PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çifte vatandaş

saban01
10 Nisan 2018, 13:09
Arkadaşlar ben ve eşim 2000 yılından önce alman vatandaşı olduk ve aynı zamanda türk vatandaşıda olduk yani çifte vatandaşıyız bu gün ausweissi ve reiseausweissi değiştirmek için başvuruda bulunduk bize tek alman vatandaşı olduğumuza dahil imza attırdılar bizde bir şey söylemeyip imzaladık bu bize ilerde sorun olurmu?teşşekürler selamlar.

hOrOz
10 Nisan 2018, 13:27
Hocam ben bazen bazılarını anlayamıyorum

sizin resmi olarak çifte vatandaşlık hakkınız var yani her şeyiniz kanuni .

niye yanlış beyan veriyorsunuz ???

Birbey 3.0
10 Nisan 2018, 13:33
Normalinde saklamana gerek yok 2000den önce Alman vatandaşı olduğun için.

Bence en iyi yabancılar yasası uzman bir avukata sor. Ona göre hareket et.

saban01
Hocam ben bazen bazılarını anlayamıyorum

sizin resmi olarak çifte vatandaşlık hakkınız var yani her şeyiniz kanuni .

niye yanlış beyan veriyorsunuz ???
Arkadaşım şu son zamanlarda avusturyadaki olaylarıda insan düşündükce korkuyor yani şimdi herhangi bir şey olurmu?sizce en kötü ihtimal ne olur?çifte vatandaş olduğumuzu anlayabilirlermi?

haveri68
Arkadaşlar ben ve eşim 2000 yılından önce alman vatandaşı olduk ve aynı zamanda türk vatandaşıda olduk yani çifte vatandaşıyız bu gün ausweissi ve reiseausweissi değiştirmek için başvuruda bulunduk bize tek alman vatandaşı olduğumuza dahil imza attırdılar bizde bir şey söylemeyip imzaladık bu bize ilerde sorun olurmu?teşşekürler selamlar.

Bir sey olmaz attigin imza yeni kimlik uzatmada baska bir vatandaslik aldin mi diye yani 10 yil icerisinde ,sakinca yok kafan rahat olsun

saban01
10 Nisan 2018, 13:40
Normalinde saklamana gerek yok 2000den önce Alman vatandaşı olduğun için.

Bence en iyi yabancılar yasası uzman bir avukata sor. Ona göre hareket et.
Ben hiç bir şey yapmamayı düşünüyorum eğer farkına varırlarsada sizi anlamadan imzaladık demek istiyorum.

hOrOz
10 Nisan 2018, 13:42
Arkadaşım şu son zamanlarda avusturyadaki olaylarıda insan düşündükce korkuyor yani şimdi herhangi bir şey olurmu?sizce en kötü ihtimal ne olur?çifte vatandaş olduğumuzu anlayabilirlermi?

Avusturya da hiç bir şey yok birileri kasıtlı olarak haber yapıyor..

doğrusunu burada yazdık çizdik

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?64350-Avusturya-da-T%FCrk-k%F6kenli-Avusturya-vatandaslarina-sinir-disi-tehlikesi&p=214840&viewfull=1#post214840

Ben hiç bir şey yapmamayı düşünüyorum eğer farkına varırlarsada sizi anlamadan imzaladık demek istiyorum.

ya arkadaşlar yıllardır Almanya da yaşıyorsunuz bir türlü öğrenemediniz gitti

bir şey çıkmaz ama sadece bu konu için demiyorum " bilmiyordum " demek Almanya da geçmiyor

imza atarken okudum .. anladım .. kabul ediyorum diye yazıyor .. yani bilerek imza atıyorsunuz gerisi sadece teferruat

Birbey 3.0
10 Nisan 2018, 13:45

Oda bir seçenek. Ben ama sorunu söyle algıladım, için rahat etmiyor diye. Onun için git sor dedim. İçin rahat ediyorsa bırak

antika
10 Nisan 2018, 16:48

o zaman söyle birsey gelse sana okumadigin anlamadigin seye nasil imza atiyon dersen mesela veya memurda bende anlamadim farkina varmadim dersen ne olacak neyse arkadasim arkadaslarin dedigi gibi 2000 den önce oldugu icin kanuni hakkin var yasal olarak kafan rahat olsun diyorsan bu islerle ilgilenen bir avukatla yazisma yaptir isi saglama al derim mümkünse avukatda yabanci asilllli olsun tam kafan rahat eder

hekimoglu
10 Nisan 2018, 18:56
2000 yilindan önce Alman vatandasligina gecmis olup ayni zamanda Türk vatandasligini koruyabilme hakkina sahip olabilmek icin tekrar Türk vatandasligina gecis islemlerinin bitisinin 2000 yili öncesine denk gelmis olmasi gereklidir.

Ben 1996 da gectim tekrar Türk vatandasligina alinisim 2,5 yil sonra gerceklesmis, 99 da gecenlerin islemleri 2000 sonrasina gecmisse sorun var demektir. Tüm islemlerin 2000 yili öncesi bittiginden emin olma durumunda cifte vatandasligi saklamaya gerek yoktur.

En son cocuklarin pasaportlarini yenileme basvurusu yaptigimda bana Türk vatandasligindan cikmis oldugunuza dair bize belge vermemissiniz dediler ben verdim dedim bizde yok dediler yoksa bende var isterseniz getiririm dedim pasaportlari almaya geldiginde getirirsin dediler götürdüm bu kez bakmadilar bile gerek yok dediler ayrica baska ülke vatandasligina gectinizmi diye bir soru yönelttiler bende nasil yani diye sorunca Alman vatandasligi disinda Türk vatandasliginiz var onun disinda baska ülke vatandasliginiz varmi dediler bende yok dedim olay bitti. Bu ara Türk vatandasligina gectigimi ben haber vermemistim, almislar.

Yanlis beyana gelince, tüm islemlerin 2000 yili öncesinde bitmisse pek birsey olmaz eger yapmadiysan Türkiye ye gidince Nufus Müdürlügüne gidip tekrardan Türk vatandasligina alinis tarihini ögrenebilirsin yada E-Devletin varsa vukuatli nufus kayit örnegi cikartabilirsen orada tüm bilgiler görünür.

murat39
10 Nisan 2018, 20:15
Saban01 kardesim
ayni olay benim de basima geldi Konsolosluk suraya buraya imza dedi gercekden de benim haberim yoktu.Ortalik ana baba günü.Ben de imzaladim.
Burada Türk vatandasligina giris yapilmis 1998 lerdeydi.Türk vatandasliga gecis de 2000 3.cü ayinda olmus.
Seneler sonra Almanya bana öyle bir mektupla sordu ben de benim bildigim sade Alman vatandasiyim dedim.Alman makamlari da Konsolosluk dan belge istediler.
Orada da Türk vatandasligi cikinca Alman Vatandasligi iptal oldu.
Türk pasaportu cikar Almanya oturum karti al.orada hemen oturum kartini süresiz verdiler.Cok kisi böyle bir pr.karsilastigi icin.
Burada Türk vatandasi olduk.
Bütün bu olup bitenler canimi sikti 2 defa da askerlik yaptim hem Alman hem Türk.Almanya okey Türkiye Nato ülkesi dedi 1 ayi cekti 11 ayi zwildienst olarak yaptik.19 yaslarinda.
sonra geri Alman vatandasligina gectik.canimi sikti benden habersiz oldugu icin.
Burada da Alman polisinin rasiistligi beni kizdirdi ön yargi vardi Adin soyadin tipin ön yargiya hazir.
Resmi dairede Ruslarin ne cok geldigi ara.Alman makamlarinda isim vardi.Memurla kapistik.Ben 35 senedir burada yasiyorum siz bizi kabullenemiyorsunuz Ruslari kaniniz dininiz tutuyor kucakliyorsunuz.gibi konusma gecti.Konusmanin sonunda Ausweisi Al senin olsun dedim masaya firlattim.Disari ciktim memurda konusmanin Iceriligini oldugu gibi not almis.yalan ne yok.
Ben de gittim Türk vatandasligina basvurdum.o esnada.
o esnada Cocuk ne oldu makamlara sistem benim Alman vatandasi oldugum yazili gitmis.Urkunde ye ne.
Hizli gelisti.
Tekrar Türk oldum.
Anlayacaginiz olay karisti mahkemeye ciktim memur da geldi burada olay i hakim dinledi olaya isin icinden cikamadi.Sonra hangisinde kalacaksin dedi.Ben burada yetistim hayatim burada gecti ben buraliyim dedim.Ama siz kabul etmiyorsunuz dedim.
Ben seni kabul ediyorum dedi.Mahkeme karariyla geri Alman olduk.Böylelikle isleri karisikligi düzeltelim dedi.
Aradan 5 sene gecti.Yasam sartlari Almanyada agir.Emeklilik dersen 67 yasinda.Türkiyede benim emeklilik imkanim 52
Birseyler burada ters gitse issiz ne kalsan Leichfirmalarda yapamazsin belli bir yasdan sonra en azindan emeklilik imkani Türkiyeden kafamda cok döndü.Alman vatandasligi ????
sonra Tekrar Türk vatandasi oldum kendi istegimle.Türkiyede Emeklilik sartini yerine getirebilmek icin.
Almanya Geri türk vatandasligina gecildiginde nasil bir oturum verilecegine yabancilar dairesi calisanina birakmis.
Oturum icin gittim Oturum izni vermediler.
40 senedir Almanyada yasiyorum..
Isyerinde calisiyorum.süresiz 25 senedir ayni firmada.Aylik iyi.
Arti fazlasiyla kira gelirleri var.
Cocuklar Cifte vatandas.
Neye dayanarak vermediklerini de söylemiyorlar.
Burasi memurun insiyatitina birakilmis kanunda söyle diye maddesi yok.
Sonra memura seninle tartismayacagim.Ver 3 aylik oturum dedim.o da verdi.Bu yaptiginizi tanimiyorum.sizinle ugrasacagim mahkemeye cikacagiz diye sisteme not aldirdim.
Eve geldim ve hemen bu yapilan islemi kabul etmedigimi yazili olarak Yabancilar dairesine tahütlü olarak gönderdim.
Belli bir süre haber alamadim.Avukatlari ve Hürriyet gazetesi muhaberini Yabancilar polisine gönderdim.
Neye dayanarak böyle bir sey yaptiklarini anlatamadilar.Gazeteye demec vermediler.Gazete tek tarafli haber yapmayayim onlarin da fikrini alalim ona göre yayinlayalim dediler.
Sonunda gazete eldeki delilleri ne koyarak yayinladi.
Avukatlar da yürüyünce benim her yönden süresiz oturum kartini almam icin hicbir neden yok.
sonunda beni cagirdilar cek avukatlarini al süresiz oturum kartini dediler.

Türkiyede emeklilik kaybi varsa kayip büyük.
Yoksa Alman vatandasi olarak kalinabilinir.

Hic karistirma sade Alman vatandasisin.Onlar aksi varsa ispatlasinlar.O zaman da seni süremezler Almanyadan.En fazla oturma müsaden süreli olur.öyle bir sey de olursa.

Birbey 3.0
10 Nisan 2018, 20:39
İşte ben hiç bir zaman bundan dolayı geçmedim Alman vatandaşlıga. Her zaman derim. Türk vatandaşlığından çıktığn zaman vatandaşşızsın. Alman vatandaşlığn hiç bir faydası yok. Oy kullansan ne olur, kullanmasan ne olur. Bağzıları seyahat için geçiyor, sırf vize için. Çokta lazımdı bana. Gezmek için Türkiye yeter bile. Ha devlet memuru olacaksan, o ayrı bir konu.

Türk vatandaşıyım ve hiç bir zorluk çekmedim.

Bağzıları diyorki, 40 sene olduk buraya geleli artık yabancı falan değiliz. Hepsi bence boş. Senin ne his ettiğin önemli değil. Onların sana his verdiği önemli. Adamlar resmen bizi vatandaş olduktan sonra eziyet ediyor, biz halen yalvarıyoruz. Bu kadarda kendimizi küçük düşürecek değilim. Minasip yerlerine aktarsınlar vatandaşlıklarını. Ha ancak vatanını satarsan o zaman kabulleniyorlar.

hOrOz
10 Nisan 2018, 20:54
@Birbey 3.0 bende ... 40 sene Almanya doluyor geçmedim paşa paşa 5000€ yu ödedim ...

3 kere askere gittim

kesinlikle bu güne kadar hiç bi problemim olmadı

seçme ve seçilme hakkı konusunua gelince bu kadar vatandaş bir olup bir milletvekili çıkaramıyor

burda seçtiklerimizde deyim yerinde ise ilk bize ge....iyor

birlik ve beraberlikten noksanız bakın Hollanda ve Belçika ya adamlar iyi organize olmuşlar

atsiz77
10 Nisan 2018, 20:56
Vatandaşlık bir kağıt parçasından fazlası değildir, kalbin ruhun önemli.

Alman vatandaşlarının emeklilikleri yabancılara göre daha değişik hesaplanıyor bilginize.

hOrOz
10 Nisan 2018, 21:09

Alman vatandaşlarının emeklilikleri yabancılara göre daha değişik hesaplanıyor bilginize.

bunu ilk defa duyuyorum

ne kadar prim ödediysen o kadar emeklilik hakkı

hangi Ülke vatadaşı olduğuna bağlı değil

bunu böyle biliyoprdum yoksa kanunlar mı değiştic ??

erhan__79
10 Nisan 2018, 22:08
Gecen bir akrabanin basinada aynisi geldi.kimlik uzatmaya gittiler ama uzatmamislar.2000 den once tekrar türk vatandasligina gectigine dair belge istemisler.sistemde cifte vatandas gözüküyormus ve 2000 den sonra geri tekrar türk vatandasi olmadigiini kanitlamasini istediler.neyseki 2000 den once.konsolosluktan aldiklari kagidi kabul etmediler türkiyeden kagit geldi verdiler simdi berlinden haber bekliyorlar

Birbey 3.0
10 Nisan 2018, 22:50

Öyle düsünebilirsin, ama bence degil. Benim icin vatandaslik demek, senin kast ettigin gönül bagini resmiyete dökmek demek.

Belki ucuk bir önrek olacak, ama sen vatandas olarak o devlet ile resmi olarak evlisin. Simdi biz hanimlara desek, ne gerek var nikaha, nikah sadece bir kagit parcasindan fazlasi degildir, kalbimizin ruhu önemli desek, acaba hanim bizi kabul edermiydi? Etmezdi. Hakli olarak, madem öyle, o zaman niye korkuyorsun nikah kiymaktan derdi. Tamam hanim konusunda edep, örf, adet ve görgü icine giriyor, aradaki büyük fark bu.

Ama niye bir insan pek bir cikari olmadigi ve gönül olarak bagli olmadigi bir vatandasligi tercih eder? Dünyayi cogumuz gezmiyoruz hani desek vize sorunu ile hep karsiliyorum diye. Oy kullanma desek, kullansan ne olur kullanmasan ne olur. Türkiye'de uzun kalmak desek, oda cogu zaman sorun degil, eline bir belge veriyor yabancilar polisi. Yani ben niye kendimi rencide ettireyim?

Atsiz77, lütfen bu yanlis bilgi yayma. Böyle bir sey yok. Emekli hesaplanmasi sadece aldigin yillik kazanca baglidir. Bunu ispatla, ben kendimi burda desifre edecegim. Hemde resmim ile. Bu kadar eminim, cünkü böyle birsey yok.

Birbey 3.0
10 Nisan 2018, 23:01
@Birbey 3.0 bende ... 40 sene Almanya doluyor geçmedim paşa paşa 5000€ yu ödedim ...

3 kere askere gittim

kesinlikle bu güne kadar hiç bi problemim olmadı

seçme ve seçilme hakkı konusunua gelince bu kadar vatandaş bir olup bir milletvekili çıkaramıyor

burda seçtiklerimizde deyim yerinde ise ilk bize ge....iyor

birlik ve beraberlikten noksanız bakın Hollanda ve Belçika ya adamlar iyi organize olmuşlar

Horoz Belcika ve Hollanda kücük bir ülke. Nüfusuna göre Türk cok. Almanya'da nüfusu göre Türk az.

erhan__79
11 Nisan 2018, 18:41

keske busekilde imzalamayip cifte vatandas oldugunu belirtseydin onlar denemek ve ceza kesmek icin soruyorlar,sizin cifte vatandas oldugunuzu zaten biliyorlar.bizzat kendi esimden biiliyorum memur bilgisayardan cifte vatandas oldugunu soylemisti

44Malatya
11 Nisan 2018, 21:06
3 kere askere gittim

Onu nasıl başardın? ;)

Birbey 3.0
11 Nisan 2018, 21:50
Horoz bende 5112 Euro verdim ve 3 hafta gittim. Aradan bir iki yil gecmedi bedavaya indirdiler. Yasimiz 27diydi. 38 kadar beklmeyelip dedik. Beklesydik 1000 Euro siyriliyordur. Neyse yapacak birsey yok.

hOrOz
11 Nisan 2018, 22:37
Onu nasıl başardın? ;)

2005 Nisan celbinde 3 arkadaş beraber askere gittim

2 gün sonra beni hastaneye götürdüler sağlık raporunda yüksek tansiyon hastası yazıyordu

neyse bütün muayeneleri yaptılar .. Askeri heyete çıkardılar . Heyet 6 ay hava değişimi verdi

bana dedilerki sizin askerlik bitti bir kere daha kontrole gelirsiniz paranızı geri alır askerlik bitti yani

ben isyanlarda bavulumu topladım eve doğru

6 ay sonra Ekim ayında tekrar kontrol için çağırdılar ..

bu arada askerlik kanunu değişti 28 günden 21 güne düştü ..

benimde 9 günüm kalmıştı ....

bu seferde doktor biraz çekindi .. askerlik yapmaya elverişli dedi

askerlik şubesine .. madem 9 gün hazır gelmişken yapayım

Yok olmaz ancak bir sonraki celbe .. Oda yılbaşında

Ben yine eve

Yılbası geldi çattı .. yine yollara düştüm .. teslim oldum..

Ertesi gün Koğuş Komutanı çağırdı .. dedi eşyaları topla eve gidiyorsun..

" Askerlik Şubesinde hata yapmışlar hava değişiminin 8 günü askerlikten sayılıyormuş " dedi

9 günüm vardi bir günde orada kaldım 9 gün tamamlandı .. elime tezkereyi verdiler hadi güle güle

Bu olayların arasında Pasaportun süresi bitti Konsolosluk uzatmadı .. Oturma izni bitti ... Yabancılar Dairesi ve Arbeitsamt gibi bir sürü problemler yaşadım

44Malatya
11 Nisan 2018, 22:49
Vallahi ne diyem böyle olayı ilk sefer duyuyorum.

Ben 99 da 10 bin mark verip 4 hafta yapmıştım.

Birbey 3.0
11 Nisan 2018, 23:01
Eh askerlik öyle bir yerki, üc haftada gördügüm bana yetti. 30m2 bir oda elli kisi yattik. Oda o kadar darki, ranzlari birlestirmisler. Orda öyle tipler varki, sokakda görseniz selam vermezsiniz. Allah gücünün gitmesin, insan demeye bin sahit lazim. Simdi birde böyle bir kisi ile kari koca gibi birlestirilmis bir ranzdada yatacaksiniz. Birisi yanima geldi, Allahtan benimle ayni kafadanmis, onunla yan yana yattik. Her ihtimale karsi sordum, adami coluk cocugu varmis. Ama cok bir tuhaf duygu. Düsünün bir, gece uyaniyorsunuz, gözünüzü aciyorsunuz, yataginizin yaninda biyikli bir adam yatiyor. Igrenc bir duygu.

Yikanmadik sararmis mavi carsaflarda yattik. Bilseydim yanimda bir nevresim takimi götürürdüm. Insanin yastiga kafasini koymasi gelmiyor. Artik bir T-Shirti kilif olarak gecirdimde öyle yattim. Ertesi gün carsaflar pis diye sikayet edenlerden olmus. Sanki ceza gibi, gündüz bize carsaflari yikatdilar. Oda sirf su ile. Aksama kadarda kurumadigi icin yari islak carsafda yattik.

Sanmayin temiz carsaf yok. Vermek istemiyorlar. Sonra bir gün bir general gelecekmis. Aniden bize temiz carsaflar verdiler yemekler daha iyi cikti. O kadar igrenc yemek daha görmedim. Soguk kurufasulyede yag donarya, öyleydi sicak kuru fasulya. Adam servis yapiyor, sicak kuru fasulya kepceye yapismis düsmüyor bile kepceden.

O gün nefret ettim ülkemizden. Savas olur, böyle yatarsiniz. Bunlar savasa hazirlik altinda tembellik ve eziyet yapiyorlardi. Öyle olmasa, general geliyor diye niye herseyi degistirdiler?

Ictima alaninda beklersiniz. Bir kisi sordu. Komutanim, bugün cuma, cuma namazina gidebilirmiyiz diye. 25-30 yasindaki komutan 5000 kisinin önünde verdigi cevap, zaman bulursan gidersin. Görende sanirki bir is yapiyoruzda vakit yok. Yat kalk say. Yoksa birsey yaptigimiz yok. Bunu derken o kadar kisinin icinde bagirarak söyledi bunu komutan o kisiye. Oda arkasini döndü ve sesizce "ya Sübhan-Allah" dedi ve yerine gecti. Ayni komutan 5000 kisinin önünce burda Allah yok diye bagirdi.

Bugün haberlerde tutukalan askerleri görünce, icimden hep beter olun diyorum. Asil hainleri ben Burdurda icimizde gördüm.

Ben cildimden dolayi cok tras olamayan bir insanim. Reviere gittim. Doktor bakti, dedi, bunun dedigi dogru, raporu verin. Ictima alaninda iki üc gündür tras olmadik diye beni öne cagirdilar. Git tras ol dediler. Bende dedim, raporum var ve gösterdim. Bana dedigi laf, benim rütbem o doktordan daha yüksek, git tras ol. Bende dedim kusura kalmayin, rapor rapordur olamam. Bana dedilerki, hafta sonu sana carsi cezasi veririz. Bende dedim, sorun yok, ben zaten cikmak istemiyorum. Herkes gitmisken bir gidip uyuyacagim mangada. Adam pes etti.

Iyiki su askeriyenin icini bir temizlediler.

hOrOz
11 Nisan 2018, 23:02
Vallahi ne diyem böyle olayı ilk sefer duyuyorum.

Ben 99 da 10 bin mark verip 4 hafta yapmıştım.

hocam gerçek her gelişte bizimkiler ne oldu yine diyordu ..

milletin ağzına düştüm

@Birbey 3.0

bizim askerlikte pek öyle sorunlar yoktu

ama gerçekten de ben bu kadar Avrupalı angutu bir arada görmemiştim
Hastanedeki hemşireler bile (rütbeli askerdirler ) isyan ediyordu

TipiTip
12 Nisan 2018, 00:29
Arkadaş ne sormuş yazılan neler

Güler misin ağlar mısın

Konuyu neden gereksiz yerlere çekip dağıtma peşinde kosuyorsunuz

aslankral
12 Nisan 2018, 01:07
Türk vatandasligina geri gectigin tarih en gec 31.12.1999 ve öncesi ise hic sorun yok,
eger Türk vatandasligini 01.01.2000 yilindan sonra almissan Alman vatandasligin otomatikman iptal olur,
hekimoglu arkadasimiz yazmis zaten.

saban01
12 Nisan 2018, 14:14
Arkadaş ne sormuş yazılan neler

Güler misin ağlar mısın

Konuyu neden gereksiz yerlere çekip dağıtma peşinde kosuyorsunuz

Hakikaten bende şaşırdım konu nerelere gitti bilmek istediğim her şey 2000 yılından önce olduğu halde söylememekle suçlu durumamı düştüm öğrenseler ne yapabilirler sadece uğraşmak itemedim kısa yolu seçtim inşallah 10 sene sonra söylerim herkeze teşşekürler.

TipiTip
12 Nisan 2018, 15:19
Hakikaten bende şaşırdım konu nerelere gitti bilmek istediğim her şey 2000 yılından önce olduğu halde söylememekle suçlu durumamı düştüm öğrenseler ne yapabilirler sadece uğraşmak itemedim kısa yolu seçtim inşallah 10 sene sonra söylerim herkeze teşşekürler.

ustam konularin dagilmasi normal

ve dagilmasinda nedense hep ayni kisilerin parmagi var

inan senin sordugun soruyu okudum

ve verilen cevablara yazilan mesajlara baktigimda

saskinlik ifadem inan yüzümden okunur durumda

ve hep ayni kisilerin bunu yapmasi tuhaf

hOrOz
13 Nisan 2018, 20:05

arkadaşım için rahat olsun

bugün kızkardeşimle konuştum kendisi Einwohnermeldeamt ta memur olarak çalışıyor

sordum "böyle böyle olmuş yanlış beyan etmiş bir şey çıkarmı diye" "yok dedi hiç bir şey olmaz"

eğer 2000 senesinden önce Alman olmuşsa ve 2000 den sonra yeniden

Türk Vatandaşlığına geçmişse o zaman sorun olur diye cevapladı

saban01
13 Nisan 2018, 21:37
arkadaşım için rahat olsun

bugün kızkardeşimle konuştum kendisi Einwohnermeldeamt ta memur olarak çalışıyor

sordum "böyle böyle olmuş yanlış beyan etmiş bir şey çıkarmı diye" "yok dedi hiç bir şey olmaz"

eğer 2000 senesinden önce Alman olmuşsa ve 2000 den sonra yeniden

Türk Vatandaşlığına geçmişse o zaman sorun olur diye cevapladı

Çok teşşekürler kardeşim işte böyle bir cevap aryordum selamlar.

atsiz77
14 Nisan 2018, 10:51
@hOrOz @Birbey 3.0,

yukarıdaki yazımın doğruluk payını 100% bilemem dalar bu bilgiyi bana Personalbüro’daki sorumlu söyledi.

Alman vatandaşlığına gecdiğimde kendisine Mail yazdım ben Alman vatandaşıyım şu tarihten itibaren bunun için bir değişiklik gerekiyormu diye oda evet Emeklilik kasası için gerekli olduğunu yazmıştı.

Hadi sözlü dese şakasına demiş derdim ama yazılı olarak bana yazdı bunu.

Geçen hafta bunun için Emekli kasasını aramak istedim bilgi almak için fakat bi türlü zaman bulamadım.

hekimoglu
14 Nisan 2018, 11:08
@atsiz77, vatandaslik gibi önemli bir degisikligi elbette diger kurumlarda oldugu gibi Rentenversicherung ada bildirmen gereklidir, bunun nedeni alinmis olunan Alman vatandasligiyla birlikte daha avantajli bir emeklilik hakki elde etmek degildir hatta belki ilerde primlerini alip gitmeyi düsünenler icin kayip olarak bile düsünülebilir.

hOrOz
14 Nisan 2018, 11:47
@hOrOz @Birbey 3.0,

yukarıdaki yazımın doğruluk payını 100% bilemem dalar bu bilgiyi bana Personalbüro’daki sorumlu söyledi.

Alman vatandaşlığına gecdiğimde kendisine Mail yazdım ben Alman vatandaşıyım şu tarihten itibaren bunun için bir değişiklik gerekiyormu diye oda evet Emeklilik kasası için gerekli olduğunu yazmıştı.

Geçen hafta bunun için Emekli kasasını aramak istedim bilgi almak için fakat bi türlü zaman bulamadım.

Emeklilik konusu yanlış . emeklilikte hiç bir kere Alman veya yabancı ayrımı yapılmıyor ne kadar ödediysen o kadar emeklilik

Personal bürodakiler yanlış biliyor .. Zaten bürodakiler hiç bir şeyi bilmiyor

Yıllar önce benim çalıştığım eski firmada benden devamlı çalışma izni istiyorlardı .. benim süresiz oturma iznim vardı

bana çalışma izini gerekli değildi ... bende Internetten artık gerek olmadığını kopyaladım gösterdim

arkadaşım buradaki konu sadece Pass veya Personal Ausweiss almak için ..

Alman Vatandaşlığına geçince zaten gerekli mevkiler senin durumunu biliyorlar

buradaki mevzu sadece Einwohnermeldeamt veya Passstelle senin durumunu soruyor gizli saklı bir şey varmı diye

Zaten 2000 den önceklilerin bir şey saklamasına gerek yok onlar offiziel çifte vatandaş

sorun 2000 den önce Alman Vatandaşı olup 2000 den sonra gizlice tekrar Türk Vatanşlığına geçenlerde

o zaman Konsololsluklardan Türk Vatandaşı olmadıgına dair belge istiyorlar

İşte o zaman problem başlıyor .. Konsolosluk yalan yanlış belge veremeyeceğine göre

@atsiz77, vatandaslik gibi önemli bir degisikligi elbette diger kurumlarda oldugu gibi Rentenversicherung ada bildirmen gereklidir,
bunun nedeni alinmis olunan Alman vatandasligiyla birlikte daha avantajli bir emeklilik hakki elde etmek degildir
hatta belki ilerde primlerini alip gitmeyi düsünenler icin kayip olarak bile düsünülebilir.

hatta bu prim konusu benimde kafamı kurculuyor

acaba Alman Vatandaşlığına geçenler yeniden Türk Vatandaşlıgına geçince Türk Vatandaşlığı sürececinde ödediği primleri geri alabiliyormu ?

Bu konu bir kaç kez burada anıldı ama tam sağlıklı resmi bir bilgi yok ..

murat39
14 Nisan 2018, 20:22
Isyeri LVA ya bildirisinde kisinin Hangi uyruga sahip diye yer var.Orasi Alman veya Türk se o yaziliyor.

Alman vatandasi olursa avantajlisin diye bir olay yok.

Ne kadar prim ödendiyse o degerde Emeklilik hakki.

Birbey 3.0
15 Nisan 2018, 00:46
@hOrOz @Birbey 3.0,

Atsiz, o Personalbürodaki salakmis. Ne halt yedigini bilmiyor. O beceriksizin tek yaptigi emekli kurumuna mevcut vatandasligi bildirmek.

Bana bir memur göster emekli kurumunda fark eden diyen, ismini not al, bana bildir, gerekli resmi uyariyi yaparim.