PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Reha antrag hakkında

dadaloglu38
17 Nisan 2018, 22:45
Selamünaleyküm kardeşlerim yaşım 53 15 aydır krankenkasse deyim kronik bel ağrısı krankenkasse bana reha antrag yaptı orda tedavi göreceksiniz dediler mecburmuyum yapmaya faydası zararı olurmu bende krankım mayıs ortasında bitiyor o zaman işe başlamak istiyorum denemek için dedim yinede yaptılar emeklilik için de faydası olurmu şimdi denemek için işemi başlayayım reha tedaviyemi iş yerininde ne yapacağı belirsiz ya çıkış verecekler yada biraz oturma biraz ayakta iş verecekler böyle durum başından geçenlerden bilgileri olanlardan yardım bekliyorum teşekkür ederim sağolun şimdiden

hekimoglu
17 Nisan 2018, 23:38
Eger rahatsizligindan dolayi calisamayacagini düsünüyor maluliyet bir care olabilir diyorsan kur teklifini geri cevirmemeni tavsiye ederim.

webci
17 Nisan 2018, 23:45
Selamünaleyküm kardeşlerim yaşım 53 15 aydır krankenkasse deyim kronik bel ağrısı krankenkasse bana reha antrag yaptı orda tedavi göreceksiniz dediler mecburmuyum yapmaya faydası zararı olurmu bende krankım mayıs ortasında bitiyor o zaman işe başlamak istiyorum denemek için dedim yinede yaptılar emeklilik için de faydası olurmu şimdi denemek için işemi başlayayım reha tedaviyemi iş yerininde ne yapacağı belirsiz ya çıkış verecekler yada biraz oturma biraz ayakta iş verecekler böyle durum başından geçenlerden bilgileri olanlardan yardım bekliyorum teşekkür ederim sağolun şimdiden

kardesim rehaya gitmeni tavsiye ederim,,
senin durumuna göre reha ya gidip oradan pozitif bir rapor alman daha uygun,,
onlar calisip calisamayacagina dair sana emeklilik kasasi icin rapor verirler,,
yok negativ cikti gidip calisirsin..
orada tum aktivitelere katilmani tavsiye ederim,,
zaten calisabilirlik raporu alirsan sana göre bir is devamli hazirdir,,emekli olamassin,,
yol masraflarinda dahil ayligin belirli bir miktar kisitli da olsa onlar ödüyor,,bu esnada hasta kasasi para ödemez..
bunlar netto ödenir kesinti olmaz ,o sebeple finanzamt a gerektiginde sayet einkommensteuererklärung yapiyorsan bildirilmeli,,
Sayet emekli olursan antrag verdigin gunden geriye donuk olursun ve aldigin hastalik veya issizlik paralarini geri odersin,yetmedi cepten odersin..
O sebeple 18 ayi doldurmadan isini hallet..daha sonra issizlik devreye girer,seni rahatsiz ederler..

Birbey 3.0
18 Nisan 2018, 06:40
Belden dolayı emekli olma şansn sıfır.

Rehaya gitmeye mecbursun. Sana yolladıkları evrak Madde 51 göre dayanarak diye yazıyor. Yani tercih hakkı senin değil. Gitmezsen krank parasını geri isterler.

Ayrıca Reha'ya gittikten sonra emekli paranı çekemezsin.

hekimoglu
18 Nisan 2018, 08:42
Belden dolayı emekli olma şansn sıfır.

Bunun dogrulugu süpheli cünkü yasi henüz genc olmasina ragmen belden emekli olan var, belki cok zor uzun sürec olabilirde imkansiz demek yanlis diye düsünüyorum.

Birbey 3.0
18 Nisan 2018, 10:02
Şüpheli değil. Olanların başka rahatszlıkları var ama söylemiyor, çünkü dedi kodu olur diye.

Malüliyetden emekli olabilmeniz için yasa gereği herhangi bir işi yapamayacak kadar hasta olmanız gerek. Yani çatıcısanız, kapıcılıkda yapamayacak kadar hasta olmanız gerek. Yani oturarak bir iş yapamayacak kadar rahatsız olmak gerekecek. Eğitim ve öğrenim durumunuza bakılmıyor.

Belden oldum diyenlerin hepsi mecburi küçük bir yalan. O kadar görevim icabı emekli taniyorum, öbürü geliyor falancı olmuş diyor. Ama işte diyemiyorsunuz falancı size yalan söylemiş diye.

Kaynakını söyleyemem. Ancak şu kadar söyleyim, bu konu benim mesleğim.

hOrOz
18 Nisan 2018, 10:19
Şüpheli değil. Olanların başka rahatszlıkları var ama söylemiyor, çünkü dedi kodu olur diye.

Malüliyetden emekli olabilmeniz için yasa gereği herhangi bir işi yapamayacak kadar hasta olmanız gerek. Yani çatıcısanız, kapıcılıkda yapamayacak kadar hasta olmanız gerek. Yani oturarak bir iş yapamayacak kadar rahatsız olmak gerekecek. Eğitim ve öğrenim durumunuza bakılmıyor.

Belden oldum diyenlerin hepsi mecburi küçük bir yalan. O kadar görevim icabı emekli taniyorum, öbürü geliyor falancı olmuş diyor. Ama işte diyemiyorsunuz falancı size yalan söylemiş diye.

Kaynakını söyleyemem. Ancak şu kadar söyleyim, bu konu benim mesleğim.

hocam benim tanıdığım yüzde yüz emin olduğum

hiç bir engeli ve hastalığı olmayan

benden de çok sağlam olan bir kaç emekli olan var

webci
18 Nisan 2018, 10:27
Konu nihayet gelmesi gereken yere geldi..
Birbey haksizda degil..
Camiide gördügüm sapasaglam adam ALLAH diyorda haram lokma yemekten kacmiyor..en cokta buna kiziyorum,artik almanyada bir insani kolelestirecek kadar is kalmadi..
Piskologlar basi kapali bacilarimizla sakalli haci amcalarla dolmus..
Herkes hesabini verecegi kadar haram yemeli..

dadaloglu38
18 Nisan 2018, 10:52
Cevaplarınız için teşekkür ederim hepinize benim beldeki sorun 2 saat ayakta durunca başlıyor yarım saat oturunca geçiyor doktorlarda hastanede tedavi gördüm bir çare bulamadılar kronik bel ağrısı dediler ameliyat falan gerek yok böyle yaşayacaksınız dediler ordepedi doktoru rapor verdi.Devamlı ayakta çalışamaz ara oturacak diye iş yerine verdim raporu iş yerinin doktoruda onayladı. Lakin iş veren zora koşuyor sandika ile görüşmen gerek git krank al deyip eve gönderdiler.şimdi reha yapmadan işe işe gelip deneyeceğim desem reha da gitmek zorundamıyım iş yeri ya hastalığıma göre iş verecek yada sana göre iş yerimiz yok diyebilirmi staplar ehliyetim var 20 yıldır hem sürüyorum hemde 20 yıldır aynı iş yerindeyim bir kaç iş yeri önerdim staplar süreyim dedim yok eve git krank al dedileren az 50 tane staplar var bu reha bir rapor verirler mi bana

hekimoglu
18 Nisan 2018, 11:51
@dadaloglu38 arkadasim, birbey 3.0 arkadasinda söyledigi gibi eger Türkiye ye kesin dönüs ve beraberinde Rentenkasse ya ödedigin primleri geri alipta gitmek gibi bir düsüncen varsa reha ya gittinmi artik o primleri alamazsin, primleri almam Almanya dan emekliligimi beklerim dersen sorun yok.

Bu durumda Reha ya gitmezsen ise gitmen gerekecek cünkü gitmeme durumunda krankenkasse parani ödemez zaten krankenkasse ödemelerinin bitmesine pek birsey kalmamis toplamda 72 hafta ödüyorlar.

Reha ya gidersen bu rahatsizligin eger varsa baska rahatsizliklarinida söyleyerek oradan GdB Grad der Behinderung bizim dilimizde prozent icin basvurunu yaptir. Hangi Reha Klinik e gideceksin bilmiyorum ama artik eski kalite yok Doktorlardan baslayarak personelin cogunlugu dogu bloku yada 3. dünya ülkelerinden Almanca bilmeyenlerinde rastlarsan eglenceli olmayabilir.

Elbette Reha süreci icinde doktorlarla konusmalarin muayenelerin olacak eski raporlarin yeni durumun hakkinda sana rapor verecekler orada calisabilirmisin calisabilirsen nasil islerde calisabilirsin dikkat edilmesi gerekenler varsa nedir yazarlar.

@birbey, @horoz, @webci arkadaslar bu konuyu istismar eden okadar cok kisiler varki gerek kurlarda bizzat kendi sahit oldugum gerek cevrede gördüklerimiz bunlarin yüzünden gercekten rahatsiz olan insanlarada süpheli bakiliyor rahatsizligi yüzünden canindan bezmis insanlar magdur oluyor.

dadaloglu38
18 Nisan 2018, 13:37
Reha krankenkassenin kendi rehabilitasyonu knapschaft aslında ben istemiyorum bu reha yı yapmayı iş yerine arayıp widereinliederung başlayım diyorum o zaman da mecbur gitmek zorundamıyım cevaplarınız için teşekkür ederim Allah razı olsun

kardesim rehaya gitmeni tavsiye ederim,,
senin durumuna göre reha ya gidip oradan pozitif bir rapor alman daha uygun,,
onlar calisip calisamayacagina dair sana emeklilik kasasi icin rapor verirler,,
yok negativ cikti gidip calisirsin..
orada tum aktivitelere katilmani tavsiye ederim,,
zaten calisabilirlik raporu alirsan sana göre bir is devamli hazirdir,,emekli olamassin,,
yol masraflarinda dahil ayligin belirli bir miktar kisitli da olsa onlar ödüyor,,bu esnada hasta kasasi para ödemez..
bunlar netto ödenir kesinti olmaz ,o sebeple finanzamt a gerektiginde sayet einkommensteuererklärung yapiyorsan bildirilmeli,,
Sayet emekli olursan antrag verdigin gunden geriye donuk olursun ve aldigin hastalik veya issizlik paralarini geri odersin,yetmedi cepten odersin..
O sebeple 18 ayi doldurmadan isini hallet..daha sonra issizlik devreye girer,seni rahatsiz ederler..
15 aydır krankım da geçen yıl 26.9.2017 bir gün çalışmıştım bunlar 27.09.2017 beri hesaplıyorlar çünkü geçen yıl çeşitli hastalıklardan üç kere de ameliyat oldum ben son beldeki rahatsızlıkdan krankdayım bu durumlardan dolayı daha 12 ay var 18 ayın dolmasına yanlış mı biliyorum yoksa

webci
18 Nisan 2018, 14:14
Arkadasim biz sana anlatamiyoruz galiba,,sen hem bu islere girdigin icin bir taraftan isveren baskisi yemekten korkarken diger taraftan konunun ne kadar hassas oldugunu anlamakta ayak diretiyorsun..
On yargili olmaksizin yazayimki,sen bu rehaya git bir an evvelde mumkunse emekliligi kap..cunku senin isin cok zor gorunuyor,kendine aci ve gercek hasta oldugunu kabul et,sakayi bir kenara birak derim..

Bildigim kadariyla komple hesaplaniyor,18 ay doldumu issizsin..gene de hasta kasandan ogren derim..

hOrOz
18 Nisan 2018, 15:17
15 aydır krankım da geçen yıl 26.9.2017 bir gün çalışmıştım bunlar 27.09.2017 beri hesaplıyorlar çünkü geçen yıl çeşitli hastalıklardan üç kere de ameliyat oldum ben son beldeki rahatsızlıkdan krankdayım bu durumlardan dolayı daha 12 ay var 18 ayın dolmasına yanlış mı biliyorum yoksa

Aynı hastalıktan yeniden Krankengeld almak için en az 6 çalışman gerek yoksa aynı süre eski hastalıktan devam eder.

Öbür türlü herkes gider bir gün çalışır ertesi gün yine Krank yapar yine 18 ay Krankengeld alır

Birbey 3.0
18 Nisan 2018, 19:35
hocam benim tanıdığım yüzde yüz emin olduğum

hiç bir engeli ve hastalığı olmayan

benden de çok sağlam olan bir kaç emekli olan var

Horoz abi, dosyalar raporlar benim elimde. Hepsini görebiliyorum görevim icabi. Daha bir tane sirf belden rahatsiz olan görmedim.

Senin saglam gördügün cogu kisilerde cogu zaman Schizophrenie gibi hastaliklar oluyor. Yani distan belli degil, ilacla belli olmuyor, ama ilaci tutmadimi kisiligi bozuluyor.

Birde erkeklerin cogu prostat kanseri. Ama söylemiyorlar. Korkuyorlar alay gecer millet diye. Es dost da sordugu icin, sana ne diyemiyor, belim sekerim falan var deyip gecistiriyor. Sonra sadece bel ve seker hasta olan adam bana geliyor, falanciyi yapmislar, beni niye yapmiyorsunuz. Ayni oda senin gibi, 40 yillik dostum, herseyini biliyorum diyor. Ben ama birsey diyemiyorum. Cünkü yasal olarak susmaya mecburum. Ama ekranda hersey gözüküyor.

redbull911
18 Nisan 2018, 21:38

öncelik ile sadece türk vatandasi isen eger kura gidersen bütün rentenkasseye yatirdigin para ölüyor yani yarin tr ye dönüs niyetin var ise tavsiye etmem yok alman vatandasi isen bence git.saygilar.

Mezarci59
18 Nisan 2018, 22:05
Kur Reha karismis gitmis Kranken kasse gönderiyorsa mecbursun gitmiye, yoksa krankengeld unut kesiyorlar. emeklilik neden burada soruyorsunki kura git endlassungs bericht verecekler orada hangi isleri yapabilirsin veya yapamazsin hepysi yazacak 78 hafta dolduktan sonra argentura düseceksin onlarin doktorlari raporlarina bakacak yazsam cok uzun olacak emeklilik öyle kolay degil.

dadaloglu38
18 Nisan 2018, 23:09
Allah hepinizden razı olsun teşekkür ederim sağolun gideceğim yer knapschaftın tages kılınik günde sekiz saat gidip tedavi olacakmışım türk vatandaşıyım bu arada yazdıklarınızı çok önemsiyorum çoğunlukda gitme mi tavsiye ediyorsunuz gideceğim inşallah hayırlısı olur

Birbey 3.0
18 Nisan 2018, 23:23
Mecarzi59 Entlassungsberichtte hangi işleri yapabileceği yazmaz.

Birbey 3.0
18 Nisan 2018, 23:25
öncelik ile sadece türk vatandasi isen eger kura gidersen bütün rentenkasseye yatirdigin para ölüyor yani yarin tr ye dönüs niyetin var ise tavsiye etmem yok alman vatandasi isen bence git.saygilar.

Arkadaşlar tavsiye falan yok. Madde 51 diyorki, Krankenkasse gidilcek dedemi gidilcek. Sizin fikriniz veya uzun vaade planız ilgilendirmiyor. Madde51 zorunlu bir kural. Senin döncektin falan fark etmiyor. Bunu çoktan davası oldu.

redbull911
19 Nisan 2018, 04:35
Ne alaka kardesim iki defa kalp krizi gecirdim git dediler wenn sie selber zahlen kann, werde ich gehen dedim, onlar bile bilmiyor türklerin tüm parasini öldürdüklerini bu kanun yani renten kaseye yatan tüm paranin gitmesi türklere mahsus, ayrica 1 ay kalacaksin 30 sene calistigini düsün ortalama 250 avro ayda ödedigini düsün senede 3 bin 30 senede 90 bin yapar hangi reha bu parayi hal ediyor 1 ay icin???

Birbey 3.0
19 Nisan 2018, 09:45
Arkadaşım yasa kitap böyle. İşimize gelsede gelmesede. Bunların çoktan mahkemesi oldu.

Hakimlerin verdiği gerekceli karar şu:

Emekli kurumu bank değil, adı üstünde bir sigorta kuruluşu. Sigorta ile yatırımı bilmiyor insanlar. Banka yatırımdır. Sigorta risk amaçlı, kár amaçlı yapılmaz.

Hastalık sigortan var. Hasta ol olma. Koruma altındasın. Ne kadar ödediğine bakılmaz. Öyle kişiler var, ödediğinden fazla hizmet alıyor. Senin mantığına göre ödediğin para bitti deyip kesmesi lazım.

Yada araba sigortası. Kaza yap yapma. Koruma altındasın. Kaza yaparsan kasaya sen bu kadar para yatırdın, para bitti demiyor.

Yada yangın sigortası. Evin yanıyor. Evin değeri 200.000 Euro ise, sana demiyor bu kadar ödemedinki.

Öyle insanlar var, daha sadece 30.000 Euro ödemiş, ama dört kere kura gitmiş. Bir sefer kalp krizi, bir sefer ortopedik, iki seferde rahatsızlanan çocukları. Tüm masraflar toplam 40.000 - 50000 Euro. Senin mantığına göre devlet göndermemesi lazımdı.

Sen yatırım olarak görüyorsun. Sorunda burda işte. Sigorta bur dayanışma fonudur. Birlikten kuvvet doğar mantığı. Yatırım öyle değil. İcindeki paran neyse o.

Ayrıca nerden biliyorsun şimdiden senin 90.000 Euro yanacağını? Senin garantin mi var artık kura gitmeyeceğine? Senin garantin mi var, Allah gecinden versin, yarın hakkı rahmetine kavuşup yenge hanıma dul aylığı bağlanmayacağı?

Ayrıca binlerce genç yaşta eşi vefat etmiş çoluk çocuk ortada kalmış dul kadın var. Senin mantığına göre 35 yaşındaki kadına ödediğinden fazla alır diye ödemesi lazım.

Sigorta ile yatırımı karıştırmayın.

Hava olsun demiyorum. Bu işler benim işim. Elimde bir kütüphane görevim icabı bilgi var.

hekimoglu
19 Nisan 2018, 14:02
redbull911 kardesim, yas kac bilmiyorum ama anlasilan sen tüm planlarini Rentenkasse ye ödenen primleri almak üzerine yapmissin. Ben sahsen kimseye primlerini alip gitmeyi önermem parayi almak burada kazanilmis tüm sosyal haklari cöpe atmak anlamina geliyor, gittigin yerdeki sosyal haklarin buradan dahami avantajli diye düsünüyorsun benim kisisel kanaatim 50-60 yasina kadar gurbette calisip tüm ümitlerini Rentedeki primlere baglayan kisi gurbette bos yere ömrünü tüketmistir Türkiye de acliktan ölen kimsenin mezarini görmedim ne diye burada kahir cekiyoruzki ozaman.

Reha ya gittin diye paranin silinmesi demek yanlis sadece sigorta ödeme yaptigindan ozamana kadar ödenmis primin geri iadesi söz konusu olmuyor bu Türk vatandaslarinda oluyor cünkü Alman vatandasinin prim iadesi hakki zaten yok.

Yaslaninca ne durumda olacagimizi kimse bilmez oradan alip gidecegimiz 80-90 bin de bizi kurtarmaz bana göre primi alip en cok lazim olacagi yaslilik döneminde sosyal haklari sifirlamak dogru bir kadar degildir.

dadaloglu38
19 Nisan 2018, 21:31
Teşekkür ederim sağolun cümlenizden önce vdk ile görüştüm oraya üyeyim onlar hiç tavsiye etmedi.İş yerini ara işe başla dedi bende iş yerini aradım gelin widereinliederung arbeit için betriesbarzt ve sandika ile görüşün diye gün verdiler. Bende tamam dedim.Krankenkasse yı aradım durumu anlattım antrag biz renten kasaya gönderdik ordan size bildiri gelecek eğer kabul ederlerse orayı ara işe başlayacağını söylersin konu kapanır dediler. Tabiki hemende kabul etmeyip sağa sola döndüler sağolun teşekkür ederim iyiki varsınız

Birbey 3.0
19 Nisan 2018, 22:08
Teşekkür ederim sağolun cümlenizden önce vdk ile görüştüm oraya üyeyim onlar hiç tavsiye etmedi.İş yerini ara işe başla dedi bende iş yerini aradım gelin widereinliederung arbeit için betriesbarzt ve sandika ile görüşün diye gün verdiler. Bende tamam dedim.Krankenkasse yı aradım durumu anlattım antrag biz renten kasaya gönderdik ordan size bildiri gelecek eğer kabul ederlerse orayı ara işe başlayacağını söylersin konu kapanır dediler. Tabiki hemende kabul etmeyip sağa sola döndüler sağolun teşekkür ederim iyiki varsınız

Krankenkasse sana yalan söylemis. Öyle bir sey yok. Bak göreceksin, Rentenversicherung sana diyecek, bizim icin sorun yok, git Krankenkasse ile hal et. Cünkü seni Kura zorlayan emekli kurumu degil, Krankenkasse. Basindan savmus seni.

Elindeki Krankenkasse evraklarina bak. §51 göreceksin.

Krankenkasseyi cok basit test edebilirsin. Telefondakine deki, "Ich möchte eine schriftliche Bestätigung haben, dass das die Aufforderung gemäß §51 aufgehoben ist". Bak vermeyecekler. Diyecekler, sen önce bir Eingliederung yap sonra düsünürüz. Cünkü onlar §51 asla vazgecmez. Laflarina güvenme. Onlarin tüm döneklerini ben mesleki görevim olarak biliyorum. Yarin birgün onlar kendi Rentenversicherunga mektup yazip Kur Antragi ne oldu diye soruyor. Emekli kurumuda diyorki, bize halen dilekce vermedi. Ondan sonra Krankenkasse sana yaptirim uyguluyor. Dedigin zamanda, telefonda bana öyle dediler, sana diyecekler, yazili gecerlidir sözlü degil.

Inan bana. Bu isin uzmaniyim. VDK güvenme. Orasi emekli olmus eski danismanlar yada devletin beyenmeyip yolladigi kisiler. VDK öyle kisiler taniyorumki, kendileri en basit Antrag dolduramayk Rentenversicherung telefon acip soruyorlar. Aliyorlar milletden yillik 60 - 100 Euro ve islerini yürütüyor.

Dur sana bir mektup yazacagim. Yarin götür ver.

Sehr geehrte Damen und Herren,

schriftlich haben Sie mich gemäß §51 SGB V zur Stellung eines Antrags auf Leistung zur Teilhabe bzw. Erwerbsminderung aufgefordert.

Telefonisch teilte ich Ihnen mit, dass ich nun eine Wiedereingliederung probieren möchte und fragte, ob somit diese Aufforderung noch seine Gültigkeit hat. Sie teilten mir mündlich mit, dass die Rücknahme der Aufforderung kein Problem sei, wenn die Rentenversicherung nichts dagegen hat.

Die Rentenversicherung ist jedoch noch nicht der auffordernde Träger, sondern Sie. Die Rentenversicherung hat somit überhaupt kein Problem mit der Rücknahme.

Bitte bestätigen Sie mir schriftlich, dass Sie der Rücknahme der Aufforderung gemäß § 51 SGB V zustimmen.

Ich bitte Sie um Verständnis, dass mündliche Auskünfte keine ausreichende Beweiskraft haben.

Vielen Dank.

Freundliche Grüße

Isim Soyad

Birbey 3.0
19 Nisan 2018, 22:27
Bak § 51 SGB V ne diyor.

§ 51 Wegfall des Krankengeldes, Antrag auf Leistungen zur Teilhabe

(1) Versicherten, deren Erwerbsfähigkeit nach ärztlichem Gutachten erheblich gefährdet oder gemindert ist, kann die Krankenkasse eine Frist von zehn Wochen setzen, innerhalb der sie einen Antrag auf Leistungen zur medizinischen Rehabilitation und zur Teilhabe am Arbeitsleben zu stellen haben. Haben diese Versicherten ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Ausland, kann ihnen die Krankenkasse eine Frist von zehn Wochen setzen, innerhalb der sie entweder einen Antrag auf Leistungen zur medizinischen Rehabilitation und zur Teilhabe am Arbeitsleben bei einem Leistungsträger mit Sitz im Inland oder einen Antrag auf Rente wegen voller Erwerbsminderung bei einem Träger der gesetzlichen Rentenversicherung mit Sitz im Inland zu stellen haben.

(2) Erfüllen Versicherte die Voraussetzungen für den Bezug der Regelaltersrente oder Altersrente aus der Alterssicherung der Landwirte bei Vollendung des 65. Lebensjahres, kann ihnen die Krankenkasse eine Frist von zehn Wochen setzen, innerhalb der sie den Antrag auf diese Leistung zu stellen haben.

(3) Stellen Versicherte innerhalb der Frist den Antrag nicht, entfällt der Anspruch auf Krankengeld mit Ablauf der Frist. Wird der Antrag später gestellt, lebt der Anspruch auf Krankengeld mit dem Tag der Antragstellung wieder auf.

Birbey 3.0
19 Nisan 2018, 22:28
Birinci fikrasi geregince sana emir veriliyor. Ücüncü fikrada bu emri yerine getirmezsen hangi yaptirim uygulandigi yaziyor.

Simdi sen emrin kalktigina dair bir belge almazsan, istedikleri zaman emri yerine getirmedigini yüzünü carpabilirler.

Laflan bu isler yürümyor.

redbull911
20 Nisan 2018, 13:29
selam ustam hic kimse bence rentengeld e kendini baglamamistir bu konuda haklisin lakin her seyi düsünmek gerekli, benim bir türlü kabul etmedigim ve edemedigim konu yukarida yazmis oldugum durum,adam 30 yil calismis bu zamaan zarfindaa asagi yukari 90 bin avro (ortalama aldim bu ) renten kasseye ödüyor, simdi size soruyorum.Hangi gidecegin 4 haftalik kur bu parayi hak ediyor? cünki seni kura yolladiklarinda ücreti ben kendim selbst ödeyecegim dediginde kabul edilmiyor senden yapilan 2 bin liraalik masrafi neden 90 bin olarak aliyorlar ve bu neden sadece türklere yönelik?? benmce tartisilmasi gereken konu bu .saygilar.

redbull911 kardesim, yas kac bilmiyorum ama anlasilan sen tüm planlarini Rentenkasse ye ödenen primleri almak üzerine yapmissin. Ben sahsen kimseye primlerini alip gitmeyi önermem parayi almak burada kazanilmis tüm sosyal haklari cöpe atmak anlamina geliyor, gittigin yerdeki sosyal haklarin buradan dahami avantajli diye düsünüyorsun benim kisisel kanaatim 50-60 yasina kadar gurbette calisip tüm ümitlerini Rentedeki primlere baglayan kisi gurbette bos yere ömrünü tüketmistir Türkiye de acliktan ölen kimsenin mezarini görmedim ne diye burada kahir cekiyoruzki ozaman.

Reha ya gittin diye paranin silinmesi demek yanlis sadece sigorta ödeme yaptigindan ozamana kadar ödenmis primin geri iadesi söz konusu olmuyor bu Türk vatandaslarinda oluyor cünkü Alman vatandasinin prim iadesi hakki zaten yok.

Yaslaninca ne durumda olacagimizi kimse bilmez oradan alip gidecegimiz 80-90 bin de bizi kurtarmaz bana göre primi alip en cok lazim olacagi yaslilik döneminde sosyal haklari sifirlamak dogru bir kadar degildir.

redbull911
20 Nisan 2018, 13:39
tamam ustam yasa böyle diyorsun anladim cok güzel ama ben gitmedim kimsede beni hapsede atmadi sokagada krankim bitince ilk yarim gün 1 ay calistim sonra 6 saat calistim sonrada tam gün, ben 90 bin misal olarak söyledim, kura gittiginiz an o zamana kadar ödemis oldugunuz her kurus gidiyor,sonra yeniden devam,saygilar.

Arkadaşım yasa kitap böyle. İşimize gelsede gelmesede. Bunların çoktan mahkemesi oldu.

Hakimlerin verdiği gerekceli karar şu:

Emekli kurumu bank değil, adı üstünde bir sigorta kuruluşu. Sigorta ile yatırımı bilmiyor insanlar. Banka yatırımdır. Sigorta risk amaçlı, kár amaçlı yapılmaz.

Hastalık sigortan var. Hasta ol olma. Koruma altındasın. Ne kadar ödediğine bakılmaz. Öyle kişiler var, ödediğinden fazla hizmet alıyor. Senin mantığına göre ödediğin para bitti deyip kesmesi lazım.

Yada araba sigortası. Kaza yap yapma. Koruma altındasın. Kaza yaparsan kasaya sen bu kadar para yatırdın, para bitti demiyor.

Yada yangın sigortası. Evin yanıyor. Evin değeri 200.000 Euro ise, sana demiyor bu kadar ödemedinki.

Öyle insanlar var, daha sadece 30.000 Euro ödemiş, ama dört kere kura gitmiş. Bir sefer kalp krizi, bir sefer ortopedik, iki seferde rahatsızlanan çocukları. Tüm masraflar toplam 40.000 - 50000 Euro. Senin mantığına göre devlet göndermemesi lazımdı.

Sen yatırım olarak görüyorsun. Sorunda burda işte. Sigorta bur dayanışma fonudur. Birlikten kuvvet doğar mantığı. Yatırım öyle değil. İcindeki paran neyse o.

Ayrıca nerden biliyorsun şimdiden senin 90.000 Euro yanacağını? Senin garantin mi var artık kura gitmeyeceğine? Senin garantin mi var, Allah gecinden versin, yarın hakkı rahmetine kavuşup yenge hanıma dul aylığı bağlanmayacağı?

Ayrıca binlerce genç yaşta eşi vefat etmiş çoluk çocuk ortada kalmış dul kadın var. Senin mantığına göre 35 yaşındaki kadına ödediğinden fazla alır diye ödemesi lazım.

Sigorta ile yatırımı karıştırmayın.

Hava olsun demiyorum. Bu işler benim işim. Elimde bir kütüphane görevim icabı bilgi var.

webci
20 Nisan 2018, 14:16
Arkadaslar ölümlü dunya..
Bircok hesap kitap yapariz,plan projelerimiz olur,birde bakmisiz topragin altindan kendimizi seyrediyoruz..gerek yakinlarim gerek tanidiklarim olsun herzaman derim;
Sizin bir planiniz varsa ALLAH in da bir plani var..
Bazi konularda ucu besi hesap etmeyin,eliniz acik gonlunuz zengin ve hos olsun..
ALLAH gecinden versin coluk cocugumuza bagislasin,hepimiz kara toprak olup gidecegiz,ustlune ustluk ac gozlugumuzun cezadini da kat kat odeyecegiz..
Bu dileklerimle cebinizi degil gonlunuzu zengin etmek muradiyla hayirli cumalar..

Ejderabi
21 Nisan 2018, 08:30

Hekimoglu cok haklisin.

Ben size Rentenversicherungun bana yaptigi masraflari bir yazayim, Almanyada sosyal sistemin kiymetini bilin...
Medizinische Reha (10.000 Euro tahminim)
Berufliche Reha - Teilhabe am Arbeitsleben - ( Toplam simdiye kadar 100.000 Euro civari (gerceklesen, faturalarda var) ve senelik 30.000 Euro devam ediyor. ve edecek..(gerceklesen, faturalarda var))
Ileride dahada kötülesirsem - Yardimci Isci talebimde olabiliyormus - oda senelik 30.000 - 40.000 Eurodan az degildir (tahminim).

Bende senelerdir Piskolaga gidiyorum ve orada bekleyen sapa Saglam insanlarla karsilasiyorum. "Evladim sen nasil emekli oldun", "Yada evladim sendemi emekli olacaksin" sorulariyla sikca karsilasiyorum sapa Saglam insanlardan. Onlara yorumum yok Allah ile kul arasinda bir olay.

Türkiyede olsaydim ben ne calisabilirdim nede emekli olabilrdim. Vatanimi milletimi ülkemi herseyden cok seviyorum. Ancak Türkiyede olan sosyal sistemin ve Genel Hayatda engellilere olan Bakis acisi ( Yollar, Tasima, Kaldirimlar, Insanlar, Kültür vs.) Almanyanin cok gerisinde. Her sene Izine giderim gitmedim yer kalmadi ama her seferinde giderken sevinirim geldigimdede oh cekerim. Cok zorlaniyorum engelli biri olarak Türkiyede.

Onun icin buradaki sosyal sistemin kymetini bilin.

Calisabildigim kadar da calisacagim. Kimseyi dolandirma pesinde degilim ( Emekli olsam rahat 3.000 Euro gelirim olacak, tabiki yaptigim birikimlerle), ama ben kendimi, ailemi ve bilhassa cocuklarimi tatmin ve onlara örnek olmaya calisiyorum. Onlara yan gelip yatmayi degil mücadele ile olaganüstü bir yere gelmeyi ögretiyorum.

Saygilar

dadaloglu38
21 Nisan 2018, 21:52
Çok teşekkür ederim kardeşim Allah razı olsun bunu hemen faks ile göndereyim

dadaloglu38
21 Nisan 2018, 23:39
Krankenkasse sana yalan söylemis. Öyle bir sey yok. Bak göreceksin, Rentenversicherung sana diyecek, bizim icin sorun yok, git Krankenkasse ile hal et. Cünkü seni Kura zorlayan emekli kurumu degil, Krankenkasse. Basindan savmus seni.

Elindeki Krankenkasse evraklarina bak. §51 göreceksin.

Krankenkasseyi cok basit test edebilirsin. Telefondakine deki, "Ich möchte eine schriftliche Bestätigung haben, dass das die Aufforderung gemäß §51 aufgehoben ist". Bak vermeyecekler. Diyecekler, sen önce bir Eingliederung yap sonra düsünürüz. Cünkü onlar §51 asla vazgecmez. Laflarina güvenme. Onlarin tüm döneklerini ben mesleki görevim olarak biliyorum. Yarin birgün onlar kendi Rentenversicherunga mektup yazip Kur Antragi ne oldu diye soruyor. Emekli kurumuda diyorki, bize halen dilekce vermedi. Ondan sonra Krankenkasse sana yaptirim uyguluyor. Dedigin zamanda, telefonda bana öyle dediler, sana diyecekler, yazili gecerlidir sözlü degil.

Inan bana. Bu isin uzmaniyim. VDK güvenme. Orasi emekli olmus eski danismanlar yada devletin beyenmeyip yolladigi kisiler. VDK öyle kisiler taniyorumki, kendileri en basit Antrag dolduramayk Rentenversicherung telefon acip soruyorlar. Aliyorlar milletden yillik 60 - 100 Euro ve islerini yürütüyor.

Dur sana bir mektup yazacagim. Yarin götür ver.

Sehr geehrte Damen und Herren,

schriftlich haben Sie mich gemäß §51 SGB V zur Stellung eines Antrags auf Leistung zur Teilhabe bzw. Erwerbsminderung aufgefordert.

Telefonisch teilte ich Ihnen mit, dass ich nun eine Wiedereingliederung probieren möchte und fragte, ob somit diese Aufforderung noch seine Gültigkeit hat. Sie teilten mir mündlich mit, dass die Rücknahme der Aufforderung kein Problem sei, wenn die Rentenversicherung nichts dagegen hat.

Die Rentenversicherung ist jedoch noch nicht der auffordernde Träger, sondern Sie. Die Rentenversicherung hat somit überhaupt kein Problem mit der Rücknahme.

Bitte bestätigen Sie mir schriftlich, dass Sie der Rücknahme der Aufforderung gemäß § 51 SGB V zustimmen.

Ich bitte Sie um Verständnis, dass mündliche Auskünfte keine ausreichende Beweiskraft haben.

Vielen Dank.

Freundliche Grüße

Isim Soyad

Tesekkür ederim kardesim bendeki antragda §51yazmiyor 60-65 66 yaziyor bu senin sein yazdigin yere §60-65-66 bunlari yazip göndereyimmi tesekkür ederi tekrar