PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yurtdisi emeklilik kalkacakmi ?

abbas2006
28 Mart 2018, 23:02
merhaba arkadaslar,

yurtdisi emeklilik kalkacak diye bir söylenti var, bu dogrumu?

slm.
abbas

Birbey 3.0
28 Mart 2018, 23:15
20 senedir bu laf dolasiyor. Bagzilarin ceplerine doldurmaktan baska birsey degil.

hekimoglu
28 Mart 2018, 23:53
Dedikoducular bir türlü pes etmiyorlar, yok öyle birsey. :-)

karadeniz
29 Mart 2018, 01:34
Su an icin yurtdisi emekliligi icin (3201 sayili kanun) yasalasmis bir sey yok ama her sene artan bütce acigi ilerleyen zaman icinde gündeme getirebilir,
Uzman görüsünden alintilar,
Devlet yeterince tedbir almazsa emekli maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek
Gazeteci Ali Tezel, “Şu an için söz konusu değil ama devlet, ekonomi ile ilgili yeterince tedbir almazsa, uluslararası ilişkilerimizi düzeltmezse bir buçuk, iki yıl sonra emekli maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek” dedi.
Zafer Arapkirli ile Seyr-i Sabah'a, bütçeye yük olarak görülen emekli maaşları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan gazeteci Ali Tezel "Şu an için söz konusu değil ama devlet, ekonomi ile ilgili yeterince tedbir almazsa, uluslararası ilişkilerimizi düzeltmezse bir buçuk, iki yıl sonra emekli maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek" ifadelerini kullandı.
Tezel, şöyle devam etti: "Bizim 2017 bütçemiz 645 milyar TL idi. Bunun üçte biri, yaklaşık 200 milyar TL, emekli aylıklarına ödeniyor. Ben hükümet olsam 200 milyarlık bir yükle devam etmek istemem, başka yerlere vermek isterim. Ama ortada bir gerçek var ki 11 milyon küsur emekliye sahibiz. O zaman bu 11 milyon küsur emekliyi (Nazi Almanya'sı lideri Adolf) Hitler'in yaptığı gibi yok etmemiz lazım."
‘BİZİM ÜLKEDE EMEK VE EMEKLİ KESİM DEVAMLI SAVUNMADA BIRAKILIR'
"Bizim ülkede emek ve emekli kesim devamlı savunmada bırakılır ki hiç gerçek rakamlardan emekli maaşı almasın" diyen Tezel, "Söylediğim 200 milyar lira kadar emekli aylık ödemelerimiz var. 11 milyon küsür de emeklimiz var. Ortalama 1700 TL gibi bir emekli maaşları var. 21.5 milyon kadar da çalışanımız var. Yani iki çalışana bir emekli düşüyor. Geçmişte birikim olmadığı için şu anda iki çalışandan alınan prim bir emekliye yetmiyor. Bu sebeple 2016 yılı için 21 milyar TL civarında bir açığımız var. Bu da devlet bütçesinden yani genel bütçeden karşılanıyor. 2017 için bu açığın yaklaşık 26-27 milyar TL olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
https://tr.sputniknews.com/seyr_u_sabah/201711211031083918-devlet-yeterince-tedbir-almazsa-emekli-maaslarini-odeyemeyecek-duruma-gelecek/

Birbey 3.0
29 Mart 2018, 01:57
Ali Tezel'in böyle konusmasi normal. Muhalefete cok yakin birisi.

Söyledikleri palavra. 2000 krizinde bile Türkiye bir dakika bile ayliklari geciktirmedi. Simdi geciktirecek?

hekimoglu
29 Mart 2018, 12:26
Aciklamayi yapan sahsin siyasi kisiliginden cok söyledikleri dogrumu mantiklimi diye degerlendirmenin daha yararli olabilecegi kanisindayim. Simdi bir hükümet yetkilisi cikip yok öyle birsey bizde para bitmez öylede sikintimiz olmaz cok sükür dese yahu adam hükümette dogruyu söylermi yalandir bu mu diyecegiz. Hep ön yargi hep bir taraf olma mecburiyeti hic tarafsiz gözle bakamiyoruz ne olacak bizim halimiz bu gidisle.

murat39
30 Mart 2018, 11:23
Emeklilik konusu
daha gencim zamanim var sonra öderim veya elimdeki parayi bir süre daha degerlendiririm demeyin derim.

Dünyanin hisbiryerinde Türkiye deki gibi Emekli olma sistemi yok.
Emekli olma sartlari gittikce zorlasiyor.Kanunlar degisiyor.
SSK dan olmak icin TR de calismislik istiyor.Mesela. SSK dan olursan 5.600 gün Bagkurdan olursan 9.000 gün borclanacaksin.
2 gün calisma veya 1 hafta aslina uygun calisma SSK li olmaya yetiyor.
Iscileri koruma icin Türkiyedeki kanun ciksa alinan isci 3 ay cikarilma süresi diye.Bu da olur fazla sürmez.
Senin Türkiyede 3 ay kalman gerekir onu da sen yapamazsin.

Anlayacaginiz isler zorlanacak.Bu konuyu ben de cok düsündüm.12 sene daha var Emakli olmama.
Benden Tavsiye Bir an önce isleminizi tamamlayin.Fiatlar artiyor.Ilerde yaslaniyorsunuz bu parayi bulamazsiniz ödemeye.
Paranin borclanmanin hepsi ödenmeyince de degisen kanuna tabisiniz diye biliyorum.
Para yatip islem tamamen bitince SSK dan isleminizin tamam oldugunu teyid eden Okey Belgeni aliyorsun.
Islemin tamam oldugu yalniz yas kosulunun yerine gelmedigini yas kosulu yerine gelince emekli olacaginiz yazili.

Kredi cekin.Paraniz yoksa ama biran önce halledin.

Lohnsteuer den de absetzen yapiyorsunuz.Ben yaptim aldim.

Kanun Borclanmayi iptal ediyorum demez.SSK girisi icin giris cikislarda 3 ay kündügungsfrist koysa.Degisen maddelerle isi zorlastirir.
Buna benzer seyler cikacaktir.

.onur
30 Mart 2018, 11:46
Emeklilik konusu
daha gencim zamanim var sonra öderim veya elimdeki parayi bir süre daha degerlendiririm demeyin derim.

Dünyanin hisbiryerinde Türkiye deki gibi Emekli olma sistemi yok.
Emekli olma sartlari gittikce zorlasiyor.Kanunlar degisiyor.
SSK dan olmak icin TR de calismislik istiyor.Mesela. SSK dan olursan 5.600 gün Bagkurdan olursan 9.000 gün borclanacaksin.
2 gün calisma veya 1 hafta aslina uygun calisma SSK li olmaya yetiyor.
Iscileri koruma icin Türkiyedeki kanun ciksa alinan isci 3 ay cikarilma süresi diye.Bu da olur fazla sürmez.
Senin Türkiyede 3 ay kalman gerekir onu da sen yapamazsin.

Anlayacaginiz isler zorlanacak.Bu konuyu ben de cok düsündüm.12 sene daha var Emakli olmama.
Benden Tavsiye Bir an önce isleminizi tamamlayin.Fiatlar artiyor.Ilerde yaslaniyorsunuz bu parayi bulamazsiniz ödemeye.
Paranin borclanmanin hepsi ödenmeyince de degisen kanuna tabisiniz diye biliyorum.
Para yatip islem tamamen bitince SSK dan isleminizin tamam oldugunu teyid eden Okey Belgeni aliyorsun.
Islemin tamam oldugu yalniz yas kosulunun yerine gelmedigini yas kosulu yerine gelince emekli olacaginiz yazili.

Kredi cekin.Paraniz yoksa ama biran önce halledin.

Lohnsteuer den de absetzen yapiyorsunuz.Ben yaptim aldim.

Islemin tamam olduguna dair ok belgesini nerden aliyoruz bana öyle bir belge gelmedi

murat39
30 Mart 2018, 14:55
Islemin bütün tamamsa
Dilekce yaz.Bir eksik ne var mi diye onlar detayli sekilde yazip gönderiyorlar.

Veya emekli olmak icin dilekce ver.
O zaman da dosyani inceleyip eksik olmadigini ve yasin beklenmesi gerektigini tastik ediyorlar.

Eksiklik ne varsa hesapda o nu bildiriyorlar tabiiki.

mxm
30 Mart 2018, 18:11
Bu konu defalarca islendi. Her seferinde fikrim hic degismedi: Türk ekonomisine zarar veren bu sistemin derhal kaldirilmasi gerekiyor. Toplam para öde ve devlet sana o parayi 5-7 senede geri ödesin, gerisi kár? Devlet neden zarara ugratilsin ki? Bu sisteme ben taa basindan beri karsi ciktim. Bir arkadasimiz da "Devlet, baba gibidir, vatandasina bakar" seklinde bir cevap yazmisti ama akil mantik var, sadece biz mi devletin cocuguyuz?Bu imkana sahip olmayanlarin sucu ne? Bu yük eninde sonunda onlarin da sirtina biniyor.

Hükümet hazir para girsin diye bu tür hatalar yapti ama hatanin neresinden dönerlerse o da kardir. Benim Türkiye´de calismisligim da var, bakiyorum eski arkadaslarimin bir cogu 40 yasinda emekli olmus, sasirip kaliyorum. Emekli olanlarin da tümü su an baska bir is yapiyor, nasil oluyor tam bilmiyorum ama isin sacmaligi cok acik. Üstelik 40 yasina gelmis bir insan mesleginde yeterince tecrübeye ulasmis cok yararli bir elemandir. Bunu emekli etmek bence bir firma ya da kurum icin intihardir.

Selam
30 Mart 2018, 18:43
bende anlamiyorum türkiyenin emekli sistemini. akil var Mantik var, bu schneeball sistemine benziyor, yani bir nevi Titan veya ciftlik banktaki dava gibi.

Adam 40 yasinda eli ayagi Düzgün ama gelgörki emekli. onun emeklisini hem calisan vatandas ödüyor ve Hemde devlete yük oluyor. nasil buna müsaade ederler, nasil böyle kanun cikarirlar anlamis degilim. yaziktir günahtir haramdir, gücün ve kuvvetin yerinde git sana yakisir sekilde Calis ve ekmegini Kazan, yanlis anlamayin hastaliktan dolayi olanlara sözüm yok onlar hak etmisler emekliligi.

bu sistem benim gözümde fazla gitmez ve eni sonunda patlat verecek. zamaninda süper emekli davasi gibi. Insallah dedigim olmaz ama konuyu nerden ele alirsan cevirirsen sonuc bunu gösteriyor.

Allah herkese gönlündekini versin.

OrLoW
30 Mart 2018, 19:12
Bazı çarpıklıklar düzensizlikler ve yolsuzluklar olduğu çok açık bu emeklilik olayında ...Bunda haklısınız.

Yanlız bazı düzenlemeler gelirken veya getirilirken devlet herkezi aynı köfeye koymayacaktır ayrıştıracaktır...

Adam hayatında TR de çalışmamış emekli olmak için birkaç gün çalışdı gösterip parasını yatırmış emekli olmuş eeee

Bir diğeride TR de 10 sene 15 sene gibi zaman normal çalışmış primleri düzenli yatırılmış daha sonra yurtdışına çıkmış

Şimdi bu ikisini aynı köfeye koyulursa olurmu..Mutlaka bir zaman sağlam bir düzenleme gelicektir

kamanli
30 Mart 2018, 19:23
almanyada cok genc az calismis emekli var bu insanlar birde devletden yardim aliyor

göremeli
31 Mart 2018, 01:58
Bu konu defalarca islendi. Her seferinde fikrim hic degismedi: Türk ekonomisine zarar veren bu sistemin derhal kaldirilmasi gerekiyor. Toplam para öde ve devlet sana o parayi 5-7 senede geri ödesin, gerisi kár? Devlet neden zarara ugratilsin ki? Bu sisteme ben taa basindan beri karsi ciktim. Bir arkadasimiz da "Devlet, baba gibidir, vatandasina bakar" seklinde bir cevap yazmisti ama akil mantik var, sadece biz mi devletin cocuguyuz?Bu imkana sahip olmayanlarin sucu ne? Bu yük eninde sonunda onlarin da sirtina biniyor.

Hükümet hazir para girsin diye bu tür hatalar yapti ama hatanin neresinden dönerlerse o da kardir. Benim Türkiye´de calismisligim da var, bakiyorum eski arkadaslarimin bir cogu 40 yasinda emekli olmus, sasirip kaliyorum. Emekli olanlarin da tümü su an baska bir is yapiyor, nasil oluyor tam bilmiyorum ama isin sacmaligi cok acik. Üstelik 40 yasina gelmis bir insan mesleginde yeterince tecrübeye ulasmis cok yararli bir elemandir. Bunu emekli etmek bence bir firma ya da kurum icin intihardir.

mxm ustam zaten suanki mevcut hükümet emeklilik yasini yükseltti, bunda sIkIntI yok zannederim, ancak bu borclanarak yaklasik 25.000€ gibi bir parayla bu kadar emeklinin maasi zamanla insallah devlete sorun cikarmaz diye düsünüyorum. Ancak sunuda yazmadan duramayacagim, benim komsularim var emekli borclarini yatirdilar ancak daha maasa baglanmadilar cünkü almanyada daha henüz calisiyorlar veya issizlik parasi aliyorlar, bu gibi durumlarda hesaba katilirsa buda zamanla büyük paralarin birikmesi demektir. Bende kendimce diyorumki, insallah öyle olur, tabiri caizse "minareyi calan kilifini hazirlar" misali, hükümetinde bir bildigi vardir ve insallah sorun yasanmaz.

Jaws57
31 Mart 2018, 06:32
Türkiyede 40 yasinda emekli olmus binlerce insan var .onlar ne kadar prim ödemis. Birde gurbette calisan ve türkiyeden emekli olmak isteyen vatandas ne kadar ödemis bunlari karsilastirmak lazim. Türkiyedeki 40 yasinda emekli olup heryerde calisiyor yillarca emekli masi aliyor. Bizim gurbetci itisnalar haric. Üc bes sene yasayip öbür dünyaya göcüyor.adam gurbette zaten yillarca calisiyor .gurbette emeklilik hayel .parasini ödüyor.türkiyedeki emekciler gibi. Bunda bence hic eksik yok .devlet görevini yapiyor.bu kanun gurbetciler icin istina olarak cikarilmis.türkiyede yüzbinlerce insan var .burdaki gurbetteki insanlar bunu hakeetiler.ve devlet ödüllendiriyor bunda yadirganacak bi sey yok.

hekimoglu
31 Mart 2018, 11:45
Arkadaslar zaten yasa degisti artik Türkiye dede erken yasta emeklilik hayal, degisim kademeli olarak gerceklestiginden yasca ileri olanlar henüz eski yasadan yararlanabiliyor olsada yakin gelecekte artik bu mümkün olmayacak.

Yurtdisi borclanmayla emeklilik hakkini elde edenler kimilerine göre sorun olusturuyorsa o kisilerin yurtdisi ile mali iliskileri kesildikten sonra aylik alma haklarinin oldugunuda unutmayalim, bu konuda görünen tek ayricalik ev hanimi statüsünde olanlarda. Su an icin meseleye keskin karsi cikanlarin bu haktan henüz yararlanamayanlar oldugu kanisindayim yasa kaldirilsin yarin onlarin yasi ilerlesin bu kez ayni düsüncede olacaklarmi merak ediyorum, hayat böyledir kimse hirsizlik dolandiricilik sahtekarlik etmiyor devletin kendilerine tanidigi hakki kullaniyorlar eger birseylere karsi olacaksaniz hak hukuk insanlik tanimadan birsey vermeden hep alan devleti milleti soyup sogana ceviren dolandiranlara karsi durun.

mxm
31 Mart 2018, 12:41
Bugünün sartlarinda belki inanmak zor gelebilir ama, ülkesini, sahsi cikarlarindan daha cok seven insanlar hakikaten varlar.

murat39
31 Mart 2018, 16:54
Arkadaslar burada hak yemek gibi durum sözkonusu degil.
Yurddisindaki yasiyan Insanlarimiz nasil eziliyor yasiyan bilir.
Türkiyede yasam saat 9 dan sonra basliyor.Insanlarda stres yok.Almanyadaki gibi disiplin yok.
Bizler burada saat 5 deyince ayaktayiz.60 yasina geldigimizde.Psikolojik olarak sihhat olarak yipranmis durumdayiz.
Bunu hak etmiyormuyuz.Türkiyeye sagladigimiz faydalar.degerlendirdigimiz de bu hak cok görülmemeli.

mxm
31 Mart 2018, 20:24
Yurtdisinda ezildigimiz dogru ama kazancimiz da Türkiye´dekilere oranla cok daha yüksek. Normal bir isci burada son model bir Mercedes´e binebilir, Türkiye´de ise bu mümkün degil.

Yani o acidan kiyaslamak pek mantikli degil. Türkiye´de sartlarin buradan daha iyi olduguna emin olsaydik hepimize yakinimiz coktan geri dönerdik. Tanidigim insanlarin %99 u buradaki yasamdan bikmis durumda ama gelecegin ne getirecegi belli olmayan bir maceraya kimse atilmak istemiyor.

Birbey 3.0
31 Mart 2018, 23:39
Simdi konunun uzmani olarak kendi fikrimi söylemek istiyorum. Alman uzamanlar asla dediklerime katilmaz. Cünkü baska bir sistemi benim gibi bilmiyor.

Ilk basta Almanya'nin sistemi devlet icin daha karli, Türkiye'nin sistemi ise devlet icin daha zararli duruyor.

Ancak kendi kanatimce Türkiye'nin sistemi daha mantikli ve devletede daha ucuza geliyor.

Insanin mutlulugu icin Türkiye sistemi daha iyi. Türkiye'nin sistemi insana bir amac sunuyor. Alman Emeklik sistemi artik caga uygun degil.

Cok basit bir hesap yapayim. Bir Verkäuferin yaklasik 2200 Euro brüt ayligi var. Yilda eder 28600 (1ayda Weihnachtsgeld var diyelim). Bir yillik calismasina devlet net 18 - 20 Euro emeklilik veriyor. Yani bu Verkäuferin emeklilik kurumuna gittiginde memur diyorki, 40 yil böyle calissan 800 Euro emekli ayligi alirsin. Kadin geri ise gidiyor. Is yerinde düsünüyor, aldigim aylik net 1200 - 1300 Euro. Kiram zaten 800 Euro. Ömür boyu calissam emeklide rahat edemeyecegim. Ayrica beni hergün is yerinde kalikip itiyorlar. Mal mu yerlestireyim, kasaya mi bakayim, kisin zifiri karanlikta saat 20'e kadar mi calisayim, yazin sicakta saat 20'e kadar mi calisayim? Ne icin, diye soruyor kendisi. Sonuc kadin yavas yavas emeginin karsiligini alamadigi icin, piskolojisi bozuluyor, beli zaten yillarca calismaktan rahatsiz. Üstüne kadin birde issiz kaldimi, 50'sinden sonra kimse is vermiyor. Verse bile 2200 Euro'dan daha da kötü bir aylik veriyor. Kadin diyorki, yirtimsamda, gece gündüz calissamdan, sonunda yaslaninca acim.

Simdi gelelim Türkiye'de Verkäuferine. Asgari ücrete calisiyor. Asgari ücret 1600 TL. 600 TL kira versem, yinde 1000 TL yemege kaliyor. Cok degil, ama idare ediyoruz. Ayrica yaslaninca emeklim gelincede 1600 TL alacagim, kimden kötü.

Simdi size soruyorum, Almanya'daki Verkäuferin mi daha karli, yoksa Türkiye'de Verkäuferin mi?

MXM kardesimiz diyorki, burada baya para kazandik. Kim kazandi? Annelerimiz babalarimiz. Ozamanlar caliskan olursan, hakkini veriyorlardi. Ozamanlar bir Verkäuferinde Almanyadaki ayligindan memnundu.

Bu saatden sonra Almanya'da cok büyük bir firmada calismazsaniz, sadece 20% büyük bir firmada calisiyor, yani 80% o Verkäuferin gibi durumda.

Simdi hakli olarak MXM arkadasimiz soruyor, madem Türkiye'nin sartlari daha iyi, niye dönmüyoruz diye. Iki nedeni var. Burada birsey olursa Arbeitslosengeld 2'e güveniyoruz. Emin olun Arbeitslosengeld 2 olmasa, genclerimizin yarisindan fazlasi Türkiye'ye ceker gider. Ikinci nedeni, cocugunuz okula basladiysa, dönmeye korkuyorsunuz, cünkü dönersem cocugum ayak uyduramaz diye.

Arkadaslar, bakin beterin beteri var. Norvec. Hic vergi almasalar, 100 yil yetecek paralari var. Ancak ne hikmetse, dünyada en cok intihar olan ülkelerin basinda geliyor. Neden? Cünkü devlet, Almanya'da oldugu gibi zengin, ama bu zenginlikten halkina birsey vermiyor.

Verkäuferin, biliyor Alman devletinin zengin oldugunu, ama onu bilerek süründürdügünü. Bundan dolayi zaten Alman halki ile devletin arasi hep acik. Halk Almanya sahip cikmiyor. Bizde ise, halk diyorki, devletin gücü bukadar. Ve Türkiye devleti güclendikcede halka daha fazla yardim veriyor. Sosyal devleti gelistiriyor.

Ayrica baska bir konu daha var. Almanya'nin su kurlara harcadigi para ile devlet kurulur. Kur gercekten gereklimi? Türkiye'de niye kur yok? Cünkü kur gereksiz birsey. Adam ameliyat oluyor belinden 3-4 hafta kura gidiyor. Maliyeti 5000 - 6000 Euro. Oyasaki Kur'da normal fizik tedavidan haric farkli birsey yapmiyorlar. Güya 8 saat kurda hizmet görüyorsunuz, günün 2-3 saat ancak tedavi görüyorsunuz. Yok seminere git kurda, yok bir saat Mittagspause falanda derken günü carcur ediyorlar. Hepsi müsrüf. Türkiye ne yapiyor. Git evinde yat diyor. Ancak seni fizik tedavi merkezinde tedavi ediyor. Türkiye ayni isi 1000 TL hal ediyor.

Baska bir konu. Almanya'da güya sadece yaslilarin 3,9% yardim aliyormus. Yani 23 Milyon emeklinin sadece 3,9% fakirmis. Yalan. Cogunun Bankada zor zar 40 yilda birktirdigi 10000 - 20000 Euro parasi oldugucu vermiyor. Adamda evde ac ac yatiyor.

Yine baska bir konu. Almanya bürokratik olarak müsrüf bir ülke. Almanya'de herkes saniyorki birtane emekli kurumu var. Hayir en az 7 - 8 tane emkli kurumu var. Uyaniklar halk uyanmasin diye hepsi ayni Logonun altinda toplanmislar. Ayni isi yaptiklari halde, 8 tane genel müdür var, 8 tane genel müdür yardimcisi var, varda var. Yani 8 kat masraf. Türkiye ne yapiyor. Hepsi SGK. Bir kurumu niye yetmesin?

Yada örnegin Jobcenter ve Sozialamt. Birisi emekli olmamislara bakiyor, biride olmuslara bakiyor. Sonunda hepsi ayni isi yapiyor. Ayligina bakip ayni yardimi bagliyor. Almanyada binlerce Jobcenter ve Sozialamt var. Hepsine yine bir genel müdür, yardimcisi, Abteilungsleiter, hepsi müsrüf.

Bagzilari birde diyorki Türkiye' 50 yasinda emekli yapiyor, yatirdigindan fazla para aliyor. Almanya'ninki daha beter. Adam 50sinden sonra is bulamiyor, Arbeitslosengeld 2 aliyor. Ha emekli parasi ödemissin, ha yardim. Sonunda hepsi devletin kasasindan cikmiyormu? Jobcenter elli yasindak adam gidiyor, 6 aya bir Kontoauszug götür, Antrag ver, kagit götür kagit getir. 63 - 67 kadar besliyor mecbur yine devlet. Oysa Türkiye ne yapiyor? Diyorki bosuna iki tane kurum acip masraf edecegime birde vatandasi devlet kapilarinda süründürecegime, emekli edeyim, ne benim memurum onunla ugrassin, nede ben onlan. Almanya etmiyor 50 yasindaki adami, ondan sonra adam piskolojiside bozuluyor moralide. Hadi bakalim hastane hastane gez. Krankenkasseye extradan bir külfiyet. Doktor yazsin sana depresyon hapini, yat evde. Oysaki adami rahat biraksa onunda piskolojisi düzelecek, devletde yan giderlerden.

Arkadaslar, siz niye saniyorsunuz Almanya'da millet robot gibi. Cünkü mutsuz. Türkiye'de adam mutlu. Önünde bir emeklilik hedefi. Almanyada bir calisanin hedefi yok.

Öyle arastirmalar varki, Arbeitsagentur'u kaldirsak, Jobcenter'i kaldirsak, Sozialamt'i kaldirsak, kira yardim yerini kaldirsak, 40 tane ayni halti yiyen Krankenkasseleri birlestirsek, devlete ek bir külfiyet olmadan 400 Euro aylik para dagitabiliyor.

Etrafiniza bir bakin. Kadin 55 yasinda, beli gitmis, piskolojisi gitmis, daha halen kadina ise sokcam diye Alman devleti ugrasiyor. Akil var mantik var, kimse almazki. Öylede besleyeceksin 65e kadar böylede. Türkiye gibi emekli et, kadin hic yoktan yollardan sürünmesin.

Net söylüyorum, Almanlarin mutsuz olma nedeni iste bu kötü huylari. Sükür yok. Devletdede yok, vatandasinda. Adam 62 yasinda kanser olmus, kanseri yenmis, halen ise gitcem diye ugrasiyor. Baktigin zaman büyük firmalarda calismis 1500 Euro aylik aliyor ve kirada yok. Daha halen caliscam diye ugrasiyor.

Amma 50 yil, amma 100 yil, Almanya bu kafa ile devam edersen bölünür. Ne devlet halkina sahip cikiyor, nede halk devlete. Halk küs devlete.

Türkiye'nin su basindaki terör belasi olmasa, hersene bütcesine 100 Milyar Dolar veya TL (tam bilmiyorum) ekstradan para giriyor kasasina. Milleti 50 yasinda emekli ettigi halde bütce parasi acik vermiyor. Siz niye saniyorsunuz Almanya, Hollanda, Fransa falan hep Erdogan'i kötülüyor. Cünkü korkuyorlar, Alman halki görürse orada nasil islerin iyi gittigini ayaklanir diye. Onun icin hergün kötülüyorlar, halkta saf zaten herseye inaniyor. Bende herseyini sevmiyorum Erdogan'in ama yigidi öldür hakkini vermek lazim.

Bakin Avusturya'ya bir Verkäuferin 40 yil sonra 1400 aylik aliyor. Burdaki kadin niye 800 Euro aliyor. Cünkü orada devlet ezdirmiyor vatandasini. Avusturya halki ile devletin arasi kopuk degil. Ikiside bir birine sahip cikiyor. Almanya halkina sahip cikmiyor. Adamlar Dizelde üc kagitcilik yapiyor, adam 24000 Euro vermis üc dört yil önce Euro 5'li araba almis, araba üreticisi dolandirmis. Eh devlet ne yapiyor? Hic birsey. Cünkü zaten Alman meclisinin 25% araba sanayisinin adamlarinda olusuyor. Bizde olsa Dizel skandal ne olurdu? Yarin sabah Türk polisi genel müdürünü tutuklar, bir kayyum tayin eder, bir yasa cikarir milletin arabasini düzeltin diye konu kapanir.

Almanya'nin kafasinin calismadigina baska örnek. Dünyada herkes ülkesine caliskan yabancilari sokmaya calisir, Almanya tam tersi. Sonra ömür boyu adami besle. Emekliye gelince ama para yok. Lüzumsuz yabancilarida zaten sokmasi normal birsey. Yesiller denen bir parti var. Ipsiz, sapsiz ve PKK yandaslarinin eline gecmis. Linkeler var, yesillerin aynisi, sadece komünist tarafi var. SPD vardi, orayada dalmaya basladilar.

Vallahi Almanya su bürokrasiye kaldirsa, bütcenin yarisi artar bile.

mxm
01 Nisan 2018, 00:34
Almanlar mutsuz mu? Sen herhalde sokaklarda ki insanlarin yüzüne pek dogru bakmadin, Istanbul´a bir git de bak bakalim insanlarin surati bir karis mi degil mi.Ben Istanbul´da dogdum büyüdüm, eskiden insanlar daha mutluydu.O trafik zaten milleti sinir küpü yapmis.

Ayrica issizlik rakamlarindan da hic haberin yok saniyorum. Rekor kirdilar, sen hala 50 yasindaki adam is bulamiyor gibi neye dayandigi belli olmayan iddialarla geliyorsun. Türkiye´de 21,5 milyon kayitli calisan var, bu rakam Almanya´da 42 milyon ama iki ülkenin nüfuslari neredeyse ayni. Kaldi ki Türkiye´nin nüfusu cok daha genc oldugu halde issizlik cok daha yüksek. Üniversite bitirmis ama is bulamayan hic mi tanidigin yok Türkiye´de?

Sosyal yardimlar konusunda ise haklisin, bana kalsa hepsini kaldiririm, calismayan sürünsün. Neden sürünsün? Cünkü is bulamamak bir yalandan ibaret. Bizim köyün nüfusu 9 bin civari ama yüzlerce isci araniyor, bizim firma dahi senelerdir isci ariyor. Su an mültecilerden adam bulup deniyorlar, esimin firmasina Romanya´dan isci getiriyorlar, tek kelime Almanca bilmeyen insanlar bunlar ve esim cok pis olduklarini söylüyor, artik tuvalete gidemiyorum diyor. Bu insanlar is buluyor da ötekiler mi bulamiyor? Bir de aleinerzihende Mutter lara neden yardim edilir hic anlamam. Evlenmeden cocuk yapmasin kardesim, zorla mi cocuk yaptirdilar.

Sosyal yardimi sadece sakatlara ve hastalik yüzünden esini kaybeden cocuklu kadinlara ve buna benzer durumda olanlara yapsinlar yeterli. Geriye kalanlara hic gerek yok

Birbey 3.0
01 Nisan 2018, 00:48
Almanlar mutsuz mu? Sen herhalde sokaklarda ki insanlarin yüzüne pek dogru bakmadin, Istanbul´a bir git de bak bakalim insanlarin surati bir karis mi degil mi.Ben Istanbul´da dogdum büyüdüm, eskiden insanlar daha mutluydu.O trafik zaten milleti sinir küpü yapmis.

Ayrica issizlik rakamlarindan da hic haberin yok saniyorum. Rekor kirdilar, sen hala 50 yasindaki adam is bulamiyor gibi neye dayandigi belli olmayan iddialarla geliyorsun. Türkiye´de 21,5 milyon kayitli calisan var, bu rakam Almanya´da 42 milyon ama iki ülkenin nüfuslari neredeyse ayni. Kaldi ki Türkiye´nin nüfusu cok daha genc oldugu halde issizlik cok daha yüksek. Üniversite bitirmis ama is bulamayan hic mi tanidigin yok Türkiye´de?

Sosyal yardimlar konusunda ise haklisin, bana kalsa hepsini kaldiririm, calismayan sürünsün. Neden sürünsün? Cünkü is bulamamak bir yalandan ibaret. Bizim köyün nüfusu 9 bin civari ama yüzlerce isci araniyor, bizim firma dahi senelerdir isci ariyor. Su an mültecilerden adam bulup deniyorlar, esimin firmasina Romanya´dan isci getiriyorlar, tek kelime Almanca bilmeyen insanlar bunlar ve esim cok pis olduklarini söylüyor, artik tuvalete gidemiyorum diyor. Bu insanlar is buluyor da ötekiler mi bulamiyor? Bir de aleinerzihende Mutter lara neden yardim edilir hic anlamam. Evlenmeden cocuk yapmasin kardesim, zorla mi cocuk yaptirdilar.

Sosyal yardimi sadece sakatlara ve hastalik yüzünden esini kaybeden cocuklu kadinlara ve buna benzer durumda olanlara yapsinlar yeterli. Geriye kalanlara hic gerek yok

Kardes kaynaklarimi aciklayamam. Ama isin icindeyim bürokratik olarak.

Trafik falan bunlar yan etkileri. Almanyada sorun ana sistemin bozuk olmasi.

Türkiye'de evet 21,5 Milyon kayitli calisan var. Almanyada 42 Milyon diyorsun. 24 Milyon Teilzeit ve Minijob. Birde Almanyada mesala bir berber Vollzeit calissa ne yazar. Düzgün aylikli Vollzeit is cok az. Türkiye'de Teilzeit is yok. Sadece Vollzeit var. Tek tük devlet dairelerinde cikti. Bir Alman kadin berber 1700 Brutto aliyor. Her yeri Vollzeit olsa neye yarar. Türkiye'de yinede Vollzeit ve Asgari ücret ile yasama sansin zar zor olsada var. Sen niye sonuyorsun Almanyada asgari ücret yok. Iste senin hanimin isyeri gibi yerler belese adam calistirmak istedikleri icin.

Isverenlerin Almanya'da isci bulama nedeni yanlis beklentilerinden. Aylik vermek istemiyorlar. Düzgün aylik versin bak nasil isci buluyor. 100 kisilik kücük firma isci ararken öyle yüksek hedefler koymuski o kalifiye kisi zaten olsa o adam niye o firmada calissin. Büyük firmalar kapar.

Sosyal yardimi kesmek felaket olur. Ben ac kalayim ve bana sosyal yardim vermesin devlet, ilk önce senin evine hirsiz olarak dalarim ve senin evinin huzurunu kaciririm. Bu olmasin diye veriyor.

Ayrica niye verirlir biliyormusun alleinerziehende Mütterlere yardim. Cünkü kadin basi Almanya'da düsen cocuk 1,4. Sosyal devlet ayakta durabilmesi icin 2,5 - 3 olmasi lazim. Zaten Almanyada kimse coluk cocuk yapmiyor, sen isi dahada zorlastiriyorsun. Hadi haklsin diyeklim. Ne yapacaksin yeni dogmus bebegi ac mi öldüreceksin anasinan babasinin keyfi cikti diye?

Almanlar tabiki mutsuz. Yillik piskolojik rahatsizliktan tedavi gören kisi 1,22 Milyon. Coguda yer olmadigi icin tedavi olamiyor.

Senin iyi bir Atatürkcü oldugunu tahmin ediyorum. Bak ne diyor Atatürk:

"Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur."

Türkiye suanda bunu uygulamaya basladi. Öyle eskisi gibi sürünen emekliler pek kalmadi. Almanyada emeklilerin yarisini sürünüyor.

mxm
01 Nisan 2018, 01:10
Istatistikleri pek bilmiyorsun saniyorum. Teilzeit calisan sayisi 15 milyon, mini job calisanlar ise 3 milyon, geriye kalir 24 milyon vollzeit, 2010 da bu rakam 22,8 milyondu, yani artis var. Teilzeit calisanlarinda cogu dolgun maas aliyorlar, Benim is arkadasinin hanimi mesela teilzeit calistigi halde ondan daha yüksek maas aliyor Teilzeitlarin zaten cogu kadin cünkü evde cocugu var. Isin gercegi de zaten genelde insanlar öglene kadar daha verimli calisiyorlar, yani bu olumsuz bir nokta degil.

Yalniz basina cocuk bakan kadinlara gelince, eger bu kanun olmasaydi eminim ki cocuk yaparken 5 kez daha fazla düsünürlerdi. Bu imkan oldugu icin bos veriyorlar, sorun orada.

Birbey 3.0
01 Nisan 2018, 01:15
Usta, inan bana, senden iyi biliyorum istatiskleri. Yilda 4000 kisi masamdan geciyor. Gencinden tut yaslisina, her uyruktan insan var. Ortalam 20 dk. konusuyorum herkes ile.

Ayrica istatisklere fazla güvenme internetde. Bardagin hep neresinden baktigina bagli. Bir hirsiz bir gecede 10 eve girdiyse, polis icin 10 olay, gazeteci icin sadece 1 olay.

Bak senin hanimin is yeri. Insanlari köle gibi kullaniyor mu? Kullaniyor. Bunu Alman devleti bilmiyor mu? Biliyor. Istese asgari ücret cikarirmi? Cikarir. Ama niye cikarmiyor, cünkü biliyorki, cikardi an, senin hanim isyeri isci cikaracak. Bu sefer daha fazla yardim ödemesi lazim Alman devleti. Buda isene gelmedigi icin, cani cikarsa ciksin diyor. Sonra canin cikmadida arada kaldinmi, senin doktor doktor, daire daire süründürüp üstüne birde piskolojik hasta ediyor.

Yukarda dedigim gibi. Alman Devletini Merkel falan yönetmiyor. Bizde devlet yönetiyor. Bizde devlet gerekirse herkesi gidip tutklayabiliyor. Koskoca Almanya, koskoca Merkel, dolandiricilik yapan araba sirketlerin genel müdürlerini tutuklayamiyor.

hOrOz
01 Nisan 2018, 02:13
ya istatistikler neye göre denk geliş 100 kişiye soruyorlar 80 ni denk geliş 80 kişi mutluyum diyor

ama belki dışarıdaki bin kişi mutsuz ...

Tuzu kuru olanlar mutlu olmayanlar mutsuz ...belki maddi yönden biraz rahatlar ama psikoljik olarak insanlar mutsuz

Bir ay Arbeitamt ta çalıştım gelenlerin %90 yabancı ve alt gelir tabakası ... durum o kadarda güllük gülistanlık değil

Belki Türkiye de kişiler ekonomik olarak mutsuz olabilirler ama yaşam tarzı açısından mutsuz olan pek insan yok ..

Sosyal yönden devamlı hareket var

mxm
01 Nisan 2018, 09:45
Türkiye´de insanlar daha rahat yasiyorlar bu dogru. Ben fotograf meraklisiyim mesela, Afrika, Hindistan türü ülkelerin cocuklari hakikaten asiri mutlular. Bu bir gercek. Bir de ergenlesenlerin suratlarina bakiyoruz ki senelerin acisi okunuyor, gelecekten umutsuz gözler size bakiyor vs.

Yani mutluluk, toplanip edilen güzel muhabbet ve caydan ibaret degil. Bu daha cok umut seviyesiyle ilgili yoksa her insan hergün gülecek bir seyler buluyor, hele ki zamani bolsa.

Ben üretim yanlisi bir insanim ve hic bir ülkenin üretim yapmadan gelisemeyecegine adim gibi eminim, o yüzden burada yasayip cok calismaktan zamani azalanlarin yasamlari ile bol zamani olup hic bir sey üretmeyenlerin yasam tarzlarinda ki farklarin gayet normal oldugunu biliyorum. Afrika´da da insanlar bütün gün calismiyorlar, mutsuzlar diyemeyiz, illaki bütün gün gülüp egleniyorlar, belki de bizden on kat daha fazla ama adamin yatagina yattiginda, yarini düsünmekten yüreginin karardigina en ufak bir süphem yok.

kamanli
01 Nisan 2018, 11:10
arkadaslar ben anlamiyorum türkiyedeki insanlar mutlu saglikli da neden almanyada bu kadar türk var.......

moralist
01 Nisan 2018, 11:16
Cünkü Türkiyede Akraba ve Insanlardan kaziklanmalardan bikmislar ondan hani Almanyada paralar havadan yagiyor

hOrOz
01 Nisan 2018, 11:55
arkadaslar ben anlamiyorum türkiyedeki insanlar mutlu saglikli da neden almanyada bu kadar türk var.......

yani buda soru ..

çoğumuz burada doğdu yani biz buralıyız ne kadar Türk olsakda yarı Alman sayılırız..

Senin doğarken bir seçim Türkiye veya Almanya hakkın oldumu ?

Çoğumuz genelde 60-70 li yıllarda buraya gelenlerin çocuklarıyız

burada bir ileriye dönük yaşam, aile kurduk çocuklarımız oldu şimdi onların çocukları doğuyor..

Bana kalsa bugün giderim ..

Cünkü Türkiyede Akraba ve Insanlardan kaziklanmalardan bikmislar ondan hani Almanyada paralar havadan yagiyor

Bu artık klasikleşmiş bir deyim .. herkesin akrabası ve dostu öyle değil .. Böyle bir olay varsa o zaman akrabalarda bir sorun var

Serkinho
01 Nisan 2018, 13:23
Simdi konunun uzmani olarak kendi fikrimi söylemek istiyorum. Alman uzamanlar asla dediklerime katilmaz. Cünkü baska bir sistemi benim gibi bilmiyor.

Ilk basta Almanya'nin sistemi devlet icin daha karli, Türkiye'nin sistemi ise devlet icin daha zararli duruyor.

Ancak kendi kanatimce Türkiye'nin sistemi daha mantikli ve devletede daha ucuza geliyor.

Insanin mutlulugu icin Türkiye sistemi daha iyi. Türkiye'nin sistemi insana bir amac sunuyor. Alman Emeklik sistemi artik caga uygun degil.

Cok basit bir hesap yapayim. Bir Verkäuferin yaklasik 2200 Euro brüt ayligi var. Yilda eder 28600 (1ayda Weihnachtsgeld var diyelim). Bir yillik calismasina devlet net 18 - 20 Euro emeklilik veriyor. Yani bu Verkäuferin emeklilik kurumuna gittiginde memur diyorki, 40 yil böyle calissan 800 Euro emekli ayligi alirsin. Kadin geri ise gidiyor. Is yerinde düsünüyor, aldigim aylik net 1200 - 1300 Euro. Kiram zaten 800 Euro. Ömür boyu calissam emeklide rahat edemeyecegim. Ayrica beni hergün is yerinde kalikip itiyorlar. Mal mu yerlestireyim, kasaya mi bakayim, kisin zifiri karanlikta saat 20'e kadar mi calisayim, yazin sicakta saat 20'e kadar mi calisayim? Ne icin, diye soruyor kendisi. Sonuc kadin yavas yavas emeginin karsiligini alamadigi icin, piskolojisi bozuluyor, beli zaten yillarca calismaktan rahatsiz. Üstüne kadin birde issiz kaldimi, 50'sinden sonra kimse is vermiyor. Verse bile 2200 Euro'dan daha da kötü bir aylik veriyor. Kadin diyorki, yirtimsamda, gece gündüz calissamdan, sonunda yaslaninca acim.

Simdi gelelim Türkiye'de Verkäuferine. Asgari ücrete calisiyor. Asgari ücret 1600 TL. 600 TL kira versem, yinde 1000 TL yemege kaliyor. Cok degil, ama idare ediyoruz. Ayrica yaslaninca emeklim gelincede 1600 TL alacagim, kimden kötü.

Simdi size soruyorum, Almanya'daki Verkäuferin mi daha karli, yoksa Türkiye'de Verkäuferin mi?

MXM kardesimiz diyorki, burada baya para kazandik. Kim kazandi? Annelerimiz babalarimiz. Ozamanlar caliskan olursan, hakkini veriyorlardi. Ozamanlar bir Verkäuferinde Almanyadaki ayligindan memnundu.

Bu saatden sonra Almanya'da cok büyük bir firmada calismazsaniz, sadece 20% büyük bir firmada calisiyor, yani 80% o Verkäuferin gibi durumda.

Simdi hakli olarak MXM arkadasimiz soruyor, madem Türkiye'nin sartlari daha iyi, niye dönmüyoruz diye. Iki nedeni var. Burada birsey olursa Arbeitslosengeld 2'e güveniyoruz. Emin olun Arbeitslosengeld 2 olmasa, genclerimizin yarisindan fazlasi Türkiye'ye ceker gider. Ikinci nedeni, cocugunuz okula basladiysa, dönmeye korkuyorsunuz, cünkü dönersem cocugum ayak uyduramaz diye.

Arkadaslar, bakin beterin beteri var. Norvec. Hic vergi almasalar, 100 yil yetecek paralari var. Ancak ne hikmetse, dünyada en cok intihar olan ülkelerin basinda geliyor. Neden? Cünkü devlet, Almanya'da oldugu gibi zengin, ama bu zenginlikten halkina birsey vermiyor.

Verkäuferin, biliyor Alman devletinin zengin oldugunu, ama onu bilerek süründürdügünü. Bundan dolayi zaten Alman halki ile devletin arasi hep acik. Halk Almanya sahip cikmiyor. Bizde ise, halk diyorki, devletin gücü bukadar. Ve Türkiye devleti güclendikcede halka daha fazla yardim veriyor. Sosyal devleti gelistiriyor.

Ayrica baska bir konu daha var. Almanya'nin su kurlara harcadigi para ile devlet kurulur. Kur gercekten gereklimi? Türkiye'de niye kur yok? Cünkü kur gereksiz birsey. Adam ameliyat oluyor belinden 3-4 hafta kura gidiyor. Maliyeti 5000 - 6000 Euro. Oyasaki Kur'da normal fizik tedavidan haric farkli birsey yapmiyorlar. Güya 8 saat kurda hizmet görüyorsunuz, günün 2-3 saat ancak tedavi görüyorsunuz. Yok seminere git kurda, yok bir saat Mittagspause falanda derken günü carcur ediyorlar. Hepsi müsrüf. Türkiye ne yapiyor. Git evinde yat diyor. Ancak seni fizik tedavi merkezinde tedavi ediyor. Türkiye ayni isi 1000 TL hal ediyor.

Baska bir konu. Almanya'da güya sadece yaslilarin 3,9% yardim aliyormus. Yani 23 Milyon emeklinin sadece 3,9% fakirmis. Yalan. Cogunun Bankada zor zar 40 yilda birktirdigi 10000 - 20000 Euro parasi oldugucu vermiyor. Adamda evde ac ac yatiyor.

Yine baska bir konu. Almanya bürokratik olarak müsrüf bir ülke. Almanya'de herkes saniyorki birtane emekli kurumu var. Hayir en az 7 - 8 tane emkli kurumu var. Uyaniklar halk uyanmasin diye hepsi ayni Logonun altinda toplanmislar. Ayni isi yaptiklari halde, 8 tane genel müdür var, 8 tane genel müdür yardimcisi var, varda var. Yani 8 kat masraf. Türkiye ne yapiyor. Hepsi SGK. Bir kurumu niye yetmesin?

Yada örnegin Jobcenter ve Sozialamt. Birisi emekli olmamislara bakiyor, biride olmuslara bakiyor. Sonunda hepsi ayni isi yapiyor. Ayligina bakip ayni yardimi bagliyor. Almanyada binlerce Jobcenter ve Sozialamt var. Hepsine yine bir genel müdür, yardimcisi, Abteilungsleiter, hepsi müsrüf.

Bagzilari birde diyorki Türkiye' 50 yasinda emekli yapiyor, yatirdigindan fazla para aliyor. Almanya'ninki daha beter. Adam 50sinden sonra is bulamiyor, Arbeitslosengeld 2 aliyor. Ha emekli parasi ödemissin, ha yardim. Sonunda hepsi devletin kasasindan cikmiyormu? Jobcenter elli yasindak adam gidiyor, 6 aya bir Kontoauszug götür, Antrag ver, kagit götür kagit getir. 63 - 67 kadar besliyor mecbur yine devlet. Oysa Türkiye ne yapiyor? Diyorki bosuna iki tane kurum acip masraf edecegime birde vatandasi devlet kapilarinda süründürecegime, emekli edeyim, ne benim memurum onunla ugrassin, nede ben onlan. Almanya etmiyor 50 yasindaki adami, ondan sonra adam piskolojiside bozuluyor moralide. Hadi bakalim hastane hastane gez. Krankenkasseye extradan bir külfiyet. Doktor yazsin sana depresyon hapini, yat evde. Oysaki adami rahat biraksa onunda piskolojisi düzelecek, devletde yan giderlerden.

Arkadaslar, siz niye saniyorsunuz Almanya'da millet robot gibi. Cünkü mutsuz. Türkiye'de adam mutlu. Önünde bir emeklilik hedefi. Almanyada bir calisanin hedefi yok.

Öyle arastirmalar varki, Arbeitsagentur'u kaldirsak, Jobcenter'i kaldirsak, Sozialamt'i kaldirsak, kira yardim yerini kaldirsak, 40 tane ayni halti yiyen Krankenkasseleri birlestirsek, devlete ek bir külfiyet olmadan 400 Euro aylik para dagitabiliyor.

Etrafiniza bir bakin. Kadin 55 yasinda, beli gitmis, piskolojisi gitmis, daha halen kadina ise sokcam diye Alman devleti ugrasiyor. Akil var mantik var, kimse almazki. Öylede besleyeceksin 65e kadar böylede. Türkiye gibi emekli et, kadin hic yoktan yollardan sürünmesin.

Net söylüyorum, Almanlarin mutsuz olma nedeni iste bu kötü huylari. Sükür yok. Devletdede yok, vatandasinda. Adam 62 yasinda kanser olmus, kanseri yenmis, halen ise gitcem diye ugrasiyor. Baktigin zaman büyük firmalarda calismis 1500 Euro aylik aliyor ve kirada yok. Daha halen caliscam diye ugrasiyor.

Amma 50 yil, amma 100 yil, Almanya bu kafa ile devam edersen bölünür. Ne devlet halkina sahip cikiyor, nede halk devlete. Halk küs devlete.

Türkiye'nin su basindaki terör belasi olmasa, hersene bütcesine 100 Milyar Dolar veya TL (tam bilmiyorum) ekstradan para giriyor kasasina. Milleti 50 yasinda emekli ettigi halde bütce parasi acik vermiyor. Siz niye saniyorsunuz Almanya, Hollanda, Fransa falan hep Erdogan'i kötülüyor. Cünkü korkuyorlar, Alman halki görürse orada nasil islerin iyi gittigini ayaklanir diye. Onun icin hergün kötülüyorlar, halkta saf zaten herseye inaniyor. Bende herseyini sevmiyorum Erdogan'in ama yigidi öldür hakkini vermek lazim.

Bakin Avusturya'ya bir Verkäuferin 40 yil sonra 1400 aylik aliyor. Burdaki kadin niye 800 Euro aliyor. Cünkü orada devlet ezdirmiyor vatandasini. Avusturya halki ile devletin arasi kopuk degil. Ikiside bir birine sahip cikiyor. Almanya halkina sahip cikmiyor. Adamlar Dizelde üc kagitcilik yapiyor, adam 24000 Euro vermis üc dört yil önce Euro 5'li araba almis, araba üreticisi dolandirmis. Eh devlet ne yapiyor? Hic birsey. Cünkü zaten Alman meclisinin 25% araba sanayisinin adamlarinda olusuyor. Bizde olsa Dizel skandal ne olurdu? Yarin sabah Türk polisi genel müdürünü tutuklar, bir kayyum tayin eder, bir yasa cikarir milletin arabasini düzeltin diye konu kapanir.

Almanya'nin kafasinin calismadigina baska örnek. Dünyada herkes ülkesine caliskan yabancilari sokmaya calisir, Almanya tam tersi. Sonra ömür boyu adami besle. Emekliye gelince ama para yok. Lüzumsuz yabancilarida zaten sokmasi normal birsey. Yesiller denen bir parti var. Ipsiz, sapsiz ve PKK yandaslarinin eline gecmis. Linkeler var, yesillerin aynisi, sadece komünist tarafi var. SPD vardi, orayada dalmaya basladilar.

Vallahi Almanya su bürokrasiye kaldirsa, bütcenin yarisi artar bile.Entresan bir örnek. Keske örnek aldigin kadin okulda disini siksaydi ve verkäuferin olmasaydi veya zengin bir koca bulsaydi....[emoji6]

Burda emekli sisteminde hata yok...ama o senin verdigin örneginde cok var. [emoji16]

Ben türkiyedeke emekli sistemi dogru bulmuyorum. O boomerang malesef birgün geri gelecek.

Gesendet von meinem SM-A520F mit Tapatalk

karadeniz
01 Nisan 2018, 14:58

Büyük olasilikla !

Asgari ücret 1603 lira
DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 1.663 TL, YOKSULLUK SINIRI 5.416 TL
TÜRK-İŞ Araştırmasının 2018 Mart ayı sonucuna göre:

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.662,70 TL,
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.415,96 TL oldu.
Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 2.055,15 TL olarak gerçekleşti.
http://www.turkis.org.tr/MART-2018-ACLIK-ve-YOKSULLUK-SINIRI-d19733#sthash.C7lYbn2z.dpuf

akbaba
01 Nisan 2018, 19:30
yurtdisi borclanmasi Türkiyemizin ekonomik olarak zararinadir,emekliligi Almanya ve Türkiyede kiyaslayalim,
Almanyada 20 yasinda ise baslayan,65 yasina kadar, 45 sene calisir. alman rentekasse'ye aylik, isci ortalama 350€ + isveren 350€ = 700€ öder. 45 senede yaklasik 370bin. 65 yasinda yaklasik 1500€ maas alir.
Almanya emeklilik, 65 yasina kadar calis, 370bin euro öde, 1500€ emekli maasi.
Türkiye emeklilik, 1 gün SGK calismisligi yetiyor, 20bin euro yatir,47 yasinda, 1600TL emekli maasi,4-5 senede verdigini geri aliyorsun.
yurtdisi borclanmasi Türkiyemizin cok zararina,dünyada böyle birsey yok, en zengin ülkeler,suudi arabistan bile böyle yapmiyor.
Türkiye'de devlet "Baba" anilir. devlet baba okul yapar,hastane yapar,yol yapar,fabrika acar,memur alir. Devlet Baba vatandaslarina yaparda yapar.
1000€ verip askerligi hallediyoruz,20bin euro verip emekliligi hallediyoruz, Devletimizin Baba'ligina sözümüz yok,ama Devleti zarara sokmayada kimsenin hakki yok.
insallah Devleti yönetenler siyasi kararlardan cok, ülkemizin gelecegi icin,ülkemizin yararina kanunlar yaparlar.

mxm
01 Nisan 2018, 20:35
Demin tesadüfen karsima cikana bakin hahahaha, ilginc geldi.

https://abload.de/img/demirelojs67.jpg

Birbey 3.0
01 Nisan 2018, 21:50
Simdi bir arkadasimiz sormus, madem Türkiye niye daha rahat da gitmiyoruz diye. Ya arkadaslar, siz niye yazdiklarimi okumuyorsunuz? Okusaniz cevabini yazmistim zaten. Uzun metni okuma tembelliginizmi var? Belki agir oldu yazdigim, ama sizin yaptiginizda agir. Okumadiginiz bir sey yorumda yapmak saygisizliktir.

Ayrica, cogunuz bilmezki, Alman emeklilik kasasinin da parasi yetmedigi icin 1978 maliyeden destek gördügü.

Ayrica Karadeniz kardesiminzin yoksulluk siniri miktari sendikalarin yalanci suni bir hesabidir. Akil var mantik var. Eger 5415 TL ile bir insan Türkiye'de ayi getiremiyorsa o kisi delidir. Türkiye'de sendikalarin cogu yurt disindaki kisilerden maddi destek gördükleri icin böyle haberler cikariyorlar. Ayni sözde insan haklari örgütleri gibi, sendika altinda saklanmis terör örgütü mensuplari bunlar. Gercek sendika iscinin hakkini korur. Hakkini koruyabilmek icinde ülkenin mali acidan refah düzeyde olmasini istemesi lazim. Bu sözde sendiklar hep 1 Mayista ortaligi kaba kuvvet ile karistiriyorlardi. Iscisini düsünen sami mi bir sendika asla böyle sey yapmaz. Gecmiste bile her darbenin altinda sendikalarin parmagi vardi. Darbede iscinin durumu daha mi iyi oluyorda sendiklar darbeye önder oluyordu?

Benim 5145 TL ayligim olsa Türkiye'de, 1000 TL kira versem, 4145 TL aylik kaliyor ve halen yoksulum he? 1000 - 2000 TL para artar birde her ay. Aklinizi kullanin 5145 TL yoksulluk siniri. Hepinizin 5145 TL geliri olsa, hepimiz döneriz. Cogunuz bilmez, elimde istatiskli bilgiler var, Amerikada yoksulluk siniri bile 2000 TL.

Birbey 3.0
01 Nisan 2018, 22:01
Entresan bir örnek. Keske örnek aldigin kadin okulda disini siksaydi ve verkäuferin olmasaydi veya zengin bir koca bulsaydi....[emoji6]

Burda emekli sisteminde hata yok...ama o senin verdigin örneginde cok var. [emoji16]

Ben türkiyedeke emekli sistemi dogru bulmuyorum. O boomerang malesef birgün geri gelecek.

Iddia var, aciklama yok, sonuc ici bos bir yorum.

Serkinho
01 Nisan 2018, 22:07
Iddia var, aciklama yok, sonuc ici bos bir yorum.

Nasil gibi aciklama bekliyordunuz? Kusuruma bakmayin....!

Selam
01 Nisan 2018, 22:18
@ birbey3.0

yukardaki yorumuna katiliyorum.

Diger hususta (bu tecrübeyi Burda bende kazandim) sen Burda ne Kadar uzun mesaj yazsan ve yazdiklarini istatiklere dayasan bile, yani gercekleri ispatlari ile birlikte belirtsen bile, mesajina link bile eklesen, istersen dört takla atsan bile burada muhakkak birisi cikar ve senin onca Zaman ayirdigin, emek verdigin, gerceklere, istatiklere dayali mesajina anlamsiz ve sacmaca bir yorumda bulunur. öyle yorum yazilirki, insan kendi kendine soruyor o Zaman, ya ben Burda bu mesaj icin niye bu Kadar emek verip zamanimi harciyorum.

yazdigin mesajlarin icerigi burdaki cogu üyelere galiba fazla geliyor. ya okumuyorlar yada yazilanlari anlamiyorlar. bu sorun degil, esas sorun olan durum böyle oldugu halde cevap olarak öyle yorumlarda bulunuyorlarki insanin gülecegi (aslen üzülecegi) geliyor. Allah askina bunca yazilan mesajdan sen bunumu anladin veya cikardin diye insan diger üye hakkinda düsünüyor.

Ben senin yazdiklarini ilgi ile okuyorum. Cünkü mesajlarin cogu kaliteli ve insani düsünmeye yöneltiyor. Görüs acin burdaki cogu kisilerden farkli oldugu ve olaya baska acidan baktigin icin yorumlarin siradan disi oluyor. Cogumuz Burda önemli konular dahi olsa 2 kelime ve 3 cümle ile yorum yapar konuyu böylece kapatiriz. yorumda yorum olsa bari. konu ile hicbir alakasi olmayan laflar, maksat iste birseyler yazdim misali.

onun icin digerlerini pek kafana takma ve sen gene bildigin gibi devam yaz. eger burdaki gibi sacma sapan cevaplar okursan hic okumamis gibi yap ve sohbetini sürdür. en iyi cözüm bu.

--------------------------------
@hekimoglu

asagidaki yorumun icin seni kutluyorum. okurken zevk aldim. O Kadar ince, detayli ve anlamli yazmissinki sana hak vermemek elde degil.

samsunlu
01 Nisan 2018, 22:31
Benim bildigim kadariyla Alman´ ya da emeklilerin maaslari 1000€´ nun altinda, Belirli bir kac Büyük Firma haricinde; yoksa benmi yaniliyorum!!!, Burda emekli olan Almanlar eger Kendilerine ait bir Evi veya Dairesi yoksa bu parayla nasil gecinecek?.
Zaten bu yüzden degilmidir cogu Antalyada veya Bulgaristan´ da emekli olduktan sonra oralarda yasiyorlar.

hekimoglu
01 Nisan 2018, 22:58
Buradan nasilsa tuzumuz kuru hem sosyal hem ekonomik yönden hayatimiz güvencede tutup Türkiye üzerinde ahkam kesip duruyoruz, Türkiye de yasayanlari bile konusturmuyor herseyin iyisini biz biliyoruz diyebiliyoruz. Hernekadar yurtdisinda yari yerlesik yasiyor belki hic geri dönemicek olsakta bir yanimiz aklimiz hep anavatanda elbete asla ülkemize ne sekil olursa olsun bir zarar gelsinde istemeyiz buda dogru öyle olmasi gerekir.

Emeklinin aldigi 3 kurusun hesabini yapiyorsunuz, ülkemizde yapilan gereksiz sayisiz israflarda milyarlarca TL nasil kimler tarafindan ic ediliyor kimlerin sanki dünyanin en zengin ülkelerinde yasiyormus gibi nasil milli serveti babalarinin mali gibi harcadiklarina bakarsak yurtdisi emeklilik bunun yaninda devede tüy bile degil. Kaldiki yurtdisi emeklilik yasasi zamaninda ülkeye döviz girdisi olsun diye cikarilmisti karsiliginda verilen ayliklarda büyük bir ihtimal para basarak ödeniyordu gecmis enflasyon degerleri bunu dogrulayan derecedeydi. Günümüz sartlarina göre bunu güncellemek zamanin sartlarina uygun hale getirmek secilen yöneticilerin isidir sonucta ülkenin milletin cikarlarini korusunlar diye seciliyorlar ben öyle biliyorum. O bizim isimiz degil.

Ben avrupada yasadigi ülkeyi kötüleyip sanki ülkemizde hersey yolunda gidiyormus gibi yorum yapan arkadaslari Türkiye ye dönmeyi bizzat orada yasayarak güzelliklerin tadini cikarmaya davet ediyorum. Ülkemizin gelismis ülkeler seviyesine cikmasi hepimizin arzusu istegi hayali olmalidir ancak biz o seviyeden ne yazikki cok cok uzaklardayiz böyle bos tartismalarla vakit harcayacagimiza kafamizi ülkemizi nasil birlikte en üst seviyelere tasir milletin genelinin zenginliklerden esit pay almasini saglariz onu düsünelim derim.

Rammstein
01 Nisan 2018, 23:03
Buradan nasilsa tuzumuz kuru hem sosyal hem ekonomik yönden hayatimiz güvencede tutup Türkiye üzerinde ahkam kesip duruyoruz, Türkiye de yasayanlari bile konusturmuyor herseyin iyisini biz biliyoruz diyebiliyoruz. Hernekadar yurtdisinda yari yerlesik yasiyor belki hic geri dönemicek olsakta bir yanimiz aklimiz hep anavatanda elbete asla ülkemize ne sekil olursa olsun bir zarar gelsinde istemeyiz buda dogru öyle olmasi gerekir.

Emeklinin aldigi 3 kurusun hesabini yapiyorsunuz, ülkemizde yapilan gereksiz sayisiz israflarda milyarlarca TL nasil kimler tarafindan ic ediliyor kimlerin sanki dünyanin en zengin ülkelerinde yasiyormus gibi nasil milli serveti babalarinin mali gibi harcadiklarina bakarsak yurtdisi emeklilik bunun yaninda devede tüy bile degil. Kaldiki yurtdisi emeklilik yasasi zamaninda ülkeye döviz girdisi olsun diye cikarilmisti karsiliginda verilen ayliklarda büyük bir ihtimal para basarak ödeniyordu gecmis enflasyon degerleri bunu dogrulayan derecedeydi. Günümüz sartlarina göre bunu güncellemek zamanin sartlarina uygun hale getirmek secilen yöneticilerin isidir sonucta ülkenin milletin cikarlarini korusunlar diye seciliyorlar ben öyle biliyorum. O bizim isimiz degil.

Ben avrupada yasadigi ülkeyi kötüleyip sanki ülkemizde hersey yolunda gidiyormus gibi yorum yapan arkadaslari Türkiye ye dönmeyi bizzat orada yasayarak güzelliklerin tadini cikarmaya davet ediyorum. Ülkemizin gelismis ülkeler seviyesine cikmasi hepimizin arzusu istegi hayali olmalidir ancak biz o seviyeden ne yazikki cok cok uzaklardayiz böyle bos tartismalarla vakit harcayacagimiza kafamizi ülkemizi nasil birlikte en üst seviyelere tasir milletin genelinin zenginliklerden esit pay almasini saglariz onu düsünelim derim.

Alkislanacak harika bir yazi !

Birbey 3.0
01 Nisan 2018, 23:07
Nasil gibi aciklama bekliyordunuz? Kusuruma bakmayin....!

Kusur yok. Sadece bir tez yapilinca o tezin sonucuna nasil varildigina dair aciklama yapilir. Baska bir deyisle seni bu sonuca götür bu fikirleri paylasmalisininki, baskalarida düsünebilsin. Yoksa gaye burda sen haklisin, bu hakli degil.

Rammstein
01 Nisan 2018, 23:19
Benim bildigim kadariyla Alman´ ya da emeklilerin maaslari 1000€´ nun altinda, Belirli bir kac Büyük Firma haricinde; yoksa benmi yaniliyorum!!!, Burda emekli olan Almanlar eger Kendilerine ait bir Evi veya Dairesi yoksa bu parayla nasil gecinecek?.
Zaten bu yüzden degilmidir cogu Antalyada veya Bulgaristan´ da emekli olduktan sonra oralarda yasiyorlar.

1000 euro emekli parasi alan ev kirasi veriyor mu almanyada ? (bilmedigim icin sordum).

Fransada durum su sekilde ;

1000 euro emekli alan kisi +230 euro yaslilik ve +250 euro prevoyance (ek maas) toplamda 1480 euro civari net eline geciyor. Ve ev kirasi 50 - 100 euro civari oduyor.

Ayrica normal calisan icin saglik sigortasi %70 ? EMEKLI ICIN %100 (yani saglik harcamasi yok).

mxm
01 Nisan 2018, 23:22
Birbey 3.0, hükümeti elestirenlerin tamamini terörist olarak nitelendirme aliskanligini bir kenara birakirsan belki seni ciddiye alirim ama yok Merkel dizel üreticilerini neden tutuklamiyor gibi cocuk sacmasi yorumlarla gelirsen kusura bakma kesinlikle ciddiye alinamazsin.

Alinan maaslar konusunda mesela, benim abim Türkiye´de kendi dairesinde oturuyor, vergi dairesinde hayati boyunca calismis ve en kidemli ve bilgili bir yerde oturdugu halde, emekli oldugunda gecinemeyecegi icin emekli olmuyor, yasi geldi 60 a. Aldigi maasi tam bilemiyorum, asla sormam ama 2000 den fazla oldugu sanirim kesindir. Bu durumda ortaya bir celiski cikmiyor mu? Bu adamin arabasi yok, servis aliyor ve geri getiriyor, masrafi da yok, ögle yemegi desen bedava denilebilecek bir rakam, yengem desen hayatimda tanidigim en tasarruflu insan, lüksleri yok. Yani kafadan sallamiyoruz, bire bir yasayan bir insani örnek veriyorum.
Demek ki ayda belli bir rakam gecim icin sart, bu da senin iddia ettigin gibi bir rakam asla olamaz.

Bundan haric, cocuklugumdan beri tanidigim, görüstügüm insanlarin gelir durumlari normalin cok üstünde oldugu halde (ki benim neden Almanya´da yasadigima sasiran insanlar bunlar, cünkü gelir acisindan bize aciyorlar) , bunlar dahi bakiyorum nereden ne tasarruf edeceklerini konusuyorlar.

Birbey 3.0
01 Nisan 2018, 23:36
Arkadaslar, yukarda metnimi kisa bir kac sözle özetlemek istiyorum.

Ana fikrim su: Türkiye'nin erken emekli sistemi, Almanya'daki sistemden daha pahaliya gelmiyor. Cünkü Almanya emekli etmiyor, ama ömür boyu Jobcenter veya Sozialamt üzerinden bakiyor. Yani baktiginiz zaman emekli kasasinin durumu Türkiye'nin emekli kasasinda daha dolu duruyor. Ama iste bu yaniltiyor. Cünkü ha devletin cebinden emekli cikmis, ha Arbeitslosengeld 2 cikmis, ha Sozialhilfe. Sonucta hepsi maliyeden cikiyor. Ayrica bu gereksiz bir sürü Almanyadaki kurumlar gereksiz yere masraf.

Bakin cok herkesin anlayacagi basit bir örnek.

Almanyadaki oturdugunuz sehirde diyelim aclik sinir 1200 Euro. Simdi mesela siz 800 Euro emekli aliyorsunuz. Sozialmat 400 Euro ödüyor. Sonunda devlet 1200 Euro ödedimi? Ödedi. Simdi bu 1200 Euro emekli kurumu ödese gereksiz yere Sozialamt denen kuruma ihtiyac yok. Ayrica vatandasda durmadan alti aya emekli kurumunda Sozialamta kagit getir kagit götür ile ugrasmiyor. Türkiye'ninde yaptigi iste bu. Diyorki, ben ayni parayi ödeyecek olduktan sonra niye iki kurum calistirip cift masraf edeyim. Ayrica Türkiye sisteminin iyi tarafi, vatandasda kendi hayatda bir amaca ulasmis hissediyor. Yukardaki 40 yil calisan Alman Verkäuerin 800 Euro aliyor. Kadin kendi kendine ben ne yanlis yaptimda bu kadar az aliyorum diye soruyor.

Sizin cogunuzun ile benim aramadaki fark su: Cogunuz ya fabrikada calisyorsunuz, yada teknik islerden. Biriniz fabrikada bant'da, biriniz teknisyen olarak montajda. Siz sadece kendi cevrenizi görerek bir sonuca variyorsunuz. Ben ise, yilde 4000 kisiye danismanlik yapiyorum. Genc, yasli, dul, bosanmis, yetim, öksüz, hasta, sihatli herkes var. Bu insanlar ile birebir konusyorum. Aramizda yani aci farki var. Benimde etrafimda cok insan var büyük fabrikada calisan. Bu anladiklarimi onlarada anlatdigim zaman, dedikler "yok canim öyle seymi olur" diyorlar. Ama yarin kendileri düsünce bana dedikleri "nerden bileceksin, sihatin ve düzgün isin olunca hersey gülistan gözükiyormus".

Almanya diyorki, sen 40 yil calis. Umrumda degil. Sana sadece kuru sogan makarna kalacak kadar veririm. Oysa Türkiye öyle mi? Bugün iki kisi SGK'dan emekli olunca 3200 TL aylik aliyor. Istanbulda bile 1000 TL kira versem, 2200 TL yasamak icin kaliyor. Aylik 500 TL dogal gaz parasi versem, 1700 TL kaliyor. 200 TL elekrik versem, 1500 TL kaliyor yemeye icmeye. Türkiye'nin 3200 TLsi, alim gücü olarak Almanyanin 3200 Euro'su diyebilirsiz. Kari koca size 3200 Euro emekli girse yasayabilirmisiniz burada rahat? Hemde krallar gibi.

Almanya'da emeklile verilen emekli zami yillik ortalama 1-2%. Güya enflasyon 0,8%deymis. Bok var 1,0%'de. Bu enflasyon hesabi yalanci. Adam icine televizyonda koymus, arabada koymus, yiyecek icecekte koymus. Elektronik esyalarin fiyati ucuzuladigi icin, sepetteki enflasyon oranini yalanci olarak düsürüyor. HypoVereinsbank 2014 yilinda 2013 yilinin yillik yiyecek sepetin enflasyonunu hesapladi. 2,2% cikti. Simdi sen emekliye 1-2% veriyorsun ortalama. Simdi bu zammi? Hayir, daha emekliden kesmis oluyorsun.

Bakalim Türkiye'ye. Ne yapiyor. Enflasyon orani arti zam veriyor. Yani enflasyon 10%se, 13% veriyor. Yani emeklini refahi 3% artmis oluyor.

Simdi bagzi arkadaslar diyorki, bu degirmenin suyu nerden geliyor. Bende diyorumki, Almanyada emekli yetmeyince aldigimiz sosyal yardimin degirmenin suyunu niye sormuyorsun? Almanyanin yardimida, Türkiyenin 3% emekli zamanida hepsi maliyede cikiyor. Arada bir fark yok.

Almanya'da emeklilerin coguna bir bakin. Eger büyük fabrikadan güzel Betriebsrentesi yoksa, aclik sinirinda sürünüyor. Cogu bakimsiz, saclari bitmis, hatda kokuyor. Nasil kokmasin adam. Ödü kopuyor Nachzahlung gelir diye.

Bakin size istatiskli bilgiler verecegim. Almanya'da suadan yilli brüt kazanc 39000 Euro. Bunun icinde genel müdürde var, temizlik isciside. Aylik eder brüt 3250 Euro. Cogumuz 3250 Euro brüt ayligi bulsak sükrederiz demi? Cok para demi? Evet. Ancak bir yil 39000 Euro calistiginiz zaman kazandiginizi emekli hakki aylik 24 - 25 Euro. Yani 40 sene calissak 1000 Euro emekli parasi ediyor. Dikkat edin, hesapta 3250 Eurp brütden yola ciktik. 1000 Euro ile kokusmayacaksinizda ne yapacaksiniz emekli olarak.

Simdi bagzi arkadaslar diyebilir, benim LVA'dang gelen evrakta 1600 Euro falan yaziyor. Ben pesinen diyeyim o kisiye. Sirf rakami okuyorsun. Yazilanlari oku ve anlamaya calis. O rakam brüt. Gercek hesap 1000 Euro iniyor.

Bagzilari diyorki, Türkiye'nin bu sistemi bir gün bomblamasi lazim. Arkadas, her emekli sistemi zaten dünyadan gelirinden fazla geri ödeme yapiyor. Almanya bile 1978'den beri yetiremiyor. Yasi büyük olanlar bilir. 2000 yilinda Türkiye ekonomik kriz yasadi. Bir dakika bile emekli ayligini aksatmadi. Türkiye'de 3 kere darbe oldu, bir dakika bile emekliyi geciktirmedi. Daha ne olsunda bomblasin?

Niye cogumuz burda kaliyor. En iyi örnek Horoz. Cocugu burda büyümüs. Burda Üniversiteye gidiyor. Simdi birakip nasil gitsin. Cocugunu alip gitmeye calissa Türkiye'ye uyum saglar saglamaz rizikosu var. Ayriyeten birde burda Arbeitslosengeld 2 var. O maalesef Türkiye'de yok. Aclik sinirimiz garanti oldugu icin katlaniyoruz.

samsunlu
01 Nisan 2018, 23:55
Sunuda belirtmekde fayda var sanirim!,
Istanbulda dogup büyümüs biri olarak Kari Koca 2 Tanede cocugu olan bir ailenin istanbulda su an yasmasi icin aylik en azinda 4000-5000 Lira geliri olmasi lazimki buda normal bir yasam icin.
Bizler aslinda bir seyi atliyoruz Seneden seneye Tatile gidince Anavatan özlemimiz artiyor! gel gelelimki biz orda dedigim gibi Tatil yapiyoruz YASAMIYORUZ!!!.

Rammstein
01 Nisan 2018, 23:57
Türkiye'nin 3200 TLsi, alim gücü olarak Almanyanin 3200 Euro'su diyebilirsiz. Asla boyle birsey yok. Kocaman bir yalan bu . -- https://www.youtube.com/watch?v=O-f6ZA_dfxA

Almanya'da emeklile verilen emekli zami yillik ortalama 1-2%. Güya enflasyon 0,8%deymis. Bok var 0,8%'de. Bu enflasyon hesabi yalanci. -- Turkiyenin %7.4 buyumesi cok dogru oylemi ? Hemde enflasyonun %13-14 - isssizligin %15 ten fazla oldugu gercegi varken ?

Ayrica bu gereksiz bir sürü Almanyadaki kurumlar gereksiz yere masraf. -- Turkiyede saraylar, binlerce lux makam arabalari, binlerce koruma, ozel ucaklar cok gerekli ?

Ayrica avrupada emeklilerin rahati calisandan daha iyi. Ne zaman lux pahali bir araba gorsek %90 emekli kullaniyor. Butun pahali organizasyonlara tatillere hep emekliler gidiyor..

Buyuk resmi gorenlerdensiniz anlasilan. Ama ortada malesef gercekler var.

Siz 1600 tl ile birkac ay gecinmeyi deneyin Turkiyede. O zaman eminim fikirleriniz degisecek.

Birbey 3.0
02 Nisan 2018, 00:04
Birbey 3.0, hükümeti elestirenlerin tamamini terörist olarak nitelendirme aliskanligini bir kenara birakirsan belki seni ciddiye alirim ama yok Merkel dizel üreticilerini neden tutuklamiyor gibi cocuk sacmasi yorumlarla gelirsen kusura bakma kesinlikle ciddiye alinamazsin.

Senin beni ciddiye alip almaman önemli degil. O senin bilecegin is. Neden cocuk sacmasiymis? Sen bugün bir ürün satarken yalan bilgi verince seni savcilik dolandiriliciktan tutukluyor ve mahkemeye cikariyormu? Cikariyor. Peki Araba sanayisi yapinca niye yapmiyor? Cünkü götü yemiyor. Cünkü devlet korkuyor. Bizde ise öylemi? Aydin Dogan'da olsa dolandirdimi gerekirse tutuklanabiliyor.

Alinan maaslar konusunda mesela, benim abim Türkiye´de kendi dairesinde oturuyor, vergi dairesinde hayati boyunca calismis ve en kidemli ve bilgili bir yerde oturdugu halde, emekli oldugunda gecinemeyecegi icin emekli olmuyor, yasi geldi 60 a. Aldigi maasi tam bilemiyorum, asla sormam ama 2000 den fazla oldugu sanirim kesindir. Bu durumda ortaya bir celiski cikmiyor mu? Bu adamin arabasi yok, servis aliyor ve geri getiriyor, masrafi da yok, ögle yemegi desen bedava denilebilecek bir rakam, yengem desen hayatimda tanidigim en tasarruflu insan, lüksleri yok. Yani kafadan sallamiyoruz, bire bir yasayan bir insani örnek veriyorum.
Demek ki ayda belli bir rakam gecim icin sart, bu da senin iddia ettigin gibi bir rakam asla olamaz.

Evet dogru. Ama abin niye emekli olmuyor. Cünkü emekli olsa 1600 TL olacak. Sen Almanya'da emkli olan bir insanin, ortlama son ayliginin 48% aldigini biliyormusun? Yeni senin abinin durumda bu 1000 TL olur. Abin 1600 TL hic yoktan son ayliginin 80% almis oluyor.

Bundan haric, cocuklugumdan beri tanidigim, görüstügüm insanlarin gelir durumlari normalin cok üstünde oldugu halde (ki benim neden Almanya´da yasadigima sasiran insanlar bunlar, cünkü gelir acisindan bize aciyorlar) , bunlar dahi bakiyorum nereden ne tasarruf edeceklerini konusuyorlar.

Ya kardesim, tasarruf tabiki edecek. Gelirim var diye har alip har savursun. Ya bir düsün, koskoca Almanya'da devlet daireleri var. Bir Wasserspender bile koymuyorlar. Cok nadir bir kac kurum koyuyormus. Neymis aylik masrafi 7-8 Euroymus. Adam onun yerine otomat koyup daha senden para kazanmaya ugrasiyor.

Yada Almanya'daki özel sektör. Koskoca McDonald's, bütcesi cogu devletden büyük, bir kac yil önce genetigi degistirilmis ete gecti. Neymis Hamburger basi 1 Cent daha fazla kar ediyormus. Sanki para kazanmiyorda o 1 Cente kaldi.

Burda dükkana git bir tadina bakmak bile yasak. Türkiye'de adam sana zorlan tattiriyor. Al alma fark etmiyor. Adam burda senin ictigin suyunun hesabini yapiyor.

Almanya'da Süpermarketin önünde yikilsan kalsan bir satici bile kosup gelip bir su bile vermiyor. Geberirsen geber. Türkiye'de öylemi? Ben yeni evlendigimde Izmirdeydim. Hanim Izmir'de ilk kez kaliyordu. Sokakta gölgede yürümemize ragmen sicakta bayildi. Daha ben ne oluyoruz falan demeden bir baktim yanimda bir kasap esnaf. Sadelye getirmis bile ve hanimi oturduk. Daha ben niye bayildigini anlamadan birde baktip bir soda uzatti kasap. Sonra icince hanim kendine geldi. Almanya'da sen bir yikilda bir gör yardim eden var. Ambulans yetisti yetisti. Herkes keine Zeit deyip geciyor.

Bizi niye hergün kötülüyorlar saniyorsunuz. Korkuyorlar kendi halklari uyanirsa ne yapariz diye. Tutdurmuslar, yok insan hakki, yok gazeteci hakki falan. Emekli ac yatiyor, o insan hakki ihlali olmuyor. Teröristi besler, o insan hakki ihlali olmuyor.

hekimoglu
02 Nisan 2018, 00:19
Birbey 3.0, arkadasim Almanya nin Diesel skandali karsisinda geregini yapamadigi konusunda sana hak veriyorum buna karsin Türkiye de yanlis yapan is adamlarina karsi yapilan hamleler konusundada haklisin ancak resme tam olarak baktikmi bizde is adami bizdense sorun yok hatta ödüllendiriliyorlar bizden degilse cani cehenneme diyebiliyoruz o konuda dürüst oldugumuz söylenemez ortada bir yanlislik varsa sizi bizi olmadan ayni uygulama söz konusu olmadiktan sonra bir deger tasimaz.

Ayrica tüm ülkelerde sermaye herseye hakim güc oldugundan siyasetciler onlara karsi adim atamiyorlar attiklari zaman koltuklarini kaybetme riskiyle karsi karsiya kalacaklarini bildiklerinden rahat koltuk sevdasi agir basiyor. Birde Otomobil sektörünün Alman ekonomisindeki yerini düsünürsek burada yapacaklari ani radikal haraketlerin kendi bacaklarina sikmak anlamina geleceginide bilmek gerekir, bence gerekeni yapacaklar biraz zamana yayip firsatini bekliyor olabilirler.

Birbey 3.0
02 Nisan 2018, 00:25
Almanya'da emeklile verilen emekli zami yillik ortalama 1-2%. Güya enflasyon 0,8%deymis. Bok var 0,8%'de. Bu enflasyon hesabi yalanci. -- Turkiyenin %7.4 buyumesi cok dogru oylemi ? Hemde enflasyonun %13-14 - isssizligin %15 ten fazla oldugu gercegi varken ?

Evet dogru. Cünkü bunlarin raytin kuruluslari bile kabul ediyorlar. Ellerinde gelse bizi bir bardak suda bogmaya calisir bunlar.

Ayrica bu gereksiz bir sürü Almanyadaki kurumlar gereksiz yere masraf. -- Turkiyede saraylar, binlerce lux makam arabalari, binlerce koruma, ozel ucaklar cok gerekli ?

Iste sorun burada. Sirf dagin önünü görüyorsunuz. Daginin arkasini göremiyorsunuz. Sizin derdiniz sadece Cumhurbaskani ile. Yoksa saray maray ile degil.

Saray kaca mal oldu biliyormusun? 1,3 Milyar TL mal oldu. Yani gecmis günün kuru ile 300 - 400 Milyon Avro'ya. Almanya'daki meclis sadece onarimi bu fiyata mal oldu.

Cumhurbaskanligi sarayi ekonomik olarak cok mantikli. Gecmiste böyle bir yer yoktur. Yani gelen misafiri otele yatirman gerekiyor. Otel parasini gectik, mesela Merkel aksam Otel Conrad'a yatacak diye, saatlerce Istanbul trafigini kitliyorsun, yüzlerce binlerce polis memuru görevleniriyorsun, hepsi bunlar masraf. Simdi bunlara gerek yok. Her gelen o Sarayda yatip kalkiyor. Sabit bir personal ve sabit bir masraf var. Uzun vadede Cumhurbaskani bunu sirtina sarip götürmeyecek ya. Senin matigina göre gecmiste o zaman yapilan hersey müsrüft. Topkabi müzeside müsrüf, tüm tarihi eserlerde müsrüf. Sanki muhaleftin adami secimi kazansa Cumhur Baskanligina tasinmayacak.

Ayrica avrupada emeklilerin rahati calisandan daha iyi. Ne zaman lux pahali bir araba gorsek %90 emekli kullaniyor. Butun pahali organizasyonlara tatillere hep emekliler gidiyor..

Kardesim o sana öyle geliyor. Cünkü ona dikkat ediyorsun. Benim ilk cocugum oldugunda, baktim heryer cocuk arabasi oldu. Önceden hic dikkatimi cekmiyordu.

Ayrica Youtube videolarini falan gec. Bunlarin denetimi yok. Önüne gelen ne isterse onu yaziyor. Youtubeda hergün Türkiye hakkinda kötü seylerde var.

Kardesim, sen ayni yukarda belirtidigim sekiz saat ise gidip gelen insandansin. Sadece sinirli bir aci ile dünyayi görüyorsun. Ya niye inanmiyorsun sana deyince yilda 4000 kisiye danismanlik ettigimi ve herseyini gördügümü.

Siz 1600 tl ile birkac ay gecinmeyi deneyin Turkiyede. O zaman eminim fikirleriniz degisecek.

Cok. Hepsi cok sükür parasina dikkat ettimi burdakinlerden rahat. Tek sikinti etin asiri pahali olmasi. Parani dikkatli kullanmazsan iki aylikta yetmez.

Birbey 3.0
02 Nisan 2018, 00:35
Birbey 3.0, arkadasim Almanya nin Diesel skandali karsisinda geregini yapamadigi konusunda sana hak veriyorum buna karsin Türkiye de yanlis yapan is adamlarina karsi yapilan hamleler konusundada haklisin ancak resme tam olarak baktikmi bizde is adami bizdense sorun yok hatta ödüllendiriliyorlar bizden degilse cani cehenneme diyebiliyoruz o konuda dürüst oldugumuz söylenemez ortada bir yanlislik varsa sizi bizi olmadan ayni uygulama söz konusu olmadiktan sonra bir deger tasimaz.

Ayrica tüm ülkelerde sermaye herseye hakim güc oldugundan siyasetciler onlara karsi adim atamiyorlar attiklari zaman koltuklarini kaybetme riskiyle karsi karsiya kalacaklarini bildiklerinden rahat koltuk sevdasi agir basiyor. Birde Otomobil sektörünün Alman ekonomisindeki yerini düsünürsek burada yapacaklari ani radikal haraketlerin kendi bacaklarina sikmak anlamina geleceginide bilmek gerekir, bence gerekeni yapacaklar biraz zamana yayip firsatini bekliyor olabilirler.

Kardesim maalesef sende yazdigim uzut mentni okumamissin. Ya kardesim bir okuyun öyle yorum yapin. Bukadar sayginiz olsun. Bak arkadasim, yukarda uzun metinde ne yazdim? Türkiye'de böyle bir dolandircilik olsa, o sirketin genel müdürü tuklanir, yerine kayyum atanir ve radikal bir karar gerek kalmaz. Yani o kisiyi sermayeden elini cekerler. Almanyada ise sen o genel müdürü tuklamazsan, tabiki adam seni radikal kararlar ile devleti tehdit eder. Türkiye gibi tutukla, kayyuma ata, ona birakma bu radikal karari. Niye yapmiyorsun? Korkuyorsun. Cünkü her secim öncesi milyonlarce Euro araba sanayisi partiler secim yardimi eder. Araba sanayisi niye bagis altinda rüsvet verir partilere? Cünkü kendi adaylari o partiden milletvekili olsun diye. Almanya millet vekillerin 20% araba sanayisinda en üst düzeyde calismis kisiler. Ilac ve kimya sanayside böyle.

Ilk yazdigina gelince. Kücük is adamlarinda evet dogru yazdigin. Ama Türkiye'de bir hükümet yanlisida olsa milyonlarca kisiyi dolandirdiktan sonra devlet seyretmez. Almanya ediyor.

hekimoglu
02 Nisan 2018, 00:52
Okumadigim konusunda yaniliyorsun arkadasim, cok seylerden bahsetmissin ben iclerinden sadece bir tanesine aciklik getirmek istedim. Belliki gelismeleri pek tarafsiz gözle izleyemiyoruz herseyi daha genis kapsamli tüm detaylarina inerek board kurallari dahilinde aciklamak kolay degil, bu dogrultuda ben baska birsey söylemek istemiyorum konu basligindanda bayagi uzaklardayiz toparlasak yararli olacak, umarim bundan sonraki gelismeler herkesin olmasa bile cogunlugun yararina olur.

Birbey 3.0
02 Nisan 2018, 00:54
Sunuda belirtmekde fayda var sanirim!,
Istanbulda dogup büyümüs biri olarak Kari Koca 2 Tanede cocugu olan bir ailenin istanbulda su an yasmasi icin aylik en azinda 4000-5000 Lira geliri olmasi lazimki buda normal bir yasam icin.
Bizler aslinda bir seyi atliyoruz Seneden seneye Tatile gidince Anavatan özlemimiz artiyor! gel gelelimki biz orda dedigim gibi Tatil yapiyoruz YASAMIYORUZ!!!.

Kardesim, biz emekliden konusuyoruz, normalinde emeklinin iki cocugu yok okuttugu. Olanda zaten emekli olmuyor, yada olursa ek is yapiyor.

Ayrica ne bu ya Istanbul, Istanbul, Istanbul muhabetti. 80 Milyonun 15 Milyonu orada yasiyor. Istanbul Türkiye'nin lokomotifi oldugu icin cok göc aliyor. Ona kalirsan, Münihte 2000 Euro emeklilikde yetmiyor. Türkiye ve Almanya ortalamasina bakman lazim.

Serkinho
02 Nisan 2018, 01:20
Kusur yok. Sadece bir tez yapilinca o tezin sonucuna nasil varildigina dair aciklama yapilir. Baska bir deyisle seni bu sonuca götür bu fikirleri paylasmalisininki, baskalarida düsünebilsin. Yoksa gaye burda sen haklisin, bu hakli degil.Niye editlediniz? Ilk versiyon okadar kibar degildi.

Gercekden her satiriniza yorum yazmak isterdim....ama malesef, sizin Norvec teorisini okudukdan sonra vazgecdim.
- o 100yil teori icin bir kaynak var mi?
- intihar rakamlari gayet "normal". Norvecliler pek mutsuz görünmüyorlar.

Almanyadaki Verkäuferin niye 800€ kira versin? Istatiklere göre ortalama kira 800€ degil!

Yok efendim...kasa yap...mal yerlestir filan milan. Bunlar hepsi spekülasyon.

Aslinda yorumlarinizi severim....ama bazen baya abartili örnekler veriyorsunuz. Cogu zaman elma, armut ve karpuz bile konuya karistiriyorsunuz. [emoji6]

Son sözü size birakiyorum [emoji6]

Birbey 3.0
02 Nisan 2018, 01:29
Niye editlediniz? Ilk versiyon okadar kibar degildi.

Cünkü dedigin gibi kibar degildi.

Almanyadaki Verkäuferin niye 800€ kira versin? Istatiklere göre ortalama kira 800€ degil!

Yok efendim...kasa yap...mal yerlestir filan milan. Bunlar hepsi spekülasyon.

Aslinda yorumlarinizi severim....ama bazen baya abartili örnekler veriyorsunuz. Cogu zaman elma, armut ve karpuz bile konuya karistiriyorsunuz. [emoji6]

Son sözü size birakiyorum [emoji6]

Ancak yine deminki iddianin tezini getirmiyorsun. Sadece gecistiriyorsun. Ya üsenmdede yaz gecistirme. Dört cümle yazmissin, ici yine bos. Bos yazma daha iyi bence.

Arkadadasim, sen nerde yasiyorsun? Gitde Verkäuferine sor ne yapiyor. Sence ne yapiyor Verkäuferin? Bana beraten falan deme.
Verkäueferin yapti mal yerlestirme ile kasaya bakma. Hambaliktan baska birsey degil. Canini cikariyorlar. Herhalde hic Aldi'ye, Lidl falan gidip alisveris yapmiyorsun. Hanim falan yapip geliyor herhalde. Yada yapiyorsanda hic bir kafani kaldirip bakmiyormusun nasil insanlarin canini cikariyorlar.

800 Euro kira niye veriyor diyorsun. Af buyur yine soracagim, sen nerde yasiyorsun? Bugün bir ev kirala 800 Euro gayet normal bir fiyat. Öyle lüks falanda degil. Üstelik bu normal büyüklükte bir sehir. Münih, Berlin, Hamburg, Nürnberg, Stuttgart falan kast etmiyorum.

Tekrar söylüyorum. Sende anlayamiyorsun. Sen sirf 8 saat normal fabrikaya gibi bir ise gidip geliyorsun. Sadece at gözlügü acisindan görüyorsun. Ben tekrar söylüyorum, insanlar ile calisiyor. Hasta, sakat, saglikli, evli, dul, bosanmis, deli, akilli, yetim, öksüz, dul, bunlara akil verip yönlendirmek benim isim. Disarda neyin döndünügünü iyi biliyorum. Sen sadece etrafindaki tanidigin üc bes kisiyi baz alarak yorum getiriyorsun. Bir hafta seni yaninmda oturtsam calisirken, agzin acik kalir.

Tekrar söylüyorum, arkadaslar, hayat sizin fabrikada banta calistiginiz gibi degil. Hayati bilen avukatlardir, doktorlardir, Sozialarbeiterlerdir, Krankenkassede calisan memurdur, emekli kurumunda calisan memurdur, yani insanin dertleri ile ugrasan insandir. Yüzde 95%iniz sabah kalkip bantin basina geciyorsunuz. 8 - 10 calistiktan sonra eve geliyorsunuz. Disarda olan bitenden bir sey dogal olarak göremiyorsunuz. Sizin gibi yillarca banta calisip sonra hasta olan, issiz olan cok vatandaslarimiz geliyor. Üc asagi bes yukari düsünce tarzlari sizin gibi ayni. Buda normal. Cünkü isin icinde olmayinca insanin inanasi gelmiyor. Her iki vatandasimizdan birisi bana derki "olur mu öyle sey". Benim cevabimda burdaki gibi hep cok net. Sagligin iyi olur ve isin olursa bunlari göremezsin.

Arkadaslar, benim eski Nickim Gercekler'di. Ben falan kitlenmedim. Sadece karamdan rica ettim, yeni bir nick aldim. Niye istedim bunu. Cünkü artik sizlere yardim etmek istemdim. Cünkü inadim inat diyorsunuz. Yine söylüyorum yilda 3000 - 4000 kisiye mesleki olarak uzaman olarak akil veriyorum. Sosyal yasalarin icini disini biliyorum. Sözüm sizlere degil, ama bu forumda o kadar saf insani görünce yardim etmemeye karar vermistim. Cünkü af buyurun, 2018 yilinde halen bu kadar saf olan insanlari görünce ümitsiz bir vakka bizim toplumuz oldugunu anladim. Inanin inanmayin 77 millet ile görüsüyorum, ancak bizim kadar kör yasayan bir millet yok Almanya'da. Niye geri döndügüme gelince. Lanet olsun iste. Insanlarin gözünü acmak icin. Düsenlerin heps cünkü düsmeen önce sizler gibi düsünüyordu. Ama burda Serkinho gibi, daha Verkäuferin ne is yaptigini anlamayanlari görünce ümitsiz bir vakka oldugumuzu yine anliyorum.

Bu konuya son yorumum. Bildiginizi okuyon. Allah düsürmesin. Düsürürse beni hatirlarsiniz.

murat39
03 Nisan 2018, 20:49
Arkadaslar Birbey 3.0 hakli konusuyor.

Ben Almanyada fabrikada hep tasoran firmalardan gelenler calisiyor.Sabit ise almiyorlar.Aldiklari aylik 1.600 € 3 vardiye.
Veya Kuaförler aldigi 800,00€. Öyle yüksek ayliklar yok.Eski calisanlar da ortalama 2.500 € alir.(onlarda prim ve saat ücretleri yüksek.)
Saat ücretleri yüksek olanlari da Fabrika nasil eritirim diye ugrasiyor.Firsat korluyor.Calistigim Fabrika simdi Afrikali dolu.Ucuza calisiyorlar.

Bunun 75 qm.Bir daire 800,00 €.Gel de gecin.

Cocuklar acisindan sikinti yoksa gecim Türkiye kiyasla Türkiyede daha iyi.Babam emekli aldigi 800,00€. (37 sene calismisliga.) Kira 2 oda 650,0€ gel de isin icinden cik.

Kaldigim Bayernde standart eski evler 8 € metrekare daireler+2,20 € da metrekareye yan giderler= yani metrekareye 10,20 €. ( Yeni yapilar 14,00€ metrekare.)
Bu fiata bile yer bulamiyorsun.

Akdeniz
04 Nisan 2018, 18:06
Almanyadaki Emeklilerin Yillardir Nasil Fakirlestirildigi...

https://abload.de/img/rentenundinflationseiw5qme.jpg

https://abload.de/img/rentenanpassungseit191xr9x.jpg

Almanyada 80% Emekli maaslari 1000 € Altinda.

Selamlar

hekimoglu
04 Nisan 2018, 20:34
Almanya emekli ayliklarindaki orantisizlik konusunda haklisiniz zaten yeni kurulan hükümet programina en az rente orani ayarlamasini almak istiyordu sonuc ne oldu bilmiyorum ancak söyle birseyde var Almanya da emeklinin aldigi aylik Grundsicherung altindaysa yardimla o ayara getiriliyor gecim yardimi alma imkani doguyor, ayni sey Türkiye de varmi?

Emekli ayligi oranini belirleyen etken kac yillik calismisliginizin oldugu ve almis oldugunuz aylik oraninda emeklilik kasasina nekadar prim ödediginize bakar bizim Türk lerde Almanlar gibi 45 yil calisan cok az oldugu icin aldiklari aylikta düsük oluyor kisisel kanaatim böyle.

Birbey 3.0
04 Nisan 2018, 21:07
Hekimoğlu, Türkiyede yok çünkü bir nevi herkes buranın tabiri is zaten en az Grundsicherung ayarında. Onun için gerek yok. Kaynak sormayın. Açıklayamam.

Ayrıcs hükümette fazla ümitlenmeyin. Elimde bilgiler var. Yapacakları 40 yıl calışmış olanın eğer başka geliri yoksa veya malı mülkü yoksa en az Grundsicherung ayarında aylık bağlamak. Yani göz boyamak. Grundsicherungun parasını emekli kurumu ödeyecek. Yani devlet fazladan para vermeyecek. Devletin için bir avantajı var. Grundsicherung istatisklerinde bu kişiler gözükmeyek. Yani böylece yardım alan yaşlıların sayısı yavaş artacak.

Kimse ümitlenmesin. Öyle maaşım az al üste para yok.

hOrOz
04 Nisan 2018, 21:17
Hocam kaynağa gerek yok

adamın posasısnı çıkarıp 3-5 sene yaşamasını sağlayıp öbür dünyaya postalıyorlar

onun için gidiş süresini kısaltmak için 67 yaşına çıkardılar böyle giderse 70 e de çıkar

Ama Almanya da demokrasi var insanhakları bir şey olmaz ..

misterno
09 Nisan 2018, 05:03
Arkadaslar burada hak yemek gibi durum sözkonusu degil.
Yurddisindaki yasiyan Insanlarimiz nasil eziliyor yasiyan bilir.
Türkiyede yasam saat 9 dan sonra basliyor.Insanlarda stres yok.Almanyadaki gibi disiplin yok.
Bizler burada saat 5 deyince ayaktayiz.60 yasina geldigimizde.Psikolojik olarak sihhat olarak yipranmis durumdayiz.
Bunu hak etmiyormuyuz.Türkiyeye sagladigimiz faydalar.degerlendirdigimiz de bu hak cok görülmemeli.

KOnudan sapma var burada

Dunyada 196 ulke var yalnizca Turkiye yurtdisindan borclanma gibi bir sistemi var. Devlet kourkunc zarara giriyor ama bu zarar ileride devlete yuk olacagi icin simdiki hukumet bizim gibi gurbetcilerden bir kereligine gelecek sicak paraya bakiyor.

misterno
09 Nisan 2018, 05:11
Evet dogru. Cünkü bunlarin raytin kuruluslari bile kabul ediyorlar. Ellerinde gelse bizi bir bardak suda bogmaya calisir bunlar.

Iste sorun burada. Sirf dagin önünü görüyorsunuz. Daginin arkasini göremiyorsunuz. Sizin derdiniz sadece Cumhurbaskani ile. Yoksa saray maray ile degil.

Saray kaca mal oldu biliyormusun? 1,3 Milyar TL mal oldu. Yani gecmis günün kuru ile 300 - 400 Milyon Avro'ya. Almanya'daki meclis sadece onarimi bu fiyata mal oldu.

Cumhurbaskanligi sarayi ekonomik olarak cok mantikli. Gecmiste böyle bir yer yoktur. Yani gelen misafiri otele yatirman gerekiyor. Otel parasini gectik, mesela Merkel aksam Otel Conrad'a yatacak diye, saatlerce Istanbul trafigini kitliyorsun, yüzlerce binlerce polis memuru görevleniriyorsun, hepsi bunlar masraf. Simdi bunlara gerek yok. Her gelen o Sarayda yatip kalkiyor. Sabit bir personal ve sabit bir masraf var. Uzun vadede Cumhurbaskani bunu sirtina sarip götürmeyecek ya. Senin matigina göre gecmiste o zaman yapilan hersey müsrüft. Topkabi müzeside müsrüf, tüm tarihi eserlerde müsrüf. Sanki muhaleftin adami secimi kazansa Cumhur Baskanligina tasinmayacak.

Kardesim o sana öyle geliyor. Cünkü ona dikkat ediyorsun. Benim ilk cocugum oldugunda, baktim heryer cocuk arabasi oldu. Önceden hic dikkatimi cekmiyordu.

Ayrica Youtube videolarini falan gec. Bunlarin denetimi yok. Önüne gelen ne isterse onu yaziyor. Youtubeda hergün Türkiye hakkinda kötü seylerde var.

Kardesim, sen ayni yukarda belirtidigim sekiz saat ise gidip gelen insandansin. Sadece sinirli bir aci ile dünyayi görüyorsun. Ya niye inanmiyorsun sana deyince yilda 4000 kisiye danismanlik ettigimi ve herseyini gördügümü.

Cok. Hepsi cok sükür parasina dikkat ettimi burdakinlerden rahat. Tek sikinti etin asiri pahali olmasi. Parani dikkatli kullanmazsan iki aylikta yetmez.

sizin bu yazdiklariniza sok oldum. bir gun zamaniniz oldugunda facebook ta herhangi bir gruba gidin uye olun zannedersinizki butun Turkiye yurtdisina kacmaya calisiyormus gibi gelir. Cunku hakikaten insanlar Turkiyeden bir an once kacmak icin ulke ariyor es dost akraba ariyor care ariyor. Cunku Turkiyede su anda aclik sinirinda cok insan var. 20-30 sene once copten yemek toplayan insan gormezdiniz simdi hep goruyorsunuz. Kredi kartina borcu olmayan asik suratli olmayan insan gormuyorsunuz. Turkiye her gecen gun inanilmaz fakirlesiyor.

Ibo921
19 Temmuz 2018, 19:47
Arkadaslar Türkiye de ne kadar calismislik lazim su anda yurtdisindan emekli olmak icin.
Burisi diyor 3 hafta birisi diyor 6 ay, kesin bir bilgi varmi.
Selamlar

hOrOz
19 Temmuz 2018, 20:20
Arkadaslar Türkiye de ne kadar calismislik lazim su anda yurtdisindan emekli olmak icin.
Burisi diyor 3 hafta birisi diyor 6 ay, kesin bir bilgi varmi.
Selamlar

DUYURU

Tatil izninde Yurtdışı Emeklilik müracaatı kapsamında sigorta girişi yapmak isteyen vatandaşlarımızın dikkat edeceği hususlar / tavsiyelerimiz aşağıda sunulmaktadır.

1- Yurda giriş ve çıkış yaparken gümrüklerde mutlaka „giriş-çıkış“ damgası alınması
2- Çalışma süresinin 1 haftadan az olmaması tavsiye edilir.
3- Çalışılacak branşın kişinin fiziki ve kalifikasyon şartlarıyla uyumlu olması
4- Mesai saatleri süresince mutlaka iş mahallinde bulunulması
5- Çalışma süresi sona erdikten sonra sigorta priminin durdurulması.
6- Yurda girişin ilk gününde ve yurttan çıkışın yapılacağı gün sigortalı bulunmamak.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilmediği takdirde kurum sigorta günlerinizi geçerli saymayabilir.

Sorularınız ve ilave bilgi almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliğimizin irtibat bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Adres: Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf
Tel: 0211/4547846
Faks: 0211/1795775
E-mail: [email protected]

Saygıyla duyurulur.

Birbey 3.0
19 Temmuz 2018, 22:57
Bu bir hafta olayina katilmiyorum. O kadar islem yapiyorum, daha bir kisinin sigortasi bir haftada az oldugu icin iptal edildigini görmedim.

Bu bir hafta olayi bir kisinin yorumu sadece.

Asil sikinti olan, bu calisma süresinin hep gurbetcinin izin zamani olmasi. Bu büyük bir süphedir. Mümkünse izin sezonu disinda gidip kendini calismis göstermek daha iyi.

Benim Türkiye'de calismis olanlara tavsiyem su. Almanya geldikten sonra LVA'ya gidin ve Türkiye'de calismisliginiz oldugunu söyleyin. Size TR06 diye bir belge veriyorlar. Oraya Türkiye'deki calistiginiz süreleri ve isyerini yaziyorsunuz. LVA bunu Türkiye'ye yolluyor ve calisma süresini teyit ediyor Almanya'ya. Böylece bir kere calismisliginiz kurum tarafindan dolayi onaylanmis oluyor. Ha bu demek, ilerde iptal edilemez diye, ama cok daha düsük bir ihtimal. Cünkü dosyaya bakilmis ve onaylanmis katogorisinde.

Birde SGK sigortanizin yalanci oldugunu iptal etmek zorunda. Bunu zor edebiliyor. Sadece turuncu kotadaki isyerlerinden olursa iptal edebiliyor. Turuncu kota demek, süpheli isyerleri dikkatli bir sekilde inceleniyor. Bu sirketler cogu zaman cok isci alip cikardigi icin göze batiyor. Bizim millet gidiyor, emekli danismani diyor ben herseyi hal ederim, sonra adam hep ayni isyerlerlerine girisi cikis yapiyor, sonrada fosluyor. En güzel akrabaniz olmayan bir is yerinde sigortayi yapmak.

Baska nasil yakaliyor SGK size söyleyim. Türkiye'de artik ise giren her kisi muayeneden gecmeye mecbur. Millet muayeneye girmeden girisi cikis yapiyor, sonra müfetis dosyaya bakiyor ve diyorki bu yalanci calisma ve iptal ediyor.

En saglam yok sudur. Önce nüfus dairesine gideceksiniz ve mutat ikametinizi Türkiye'de adresi yapacaksiniz. Sonra akraba olmayan bir isyeri size belge verecek ve saglik kurumlarina gidip muayene olacaksiniz. Sonra o ikametgah belgesi ve o muayene ile ise giris yapacaksiniz. Müfettis geldiginde prosedüre bir hata bulamadigi icin istesede iptal edemiyor.

Kaynak lütfen sormayin. Kaynaklarimi aciklamam.