PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beibehaltung der deutschen Staatsangehörigkeit

sofi
06 Mart 2018, 19:52
S.Aleykum degerli Arkadaslar,

bir konuda bilginize bas vurmak istiyorum.
Ben 86 dogumluyum ve 2002 Yilinda Alman Vatandasligina gectim. Fakat suanda Türk vatandasligina tekrar girmek istiyorum. Yanliz Alman vatandasligimi kaybetmek istemiyorum. Biraz arastirma yaptiktan sonra 'Beibehaltung der deutschen Staatsangehörigkeit' diye bir secenek ile karsilastim.
Sizce bu sekilde nekadar basarili olabilirim? Ve gecerli saglam bir gerekce yazmam gerekiyor. Sizce ne yazabilirim? ve bu 'Beibehaltung der deutschen Staatsangehörigkeit' bana gecerli olurmu?

cevaplariniz icin simdiden tesekkür ediyorum...

Birbey 3.0
06 Mart 2018, 20:39
Fazla ümitlenme. Türklere geçerli olsaydı çoktan üstüne hepimiz çönmüştük. O kadar Türk avukat var hepsi okuyor o yasayı.

Beibehaltung daha çok bürokratik engellerden dolayı öbür devletin çıkma izni vermediğinde veriliyor. Mesela sen yabancı bir ülekeden kaçtın geldin ve seni siyasi nedenlerden dolayı orada haksız nedenlerden dolayı aradıkları için vermezlerse çıkış izni falan.

Kararı zaten yabancılar dairesi vermiyor. Eyaletin iç işleri bakanlığı veriyor. Onlarda çoğu zaman örnek teşkil edeceği için vermiyor.

sofi
06 Mart 2018, 21:09
peki normal sartlarda benim cifte vatandasliga bas vurma hakkim yokmu? 2014 de yürürlüge giren yeni yasadan sonra benimde bu haktan faydalanma hakkim yokmu?

murat39
06 Mart 2018, 21:23
Aleyküm Selam

Ben 3 defa Alman Türk vatandasligina girdim ciktim.

Bu konuda sonuncuda ugrastim.Dilekce verdim.Durumumun burada iyi olmasina karsin..Almanya ya yük olmadigim halde...memurla konustum...Türkiyede emeklilik hakkini ne kaybettigimi...

Hic ugrasma sansin yok.

1990 ...2000 yillari arasi elinde cifte vatandas secmeli olanlarda Beibehaltung uyguladilar.
Benim cocuklar 1994 ve 1997 secmeli cifte vatandasdi onlara Beibehaltungsurkunde verdiler.

1986 dogumlusun sansin yok gibi geliyor.

Yasantini burada gecireceksen Alman vatandasi olarak birak derim.Bazi Avantajlari var.
Emeklilik 1986 dogumlusun TR de erken olmuyor.
TR de sıkıntılar cözüldü alim satim.Cenaze isleri.gibi.Mavi kartla düzenleniyor.

Türk vatandasligina önceden arastirmadan girersen geri sifir kisi oluyorsun.Oturma müsadeni ne istedikleri gibi oynuyorlar.Memurun yetkisine kalmis.
5 sene Alman vatandasliginda gecen süresi olan devletten yardim almayana süresiz verilsin deniyor.Bu biryerde net kanunla söyle olacak diye yazmiyor.

Bana Sonuncuda memur süresiz oturum vermedi 2 Tane Avukat gönderdim.Süresiz oturum aldilar.
Neye dayanarak vermediklerini de anlatamiyorlar.

Önceden oturum müsadesini sor yine de cikmaya kararliysan.
Mümkünse yazili al.

sofi
06 Mart 2018, 21:50
verdiginiz bilgilerden ötürü cok tesekkür ediyorum. emeklilik olayini tam anlamadim. erken emeklilik olmuyor derken tam olarak neyi kast ettiniz?

ve benim cocuklar birisi 2008 digeri 2012 dogumlu. bunlarin cifte vatandaslik haklari varmi?

murat39
06 Mart 2018, 21:58
Mesela ben 1974 dogumluyum 52 yasinda emeklilik hakkim.TR de Türk vatandasi olarak.

Senin 1986 dogumlu olman SSK nin sayfasindan bakabilirsin Türkiyede emekli olma yasin 60 yas üzeri olur.Daha erken borclanarak emekli imkanin olmaz.(Sakatlik..haric..)

Cocuklari sormusun.
Cocuklarinda Alman kimligi vardir.Cocuklar dogmadan sen Alman Vatandasisin.Esin de Alman Vatandasiysa cocuklar in Hic sansi yok.Baba Alman Anne Alman.
Cocuklarin Alman Vatandasi dir.
Bu esnada Evlenirken biriniz Türk vatandasiysaniz.Cocuklara mavi kart alabilirsiniz.Konsolusluga sorun.Böyle bir imkan var.bildigim.

Sen Alman Esin Türk Vatandasiysa Konsolosluga gidip kaydettirebiliyorsun.Cocuklarin dogumu zamaninda.(En saglikli yine Konsolosluga sor derim.)Ailemde Türk Alman pasaportu olanlar cocuklar ömür boyu cift vatandas.