PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Klein Gewerbeschein nezaman gerekir ?

Cytage
05 Nisan 2018, 10:11
Iyi Günler Ustalar,

buraya bi yazim dedim belkin aranizda bazi arkadaslar bilip anliyodur benim sorumu. Ben suan Ausbildung yapiyom als Fachinformatiker für Systemintegration ve isten sora bazi müsterilerin Bilgisayar veya Laptoplarini tamir ediyom allaha sükür baya iyi de gidiyo. Simdi Ebay Kleinanzeige de Anzeige acmistim Computer Reparatur filan diye benim ama simdi korktum sora Finanzamt görüp arastirip sorun yaparsa napcam. Gecen arkadas ile konustum oda dedi git klein Gewerbeschein al 10.000€ senelik Kazanci gecmesem sorun olmaz mis ? Ne kadari dogru sizce ne yapmam lazim. Benim kafamdaki bu isi legal yapip Ebay/Kleinanzeige/Facebook da Reklam yapip bu isi devam yürütmek isterim. Ausbildung da suan Aylik kazancim Netto 600€.

Simdiden tesekkür ederim.

Saygilar
Ömer

hOrOz
05 Nisan 2018, 10:21
https://www.gewerbe-anmelden.info/kleingewerbe.html

mühendiz
05 Nisan 2018, 10:31
Iyi Günler Ustalar,

buraya bi yazim dedim belkin aranizda bazi arkadaslar bilip anliyodur benim sorumu. Ben suan Ausbildung yapiyom als Fachinformatiker für Systemintegration ve isten sora bazi müsterilerin Bilgisayar veya Laptoplarini tamir ediyom allaha sükür baya iyi de gidiyo. Simdi Ebay Kleinanzeige de Anzeige acmistim Computer Reparatur filan diye benim ama simdi korktum sora Finanzamt görüp arastirip sorun yaparsa napcam. Gecen arkadas ile konustum oda dedi git klein Gewerbeschein al 10.000€ senelik Kazanci gecmesem sorun olmaz mis ? Ne kadari dogru sizce ne yapmam lazim. Benim kafamdaki bu isi legal yapip Ebay/Kleinanzeige/Facebook da Reklam yapip bu isi devam yürütmek isterim. Ausbildung da suan Aylik kazancim Netto 600€.

Simdiden tesekkür ederim.

Saygilar
ÖmerIyi günler Ömer Arkadas,

Bis zu einem Betrag (17.500€ Umsatz) zahlst Du für Dein Gewerbe keine Umsatzsteuer, dazu kommt, dass Du kein Buch führen musst bis zu einem Umsatz von 50.000€. Wenn Du diesen Betrag überschreitest musst Du Buch führen und das dem Finanzamt vorlegen.
Senin yapacagin plan cok iyi, aynisini ben de yaptim iki hafta önce.
Was blöd und nervig ist ist am Anfang die ganzen Formulare für das Finanzamt, onu gecersen ama hast du freie Bahn.

Bana sorarsan ac gewerbe'yi, sadece vorteil olur senin icin.

Benim sana tavsiyem ama bir UG Haftungsbeschränkt (1-€ GmbH) acmak, onun icin Notar Dan Termin almalisin ama onun iyi tarafi:
Du haftest nur mit dem Gesellschaftskapital (das Geld dass Du in der Firma hast) und nicht privat, wie bei der Einzelunternehmung.

Kosten für UG:
200-250€

Kosten einzelunternehmung:
33,50-60€

Saygilarimla,

Mühendiz

Gesendet von meinem BLA-L09 mit Tapatalk

Cytage
05 Nisan 2018, 10:40
Iyi günler Ömer Arkadas,

Bis zu einem Betrag (17.500€ Umsatz) zahlst Du für Dein Gewerbe keine Umsatzsteuer, dazu kommt, dass Du kein Buch führen musst bis zu einem Umsatz von 50.000€. Wenn Du diesen Betrag überschreitest musst Du Buch führen und das dem Finanzamt vorlegen.
Senin yapacagin plan cok iyi, aynisini ben de yaptim iki hafta önce.
Was blöd und nervig ist ist am Anfang die ganzen Formulare für das Finanzamt, onu gecersen ama hast du freie Bahn.

Bana sorarsan ac gewerbe'yi, sadece vorteil olur senin icin.

Benim sana tavsiyem ama bir UG Haftungsbeschränkt (1-€ GmbH) acmak, onun icin Notar Dan Termin almalisin ama onun iyi tarafi:
Du haftest nur mit dem Gesellschaftskapital (das Geld dass Du in der Firma hast) und nicht privat, wie bei der Einzelunternehmung.

Kosten für UG:
200-250€

Kosten einzelunternehmung:
33,50-60€

Saygilarimla,

Mühendiz

Gesendet von meinem BLA-L09 mit Tapatalk

Allah razi olsun Mühendiz Kardes yazdin icin. Also senin dedin direkt eine UG zu eröffnen statt ein Kleingewerbe d.h muss ich nur eine UG anmelden/eröffnen dann ist die Sache auch geklärt oder ? Cünkü benim kafamdaki auch eine Homepage zu erstellen etc. Muss ich vorher meinem Chef bescheid sagen ?

Saygilarimla
Ömer

mühendiz
05 Nisan 2018, 10:47
Allah razi olsun Mühendiz Kardes yazdin icin. Also senin dedin direkt eine UG zu eröffnen statt ein Kleingewerbe d.h muss ich nur eine UG anmelden/eröffnen dann ist die Sache auch geklärt oder ? Cünkü benim kafamdaki auch eine Homepage zu erstellen etc. Muss ich vorher meinem Chef bescheid sagen ?

Saygilarimla
ÖmerEyvallah, böyle destek icin bu foruma geldik ya zaten[emoji16].

Ja, du kannst das natürlich so lange ausüben wie das eine Nebentätitgkeit ist, d.h. Nicht dein Haupteinkommen um an der Krankenversicherung zu sparen (https://www.gruenderkueche.de/gruendertalk/frage-le-chef/ug-nebenberuflich-gruenden-finanzamt-krankenkasse-co/)

Grundsätzlich kannst du das natürlich machen, dein Chef hat da nichts zu bestimmen, Was du in deiner Freizeit machst juckt ihn ja nicht.
Wenn du wissen willst wie du eine ug eröffnest Yaz bana yardim etmeye sevinirim.

Saygilarimla,

Mühendiz

Cytage
05 Nisan 2018, 11:17
Eyvallah, böyle destek icin bu foruma geldik ya zaten[emoji16].

Ja, du kannst das natürlich so lange ausüben wie das eine Nebentätitgkeit ist, d.h. Nicht dein Haupteinkommen um an der Krankenversicherung zu sparen (https://www.gruenderkueche.de/gruendertalk/frage-le-chef/ug-nebenberuflich-gruenden-finanzamt-krankenkasse-co/)

Grundsätzlich kannst du das natürlich machen, dein Chef hat da nichts zu bestimmen, Was du in deiner Freizeit machst juckt ihn ja nicht.
Wenn du wissen willst wie du eine ug eröffnest Yaz bana yardim etmeye sevinirim.

Saygilarimla,

Mühendiz

Sagolasin Kardesim suan da iki üc isim var bald habe ich Urlaub ozaman acmayi düsünüyom ozaman sana ben zaten yazarim UG icin

Ömer

leventugba
05 Nisan 2018, 13:43
Sadece isini garantiye alman icin kleingewerbe acmani tavsiye ederim, aldigin her isi bildirmezsin maliyeye, cogu kücük esnaf öyle yapiyor. Sene sonunda 4-5 Auftrag aldim dersin olup biter.

Cogu i$ sözlesmelerinde eger "selbstständig" is yapacaksan, patronuna bildirmelisin diye bir not vardir. Bence tekrar bi göz at, ilerde basin agrimasin.

Birbey 3.0
05 Nisan 2018, 14:23
Arkadaþlar, ya Almanca yada Türkce yazýn.

Osmanbey34
07 Nisan 2018, 01:12
benden sana tavsiye kleingewerbe / UG vs bosuna urasma çünkü ug den sonra GmBh geliyor vs... uzun hikaye

1. is yerine bildir / vertrag da yazıyordur

2. Kleingewerbe ac 17500 euro Umsatz si gecmeyince problem olmaz

3. homepage ve Ebay Kleinanzeigen larda kanunen cok seye dikkat etmen lazım ! Impressum, bildrechte vs vs

bence " step by step yap " yani adim adim yoksa kafan cok agirir !

ama arkadaslar yazmış kleingewerbe ac . senin icin iyi olur yarin öbürgün kontrol olursa senin icin iyi olur.

-----

burdan da sizi uyarmak istiyorum. Ebay Kleinanzeige larda ki ilan lar Finanzamt Kontrolle ediyor , mobile de yada Ebay de ki ilanlarda kontrol ediliyor !

Finanzamt bu şirketlerden bilgi isteye biliyorlar yada kendi programları var ve bütün umsatzlari çıkara biliyorlar......yani sen devamla Ebay Kleinanzeige da ilan veriyorsan o zaman kesinlike kleingewerbe anmelden yap ! homepage vs ikinci etap da yaparsin.

kolay gelsin yolun açık olsun...

gentlement
07 Nisan 2018, 10:48
öncelikle, daha Ausbildung yapan bir genc´e hangi mantik ile UG tavsiye ediliyor anlamiyorum!

Bunun haricinde, yillik 17500 EUR "UMSATZ" yapma hakkin var. Daha fazla olur ise o zaman normal gewerbeye gecis yaparsin. Bundan dolayi muhasebeni iyi kontrol edeceksin ve 17500 EUR´yu gecmeyeceksin. Ayrica, eger eBay tarzi yerlerde reklamlarin var ise, bir an önce Gewerbe acmani tavsiye ederim cünkü bu tür sayfalar uzun yillardir Vergi dairesinin kontrolü altinda.

Ayrica, Klein Gewerbe olarak 19% MwsT almiyorsun ve vermiyorsun bundan dolayi faturalarinda altta yazmis oldugum yazinin kücük bir sekilde olmasi gerekiyor, bu mecburi´dir..

"Gemäß § 19 UStG enthält der Rechnungsbetrag keine Umsatzsteuer."