PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haber: Gurbetçilere sosyal yardım incelemesi

Birbey 3.0
24 Nisan 2018, 00:07
Almanya’da Sosyal Yardım Dairesi, vatandaşlardan Türkiye’den emekli maaşı almadıklarına dair belge getirmelerini istemeye başladı. Konsolosluk belge vermiyor ancak Otomatik Bilgi Transferi Anlaşması’yla eylülde bilgi paylaşımı başlayacak.

OKTAN ERDİKMEN - Almanya’da Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Sosyal Yardım Dairesi, yardımların devam edebilmesi için Türkiye’den emekli maaşı alınmadığına ilişkin belge istemeye başladı.

Bugüne kadar bu tarz mektuplar gönderilmiyordu. Kurum, yardım alan Türk vatandaşlarından konsolosluktan yazı getirmelerini istiyor. Konsolosluk ise zaten görev tanımında olmayan böyle bir belgeyi vermeye yanaşmıyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz avukatlar da, Sosyal Yardım Dairesi’nin mahkemeye başvurması durumunda emekli maaşına ilişkin bilgileri Türkiye’den edinebileceğini belirterek, uzlaşma yoluna gidilmesini tavsiye ediyorlar.

Bu hafta yine bir okurumuzun gönderdiği bir başka belgeye göre de, Ziraat Bankası, internet üzerinden işlem yapan müşterilerine ‘Bilgilerin yetkili kurumlarla paylaşılabileceği’ uyarısında bulunmaya başladı.

Banka bilgilerin, Mali Suçları Araştırma Kurulu, Maliye Bakanlığı, Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası gibi kurumlarla paylaşılabileceğini hatırlatıyor. Bir banka, elbette bulunduğu ülkedeki resmi kurumlarla bilgi paylaşımı yapmak zorundadır. Ancak bu uyarının neden birdenbire şimdi yapılmaya başladığı sorusu da kafaları karıştırıyor.

İlk bilgi paylaşımı eylülde

Türkiye’nin de imzaladığı ve AKP hükümetinin bakanlar kurulu kararıyla yürürlüğe giren Otomatik Bilgi Transferi Anlaşması çerçevesinde, ilk bilgi paylaşımı 2018 yılının eylül ayı içerisinde yapılacak. Banka hesaplarına ilişkin bilgiler paylaşıldığında, Türkiye’de banka hesabı ve kira geliri olan kişiler, eğer sosyal yardım alıyorlarsa, bunu 10 yıl geriye dönük olarak ödemek zorunda kalabilecekler. Geçtiğimiz haftalarda yurt dışında hesabı bulunan bir aile, Almanya’da tam 175 bin avro para cezasına çarptırıldı.

Söz konusu anlaşma sadece sosyal yardımla ilgili de değil. Hayatında hiç sosyal yardım almayan ancak Türkiye’de banka hesabı ve kira geliri bulunanlar da, iki ülke arasındaki vergi oranlarının farklı olmasından dolayı, aradaki farkı Almanya’da ödemek ve vergi cezalarına maruz kalmak gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirler.

Hükümet gurbetçileri düşünmüyor

Bugüne kadar gurbetçileri bir iç politika enstrümanı olarak gören hükümet, Avrupa’da yaşayan milyonlarca insanı zor durumda bırakacağını bile bile, bu anlaşmaları imzaladı.

Avrupa ülkelerine yönelik düşmanlık politikası, Türkiye’deki seçimlerde faydalı oldu ancak yurt dışındaki Türkleri hedef tahtasına oturttu. Bugüne kadar hiç tartışılmayan gizli çifte vatandaşlık, sosyal yardımlar ve emekli maaşları gibi konular birer birer masaya konuluyor.

Maliye Bakanı, seçimlerde olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşması’nın 2019 sonuna ertelenmesini sağlamaya çalışıyordu. Seçimlerin 24 Haziran’a alınması, bu sorunu da ortadan kaldırdı. İki ülke arasındaki kurumlar, eylül ayından itibaren otomatik olarak bilgileri paylaşmaya başlayacaklar.

Erdoğan, gözaltına alınınca ‘Ölümüne Reis’ diye bağıran vatandaşı görüyor, onu arıyor, maddi manevi destek veriyor.

Ancak bu anlaşmaların zarar verdiği milyonlarca vatandaşı görmüyor.

Zaten görmüş olsaydı, AKP emeklilere çalışma izni ve THY biletlerinde indirim gibi konularda vermiş olduğu sözleri tutardı.

Oktan Erdikmen'in diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

Türkiye'deki banka hesaplarının incelenmesi ve seçimler üzerine Av. Memet Kılıç'ın konuk olduğu canlı yayını buradan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=WFJKLa5Rzeg&feature=youtu.be

Kaynak: arti49.com

melih1998
24 Nisan 2018, 21:33
Bu Sivrilmek isteyen insanlar haber diye sacmaladiklarinin farkinda degiller.Yeter artik ugrasmayin ya...

elnino
24 Nisan 2018, 21:42
Soruyorum
1- Kim kiminle uğraşıyor
2- saçma haber diye nitelendirdiğin bu haber yüzbinlerce gurbetçi vatandaşımızı ilgilendirmicekte kimi ilgilendirecek
3- Bu olay gerçekleşirse bu durumdan kimler mağdur olacak.

Hoş hem sosyal yardım alıp hemde Türkiyeden emekli maaşı alıp bunu bildirmemekte madalyonun diğer tarafı.
Ben sadece bu yukarıda yazılan haberin saçma diye nietelendirilmesini manidar buldum.

Saygılarımla

Birbey 3.0
24 Nisan 2018, 21:47
Bu Sivrilmek isteyen insanlar haber diye sacmaladiklarinin farkinda degiller.Yeter artik ugrasmayin ya...

Ne var simdi bu haberde? Hükümeti elistirdigi icin tahammüllün yokmu? Senin fikirlerine uymasada, baska fikirlere niye sacmalik diyorsun? Baskasina görede senin fikirlerin ozaman sacma. Niye baska görüslere saygi gösteremiyorsun? Nasil herkes senin fikrine saygi göstermesini bekliyorsan, sende baskalarina göstereceksin. Niye kendini karsi argümanlar ile savunmuyorsunda, agzini bozma yoluna gidiyorsun?

Ben hükümetin cogu yaptigi seyi taktir ederim. Ama futbol takimi gibi parti tutmam yada baskasinin arkasina takilmam. Ama yanlislari varsa elestirelerede acik olmak gerek.

Hem yardim alanlar, hemde parsi Türkiye'de olanlarin yaptigi yasal olarak tabiki yanlis. Ama bu Türkiye Cumhuriyet'inin kendi evladini ispiyonlamaya hakki vermez. Dünyada hic bir devlet tanimiyorum, kendi vatandasini baska bir devlete, hele o devlet gercek bir dost devleti degilse, ispiyonlayan. Sen hükümet olarak hergün Almanya ile kavga et, sonra kendi vatandasini o devlete sat. Satamazsin. Ondan sonra devlet olarak sen gurbetcine de, Türkiye'ye orda temsil edin. Yani devlet gurbetcisini korumayacak, ama sen gurbetci olarak koru? Sen kendi cocugun hata yapsa bile bile satarmisin? Satmazsin. Ama bizim devlet baba niye satiyor? Birnevi gurbeticiyi feda ediyor.

Ayrica 15 senelik verilen emeklilere calisma sözünün yerine gelmesi neresi sacma? Yalan bir haber mi? Eski Basbakan sayin Davutoglu Düsseldorf'a geldiginde TV.net Düsseldorf konsoloslugundan canli yayin yapti. Orada izin verecegiz dedi? Hani nerede?

1998 dogumlusun herhalde. 20 yasinda yani. Daha bu yasta bu kadar nasil taraf olabiliyorsun? Ne okudun, ne gördün? Hic birsey. Sadece etrafindan topladigin fikirler ile karar veriyorsun. Önce bir arastir sonra kendi fikrini üret.

murat39
24 Nisan 2018, 21:50
https://www.youtube.com/watch?v=si--RqTI1_8

Burada da bilgi var.

melih1998
24 Nisan 2018, 22:01
Cevabimdir" sen üstüne alinma elnino...sen paylasmissin ama bu konu burda islendi.

1:Bu Avukat kemak kilic tam gercekden sovmen.Konuyu irdeleyip,didikleyip cebini doldurmaktir biz gurbetcilere panik yaptiriyor.
2: Burdaki gurbetciler bu isleri yapamasinlar.yapanda cezasina razi gelsin.
3: kim bu isler icindeyse bence magdur olsun hakediyor.
4:Bu konular beceriksizlerde islendi cok yorumlar yapildi.
5.Bu konuya bir daha yorum yazmicam kim ne yazarsa yazssin.cevap vermicem

webci
24 Nisan 2018, 22:10
kardesim konu onemli olabilir ama önemli olan sorunlara cözümler,,
haberleri okuyalim bir isimize yaramadiktan sonra napalim,simdi böyle birsey olduysa avrupadaki türkler napacak,para pulmu saklasin,vatandaslik mi degistirsin,
zaten senelerdir yontula yontula tüy birakmadilar..
böyle haberleri elbette okumali ama fazla da kafaya takmamali,,

melih1998
24 Nisan 2018, 22:14
Birbey...Konuyu siyasete dönüstürme.olayi saptirma.konuyu dagitma.ben 20 yasinda degilim Tam olarak bilmek istiyorsan 57 yasindayim.ikinci nesil gurbetteyim,babayim vede dedeyim.ve yeterince burada ezildim,Bilmem anlatabildimmi...

Birbey 3.0
24 Nisan 2018, 22:29
Tam anlatamadin abi, ama 1998 yazinca insanin aklina 20 yas geliyor.

Ancak 57 yasindasin. Benden 20 yil daha büyük bir tecrüben var. Haberin icerigini niye sacmalik olarak degerlendiriyorsun? Hadi böyle degerlendirdin, buda tamam, o zaman acikla neresi sacma ve niye sacma? Ortaya kuru bir laf atiyorsun sacma diye, ama ici bos! Oku haberi, surasi sundan dolayi sacmadir diye sende karsi görüsünü bildir. Ver herkesde görüsüne saygi duyma mecbur. Ama sacmalik demek, yeter artik ugrasmayin demek, bos bir laf ve baska görüse saygisizlik. Saygisizligi nasil kendimize istemiyorsak, baskasinada yapmamak lazim.

Birde lütfen su "ben Almanya'da cok ezildim" muhabettini birakalim. Bu özellikle ilk neslin bence mizmizligi. Cünkü Türkiyemizde daha az eziliyorduysak niye orada kalmadik veya geri dönmedik? Türkiye'de sanki ezilmeyecekmiydik? Demekki burasi daha isimize geldi. Bu his kafadaki gurbetci piskolojisi. Baska birsey degil.

yadikar
24 Nisan 2018, 22:31
Adam avrupadaki oylar için sosyal yardım konusundan çok anti erdoğan ve akp propagandası yapmış.

webci
24 Nisan 2018, 22:35
Ayrica olaya ahlak ve karakter bakimindan bakildiginda gayet normal..kurum hicbir haksiz sekilde buradan maas alinmadigini ispatlama adina sozum ona kisinin gizlemis veya saklamis olabilecegi odeneklerin dokumanlarini istiyor .!
Simdi biz vatandas olarak hak hukuka uymayip bir de ustune ustluk dini degerleri hice sayarak bir dolaplar ceviriyorsak bunun suclusu hukumet mi?yada hukumet vatandasinin dolandiriciklarina goz yumacak yasalar cikarip avrupayla uyum icinde oldugunda haksizlik hak ve hukuk ortadan kalkmis mi oluyor..
Simdi insanlik namina bu soruyu herkes vicdaninda yargilasin..
Karli cikinca hak ve hukuk,zararli cikinca erdogan safsatalarini birakalim..
Gercek boyle..

Birbey 3.0
24 Nisan 2018, 22:52
webci kardesim, dediklerin hepsi dogru. Ancak gözden kacirdigin bir sey var. Vatandas ile devlet arasindada hukuki bir bag var. Bir ülkenin vatandasi yasa geregi o ülkeye zarar vermemesi gerekiyor ve ayrica devletde o kisiyi disa karsi korumasi gerekiyor. Bu vatandaslik anlasmasinin bir zorunlulugu.

Bir örnek. Türk'ün biri Almanya'da banka soyuyor ve Türkiye'ye kaciyor. Sonra onun soydugu ortaya cikiyor ve Türkiye'de yakalaniyor. Almanya o kisiyi yargilamak icin iadesini talep ediyor. Patlasada catlasada Almanya o kisiyi alamiyor. Cünkü Türkiye kendi vatandasini iade ederse vatandaslik ilkesini bozmus oluyor. Ayni sey tersi icinde gecerlidir.

Anlatmaya calistigim bu. Sen devlet olarak hukuken vatandasini ispiyonlamaya hakkin yok! Ayri bir hukuki sikinti, yillarca sen Türkiye devleti olarak millet resmi olarak cagri yaptin, gel parani getir buraya yatir, ben kimseye söylemem diye.

webci
24 Nisan 2018, 23:12
Anlasilan bu is uzadikca demokrasi dedikleri seye zarar verecek:)
Demokrasi dedikleri boyle birsey olsa gerek..hakki ve batili ayirmaktan dahi aciz..politikacilarimizin ne denli demokrasi sevicisi olduklari simdi anlasildi..
@birbey eyvallah kardesim mesaj dolaylida olsa ulasti...

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 00:51
Bunu demokrasi ile alakası yok.

Bunu gurbetcini satmak ile alakası var. Münferit bir olayda değil bu.

Ayrıca hukukcular bilir, kimse kendini ben zaten yardım almadım diye kendisini rahatda his etmesin. Yüzde 90 Türkiye'den emekli. 01.07.2011'den bu yana belirli şartlar altında Türkiye'deki aylığınızdanda Krankenkasseye prim yatırmanız gerekecek. Bunların hepsi ortaya çıkacak.

Yada siz yardım almadınız, ama anneniz babanız aldı ve merhum oldular. Mirasını kabul ettiyseniz hukuki olarak sonradan da olsa çıkacak borçlarada mirascısınız.

Yada çoğunun hanımı emekli ama adam çalışıyor. Lohnsteuerde Türkiye'den emekli olduğunu Finanzamta bildirdiniz mi? Hayır.

Yada cocuğunuz okuyor ve Bafög alıyorsa, bildirmediğiniz içon bu parayı ger alacaklar.

Başka bir örnek. Çoğu emekli Freikartesi var Krankenkasseden. Ama Türkiye'deki aylığı bildirmiyor. Bildirse Freikarte alamıyacak. Bu ilaçların parasını geri alacaklar.

Almanya bu ve benzeri konulardan milyar Euro gelir edle edecek. Şimdi "oh olsun" yada "banane" diyen kişiler cuvaldız kendine batınca kimse hakki ve batili ayırmayacak. Bak ondan sonra hükümete nasıl sallayacak millet.

Ha ben bu konuyu zamanı geldiğinde çıkaracağım geri. Çünkü otomatik bilgi paylaşımı Merkez Bankası olayından daha tehlikeli.

Coğu sanıyorki sırf yardım.alan yanacak. Hayır almayanlarda yanacak.

elnino
25 Nisan 2018, 05:54
Arkadaşlar burada kim haklı kim haksız muhabbeti değil önemli olan. Ortada sadece paylaşılmış bir haber var mesajları yazan arkadaşları değilde konunun içeriğini eleştirebilirsiniz. Alman yada Hollanda devleti yardıma muhtacım diye devletten ek ödenek alıpta acaba kendi ülkelerinde gelirleri varmı? bu yardım ödeneğine gerçekten ihtiyaçları varmı diye bunu araştırmaları en doğal hakları. Bu tür bilgi alışverişi devletler arasında yapılan bir anlaşmadır. Türkiyeden bir gelirleri varmı bunu öğrenmek istemeleri doğaldır. Ben sadece Türk devletinin Alman veya Hollanda devletine Vatandaşların Tapu bilgisi vermesine şiddetle karşıyım. Ya adama belkide babasından yada dedesinden miraz kalmıştır. Kime ne.

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 08:18
Eh parada kalmış olabilir miras. Fark nerde şimdi?

Mesut64
25 Nisan 2018, 11:10
Arkadaslar, bir defa Türkiye´de uygulamaya giren yasalar, Avrupa yasalari. Hemen Hükümete
yüklenip konuyu yine bir secim öncesi siyasete dogru götürmeyelim.
Biz Gurbetcileri zaten bu Avrupa yasalari cok etkiliyor, ve etkilemeye de devam edecek. Önceden
Türkiye´den Gelen Isciler icin özel anlasma vardi bu anlasma yavas yavas degismeye ve zorlasmaya
basladi. Türkiye Tam üye olmadigi sürece de daha da zor durumlarda kalacagimiz yasalar cikabilir.

Kolay Gelsin!

karadeniz
25 Nisan 2018, 11:19
Ata sözü,

Çiğ yiyenin karnı ağrır,kanunsuz,hukuksuz davrananlar,ah ne olacak diyenler icin sıkıntılı günler.

webci
25 Nisan 2018, 11:46
Arkadaşlar burada kim haklı kim haksız muhabbeti değil önemli olan. Ortada sadece paylaşılmış bir haber var mesajları yazan arkadaşları değilde konunun içeriğini eleştirebilirsiniz. Alman yada Hollanda devleti yardıma muhtacım diye devletten ek ödenek alıpta acaba kendi ülkelerinde gelirleri varmı? bu yardım ödeneğine gerçekten ihtiyaçları varmı diye bunu araştırmaları en doğal hakları. Bu tür bilgi alışverişi devletler arasında yapılan bir anlaşmadır. Türkiyeden bir gelirleri varmı bunu öğrenmek istemeleri doğaldır. Ben sadece Türk devletinin Alman veya Hollanda devletine Vatandaşların Tapu bilgisi vermesine şiddetle karşıyım. Ya adama belkide babasından yada dedesinden miraz kalmıştır. Kime ne.

Kimse malin paran mirasin var diye cöreklenmiyor kardesim..
Beyan edeceksen,konu bu..
Vatandas yapmiyor ustune ustluk alman devletini kazikliyor ve akilli geciniyor..bunu anlatiyoruz..
Ve kendi devletine sucluyor,o hakkimi korumadin bu hakkimi korumadin..
Hakka sahip cikanin hakki gozetilir, ilahi adelet..bukadar basit..

Selam
25 Nisan 2018, 12:36
Bu kanunun daha dogrusu almanya ile türkiye devletleri arasindaki anlasmanin yürürlüge girmesini destekliyorum ve hatta gec kalinmis olarak dahi görüyorum.

birakin simdi parti, marti veya secim gibi iddialari. Burda hul hakkina girenlerin gün isigina cikmasini sagliyan anlasma söz konusu.

ne almanya nede türkiye devletinin kimsenin malinda veya mülkünde gözü yoktur. ister kazanmis ol ister sana miras kalsin, malda, mülkte senindir ve kimsede buna birsey demiyor. konuda zaten bu degil.

esas konu olan mal ve mülk sahibi olupta utanmadan SIKILmadan hak etmedigi halde sosyal yardima basvurup genel topluma ait olan parayi devletten haksiz yere yalan Dolan beyannamelere dayanarak sosyal yardimi talep etmek ve bunu vicdani sizlamadan Allah korkusu olmadan catir catir yemektir.

Bunu ne Allah nede kul sever. Yardima muhtac kisilerin hakkina tecavüz etmek denir. Haksiz yere hak sahibimis gibi gözüküp kul Hakki yemek denir.

ne almanya nede türkiye hickimse senin malina, parana el koymuyor veya elinden zorla almiyor. ama sende bunu Hakki ile git devlete beyan et ve benim bu sosyal yardimda hakkim yok, benim malim ve mülküm var onun icin bu yardima ihtiyacim yok diye bildir.

fakat bu cogumuz tarafindan genelde bildirilmez ve binbir dereden su getirilerek kendi kendimizi kandirarak hak edilmeyen parayi devletten aliriz.

parayi aldigimiz Zaman Devlet cok iyi, Devlet cok basarili deriz, lakin Devlet ne Zaman dur kardesim ya dur, senin bu parada hakkin varmi? gel hele suraya malina bir göz atalim, arastiralim derse o Zaman yaygara kopar ve basarili Devlet olur tu kaka Devlet.

Niye? cünkü para kaynagi kesiliyor. alismis oldugu haksiz yere aldigi para kesilecek ve arti bunun icinde ceza ödeme söz konusu dahi olacak.

korku basliyor, telas basliyor. caresiz saskin halde bu durumdan nasil cikacaginin hesabini yapmaya basliyor.

Halbuki hesabini ilk bastan, haksiz yere para yardimi almadan, yalan Dolan beyanname ile bildirmeden evvel yapsaydi bu durumlara düsmezdi.

simdi baslar hem alman Hemde türk devletini kötülemeye. her iki ülkeyede baslar savmaya, yok bu bizim hakkimiz, yok bu nasil olur, bu haksizlik falanda filan.

Halbuki Adam gibi oturup düsünse hesabini yapsa acaba Burda kim haksizlik yapiyor, kim kimin hakkini yiyor diye düsünse bütün oklar onu bulur ve sonunda aynada kendisni görür bir baskasini degil.

Bu vesile ile burdan haksiz yere yardim alipta kul Hakki yiyen herkese hakkimi helal etmiyorum. Bunun hesabini elbet birgün gelecek vereceksiniz. fani olmasa bile baki olacak. bu muhakkak olacak.

Yazim agir oldu bunun bilincindeyim ama bu kisilerin hakkindan ancak böyle gelinilir.

hekimoglu
25 Nisan 2018, 12:51
Hele paylasim bir baslasin, sahtekarliklarin en cok hangi kesim tarafindan yapildigi, önlemini aldigini düsünüpte goygoyculuk yapanlarin bagirislarini hep birlikte duyacagiz.

elnino
25 Nisan 2018, 13:33
Kimse malin paran mirasin var diye cöreklenmiyor kardesim..
Beyan edeceksen,konu bu..
Vatandas yapmiyor ustune ustluk alman devletini kazikliyor ve akilli geciniyor..bunu anlatiyoruz..
Ve kendi devletine sucluyor,o hakkimi korumadin bu hakkimi korumadin..
Hakka sahip cikanin hakki gozetilir, ilahi adelet..bukadar basit..

Bende onu diyorum işte mal yada para miras kalmış bu konular bari dış ülkelere bildirilmesin. Ama ana konu dikkatlerden kaçmasın Türkiyeden emekli maaşı alıp bunun yanında Almanyadan da sosyal maaşı alanlar konu edilmiş haberde. Bana atalarımdan kalan mirasasada kimse kusura bakmasın da onlara kimse elleşmesin yani. ( ha ben örnek verdim ben yukarda bahsedilen konu ile alakası olmayan kişiyim Ne sosyal maaşım var nede yardım ödeneğim.)

hekimoglu
25 Nisan 2018, 14:12
Bende onu diyorum işte mal yada para miras kalmış bu konular bari dış ülkelere bildirilmesin. Ama ana konu dikkatlerden kaçmasın Türkiyeden emekli maaşı alıp bunun yanında Almanyadan da sosyal maaşı alanlar konu edilmiş haberde. Bana atalarımdan kalan mirasasada kimse kusura bakmasın da onlara kimse elleşmesin yani. ( ha ben örnek verdim ben yukarda bahsedilen konu ile alakası olmayan kişiyim Ne sosyal maaşım var nede yardım ödeneğim.)

Arkadasim belki haklisin lakin bunu nasil ayiracaklar, üzerinde mal varligi görünüpte yokmus gibi ölü takliti yapip yasadiklari ülkede sosyal yardim alanlar ayyuka cikacaklar. Peki bu durumda ne olacak mal varligi oldugu icin sosyal yardim hakkini kaybedenler ya yasadiklari ülkede calisacaklar ya mal varliklarini satip onunla gecinecekler yada memlekete geri dönecekler, ödenecek cezalarda cabasi, ekonomiye getirisi götürüsünü anlasmayi imzalayanlar hesaplamislardir.

Yardim almadiklari halde Türkiye de mal varligi olup Türkiye de vergi verenlerin yasadiklari avrupa ülkelerinde cifte vergilendirmeden nasil korunacagida bir muamma. Zaten bircok etkenlerin sebep oldugu ekonomik baskilarin krizi kapiya dayandirdigi zamanda gurbetci paralarinin kaybi ne sekil bir etki yapar zaman gösterecek. Yasanan politik gerginligin bedelini ülkelerinde yasayan Türklere ödetmek isteyen avrupalilara gün dogacak. Hep birlikte alkislayalim.

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 15:08
Arkadaşlar dini tarafını kenara bırakın. Hukukta dine ve hisse yer yoktur. El-Hamdüllilah tabiki müslümanız, ama hukuka dini sokarsanız işin içine ayrımcılık girer.

Mesut64 dediklerine katılmıyorum. AB hukuku ile alakası yok bunun. Ayrıca olsa bile o kadar AB hukuki varki Türkiye'nin uygulmadığı, hep uygulasa tamam diyeceğim. İşine geliği yerde hükümet uyguluyor, işine gelmediği yerde rest çekiyor. Ya o ya bu. Bir cizgin olsun ozaman.

Ayrıca halen bir şeyi ya okumadınız yada anlamadınız. Hukuken bir devlet kendi vatandaşını başka bir devlete ispiyonlaması suç. Vatandaşlık kanunu gereği vatandaş devletini koruyacak, devlerde vatandaşını. Özellikle bu dış üleklere karşı. Hükümet bunu deliyor.

Çoğunuz burda olsun diyenler, yarın kendi yanacak. Yardım almayanlarda.

hekimoglu
25 Nisan 2018, 15:39
@Birbey 3.0 arkadasim bizde fikir alisverisi, istisare kültürü sifirinda altinda oldugundan bircogumuz mecburen taraf oldugumuz siyasilere zeval gelecek endisesiyle konunun derinligini sorumlularin yükümlülüklerini hic dikkate almadan bir tuhaf savunma mekanizmasi gelistirir kendimizi degil bize zarar vermek isteyenleri savunuruz. TIP ta buna galiba caresiz hastalik teshisi koyulur, anlatmaya uyandirmaya calisanlarda havanda su dövmekten baska birsey yapamazlar cünkü kitle sartlanmis anlamak istemiyor yada istedigi gibi anliyor.

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 17:44
Hekimoğlu, buna cahillik denir. Terör olmadıktan sonra başka kişilerin fikirlerine tahammülümüz olmadığı gibi agresifleşiyoruz. Bunların nedeni eğitim eksikliği. Okulda öğretmen tahammül edemez dayak atarsa, hoca dayak atarsa, baba anne dayak atarsa sonuç işte bu.

Bırak siyasetin başka kişinin fikrine tahammül etmeyi, daha sporda bile yeneni alkışlayamıyoruz. Bir salak sahaya taş atıyor, rakip takım hocasını yaralıyor, başkan çıkıp özür dileyip bir çicek alıp geçmiş olsuna gideçeğine daha üste çıkmaya çalışıyor ve blöf yapıyor diyor. Evet adamın işi yokta kafasını yarmaya meraklı. Bu ne kadat ruh hastası olduğumuzu gösteriyor.

Herşeye karışan devlet büyüğümüz bu adama "kardeşim ne diyorsun sen" diyemiyor. Çünkü ucunda oy kaybetmek var. Ama şurda en küçük başka birşey olsun "Ben çumhurbaşkanıyım karışırım" oluyor.

Bizde mantık şu. Benim fikrim bu. Benim ile aynı fikirde olmayan insan kötü bir insandır. Onunla konuşmamda, oturmamda. İnsanlara kutupara ayırıyoruz.

Almanların çok şeyine haklı olarak kızıyoruz. Ama bunların siyasi ahlakı örnek bir davranış. Hangi görüşten olursa olsun hafif bir söz dalaşı ile kürsüde tartışıyorlar ve sonra herkes kendine yerine oturunca kendini toparlıyor.

Konuya geri dönersek. Ya sen vatandaşını niye satıyorsun? Avrupa Birliğine almayacaklar. Bunu hepimiz biliyoruz. Niye imza atıyorsun? Ya adamlar sizi istemiyoruz diyor, biz halen kıçlarında dolanıyoruz. Ya adamlar senin ülkendeki terörüstü besliyor? Adamlar arasıra bizim ağzımıza bal sürüyor hemen siyasetcilerimiz herşeye imza atıyor. Bu kadar saf olunmazki.

Burda birde herkes tutturmuş. Haksiz yere alan geri ödesin. Konu o değilki. Konu devlet seni ispiyonluyor, seni satıyor. Yıllarca paranı kullandım, şimdi gençliğin zaten çok parası yok, fazla döviz katkısı yok, at gitsin. Konu bu. Allah korusun, yarın bir büyük savaş çıksa, senin o ispiyonlandığın kişiler kendi devleti için gelir savaşırmı? Hayatda savaşmaz. Sen zaten vurmuşsun arkadan bir sefer. Devletin koskoca Cumhurbaşkanı bu konuda hitap edemiyor biz gurbetcilere. Edermi? Etmez tabiki. Çünkü Türkiye'de insanlar demiyecekmi bak bak Merkel ile kavga ediyor ama insanlarımızı satıyor. Aman kimse duymasın mantığı.

Seni savunacağız diye burda Hollanda da elin polisinim iti seni vatandaşını ıstırıyor, gurbetcini dövüyor, senin bakanını kovuyor, sen ne yapıyorsun? Seni savunan o gurbetcileri ispiyonliyorsun. Ya sen benim devletimin reisi değilmişinde beni ıstıran ile birde bilgi paylaşımı yapıyorsun? Tek yaptığın nota vermek. Senin itin yokmu? Senin itinde yanlışlıkla bir Hollandalıyı ıstırsın. Gelmezse gelmesin turist. Para kazanacağız diyede haysiyetimizi mi kaybedelim? Sanki geliyorda para mı harcıyor? Otelde yatıp içip gidiyor. Bir kuruş para bile harcamıyor.

webci
25 Nisan 2018, 18:06
@birbey tamam biz anlamiyoruz da,simdi burda iki pürüz var.. biz de bunu anlatamiyoruz..
Devlet ispiyonluyor neyi ispiyonluyor??
Saklanacak ne var??
Devletin ispiyonlamasi
Ve
Ispiyonlananlar
Ve
Ispiyonculugun icerigi??
Tum bunlar sayet vatandas gorevini yerine getirse olusurmuydu??
Olusmazdi..
Ozaman ortada bir haksizlik var..
Devletin ispiyonlamasi
Ve
Ispiyonanlarin eylemleri...
Demekki hangi ulkede olursa olsun devlet ve millet iki tarafli anlasirsa hak ve hukuk gozetirse ucuncu bir devlete ispiyonculuk ihtiyaci kalmaz..

hekimoglu
25 Nisan 2018, 18:32
@webci arkadasim, soruna birde su sekil bakalim; devletimizin zor günlerinde ülke ekonomisine katki olsun diye ülke disinda yasayan gurbetciler cazip tekliflerle özendirilerek birikimlerinin yurtda girisi saglandi su veya bu sekil yatirimlar yapildi kimse Türkiye de illegal yatirim yapmadiki bu imkanlardan hem devlet hem vatandas faydalandi. Vatandasa o sirada size ait özel kisisel bilgiler kimseyle paylasilmayacak güvenceside verildi.

Daha önce verilmis olan güvencelerin tutulmamasi sonucu yasanan magduriyetleri hatirlamamak mümkünmü. Her devlet kendi vatandasinin can ve mal güvenliginden sorumlu oldugu kadar kisisel bilgilerininde saklanmasindan ayni zamanda sorumludur.

Simdi bu yeni durumdan sadece mal varligini saklayarak sosyal yardim alanlar magduriyet yasayip etkilense diyelimki tamam biryerde haksiz yere kazanc saglamislar bedelini ödesinler dedik ya yardim almayip Türkiye deki gelirlerinin vergisini her iki ülkedede ödemek zorunda kalacaklarin durumu ne olacak.

AB uyum yasalari hikayesiyle yapilan bu anlasma ile kendi vatandaslarini avrupa ülkelerinin kucagina atmakmidir yerli ve milli olmak, zaten AB ye girmemizin mümkün olmadigini artik herkes bildigi halde ne karsiligi bu bilgiler yabanci ülkelere verilecektir diye sormak her vatandasin hakkidir diye düsünüyorum. Ayrica ben sahsen bu anlasmanin pek yürürlüge girecegini sanmiyorum ülke ekonomisine getiriden cok zarari dokunabilecek yanlisi yetkililerden beklemiyorum dogrusu.

Mesut64
25 Nisan 2018, 18:47
Birbey.3.0 valla senin tastatura acimaya basladim, alev cikiyor tuslardan,
masallahin var, basladigin zaman bayagi da yol aliyorsun.
Avrupa Hukuku nedir ne deyildir bilmeden yaziyorsun. Her Avrupa birligi ülkesi birbirlerine
seffaftir. Bir Fransiz hem fransada hem,de almanya da yardim alamaz. Simdi yapilan da
ayni Türkiye´nin seffaf olmasi, yok vatandas satmak yok bilmem ne diye yorumlar yazmak
bence senin görüsünü yansitmiyor tutturmussun bir türkü söyleyip duruyorsun, hemde uzun hava.

Kolay Gelsin!

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 19:16
Webci arkadaşım burda iki ayrı konu var.

Konu 1: Haksız yere para alan geri ödesin.

Konu 2: Hüküment kendi vatandaşını ispiyonlarmı?

Konu 1'de yüzde yüz haklısın.

Konu 2'de is Konu 1 deki hatayı yapan vatandaşı hükümetin ispiyonlama hakkı varmı yok mu?

Daha öncede dediğim gibi. Vatandaş devlet ilişki hukuki olarak bir ilişki. Biz gurbetciler olarak niye Almanya'da Türkiyemizi? Çünkü insani ve hukuki olarak ülkemiz bağlıyız. Almanya'da Cumhurbaşkanımızı sevmeyen bir gurbetci, ona bir Alman dil uzattığı zaman o bile savunuyor. Doğrusuda bu. Sen o ülkenin vatandaşıysan o devlet büyüğünü kormumaya mecbursun. Çünkü insani ve hukuki olarak bu senin görevin.

Ama aynı zamandada devletde kendi vatandaşına korumaya mecbur dışa karşı. Her ne kadar o vatandaşın öbür bir devlette hata yaptıysada sen onu satamazsın. Çünkü sattığın an karşılıklı güven ilişkin biter. Bu hükümetde biliyor. Boşuna otomatil bilgi paylaşımı 2019'da başlamıyor. Çünkü arada seçim var. Herkes şuanda uyuyor. Birşey olmaz diyor.

Sorun işte bu. Ben Almanya'da suç işledim. Türkiye'ye kaçtım. Alman savcısı beni istese bile devlet iyade edemiyor. Kendisi Almanya'daki suçumdan dolayı beni yargılıyor ama satmıyor.

Devlet vatandaşına sahip çıkmazsa, vatandaşda devlete sahip çıkmaz.

Şimdi gelelim sosyal nedenlere. Her Almanya'da malını bildirmeyen art niyetli değil. Adamın babadan kalma eski yadigae bir ev var. Adamın malı yok normalinde. Tam yardım aldığı sırada babası vefat ediyor. Ne yapsın şimdi bu adam? Uçağa binip öldüm fiyata satsınmı babasının emeğini? Sen babanın malını öldüm fiyata satsan için rahat edermi?

Yada benim iki çocuğum var. Senin yanlış hatırlamıyorsam üç. Allah açılarını göstermesin. Ben şuanda çalışıyorum. Bir gün mürvetini herkes gibi görmek istiyorum. Mürvetini görmek için para lazım. Emek emek zor zar biriktiriyorum. Şimdi hastalandım ve işsiz kaldım. Adamlar adamı emekli etmiyorlar kolay kolay. Şimdi ben ne yapayım? Zor zar biriktirdiğimi yesem, yarın çocuklarıma düğün yapamazsam içim acır. Şimdi ben belki bu parayı saklayınca hukuki olarak suçluyum. Bunu kabul ediyorum. Ama sen hükümet olarak bizim kültürümüzü bilmiyormusun? Niye ispiyonluyorsun beni? Ha Avrupa Birliği buna imza atarsak bizi hemen alacağını garanti etti, o zaman derim devletin ve tüm milletimizin yararına tamam söylesin. Ama ortada bu ispiyonlamanın bir karşılığı yokki.

Birde şunu bilsin herkes. Almanya'da yaşayan Türklerin 99% yardım hakkı yok. Bunu okuyupda şuanda belki söyle düşünen vardır. Benim var çünkü evim yok, bankadada param yok, Türkiyede de hiç birşeyim yok. Ona diyorumki, bey adam düğünde hanıma taktığın altınlarda mı yok? O hiç aklına gelmiyor ama.

Bakın arkadaşlar, burdaki eleştiriler partiler veya kişiler değil. Başka görüşlü bir hükümetde olsa ve aynısını yapsa aynısını yazardım. Benim derdim parti falan değil. Benim için hepsi aynı halt. Ben birinin peşine takılacak kadarda salak değilim. Baştaki kişi kim olursa olsun, iyi yaptığı şeyi alkışlarım, kötü yaptığı şeyi eleştirim. Ancak bizde bir ata sözü vardır. 40 kere adam deli dersen deli olurmuş. Onun hesap 15 senedir sabah akşam beyninizi medya yıkadı. Biliyorum bunu kabullenmek çok zor. Ama bu gerçek. Hergün size birisi derse şu andam iyi öbürü kötü başta inanmazasanız bile, zamanlan biliç altınıza yerleşiyor. Hele birde etrafınızda bir kaç kişi o veya başka bir parti tarafından aklı yîkandıysa, otomatiken onlarda devam yıkıyor.

Tekrar söylüyorum. Ben ne x partinin avukatıyım burada, nede z partisinin karşıtı. Dediğim gibi deli değilim futbol takımı gibi parti tutacak. Medyanın fikirlerinide alırım, aklımdam eler karar veririm. Çoğu kişi bunu yapmıyor. Çogu kişi içeriğe bakmıyor. Sempati üzerinden karar veriyor. Bunlarını niye yazdım. Çünkü hemen hükümet yanlısı ve karşıtı herkes bir tarafa çekilip bir birini bombalıyor. Beyler uyanın. Parti tutmayın futbol takımı gibi.

kamanli
25 Nisan 2018, 19:18
arkadaslar dikkat edelim secim yaklasiyor ..........

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 19:26
Birbey.3.0 valla senin tastatura acimaya basladim, alev cikiyor tuslardan,
masallahin var, basladigin zaman bayagi da yol aliyorsun.
Avrupa Hukuku nedir ne deyildir bilmeden yaziyorsun. Her Avrupa birligi ülkesi birbirlerine
seffaftir. Bir Fransiz hem fransada hem,de almanya da yardim alamaz. Simdi yapilan da
ayni Türkiye´nin seffaf olmasi, yok vatandas satmak yok bilmem ne diye yorumlar yazmak
bence senin görüsünü yansitmiyor tutturmussun bir türkü söyleyip duruyorsun, hemde uzun hava.

Kolay Gelsin!

Mesut hemşerim klavyede sıkıntı yok. Dakikada 1400 karekter yazma hızım var. Bunun eğitimini almasaydık devletde yazdığım sayfalarca yazıyı on yılda bitiremezdik. Bu iş araba kullanmak gibi. Öğrendinmi sürerken düşünmeden herşeyi kendiliğinden yaparsın.

Mesut64 ne Avrupa Birliği? Ya biz girdikmide şeffaf olacağız? Yukarda üşenmeyip yazdığımı okusaydın bunu şimdi tekrarlamaya gerek kalmazdı. Adamlar bizi almayacak. Ayrıca yukardada yazdım gibi, hükümet her Avrupa Birliği kuralını uygulasa lafım yok, derimki devlet böyle dükünüyor. Hükpmet ama işine geldiği yerde yok sayıyor, işine gelince uyguluyor. Bu ne ya?

Ayrıca uzun havada söylerim, türküde. Çokta severim.

Biz hemşeriyiz. Geçen günde sordum cevap vermedin tam olarak hangi köydensin diye.

@kamanlı dostum, biz bunlarıı daha ortada seçim falan yokkende yazdık. Derdimiz burda oy toplamak değil. Yanlışı göstermek. Çogu uyuyor. Daha anlamadı bile bu yasadan dolayı kaç ocakların söneceğini. Zaten hükümet kendi bunu bilidiği için paylaşımı 2019'a atmıştı. Daha önce olsa oy kaybeder. Bu dolaylı yoldan bir itirafdır.

elnino
25 Nisan 2018, 22:33
Şöyle düşününün Ben Almanyada yaşıyorum ve çalışmadan yani iş bulamadığımdan dolayı Alman devletinden sosyal ödenek alayım. Ama bunun yanında Türkiyedeki bankalarda paralarım, emekli maaşım ayrıca evim, arsam vs olsun. Ama ben Almanya devletinden muhtaçlık parası alayım. Peki bu şimdi etikmidir ben bu durumda muhtaç birimiyim ben bu durumda kul hakkı yemiş olmuyormuyum.
Size şunu söyleyim Hollanda devleti aynı şeyleri Turkiyeden ve Maroc (Fas) lılardanda istedi. Fas Hollandaya rest çekti, bizden vatandaşlarım hakkında zırnık kadar bilgi alamazsın dedi. Hollandada o zaman Hollandada çalışıp Fas ta çocuğu olan Faslıların çocuk parasını keserim dedi. Faslılarda kesersen kes dedi. Hoş Hollanda Çocuğu Türkiyede yaşayan Türklerinde çocuk parasını kesti.
Velhasılı kelam Bu konu böyle uzar gider arkadaşlar, herkes olaya kendi penceresinden bakar. Kimisi Türkiye devleti vatandaşını nasıl satar der kimiside bu uluslararası hukukta var der. Der de der. Yalnız şunu unutmamak gerekir Türk devleti kendi vatandaşlarının hakkını her zaman savunmak durumundadır.
Kalın sağlıcakla.......

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 22:37
Fas kadar olamamisiz.

Milletde parasini ceker Azerbaycan'a yatirir. OECD 1961 kurucu üye olmussuz. Daha bir kere bize genel sekreterlik bile vermisler. Hepsi Fransiz ve Hollandalilar var.

Bu OECD güya devletlerin arasi ekonomik iliskileri gelistirecekmis. Avrupa Birligi varken, Gümrük birligi varken, bu adamlar ne is yapiyor anlamakta güclük cekiyorum. Ye ic yat.

webci
25 Nisan 2018, 22:44
Fas kadar olamamisiz.

Milletde parasini ceker Azerbaycan'a yatirir. OECD 1961 kurucu üye olmussuz. Daha bir kere bize genel sekreterlik bile vermisler. Hepsi Fransiz ve Hollandalilar var.

Ferdi tayfurun prangalar sarkisini hepimiz dinledik..bunu simdi birbaska sekilde buraya uyarlasam konu siyasete dalar..fas kadar olamamissak suan turkuyedeki secim kargasasina ve sozum ona ust akli bir okumak gerek..

Birbey 3.0
25 Nisan 2018, 23:25
http://t24.com.tr/haber/hukumet-avrupada-yasayan-turkleri-zora-soktu-yardim-alamayacaklar,526465

Geriye dönük paylasim olmayacak diyorlardi, burda aksisi yaziyor.

https://www.anwalt.de/rechtstipps/informationsaustausch-zw-tuerkei-deutschland-zu-vermoegenswerten-tuerk-staatsangehoeriger-hat-begonnen_127884.html

hOrOz
26 Nisan 2018, 01:27
http://t24.com.tr/haber/hukumet-avrupada-yasayan-turkleri-zora-soktu-yardim-alamayacaklar,526465

Geriye dönük paylasim olmayacak diyorlardi, burda aksisi yaziyor.

https://www.anwalt.de/rechtstipps/informationsaustausch-zw-tuerkei-deutschland-zu-vermoegenswerten-tuerk-staatsangehoeriger-hat-begonnen_127884.html

Ya arkadaşım ağzı olan konuşuyor hesabı
geçende de Avusturya yada çifte vatandaşlıkların Avusturya Vatandaşlığından atılacağını yazmışlar çıktı Viyana Büyükeçisi dediki böyle bir olay yok kimseyi atamazlar. Nokta

Bu konuda aynısı... ya kanun teklifi meclisten geçmemiş nelerin paylaşılacak kararı onaylanmamış bir çay kaşığın da fırtına koparıyorlar.
Aynısını Merkez Bankası olayında da olmuştu
Gitmişti angutun biri savcılığa herkesi şikayet etmişti sonrada savcılık harekete geçmiş Merkez Bankası bürosunu basmıştı.. Sonra hükümet suçlu olmuştu.
Yasa çıkmamış ortada hiç bir şey daha yok biri paylaşım başladı yazıyor. Ben bu işte Art niyet görürüm

TOPRAK
26 Nisan 2018, 05:43
Sıyası ıcerıklı mesajlar yasak olmasına rağmen bu tür yazılar yazılıyor. Ortam geren mesajlara sanırım ihtar vermek gerekir. Herkesin Sıyası görüşü kendine kalsın

smeilet
26 Nisan 2018, 08:05
Bu tür konularin tartisilmasi, üyelerimizin birbirini kirmasindan,guruplasmasindan ve birbirlerinden uzaklasmasindan baska bir ise yaramaz.

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 08:11
Sıyası ıcerıklı mesajlar yasak olmasına rağmen bu tür yazılar yazılıyor. Ortam geren mesajlara sanırım ihtar vermek gerekir. Herkesin Sıyası görüşü kendine kalsın

Bu tür konularin tartisilmasi, üyelerimizin birbirini kirmasindan,guruplasmasindan ve birbirlerinden uzaklasmasindan baska bir ise yaramaz.

Katılmıyorum. Göründüğü gibi burda ayrı fikirler medeni bir şekilde ve kavga etmeden tartışabiliyor. Böyle konular yasaklanacağına tartışma kültürü olmayan kişilerin cevaplarınn silinmesinden yanayım. 2018 yılndayız. Artık toplum olarak kendimizi geliştirme zamanı geldide geçti bile. Başka siyasi görüşlere sabırı olmayıpda burda sinirlenen insanlar sorundur. Tabiri caiz ise bir deli yüzünden kırk akıllıyı cezalandırmanın anlamı yok. Tartışma kültürü olmayan olursa, önce uyarılır ve kendini toparlanmazsa banlanır.

Ya arkadaşım ağzı olan konuşuyor hesabı
geçende de Avusturya yada çifte vatandaşlıkların Avusturya Vatandaşlığından atılacağını yazmışlar çıktı Viyana Büyükeçisi dediki böyle bir olay yok kimseyi atamazlar. Nokta

Bu konuda aynısı... ya kanun teklifi meclisten geçmemiş nelerin paylaşılacak kararı onaylanmamış bir çay kaşığın da fırtına koparıyorlar.
Aynısını Merkez Bankası olayında da olmuştu
Gitmişti angutun biri savcılığa herkesi şikayet etmişti sonrada savcılık harekete geçmiş Merkez Bankası bürosunu basmıştı.. Sonra hükümet suçlu olmuştu.
Yasa çıkmamış ortada hiç bir şey daha yok biri paylaşım başladı yazıyor. Ben bu işte Art niyet görürüm

Horoz abi, OECD ülkelerinin neyi paylaşacağı, neyi paylaşmayacağı kendi aralarındaki anlaşmada yazılı. Sayın Yeneroğluda bu anlaşmanın içeriğini sözlü olarak onayladı. Art niyet gazetecilik olma şansı yok. Yetkili ağız söylüyor bunu. Onun için meclisten ne geçeciği belli. Mecliste yasanın çıkması sadece bir formalite. Zaten paylaşımın 2019 sonunda başlaması bununda bir delili. Normalinde Kasım 2019'da seçim olacaktı. Siyasi irade oy kaybının farkında olduğu için bu manidar tarihi seçmiş. Yoksa uzun bir ön hazırlık olduğundan değil.

Merkez bankası olayında ozamanki Mesut Yılmaz hükümetin suçu var. Helmut Kohl orta vadede ozamanki hükümete Avrupa Birliğine giriş sözünü vermişti. Bu söze kanan Mesut Yılmaz çifte vergilendirme anlaşmasına imza atmıştı. Bir Angut gidip şikayet etmesi sadece başımıza gelecek olanı hızlandırdı. Gerçek suçlu ozamanki hükümetti.

Ayrıca Viyana Büyükelçisinin ne dedediği önemsiz. Avusturyalı siyasetcilerin ne dediği önemli. Viyana Büyükelçisinin bu konuda bir karar verme yetkisi yok. Viyana Büyükelçisinin cevabı sadece gurbetci halkta tansiyonun düşürmeye yönelik bir olay.

Bak Avusturya yasaları ne diyor:

http://botschaft.austria.org/verlust-der-staatsbrgerschaft/

webci
26 Nisan 2018, 08:35
@birbey sana katiliyorum..
Mesele her ortamda guzel tartisabilmek yumruklari degil zekalari tokusturmak,kurunun yaninda yasida yakmamaktir,goruluyorki su ana kadar her harukilade fikirler paylasilabiliyor..
Sorun zeka yetmeyenin tartismaya acik olmasi degil anlatimlarini masaya vurarak kavgasi bir sekilde kendini ifade etmeye yelkenmesidir..
Elbette forum kurallarina uymaliyiz,siyaset rencide edici davranislar olmamali..su ana kadar bunu goremedim..
Sakli bilginin kimseye bir faydasi olmadigi gibi paylasim paylasdikca guzeldir..
Almanlar ve velismis toplumlar gibi her Platformda tartismayi artik ilke edinelim,sirkilmenin ve akli kullanmanin zamani geldi de geciyor bile..
Burada hic ummadigim arkadaslar guzel fikirler yazdi..
Saygilar..

xedox
26 Nisan 2018, 10:01
Katılmıyorum. Göründüğü gibi burda ayrı fikirler medeni bir şekilde ve kavga etmeden tartışabiliyor. Böyle konular yasaklanacağına tartışma kültürü olmayan kişilerin cevaplarınn silinmesinden yanayım. 2018 yılndayız. Artık toplum olarak kendimizi geliştirme zamanı geldide geçti bile. Başka siyasi görüşlere sabırı olmayıpda burda sinirlenen insanlar sorundur. Tabiri caiz ise bir deli yüzünden kırk akıllıyı cezalandırmanın anlamı yok. Tartışma kültürü olmayan olursa, önce uyarılır ve kendini toparlanmazsa banlanır.

"Tartışma kültürü" derken? burada belirleyici sence ne oluyor kardesim? bence herkesin düsünceleri önemli. Bence burada kimsenin kimseyi düsüncelerinden dolayi ama cahil ama kültürlü dislamaya hakki yok.
Selamlar

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 10:27
Tartışma kültürü demek, tartışırken belirli kuralla dikkat edilmesi gerek demek. Bu kurallar, bağırmamayı, agresifleşmemeyi, rencide etmemeyi, başkasının yazısına yorum yapılıyorsa önce onun yorumunu TAM okuyup düşünüp öyle cevap vermek demek. Ayrıca bir insan farklı görüşte olsa bile onu bir düşman olarak görmemek demek. Kültür demek, senin yorumladığını gibi eğitim durumu kastetmiyor. Insan gibi yaz demek. Doktor vardır hayatda kültürsüzdür, çoban vardır kültürlüdür.

xedox
26 Nisan 2018, 10:45
Yok güzel kardesim, öyle degil kimisi tartisirken sesli konusur kimisi sakin evet sacmaliyorsa sana katilirim ama bak buradaki karsilastirmadada bi gariplik var eğitim durumu kastetmiyor diyorsun Doktor ve Coban arasinda karsilastirma yapiyorsun, hatta senin bana cevaben yazdigin yazida bile ufak bir agresiflik seziyorum sanki.

webci
26 Nisan 2018, 10:51
TVler gelişim evrimini arzu edilen düzeylere ulaştıramamış toplumların en büyük görsel eğitim aracidir.
özellikle son yıllar da canli yayinlarda izleme rekorlarına koşma sevdasında ki kanallar da öylesine durumlar varki tartışmanın veya fikir alış verişinin, dayatmaci, kendini kabul ettirme tartisma adabinin cok uzaginda etki altina alma gibi eylemleriyle hiçte iyi örnek olunamıyor.
hepimiz sabah evden cikip tekrar aksam eve gelene kadar bircok yerde cok kez tartismalara sait olup karsimizdakinin ne kişiliği ne kültürü hakkinda bilgi sahibiyizdir,Bir anda alevlenen tartışmaların, kavga-gürültü ve hatta cinayetlere sebep olduğunu ya okuruz, ya duyarız ya da görürüz.
yol verme tartismasi,yan bakti tartismasi,kari kiza omuz atti tartismasi,tv lerde koca adamlarin birbirlerine saldirmalari,fikirlerini herkesin kendi begendigi sekilde karsiya empoze etmeye calismasi,,
tüm bunlari güncel hayatta yasiyoruz,,
siddet toplumu olmamizin yegane sebebi bize bilincaltimiza empoze edilen düsman pisikolojisi,,yuzyillardir savasiyoruz,heryerde düsmanimiz var,uc tarafimiz düsmanlarla cevrili,yunan düsman,arap düsman,abd düsman bati düsman..
düsmanliktan günlük hayatimiza ayiracak zaman bulamiyoruz,,
bence tartisma kültürünün bizdeki sorunu bilincaltimiza yerlestirilmis düsmanlik pisikolojisi,,
daha öncede yazmistim;cia 1950/1960 larda cesitli deneylerle toplumlarin beyinlerini yikama operasyonlari deneyleri gerceklestirmis,gerek siringa injekte edilerek gerek gidalara organik katkilar ekleyerek,bunlari test etmistir,,,ozamanlar bir sadece bir varsayim olarak görülen bu dedikodular zamanla gerceklesmis,hala günümüzde zayif ve bilgiden uzak gelismemis toplumlar uzerinde etkisini algi operasyonlariyla göstermektedir,,
olaylari okumak icin kahin olmaya gerek yok,
bizim tek derdimiz hala kurtulamadigimiz ve empoze edilmis olan düsman pisikolojisinden kurtulmamiz,,hala ulkemizde bazi gerceklerin farkina varilmamasi uyuyan aslanii uyarmamak icin dedikodular dünyasi yasanmasi istenmekte,toplum bilincli bir sekilde siddetin icine atilmaktadir,,
yani simdi bu yazdiklarimin bu konuyla ne alakasi var diyeceksiniz,konu tartisma kültürüne geldiginden,tahammülsüzlüge geldiginden yazma geregi duydum,,

Mesut64
26 Nisan 2018, 10:56
Birbey Hemserim, yazilarini okumadan yazmam, aslinda sen benim yazdigimi okumadan yazmissin.
Bir mesajda hemen cevap niteliginde yazmis sonra da benim yazimi okuyup tekrar yazmissin.

Yazdiklarina Tam olarak katilmiyorum. Türkiye hükümeti vatandasini satmaz. Önceki Hükümetlerde
böyle seyler olurmu bilmem basima gelmedi vede duymadim, sadece Dresnerbank ile Merkez bankasi
isbirligi sonucunda almanyanin bilgisi disindaki hesaplar ortaya cikmisti diye birseyler yazmisti gazeteler.
O zamanlar hergün gazete okurdum. Hatirlarsaniz Merkez bankasina 50.000 DM yatiran Türkiye´ye bir
Araba getirebilir demisti hükümet.

Gelelim günümüze, Avrupa birligi ile yapilan anlasmalar öyle dünden bugüne yapilan anlasmalar degil.
O anlasmalar ile Yatirimlar yapiliyor Firmalar kuruluyor, ben Televizyon seyretmeyi pek sevmem sadece
günde 1 yada en fazla 2 saat kadar izlerim; genelde izledigim Belgesel türleridir, gecenlerde izledigim bir
Belgeselde Vestel firmasinin 1 günü anlatiliyordu, sonrasinda Türk Hava yollarinin belgeselini izledim.
Özet olarak Türkiye Ekonomik olarak zaten Avrupa birligine girmis, Sirf alman firmalarinin Türkiye´de
4000 den fazla yatirimlari var. Gecende bir tartisma konusu izledim Bosch Türkiye var adamlar 1 gün
grev yapsa Avrupadaki otomobil üretimi tamamen durur. Bunlar öyle kolay yatirimlar degil, sen bakma
Politikacilara, yine bir secim zamani yine kendi halkina hos görünmek icin yine Türkiye karsiti söylemler
basladi, gecen seneyi unutmadik, Merkel Türkiye´deki firmalari geri cagirdi hic biri onu dinlemedi bile.
Politaka daki dönenleri Sirketler takmiyor adamlar is yapiyor nerede kazaniyorlarsa oraya yatirim yapiyorlar.

Son söz: Görevli olarak buradaki konunun icerigine dikkat etmek zorundayim, yorum yaparken siyasete
fazla girmeden Ekonomik acilarida göz önüne alarak yazalim.

Kolay Gelsin!

hekimoglu
26 Nisan 2018, 11:17
Arkadaslar tartisma derken siyasi tartisma anlasilmasin onun yeri burasi degil. Burada neredeyse tüm Türkiye disinda yasayan Türkleri ilgilendiren bir yasa ve ciktigi anda magduriyetler söz konusu, bunu biz yurt disinda yasayanlar konusmayacakta Sivas, Tokat ta hamamdaki tellakmi konusacak, sorun direk bizleri ilgilendiriyor 3 maymunu oynayip basimiza felaket gelmesinimi bekleyecegiz.

Konu aslinda bilgi amacli paylasiliyor kimi arkakaslarin durum degerlendirmesi fikrini söylemesi karsilikli saygi, seviyeli ortamda sürdürülmeside elbette olagan karsilanmalidir. Direk siyasete girilmesi tabiki bu ortamda mümkün degildir ancak bu meseleyi basimiza dert eden siyasileri uyarmak yasa cikmadan biz yurt disinda yasayan vatandaslarin magduriyetlerini en alt seviyeye indirecek kadar degisiklige ugratilmasini saglatmakta kendi özel ortamimizda hepimizin yapmasi gereken sey olmalidir.

Benim buradaki yazismalarda gördügüm kendi siyasi düsüncesi dogrultusunda haraket edip sirf sorumlu siyasetcileri korumak adina kendine cevresine icinde yasadigi topluma zarar getirecek bir yasayi alkislama derecesine varan saksakciligi kesinlikle dogru bulmuyorum.

Elbette hepimizin kendimize göre siyasi görüslerimiz var olacak bunu körü körüne sorgusuz sualsiz bir destek haline getirirsek nerde bizim kendi kisiligimiz nerde insan olmanin gerektirdigi kendine cevresine ülkesine olan saygisi sevgisi, dünyada ne tek biz nede ayni görüsten olan insanlar yasiyor hepimiz ayni gemideyiz gemiyi batiracak gerginliklerden kacinmazsak suyun dibine hep birlikte inecegiz biline.

webci
26 Nisan 2018, 11:21
Sokaktaki insan karmaşık konuları kavrayabilir mi? Onun yerine uzmanlar karar alsalar herkes için daha iyi olmaz mı? Eğer kararları halk alacaksa halkın eğitimli olması gerekmez mi? Doğru karar almak için eğitimli olmak şart değil midir?
Dağdaki çobanla üniversite mezununun aynı olmadığı düşüncesi vardır çoğumuzda. Çünkü hepimize, en doğru kararları sadece konuyu bilen uzmanlarının alabilecekleri öğretilmiştir. Üstelik bu görüşü haklı çıkaran birçok örnek de vardır hayatımızda. Her gün birçok konuda uzmanların ne kadar bilgili olduklarına şahit oluruz. Mesela hastalandığımız zaman, ne yapmamız gerektiğini doktorumuz bizden daha iyi bilir. Doktorla hasta arasında ne eşitlik vardır ne demokrasi. Üstelik bu durumdan hiçbirimizin bir şikâyeti de yoktur. Doktorlar söyler biz yaparız.Hepimiz demokrasilerde, kararların halk tarafından alınması gerektiğini bilsek de çoğumuzun içinde bir şüphe vardır,bir türlü emin olamayız.
İşin uzmanlarına gerçekten güvenebilir miyiz?
Uzmanlar, eğitimleri gereği kendi alanlarında “derin” bir görüşe sahip ama genellikle diğer alanlara karşı “ilgisizlik” içindedirler ve bu nedenle çok boyutlu konularda karar alırken büyük yanılgılar içine düşebilirler.
Uzmanların en belirgin özelliği kendi haklılıklarını abartmalarıdır. Çoğu zaman da neyi bilmediklerini bilmek konusunda pek yetenekli değillerdir.

Öte yandan çoğunluğu oluşturan “ortalama insan”, gündüz çalışır, akşamları ise TV izler. Dünyaya magazin penceresinden bakar ve hemen her konuda bilgisi sınırlıdır. İyi bildiğini zannettiği konulara bile bilgisi yüzeyseldir. Algıları, yaklaşımları, refleksleri, ait olduğu sosyal grubun özelliklerini yansıtır. Kendisine yöneltilen propagandayı çoğu zaman sorgulamadan benimser. Kronik bir unutkanlığı vardır, konuları analiz edemez ve karar almakta zorlanır.

Fakat bu kadar yüzeysel olan, bu kadar bilgisiz olan ve uzmanlara kıyasla hiçbir derinliği olmayan bu insanlar bir araya geldiklerinde fevkalade isabetli kararlar alabilirler. “Belirli koşullar” sağlanırsa sıradan insanlar, uzmanlardan daha iyi performans gösterebilirler. Bu şartlar sağlandığında, “ortalama bir zeka ve bilgi” seviyesinden oluşan büyük kitleler, “mükemmel” kararlar alabilirler.
dagdaki coban ve doktor varki,,!!

Selam
26 Nisan 2018, 12:04
@webci

güzel yorumda bulunmussun.

ama yukardaki yazdigin yorumun sana ait olmadigini baska bir sayfadan kopyalayip ekledigini yazsaydin ve ayriyetten kaynaginida ekleseydin burda herkes dagdaki coban ile doktorun arasindaki farki daha iyi görürdü.

webci
26 Nisan 2018, 12:08
Fark boylede gorulmuyormu..
Ne fark eder..bilgi bilgidir kardesim..senin derdin milletin acigini yakalamaksa gercekten baya basarilisin..
Kotu niyete yazmadim yanlis anlama..kaynak bilgi fazlada ihtiyacimiz yok,
Yazilarinda kiskanclik seziyorum,,tavsiyem yazilarin icerigine ait olmaman..
Saygilaaarrr..

Selam
26 Nisan 2018, 12:18
Fark boylede gorulmuyormu..
Ne fark eder..bilgi bilgidir kardesim..senin derdin milletin acigini yakalamaksa gercekten baya basarilisin..
Kotu niyete yazmadim yanlis anlama..kaynak bilgi fazlada ihtiyacimiz yok,
Yazilarinda kiskanclik seziyorum,,tavsiyem yazilarin icerigine ait olmaman..
Saygilaaarrr..

Bu yorumunla dagdaki coban ile okumus doktorun arasindaki kültür ve ahlak farkini cok daha iyi anlamis olduk. Bizi aydinlattigin icin tesekkür ederiz.

webci
26 Nisan 2018, 12:21
Kardesim eyvallah da ben sunu bilmeni istedim..kopie cekerekte kendimden yazarakta guzel yazarim,bunda senelerce kitap birikiminin tecrubesi vardir sen benle dalga gecsende..
Hersey gonlunce olsun..
Saygilar..

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 12:34
Yok güzel kardesim, öyle degil kimisi tartisirken sesli konusur kimisi sakin evet sacmaliyorsa sana katilirim ama bak buradaki karsilastirmadada bi gariplik var eğitim durumu kastetmiyor diyorsun Doktor ve Coban arasinda karsilastirma yapiyorsun, hatta senin bana cevaben yazdigin yazida bile ufak bir agresiflik seziyorum sanki.

Yok yok kesin bir agresiflik yok. Yazıların ses tonu yoktur. Ses tonu olmayınca her insan doğal olarak farklı bir ses ile okuyanı algılayabiliyor.

webci
26 Nisan 2018, 12:39
Yazilarin ses tonu yoksa biz yazilan mesajlarda belli de olmasa ard niyetine yazildigini nsl algilayabiliyoruz..
Hissedebiliyoruz ve yanilmiyoruz..

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 12:42
Çünkü yazan kişi profeyonell bir şekilde yazamadığı için.

Mesela iyi bir gazeteci yazısı art niyetli bile olsa profesyonel yazdıktan sonra anlayamazsın bile art niyetli olduğunu.

Google: "Mit dem falschen Ohr hören" yaz bunun neden böyle olduğunu detaylı bir şekilde anlatıyorlar.

webci
26 Nisan 2018, 12:44
Ilginc
Ennerresant
Ve
Dogru olabilir..
Isin icine profesyonellik girdigi icin farkli bir boyut;)

Mesut64
26 Nisan 2018, 14:01
Asil mesele isin özünü anlamak, bir seyler olurken olaylara anlayarak bakmak; ha anlamiyorsan anlayacagin
sekilde düsünmek yorumlamak. Siz ikiniz webci ve Birbey arkadaslar sizler cok samimi degilsiniz yazdiklarinizda,
bu benim düsüncem ve beni baglar; ama sizleri anlamaya calistikca bu sonuc ortaya cikiyor. Ciddiyet cok önemli
ve bilhassa böyle konularda.

Size bir soru sorayim ve yanitlarinizi alayim, bakayim Dünya´da olup bitenleri dogru takip edebiliyormusunuz.

2 hafta önce Amerikan, Ingiliz ve Fransiz Savas gemileri akdenize geldi. Bu gemiler ne icin oraya geldiler ve
orada hala niye duruyorlar?

Cevaplari bekliyorum!

NOT: Bu sorunun cevabini buldugunuzda Erken secim kararinin neden alindigini da bulacaksiniz.

webci
26 Nisan 2018, 14:51
Mesut usta bu necim soru..
Ben 24 saat ve ruyada bile politikanin icindeyim...
Simdi fazla vaktim yok..israil ve misirin kirli ittifakini desifre ettik,dogu akdenizdeki dogal gaz ve petrol icin oradalar....rusyayi defetmek icin... amerikanin bu dunyada biryerde olmasi icin tek sebep petroldur..
Cahil toplumlarda bu oyunun kurbanlaridir..
Abd savunma bakani daesle mucadele canlanacak demis,bu is icin tekrar onlari kullanacaklar,mesele meydani bos birakmamak,biliyorzki macronda abd ye gitti,sular isinirken araplari tekrar kizistiracaklar..
Bakin 2012 de rahmetli bilge altundal neler soylemis..
https://youtu.be/G5YwyVoLI44
Buraya cok agir gelmis olmaliyimki hala hafif toplarla antrenmana cikiyorum;)

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 15:09
Mesut 64, dünya düz mü diye bakmaya gelmiş olabilirler mi?

Şaka şaka kızma.

Aslında istemeyerekte olsa iyi bir örnek oldun. O kadar insanların beynini yıkadilarki havadan nem kapıyoruz. İşleri güçleri yokta Cumhurbaşkanı seçimi kazanırsa yıkmak için orda hazır bekliyorlar. Her yolu denediler şimdi savaş ile yapacaklar.

Mesut güzel bir senarist olurdun.

Cengiz Bond
26 Nisan 2018, 15:37
Asil mesele isin özünü anlamak, bir seyler olurken olaylara anlayarak bakmak; ha anlamiyorsan anlayacagin
sekilde düsünmek yorumlamak. Siz ikiniz webci ve Birbey arkadaslar sizler cok samimi degilsiniz yazdiklarinizda,
bu benim düsüncem ve beni baglar; ama sizleri anlamaya calistikca bu sonuc ortaya cikiyor. Ciddiyet cok önemli
ve bilhassa böyle konularda.

Size bir soru sorayim ve yanitlarinizi alayim, bakayim Dünya´da olup bitenleri dogru takip edebiliyormusunuz.

2 hafta önce Amerikan, Ingiliz ve Fransiz Savas gemileri akdenize geldi. Bu gemiler ne icin oraya geldiler ve
orada hala niye duruyorlar?

Cevaplari bekliyorum!

NOT: Bu sorunun cevabini buldugunuzda Erken secim kararinin neden alindigini da bulacaksiniz.

cevabi ciddi merak ediyorum, aciklarsan sevinirim.

alay filan gecmiyorum, yanlis anlasilmasin.

bende böyle konular ile ilgilenirim, ama onlarin sadece suriyeyi bombalamak icin orda oldugundan fazla birsey aklima gelmemisti simdiye kadar.
dogrusu hic düsünmedim. o yüzden merak ediyorum, gözümden ne kacti diye.

o yüzden aciklarsan sevinirim.

hekimoglu
26 Nisan 2018, 19:39
Sayin arkadaslar, bazen Board sinirlarini zorlasada biz yurtdisinda yasayan Türkleri ilgilendiren bu önemli konuda fikir alisverisi Board kurallari, saygi cercevesi dahilinde oldugu sürece bir sorun teskil etmez, bazi üyelerin kendi fikrine göre dogru bulmadigi konulari bildirmeside site kurallari dahilindedir bunu bukadar büyütmenin konuyu dagitmanin hicbir anlami yok cünkü o andan itibaren müdahale gerektirirki ben böyle bir seyi hicbir mod arkadasimin severek yaptigini düsünmüyorum.

esmerkral
26 Nisan 2018, 22:13
arkadasimiz her gurbetciyi ilgilendirecek bilgi amacli konu acmis konuyu nerelere cekmisler nasil karistirmislar insan olarak üzüntü icindeyim malesef herkes anlamak istedigi gibi anladigindan bilgi amaclida olmus olsa türk milleti olarak bir yerlere gelemeyecegimizi anlamis oldum. insan ne kadar forum kurallarina uymaya calissada konu ne olursa olsun biraz forum kurallari disina azda olsa istemiyerek cikilabiliyor bunuda fazla abartmama taraftarayim. insanlar ister toplumda ister kahve köselerinde ister formumuzda kavga, küfür olmadan medeni insan gibi tartisabilir ayni fikirdede olmaya mecbur degilm, degiliz tartismaz, fikirleri sunmak bunun icindir.

ben burada yine konuya dönmek istiyorum müsadelerinizle evet 2008 yilinda anlasmaya atilan imza malesef imzayi atanlar bir tv programinda dinledigim kadari gurbetcileri düsünmeden önlerine her geleni imzalamislar buda melesef bir cok gurbetciyi yakacak gibi hatta duyuma göre yasamis olduklari ulkeyi terk etmeye basladilar. eger zamaninda hükümet birazcik gurbetcilerini düsünmus olsaydi azda olsa bir önlemini alabilirdi örnegin belirli miktardan sonra diyebilirdi kimse yanlis anlamasin malesef gurbetcilerinde huzuru bozuldu millet telas icinde ne yapacaklarini bilmiyorlar. Allah herkesin yardimcisi olsun.

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 23:08
Maalesef çok var öyle imzalar. Geçmişdede oldu. Dediğim gibi, birşey istedikleri zaman bizden biraz bize gülüveriyorlar bize, bizde hemen ümitleniyoruz.

2019 yılının sonunda paylaşım başlayacak. Sağ olursak 2020'de burda sık sık bu konuları tartışacağız. Bugün 21000 üyemizden daha adını duymadığımız kişiler ilk konularını açacaklar.

Bugün bana kızanlar belki ozman anlayacaklar ne demek istediğimi.

https://youtu.be/uw8btYoE2G8

esmerkral
26 Nisan 2018, 23:25
Birbey arkadaşım bilgime göre isterlerse 1.1.2018 itibaren paylaşımlar olabiliyormuş bunuda bulunmuş olduğumuz tarihe göre değilde 1 yıl geriye giderek yani 2018 deyiz 2017 nin bilgilerini paylaşıyorlarmış

Birbey 3.0
26 Nisan 2018, 23:53
Er ve geç fark etmez. Adam senin bugün bankadaki paranı görünce zaten dünde orada paran olduğunu öğrenmiş oluyor. Sana hesap dökümünü getir diyecek.

esmerkral
27 Nisan 2018, 00:28
evet haklısın benim kısa açıklamamın sebebi ise insanlarımız bu yıl çekerler kurtulduklarını sanırlar işlerini dahada çıkmaza sokarlar bir yıl öncesi bilgileri verdiklerine göre kurtulma şansı yok diye düşünüyorum bilginize yanlışım varsa düzeltebilirsiniz paylaşım varsa insanlar bilgi sahibi olabililer

Birbey 3.0
27 Nisan 2018, 08:19
Birde bardağın öbür tarafı var. Türkiye'de Almanya'dan bilgi alacak. Sunduğum videodada söyleniyor, tahminen Türkiye'den emekli olanları yüzde 30 haksız yere emekli parası aldığı. Birde bizimkinler isteyecek para. Bizimkinler birde adamı dolandırılcılktan mahkemeye verecek uğraş dur. Hadi onlara fazla acımıyorum. Çünkü artık bilgi çağındayız. Herşeyi biliyordı yaparken.

Boşuna demiyorum, paylaşımın normlinde planlanmış olan Kasım 2019 seçiminin ardında başlaması tesadüf değil. Hem oyunu alacakla arkasındanda gurbetciler ispiyonlayacaklar. Onun için herkes oy vermeden önce buraya gelen hükümet milletvekillerine toplantıda bunu hesabını sorması lazım. Tabiki sorabilirseniz. Etrafınızdaki parti sempatisyenleri sizin sesinizi hemen bastırmazsa.

Tabiki aynı şeyi muhalefet partilerine soracaksınız. Mümkün mertebe onlardan, genel başkanlarının ağzından olmak üzere söz almaya bakacaksınız.

Benim Allahtan param malım yok Türkiyede. Ama etrafımda yanacak olan çok var. Birşey dedinmide "Allah büyük, o gün gelsin bir çare düşünürüz" düşünüyorlar. Şüphesiz Allah büyük. Ama o gün gelince, zırlayınca, bende diyecem "Allah büyük niye zırlıyorsunuz" diye. Su testisi kırıldıktan sonra bizim millet çare aramaya çıkıyor. Geç kaldın. Geçmiş olsun.

Mesut64
27 Nisan 2018, 14:06
Arkadaslar, size bir soru sordum hic biriniz cevaplayamadiniz. Belki yine bir komplo teorisi gibi göreceksiniz
ama malesef hicde öyle degil. Politikayi ve politikacilari pek sevmem cünki cok vaadlerde bulunurlar ve cogu
sadece secim zamanlaridir. Ben genelde gazete okumayi cok severim ama artik eskisi gibi alip okudugum yok,
cünki cogunu internetden cep telefonundan izliyorum. En cok ilgimi ceken ise köse yazilaridir. Köse yazarlari
günlük olaylari daha derleyip toparlayip yorumlarlar ve bu sekilde olup bitenleri daha iyi anlamama yardimci
olurlar.

Simdi gelelim günümüz olaylarina; size bir köse yazisi sunacagim, bu yazarin kendi yorumu tüm yazilanlara
inanmasamda bazi olaylari daha iyi anlamama yardimci oluyor, bakalim sizler nasil yorumlayacaksiniz.

Devlet Bey'in çıkışı ile birlikte Türkiye başka bir frekansa girdi.
Tayyip Bey de tarihi öne çekince önümüzde 2 ay gibi kısa bir süre kaldı. Pek çok isim ERKEN SEÇİM konusunda konuşuyor, yazıyor, çiziyor...
Gündem bu! Herkesin bir fikri, bir bakış açısı var. Bildikleri ve bilmedikleri de...
Türkiye'nin en önemli, en değerli yönü DIŞ POLİTİKASIDIR! Türkiye'nin nerede olduğu, kiminle olduğu, kime karşı olduğu çok ama çok önemlidir.
Bu bizim BÜYÜKDEVLET olduğumuzunda göstergesidir... Herkesbunu bilir. İçimizdeki bazıarkadaşlar anlamasa da.
Türkiye önemli bir viraja daha girdi. Dünya da...
Türkiye 24 HAZİRAN'la birlikte YENİ DÜZEN'deki yeni yerini alacak... Bu nedenle kurulacak olan sandıklara "o parti" "şu parti" diye bakamıyorum. Bence siz de bakmayın!
Açalım biraz...
Kaç zamandır yazıyorum. Uzaklara bakınca da TÜRKİYE'nin GİZLİ MANŞET olduğunu, çok masanın kurulduğunu görüyorum. Pek çoğunda AKDENİZ olmazsa olmaz! Ortadoğu denklemi ve Afrika da yok değil.
Var! Ancak AKDENİZ çok önemli PARANTEZLER içinde ele alınmakta...
24 Haziran'da da AKDENİZolacak. Sonuçlarına bakınca sizler degöreceksiniz... ABD'de ya da ABD'ninetkilediği ülkelerdeki çekişmeyebaktığımız zaman FİNANS lobisi ileSİLAH lobisinin kavgasını görüyoruz.
Keskin ve net bir kavga bu.
AKDENİZ ve altındaki enerji ÜLKELERİN SINIRLARINI DEĞİŞTİRECEK KADAR ÖNEMLİ! İKİ LOBİ AKDENİZ'DE DE KARŞI KARŞIYA!
Burnumuzun dibinde yani!
Yine bize pek söylenmeyen bir gerçek var. TÜRKİYE, KIBRIS ve LÜBNAN AKDENİZ'deki enerji üssü!
En zengin yataklar buralarda!
Zenginliğin DOLAR cinsinden karşılığı akıl alır gibi değil...
Bir avuç DOLAR için savaşların çıktığı yer kürede böyle bir zenginliğin nasıl bir türbülansa yol açacağı herkesin bildiği bir SIR!
Bu nedenle TÜRKİYE çok önemli ve dikkatli adımlar atmalı.
Birkaç ay önce Pentagon'a sunulan Akdeniz raporunda, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin Mersinİskenderun ve Kıbrıs üçgeninde çok önemli petrol ve doğalgaz yatakları keşfettiği yazıldı.
Amerikan Noble Energy, ExxonMobil, İtalyan Eni, Fransız Total, Rus Novatek raporlarında da Türkiye'nin üçgen bölgede önemli bulgulara ulaştığı doğrulandı. Çünkü bu şirketlerde de Mersin-İskenderun ve Kıbrıs üçgeninin çok önemli olduğu kanıtlanmıştı.
AFRİN OPERASYONUNU da bu çerçevede değerlendirmek zorundayız...
Türkiye bu ÜÇGENİN TEK SAHİBİOLMASI sebebiyle bu adımı attı.
Hatay-Afrin arasının sadece 50 kilometre olduğunu düşünürsek, operasyonun son dönemde atılmış en stratejik adım olduğunu anlayabiliriz.
ABD-İngiltere-Fransa üçlüsü, Rusya'yı hedefe koysa da Afrin konusunda aynı fikirde buluştu. Ankara'nın AFRİN adımından rahatsız olan BÜYÜKLER var. Bunu da yakında gösterecekler.
ABD-İngiltere-Fransa gibi DEVLERgelecek ay yani MAYIS'ta BirleşmişMilletler'e, Türk askerinin işgalci olduğubaşvurusunu yapacak. ŞAKA DEĞİLGERÇEK. Bu dedikoduyu Washingtonve New York'ta çok kişi dillendiriyor.
Bunun olduğunu ve Birleşmiş Milletler'in de kabul ettiğini düşünün!
Bunların ne istediğini, neden böyle bir adım attığını anlamamız gerekiyor.
24 Haziran'a giderken konu da bu! En azından önemli parantezlerin biri bu! AFRİN nedeniyle BM'de bir sıkıntı oluşursa bilmemiz gereken BU ADAMLARIN ASIL İSTEĞİNİN AFRİN OLDUĞU GERÇEĞİDİR!.
Amaç TÜRKİYE'nin hükmettiği HATAY-KIBRIS-MERSİN üçgenini rahatsız etmek, mümkünse buradaki zenginliği almak!
OYUN bu! Plan bu!
Size garip gelecek ama PENTAGON"HATAY TÜRKİYE'DEN NASIL ALINIR?" diye bir araştırma bile yaptırdı. Deli saçması olduğunu biliyorum.
Ama karşıdaki KAFA bu!
Türkiye'nin en önemli kentlerinin başında artık Hatay var.
Türkiye de Hatay'ın değerinin farkında. O nedenle Afrin operasyonu çok özel bir şekilde başarıyla tamamlandı.
Türkiye'nin bölgede aktif olması büyük rahatsızlığa yolaçarken, Lübnan'ın da Ankara'dan güç alarak attığı adımlar Washington-Londra ve Paris'i kızdırdı.
Lübnan'ın kıta sahanlığında gaz arama hakkı Rus Novatek, Fransız Total ve İtalyan Eni ortaklığına verilirken, bir Türk şirketi de dahil edildi.
Lübnan bu adımla, aslında İngiltere ve ABD'nin planlarını çöpe attı. Çünkü 4 enerji ülkesinin arama çalışmaları sürse de Lübnan devletinin izni olmadan sonuca ulaşmayacağı kesinleşti.
Hariri'nin Suudi Arabistan'a kaçırılması, rehin tutulması da Pentagon'un bu duruma tepkisiydi.
Leviathan bölgesi de Kıbrıs açıklarındaki Afrodit de Akdeniz için çok stratejik bölgeler. Leviathan'a komşu "Afrodit"de 690 milyar metreküplük doğalgaz bulundu. Amerikalılar'a göre aslında rezerv 900 milyar metreküp.
Rakamlar ve zenginlik inanılmaz.
Dünyanın kavgasının burada olması tesadüf değil! Mersin-Hatay-Kıbrıs, Leviathan, Tamar, Dalit ve Zohr jeostratejik ve jeopolitik öneme sahipti.
Arap Baharı ve son dönemde Suriye'de yaşananlarla birlikte bu bölgeler jeoenerjik noktalar olarak da öne çıktı.
Akdeniz'den başka dünyanın hiçbir noktası jeostratejik, jeopolitik ve jeoenerjik bölge değil.
ÜÇÜNÜ BİRARAYA GETİREN TEK NOKTA BURASI!
Bu nedenle karşımızda olup buradan büyük pay almak isteyenlerin gündemlerinden biri BİZİ KIBRIS'la ya da HATAY'la uğraştırmak!
ENERJİ PARA DEMEK, BU DA GÜÇ DEMEK!
Binlerce kilometre uzaktan gelen savaş gemilerinin anlamı bu.
Kimse bölgeye turistik seyahat için gelmiyor.
Bayrak göstermelerinin altında yatan gerçek, bizim sahibi olduğumuz zenginlik. YENİ DENGE DE BUNA GÖRE KURULACAK...
AKDENİZ enerjisi servis edilmeye başlandığı an bazı ülkeler ENERJİ KARTINI kaybedecek. Avrupa buraya bağlı kalacak. Ortadoğu başka bir frekansa girecek... Bildiğimiz pek çok şey değişecek yani...
ABD-İNGİLTERE-FRANSA bunu ele geçirmek için füzeleri gösterdi.
Yoksa karşıda vurulacak bir ÜLKEFALAN YOK!
Bizi ya KIBRIS ile ya HATAYile yormak isteyecekler. Bu iki noktaiçin de BÜTÜN KOMŞULARIMIZKARŞIMIZDAKİLER İLE BİRLİKTE... Yunanistan'a bakın!
Her gün akıl dışı sorunlarla zamanımızı almaya çalışıyor.
Başkaları da var.
Bunlara emrin dışarıdan geldiği net!
Sırıtıyor zaten!
2018 daha önce de yazdığım gibi değişimin tamamlandığı yıl olacak!
Herkes hamlesini yapacak. Kimi tek başına, kimi ittifakla...
Türkiye'nin Afrin'de bu kadar hızlı bir zafer elde edemeyeceği öngörülüyordu.
Beklenen olmadı.
Şaşırdılar.
Ne yapacaklarını bilemediler.
Bunun üzerine konuyu Birleşmiş Milletler'e taşımaya karar verdiler!
Planları masada yani...
Şimdi bölgemizde bunlar yaşanırken, karşımızda koca bir ittifak dururken TÜRKİYE'nin de yapması gerekenler var. Yapacak da.
Start verildi zaten...
Bilmemiz gereken şu: AKDENİZ'deki SAVAŞ 24 HAZİRAN'da da görülecektir. Hissedilecektir.
Fark edilecektir.
Karşımızdaki güçler elbette içeriden kendi politikalarına uygun isimleri destekleyecektir.
AKSİ MÜMKÜN DEĞİL. Bunun için hep birlikte düşünmemiz gereken bir döneme giriyoruz.
FİNAL MAÇLARININ TELAFİSİ YOKTUR. Ya kazanır kupayı kaldırırsınız ya da gözyaşları içinde tünelin yolunu tutarsınız...
Gülmenin ve mutluluk içinde yürümenin hiç bu kadar yakınlaştığı bir dönem olmamıştı.
Tehlikenin de...
Seçimlere böyle bakın.
Kimin kime oy verdiğinden daha çok neden verildiğinin bilinmesi önemli...
İLK HEDEFİMİZ AKDENİZ!
Alinti: Ergün Diler Takvim 20 Nisan 2018

Kolay Gelsin!

webci
27 Nisan 2018, 14:54
Mesut usta simdi sen buraya gelip takip etmeyince veya yazilanlari kacirinca cevap vermemis mi oluyoruz??
Ergun dileri face den uc senedir takip ederim..ayrica ahaber de ki programini da hic kacirmazdim..istersen bir onceki sayfaya bir bak cevap verilmis mi..
Saygilar usta..takipte kal,gelismeleri kacirma;)
Msj 58....

webci
27 Nisan 2018, 21:34
Isabetli bir karar olmus..
Ben demistim..bu saatten sonra ya kitlenilir ya sikayetler baslar diye..eline saglik usta..

Birbey 3.0
27 Nisan 2018, 21:38
Bu Ergün Dilerin yorumu fantastik bir senaryodan başka birşey değil. Daha öncede hükümete yakın gazeteciler "savaş çığratkanlığı yapmıştı". Hepsi sonra fos çıkmıştı. Her seçim öncesi olduğu bu gibi haberler vatandaşın bilinç altına şu haberi veriyor: Hükümeti şecmezseniz felaket olacak.

Bu haberde ima ediyorki, 24. Haziran'da şimdiki hükümet kazanmasza Akdeniz elden gidiyor.

Ama maalesef bu gibi haberlerin sonradan fos çıkınca kimse hesap sormuyor.

webci
27 Nisan 2018, 21:40
Usta oyle degil..ergun diler yazboz da cok guzel yorumlari vardi..bu adam derinden gidiyor,cogu yorumlari da isabetli..adam akdeniz elden gidiyor demedi..sen tam anlamadin galiba konuyu..olay baska..
Olay enerji savaslari ve kuzey afrikaya cöreklenme..yunanin son zamanlarda cenesinin durmamasinin sebebi abd ve fransa simarikligi ...neyse daha fazla derinlere inmeyelim mod uyardi..

Birbey 3.0
27 Nisan 2018, 21:42
Kim kazanırsa kazansın, Türkiye'ye hiç bir şekilde birşey olmaz.

Korku ile oy toplamaktan başka birşey değil.

hekimoglu
27 Nisan 2018, 23:55
Konu hakkinda bilgilendirme amacli söylenmesi gerekenler söylendi. Otomatik bilgi paylasimi bizzat Sayin Yeneroglu ve Maliye Bakani Sayin Naci Agbal tarafindan teyit edilmis olup yalan haber degildir, biz yine hepimiz konuyu kendi kisisel siyasi görüsümüz dogrultusunda paylasmadan edemedik kisisel kirici tartismalara son vermek acisindan konuyu kapatiyorum.