PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıla yolu için genellikle saat kaç gibi çıkmak mantıklı

arapkarizma
11 Nisan 2018, 22:21
Selam arkadaş lar
Arabayla memleketine gidenler genellikle saat kaç gibi yola çıkmayı tercih ediyorsunuz
Var mı kendinize göre bi taktik. Veya ne bileyim ben bulgar ı gece geçerim veya şu ülkeden mutlaka sabah geçerim diyen varmı

OrLoW
11 Nisan 2018, 22:30
Sana tavsiyem mutlaka Bulgarı gündüz geçmen ...

Birbey 3.0
11 Nisan 2018, 22:32
Sahsi fikrim. Cogu gece cikar, yada aksam dogru yollar bos diye. Ben sahsen buna karsiyim. Cogu derki, gece daha rahat falanda fistan. Hepsi dogru ama, bilmedikleri birsey var. Kaza yapma oraniniz katlanarak gündüze göre artiyor, cünkü insanin biyokimaysini öyle kurulmuski, gece yataga yatma uyku hormani saliniyor. Bagzilari derki, ben gececi calistigim icin alisik vücut. Bilimsel olarak buda yalan. Vücüdun biyokimyasini degistiremiyorsunuz.

Bence kahvaltiyi yapip, sabah dinlenmis sekilde cikmak en dogrusu.

akhisar
12 Nisan 2018, 01:44
yaz sezonunda nezaman cikarsan cik stau a yane gümrük kuyruguna yakalaniyorsun bi sene gece ciktim 12 saat beklemekle gecti bi senedie gündüz ciktim 17 saat kuyrukta beklemekle gecti zamanim yane artik cikarsam keyfime göre cikiyorum :)))

karadeniz
12 Nisan 2018, 11:42
Selam arkadaş lar
Arabayla memleketine gidenler genellikle saat kaç gibi yola çıkmayı tercih ediyorsunuz
Var mı kendinize göre bi taktik. Veya ne bileyim ben bulgar ı gece geçerim veya şu ülkeden mutlaka sabah geçerim diyen varmı

arapkarizma,izine nereden,hangi tarihde cikacaginiz önemli,Almanya'dan izine cikacaksaniz evden cikisiniz,hafta sonu ve günün erken saati olmasina dikkat edin,aksam saatlerinde otellerde yer bulmak daha kolay, otelde konaklamanizda sabah duşunuzu alip iyi bir sabah kahvaltisindan sonra,dinlenmis,zinde,dinamik yola koyulmak yol buyunca size zevk verir,Avusturya'dan sonra güzergahinizi belirlemeniz gerek,Macaristan veya slovakya güzergahi (ben iki devlet gecme yerine Macaristan'i tercih ediyorum) dinlenme yakit ikmali icin OWM,Shell gibi firmalari tercih ediniz,güvenli ve tuvaletleri temiz,alis veris ödemelerinizi kredi karti ile yapiniz suistimal olayi daha az ( bilakis ADAC kredi kartimi tercih edin) Sirbistan Niş sonrasi güzergahiniz Mekodanya,Yunanistan'sa,Yunanistan'a kadarki güzergahi gündüz tercih edin,Sirbistan kesimi yollar dar ve yol yapimi coktu (ben en son iki sene önce gectim) suan nasil bilmiyorum sanirim gecen arkadaslar bilgilendirir,Mekodonya 3 saatlik güzergah yakit ve dinlenmeniz icin en taninmis istasyon Luk,Yunanistan'da Shell istanyonlari cok yaygin ve temiz,insanlari sicak,samimi,yardim sever,güvenli ülke güzergah üzerinde Kavala kesinlikle konaklayin cok güzel sahil seridi.
Niş sonrasi Bulgaristan arasi yaklasik 150KM.lik yol,yol calismasi yogun yolun bir kismi trafige acilmis cok dikkat edilmesi ve gündüzü tercih etmek gereken yer,polise,radara,yayalarin bile zor gectigi yerler,Bulgaristan girisi Sofya arasi yaklasik 60/70KM. gidis gelisli,kurallara dikkat etmeli,polise ve radara,Sofya girisinde dikkatli olmak gerek yeni yapilandi bazi yerlerde bize göre trafik isretleri yeterli degil,eski transit yol yapilmis otoban,Varna,Burgaz otobanindan yeni yol Kapikule'ye bagliyor yaklasik 115KM.Bulgaristan'i ister gece ister gündüz tercih edin,sıkıntılı yol simdi yok,Türkiye'de merkezi yerlere,büyük sehirlere yaklastiginizda otobanda sag seritleri takip edin sol seritdekilerden daha güvenli olursunuz daha fazla yol alirsiniz.

kancasis
12 Nisan 2018, 11:53
doğru zamanı güzel bir uykudan sonra yola cıkmak.

TipiTip
12 Nisan 2018, 11:57
yaw sayisiz sefer yola cikisim var

ALLAHIN her günü yola ciktim gecmis senelerde

Saat olarak inanin cikmadigim Saat kalmadi

ama Izin sezonunda hepsi BOS , sen ne yaparsan yap tutmuyor !!!!

evden cikarsin 50 km sonra stau olur 5 saat beklersin

isin allak bullak olur !!! Bulgari gündüz geceyem dersin gümrükte 6-7 saat beklersin

gecenin yarisi olur , ve buna benzer dünya kadar terslik

yola cikilacak en güzel gün saat kendi sahsimca YOK

en güzeli ne biliyormsuun usta , UYKUNU ALIPTA YOLA CIKMAK

sen sen ol uzun uzun uyu ve ondan sonra yola cik

uykun geldiginde yine uyu uyandiginda yola devam et

dikakt etmen gerekli tek Nokta UYKU

arabanin bakimini yaptiysan UYKUNUDA aldiysan

cek Besmeleni yik yoluna ....

erhan__79
12 Nisan 2018, 12:59
7 defa gittim gün agarmadan belgrad da günes dogdugunda niste ögleden sonra kapikulede.dönüste saah 4 de kapikule 5:30 bulgar giris.hep bu sekilde.2100 km kapikuleye kadar.cikis saatim 12 ile 16 saatleri arasi.bu yol durumuna göre degisir tabi

arapkarizma
12 Nisan 2018, 20:27
arapkarizma,izine nereden,hangi tarihde cikacaginiz önemli,Almanya'dan izine cikacaksaniz evden cikisiniz,hafta sonu ve günün erken saati olmasina dikkat edin,aksam saatlerinde otellerde yer bulmak daha kolay, otelde konaklamanizda sabah duşunuzu alip iyi bir sabah kahvaltisindan sonra,dinlenmis,zinde,dinamik yola koyulmak yol buyunca size zevk verir,Avusturya'dan sonra güzergahinizi belirlemeniz gerek,Macaristan veya slovakya güzergahi (ben iki devlet gecme yerine Macaristan'i tercih ediyorum) dinlenme yakit ikmali icin OWM,Shell gibi firmalari tercih ediniz,güvenli ve tuvaletleri temiz,alis veris ödemelerinizi kredi karti ile yapiniz suistimal olayi daha az ( bilakis ADAC kredi kartimi tercih edin) Sirbistan Niş sonrasi güzergahiniz Mekodanya,Yunanistan'sa,Yunanistan'a kadarki güzergahi gündüz tercih edin,Sirbistan kesimi yollar dar ve yol yapimi coktu (ben en son iki sene önce gectim) suan nasil bilmiyorum sanirim gecen arkadaslar bilgilendirir,Mekodonya 3 saatlik güzergah yakit ve dinlenmeniz icin en taninmis istasyon Luk,Yunanistan'da Shell istanyonlari cok yaygin ve temiz,insanlari sicak,samimi,yardim sever,güvenli ülke güzergah üzerinde Kavala kesinlikle konaklayin cok güzel sahil seridi.
Niş sonrasi Bulgaristan arasi yaklasik 150KM.lik yol,yol calismasi yogun yolun bir kismi trafige acilmis cok dikkat edilmesi ve gündüzü tercih etmek gereken yer,polise,radara,yayalarin bile zor gectigi yerler,Bulgaristan girisi Sofya arasi yaklasik 60/70KM. gidis gelisli,kurallara dikkat etmeli,polise ve radara,Sofya girisinde dikkatli olmak gerek yeni yapilandi bazi yerlerde bize göre trafik isretleri yeterli degil,eski transit yol yapilmis otoban,Varna,Burgaz otobanindan yeni yol Kapikule'ye bagliyor yaklasik 115KM.Bulgaristan'i ister gece ister gündüz tercih edin,sıkıntılı yol simdi yok,Türkiye'de merkezi yerlere,büyük sehirlere yaklastiginizda otobanda sag seritleri takip edin sol seritdekilerden daha güvenli olursunuz daha fazla yol alirsiniz.

Salzgitter den haziran 28 cikmayi düsünüyorum tschechien üzerinden

erhan__79
12 Nisan 2018, 20:44
Salzgitter den haziran 28 cikmayi düsünüyorum tschechien üzerinden

bende 28.06 hannoverden 16:00 gibi cikacagim

akbaba
12 Nisan 2018, 21:07
arkadasim kac kisiniz? cocuk varmi? salzgitter'den Türkiyenin neresine gideceksin?
ben sabah yola cikarim, mümkün oldugu kadar erken, niye dersen, yolda sadece 1 gece gecirmek icin.
ben sila yolunda otelde filan kalmam, sabah yola cikarsam,gece 12'ye dogru yolu yarilarim, muhtemelen sirbistan'da belgrad - nis arasinda olurum. OMW benzinligine arabayi cekerim, 3-4 saat uyurum, yola cikar, aksama dogru istanbul sultanahmete gelirim. burda bir otele gider, birkac gün kalirim,hem biraz dinlenir,hem istanbulu gezerim,ordan memlekete giderim.
eger ögle sonu veya aksam yola cikarsan, iki gece yolda geciyor ve cok yorucu oluyor,hele cocuk varsa perisan oluyor.

iso98783
12 Nisan 2018, 22:56
2002-2015 hep ucakla gidip geldim son iki senedir gene araba ile gittim almanyadan pazar sabah yola cikip macaristanda rözske de hotelde kaliyorum dönüste cumatersi sabah yola cikip gene rözske geceliyorum nedenine gelince almanya-avusturya-macaristanda pazar günlerinde TIR lara yasak var yollar daha sakin oluyor

arapkarizma
13 Nisan 2018, 14:44
salzgitter dan nazilli ye gidiyorum iki oğlan var ellerinizden öper biri 18 biri 10 yaşında ama akbaba nin dediği mantıklı bir gece yolda geçirmek. Bende oğlanı okuldan alıp çıkayım diyorum 3.dersten sonra ya denk geliyor yani saat sabah 11 gibi

fenerkan
13 Nisan 2018, 18:50
hepinize selam ben hersene bulgardan gidiyorum her seferinde gece gectim gidis ve gelis hic bir sorun yasamadim yollar bitmis hep otoban olmus 2,5-3 saate ciktim tabiki gidecegin güne bagli.

webci
15 Nisan 2018, 21:01
Arkadaslar hickimseyi kiskandirmama adina ne ilk nede en son gittigimde hep ipsala ve no gumruk de bekleme..benim sansimami anlamadim gitti...
Insaallah nazar degmezde...
Genelde persembe aksama dogru cikis yaparim ve okul tatilinden bir hafta sonra..

ffb
16 Nisan 2018, 18:15
webci Usta hangi eyaletden gidiyorsun.
Benim 2015 ilk arabayla izine gidisim Ipsala üzerine oldu ve gümrükte gereksiz yere bizi beklettiler. Bulgar tarfindan gidersen yogunluga göre Kapikule, Pazarkule veya Hamzabeyli gümrük kapisi var.

resadiyeli
16 Nisan 2018, 18:40
selam herkese hayirli ylculuklar dilerim,Ben araba ile izine giderk iken genellik le Persembe sabahi Sabah namazi kilip yola cikarim,gece Saat 10 a Kadar yol alirim Nis de Bosporos otelde kalirim Sabah dusumu alir cikarim Cuma günü Edirnede Selimiyede Cuma namazini kilarim,Cigerimi yerim ardindan ver elini Istanbul.Bulgari genelde Sabah gecerim.Ama bazen sansin olacak .

webci
16 Nisan 2018, 18:52
webci Usta hangi eyaletden gidiyorsun.
Benim 2015 ilk arabayla izine gidisim Ipsala üzerine oldu ve gümrükte gereksiz yere bizi beklettiler. Bulgar tarfindan gidersen yogunluga göre Kapikule, Pazarkule veya Hamzabeyli gümrük kapisi var.

Usta benim router ohne navi;

wien-------vignete 25 avro
budapest-----vignete 14 avro
SRB------E75/E60/MO/RO/HIRVAT/M5
SZEGED/BAJA---E75/M5
BELGRAD--------E75/SRB
RÖSZKA(Horgoš veya közút alternativ)
NOVISAD------E75/A1
BELGRAD/ZAGREB-----------E70(belgrad cik----BELGRAD sehirici----NIS---NIS_otoban devam)!!cikmassaniz transit veya bozuk yol gidersiniz..!!!
Bie müddet sonra ayrilan yola yaklastiginizda ya sofya bulgar uzeri yada asagidan devam yunan/ipsala uzeri,,
THESSALONIKI/skopje/KUMANOVA

KUMANOVA----------- (makedon)
skopje/THESSALONIKI--(makedon)
veles------------------(makedon)

THESSALONIKI/KAVALA-----A2/E90
KOMOTINI----A2/E90 weiter ALEXANDROUPOLI
TURKEY----A2/E90
IPSALA

Kürsat-60
30 Nisan 2018, 04:54
bende bu sene ilk defa arabayla gidecegim. 22-06-2018 saat 16:00h gibi yola cikacam.
güzergah-Hamburg- Cek,Slovak,Macar,Sirp,Bulgar, 3 gün Istanbul sonra Ankara.-Türkiye
Malum 24.06.2018 secim var. keske baska zaman yapsalardi tamda benim izinzamanima dekgeldi.
24 dördünde istanbulda ola bilirsem acaba gezilecek yerler acik olurmu ,
yoksa secimden dolayi kapali olurmu.kapali olursa direk Ankaraya gidecegim.
secim zamani türkiyede istanbulda bulunan oldumu, müzeler felan acikmi secim günü acaba.
birde nomal sartlarda hambur dan istanbula pazar sabahina varilirmi.oteli ona gere ayarliyacgimda.

simdiden cevaplariniz icin teskürler

Birbey 3.0
30 Nisan 2018, 10:14
Kısmen tahminen kapalıdır. Herkesin oy hakkı olduğu için ve seçimin güvenliği için.

En iyisi İstanbul belediyesini ara sor.

erhan__79
30 Nisan 2018, 15:54
bende bu sene ilk defa arabayla gidecegim. 22-06-2018 saat 16:00h gibi yola cikacam.
güzergah-Hamburg- Cek,Slovak,Macar,Sirp,Bulgar, 3 gün Istanbul sonra Ankara.-Türkiye
Malum 24.06.2018 secim var. keske baska zaman yapsalardi tamda benim izinzamanima dekgeldi.
24 dördünde istanbulda ola bilirsem acaba gezilecek yerler acik olurmu ,
yoksa secimden dolayi kapali olurmu.kapali olursa direk Ankaraya gidecegim.
secim zamani türkiyede istanbulda bulunan oldumu, müzeler felan acikmi secim günü acaba.
birde nomal sartlarda hambur dan istanbula pazar sabahina varilirmi.oteli ona gere ayarliyacgimda.

simdiden cevaplariniz icin teskürler
normal bir pazar nasilsa o gunde ayni sekilde olur degisen birsey olmaz.yolda uyumassan cumartesi gece varirsin

Kürsat-60
30 Nisan 2018, 22:14
usta 4 kisi esim ve iki cocuk , ben esim ve kizimin ehliyeti var. asagi yukari her 4 saatte en az yarim saat mola vermeyi düsünü yoruz.
araba ford galaxy. 2013 model dizel.
istanbul emin önü otel bizm burdan 2350km gösteriyor. acaba yazdigim sartlarda cumrtesi gecesi varabilirmiyiz.
rezerve edecegim otel varis saatini soruyorda. oyüzden.
naviye göre (google mape) göre 24 saat sürüyor.

erhan__79
30 Nisan 2018, 22:51
usta 4 kisi esim ve iki cocuk , ben esim ve kizimin ehliyeti var. asagi yukari her 4 saatte en az yarim saat mola vermeyi düsünü yoruz.
araba ford galaxy. 2013 model dizel.
istanbul emin önü otel bizm burdan 2350km gösteriyor. acaba yazdigim sartlarda cumrtesi gecesi varabilirmiyiz.
rezerve edecegim otel varis saatini soruyorda. oyüzden.
naviye göre (google mape) göre 24 saat sürüyor.

bende hannoverdeyim izmite gidiyorum.kapikule 24 saat suruyor uyumadan 5-6 mola vererek.tabi sen molalari biraz daha uzun tutarsan en az 1 saat daha koy ustune.16:00 ciksan aksam üstü tr saatiyle 17:00 yapar.aksam 19:00 gibi varirsin kapikuleyede.tabi bu hesap gümrüklerde normal bekleme süresine göre sonucta bilemeyiz stau olurmu vs.otele giris saati 14.00 itibaren zaten yani yolda oldugun gunude odemen gerekki gece otelde kalabilesin

Kürsat-60
30 Nisan 2018, 23:33
evet usta otele giris 14.00 h itibariyle. bende saat 23-00h yazdim ,tahminen varis saati. Hayirlisi bakalim ,
Rabbim tüm yolculara hayirli yolculuklar nasip etsin. Verrdigin bilgililer icin saol usta.

salla2828
06 Mayıs 2018, 16:57
Slm ustalar, bende 22 haziran yola cikmayi düsüniyorum allah izin veririse. stgt-avustr-slovak-hirvat-sirb-bulgar-TR
Ilk gidisim. Nerelerde Vignette lazim? Maut? Neylere Dikkat edim? Yol Parasi? Yardimci olursaniz sevinirim.

webci
06 Mayıs 2018, 19:37
Slm ustalar, bende 22 haziran yola cikmayi düsüniyorum allah izin veririse. stgt-avustr-slovak-hirvat-sirb-bulgar-TR
Ilk gidisim. Nerelerde Vignette lazim? Maut? Neylere Dikkat edim? Yol Parasi? Yardimci olursaniz sevinirim.
benim sasmaz routerim ve her seferinde hic beklemem direk stausuz,,
wien-------vignete
budapest-----vignete
SRB------E75/E60/MO/RO/HIRVAT/M5
SZEGED/BAJA---E75/M5
BELGRAD--------E75/SRB
RÖSZKA(Horgoš veya közút alternativ)
NOVISAD------E75/A1
BELGRAD/ZAGREB-----------E70(belgrad cik----BELGRAD sehirici----NIS---NIS_otoban devam)!!cikmassaniz transit veya bozuk yol gidersiniz..!!!
Bie müddet sonra ayrilan yola yaklastiginizda ya sofya bulgar uzeri yada asagidan devam yunan/ipsala uzeri,,
THESSALONIKI/skopje/KUMANOVA

KUMANOVA----------- (makedon)
skopje/THESSALONIKI--(makedon)
veles------------------(makedon)

THESSALONIKI/KAVALA-----A2/E90
KOMOTINI----A2/E90 weiter ALEXANDROUPOLI
TURKEY----A2/E90
IPSALA

Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Yunanistan ve Türkiye‘de otoban ucreti,,
Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovenya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan vignete gerek

vignete
Bulgaristan 1 ay 15,34 €
Romanya 1 ay 7,00 €
Slovakya 1 ay 14,00 €
Slovenya 1 ay 30,00 €
Çekya 1 ay 16,30 €
Macaristan 1 ay 15,28 €
İsviçre 1 yıl 40 CHF/36,72 €

oto ucretleri
Makedonya:
Otoyol ücretleri gişelerde ödeniyor. Geride bırakılan kilometreye göre hesaplanıyor. Türkiye’ye giderken ödeyeceğiniz ücret yaklaşık 7 Euro (Aracın büyüklüğüne göre değişiyor)
Yunanistan:
Türkiye’ye kadar ödenen toplam ücret yaklaşık 7 Euro.
Sırbistan:
Otoyol ücretleri gişelerde ödeniyor. Geride bırakılan kilometreye göre hesaplanıyor. Türkiye’ye giderken ödeyeceğiniz ücret yaklaşık 10-15 Euro (Aracın büyüklüğüne ve hangi yoldan gideceğinize göre değişiyor)

Türkiye:
Fiyatlar aracın büyüklüğüne göre değişiyor. (Aşağıdaki fiyatlar Kategori 2)
Edirne-İstanbul: 2,87 Euro
İstanbul Köprü: 1,71 Euro
İstanbul-Bolu: 5,13 Euro
İstanbul-Ankara: 5,83 Euro
İzmir – Çeşme: 0,78 Euro
İzmir-Aydın: 1,17 Euro
Ceyhan-Gaziantep: 3,57 Euro
Niğde-Adana 3,65 Euro

hiz limitleri/sehir ici/sehirdisi/suratliyol/otoyol
Bulgaristan 50 90 - 140
Yunanistan 50 90/110 - 130
İtalya 50 90 110 130
Hırvatistan 50 90 110 130
Makedonya 50 80 110 130
Avusturya 50 100 100 130
İsviçre 50 80 100 120
Sırbistan 50 80 100 120
Slovakya 50 90 - 130
Slovenya 50 90 110 130
Çekya 50 90 110 130
Türkiye 50 90 - 120

Türkiye’ye ithalat kuralları

Şu sıralananları, Türkiye gümrüğünden geçirmeye hakkınız var:

Tütün ürünleri, getiren şahsın en az 18 yaşında olması gerekir:

600 adet sigara
100 adet cigarillos (max. 3 g/adedi) ya da 50 adet puro
250 g Sigara tütünü (200 adet sigara kağıdı dahil)
250 g pipo tütünü ya da, 200g çiğnemelik tütün ya da 200g Mavi Tabak ya da 50g burundan çekmelik tütün

Alkol ve alkol içeren içecekler

İçinde %22 den daha fazla alkol bulunan içkiler: 1 litre
İçinde %22‘den daha az alkol bulunan içkiler: 2 litre
Eau de Cologne, Kölnisch Wasser, Lavanta suyu, Parfüm, öz ya da losyonlar (en fazla 600 ml toplam miktar) ve
5 adet cilt bakım malzemesi ve tuvalet ürünleri

Diğer ürünler
1 kg Kahve, 1 kg eriyen Kahve, 1kg Çay, 1 kg Çikolata, 1 kg Şekerleme

Almanya’ya giriş yapılırken uygulanan ithalat koşulları

Türkiye’den Almanya‘ya gelirken ne getirebilirim? En fazla bu miktarda müsadeli olanlar:

Tütün ürünleri, getiren şahsın en az 17 yaşında olması gerekir:

200 adet sigara
ya da 100 adet Cigarillos
ya da 50 Puro
ya da 250 Gram içimlik tütün
ya da orantılı olarak bu ürünlerden bir araya getirilmiş karışım.

Alkol ve alkol içeren içecekler, getiren şahsın en az 17 yaşında olması gerekir:
1 Litre içinde yüzde 22 den daha fazla alkol içeren içecekler ya da, içinde %80 alkol ya da daha fazlasını içeren Etilalkol
2 Litre Alkollü ve içinde en fazla yüzde 22 alkol bulunan diğer
orantılı olarak bu ürünlerden bir araya getirilmiş karışım
4 Litre köpürmeyen şaraplar ve
16 Litre bira

Akaryakıt
Motorlu bütün taşıtlar için ana depoda bulunması gereken miktar ve ayrı bir taşıyıcının içinde ayrıca 10 litre akaryakıt.

Diğer ürünler
toplam 300 Euro değerine kadar
uçakla ya da gemiyle seyahat edenler için mal değeri toplam 430 Euro olan ürün
15 yaşının altındakiler için toplam mal değerinin 175 Euro’yu geçmemesi gereklidir.

bunlarin resimlerini cek,ulkeden ulkeye gecerken bakarsin,,,
Yukardada goruldugu uzre bulgar ve slowenya vignete ucretlerinde kafakafaya yarisiyor..

kasirga45
07 Mayıs 2018, 13:18
Ben devamli Gece vya Aksam saat 20 gibi cikiyordum ta ki 2004 de sabah cikmak mecbuiyetinde kaldim Sabah saat 7 ciktim ( Aksamdan iyi uykunu alman lazim ) ve öyle bir yol aliniyor ki anlayamadim ve hep Sabah cikmaya basladim, tercihim Sabah cik, Gece cikanlar 3-5 sat sonra uyku gelme imkani oluyor.

Hayirli yolculuklar...

Birbey 3.0
08 Mayıs 2018, 10:25
Gece herzaman şere kapıyı açar. Boşuna Allah gece uykuyu vermemiş.

arkadas
08 Mayıs 2018, 13:28
Slm,

sabahleyin saatini kurmadan uykunu al, kahvaltini yap ve yola cik. Hafta ici yola cikarsan büyük bir ihtimal fazla kuyruga yakalanmazsin. Cuma günü cikarsan genelde yogun olur. Yolculuk bu ne olacacagi bilinmezki. Sen kendini ve aileni emniyete almak icin dinlenmis olarak yola cik.

Hayirli yolculuklar