğu şirket 50/50 yada 30/70 hesaplıyor. Yani 30% yag maşrafını bölüştürüyor, 70% sayaca göre.

Senin formül bunları değerlendirmiyor.

benim anlamadığım sayaçları takan firma neden yapmıyor ?? yoksa Baumarkt tan alınıp kendilerimi taktı ?

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 15:14
Meçbur değilsinki yaptırmaya. Sadece yaparsan dört dörtlük yapmays mecbursun. Oda imkansız. Kiracının biri itiraz ederse tüm geçmişteki Nebenkostenleri geri isteme hakkı doğabilir. Çünkü hakim diyecek, düzgün hesabın yok.

murat39
25 Nisan 2018, 19:06
25 senedir ben bu isin icindeyim.
2018 de kanun cikti sicak su ve kaloriferi ayiracaksin diye masrafi bunu sen nasil yapacaksin.
Veya kiracinin biri ben fazla yakmadim dese ve Mieterverein a kossa sen nasil kurallara göre ispat edeceksin.

Senin kendi okumak hukuk acisindan gecersiz.Kaybedersin.
Hisbir zaman sunu unutmayin isini saglama al.

Insanlar göründügü gibi degil.
sana bir misal kiracim Mietverein a kostu dairede isi kaybi var diye.Mietminderung a gidecegiz diye.
Mietverein bana yaziyor ya hatayi kabul edersin.Mietminderung u kabul edersin ya karsi dava acarsin.

Ben dairede böyle bir durumun sözkonusu olmadigini nasil ispat edecegim.
Hemen Firmanin gönderdigi yakit cetvelini aldim.Ev sahibine detayli gelir.
Son 3 seneyi inceledim en fazla yakiti senede 12 € yanlis duymadiniz.

Arkadas ben tecrübelerimle konusuyorum.Isini saglam tut.Sen Almanyadasin Hersey sistemine kagirt kürek yapamazsan sikinti cekersin.Psikolejik olarak seni ne hale getirirler.

Birde Kiracilara eve girince nasil bir Mietvertrag yaptin.Kaloriferi ben belirlerim siz ödersiniz diye madde yazdin mi.Bastan böyle yazip kiracilar onayladi mi...????
Böyle detayli yazdiysan acik kapi birakmadan istedigin gibi yaparsin.

Birde standart Mietvertrag kullandiysan bastan kaybettin.

Kalorifer Firma isi.Zaten Masraf da kiraciya ekleniyor.Hesap edilirken.Kiralarsan.

Geri kalan Nebenkosten ler güzel Programlar var.Yansiyan Masraflar belli paylasilacagi boyut belli.
Kanun der ki Mietvertrag da özel bir anlasma yoksa masraf kanun boyutunda metrekareye bölünür der.

Problem oldugu zaman kiraciyla sikinti yasasan o zaman anlarsin.
Hakli olsan da haksiz cikarsin.
Birbey beyde anlatmis biraz sana ödenen Nebenkosten leri geri isterler.

Su analij kanun boyutunda mecburi o nu da zaten yaptirman gerek.(Legionellen)

Firmaya ver isini saglam yap.

elektroniker
25 Nisan 2018, 19:57
şimdi ne kadar öl kullanıldı toplam heizöl hesabı toplanır

Saatlerdeki sayılar toplanır .. Toplam HeizölKosten Toplam kullanma sayışına bölünür böylece €/Sayaç birimi elde edilir

Sayaç birim saatlerdeki meblage çarpılır ve herkese eşit şekilde parasını öder

Hesaplamada önemli olan mevsim sonunda ne kadar Heizöl tankta kaldı onu toplamdan çıkarman gerek

gerçek kullanımı belirtmen gerek aldığın miktarı değil

https://www1.wi.to/2018/04/25/9b5543395760afe26aa661a3a4c25f61.jpg

usta öyle olmuyor -- kalorifer ile sicak su heizöl hesap kullanimi ayriliyor ve sonra sonra 70% ve 30% hesaplaniyor -- evet karisik

elektroniker
25 Nisan 2018, 20:07
ben kendim yapiyorum -- ben kendim ve bir kiracim var -- oda kebul etti - etmese olmaz zaten
sana yardimci olmaya hazirim - elimden geldigi kadar yardim ederim

murat39 arkadasa -- o mietminderung icin mietvereina kosan kiraciyi umarim cikarmisindir yada ugrasiyorsundur :)

selamlar

elektroniker
25 Nisan 2018, 20:11
Meçbur değilsinki yaptırmaya. Sadece yaparsan dört dörtlük yapmays mecbursun. Oda imkansız. Kiracının biri itiraz ederse tüm geçmişteki Nebenkostenleri geri isteme hakkı doğabilir. Çünkü hakim diyecek, düzgün hesabın yok.

kiraci bir firmanin hesaplamasina da karsi cikabilir -- ne olur - tek sen ugrasmazsin

zaten kendinde yapsan firmalarin yaptigi gibi yapicaksin zaten - almanlarin dedigi gibi "auge mal P" degil -- o zaman problemler olur

murat39
25 Nisan 2018, 20:11
Kiraciyi cikartamiyorsun.
Kirayi ödedigi icin.
Avukatlar kendi aralarinda yazisiyor.

Benim evde böyle bir durumun olmadigini ispat etmem gerek.
Energire pass.....
Komple evi Kernsanieren yapmistim.Rechnunglar.Isola dis cephenin Pencerelerin iyi pencere oldugu gibi rechnunglarla.
++++ Kiracinin kendisinin Kaloriferleri acmadigi Abrechnunglardan.
Kiracim Alman.

Kiraci yi sadece Eigenbedarf seklinde cikarabilirsin baska zor.

elektroniker
25 Nisan 2018, 20:19
Kiraciyi cikartamiyorsun.
Kirayi ödedigi icin.
Avukatlar kendi aralarinda yazisiyor.

Kiraci yi sadece Eigenbedarf seklinde cikarabilirsin baska zor.

sen o zaman mietvertragini saglam yapmamisin -- ben hep iki tarafda özel anlasma diye - 3 ay kündigungsfrist le cikis verebilir diye mietvertraga yazarim -- kabul etmezlerse imzalamsinlar/tutmasinlar
hemde ayriyet konusarakda bunu dile getiryorum imzalamadan

eklemek istedigim:
bunu ben avukata danistim -- evet yapabilirisn dedi

arkadas sen o kiraciyi cikarmaya bak -- senin cookkk basini agriticak gibi gelecek seneler

murat39
25 Nisan 2018, 20:26
Mietvertrag lari Haus und Grundbesitzerverein dan alirim. (Orada her iki taraf icin de cikis süreleri belirtilmistir.)

Öyle cikis basit degil.Cikmiyorum derse.Ucuz ev yok diye.Hem senle ugrasir hem cikmaz.

Biri hem cikmadi hem de 1 sene kira vermedi.Avukat masrafi mahkeme zarari bana 25.000€ mal oldu.

Mietvertraga bazen istedigin gibi yazarsin.Kanun bazinda gercek farkli oluyor.

Suyunu kesemezsin kaloriferini kesemezsin.
Cikmiyorum der.Avukat mahkeme.
Termin ler 6 ay 2 temin 1 sene.
sen hakli cikarsin sonunda.Räumungsklage En son Gerichtvollzieher gelir gerekirse Polis gelir Anahtarci gelir.
Ama sen hepsinin parasini ödersin.önden.
Arti adamin esyasini depaya kaldirip depo parasini da ödersin.

sana mahkeme belge verir 30 sene kiracindan masrafi talep edebilirsin.
Birsey bulursan.Kendi gecimini karsilayacak parayi birakacaksin.geriye birsey kalirsa 10 € 20 € alirsin.

Herdefasinda avukata gideceksin......Her ay...

25 senede 3 olayla karsilastim.

Bunu cikartacagim su an biraz bekliyorum.Eigenbedarf bildirip 1 sene birakacagim.

elektroniker
25 Nisan 2018, 22:06
Mietvertrag lari Haus und Grundbesitzerverein dan alirim. (Orada her iki taraf icin de cikis süreleri belirtilmistir.)

Öyle cikis basit degil.Cikmiyorum derse.Ucuz ev yok diye.Hem senle ugrasir hem cikmaz.

Biri hem cikmadi hem de 1 sene kira vermedi.Avukat masrafi mahkeme zarari bana 25.000€ mal oldu.

Mietvertraga bazen istedigin gibi yazarsin.Kanun bazinda gercek farkli oluyor.

Suyunu kesemezsin kaloriferini kesemezsin.
Cikmiyorum der.Avukat mahkeme.
Termin ler 6 ay 2 temin 1 sene.
sen hakli cikarsin sonunda.Räumungsklage En son Gerichtvollzieher gelir gerekirse Polis gelir Anahtarci gelir.
Ama sen hepsinin parasini ödersin.önden.
Arti adamin esyasini depaya kaldirip depo parasini da ödersin.

sana mahkeme belge verir 30 sene kiracindan masrafi talep edebilirsin.
Birsey bulursan.Kendi gecimini karsilayacak parayi birakacaksin.geriye birsey kalirsa 10 € 20 € alirsin.

Herdefasinda avukata gideceksin......Her ay...

25 senede 3 olayla karsilastim.

Bunu cikartacagim su an biraz bekliyorum.Eigenbedarf bildirip 1 sene birakacagim.

arkadas sana neden 25000 € ya mal oldu -- alman kanunu diyorsun - rechtsschutzun vardir umarim -- ben 25000 € havaya ödedikden sonra neden kiraya vereyim ??
hem o masraflarida steuerden absetzen yapabilirisin
her neyse -- acilan konu bu degil -- herkez nasil dogru oldugunu bildigi gibi yapsin

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 22:14
Her zaman derim, en güzeli gazli katkaloriferi. Abrechnung kiracinin sectigi sirket yapiyor. Ödemezse onun sorunu.

Daywalker15
26 Nisan 2018, 22:40
Hepinizede tesekkür ederim