PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Temeli dönüs

Laz ziya
21 Mart 2018, 11:33
Slm arkadaslar,
Ben 42 yasindayim ve Alman vatandisiyim cocuklarim da alman esim Türkiye Vatandasi. Ben 2009 dan beri malülen emekliyim ve Türkiye ye kesin dönüs yapmak icin ne yapmam gerek? Bilen arkadaslar allah rizasi icin yardimci olursa sevinirim.

ton
21 Mart 2018, 18:23
usta senin ikamet ettigin civarda calisma musavirligi veya calisma ateseligi yokmu resmi devlet dairesi dururken kopyala yapistir internet gazete bilgileri istiyorsun sonra pisman olursun kulaktan duyma bilgilerinen verecegin karar senin gelecegin ile ilgili

hekimoglu
21 Mart 2018, 19:41
Slm arkadaslar,
Ben 42 yasindayim ve Alman vatandisiyim cocuklarim da alman esim Türkiye Vatandasi. Ben 2009 dan beri malülen emekliyim ve Türkiye ye kesin dönüs yapmak icin ne yapmam gerek? Bilen arkadaslar allah rizasi icin yardimci olursa sevinirim.

Usta malulen emekli oldugundan öncelikle yapman gereken Rentenversicherung la görüsüp temelli Türkiye ye yerlesmek istedigini söylemek zorundasin. Almanya disina yerlesildiginde malullük maasindan kesinti söz konusu olabiliyor. 185 günden fazla Almanya disinda kalindiginda Alman saglik kurumundan yararlanma hakkinida Türkiye de kullanamayacaksin, eger Türkiye dede emekli olduysan oranin saglik sigortasindan faydalanabilirsin. Alman saglik sigortasindan temelli dönüsten sonra faydalanamayacagin icin emekli ayligindan sigorta primi kesilmez eger ayliginda kesinti yaparlarsa bu durum bir nevi durumu dengeleyebilir. Rahatsizligini bilmiyorum ama Rentenkasse Almanya disinda maluliyetinle ilgili saglik kontrollariyla ilgili sorun cikartirmi bilmem görüsmeden ögrenilmez. Alman vatandasi olanlar icin yoksa mavi kart alman yararina olacaktir.

@ton sen buradaki paylasimlardan ne anliyorsun bilmiyorum da insanin bilmedigi konularda baskalarinin fikirlerinden de faydalanip öyle karar verdigini düsünüyorum. Elbette her yazilan cizilen dogrudur diye bir kural yok hangimiz her konuda dört dörtlük bilgiye sahibiz. Seninde burada bildikleriyle baskalarina yardimci olmaya calisan arkadaslari zan atinda birakacak aciklamalardan kacinmani tavsiye ederim. Sonucta cogu zaman en yetkili kurumdan bile dogru bilgileri almak mümkün olmuyor bu sebepten yasanan tecrübeler cok önemlidir yabana atilmamalidir.

Acemibiri
27 Mart 2018, 13:12
@ton
Kardesim buraya soran kisi burda basindan gecen veya tecrübesi fikri olan kisiden bir ön bilgi almis olurki müracat edecegi veya muhattab olacagi mercileri iyi kötü ögrenir ona göre oralara gider ve orda memurlarla konusurkende burdaki aldigi bilgiler yardimci olabilir.

Söyle anlatayim:
ben bilmedigim konuda buraya soruyorum, arkadaslar tabiki beilenler veya tecrübesi olanlar cevap verirken eksi veya arti yönlerinide söylüyorlar.Bende gidip o islemimi hallederken bana yanlis bir uygulama yapilmaya kalkildiginda hayir söyle söyle hakkim varmis neden? dedigimde bazen düzeltmeler yapildigina sahit oldum.
Bir sorununu cözmek veya bir isini halletmek ici önceden o is hakkinda bilgi sahip olmak daima iyidir.