PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyeden Emeklilik- Almanyada vergi ve hastalık sigortası

karadeniz power
09 Mart 2018, 03:46
Selam Arkadașlar,
SGK dan alinan emekliligin, Almanyada ikemetgahi olan kișilerin ve eșlerin ne gibi sorumluklari oldugunu izah etmek istiyorum. Çünki Boardta ve Çevremde yanlis bilgiler paylașiliyor.

En yaygin yanliș- Türkiyeden alinan emeklilik 10000€ Kadar vergiden muaftir. Böyle birșey yok tam tersi . Almanyada ikemetgah ediyorsaniz 10000€ Kadar sadece Almanya vergilendirebiliyor. In Höhe der in der Türkei als Quellenstaat nicht zu besteuernden Zahlungen bis zu einem Betrag von 10.000 Euro hat Deutschland als Ansässigkeitsstaat das alleinige Besteuerungsrecht (Artikel 18 Absatz 1)
http://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Standardartikel/Themen/Steuern/Internationales_Steuerrecht/Staatenbezogene_Informationen/Laender_A_Z/Tuerkei/2014-12-11-Tuerkei-Abkommen-DBA-Rentenbesteuerung-Alterseinkuenfte.pdf?__blob=publicationFile&v=1

Hangi derecede vergiye tabi oldugunuzu , emekliligin basladigi yil belirliyor.
https://www.deutsche-rentenversicherung.de/Allgemein/de/Navigation/2_Rente_Reha/01_Rente/04_in_der_rente/01_rentenbesteuerung/00_01_rentenbesteuerung_wie_besteuert_wird_node.ht ml

Benim eșim 2016 da emekli oldu ve gelirin yüzde 72 si vergiye tabidir. Herkes kendi hesabini yapabilir. 2017 de SGK dan alinan 4246€ nun 3057€ vergiye tabi idi . Bundan yillik 780€ civarinda vergi kesiliyor. Türk Lira Euro parametresini Aurupa Merkez Bankasındaki(EZB) ortalama Kur belirliyor.

Finanzamta bildirmekte herkes kendi özgür ama bildirmeyenler ve tespit edildikten sonra yüksek ödemelere maruz kalacaktir. Ve çoğu kitle gene Mağdur olduk diye isyan edecektir.

Krankenversicherung ve Pflegeversicherung -
Familienversicherung dan faydalanmak için eșlerin emekliliği 2018 de 435€ geçmemesi gerek. Aksi taktirde primleri ödemeniz gerek yada SGK dan AT21 belgesini almanız gerek.

https://www.aok.de/inhalt/familienversicherung/

Eğer Almanyadan da emeklilik varsa SGK dan aldığınız emeklilik için mecbur Krankenversicherung ve Pflegeversicherungsbeitrag ödemeniz gerekiyor.
https://www.hkk.de/versicherung-und-tarife/versicherung-fuer/rentner/auslaendische-rente

Sonuçta herkes kendinden sorumludur, isterse gerekli makamlara bildirir isterse bildirmez ama neticesine de herkes kendi katlanır. Benim görüșüm herșeyi yasalara Göre yapmak sonradan Baș ağrısı olmasın diye.

neunlicht
10 Mart 2018, 14:14
zaten hep “ birşey olmaz” diyerek başımıza gelmeyen kalmıyor

Techniker
10 Mart 2018, 22:06
Her seyi yasalara uygun yapmakta yarar var,cünkü eninde sonunda ortaya cikiyor...

karadeniz power
11 Mart 2018, 20:05
Tekrar Merhaba, aldigim özel Mesajlardan bazı Arkadaşlar vergi Hesabını anlamamış ve ona tekrar bir aciklama getirmek istiyorum, eşler genelde Einkommensteuererklärung da zusammenveranlagt oluyor (yani ortak kazanc beraber vergilendiriliyor).Emekli, Çalıșıyor, Evkadını farketmez.
O hesaplamada Finanzamt Splittingtabelle kulaniyor. bir örnek 2017 nin splittingtabellesinden vereyim, 40000€ ortak gelire 5040€ vergi vermeniz gerek. Simdi SGK dan aldiginiz vergiye tabi oldugu miktari eklersek diyelimki 3000€ . Yillik gelir 43000€ ortak gelire 5852€ vergi ödemeniz gerek. Yani Türkiyeden aldiginiz emekliligi bildirirseniz 812€ vergi fazla ödemeniz gerek. Alttaki linkten herkes kendi hesabini yapabilir .
http://www.splittingtabelle.de/Splittingtabelle-2017.pdf
Tereddüt varsa konuyu Steuerberatere danıșın.

macomen
24 Mart 2018, 19:06
@karadeniz power,arkadasimbu konuyla ilgili bi kac sorum var,söyleki.benim esime ilk önce 2015 senesinde 3600 günden sgk üzeri borclanip ödemeyi yaptik.o miktari finanzamta senelik jahresausgleichte göstermistik.gecen sene sonunda geriye kanal 1630 günüde assa yukari 6700€ kadar ödeyip emeklilik müracatinda bulunduk.bu senenin basindan itibaren Trden emekli maasi baglandi 1610 tl.bu ödemis oldugum 6700€da finanzamta gecensenenin lohnsteuerini doldurdurken gösterecegiz.simdi bu durumda yurt disi senelik gelir sinirlamasi 10000€vyu gecmiyor ,vede okuduguma göre aylik 435 €yu gecmedigi taktirde krankenkasseye ek ödeme yapmak zorunlugu yokmus.krankenkasseye gidip sgkdan gelen emekli bildiri kagidini bildireyimmi ?yada onlardan mektup gelmesinimi bekleyeyim.biraz karisik oldu ama herhalde anlatabilmisimdir

saygilar

karadeniz power
27 Mart 2018, 23:03
@macomen
"simdi bu durumda yurt disi senelik gelir sinirlamasi 10000€vyu gecmiyor"
Böyle bir sinirlama yok , Ikemetgah Almanya oldugu Zaman Türkiyeden alinan emekliligin ilk eurosundan itibaran gelir olarak Finanzamta bildirmeniz gerekli. Eger esiniz sizin üzerinizden Familienversicherunga dahilse 2018 de aylik 435€ gecmedigi süre ek ödemeye gerek yok ama yinede krankenkasseye bildirmek gerekiyor . En gec yillik Familienversicherung Überprüfungda Dilekcede "Ausländische Renten" diye bir soru var.

Birbey 3.0
27 Mart 2018, 23:16
Cok basit. 10000 Euro'ya kadar yillik Türk Mailiye emekli ayligindan vergi almiyor. Ancak cifte vergilendirmeyi önleme anlasmasi geregi bu 10000 Euro kalan olan vergisini Almanya'da Lohnsteuerde göstermeye mecbursun.

Krankenkasseyede arkadasimizin dedigin gibi 435 Euroyu gecmese bile bildirmeye mecbursun. Bu miktara kadar Familienversicherung kalabirsin. Ancak eger hanimin disini falan yaptiracaksan, Familienversicherungdan vaz gec, Türkiye'den burda sigortali ol. AT21 belgesini getiriyorsun buraya ve normal doktoruna gidiyorsun. Ancak ana sigorta artik Türkiye oldugu icin, Türkiye'de izinde hanim birnevi belese disleri yaptirabilir. Hatda biraz fark öderse kralinin taktirir.

macomen
28 Mart 2018, 23:47
mrblar,

cevaplariniz icin tskler arkadaslar, kranken kasseye hemenmi bildirmemiz gerekiyor yoksa o senelik gelen familien versicherung prüfung kagidinimi beklicez.ayrica bu finanzamt icin vergi olayini daha dogrusu kavrayamadim,simdi bu alinan 1610 lira emekli maasin hepsimi vergilendirmeye giriyor?senelik assa yukari 20 bin lira ,bunuda euroya hesaplarsak 3900€ya yakin gelir oluyor .bunun yüzde kaci vergiye giriyor?

saygilar

hekimoglu
29 Mart 2018, 00:00
@macomen, normalinde yilda bir yapilan beyanda bir degisiklik oldugunda hemen bildirilmesi gerektigi yaziyor olmali o yüzden beyan mektubunu beklememekte yarar var. Belge olarak e-devlet ten emekli ödeme bilgisi ciktisi alabilirsiniz. Vergi dairesine gelince, yillik almis oldugunuz tüm maasi bildirmeniz gerekiyor.

Birbey 3.0
29 Mart 2018, 00:05
Hemen Krankenkasseye bildirmen gerekir.

Vergi hesabi cok basit degil. Vergi yasasinin temel bilgilerin lazim bunu anlasir bir sekilde anlatabilmek icin. Ancak su kadar diyebiliriz, 2018 yilinda emekli olan ayliginin yüzde 74 vergilendirmesi lazim. 2019 yilinda ise 2018'deki ayligin yüzde 74'ü ve 2019 yili icinde gelen emekli zammin 100%.

Bu demek degil simdi maasin yüzde 74 kesiliyor diye. Maasin yüzde 74 dikkate aliniyor. Net olarak ne kadar vergi alacaklarini kimse söylememez. Cünkü vergi yasasi geregi senin aylik ve hanimin maasi ve baska gelirlerin varsa onlarada bakilip tüm gelirden toplam bir vergi aliniyor.

hOrOz
29 Mart 2018, 00:07
@macomen, normalinde yilda bir yapilan beyanda bir degisiklik oldugunda hemen bildirilmesi gerektigi yaziyor olmali o yüzden beyan mektubunu beklememekte yarar var. Belge olarak e-devlet ten emekli ödeme bilgisi ciktisi alabilirsiniz. Vergi dairesine gelince, yillik almis oldugunuz tüm maasi bildirmeniz gerekiyor.

Hastalık kasaları E-Devlet çıktılarını kabul ediyormu bilmiyorum ama ben LVA ya tanıtamadım

Önce E-Devlet çıktısını gönderdim geri E-Devlet olmayacak diye yazı gönderdiler

LVA bizden Banka Dekontlarını veya SGK dan bir belge istedi

Bende Türkiye deki bankadan yıllık emekli maaaşnını dökümünü gönderdim .. kabul ettiler

Birbey 3.0
29 Mart 2018, 00:11
Hastalık kasaları E-Devlet çıktılarını kabul ediyormu bilmiyorum ama ben LVA ya tanıtamadım

Bende Türkiye deki bankadan yıllık emekli maaaşnını dökümünü gönderdim .. kabul ettiler

Sana yapilan sadece bir memurun bilmezligi. Edevletdeki aylik bilgileri yeterli. Bir daha o memur kabul etmezse, Deutsche Rentenversicherung Nordbayern, Bayreuth'a sormasini söyle. Bu kurum Türkiye ile bagli irtibat kurumu ve kabul ediyorlar. Ayrica bir dahakine direkt olarak Genel Müdürüde sikayet mektubu yaz. Almanyada cogu belgelerde, LVA'ninda dahil, altinda mühürsüz ve imzasiz olarak gecerli oldugunu yaziyor. Baska bir ülkeyede yasa geregi ayni sekilde kabul etmeye mecburlar.

Sadece bizim edevletde söyle bir sikinti var, gecmisteki ayliklar aylik aylik göstermiyor. Sadece toplu olarak ve mevcut ayi gösteriyor. Eger aylik cikartmazsan, kabul etmezler.

hekimoglu
29 Mart 2018, 00:16
Bu konuyu yakinda bende tecrübe edecegim bakalim hayirlisi, önceden basima gelecekler konusunda bilgi sahibi olmak sok yasamayi engelleyebilir :-)

hayalet
23 Nisan 2018, 13:27
Arkadaslar AT21 belgesini Internet te bulma sansimiz varmi? yoksa direkt olarak ilgili kurumdan yani sgk dan mi almamiz gerekiyor??

Birbey 3.0
23 Nisan 2018, 13:34
Direkt SGK'dan alınıyor. SGK'nın sayfası da yurt dışık sağık talep dilecesini dolduracaksn, nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaportun fotokopisi, oturumun fotokopisi ve tercümesinin orijinali, güncel bir Meldebescheinigung ve tercümesi (ikiside Orijinal) SGK yolla.

karadeniz
23 Nisan 2018, 17:51
Birbey 3.0 in aciklamalarina ilaveten,Türkvatandasligindan cikanlar,kimlik,pasaport fotokopisi ve meldebescheinigunun tercümesi ile beraber talepde bulunmali

hekimoglu
30 Nisan 2018, 00:41

Bilgilendirme amacli, AOK ya e-devlet ten sgk ödeme bilgisi ciktisini verdim kabul ettiler TR den aldigim maasin aylik % 10,75 ini istiyorlar, aynisini Rentenversicherung ada gönderecegim bakalim ne diyecekler.

Birbey 3.0
30 Nisan 2018, 22:51
Kabul ediyorlar. Etmezlerse bir memurun kendi yorumu. Onuda susturmam çok kolay. Diyeceksinizki "Wenn deutsche Behörden amtliche Unterlagen nicht unterschreiben, weil es maschinell erstellt ist, wieso erwartet man von anderen Ländern, dass sie alles unterschreiben? Wenn Sie ein Problem haben, fragen Sie für die Türkei zuständigen Kollegen in Bayreuth nach."