PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amazon eBay ve Online nasil satis yapma bilgileri

gentlement
11 Nisan 2018, 12:00
Kiymetli arkadaslar,

son zamanlarda Online satislar ile alakali sorular cogalinca burada sizlere bu meseleyi detayli bir sekilde anlatayim istedim: Öncelikle, online satis islerine girecekseniz her sektörde oldugu gibi bu sektördede isinizi seveceksiniz! Aksi taktirde basarili olamassiniz.

Benim asagida anlatacaklarimda daha fazla Amazon ve eBay´i baz alacagim.

SISTEM:

Simdi ilk olarak bilmelisinizki, Amazon ile eBay sistemleri tamamen birbirlerinden farklidir. Bir tarafta eBay´deki alis verisi, saticinin kendisinden yaparken ve ödemeyide saticinin kendisine yaparken, bir diger tarafta Amazon´da saticidan degil, Amazon´un kendisinden alis veris yapiyorsunuz ve ödemeyide Amazon´a yapiyorsunuz. Siz sadece ürün´ü müsteriye postaliyorsunuz. Öncelikle bunu bilmek gerekiyor!

WIDERRUFSRECHT:

eBay´de satisi direk siz yaptiginiz icin bütün "Rechtstexte" yani resmi aciklamalardan sizler mesulsünüz. Yani bu demek oluyorki, AGB, Widerrufsbelehrung vs. vs. tarzi resmi aciklamalari her zaman kanunlara uygun ve aktuel tutmalisiniz. Aksi taktirde Abmahnung yeme ihtimaliniz var.

Amazon´da ise tam tersi bir uygulama var. Yani satisi direk siz degilde Amazon yaptigindan dolayi hicbir resmi aciklamayi sizin yapmaniza gerek yok ve mesul degilsiniz.

Ancak bununla beraber tabiki Amazon´un uyguladigi kurallar, eBay´e oranla cok daha katidir. Mesela, eBay´de satin aldiginiz bir ürünü geri gönderme süresi saticinin kendisi ile alakalidir. Ister 14 gün, ister 30 gün yapmak karari tamamen kendisine aittir.

Ancaaak, Amazon´da ise en az 30 gün MECBURI´dir. Yani bir müsteri ürünü 29 gün kullanip 30. gün geri gönderirse geri almak mecburiyetindesiniz.

MÜSTERI HIZMETLERI:

Amazon´un eBay´e oranla en kati oldugu konulardan birisi müsteri hizmetleridir. Amazon itibarinin lekelenmesini istemediginden dolayi cok sert önlemler almistir. Mesela gelen e-Maillerin 24 saat icerisinde cevaplanmasinin, yapilan siparislerin 48 saat icerisinde postalanmasinin mecburiyeti var. Amazon Seller Central dedigimiz sistemde "Kontointegrität" diye bir bölüm var ve orasi her 7 günde bir aktuellestirilir. Orada bulunan oranlar % lik hesaplarmalarda kötülesirse Amazon ciddi sorunlar yapmaya baslar...

Amazon saticilarinin en büyük korkulu rüyasi tartismasiz A-bis Z Garantieantrag dir. Bu Antrag satistan sonra normalde 90 gün acilabilmektedir! Ancak ben bir cok defa satistan aylar, hatta 1,5 sene sonra acilabildigini dahi gördüm! Satici ile olan bir sorunda acilabilecek olan bu antrag, satici tarafindan 48 saat icerisinde cözümlenmesi gerekiyor. Aksi taktirde Amazon ürün´ün nerede olduguna bakmadan parayi müsteriye geri gönderiyor ve bu asamadan sonra artik HICBIRSEY YAPAMIYORSUNUZ. Ürün müsteride ise, hem para gitti hemde ürün gitti... Isin can alici noktasida söyleki, sizin aleyhinize sadece ama sadece yapmis oldugunuz satisin %1´i kadar bu Antrag´dan acilma hakki var. Yani 100 satista sadece 1 Antrag!!! Mesela %1´i gectiniz, Amazon daha sonra size, kendinizi düzeltmeniz icin 2 ay mühlet veriyor.. Düzelmedimi veya dahada kötülesti, birgün sabah uyandiginizda bir bakmissiniz hersey bitmis... Amazon Verkäufer Konto suspendiert, GECMIS OLSUN... Saka gibi degilmi, ama bu gercek! Amazon bu kadar sert davraniyor... Ne kadar büyük olursaniz olun, biranda hersey bitebilir!!! Amazon´da bulunan bütün ürünleriniz bir anda cikariliyor ve siz artik hicbir satis yapamiyorsunuz. Yapabileceginiz birsey var, oda cok ama cok profesyonel bir "Maßnahme Plan" hazirlayip Amazon´u herseyi düzelteceginizde ikna etmektir kaldiki bu islem hersey yolunda yürürse en az 3 ay sürüyor! eBay´de oldugu gibi, git yeni bir Verkäufer Konto ac olayi Amazon´da yapamiyorsunuz cünkü Amazon´a üye olurken, Steuernummer´dan tutun, Identifikationsnummer´ya kadar herseyi bildiriyorsunuz... Bundan dolayi ayni kisi, sirket, Kontonummer, Steuernummer vs. üzerine satis gerceklestimessiniz.

SATIS ORANLARI:

Su bir gercek, Almanya´da yasayan insanlarin artik büyük cogunlugu Amazon´u tercih ediyor. Yapilan arastirmalara göre, ayni ürünleri ve portfolye´yi baz aldigimizda eBay´de 1 satis yaptiginiz anda Amazon´da coktan 10 satis yapmis oluyorsunuz. Bundan dolayi saticilarda Amazon´u daha fazla tercih etmekteler.

Mesela, eBay´de 29,99 EUR ya satmakta zorlandiginiz bir ürünü, Amazon´da cok rahat 39,99 EUR satabiliyorsunuz! Nasil olur demeyin, oluyor iste...

SATIS ÜCRETLERI:

Bu konuda eBay, Amazon´a oranla cok daha ucuz. eBay´de Gewerblich yapilan satislar %9-%12 arasi degisirken, Amazon´da ödiyeceginiz miktar %17-%21 arasi degismektedir. Ayrica Amazon´da karsilasilacak bir baska sorun ise EAN yani Barcode, yeni adi ile GTIN. Bunlarin Almanya´da TEKEL olarak Lisanslari elinde bulunduran GS1 Germany sirketinde kayitli olma mecburiyeti vardir ki buda hic ucuz birsey degil. Mesela, 10.000 EAN/GTIN in fiyati 330,- EUR + yillik üyelik aidati!

eBay´de ise GS1 Germany sirketinde kayitli olma mecburiyeti olmadigindan dolayi cok daha ucuza geliyor.

SATICI HAKLARI:

Her zaman müsteri hakki olacak degil ya... eBay neredeyse hicbir zaman saticisini kollamaz! Daha dogrusu ciddi sorunlar ciktigi zaman umurlarinda bile olmaz. Amazon öyle degil. Ben bircok defa gördümki, Amazon müsteri´yi kolladigi kadar satici olan sirketide kolluyor. Hangi konuda olursa olsun!

En kücük bir örnek verecek olursak, Negativ Bewertung... Ebay´de almis oldugunuz haksiz bir Negativ Bewertung´u sildirmek neredeyse IMKANSIZDIR, ispatlasaniz dahi! Amazon´da ise aksini ispatlarsan aninda silinir.

Evet, simdi iki dakkada aklima ancak bu kadar geldi. Sorulariniz olursa severek cevapliyabilirim.

Ben kendim, uzun zamandir her ne kadar cok daha pahalida olsa satislarinmin büyük cogunlugunu Amazon´da yapiyorum cünkü eBay´in yapmis oldugu haksizliklar artik katlanilabilecek tarzda degil.

Sunuda son olarak ekliyeyim, dünya üzerinde TICARET kadar zevkli bir is yoktur...

TipiTip
11 Nisan 2018, 13:17
usta sitede bu konularda benim görüsümce en bilgili kisilerin basindasin

konuyu acman iyi olmus tebrik ederim

zaten yillardir bu konuda bir cok arkadasa yardimci oldun ve olmaktasin

iyi günler ..