PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arbeitsvertrag geldi, tam anlayamadigim noktalar var

BiBakipCikicam
25 Mart 2018, 13:55
....kapatilabilir...

Birbey 3.0
25 Mart 2018, 16:42
Diyorki Überstunden yaparsan ekstra ödemem. Urlaubsgeld gibi şeyleri freiwillig öderim, ödemezsen hiç bir hak talep edemezsin.

Senin anmayacağın senin Firma üç kağıtcı. Fazla calıştırcak ama parasını vermeyecek yada kendi değişi ile aylığın içine hüya fazla saati koymuş.

BiBakipCikicam
25 Mart 2018, 17:37
....kapatilabilir...

Birbey 3.0
25 Mart 2018, 18:18
Üç kağıtcı Firma. Fazla calışmaya para yok, frei da yok. Eğer 3000 Euro brüt vermiyorsa uzak dur. Keriz arıyor bunlar.

senali
25 Mart 2018, 20:50
Arkadasim benim kendi fikrim Söyle. Arbeitsvertragda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Alacagin maas, Calisacagin Sehir ve calisma saatleri. Gece alisacaksan gece zammi ve de Schichtzulage. Geri kalan kisimlarin cogu sonradan da halledilebileek meselelerdir. Mesela Fest olana Kadar Überstunde yaparsin vede ücrt talep etmezin ama fest olduktan sonra hakkini ararsin vede kazanirsin. Yani maas iyi ise fazla düsünme. Betribsrat falan da varsa hic düsünme bence. Almanyada Betribsverfassungsgezetze aykiri olan bütün vertraglar ´, iscinin lehine sonuclanan mahkemlerde bitmistir.
saygilar

hOrOz
25 Mart 2018, 20:54
Üç kağıtcı Firma. Fazla calışmaya para yok, frei da yok. Eğer 3000 Euro brüt vermiyorsa uzak dur. Keriz arıyor bunlar.

3000€ neresi brut veriyorsa söyle başvuralım

ffb
25 Mart 2018, 21:15
Otomobil sektöründe calismiyorsan baya standart ugyulamalar. Ben 2005 den sonra Weinachts- veya Urlaubsgerld almadım. Amma üc degisik şirkette calisdim.
Birbey 3.0 arkadasin yazdigi gibi "Fazla calışmaya para yok, frei da yok" olduğunu sanmıyorum. Überstunden senin Arbeitszeitkonto ya konulup Abfeiern veya Gleittage alabilirsin. Anlaşmaya detailli baymak gerekir.

Bizdede senin Vertrag benzer anlasma var. Überstunden konusu Firmanin büylügüne ve senin Patrona bakar. Bizde bazi isçilerin Überstunden bir limiti gectikden sonra yinede ödüyorlar.

Birbey 3.0
25 Mart 2018, 21:26
ffb aması maması yok. Vertrag gayet açık ve net. Okusana bir yazanı. Senin Firma öyle olabilir. Önemli olan Vertragda ne yazması.

Ayrıca adam Vertrag'a yazmış seni istediğim gibi kullanırım. Gece, gündüz fark etmez. Gece çalışınca Zuschlagdan falan birşey yazmıyor. Çoğu sanıyorki Zuschlaglar gesetzlich falan geregelt. Ancak bu doğru değil. Çoğu gece Zuschlaglarını devlet kaldırdı ve sendika ile işverenin anlaşmasına bıraktı.

Horoz, bende zaten onu diyorum, hani 3000 Euro brüt verse, tamam Überstunden ödemesin kabul edelim.

Horoz, ayrca 3000 Euro nadir birşey değil. Audi, BMW, Eurocopter, Airbus, Fendt Caravan gibi şirketlerde Leihfirma üzeri çalışan çok var 2200-2300 Euro net alan.

BiBakipCikicam
26 Mart 2018, 12:35
....kapatilabilir...

hOrOz
26 Mart 2018, 12:49
Selam arkadaslar , bana verecekleri maas 4 bin brüt. O yüzden bilmiyorum. Siz ne dersiniz ?

4bin € maaşta bir iki saat fazla bedavaya çalışmışsın ne zararı var

bana o parayı versinler günde 12 saat vardiya yaparım

buna Türkçe de bir deyim var ama yazmıyorum anlayan anladı

mustafa200222
26 Mart 2018, 13:42
3000€ neresi brut veriyorsa söyle başvuralımHoroz bende talibim 3000 Euro brut iş nerdeymis.

Gesendet von meinem SM-N950F mit Tapatalk

tufanci
26 Mart 2018, 21:27
meslegin nedir usta ? @hOrOz

Birbey 3.0
26 Mart 2018, 22:16
4bin € maaşta bir iki saat fazla bedavaya çalışmışsın ne zararı var

bana o parayı versinler günde 12 saat vardiya yaparım

buna Türkçe de bir deyim var ama yazmıyorum anlayan anladı

Calismazsin. 4000 brüt teklif ettikleri arkadasimiz normal bir isci ligasinda degil. Üstün bir meslegi ve Führungsaufgabeleri var.

Kücümsemek icin demiyorum, ancak kendi mesleki seviyesinde bu maasi görme sansi olmayan insanlar kabul eder.

Mesela ablam var, bankaci degil, onu bundan 15 sene önce calistigim bankaya sokmustum. Ilk meslegim Bankkaufmann'di benim. Benden iki Lohngruppe düsük ise almislardi, ablam cok para diye ucuyordu, cünkü eski isyerinde ondanda az aliyordu. Bende gülüyordum.

Yada baska bir önrek, cok iyi bir Informatiker bugün 5000-6000 Euro brüt aylik aliyor. 4000 Euroluk ise gitmez o kisi.

Su anda Almanya'da ortala brüt aylik Euro 3200.

Cogumuzun bu ayligi göreme nedeni hep siradan meslek yapmamiz. Tornaci, Industriemechaniker, yani pisyada cok elema olan isler. Oysaki Verfahrenstechniker yapsak, suanda 80000 eleman araniyor. Istediginiz ayligi veriyorlar.

3000 Euro brütün nerenin verdigini yazdim. Israrla halen neresi veriyor diye sormak tuhaf bence.

guesswhosback
26 Mart 2018, 22:42
pardon, yanlis konuya yazmissim