PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Birkac rahatsizlikdan dolayi alinan GdB nasil hesaplaniyor??

Acemibiri
14 Nisan 2018, 12:20
Arkadaslar schwerbehinderungdaki Grad hesaplamasinda 3 hastaliktan ayri ayi Grad alinirsa örnegin
%30 Wirbelsäule
%20 Depression
%20 Augenkrankheit durumdunda 30+20+20 = %70 olmuyor.Biliyorum ama bu durumda hesaplma nasil yapiliyor?

hOrOz
14 Nisan 2018, 13:07
Arkadaslar schwerbehinderungdaki Grad hesaplamasinda 3 hastaliktan ayri ayi Grad alinirsa örnegin
%30 Wirbelsäule
%20 Depression
%20 Augenkrankheit durumdunda 30+20+20 = %70 olmuyor.Biliyorum ama bu durumda hesaplma nasil yapiliyor?

hocam öyle öyle ayrı ayrı hesaplanmaz

toplam yüzde kaç iş kaybın var o hesaplanır yoksa tek tek mümkün değil

Acemibiri
14 Nisan 2018, 13:53
Olurmu Dostum bir kisinin birden fazla is kaybi varsa iste ortak hesaplama nasil oluyor?
Su kisa Video anlatiyor ama pek emin degilim!!

https://www.youtube.com/watch?v=np1SB-fBsdE

sanirimbir kiside birden fazla rahatsizliklar varsa en büyük orana diger rahatsizliklar %10 dan büyük ise %10 olarak ekleniyor.Direk %10 Grad olarak sayilmiyor.
yanibenim sorumun cevab sanirim söyle
%30 Wirbelsäule
%20 Depression
%20 Augenkrankheit

en büyük oran ne? %30 Wirbelsäule
bu %30'a diger rahatsizliklar %10'dan büyük oldugu icin
%10
%10
olarak ekleniyor.
yani sonuc
%30+%10%+%10 = %50 oluyor.ben böyle anladim.

Ejderabi
14 Nisan 2018, 17:50
anlattiginiz gibi degil

burada aciklamasi var

https://www.anwalt.de/rechtstipps/zur-bildung-des-gesamt-gdb-im-schwerbehindertenrecht-oder_090515.html

Acemibiri
14 Nisan 2018, 18:29
Benim anlattigimin aynisi.

Auch bei leichten Funktionsstörungen, die mit einem Einzel-GdB von 20 bewertet werden, soll es nach der Versorgungsmedizinverordnung „vielfach“ nicht gerechtfertigt sein, auf eine Zunahme des Gesamtausmaßes der Behinderung zu schließen (40 + 20 = 40). Die Funktionsstörung mit dem Einzel-GdB von 20 führt aber jedenfalls dann zu einer Erhöhung des Gesamt-GdB (40 + 20 = 50 oder 30 + 20 + 20 = 50), wenn sich die Beeinträchtigungen negativ aufeinander auswirken

10 Gradi saymiyor.
örnegin 40 var ve 20 varsa birinde, 40'dan sonraki düsük degerleri 10 Grad sayiyior.
Yani adamda 40 ve 20 varsa 40+10=50 diyor
veya
birinde 30 , 20 , 20 varsa
30+10+10=50 diyor.

hOrOz
14 Nisan 2018, 19:01
sonuna kadar iyi okursan burada matematik hesaplama sorulmuyor

daha çok ne kadar toplam iş kaybının önemli olduğunu belirtiyor

bir çok rahatsızlığın birbirine etkisi hesaplanıyor

mesela bel fıtığından ve gözlerinden iş gücü kaybı varsa

fıtığın gözlerine görmesine ne kadar kayıp engel teşkil ediyor onu hesaplıyorlar

(biraz uçuk kaçık oldu ama ne demek istediğimi anlamışındır )

Birbey 3.0
15 Nisan 2018, 01:12
Arkadaslar, önce birseye aciklik getireyim. Schwerbehindertenausweis'daki GdB, yada halki dilindeki adi ile Prozent, is gücü kaybi orani degildir!

GdB sadece sakatlik oranidir ve is gücü kaybi ile uzaktan yakindan alakasi yoktur.

Örnegin tekerlekli sandelyedeki bir insanin eger sirf bilden asagi felc ve baska rahatsizligi yoksa en az 80 GdB'dir, ancak is gücü kaybi hic yoktur.

Schwerbehinderungda sadece "körperliche Regelwidrigkeit" ölcülür. Türkce olarak söyle diye bilirsiz, saglikli bir kisiden hangi oranda sapma oldugu.

Yukardaki yaptiginiz hesaplarin hepsi yanlis.

Örnek: Sag ayaginiz tutmuyor. Buna 30 GdB verilyor. Ayni sag ayagnizin bileginde yiliklik var. Oda 30 GdB. Toplamada size yine sadece 30 GdB veriliyor.
Nedenine gelince, cünkü bilegin yilik olmasi ekstradan bir zorluk vücuda getirmiyor, cünkü zatan tüm sag ayak tutmadigi icin.

Baska örnek: Kalpten rahatsiziz. 30 GdB. Ayrica Akcigerden rahatsiz. Onada 30 GdB. Toplamda ise sadece 40 GdB. Cünkü kalbden dolayi zaten harket kabiliyetiniz düsük. Akciger rahatsiz bu harekt kabiliyetinizi ekstra dan cok etkilemiyor. Cok az etkisi var. Onun icin sirf 40 GdB.

Baska örnek: Belinizden sakatliginiz var. Ancak birsey kaldirirken diz cökerek belinizin incitmeden kaldirma imkaniz var. Burasi 30 GdB. Ancak dizinizden rahatsizsiniz. Oda 30 GdB. Toplamda verilen 50 GdB, cünkü diz rahatsizligi ekstraden belinizi rahatsiz ediyor.

Baska bir degis ile rahatsizliklar bir birini ne kadar tetikledigine bakiliyor.

esmer76
12 Mayıs 2018, 02:52
Arkadaslar, önce birseye aciklik getireyim. Schwerbehindertenausweis'daki GdB, yada halki dilindeki adi ile Prozent, is gücü kaybi orani degildir!

GdB sadece sakatlik oranidir ve is gücü kaybi ile uzaktan yakindan alakasi yoktur.

Örnegin tekerlekli sandelyedeki bir insanin eger sirf bilden asagi felc ve baska rahatsizligi yoksa en az 80 GdB'dir, ancak is gücü kaybi hic yoktur.

Schwerbehinderungda sadece "körperliche Regelwidrigkeit" ölcülür. Türkce olarak söyle diye bilirsiz, saglikli bir kisiden hangi oranda sapma oldugu.

Yukardaki yaptiginiz hesaplarin hepsi yanlis.

Örnek: Sag ayaginiz tutmuyor. Buna 30 GdB verilyor. Ayni sag ayagnizin bileginde yiliklik var. Oda 30 GdB. Toplamada size yine sadece 30 GdB veriliyor.
Nedenine gelince, cünkü bilegin yilik olmasi ekstradan bir zorluk vücuda getirmiyor, cünkü zatan tüm sag ayak tutmadigi icin.

Baska örnek: Kalpten rahatsiziz. 30 GdB. Ayrica Akcigerden rahatsiz. Onada 30 GdB. Toplamda ise sadece 40 GdB. Cünkü kalbden dolayi zaten harket kabiliyetiniz düsük. Akciger rahatsiz bu harekt kabiliyetinizi ekstra dan cok etkilemiyor. Cok az etkisi var. Onun icin sirf 40 GdB.

Baska örnek: Belinizden sakatliginiz var. Ancak birsey kaldirirken diz cökerek belinizin incitmeden kaldirma imkaniz var. Burasi 30 GdB. Ancak dizinizden rahatsizsiniz. Oda 30 GdB. Toplamda verilen 50 GdB, cünkü diz rahatsizligi ekstraden belinizi rahatsiz ediyor.

Baska bir degis ile rahatsizliklar bir birini ne kadar tetikledigine bakiliyor.
Peki %30 aldik diyelim şimdi ne gibi haklarimiz var?ausweis almaya gerek varmi bana 30 verdiler nasi faydalanabiliriz?

Acemibiri
12 Mayıs 2018, 19:43
@esmer76

30 Prozent'de pek hakkin yok.
Sadece Gleichsetllung yaparsan kaldigin sehirdeki Arbeitsamta basvurup Kündigungshutzun oluyor calistigin is yerinde birde senelik 310 eur steuerfreibeitragin oluyor.

Arkadaslar ben bir soru daha sormak istiyorum.
Ben 2011 yilinda 30 Prozent aldim(sadece wirbelseule gleiten) bu güne Kadar 3 defa verschlehten antrag verdim hep ret geldi.
Simdi tekrar yaptim bu sefer Bel agrisi icin Schmertzenthreapie aldim belime Katate yapildi ve Depression(1 yildan fazla Psikolaga gidiyorum ve Gruppen Terapi görüyorum) arti Gözlerimde Keratakonus var bu rahatsizliklarimida ekledim.Bakalim ne olacak??
Yine olmaz ise Avukat ile itiraz edecegim.
O nedenle hangi tür Avukat aramaliyim? Bu Davalara hangi Avukatlar bakar?

Acemibiri
13 Mayıs 2018, 02:15
VDK mi?
Kayitliydim hic bir faydalari olmadi.

**