PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : techniker krankenkasse yuksek sigorta ucreti hakkinda?

erhan__79
20 Mart 2018, 01:44
arkadaslar esim selbständig haliyle sigorta ucretini kendisi oduyor.gecen sene sonu sigorta kagit gönderdi ve 2018 icin tahmini 1800 euro olarak belirttik ama sigorta israrla 2800 eurodan hesapliyor.ilk 2016 icin 900 küsürdü simdi her sene icin 900 küsür ekleyip bize nachzahlung ve ödememis gereken parayi göndermis.biz esimin gelirinin 1800 civari olabilecegini belirtmemize ragmen bunlar neden israrla kazanilmayan paradan hak talep ediyorlar bir fikri olan varmi?aylik 485 euro istiyor

Birbey 3.0
20 Mart 2018, 11:55
Çok basit Nachzahlung niye gelir insana? Bir şeyi düşük gösterirsen, ama gösterdiğinden daha fazla olursa.

1800 Euro göstermişsiniz, onlarda tamam demiş. Ama yıl sonu kazanç gösterdiğinizden daha yüksei çıkıyor. Doğal olarakda onlar geçmiş yılın eksil primlerini istiyor ve bundan sonrada yüksek kazancı olduğu için birde onu istyorlar al sana 485 Euro. Gayet mantıklı.

Sen onu geçte, hanım selbständig olarak ne yapıyor? LVA ya gidip resmi olarak selbständig yaptığını bildirdimi? Orayada bildirim mecburiyeti var. Belirli şartlar altında orada prim istebiliyor. Bildirmemek çözüm değil. Onlar senin sonra yakaladımı faizin faizin vuruyorlar üstüne. 3-4 yok sürebiliyor LVA'nın yakalaması. Ama er ve geç geliyorlar.

Osmanbey34
20 Mart 2018, 12:45
ustam konuyu tam anlamadım.

geriye dönük Steuererklärung yapıyorsun ve orda bütün kazanc lari bildiriyorsunuz..... o yaptigine Erklärungu Krankenkasse ya gösterin. Mektup yazmayın direkt krankenkasse ya gidin ve Sachbearbeiter ile görüsün.

normalinde nasıl oluyor.

1.şirket kurarsın
2. krankenkasse kazanc ile ilgili bilgi ister / sen schätzen yaparsin ( Gmbh da değişiyor orda normal Lohnabrechnung alıyorsun)
3. sene bitince Steuererklärung yapinca zaten hersey ortaya cikiyor, ne kadar kazandın vs.......
----------

bu konu ister kindergeldbeitrag olsun, Lohnsteuer olsun aslinda hemen hemen hep ayni oluyor.....
Nebenkosten olsun :) :)

önce tahminde bulunursun, sonraki sene hersey ortaya cikar.....

arkadaslar esim selbständig haliyle sigorta ucretini kendisi oduyor.gecen sene sonu sigorta kagit gönderdi ve 2018 icin tahmini 1800 euro olarak belirttik ama sigorta israrla 2800 eurodan hesapliyor.ilk 2016 icin 900 küsürdü simdi her sene icin 900 küsür ekleyip bize nachzahlung ve ödememis gereken parayi göndermis.biz esimin gelirinin 1800 civari olabilecegini belirtmemize ragmen bunlar neden israrla kazanilmayan paradan hak talep ediyorlar bir fikri olan varmi?aylik 485 euro istiyor

erhan__79
20 Mart 2018, 14:40
ustam konuyu tam anlamadım.

geriye dönük Steuererklärung yapıyorsun ve orda bütün kazanc lari bildiriyorsunuz..... o yaptigine Erklärungu Krankenkasse ya gösterin. Mektup yazmayın direkt krankenkasse ya gidin ve Sachbearbeiter ile görüsün.

normalinde nasıl oluyor.

1.şirket kurarsın
2. krankenkasse kazanc ile ilgili bilgi ister / sen schätzen yaparsin ( Gmbh da değişiyor orda normal Lohnabrechnung alıyorsun)
3. sene bitince Steuererklärung yapinca zaten hersey ortaya cikiyor, ne kadar kazandın vs.......
----------

bu konu ister kindergeldbeitrag olsun, Lohnsteuer olsun aslinda hemen hemen hep ayni oluyor.....
Nebenkosten olsun :) :)

önce tahminde bulunursun, sonraki sene hersey ortaya cikar.....

cevap icin tskler.zaten 2016 nin finanzamt kagidini istediler orda esimin kazanci 11104 euro.bunlar 2018 icin biz 1800 euro kazanabilecegimizi belirtmemize ragmen 11104*x3 :33102 aylikta 485 euro odeyin diyorlar.yahu hesaba giren aylik 2800yokki bunu anlamadim,gelmeyen paranin sigorta ucretini istiyorlar.

Çok basit Nachzahlung niye gelir insana? Bir şeyi düşük gösterirsen, ama gösterdiğinden daha fazla olursa.

1800 Euro göstermişsiniz, onlarda tamam demiş. Ama yıl sonu kazanç gösterdiğinizden daha yüksei çıkıyor. Doğal olarakda onlar geçmiş yılın eksil primlerini istiyor ve bundan sonrada yüksek kazancı olduğu için birde onu istyorlar al sana 485 Euro. Gayet mantıklı.

Sen onu geçte, hanım selbständig olarak ne yapıyor? LVA ya gidip resmi olarak selbständig yaptığını bildirdimi? Orayada bildirim mecburiyeti var. Belirli şartlar altında orada prim istebiliyor. Bildirmemek çözüm değil. Onlar senin sonra yakaladımı faizin faizin vuruyorlar üstüne. 3-4 yok sürebiliyor LVA'nın yakalaması. Ama er ve geç geliyorlar.

belki ben tam anlatamadim ama sende konuyu hic okumamissin

webci
20 Mart 2018, 15:59
cevap icin tskler.zaten 2016 nin finanzamt kagidini istediler orda esimin kazanci 11104 euro.bunlar 2018 icin biz 1800 euro kazanabilecegimizi belirtmemize ragmen 11104*x3 :33102 aylikta 485 euro odeyin diyorlar.yahu hesaba giren aylik 2800yokki bunu anlamadim,gelmeyen paranin sigorta ucretini istiyorlar.

Sana mantiksiz gelebilir hakli olarak ama birde bardagin dolu tarafindan bak..
Bu burokrasi ile ugrasanlatin hepsi deli..buroda oturarak beles para kazanmanin carki en iyi almanyada donuyor..ya tutarsa..
Onlar mantik yurutmus sen ise turkiyedeki carkin pesindesin..
Kusra bakma ama kagit uzerinde tam bir burokrasi hesabi olmus..
Yillardir lohnsteuererklarunglari yapan birisi olarak islem akla yatkin..

Birbey 3.0
20 Mart 2018, 16:18
Kısmen haklısın Erhan kardeşim tekrar okuyunca biraz farklı gözüküyor.

Şimdi Vollzeitselbständig olanlarda aylık asgari kazanç sınırı var. 2200-2300 Euro gibi. Bunun altına sadece belirli istisnalarda inilebiliniyor. Eğer geriye dönük bu istisnalar tutmadiysa Nachzahlung gelir.

Başka bir olayda Steuerbescheida kàrın fazla çıkamsı.

Sen şu TK'nın kağıdını burwya bur Upload yap bakalım.

erhan__79
20 Mart 2018, 18:31
Sana mantiksiz gelebilir hakli olarak ama birde bardagin dolu tarafindan bak..
Bu burokrasi ile ugrasanlatin hepsi deli..buroda oturarak beles para kazanmanin carki en iyi almanyada donuyor..ya tutarsa..
Onlar mantik yurutmus sen ise turkiyedeki carkin pesindesin..
Kusra bakma ama kagit uzerinde tam bir burokrasi hesabi olmus..
Yillardir lohnsteuererklarunglari yapan birisi olarak islem akla yatkin..

bu isler mantik yurutmekle olmaz sonucta finanzamtin kagiti var. hangi iste 1,5 senede %300 karini artiriyorsun nasil mantik bu?demekki yillardir doldurmus olmakta pek fayda etmiyor

Kısmen haklısın Erhan kardeşim tekrar okuyunca biraz farklı gözüküyor.

Şimdi Vollzeitselbständig olanlarda aylık asgari kazanç sınırı var. 2200-2300 Euro gibi. Bunun altına sadece belirli istisnalarda inilebiliniyor. Eğer geriye dönük bu istisnalar tutmadiysa Nachzahlung gelir.

Başka bir olayda Steuerbescheida kàrın fazla çıkamsı.

Sen şu TK'nın kağıdını burwya bur Upload yap bakalım.

kardes geriye dönük yillardaki nachzahlung diye birsey yok.gecen sene kasim a kadar 177 euro idi.kasimdan itibaren 485 hesapliyorlar.aradaki farkida simdi istiyorlar.kasim ayinda 2018 gelirini sordular tahmini bizde yazip gönderdik olay bu yani.onlarda 2016+2017+2018 3 yili toplayip yani 2016 ,925 euro ya onu her sene icin925+925+925 yapip sizin kazanciniz 2775 euro yazmislar göndermisler.yani 1000 euro fazla yazmislar

Birbey 3.0
20 Mart 2018, 20:01
2016 Steuerbescheids Einkünfte aus Gewerbe oder freiberuflicher Tätigkeit ne yazıyor onu de bana.

erhan__79
20 Mart 2018, 22:11
2016 Steuerbescheids Einkünfte aus Gewerbe oder freiberuflicher Tätigkeit ne yazıyor onu de bana.

Einkünfte aus Gewerbebetrieb als einzelunternehmer yaziyor

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 00:14
Miktari soruyorum arkadasim.

erhan__79
21 Mart 2018, 02:39
Miktari soruyorum arkadasim.

dostum dedim ya 11104€

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 12:47
Evet haklısın. Hesap mantıksız. Ya onlar yanlış hesapladı, yada siz evrakta yanlış şekilde yazdınız.

Kazancına göre aylık 180 Euro'yu geçmemesi gerekiyor.

erhan__79
21 Mart 2018, 13:33
Evet haklısın. Hesap mantıksız. Ya onlar yanlış hesapladı, yada siz evrakta yanlış şekilde yazdınız.

Kazancına göre aylık 180 Euro'yu geçmemesi gerekiyor.

yok biz dogru yazdik hatta hem fax hemde mail attik sonradan.suan benim hesabima göre en fazla 350 euro felan odememiz gerek,isin ilginc tarafi 11104*3 :33102 kazanciniz var diyorlar her seneye 11104 eklemisler.tabiki bu parayi odeyecek degilim 3 haftadir bunlarla ugrasiyoruz.

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 14:07
Widerspruch yaptın tahminim.

Ayrıca ver Krankenkasseye çıkış. Bilmiyorum nerede oturuyorsun, ama yakınınızda Audi BKK varsa oraya geç. Bizim burdaki şubede sadece üç memur var, ama herşeye yetkisi var. Bir sorun oldumu tantana hiç etmiyorlar. Üstüne birde fiyatıda ucuz. 10 yıldır ordayım, ordada hatalar oluyor, ama küçük olunca cabuk düzeliyor. Daha önce bende TK'daydım. Herşey güzel tamam, ama büyük olduğu için hiraşi çok.

Bu arada hanım ne iş yapıyor. LVA ilede sorun yaşayabilir yaptığı şeye göre.

erhan__79
21 Mart 2018, 16:33
cikisi zaten vericez ama sunu bir halledelim once.vallla bilemiyorum ,fotograf isiyle ugrasiyor

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 17:35
Tehlikeli. Mutlaka LVA gitmesi lazim. Almanya'da her Selbständigkeitı LVAya bildirme zorunluluğu var. Belirli şartlar altında LVA ödemeye mecbur.

Eğer Fotoğrafcı olarak bir yerden Auftrag alıp fotograf çekip komisyon falan alıyorsa ödemeye meçbur. Bu işin şakası yok. LVA Krankenkasseden daha sert. Şuanda her ay içeri borç yapıyor olabilir. Bana güven. Kim olduğumu söyleyemem.

hOrOz
21 Mart 2018, 18:13
Tehlikeli. Mutlaka LVA gitmesi lazim. Almanya'da her Selbständigkeitı LVAya bildirme zorunluluğu var. Belirli şartlar altında LVA ödemeye mecbur.

Eğer Fotoğrafcı olarak bir yerden Auftrag alıp fotograf çekip komisyon falan alıyorsa ödemeye meçbur. Bu işin şakası yok. LVA Krankenkasseden daha sert. Şuanda her ay içeri borç yapıyor olabilir. Bana güven. Kim olduğumu söyleyemem.

Hocam Selbstständig olunca Pflichtversichert olmuyor biliyorduk

senin örnek verdiğin "Selbstständige mit einem Auftraggeber"

Neben den Arbeitnehmern sind folgende Berufs- und Personengruppen pflichtversichert:

Auszubildende

Mütter oder Väter während der Zeiten der Kindererziehung

Nicht erwerbsmäßig tätige Pflegepersonen

Menschen mit Behinderung

Personen im Wehrdienst sowie im Bundesfreiwilligendienst

Personen, die so genannte Unterhaltsersatzleistungen beziehen – zum Beispiel Krankengeld oder Arbeitslosengeld

Studenten, die nebenbei jobben. Hier gibt es verschiedene Ausnahmeregelungen.

Der Pflichtversicherung unterliegen auch bestimmte Selbstständige

Handwerker und Hausgewerbetreibende
Lehrer, Hebammen, Erzieher und in der Pflege Beschäftigte
Künstler und Publizisten
Selbstständige mit einem Auftraggeber
Seelotsen sowie Küstenschiffer und -fischer

erhan__79
21 Mart 2018, 18:44

komisyon alma degil müsteri bize ait,ödeme bize yapiliyor.birde oraya odeyelim o zaman,hic calismayalim daha iyi:)

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 18:51
Horoz, işte sorunda işaretlediğin yerde başlıyor.

Für einen Auftraggeberin tanımı. Kimin resmini yenge hanım çektiği önemli değil, müsteriyi kimin yolladğı.

Mesela Fotografcı şirketler var. Bunlar bir Kindergarten'den Auftrag almış ve hanımını yollamış.

Yarın aynısı başka bir Kindergsrzen veya okul için.

Bu durumda sadece bir Auftragebere çalışmış oluyor.

Çünkü sana Auftragı veren şirketin Auftraggeberin oluyor.

Ayrıca iki tane şirket olsa bile yine ein Auftraggebere girme ihtimali var. 10 tane Auftraggeberin olsada kazançın 90% bir Auftraggeberden geliyorsa yine ödemeye mecbursun.

Üçüncü bir yol ise, mesesla iki tane Auftraggeber var, biri 60% diğeri 40%. Bu seferde eğer bu iki şirket kardeşse yine ein Auftraggeber sayılıyor.

Paragraph 2 Nr. 1 - 9 SGB 6'de pflichtversichert olan her selbständig yazıyor. Tabiki benim yazdiklarım yasada hepsi yazmıyor çünkü bağzı şeyler zamanlar kurumlar tarafından karar bağlanır.

Zaten arkadaşımızın anlaştığı fotoğrafcı şirketi niye hanımını işe almıyor sanıyorsun? Primden ödememk için. Ama sonra hanımı onun dava etmesin diye Honorarvertragda küçücük yazıyor, git kendin sigortanın yattıp yatmayacağınır mesuliyet kabul etmem diye. Bunu yazılı söylüyorlar.

Eğer calışma usülündediğim gibi ise, pflichtversichert. 2016'fan bu yana primleri geri isteyecekler. Söylemesede er veya geç ortaya çıkıyor. Çünkü Unternehmer olduğu için en geç dört yıla bir LVA Betriebsprüfungu geliyor ve primletini niye yatırmadın diye soruyor.

Zaten bu fotoğrafcıların taktiği biliniyor. Acama fazla araştırmayan birisini bulabilirmiyim ve uyanısıya kadar kullanabilirmiyim peşinde.

01.01.2019'da tüm Selbständigleri Pflicht yapacaklar. Yasayı hazırlıyoruz şu anda.

hOrOz
21 Mart 2018, 18:58
Olayı şimdi anladım bir konu öncesi Fotoğrafçı olduğunu okumamıştım ..

erhan__79
21 Mart 2018, 20:12
Horoz, işte sorunda işaretlediğin yerde başlıyor.

Für einen Auftraggeberin tanımı. Kimin resmini yenge hanım çektiği önemli değil, müsteriyi kimin yolladğı.

Mesela Fotografcı şirketler var. Bunlar bir Kindergarten'den Auftrag almış ve hanımını yollamış.

Yarın aynısı başka bir Kindergsrzen veya okul için.

Bu durumda sadece bir Auftragebere çalışmış oluyor.

Çünkü sana Auftragı veren şirketin Auftraggeberin oluyor.

Ayrıca iki tane şirket olsa bile yine ein Auftraggebere girme ihtimali var. 10 tane Auftraggeberin olsada kazançın 90% bir Auftraggeberden geliyorsa yine ödemeye mecbursun.

Üçüncü bir yol ise, mesesla iki tane Auftraggeber var, biri 60% diğeri 40%. Bu seferde eğer bu iki şirket kardeşse yine ein Auftraggeber sayılıyor.

Paragraph 2 Nr. 1 - 9 SGB 6'de pflichtversichert olan her selbständig yazıyor. Tabiki benim yazdiklarım yasada hepsi yazmıyor çünkü bağzı şeyler zamanlar kurumlar tarafından karar bağlanır.

Zaten arkadaşımızın anlaştığı fotoğrafcı şirketi niye hanımını işe almıyor sanıyorsun? Primden ödememk için. Ama sonra hanımı onun dava etmesin diye Honorarvertragda küçücük yazıyor, git kendin sigortanın yattıp yatmayacağınır mesuliyet kabul etmem diye. Bunu yazılı söylüyorlar.

Eğer calışma usülündediğim gibi ise, pflichtversichert. 2016'fan bu yana primleri geri isteyecekler. Söylemesede er veya geç ortaya çıkıyor. Çünkü Unternehmer olduğu için en geç dört yıla bir LVA Betriebsprüfungu geliyor ve primletini niye yatırmadın diye soruyor.

Zaten bu fotoğrafcıların taktiği biliniyor. Acama fazla araştırmayan birisini bulabilirmiyim ve uyanısıya kadar kullanabilirmiyim peşinde.

01.01.2019'da tüm Selbständigleri Pflicht yapacaklar. Yasayı hazırlıyoruz şu anda.
:) ortada fotografci sirketi yok hanim kendinin patronu,cok baska olaylara daldik.konu krankenversicherung tu.sonucta ben bu diyorsam finansamtta bunu onayliyorsa techniker o paradan hesap kesmek zorunda anladigim.

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 20:16
Arada fotoğrafcı yoksa demek farklı şeyler çeken bir fotoğrafcısınız. ok78rcp

erhan__79
21 Mart 2018, 20:19

:) fotografci esim tek yanliz bir baska sirket üzerine degil degil kendi adina.dügün fotografcisi

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 20:24
Aracısz düğün fotoğrafcısı ise ödemesine gerek yok 2018 içinde.

Ama patrona selam söyle, kendisinin başına bir sağlk sorunu gelirse malüliyetden dolay emekli hakkı yok.

Şuanda yasayı bakanlıkta hazırlıyoruz. Yılbaşından itibaren yaklaşık 200 Euro keseceğiz hanımdan zorunlu prim olarak.

erhan__79
21 Mart 2018, 20:37
Aracısz düğün fotoğrafcısı ise ödemesine gerek yok 2018 içinde.

Ama patrona selam söyle, kendisinin başına bir sağlk sorunu gelirse malüliyetden dolay emekli hakkı yok.

Şuanda yasayı bakanlıkta hazırlıyoruz. Yılbaşından itibaren yaklaşık 200 Euro keseceğiz hanımdan zorunlu prim olarak.

Allah göstermesin de onun disinda burdan emekli olmaya niyetimiz zaten yok.peki bu 200 euro standartmi yoksa verdigim rakamlara göremi hesapladin.yada minumum fiyatmi bu.Pflichtversicherungsgrenzen mindestens ne kadar oluyor

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 22:53
Gelirine göre. Yıllık kazancın 18.6% diyebilirsin.

Burdan emekli olma niyetim yok herkes diyor, ama yaş yerine gelince herkes fikir değiştiriyor.

erhan__79
22 Mart 2018, 00:03
Gelirine göre. Yıllık kazancın da18.6% diyebilirsin.

Burdan emekli olma niyetim yok herkes diyor, ama yaş yerine gelince herkes fikir değiştiriyor.

desene resmi bir sekilde soyuluyoruz.