PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada Müslüman Mezarliklari.

murat39
22 Mart 2018, 22:03
Bu konuda bilgi paylasiminda bulunmak istedim.

Vefat aninda Cenaze burada defnedilirse Ziyaret edip dua ederiz diye düsünüp burada defnediliyor.
Zaman icerisinde( ben Bayern eyaletinde kaliyorum.) Sikintilar basgösterdi.

Almanyada Mezarliklar ömür boyu degil.Kiralaniyor.Ve kira sözlesmesinde Mezarligin bakimi cimlerin otlarin temizlenmesi Cicek dikimi gibi sartlar var.

Bir sene kadar Mezarliklarin bakimi geride kalanlar tarafindan bakiliyor zaman gectikce bakim yerine gelmiyor.Cocuklar kendi dünyasinan da yasamaya geride kalanlar da götüren ne olmadigi icin

Kira sözlesmesindeki bakim uygulanmiyor.(Mezar icerisinde Firmaya verilse 10 senede 10.000€ yakin masraf tutuyormus.)
Ihtarlar gelmeye basliyor.Mezarliklarin basinda yuvarlak boru gibi yer lere Ihtarlar konuyor yine de kakim olmayinca Mezarlik yönetimi eve Ihtari gönderip ya Kira sözlesmesine Uyulacak ya da bu zamana kadar Mezar bosaltilacak.diye tarihler belirtiliyormus.
Sahibi ilgilenilen mefta yakinlari Türk Cenaze Firmalari tarafindan Cenazeler Türkiyeye Götürülüyor.
Sahibi olmayanlar icin de Bu konu Belediyede Problem tartismasinda cözüm arayisina konu acilmis.

Mezarlik yönetimi Mezarlik bosaltilir yakma günü yakilir.Problem halolur. diye durumu bildirmis.

Türk görevliler de sakin böyle birsey yapmayin deyip zaman istemisler.
DITIP cenaze firmasiyla baglantiya girip sahipsiz olanlari Türkiyeye Istanbul a Kimsesizler mezarligina konulmasina karar vermisler.
Mezarlik yönetimi Problemli mezarlari DITIB camilerine e bildiriyor .Cemiyetler de DITIP Cenaze Firmasiyla baglantiya geciyor.

Ciddi bir konu.
Sikinti tarafi: Burada Mezarliklar 30 sene ödense sonra ödenmese Mezarlik sökülüp iptal ediliyor.
Bakim belli bir süre sonra bakim yapilmazsa sikinti.

IYI düsünün derim.

DITIP CENAZE Firmasi na ben 25 senedir üyeyim. senelik ödedigim rakam 50,00 € civari.(Bütün aile icin cocuklar 18 yasina kadar okusa meslek yapsa 18 yas da üyelikden cikiyor kendi adlarina üyelik istiyor.)
Mezhep gibi durumlar önemli degil.
Firmanin görevi Kagirt islerini yapip Türkiyeye veya istenilen yere götürüp defnetmek.

Acili günde Güzel bir hizmet.Herkesden Allah razi olsun.
Vaktin ne zaman gelecegi belli olmaz hastalik , kaza..kimsenin garantisi yok.

Bu bilgiyi de paylasayim.
http://www.ditib.de/default1.php?id=6&sid=14&lang=en
http://www.cenazefonu.de/

hayrim
22 Mart 2018, 23:20
benim bebekte Burda mezarlikta 30 sene duracak ondan sonra kim öle kim kala zamaninda 500 dm ödedim büyükler daha pahali ben ne adamlar gördüm dükkani olan ne paralar kazanan hep buralara gömdüler birisi Yas ilerlemis camiye cenaze icin üye olmak istemis senin Yas ilerlemis demisler 650 verecen denmis oda ödememis ben 55 eur ödedim ilerde coluk cocuk zaten gidip bakmaz genelde almanlarla evli olanlar buralarda kaliyor mezarliklara gidince bakimlari yapilmis oluyor ama türklerin mezarlarini kendileri temizlemek zorunda onlar kenarlari temizlerler mezara karismazlar

murat39
22 Mart 2018, 23:30
Üye olurken istenilen masraf. Su an böyle.

18-30 yaş arası 0,- Euro (Ücretsiz)
31-50 yaş arası 60,- Euro
51-60 yaş arası 75,- Euro
61 - 65 yaş arası 150,- Euro
66 - 70 yaş arası 300,- Euro
70 - yaş üzeri olanlar 500.- Euro

Bir kisinin yas ortalamsini alsak 70 gibi. Üye olmayan Cenaze masrafi 3.500,00€ istenilen rakam normal.

erhan__79
23 Mart 2018, 00:15
kayit forumunu online indirme sansimiz varmi

hOrOz
23 Mart 2018, 00:23
kayit forumunu online indirme sansimiz varmi

Online olmuyor Ditib Camilerin de hazır formlar var

Bende bugün doldurdum postaya attım parayıda havale ettim

gentlement
23 Mart 2018, 00:36
arkadaşlar, siz siz olun ister DİTİP ister UKBA... Mutlaka bir Cenaze Fonuna üye olun! Ödiyeceğiniz miktar bir yılda max. 55,-€. Şunu unutmayın, nerede toprağa verilirseniz, yine oradan diriltileceksiniz! Evet, imanlı bir insan için nereden diriltilmesinin bir önemi yok ancak Türkiye’mizde mezarlık ziyaretleri çok ve sürekli olduğu için, tanımadığınızda olsa herdaim dua edeniniz olacak!

Rabbim bizlerin son nefesimizde imanımızı korumamızı nasip eylesin!

kamanli
23 Mart 2018, 21:08
slm nerde topraga verilirseniz orda diritileceksiniz bana bu surenin numarasini hangi sayfada oludugunu söylermisin

hOrOz
23 Mart 2018, 21:16
slm nerde topraga verilirseniz orda diritileceksiniz bana bu surenin numarasini hangi sayfada oludugunu söylermisin

TAHA Suresi 55. ayeti

(Ey insanlar!) Sizi topraktan yarattık, (ölümünüzle) sizi oraya döndüreceğiz ve sizi bir kere daha oradan çıkaracağız.

ayetten böyle bir mana çıkarılmış galiba

Birbey 3.0
24 Mart 2018, 01:57
Burda gömülürse gider ziyaret ederiz falan bunlarin hepsi uyduruk seyler.

Vefat eden cenaze nakil fonuna kayit olmamis ve zügürt. Coluk cocukta para vermek istemiyor. Simdi DITIB'e üye olmadan kaldir desen, en az 2500 Euro vermen lazim. Coluk cocuk uyanik, buraya gömerse ve geliri yoksa devlet bir kisimini karsiliyor. Milletin derdi bu. Yoksa ziyaret falan bahane.

Zaten ben milleti anlamiyorum. Ben üye degilim. Ama niye üye degilim, benim param kenarda hazir. Bana birsey olsa hanim DITIB'i arar ve ücreti neyse verir. Sorun degil.

Ama millet 50 senedir Almanya'da bir kefen parasi bile yok cebinde. Almanya'nin paranin bol oldugu zamanlarda ne yaptiysa o kazandigi paralari. Kahvede kumarda ickide yedi. Sonra hoca camide der, "cemaat falanci ölmüs, cenaze fonuna üye degildi, cenazesi kalmasin, herkes gücü neyse üc bes kurus versin". Inanin hic acimiyorum ve bir kurus vermiyorum. Bana ne. Ölecegini biliyordu. Kendisi düsünmediyse cenazesini ben mi düsünecegim. Kalsin cenazesi ortada. Gitsin icki ictigi kumar oynadigi arkadaslari kaldirsin. Neymis müslümanin cenazsi kalmasin. Neresi müslüman adamin? Icki, kumar, kari kiz hepsi varmis. Adamda müslümanlik mi kalir. Bana kalsa cenaze namazi bile kilinmaz. Dinimizde bile hangi sartlarda dinden ciktigimiz acikca belirtilmis.

gentlement
24 Mart 2018, 12:32
@Birbey 3.0

insanlari asagilamaktan vazgec :mad:

yorum yaptigin konulari dönüp dolasip islam´a, icki´ye, kumar´a bagliyorsun!

özellikle "INSANLARIN MÜSLÜMANLIGINI SORGULAMAK NE SENIN, NE BENIM NEDE BIR BASKASININ HADDINE" degil...

Sunu unutma, istisnalar kaideyi bozmaz! Senin cevren, icki´ci veya kumar´ci olabilir, demekki o tür cevrelerde takiliyorsun ancak benim cevremde 1 tane icki´ci yada kumar´ci bulamassin!

Ama yinede yoksul olan insanlar var. Bizzati olarak yardim ettiklerim dahi var!

Almanya´da yasayan her insan zengin olacak diye bir kaide yok! Allah birine verir, digerine vermez... Birine cok verir, digerine az verir...

hOrOz
24 Mart 2018, 12:48
Doğrudur bizim fitratımızda yoktur düşene bir tekme de ben atayım ..
Zor durumda kalana bir nebze yardım etmek erdemlikdir

Romeo29
24 Mart 2018, 12:54
TAHA Suresi 55. ayeti

(Ey insanlar!) Sizi topraktan yarattık, (ölümünüzle) sizi oraya döndüreceğiz ve sizi bir kere daha oradan çıkaracağız.

ayetten böyle bir mana çıkarılmış galiba

@horoz hocam aydinlatma icin cok tesekür..!!

webci
24 Mart 2018, 12:55
@Birbey herkes sen gibi acimasiz olsa ve ALLAH-U TEALA riziklarin taksimini insanlara biraksaydi inanki insanlik perisan olurdu..
Gerci konuyu baska bir tarafa sicratmama adina sen simdi gariban caresiz kendi mesru devleti dururken turk halkindan baska bicaresi kalmamis suriyelileri de sevmiyorsundur..
ALLAH bir insanin kalbini isledigi gunahlardan veya ona uzak kalmaktan muhurlemisse yuregi katilasmis merhameti kalmamistir..sana gore yazmiyorum,sadece oylesine..

deniz2000
24 Mart 2018, 15:23

Vefat eden cenaze nakil fonuna kayit olmamis ve zügürt. Coluk cocukta para vermek istemiyor. Simdi DITIB'e üye olmadan kaldir desen, en az 2500 Euro vermen lazim. Coluk cocuk uyanik, buraya gömerse ve geliri yoksa devlet bir kisimini karsiliyor. Milletin derdi bu. Yoksa ziyaret falan bahane.

Zaten ben milleti anlamiyorum. Ben üye degilim. Ama niye üye degilim, benim param kenarda hazir. Bana birsey olsa hanim DITIB'i arar ve ücreti neyse verir. Sorun degil.

Ama millet 50 senedir Almanya'da bir kefen parasi bile yok cebinde. Almanya'nin paranin bol oldugu zamanlarda ne yaptiysa o kazandigi paralari. Kahvede kumarda ickide yedi. Sonra hoca camide der, "cemaat falanci ölmüs, cenaze fonuna üye degildi, cenazesi kalmasin, herkes gücü neyse üc bes kurus versin". Inanin hic acimiyorum ve bir kurus vermiyorum. Bana ne. Ölecegini biliyordu. Kendisi düsünmediyse cenazesini ben mi düsünecegim. Kalsin cenazesi ortada. Gitsin icki ictigi kumar oynadigi arkadaslari kaldirsin. Neymis müslümanin cenazsi kalmasin. Neresi müslüman adamin? Icki, kumar, kari kiz hepsi varmis. Adamda müslümanlik mi kalir. Bana kalsa cenaze namazi bile kilinmaz. Dinimizde bile hangi sartlarda dinden ciktigimiz acikca belirtilmis.

ya arkas sen nebicim bir insansin senin yazdiklarin müslümanliya türkliye ,

yakisiyormu kendin yat kalk bir düsün sana baska diyeceyim birsey yok

garip_38
24 Mart 2018, 15:30
slm deniz2000 kardesim haklisin sana katiliyorum ama kimseyde sen müslümansin denmez onu ALLAH bilir günaha girmeyin saygilar...

deniz2000
24 Mart 2018, 15:46
slm deniz2000 kardesim haklisin sana katiliyorum ama kimseyde sen müslümansin denmez onu ALLAH bilir günaha girmeyin saygilar...

bu arkadas benim gözümde yazdigim gibi

garip 38 kardesim

cmssys
24 Mart 2018, 17:00

Ya Kardesim, Bende gecende yazdim 1 Porsche alabilecek kadar param var vs.. Ama niye alayim lazimmi sonucu cikiyor.Parayi gecelim ben Kefen bile Aldim Aile boyu baktikca ölesin geliyor hesabi.
Yarin ne ola kim kala.Ne oldum deme hayatta ne olacagina bakmak gerekiyor.

Demek istedigim genelde şu konum ölmeden Allah bir Bela verir insanin elinde avcunda neyi varsa vermek zordunda kalir.Sonunda Kefenede parasi kalmaz.
Bir seylerin hazirda olmasi kesinlikle varmak istedigin noktaya varacaginin Teminatimidir?.

Bu öyle ise gelecekten bilgiler aliyor demek insan.Elbette Tahminler olabilir vs.. Ama bu 100% kesin degildir.
Bazen gercekten cok kirici mesajlarin oluyor.

Ben basta kendime diyorum.Arkdaslar Allah insanin devamli kinadigi ve kücük gördügü konuyu imtahani yapabiliyor.
Bir düsmeyen Allah var.

Islami cercevede konuya bakacak olursa insanlarin icki icer zinya yapar vs.. Bunlar elbette günahdir.
Bana düsen bir Müslüman olarak o insani sorgulamaktan ziyade ona yardim etmektir.

Ben onu sorgulamak ile mükellef degilim.Yani Cevabini bana vermeyecek.Bu düsünce Allah c.c önüne gecmektir.

Konuyu dini konuma getirmiyorum.Ama bakin Arkdaslar Müslümanlarin özelliklerinin 1 taneside Merhametli olmasdir.

Yanlis anlama beni ama Birbey senin deyiminle ve düsüncen ile Peygamber bu sekilde harekat etseydi bugün islam olmazdi.

Bakiniz

ALİ İMRAN-159 için 40 meâl bulundu. Ali Bulaç (3/ÂLİ İMRÂN-159: Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.)

Bu demek elbette Dinden taviz vermek anlamina gelmez.
Arkdaslar Hayat gercekten sürprizler ile doludur.

Ben insanlari gördüm diger insanlari kinayan veya kücük gören onlari dinin disinda görenleri.Emin olunki bu kinayanlarin basina geldi bunlar.

Admin arkdaslar kizmasin ayet vs.. yazdik konu dini boyut aliyor.Sonuxta ölüm ciddi bir konum.
Lakin insanlar biribirlerine muhtactir.Tüm insanlik ta Allah a muhtactir.Muhtac olmayan bir Allah vardir.

Vefaat etmis olan bir insan ona yardimda gocunmamasi gerekir ya.Tabii Elinden geldigi kadar.Veya ölmeden de yardim etmek geriyor dogrusu diyeyim.

Birbey umarim seni kirmadim.Yazdiklarim elbette ilk önce benim icin gecerlidir.Iyi niyetlinle yaziyorsunda kiriyorsun ya.
Unutma Peygambere gelen ummu Mektum hakkindaki Ayeti :-)

hekimoglu
24 Mart 2018, 18:21
Arkadaslar, her canli gibi bizde ölümü mutlaka tadacagiz. Bir cogumuz geldigimiz topraklarda defnedilmeyi arzu ederken bazilarida yasadigi yerde topraga verilmesinde sakinca görmeyebilir herkes birbirinin ayni düsünmek zorunda degildir bu türden düsüncelerede saygi göstermek gerekir.

Konuyu inancimiza arzularimiza ona buna baglar söyle olsun böyle olsun derizde nasil ve nerede ölecegimizi nerden biliyoruz bakalim defnedilecek bir naas ortada olacakmi ozaman ne olacak. Parayla imanin kimde oldugu bilinmez derler onu birtek Allah bilir insanlari yasantisina inancina göre yargilamak bize düsmez herkes kendi yasantisindan sorumlu olduguna göre önce kendi kapimizi temiz tutmak düser bize, inanclara düsüncelere saygi gösterelim, hersey yalan ölüm gercek Allah cümlemize hayirli ölümler nasip etsin.

Birbey 3.0
24 Mart 2018, 23:26
Webci kardeşim, merak etme, merhamet edilecek yere ben ederim. Allah hepimize akıl vermiş mi? Vermiş. Kullanma kılavuzu olarakda Kuran-ı Kerimi vermişmi? Vermiş.

Adam gidp cenaze fonuna kayıt olmuyorsa, yads 50 sene Almanya'da çalışmış bir kefen parası yoksa, kendisi karı kız ile orda burda parayı yesin, sonra cemaat cenazesi kalmasın ortada para toplayalım. Bunun Türklük veys Müslümanlık ile alakası yok. Körmü Allah'ın verdiği aklın kullansaydı. Başka haltlar ama aklı iyi eriyordu. Ayaş arkadaşları kaldırsın. Biz sanki bilmiyorduk parayı içkide kumarda karı kızda yemeyi.

Ben 37 yaşındayım. İki emeklimi yatırdım. Da1iremin borcu 2021 bitecek nasip ederse. Biz paramızı tutarken o ayaşcılar bana gülüyordu. Kim kaldırırsa kaldırsın. Kendi halt yemesiydi.

Cmssys kardeşim, ha insan normal yaşar kader vurmuştutda vurmuştur, amenna müslüman olarak yardım etme görevimiz. Ama ipsize sapsıza değil. O kendi biliyordu sonunun böyle olacağını. Kendi taktiriydi. Böyle para topladıkların çoğu kader kurbanı değil, kendi yaşam taktirleri.

Deniz2000 evet yakışıyor. Anlı yere deymiyor milletin, saçıp savuruyor, sonra cemaat müslümanlık falanda fistan. Kendi akrabaları ve çocukları düşünmüyorsa benmi düşüneceğim.

Benim için müslümanlık sucsuz yere düşene yardım edilir. İnsanların müslümanlık tarafını af buyrun bu tipler keriz gibi kullanıyorlar.

Siz verirn. Ben sırf sucsuz yere düşene yardım ederim.

Bizim yaşımız 37. 17 yaşında işe başladım. Bir gün boşum yok. İki tane emekli parası biriktirip yatırdım. Dairemin borçu 2021'de bitecek Allah kısmet ederse. Bizde o ayaşlar gibi kahvehane ve kumarda parayı yemesini bilirdik. Yapmadık. Bırakın içkiyi, sigara bile içmedik. Arabamız bozuldumu kendimiz internetde okuya okuya kendimiz tamir ettik. Şimdi kalk ayaşa yardım et diyorsunuz.

Tekrar söylüyorum, kader vurduysa koşa koşa yardım ederim. Kendi etti kendi bulduysa bir kuruş vermem. Körmü gitmeseydi kötü yola.

Ha Suriye'li olur yardım ederim. Ona kader vurmuş. Deprem olur bir yerde yardım ederim. Çünkü kader vurmuş. Birisi yetim veya öksüz kalır çocuk süper zekadır okuyamaycak ayara gelir, maddi manevi yardım ederim. Yetiştirme yurduna gider 50 tane spor ayakkabı alır bağışlarım. Çünkü kader vurmuş. Bir yere cami veya okul yapılır yardım ederim. Aş evine yardım ederim. Ama elin serhoş hovardasına yardım etmem.

webci
25 Mart 2018, 11:06
@birbey 3.0
Webci kardeşim, merak etme, merhamet edilecek yere ben ederim. Allah hepimize akıl vermiş mi? Vermiş. Kullanma kılavuzu olarakda Kuran-ı Kerimi vermişmi? Vermiş.

Adam gidp cenaze fonuna kayıt olmuyorsa, yads 50 sene Almanya'da çalışmış bir kefen parası yoksa, kendisi karı kız ile orda burda parayı yesin, sonra cemaat cenazesi kalmasın ortada para toplayalım. Bunun Türklük veys Müslümanlık ile alakası yok. Körmü Allah'ın verdiği aklın kullansaydı. Başka haltlar ama aklı iyi eriyordu. Ayaş arkadaşları kaldırsın. Biz sanki bilmiyorduk parayı içkide kumarda karı kızda yemeyi.----------------------
-----------------------

bu görüslerine tabiki katiliyorumda kaideler istisnayi bozmaz..genelleme de yapilamaz,, burada madur bir vatandasin gece yarisi evden atilmasi ve bir umut yardim ihtiyaci duydugundan caamiye siginmasi hikayesini ele aldik,bu vatandasin hayat hikayesi bir yana camii cemaatinin kapiya kilit vurmasi öbür yana,,ben vatandasin gercekten madur olup olmadigi bir yana,ki gercekleri bilmiyoruz,cok kizdigim camaatin topluma mal olmus mesciidleri tapulu mallariymis gibi sahiplenmelerine,üstüne üstlük küstahca hayvan kovalar gibi insan muamelesinde bulunmamalarina kizdim kardesim,,
diger tüm yazdiklarin ne kadar bazi arkadalara bencilce gelmis olsa bile hayat rüzgarinin insanlari hangi limana atacagi mechul..elbette hazirlikli olmakta fayda var,İnsan ne zaman ölür ; tembellikten, inançsızlıktan ve hayatı yaşamaya deger kılmayı becerememekten...buraya kadar okey,
ölümü düsünürmüsün veya korkarmisin bilmem ama,
AkıIIı kimse, öIümü düşünen ve kaderin getirdiğine razı oIandır.kaderden gelene razi oldugun icin bu düsünceni evdim,,
ayrica bu konuda yazilmasi gereken ve bilakis benim yazmak istedigim cok parlak fikirler var,cünkü is kadare dayandi,malesef bunu yaparsam kemerleri takip ucmaya hazir olmam lazim,,
bir dahaki efere belki baska bir konuda,!!
selamlar,,

moralist
25 Mart 2018, 11:33
Imanla Paranin kimde oldugunu yalniz Allah bilir

murat39
25 Mart 2018, 11:40
Arkadaslar ön yargili ve kirici olmayalim.kimseyi inciltmeyelim.
Yapilan yardim Allah rizasi icindir.Kalbden gelmelidir.Onun da mükafatini Allah verir.

Bir müslüman kisi nin ortada kalmasi dogru birsey olmaz.(Sevabiyla günahiyla kisi hesaba cekilecektir. burasi Amallerine baglidir).

Bir sey anlatayim.
Is arkadasimiz Antalyada bir Alman bayanla tanismis Evlenmis 30 sene bir Alman gibi yasadi.CAmiye gittigini görmedik.
HAstalandi 52 yasinda Beyin Tümörü teshis edildi.Öecegi zaman geldigi bildirilmis.
Beni Müslüman usullerine göre gömün diye vasiyet etmis.

Kimseyi yargilamak bizim isimiz degil.
Adamin biri sarhos sabah aksam icer.Birgün gece icerken Kurani kerimden bir parca yerde görür.
Kagirdi yerden alir ve evine gelir en üst köseye koyar.Ve bu kisi Cennetlikle müjdelenmistir.

Yasam sartlari artik eskisi gibi degil.Ayi getirmeye Aylik yetmiyor.
Bir de böyle durumlarda herkes birlik olup birbirine yardimci olmasi gerek.

En iyisi böyle kuruluslara üye olmakdir.Ama cogu zaman ihmalkalliktan yapilmiyor.
Zor duruma düsen birisine yardim etmemek de Türk ve Müslüman ve Insan olarak kimseye yakismaz.

Birbey 3.0
25 Mart 2018, 12:08
30 sene Alman gibi yaşadıysa, öylede gömülsün. Koskoca adam yaptığının yanlış olduğunu biliyordu. Zaten Allah korkusu olsaydı öyle Alman gibi yaşamazdı.

Müslüman müslümana yardım etmeye mecbur. Ama adamın müslümanlığı falan kalmadıysa, ne yardım edeceğim. 30 senedir o müslümanlığa yardım niye etmemiş madem?

Siz yardım edin herkese. Ben kendi düşene etmem. Sadece Allah düşürürse yardım ederim.

Ben yargılarım. Bu dünyada yaptığını yargılarım.

Bir.müslüman kişinin ortada kalması doğru değil diyorsunuz. Ya bir gidinde sorun hocaya halen o kişi müslümam mı diye? Dinimizde belirli şartları yerine getirmezseniz dinden çıkmış oluyorsunuz.

Evden atılan kişi. Körmü polisi arayıp cüzdanını alsaymış. Koskoca adam. Cami milletin diye beceriksiz kılıbıkların sığınma yeri değil.

safak67
25 Mart 2018, 13:38
@Birbey3.0
Allah kimseyi senin eline düsürmesin
kimseyi sana muhtaç birakmasin

deniz2000
25 Mart 2018, 14:26
yazip duruyorsun ama senin düsüncende zor insan bulursun

cünkü burdaki arkadaslar Rahmani düsüncende, Şeytani deyil

Birbey 3.0
25 Mart 2018, 16:38
@Birbey3.0
Allah kimseyi senin eline düsürmesin
kimseyi sana muhtaç birakmasin

Tam tersi. Biz hakiki yardıma ihtiyacı olanlsra yardım ederiz. Yalancı düşenlete değil.

Deniz2000 şeytan ile alakası yok. Ben tembele yardım etmem. Allah yolundan sapmamış olana yardım ederim.

moralist
25 Mart 2018, 18:54
Kimsenin birinin Imanini sorgulamasi haddine degil

Birbey 3.0
25 Mart 2018, 19:24
Ben sorgularım eğer 30 yıl içki, kumar, karı kız varsa ve caminin yolunu bilmezse. Benim için o kişi müslüman değil.

moralist
25 Mart 2018, 19:28
Yanlis yazmissin INSAN degil yazacaksin

Birbey 3.0
25 Mart 2018, 19:31
Yok yanlış değil. Gevur olupta yapan kültürü bozuk. Doğruyu bilmiyor. Bizimki ise doğruyu bildiği halde sapıtan. Bu daha berbat.

Ayrıca yukardada belirtdiğim gibi, belirli şartlar altında insan dinden çıkıyor. Yani müslüman olmuyor artık. Dinimizi araştırın. Yüce Mevlam onu boşuna mı dinden çıkarıyor. Değil herhalde.

kamanli
25 Mart 2018, 22:20
slm birde fötö arkasina düsüp de müslümanim diyene ne diyecksin birbey onlarin kötü aliskanlari herhalde yokdu her halde

Birbey 3.0
25 Mart 2018, 22:58
Çok net. Bir terörist zaten müslüman olamaz.

safak67
25 Mart 2018, 23:32
sen çok tehlikeli yorumlar yapiyorsun
yok müslüman falan degil gibilerinden
sana daha öncede bir baska konu hakkinda yazmistim
kafana göre fetva verme
Allah korusun farkinda bile olmadan dinden cikarsin
benden uyarmasi
istersen gittigin camii hocasinada bir danis

safak67
25 Mart 2018, 23:35
senin dini konularda daha fazla üzerine gidip kizdirmak istemiyorum
bu yazdiklarindan bizlerinde sebeb oldugu düsünüyorum
ve konuyu daha fazla takip etmiyorum

Birbey 3.0
26 Mart 2018, 00:02
Yok kardeşim sinir falan olduğum yok.

Ben net olarak şunu diyorum, Allah tarafından düşene yardım etmek borcum, ama kendi kendine edene yardım etmek borçum değil.

Suriye'den adam kaçmış, yardım etmek borcum.

Yetim veya öksüz kalır birisi, yardım etmek borcum.

Komşum iki yıl önce lösemiden öldü, çok samimi değildik, ama adam dinine bağlı birisiydi, dört çocuğu ile ortada kaldı eşi ve eşi yol yordam bilmez, gereken neyse anında yaptım. Ben bürokratım. Bu işlerden anlarım. Kendi uğraşsa 6 ay kağıt götür getir bitmez. Yardım ettiğim içinde çok mutluyum.

Geçen gün 45 yaşında bir ablamız geldi bana, kocası koltukta küt diye gitmiş. 2.5 saat sırf ona süre ayırdım. Maddi manevi açıkta kalmasın diye iki haftada tüm işlerini hal ettim.

Bizde sucsuz yere düşen insana yardım etmek elimizin gözümüzün sadakası.

Ama kardeşim ipsiz sapsıza niye yardım edeyim? Adam bilmiyor muydu hayatının yanlış yolda olduğunu? Bilmiyormuydu yıllarca günahkar yaşadığını? Bilmiyormuydu içkinin, sigaranın, kumarın, karı kızın yol olmadığını?

Ben hakiki düşene yardım ederim. Ha açıkta mahsun yavrusu varsa ona ederim. Babasının cezasını o çekmesin diye.

Ben fetva falan vermiyorum kardeşim. Ben kendi düşene yardın etmem diyorum. Sizede neden ediyorsunuz demiyorum. Ben kendim için konuşurum.

kamanli
26 Mart 2018, 12:32
ben her insana yardim ederim allah kimseyi düsürmesin ben yaradılanı severim yaradandan ötürü

Birbey 3.0
27 Mart 2018, 22:31
Arkadaslar, sizden bir ricam olacak. Lütfen ilik bankasina kayit olun.

Ben yillar önce o hasta yavrucuklari görünce kayit oldum. Sadece tükürükten aliyorlar ve kayit oluyorsunuz. Size cagirma ihtimalleri milyonda bir. Yani ilk iki hafta icinde cagirmazlarsa, büyük ihtimal hic bir zaman cagirmaycaklar. Cagirirlarsada korkacak bir sey yok. Ilac veriyorlar ve vücüdunuz fazladan ilik üretiyor. Sonra bir makina baglayip kaninizda aliyorlar. Son care olarak alamazlarsa, kalcanizdaki kemikten hafif bir sekilde dörpü yapip aliyorlar. Ama cok nadir.

Isten extra Urlaub yemenize gerek yok. Cogu zaman isyerinizi arayip olayi sizin yerinize anlatiyorlar. Hic bir patron isim cok diye yollamazlik yapmaz. Hatda cogu ücretinizi kesmeden extra frei veriyorlar. Illaki nemrut bir patrona dekgelirsenizde unbezahler Urlaub alip ayliginizi ilik bankasi karsiliyor.

Ben yillar önce kayit oldum. Sonra bana mektup geldi. Bana dedikleri, senin genetigin cok kisiye uyma sansi ilerde de olabilir. Sonra birdaha aramadilar. Yillar sonra bir mektup geldi. Ev doktoru icin mektup vardi yaninda. Ev doktoruna gittim. Hemen kan aldi benden ve oraya yolladi. Sonra mektup geldi, maalesef tutmuyorsun diye.

Bir Alman is arkadasimki tutmustu. O gitti verdi. Simdi dört yil bekleyecek. Dört yil sonra genetik ikiniz ile size tanistiriyorlar. Bu dört yil sundan dolayi var, art niyetli birisi olursa tehdit ile para koparmaya calismasin diye.

Hepimizin su anda yatakda cocugu yatiyor. Simdi bir hayal edin, Allah korusun sizin basiniza gelse, siz ne yaparsaniz? Sokaktaki her insan yalvarasiniz gelir, lütfen kayit ol diye.
Gözümüzü yummayalim.

Talha'linho 7
26 Nisan 2018, 11:19
Insan insandir ister iyi olsun ister Kötü
Sen insanlini yapacaksin (sana yakisanini El tutacaksin)
Amel defterine arti Bonuslari ekliceksin

Ömrün bitidinde belki o uzatin El seni kurtaracak
Para Mal mülk hersey bos
Bu dünyadan nice Kralar,Sultanlar,ilim Adamlari gelip gecti ne götürdüler?
(Iyisiyle kötüsüyle Amel)

Gesendet von iPad mit Tapatalk Pro

cassano
27 Nisan 2018, 06:53

Yine Birbey'e katiliyorum, ister kizin ister kizmayin. Yardima gelince yine veriririz ama dedikleri cok dogru. Cenaze oluyor, herkes bi el atsin. Adam ömür boyunca iyi yasadi, iyi arabaya bindi, hic mi kenara kefen parasi koymamis. Benimde tanidiklarim, ne cocuklari yardim etti, nede kenarinda para vardi. Görsen Mercedes asaga inmez di.

Bende Ditibe üye diyilim, ama kötü gün icin de kenarda para koydum Birbey gibi. Insanlar kendi ve ilerisi icin kendilerini düsünmelidir. Yas erken de Ditibe üye olmak olumlu dur.

hOrOz
27 Nisan 2018, 07:54
Ben sizdeki mantığı anlamakta zorlanıyorum

tamam iyi köşede paranız var ama iyi bir hesap ederseniz

2500€ cenaze masrafı diyelim yılda 50 € üyelik aidatı diyelim 50 sene üyelik yapar

bugün 35 -55 yaşında olan bir kişi 30 sene yaşasa Cenaze Fonu üyeliği yine karlı

Birbey 3.0
27 Nisan 2018, 08:13
Horoz abi, maddi tarafından haklısın. Lafım yok.

Demek istediğim, nasıl yaparsan yap, herkes kendi cenazesini düşünmek zorunda. O ve aileside düşünmüyorsa biz niye düşünelim.

cassano
27 Nisan 2018, 09:04
Ben sizdeki mantığı anlamakta zorlanıyorum

tamam iyi köşede paranız var ama iyi bir hesap ederseniz

2500€ cenaze masrafı diyelim yılda 50 € üyelik aidatı diyelim 50 sene üyelik yapar

bugün 35 -55 yaşında olan bir kişi 30 sene yaşasa Cenaze Fonu üyeliği yine karlı

Ustam dediklerin dogru, yapan karli. Bende yavas yavas ditibe üye olmayi düsünüyorum. Zarari tabiki olmali.

Benimde kast ettigim su. El altinda paran olmali. Iyi gün var kötü gün var. Cenaze isi sadece buradan alip türkiye götürmekle bitmiyor. Yeri geliyor nakit paraya gerekli kaliyorsun. Ucak Bileti almak zorunda kalirsin. Islem paralari gerekli olabilir. Yol parasi gerekli olabilir.

Benim cevremden tanidiklarim var. Herkes icin gecerli degil. Bazilari eline gecirdigi parayi arabaya, otomata vs gibi yerlere atiyor. Sonra yakini vefat ediyor, yardim edermisin.

Tamam insan yine veriyor yine yardim ediyor. Birbeyin dedigi gibi yarini veya ölümü de hesap etmek gerekli. Millet sanki ölürsem bi sekil de beni götürürler diyor. Veleki bazi insanlar cok rahatlar.

Birbey 3.0
27 Nisan 2018, 09:17
Cassano etrafımda çok insan var para kullanmasını bilmiyor. Eline bir yerden 200 Euro fazla para geçse hemen gidip birşey alıyor. Hiç demiyor kenara atayım. Ama Girokonto hep borçta.

Ben şahsen yardım etmiyorum. Adam akil balik. Yeri geldimi herşeyi biliyorda onumu bilmiyor? Gitsin o 200 Euro ile Ditibe kayıt etsin kendini.

Defalarca imkanı olupta değerlendirmeyene ben yardım etmem. Ha adam evlenir, iki çocuğu vardır, genç yaşta 30 yaşında ansızın ölmüştür, hanımı çalışmıyordur küçük cocuklardan dolayı, ölende ne yapsın yıllaraca sürünmüş Leihfirmada, buna yardım ederim. Çünkü adam cabalamış ama olmamış.

Ama 40'dan sonra yardım etmem. Artık 20 yıldır iş hayatında. Bir baltaya sap olsaymış.

cassano
27 Nisan 2018, 12:56
Cassano etrafımda çok insan var para kullanmasını bilmiyor. Eline bir yerden 200 Euro fazla para geçse hemen gidip birşey alıyor. Hiç demiyor kenara atayım. Ama Girokonto hep borçta.

Ben şahsen yardım etmiyorum. Adam akil balik. Yeri geldimi herşeyi biliyorda onumu bilmiyor? Gitsin o 200 Euro ile Ditibe kayıt etsin kendini.

Defalarca imkanı olupta değerlendirmeyene ben yardım etmem. Ha adam evlenir, iki çocuğu vardır, genç yaşta 30 yaşında ansızın ölmüştür, hanımı çalışmıyordur küçük cocuklardan dolayı, ölende ne yapsın yıllaraca sürünmüş Leihfirmada, buna yardım ederim. Çünkü adam cabalamış ama olmamış.

Ama 40'dan sonra yardım etmem. Artık 20 yıldır iş hayatında. Bir baltaya sap olsaymış.

Dediklerin dogru. Kimse ileresini düsünmüyor. Ne desem cevremdekilere bilmiyorum, desen kötü oluyorsun.

Birbey 3.0
27 Nisan 2018, 12:59
Ben zaten yarını düşünmeyen insanlarlan pek kontak kurmuyorum. 10 tane yarım arkadaşım olacağına 2 tane tam akıllı olsun bana yeter.